1 M 1 I! 019.000 iinsen moetsn verdwijien 0 Denemarken, L/ady L/ SI 1 r I I* i Een nieuw Hart Kapitein Gay MEUWS- en ADVERTENTIEBLAD ore.r*ht ira. 8,en gAuw-eAijà. Qjicuna u-otVie&l frùcA freooâteti de 0.deA. Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Drie Jongens alarmeerden de G.A.D.O. m verrijst uit de Puinhopen van de Metropolis van het Noorden een Oase in de Woestijn. wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Plaatselijke Berichten S' i r,7 7' Wie wordt ETGHFORD NEDERLANDSE TROEPEN OP JAVA 75*te J&argong WOENSDAG 13 MAARÏ 10)46 1 -a->- N o, 30 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. lcwart., fr. p. post f 1.50 (btf vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bg vooruitbetaling) Waarin opganomen de „SLOCHTER COURANT" Duitsland beoosten de Oder wordt trein gaat verder, naar nieuwe slaeht- Pools gebied en daarmee voltrekt zieh offers. En zo de vluchtelingen al een tnans een nieuw gruwelijk drama, nadat plaats in een trein kunnen bemachtigen Europa nu reeds zo vele Jaren door zo- dan is het zeker, dat zij onderweg wor- v ele drama s werd bezocht. Elf millioen den geplunderd, dat vrouwen uit de wa- mensen moeten verdwijnen om plaats te gons worden gesleurd en niet meer te. maken voor anderen, die in vijf vrese. rug worden gezien. De officiële naam is ijke jaren ailes verloren, als paria's evacuatie de werkelijkheid is uitroel- leefden en nu gretig de kans grijpen om ing, plundering. zieh een bestaan te versehaffen. Langs de wegen beoosten de Oder Rechtvaardige vergelding 1 trekken nonderdduizenden vluchtelin- t millioen mensen moeten verdwij- gen Zij sterven langs slootkanten aan nen. Doc h er zijn geen kampen gToot typhus en pest. Als dieren zwerven genoeg om lien °p te nemen en de groepen kinderen van tien tôt veertien transportmiddelen zijn volkomen ontoe- jaar door het land, de lijken van hun îelkend. En de nieuwe bewoners willen kleren berovend om deze voor voedsel met wachten. Zo gebeurt thans beoos- te ruilen. Mannen worden naar werk- ten de Oder hetzelfde wat eens in Polen kampen gebracht. Geen vrouw is veilig geschiedde: mensen worden uit hun wo- voor de rondtrekkende benden en zelfs ningen gejaagd en zijn dan overgc.leverd niet voor de Poolse soldaten. Ook al kan aan het afschuwelijkste nomaden.be- en wil men niet aile gruwelverhalen stjaan, dat men zich denken kan. Het is geloven, het ontzaglijk grote aantal ge- nmogeujk hen allen opeens te erdrij slachtszieke vrouwen zelfs ouden van ven, doch men kan proberen hen tôt dagen dat: over de Oder komt, be- vertrekktn te dwingen. wijst al te veel. Het middel is eenvoudig. In Breslau I Rechtvaardige vergelding? krijgen de no g aanwezige Duitsers zelfs Oostelrjk van de Oder wordt een niet het hongerrantjsoen. Zij leven daar nieuwe staat opgebouwd. Een zwaar be- zoals de nazi's eenmaal de Joden in het proefd volk het Poolse krijgt ghetto van Warschau dwongen te leven nieuwe levensruimte, maar het nieuw Verschjjnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administra tle- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B.' Lammerti en H. Bonewit DE DOOR DE C. C. D. GEVONDEN BUS MET VLEES EN WORST. Omtrent de door de C.C.D. in een auto aangetroffen vleeswaren, waarvan wij in ons nummer van 6 dezer melding maakten, vernemen wij nader, dat deze na onderzoek, mede omtrent gewicht en samenstelling niet zijn in beslag genc- men. SPORT. De voetbalwedstrijd LuxemburgNe- derland eindigde in een 62 overwin- ning van Nederland. Waarschijnlijk zal de returnmatch de herfst van dit jaar plaatsvinden een bestaan, dat maar heel kort kan zijn. Rechtvaardige vergelding Er is geen genade voor deze milli- oenen. De nood drijft hen naar het Wes tern Dagen en nachten wachten zij op de stations op transport. Dan stopt een trein, maar er springen gewapende ban- dieten uit en in een oogwenk zijn de perrons een gruwelijke toneel van plun dering en geweldpleging. Geroofde ba gage en kleren worden ingeladen en de verworven gebied is een land van vogel- vrg verklaarden, opgejaagd door misda digers een land geteist'erd door ziek- ten en reeds nu bevlelct door concentra, tiekampen. En toch zal men ook hun, die deze hel ontVluchten, moeten leren, dat deze oorlog voor démocratie en 'humaniteit werd gevoerd. (Ontleend aan een verslag van den reizenden rédacteur van het Alg. Han- delsblad.) Zaterdagavond werd telefonisch aan de G. A. D. O. medegedeeld, dat te Martenshoek een bus tegen een militaire auto was gereden, tengevolge waarvan de bus in het water was ge- raakt. Aan deze mededeling werd toe gevoegd, dat-een aantal der inzittenden ernstig gewond was, terwijl er reeds drie doden waren. Onmiddellijk rukte. onderwijs f 12.58 per leerling in 4 ter- groot reddingsmateriaal uit. Het bleek echter loos alarm geweest te zijn. Uitgaande van de wetenschap van welk telefoontoestel voor de alarmering gebruik was gemaakt, vond de politie al spoedig een spoor, en zij is erin ge- slaagd de daders te vinden Toen deze uit, de bioscoop waren gehaald bleken het drie jongens te zijn van omstreeks 13 jaar. SAPPEMEER. Men deelt ons mede, dat op de bgeenkomst, Donderdagayond, waarop de samenvoeging van Hgz. en Spm. zal worden besproken door den heer L. Smid lantaarnplaatjes zullen worden vertoond over oud-Sappemeer. In de slechts matig bezette schouwburgzaal van het hôtel Struvé traden Zaterdagavond leden van het Rinket's variété op. De Kilima-Hawai- ïans muciseerden, het rekenwonder, Pascal, gaf staaltjes van ,,rekenkunst", Alex de Haas verzorgde de conférence, en nog enige andere spelers kwamen voor het voetlicht. De Vereniging voor Volksver- maak is opgestaan uit haar toestand van schijndood. In een Donderdagavond gehouden bijeenkomst werd besloten het komende seizoen weder zomerfees. ten te organiseren. In de eerste plaats staat op het programma een vierdaagse kermis, waaraan zo mogelijk een kortë- baandraverij verbonden zal worden. Ver- dere plannen en nadere bijzonderheden zullen t.z.t. door de vereniging worden bekend gemaakt. ïn de Maandagmiddag in 't hôtel Struve gehouden buitengewone vergade- ring van Aandeelhouders werd tôt Di recteur der Veenkoloniale Bank voor voor Hyp. en Scheepsverb, te Sappemeer benoemd de heer T. Albronda, te Sappe meer, en tôt commissarissen de heren ir. D. Botje te Groningen, de heer J. j. Thysse, directeur van de Groningsche Bank voor Handel en Nijverheid te Gro ningen en mr. B. A. Groeneveld, direc teur van het Effectenkantoor mr. B A. Groeneveld te Winschoten. Vrijdagavond vergaderde de Ge- meenteraad. Van de leden was dhr. Klomp afwezig. Het door mej. Branbergen gevraagde ontslag als onderwijzeres aan de Oos- terschool in verband met haar benoe- ming aan het doofstommeninstituut te Groningen, zal per een nader te be. palen datum worden verleend. In de daardoor ontstane vacature is voorzien door de benoeming van mej. H. Ud- ding te Anderen. Als onderwijzer aan dezelfde school wordt benoemd dhr. J R. Lambeck te Groningen. De aftredende leden van de Commis- sie van toezichti op het L. O., de h h. J. A. Mulder, J. Wortelboer, J. M. Homan, L. Smid, J. Bartholomeus, J. Turkstra, H. Prins en H. Harkema, werden her. kozen. De proeftuin-commissie werd samen- gesteld uit de h h. A. W. Stronkhorst, G. Boer, J. Hofsteenge, R. Jongman, J. Swart. De volgende voorstellen van B. en W. werden aangenomen: Het in onderhoud overnemen van een gedeelte van de Molenstraat gelegen tussen Middenstr. en de voorm. water- molen, dat eigendom is van de Gem. Groningen en waarvan dhr. H. Tepper stadsmeijer is. (Op een vraag van dhr. Mulder, deelde de burgemeester mede, dat het de bedoeling is, dat de Kleine- meersterstr. eindelijk eens in orde komt) Vemieuwing van de Tripscompagnie- sterweg, waarvan de kosten geraamd worden op f 38.000.en van de Kleine. meesterstr. waarmede volgens de be- groting f 43.000.— gemoeid is; Verhoging van het voetpad van de Noordbroeksterstr., in afwachting van het beschikbaar komen van materiaal voor het' herstel van de Noordbroek- sterweg; Het verlenen van voorschotten op de vergoeding aan het Bijz. onderwijs mijnen vervallen 1 Apr., 1 Juli, 1 Oct. 1946 en 1 Jan. '47. De voorschotten be- dragen f 1273.46 aan het R.K. Kerkbe- stuur v. d. H. Willibrordus te Spm. voor de school v. L. O. en f 2256.01 aan de Ver. v. Geref. onderw. Spm.Hgz.; Medewerking verlenen aan de bouw van een ULO school voor de Ver. voor Christeljjk U.L.O. onderwijs te Hgz Spm. (Dhr. Schafer merkte op dat 'de d®-2d®, Kamer Werd besProken en onSe- zaak formée! in I n!! wl^d overgenomen. De heer K. Kui. zaak formeel in orde is. Hij vroeg ech. ter of het niet juister was dat met de bouw gewacht wordt tôt meer noodza- kelijke dingen zijn gebouwd en gefinan- eierd) Verhoging van de subsidie aan de uit- leenbibliotheek van f 577.tôt f 1334.54 opdat deze, wegens de overschrijding van het aantal inwoners van Hgz. en Spm. van 20000, in een openbare lees- zaal kan worden omgezet, en de subsi die aan de NETO van f 60 op f 175. per jaar. HOOGEZAND. Vrijdag j.l. vond in de Schouwburgzaal Hôtel Faber de uitrei- king plaats van de gedenkborden van de pleegouders van de" Delftse kinderen, die het vorig jaar hier ondergebracht waren, welke borden als een erkente. lijkheidsbewijs van de zijde der Delftse Ouders dienen beschouwd te worden. Op genoemde bijeenkomst werden deze borden uitgereikt door den socialen ver- zorger der Gist- en Spiritusfabrieken te Delft, waarbij nogmaals werd herin- nerd aan het vele goede, dat de kinde ren hier mochten ontvangen, en waar. bij een vertegenwoordiger der Delftse ouders dankte. De heren Smedes (co mité Hgz.) en Azing Kamps (comité Sappemeer) openden en sloten resp deze bijeenkomst op de gebruikelijkê manier. In verband met een frauduleuze slachting is A. J. R. aangehouden en ter beschikking van de justitîe gesteld. Een tweetal arbeiders werd ge- verbaliseerd wegens diefstal van zwarte brandstof. De eerste had zich van steenkool van de Fa, H. E. Buurma meester gemaakt en de tweede had ko- len gestolen bij de W. A. Scholtten's fa- briek te Foxhol. Door de brandweer werd een schoorstpenbrand in een aan het Singel staand perceel geblust. SLOCHTEREN. Zoals reeds in onze vorige editie vermeld gaf Woensdag. avond het gezelschap ,,Hart" in de concertzaal Degenhart een uitvoering van „Het Vijfde Gebod" (Eert Uw Va- der en Uw Moeder) door F. J. Hart Jr. Het is een eenvoudig gegeven: opoffe- rende ouderliefcke, die door één zoon wordt aanvaard en door- de ander ver- smaad. Er werd goed spel vertoond. Vader Noorman werd goed weergegeven door F. Hart Sr. Mevr. Annie Bremer gaf mooi spel in haar dubbele roi als Moe der Noorman en Mevr. Noorman-Ver. heul. J. Smith maakte een kostelijke roi vân de de bediende Johan, hjj wake echter voor té overdreven spel in zijn bewegingen; in zijn roi als de dankbare zoon Hans was hij zeer goed. F. Hart Jr. was de ondankbare zoon Arnold. Voor- al in het laatste bedrijf, wanneer hij tôt de ontdekking komt dat bij door de bliksem blind geslagen is, gaf hij diep gevoeld en ontroerend spel. Mej. Suze Leonardi had een dankbare en lieve roi als Els Reeder de a.s. schoondochter Tom Hart was pra,chtig als de buurman Tobias Reeder, terwijl ook L. J. Hart als de vriend van Arnold goed spel gaf. De aankleding in de deftige woning van Arnold was maar heel sobertjes. De padvindersgroep „The Big Tree" (De dikke boom) te Slochtjeren organiseert, in samenwerking met de padvindsters, een Indische avond in café Hommes, op 6 April a.s. De gehele op- brengst komt ten gtede "van het comité Nederland helpt Indië''. HELLUM. Na drie jaar te hebben moeten zwijgen, klonken Vrijdag de be- kende klanken van de klok in de toren j met ir. Poederooi te Hélium weer over de velden. Op 8 Maart 1943 werd de klok geroofd, en op 8 Maart 1946 werd zij weer, op f'ees- t'elijke wijze, geplaatst. Het Chr. Mu- ziekgezelschap ,,De Woudklank" van Slochteren verleende bij deze plechtig. heid haar muzikale medewerking. Ter verhoging van de feestvreugde, werd er druk gevlagd. ZUIDBROEK. De A.R. Kiesvereniging kwam o.l.v. djir. Achtërhof in de con- sistoriekamer van de Ger. Kerk in ver- gadering bijeen. De candidatenlijst voor yfc. W Op een bijeenkomst1 is aan de pers Zater- het Stadhuis. Ir. Vegter heeft1 een im- dag het één en ander verteld over de posant bouwwerk getraceerd, bekroond plannen omtrent de herbouw en vernieu- met een 40 meter hoge toren De Waav- wirnr van het h.n ver, nvenin.» wh straat verdwijnt; de Guldenstraat1 wordt verlegd. De Heeresbraat zal het karakter krij gen van de Amsterdamse Kalverstraat, een straat voor winkelende wandelaars. ters bracht verslag uit van de gehouden deputat'en-vergadering. NOORDBROEK. De Buurtvereniging „'t Zuiden" kwam in vergadering bijeen in 't café Alting. In het bestuur namen zitting de heren Joh. Jansen, H. Vos, G. Roukema, O. Struif Bontkes, S. K. Kolk, F Pals en Th. Lenting. De con tribuée werd bepaald op f 2.per jaar. De feesten te organiseren door de Buurtvereniging worden uitgesteld tôt 't najaar. Woensdagavond vergaderde het Harmoniecorps „Noord- en Zuidbroek" in 't hôtel Staal. De jaarstukken wer den goedgekeurd. De penningmeester rapportëerde, dat er een klein batig saldo was. Bjj acclamatie werd het be stuur herkozen. De diverse inwoners zal worden gevraagd om tegen f 1.50 do nateur te worden. Enkele renteloze aandelen werden uitgeloot. wing van het hart van Groningen. ,,Wij voeren U niet naar de eetzaal van het nieuwe gebouw'', zo zei de Burgemees ter, de heer Cort v. d. Linden, „maar naar de keuken, de plaats waar de spijzen bereid worden." Toen de puin hopen nog rookten gingen de gedachten reeds uit naar de herbouw en men was het erover eens dat dit moest' gebeuren op een wijze Groningen waardig. Daar om heeft men zich gewend tôt1 een der beste stedebouwers van ons land, prof M. 'J. Granpré Molière, die tezamen en in samenwerking met een adviescommissie waarin ver- chillende richtingen der burgerij zijn vertegenwoordigd een ontwerp heeft ge maakt voor een nieuwe Grote Markt dat gebaseerd is op twee grondgedach ten: het feit, dat de Grote Markt als levend hart van Groningen moet worden gehandhaafd en de gedachte dat het Stadhuis te klein geworden is, zodat uitbreiding noodzakelijk is. Het gebouw moet op zijn historische plaats blijven staan en de oorlogsschade heeft de mo- gelijkheid tôt vergroting geschapen. Het ontwerp van het uitbreidingsplan is van ir. Vegter uit Leeuwarden. Prof, Granpré Molière leidde ons door de nu nog fictieve straten van het door hem ontworpen stadscentrum, waarin heel wat:, waarmede de Groningers ver- trouwd waren, is verdwenen, terwijl ook vele rooilijnen verschoven zijn. Het po- litiebureau valt ten offer aan de ver- nieuwing, evenals de korenbeurs, de Amsterdamsche Bank, en een aantal particulière huizen, w.o. enige der ge- spaarde winkelpanden aan de Gulden straat,, terwijl het Goudkantoor moet verhuizen. Door verlenging van Kattenhage en verlegging van de monding van de Eb- bingestraat wil men trachten het Mar- tinikerkhof zijn waardig karakter te- rug te geven. De Martinikerk zal om- kranst worden door een grasstrook met bomen. Door het verdwijnen van de be. bouwing van Gulden- en Waagstraat is ruimte vrijgekomen voor uitbreiding van 34. Pas toen de baron en zijn knechts geheel uit het gezicht waren ver dwenen, kwam Alisa weer binnen. „De baron is erg wantrouwend je- gens vreemdelingen", zeide zij, ,,maar als het donker is zal ik u naar het kasteel brengen.1' lIMUlil De Pelsterstraat wordt) bestemd voor het rijverkeer Noord.Zuid, waartoe de monding wordt verbreed. Het is de be doeling de Pelsterstraat uitvals. weg naar het Zuiden en de Oosterstraat invalsweg uit het Zuiden wordt. Aan de voorzijde van het Raadhuis wordt een groot plein geformeerd, langs welks buitenwanden het verkeer wordt van de Oude Ebbingestraat naar het Oosten en verdwijning van een huizen. blok komt de Martinitoren aan een stll nevenplein van de Grote Markt te lig- gen, dat daar gevormd zal worden. Bij de monding van de Oosterstraat, in de omgeving van het Scholtenshuis, waaraan zoveel bittere herinneringen van bezettings leed en ellende z(jn ver bonden, zal een herdenkingsmonument worden geplaatst. Bij het plan is rekening gehouden met de betekenis van de Markt als cen- trum van de detail-handel. De belangen van winkeliers en café-restaurantwe- zen in het stadscentrum zullen worden behartigd. Bij de opbouw zal stijlnavol- ging worden vermeden, maar er zal worden toegezien op harmoniëring van het geheel. Als de plannen werkelijkheid zijn ge worden, en men verwacht over 10 jaar een heel eind opgeschotien te zijn. zal geleid. Er komen een fontein, sierlan- Groningen een stadscentrum hebben ge- taarns, en met paaltjes gemarkeerde kregen dat waardiger en gezelliger is voetpaden, terwijl de tram zal verdwij- dan dat wat als toi werd betjiald voor nen. Door verschuiving van de monding 1 de bevrijding der stad. Voor het eerst in de geschiedenis der mensheid wordt er een georganiseerde poging gedaan om de bechikbare voed- selvoorraden billijk over de gehele aar- de te verdelen, Dat is een geweldige on- derneming en zelfs wanneer het doel niet onmiddellijk ten voile wordt be. reikt, zal men de historische betekenis van deze poging kunneh begrijpen. De landen met overschotten brengen zoveel mogelijk voorraden bijeen en stellen die ter beschikking van de landën die te- kort komen. Welk een verschil met de opvattingen waarvoor Duitsland en Italië.in de oorlog gingen. Die beide landen meenden dat zij tôt1 de „arme" behoorden, tôt de niet-bezittiers. Zij achtten zich tekort' gedaan door de lan den, die er beter aan toe waren, zoals Amerika, Engeland en ook Nederland. Zij gingen zelfs zover, dat zij hun aan- val op de buurlanden rechtvaardigden met een verwijzing naar hun armoede Maar armoede is een betrekkelijk be grip, want er waren vele landen, die veel armer waren dan Duitsland en Italië. Neem bijv. Denemarken. Dat was arm naar Duitse opvattingen, want het had geen kolen, geen ertsen, geen kolo- niën en geen scheepvaart van beteke nis en geen grote industrie. Maar is dàt land arm? Geenszins. Het is zelfs zo rijk, dat het op het ogenblik té yang- schikken is onder de ..rjjke" landen. Het kan na vijf jaren van Duitse bezetting boter, kaas, vlees en spek uitvoeren alsof het ver van de Duitse overweldi- ging was gebleven. Zonder de Deense kaas zouden we in Nederland deze win ter zelfs het verlaagde rantsoen niet hebben kunnen handhaven. Hoe komt dat Denemarken zo rgk? Hoe komt het, dat een land, zo arm aan grondstoffen en aan koloniën, toch zo goed de oorlog heeft kunnen doorstaan met handhâving van een hoge levens- standaard Tenslotte is Denemarken niet meer dan een zandig schiereiland aan de Noord-Duitse kust, geflankeerd FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 30) „Zou jij dan maar willen zwijgen?" vroeg Lady Letchford boos. „En hem maar zonder enige waarschuwing of vermaning in zijn ongeluk laten lopen? Jij kunt 't niet begrijpen; hij is jouw zoon niet; jo hebt Héron niet lief natuurlijk heb je er geen begrip van." Rose Vavasour sloeg haar ogen neer en er kwam een zwakke blos op haar wangen. ,,Misschien begrijp ik het wel niet helemaal,'' zei ze; ,,maar toch kan ik wel met u meevoelen, lieve Lady Letch ford. Dit huwelijk zou inderdaad een ramp zijn en moet verhinderd worden, als zulks maar enigszins mogelijk is maar ik geloof niet, dat het verstandig zou zijn, veel tegen Héron te zeggen." ,,In 's hemelsnaam, spreek niet in raadselen! 'Je hebt iets te zeggen een raad te geven! Of in elk geva! is er iets. Wat heb je op je hart? Wou je zeggen dat je weg wilt gaan? Ik heb niet an- ders verwacht. Het kan onmogeltjk prettig zijn, in een huis te logeren, waar voortdurend scènes plaats vin den." „Neen, ik geloof niet dat ik weg zal gaan als u me nog een klein poosje wilt houden. Het zou de schijn hebben of ik teleurgesteld en gepikeerd was.'' Waartoe je aile reden zoudt heb ben," zei de oude dame met hautaine oprechtheid. ,,Je weet, dat ik mijn hart erop gezet had, jou hier op de Eikhof als de jonge Lady Letchford te begroe- ten. En nu De dunne witte hand, die op tafel lag, balde zich krampach- tig. ,,En als je meent, dat Héron nog van gedachten zou kunnen veranderen och, wat ken je hem dan slecht! De Letchfords veranderen niet van gedach. te. Het meisje schijnt hem volkomen in haar netten gevangen te hebben en de zaak zal haar voortgang hebben tôt het bittere einde!" ,,Maar misschien zou juffrouw Dalton zèlf van gedachte kunnen veranderen,'' zei Rose zacht. ,,Ik ken haar maar op- pervlakkig natuurlijk, maar ik heb de indruk, dat ze nogal- grillig is. En ook trots, dunkt me." ,,Trots!" riep de oude dame met on- beschrijfelijke minachting uit. ,,Zij trots? Waar zou ze trots op moeten zijn?! Als ze een greintje fierheid be- zat, dan zou ze zich niet in een familie trachten te dringen, waar ze weet dat ze niet welkom zal zijn." „Maar veronderstel,'' fluisterde de scjjoonheid bijna onhoorbaar, ,,veronder. stel, dat ze dat niet zo helder inziet Lady Letchford richtte zich in haar voile lengte op, alsof ze een plotSelingen inval kreeg. Een zwak glimlaehje speelde om haar dunne lippen en in haar koude ogèn kwam een levendiger glans. „Houd je het werkeljjk voor mogelijk, dat ze niet (juidelijk beseft, hoe Héron zichzelf en zijn naam door een dergelijk huwelijk zou schaden -Als ik dât kon geloven, dan dan dan zou ik naar haar toegaan en het haar in eigen per- soon aan het verstand brengen!" Rose klemde haar lippen opeen om een zegepralend lachje te verbergen. Dit was precies wat ze wilde. ,,jlk zal het doen! Nu, dadelijk. Bel even voor me, wil je, en bestel het rij- tuig. Zij zal niet kunnen zeggen dat ik haar niet gewaarschuwd heb. Ik zal trachten, hem te redden tôt elke prijs." Wie zal May's verrukking beschrijven toen ze die ochtend wakker werd en zich plotseling haar groot geluk herin- nerde? De eerste ogenblikken dacht ze dat ze droomde, en dat het dadelijk zou blijken dat ailes slechts een zinsbegoo- cheling was geweest. Maar daar viel opeens haar oog op de zware ring Heron's ring die losjes aan haar vin. het was docr enkele vruchtfare eilanden. Welnu het geheim is niet! moeilijk te vinden. De Denen hebben zich een krachtige, goed georganiseerde landbouw gescha. pen. Zij hebben van de heidevelden ak- kers gemaakt, zij hebben systematisch de opbrengst van hun land vergroot en hebben zich in de gehele wereld goede vrienden en een goede handelsnaam verworven. Dat is meer waard dan da- verende overwinningen met oorlogswa- penen. En zo kan Denemarken ge- rangschikt worden onder de landen van overvloed, terwijl verder geheel Europa en grote delen van Azië op de rand van hongersnood leven. De oorlog is over Europa gegaan en heeft overal de le- venssappen van de landen afgetapt. Welvaart en volkskracht zijn geknakt, alleen Denemarken komt fris en onver- stoorbaar onder de verschrikkingen te voorschijn. (Dat Nederland er minder goed aan toe is dan Denemarken, ondanks een even hoog ontwikkelde landbouw wordt veroorzaakt door het feit, dat Denemar ken de helft meer cultuurgrond heeft en zijn bevolking slechts 40 van de onze is.) Uit deze loop der historié zjjn twee lessen te tlekken. De eerste is, dat de overwinnaars van de laatste' oorlog meer bezield zijn met een gevoel van verantwoordelijkheid dan met gevoelens van wraak en dat geeft vertrouwen in de toekomst. Aan wie zo denkt en han- delt kan gerust de leiding van de we- reldbeslommeringen overgelaten wor den. En de tweede les, die van Dene marken, is, dat een gezonde landbouw de ware grondslag van de volkskracht vormt, zelfs onder de moeilijkste o'm- standigheden. Het is vooral deze les, die Nederland niet mag verontachtzamen. ger hing. Het was dus waar ailes wekelijkheid! Langzaam en in gedachten kleeddt ze zich aan, liep de tap af en ging de eetkamer binnen. De heer Dalton stond op ja, wer- kelijk hij stond op! om haar goede morgen te wensen, en kuste haar me! klaarblijkelijke eerbied. vermengd me vaderlijke hartelijkheid. ..Hoe gaat het je, mijn beste May?" informeerde hij bezorgd, alsof dit haar eerste dag beneden was, na een lange en ernstige ziekte. „Helemaal in orde? Ik hoop "dat Carrie je niet heeft wak ker gemaakt in de vroegte Ik had met opzet order gegeven, dat het heel stil in huis moest zijn, zodat je een beetje zoudt kunnen uitslapen. Ahem! Carrie, doe die deur dicht; je zuster zit op de tocht." Gisteren, of beter, vôôr Sir Héron enige aandacht aan haar wijdde, zou papa Dalton haar rustig midden in een typhoon van tocht hebben laten zitten; maar nu nu was ze de tbekomstige donesische zijde wordt druk geconfe. Lady Letchford, de meesteres van de "eerd- Dr. v. Mook ontving in zijn pa- 'e:s talrijke diplomaten. PRIJS PUDDINGPOEDER. Met ingang van 14 dezer geldt voor puddingpoeder dezelfde prijs als voor cUstardpoeder n.l. 10 et. per ons uitge- wogen en 15 et. per ons in verpakking. /oor griesmeel puddingpoeder luiden leze prijzen resp. 7% en 11 _pt. Choco- ade-puddingpoeder mag alleen verpakt afgeleverd worden en wel f 0 18 per ons. Overschrijding van deze prijzen is verboden. OISTRÏBUTIE VAN KOFI-TE EN THEE. Met de koffie zal men deze maal twee weken langer moeten doen; de eerstvol- gende bon wordt 7 April aangewezen, en geldt dan ook 6 weken. Op 23 Maart wordt een extra bon voor 50 gram thee aangewezen. KAASDISTRIBUTIE. Begin April zal alleen 20-f kaas worden verstrekt'. /In Batavia, Soerabaya en Semarang zijn 20.000 man Nederlandse troepen geland. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat meerdere landingen zul len volgen. Er heerst diplomatieke activiteit. Zo- wel van Nederl. en Britise als van In- Eikhof. Een persoonlijkheid van zoveel gewicht mocht niet verkouden worden! (Wordt vervolgd.) Juno Paasikivi is tôt président van d!e Finse republiek gekozen. Aan Prof. Ir. Schermerhom is het eredoctoraat1 van de Gentoe Universi- teit verleend.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1