£ente i J(apitein Çay LadyL Toestand in Perzië blijft ernstig Vereniging Veiiig Verkeer Samenvoeging NIBLJWS- en ADVERTENTIEBLADopgericht i87o. Qfficieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Buitenlands Qverzicht Stalin antwoordt Churchill. in de U/eide Plaatselijke Berichten nu ook in Slochteren Mkji Hoogezand-Sappemeer gemotiveerd SPORT. j. Wie wordt ETGHFORD 75ste Jaargang ZATERDAG 16 MAART 1£46 No. 31 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (btj vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) 00STG00RECHT Verschijnt Woenadag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administra tie- en Redactieadrea Drukkerfl T. K. KREMER Zn Noorderstr. 54. Sappemeer. Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerta en H. Bonewlt In verband met de overgrote aan- vraag voor te plaatsen advertenties en van overheidswege vastgestelde plaatsruimte daarvoor, roepen wij de clementie van het publiek in, indien een advertentie niet op de door hen gevraagde datum wordt geplaatst. Ter verlichting van onze admini. stratSe verzoeken wij kleine adver tenties en familieberichten zoveel mogelijk bij aanbieding te betalen. De administratie. het eiland versterken Van meer betekenis is nog, dat zij thans aanstalten maken om Mantsjoe- rije te verlaten, na de vele Amerikaanse en Britse vertogen. Volgens verdrag mogen ze blijven in de spoorwegstrook en in Port-Arthur en Dairen. Waar is evenwel, dat ze een chaos achterlaten, want in Moekden zijn onmiddellijk de de Chinese communisten om de macht gaan vechten met de regeringstroepen. Churchill op het oorlogspaid. De Russische taktiek, om niet tege- lijk twist te hebben met) Engeland en Amerika, doch voorlopig zich Amerika tôt vriend te maken, wordt wederom bevestigd. Churchill heeft op zijn reis in de Ver. Staten in het bijzijn van Tru- man en later van Eisenhower twee maal een rede gehouden, waarin hij een En. gels.Amerikaans bondgenootschap voor- stelde tegen de Russen. De Engelsen hebben Churchill wel wat onvoorzichtig gevonden, maar zijn hem dat bwijst de overigens libérale en anti-conserva- tieve .Manchester Guardian" dank- baar. Feitelijk poogt hij het Britse Rijk te bewaren, te redden uit de Russische aanvallen door steun te zoeken bij de maehtige Amerikanen. Dezen echter zijn minder geestdriftig, want waarom zouden ze geschillen met Rusland erger maken, om Engeland te gerieven? De Russen hebben bij monde van Stalin nogal te keer gegaan tgen Churchill. Maar toch valt er hoewel in mindere matie dan het einde van de vorige week enige ontspanning waar te nemen. Zouden de Grote Drie toch hebben gezien, dat ze te gevaarlijk met vuur speelden Men mag het hopen. Indien nu de Russische troepen Perzie hadden ze eenvoudig niets moeten on- dernemen. Nu klopty Franco zich op de borst en toont, hoe machtig hij is: drie grote staten kunnen hem niets maken. Deze drie willen bovendjen tôt elke prijs Rusland er buiten laten. Dat merkt Franco natuurlijk ook heel goed en het versterkt zijn positie. Hij heeft nu do- cumenten te voorschijn gehaald. Zijn vijanden zeidien: hij heeft met Hitler geheuld. Natuurlijk. Hij zegt zelf: ik heb steeds geweigerd, mee te doen aan de oorlog, daardoor heb ik het Britse Rijk en Gibraltar gered en deswege heeft Churchill mij geprezen. Dat is ook waar Zodat voorlopig ook deze kwestie weer van de baan is. Alleen Frankrijk zit met de gebakken peren, wanti het heeft nodeloos de Frans-Spaanse grens gesloten. Staart van de ongeregeldhetLen In het interneringskamp aan de Levantkade te Amsterdam. De ongeregeldheden in het kamp aan de Amsterdamse Levantkade hebben een staart gehad. Een hele dikke staart. Door de gebeurtenissen van Zon. dag was de verhouding tussen gevan- genen en bewakers tamelrjk gespannen geworden. En de heren N.S.B.ers meen- den, dat ze nu volop brutaal konden zijn. Een van de landverraders stak zijn tong uit tegen een bewaker. Deze som- meerde om de verraderslap naar binnen te halen. Maar de lap n.b. een rode! bleef wapperen. Ztelfs waarschuw- lans voor de coop. aankoop van land. ingsschoten konden den N.S.B.er niet bouwwerktuigen, waardoor een norma- dwingen zijn tong binnen de grenzen lisatie zou worden verkregen, die een van de daarvoor bestemde ruimte terug verlaging van de prijzen ten gevolge zou t-e trekken. Een op hem gericht schot, hebben. waardoor hij ernstig, doch niet levens. i Vervolgens werd de agenda verder af- gevaarlijk werd gewond, had meer suc- gewerkt Besloten werd een cursus in 't ces. Maar dit was voor de manlijke zo- behandelen van zelfbinders aan te vra- wel als voor de vrouwelijke geïnterneer- &en- Ce heren L. Lambers en PBraam den het sein om opnieuw ongeregeldhe- zullen onze vereniging vertegenwoordi. den te veroorzaken. Zij hadden echter Sen °P de vergadering van de Stichting niet op de waard i.c. de gezagstroe van de Landbouw te Utrecht. pen gerekend Deze waren de toe- Voor de afd- van de Plattelands- stand onmiddellijk meester. Thans vrouwen hield Woensdagavond dhr. J wordt medegedeeld, dat' zeer strenge G. Pijbes van IToogezand een boekbe- -naatregelen zijn getroffen, zodat her- spreking. Zijn onderwerp was Ciske, de îaling onmogelijk moet worden geacht. Rat. van de bekende triologie van Piet Moeten dergelijke individuen weer Bakker. Spreker had een aandachtig ge- losgelaten worden in de maatschappij hoor, al duurde deze bespreking wat Men gaat toch geen onkruid planten op lanH- Mevr. FlikReinders bracht hem een aardappelakker! dank SLOCHTEREN. In de week van 17 VVANNEER IMPORT SIGARETTEN? t.m. 23 Maart is de burgemeester des Maandags en des Zaterdags, telkens V nlTift het. orgaan van de R. van io__n Uur, voor het publiek te v.D. meldti, dat bij de winkehers aan- spreken nnvnflpnhrV8elheidf^ lmPort-sigaretten - De vereniging „Oranje" houdt op onvoldoende is om thans reeds een bon 3 Mei een herdpnkingsfeest, waarbij de Niets is zo verg'ankelijk als politieke nog verlaten, zou de reden, om zich te actualiteiti Wat heden in het middei. verheugen, nog groter zijn. Helaas ech- punt der belangstelling staat, is mor- ter gewaagden betrouwbare berichten gen op de achtergrond gedrongen. Zo van vérgaande eisen der Russen en al. is het met de Russische aanvalsneigin- lerlei geruchten over Russische troepen- gen op diplomatiek terrein De Mos- bewegingen, zelfs dicht bij Téhéran, kouse pers is gematigd geworden, de doen de ronde, radio laat spreken over verzoening, en Franco ontsnapt. er komen niets dan vriendelijke be- De actie tegen Franco is niet alleen nchten. En hoewel de toestand in dood gelopen, maar ze is verkeerd in Perzië zorg bljjft baren lezen wij het tegendeel van wat ze bedoelde. Men aan de andere kant, dat de De- weet1, dat Amerika, Engeland en Frank- nen zich niet ongerust maken over rijk een nota opstelden, die het regiem de Russische bezetting van het eiland van Franco veroordeelden, maar wei. Bornholm., want dat de Russen bevre- gerde, maatregelen te overwegen. Het digende verklaringen hebben afgelegd Spaanse volk werd opgewekt, zich van over de datum, waarop zij het eiland den dictator te ontdoen op vredelieven- ontruimen. Belangrijk is dit de wijze. Van ervaren diplomaten is ,,Malta der Oostzee" overigens wel, en zulk een raad ietwat belachelijk, een er zijn nog geen tekenen.dat de rode slag in de lucht. Natuurlijk willen ze légers heengaan, maar evenmin, dat zij ook geen burgeroorlog of oorlog, dus aan te wijzen. Er is echter een partij onderweg naar ons land. Zodra die on. der de winkeliers gedistribueerd is, kan men een bon voor import sigaretten ver- wachten. bevrijdingsfilm zal worden vertoond. Verdere feestelijkheden zullen door het bestuur worden vastgesteld. OVERSCHILD. Pieter Klaas Roelf- sema, die bij de S.S. gediend heeft is veroordeeld tôt 2 jaar gevangenisstraf met levenslang verlies van beide kies- rechten. De eis was 3 jaar Rijkswerkin richting. ZUIDBROEK. Aan het in de onlangs gehouden jaarvergadering van de Afd. ^uidbroek van Ned. Volksherstel gehou- - Maandagavond werd in ,,Het productie naar behoefte; vervanging den jaarvergadering voorgelezen jaar- Hoogehuis" een, vooral uit politie- en van het onpersoonlijk geld door giraai verslag van den secretaris ontlenen wij onderwijskringen, goed bezochte openba- geld, dat ieder jaar vervalt; bestaans- het volgende: In het comit,é zijn leden Foto-Technische Dienst Noord Ned. Clichéfabriek -d:' Donderdagavond is een grote openbare kent het verdwijnen van de R.H.B.is. Sportprogramma voor Zondag a.s. VOETBAL. District V, eerste klasse: AchillesSneek GVAVHSC V elocitas-Leeuwarden FrisiaHeerenveen LSCVeendam Tweede klasse B: HoogezandFW Appingedam—Woltersum Muntendam—GRC ZwartemeerWW BatoEmmen NoordsterHelpman Verdere wedstrijden: Westerbroek 1Velocitas 5 2 u. Westerbroek 3—Gronitas 2 10 u. Astrea 3-Westerbroek 2 2 u. VERENIGINGSMEDEDELINGEN. V. V. HOOGEZAND. Wedstrijdprogramma voor Zondag a.s. Hoogezand IF. V. V. I aanv. 2 u. Hoogezand 2Noordster 2 11 u. Juniores: Hgz. AWildervank A 10 u. F.V.V. BHoogez. B 9.30 u. Opstell. Hoogezand 1: A. Vos, W. de Vries, L. Scholtens, J. Adams, B Kui- zing, S. Mulder, W. Boit, H. de'Boer, G. Scholtens, G. Koster, G. Hekert. Res.: H. Por, B, Brugge. Opstell. Hoogezand 2: H. Bos, W. v. d. Veen, W. W. de Boer, H. v. Delden, S. v. d. Laan, H. Westerdiep, J. Smal. lenbroek, J. v. Leusden, K. Roos, E. J. de Vries, J. Venema. Res.: M. Huizing, W. Smallenbroek, G. Brummer, H. Geer- des. Leider: L. Appelbrjj. Opstell. A Adsp. (14—17 j.): G. v. Dijken, H. Berg, Joh. Pruis, J. Winkel, K. Wind, B. Stoker, G. Werkema, N.N., E. T. Baptist, Jac. Smit, H. Struik. Res.: R. Tepper, W. Venema, J. Brummer, S. D. Smittenberg, E. H. Appelbrij, W. Springelkamp. Leider: Kraster. Opstell. B Adsp. (12—14 j.): B. Aten, M. Heerlien, J. Bakker, A Landman, Smit, J. Njjborg, A. Smit,' J. Landman, M. Niemeijer, E. Blaauw, J. v. d. Velde Res.: F. Udema, G. Olthof, F. Kerlien! Leider: A Laphor. V.V. KWIEK. Kwiek IWildervank X, aanv. 2 u. Ad. spiranten: MeedhuizenKwiek aanv. 2 u. Kwiek XIMuntendam aanv. 1 u. Kwiek I: P. v. d. Werff, N. Mulder, B. Mulder, H. Geling, B. Helmers, G. Scheen, J. Bakker, H. Ronde, H. Schreur, B. Deiman, B. Schote. Res. H. Drent. Kwiek adsp.: R. Scholtens, n! Wilbrink, H. Mulder, A. Stokkel, D. Deiman, H. v. d. Werff, F. V. d. Werff, A. Eising, G. Scholte, A. Duitser, G. Stege. Res. H. Stokkel. Vertlrek om kwart voor één vanaf Bonthuizerbrug. Kwiek II adsp.: J. Koeneman, T. Clo- bus, H. Lokhorn, H. Haverkort, a! Teu- ben (aanv.), P. Drent, A. Wilbrink, J. Hijlkema, A. Mulder, L. Mulder, H. Ge ling. Res. G.Wessels. Terrein klaarma. ken om tien uur G. Scheen, B. Mulder M.H.C „DASH". Zondag 17 Mrt. '46: Dames: HCW 2. Dash 1. Aanvang 10.30 uur. Vertrek 9.30 uur p extra bus vanaf GADO- garage. Opst.: A. Veerkamp, I. Jonke- ren (aanv.), H. Jonker, A. v. d. Bend, J. Wortelboer, T. Bodewes, t. Benes, R. Plinsinga, Tr. Kranenborg, A. Smit, R. Pander. Res.: A. Kliphuis, G. Kok Zondag 24 Mrt. '46. Heren; Dash 1— Gron.l; Dames: Daring 2—Dash 1. re vergadering gehouden, om te komen bot het oprichten van een afdeling van de vereniging Veiiig Verkeer''. De wndi. Burgemeester heette in het bijzonder wilkom den wnd. hoofdcommissaris van politie t'e Groningen, den heer Vos en den inspecteur van Veiiig Verkeer'', den heer Van der Sloot. De heer Vos gaf een beschouwing over het verkeer, zoals dit zich in de loop der jaren heeft ontwikkeld. Er werd besloten tôt het oprichten van een afdeling Slochteren", waarna aile aanwezigen als lid toetraden. Het voorlopig comité werd als bestuur be- noemd. t'erwijl dit bestuur zal worden uitgebreid, zodat van elk dorp een ver. tegenwoordiger in dit bestuur zal zit- ting hebben. Het ligt in het voornemen om binnenkort een propaganda verga dering te houden, waar o.a. een ver- keersfilm zal worden vertoond. SAPPEMEER. Ds. P. Klapwijk te Dronrijp heeft het beroep van de Geref. Kerk alhier aangenomen. Onder leiding van den heer K. Pruijsen is in het hôtel Wed. Groene. veld een opgewekt jaarfeest gehouden door de vereen. der Evangelisatie ,,Re- hoboth" te H. S. Verschillende toneel- stukjes werden opgevoerd, waarvan vooral ,,De stille Heldin" zeer in de smaak viel, afgewisseld door zang van de zangvereniging ..Soli Deo Gloria" en voordrachten Van het hôtel Struvé vernemen wij, dat de Kilima Hawaiïns deze zomer nogmaals zullen optreden. Zij, die dit gezelschap nog niet hebben gezien krij- gen dan nog een kans. HOOGEZAND. Enige weken geleden werd door de geheelonthouders.vereni- gingen een cultSirele film vertoond. Dit is niet in aile opzichten een succès ge worden. De film was te zware kost voor de jeugd, die in grote gethle uitgeno- digd was, en de schouwburgzalen van de hôtels Faber en Struvé waren over- dag niet voldoende donker te krijgen om een duidelijk beeld op het witte doek te krijgen. Thans hebben de geheelont- houders.verenigingen opnieuw een pro- paganda-dag georganiseerd, waartoe zij de bekende radiofiguren Kommer Kleyn en Willem van Capellen hebben uitge- nodigd. De uitvoering vindt plaats in het hôtel Faber op 4 April. Het plaatselijk bestuur van de Bellamy-beweging verzoekt ons mede te delen, dat de hoofdpunten, waarnaar de beweging streeft zijn: Vervanging van zekerheid van wieg tôt graf. Ivan verschillende richtingen opgenomen Woensdagavond werd in het hôtel De voorz. S. Dijkstra en de secr. J. Lief. Faber de eerste huishoudelijke vergade- fering werden vervangen door de h.h. ring van de plaatselijke afdeling van de H. Reinders (Dir. Holl. Zw. Zaadfabr.) Partij van de Arbeid gehouden. De voor- en J. Jager (ambten. Secretarie). Het zitter dhr. P. M. Bruins gaf een uiteen- erevoorzitterschap werd aan burge- zetting van de "totstandkoming van de meester L. Steenhuis aangeboden. Partij van de Arbeid. j Opbr. landelijke collecte f 26.550.90; Als leden der kascommissie werden collecte op nat. feestdag f 369.89; inza- benoemd de hh. J. Dijk, Erasmus en meling schooljeugd f 23.60; gez. dank- Olieman. De heer E. de Boer, die naar dienst der kerken f 261.23, buscollecte elders vertrekt werd toegesproken door f 146.46; in contanten bij meubelinza- dhr. J. B. Schoolland, en door den hr. meling ont. f 243.50, partie, giften f 92 Bruins. De heer Schoolland bood hem jen collecte Ned. helpt Indië f 1403.80. een boekwerk aan. I Voor hulp aan Dieteren, Roosteren WESTERBROEK. In een in het café en Nieuwstad in Limburg werden 3 Huisman gehouden' ouderavond werd grote vrachtauto's met goederen verza. door leerlingen van de hoogste klassen meld. het kinderzangspel „Zonnekind" opge. Uitgekeerd werd f 620.aan bijdragen voerd. Ouderen brachten nog uitvoerin- voor oorlogsslachtoffers, in 2 gevallen gen van twee toneelstukjes. Jwerd een wekelijkse toelage verstrekt. KIEL-WINDEWEERIn 't café Landbouwroâchines uit N.S.B. bedrij- ..Centrum" vergaderde de Coôp. Land- ven werden aangekocht voor geteisterd bouwvereniging o.l.v. dhr. L. Lambers. Limburg. Verder werden afgedragen Onder de aanwezigen waren de h.h. W. f 20.000 aan het landelijk comité en J. Kok van Veendam en Heino uit f 3 000 aan het Prov. Bureau. Van de Steenwijk, beiden vertegenwoordigers HARK oontvangen kleding en schoeisel van het Centraal Bureau. Dhr. Kok gaf werd naar behoefte onder de bevolking een overzicht van de tegenwoordige verdeeld kunstmestpositie. Dhr. Heino brak een 35. Kapitein Gay moest nu de gehele dag in de hut blijven en uitkijken of geen van Dewarts mannen in 't zicht In het hôtel Buining werd onder voorzitterschap van dhr. W. van Bergen de algemene ledenvergadering van de vereniging het Groene Kruis gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris, dhr. K. S. Broekema, bleek dat het le- dental eind 1945 689 bedroeg. De T.B.C. commissie had einde 1945 19 gezinnen met 21 patiënten in behandeling, de Emmabloem-collecte heeft in 1945 f 181.75 opgebracht. De inkomsten over 1945 bedroegen, volgens het verslag van dhr. K. Groen (penn.), f 2290.94, de uitgaven f 2190.45r T.B.C. commissie: inkomsten f 1162.67 uitgaven f 946.61. Dhr. Lubberts werd herbenoemd als afgevaardigde voor de algem. vergade ring in 1946. Het aftredend bestuurslid dhr. Jac. Maathuis werd herkozen. Als lid van de kascommissie werd benoemd dhr. E. van Sloten. De begrotingen '46 van het Groene Kruis en T.B.C. Com missie werden goedgekeurd. Frankrijk wenst het Duitse pas- sagiersschip ,,Europa". In Duinkerken zijn elf Duitse krijgsgevangenen per schip ontvlucht. Leider en 2 leden der Siciliaanse kwam. Maar toen de nacht viel, ging hjj er op uit en volgde zijn jonge vrien-1 afscheidingsbeweging zijn in vrjjheid ge- het' winststelsel door een stelsel van din op een smal bospad. I steld. vergadering gehouden tegen de samen voeging van Hoogezand en Sappemeer. De heer J. Boer vertelde hoe uit een vergadering van plm. 60 personen een -ommissie werd gevormd bestaande uit de h.h. H. Brust, H. Borcherts, W. Dijk- auis, Tj. Edzes. G. Kerdijk, H. Koene man, E.Kooi, G. Ubels, Ds. R. de Zeeuw, J. H. Visser, J. Wortelboer, J. A. Mul der en T. Vegter. Een drietal gedele. geerden van deze commissie heeft zich cot den Comm. der Koningin in de prov. Groningen gewend teneinde bezwaren js maken tegen het door de NËTO ge- maakte rapport, dat was samenge. steld op grond van een verzoek van een oappemeerster comité, dat zich voor de samenvoeging had uitgesproken, doch dat in het geheel niet de wil van de be volking kende. Men verkreeg een exem- plaar van het rapport ter bestudering, waartoe de hh. EdZes, Visser. Ds. de Zeeuw, Smid en v. d. Hoeve zich be. schikbaar stelden. Vervolgens verkreeg de heer Edzes het woord. Spr. merkte op, dat het rap port van de NETO alleen motieven be- vat, die pleiten voor een samenvoeging. Reeds enige malen is de samenvoeging der beide gemeenten aanhangig ge- maakt, doch steeds heeft men de plan- nen onuitvoerbaar geacht wegens be. zwaren. Van deze bezwaren is geen en- kele in het rapport vermeld. De heer Edzes weer erop, dat Sappemeer niet te klein is om als zelfstandige gemeente voort te bestaan, en dat zij een homo- geen geheel vormt. Indien door samen voeging een meer sociale en economi- sche eenheid zou worden bereikt. is dit nog geen aanvaardbaar motief, want dan zouden vele gemeenten samenge voegd moeten worden. Na de historische ontwikkeling en de economische struc tuur behandeld te hebben merkte spr. op, dat Hoogezand uit twee d'elen be- sttaat, de kom, die 5000 inwoners telt, en de overige delen 8000 inwoners. Door samenvoeging zou de verhouding Sap pemeerHoogezand dus eigenlijk wor den 70005000. Ten slotte noemde de heer Edzes een aantal punten welke door voorstanders van samenvoeging naar voren worden gebracht, o.a. besparing op Gem. adm.; .-conomischer werkwijze gem. diensten; gunstige invloed op onderwijs en volks. gezondheid. De volgende spreker was ds. De Zeeuw. Deze gaf een kort historisch overzicht van de pogingen, welke ge- daan zijn om Hoogezand en Sappemeer samen te voegen. De eerste werd ge- daan in 1827 en was gebaseerd op be- zuiniging. Teneinde de naijver te beper- ken werd in 1912 wederom een poging gedaan. Thans, nu de samenvoeging voor de derde maal ter sprake wordt gebracht is er eigenlijk geen motief. Sa. menvoeging zou mogelijk zijn op grond van een door de Duitsers gemaakte ver- ordening. Ds. de Zeeuw noemde de volgende ar- gumenten tegen samenvoeging: Sappemeer is niet te klein om te doen wat een gem. voor haar inwoners moet doen; de plaats is een hecht geheel; in Sappemeer is het locaal patriottisme veel sterker dan in Hoogezand; samen voeging betekent geen bezuiniging; de aardrjjkskundige ligging verzet zich te gen een eenheid; samenvoeging bete. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 31) Hij had in de vroege ochtend reeds een half dozijn brieven aan oude zakenvrien- den in de stad geschreven, en terloops melding gemaakt van de verloving van ,,mijn doch ter'' met Sir Héron Letch- ford van de Eikhof. ,,Geen ham meer? Probeer eens zo'n zac'ht eitfje, May, lieve kind," drong hij ,,Ik vrees dat je eetlust niet meer is wat 't vroeger was. Je moett wat meer beweging nemen. En eh a pro pos, beste meid, ik dacht er gisteren. avopd zo eens over dat eh je mis- schien graag een beetje extra zakgeld zoudt hebben om eh om wat klei- nigheden te kopen waar je misschien zin in hebt, en ik heb een chèque voor je uitgeschreven. Hier, pak maar aan, beste, en als je soms nog meer nodig hebt May nam het strookje papier aarze- lend aan zou hij een week geleden zoiets gedaan hebben en kreeg een schokje van verrassing tben ze er een blik op wierp. Het waa een chèque voor tweehonderd pond! ,,Maar zei ze weifelend. „Een kleinigheid heeft niets te be- tekenen, mijn lieve May. ,,Wab heb ik laatst ook weer gezegd? Zorg jij dat ik eer met je inleg, dan zal ik me niet la ,,Wind je niet op, lieve May,'' zei Carrie liefkozend, „heus, Sir Héron zal 't- wel begrijpen." Maar May was ontroostlbaar. Met haar handen op haar rug ineengeklemd liep ten kennen! Nee, ik weet wat ik aan ze rusteloos de kamer op en neer. Car de omstandigheden verschuldigd ben, en rie ging voor het raam staan en staar- al ben je nu mijn dochter, ik kan toch de naar buiten met onderdrukte opwin. niet vergeten dat je de tJpekomstige Lady Letchford bent ,,Sir Héron Letchford!" diende een van de reuzen aan. ,,Hè? Wat? Wat?" vroeg de heer Dalton opspringend, zodat een regen van broodkruimels, stukjes eierschaal en andere kleinigheden neerdwarrelden uit zfln servet, dat hij bij de maalt|jden steeds om de hais geknoopt droeg. ,,In de bibliotheek, mijnheer." De heer Daltpn veegde zijn handen en zijn mond af, en knipoogden tegen May met een slim, voldaan lachje. ,,Door en door correct! Dat is precies wat ik van hem verwachttle. Correct in merg en been. Nu, hij zal ondervinden diat we hem aile tegemoetkomingen we- ten te geven, die hij verdientl" Met een nadrukkelijk knikje dribbelde hij de ka mer uit. ,,Papa!" riep May, met plotselinge ontzetting opspringend; maar de heer Dalton was al buiten het bereik van haar stem. ,,Wat zal hij zeggen? Wat wll hij gaan doen? O Carrie, ik weet zeker, dat hij Héron zal beledigen!" ding. Plotseling ging er een schok dooi haar heen en ze uitte een verraste kreet. ,,May! Kijk eens! Daar komt een rij- tuig aan. Wie kan dat Hé, May, 't is het rjjtuig van de Eikhof!" ,,Wat! Weet je 't zekeer?" ,,Ja hoor. Ik ken het veel te goed. O, May, misschien word je afgehaald: om er vandaag te blijven. Misschien ,,Lady Letchford, juffrouw," zei een van de reuzen, met; een buiging naar May, HOOFDSTUK XIV. Het bezoek. „,0, May, wat lief van haar wat echt lief en fijngevoelig! Ze komt je dadelijk gelukwensen!" riep Carrie uit. Een glimlachje, niet blij-verrast, maar ongelovig en 'n beetje wrang, vloog over May's gezicht. Prijs jij de dag maar niet vôôr de avond, Carrie," zei ze. ,,Als ik haar la- dyschap goed ken, komt ze niet met een félicita tie, maar met een oorlogsverkla- ring. Sst! Zeg er niets van aan Papa. Ik hoor hem en ,,Sir Héron en Dal. ton kwamen de kamer binnen, de laât- ste rood en blijkbaar enigszins in de war, maar toch niet on voldaan; de eer ste met een gretige, verlangende blik in zijn ogen, die snel doofde toen May's jurk haastig door de tegenover- gestelde deur verdween. Lady Letchford stond op tOen het jonge meisje binnenkwam. Eén ogenblik scheen de uitdrukking van haar gezicht1 °P noS voorkomende bon een niet onaanzienlijke waardevermin- dering van de panden in Oostelijk Sap pemeer; de bevolking is er tegen; de samenstelling van de gezamenlijke raad garandeerd niet de behartiging der Sappemeerster belangen; het gezamen lijke gemeentehuis zal althans voor lopig in het gem.huis van Hoogezand gevestigd worden; samenvoeging bete kent voor aile Sappemeersters schade en niemand heeft er voordeel van be tekenis van. Sappemeer moet in de toekomst rij vrjj, welvarend en zelfstandig" ald besloot spreker zqn rede. Ten slotte sprak de heer v. d Ho., leraar aan de R.H.B.S., die als z\jn i. ning uitsprak, dat er een enquête mo worden gehouden. Door de vergadering werd een moti aangenomen waarin de aanwezigen naar zjj menen namens 80 90 van de bevolking van Sappemeer, hun be- zorgdheid uitspraken over de samen. voeging van Sappemeer en Hoogezand, en waarin zij uitdrukking gaven aan de wens, dat Sappemeer als zelfstandige gemeente gehandhaafd zal blijven. Deze motie werd telegrafisch medegedeeld aan den Minister van Binnenl Zaken, aan den Comm. der Koningin in de provincie Groningen en aan de Gemeentebesturen van Hoogezand en Sappemeer. De heer L. Smid vertoonde een aantal lantaarnplaatjes betrekking hebbend op Sappemeer van voorheen. zich even te verzachten; het was zelfs voor deze ongenaakbaar-trotse moeder, die gekomen was om haar zoon te ,,red. den", onmogeljjk, be ontkomen aan de invloed van die frisse, onschuldige lie- felqkheid. Een seconde lang aarzelde ze, en wenste dat Rose haar niet op het idee van een persoonlijk on- derhoud had gebracht. Toen dacht' ze aan Héron, aan ailes watl op het speî stond, en verhardde zich. Met een ijs- koud glimlachje stak ze het meisje twee vingers van haar dik-gehandschoende hand toe. ,,Goeden morgen, lieve kind," zei ze, met, een stem die verbazend veel leek op dde, waarmee goede sprookjesvertel. lers de wolf Roodkapje laten aanspre- ken. Ik hoef wel niet- te vragen of de hoofdpijn van gisteren over is. U ziet er uiti als de verpersoonlijkte gezond heid." (Wordt vervolgd) BONNENLIJ ST. (17 t.e.m. 30 Mrt. 1946.) Bonkaarten KA. KB, KC 604: 119 t.m. 125 800 gram brood 126 200 gram bloem 127 400 gram suiker 128 125 gram boter 129 250 gram margarine 130 125 gram margarine 131 100 gram kaas A 31 1 ei B 31 800 gram brood B 32 2 kg. aardappelen Bonkaarten LA. LB, LC 604 091. 092, 093 vlees 100 gram vlees 087 aardappelen 2 kg. aardappelen A 19 melk iyz liter melk B 19, C 19 melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 604 619, 620 800 gram brood 621 200 gram bloem 622 500 gram suiker 623 250 gram boter 624 125 gram margarine 625 100 gram kaas D 31, D 32 400 gram brood E31 500 gr. rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 604 591, 592, 593 vlees 100 gram vlees 587 aardappelen 1 kg. aardappelen D 19, E 19 melk 6 liter melk T. 19 2 rantsoenen tabaksartikrlc (geen import sigaretten) 100 gr. choc, of suikerwerkc 2 rantsoeqen tabaksartikelen (geen import sigaretten) Voor de week van 24 tôt en met 30 Maart zullen nog bonnen worden aan- gewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen en lucifers. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft magere of 20 kaas en voor de helft volvette of 40 kaas (waaronder begrepen buitenlandse kaas) worden ge- leverd, Brandstof. In de période van 13 tôt 23 Maart dienen de bezitters van bon- kaart T 509 en T 505 de daarop voorko mende bon 50 in te leveren bij hun brandstoffenhandelaar. Na bevoofra- ding zal op deze bonnen een eenheid brandstof worden afgeleverd. De kaarten moeten worden beweard daar ter verkrijgine: van nieuwe bon kaarten t.z.t. de oude met de daar. 49 moeten V 19 X. 19 worden ingeleverd. SCHOENENDISTRIBUTIE. Eindigt het nummer van Uw distributiestamkaart op een nul? Dan krijgt U in April een paar schoe- nen. In Mei komt het eindcijfer 7 aan de beurt, in Juni 4, in Juli 1, in Augus- tus 8, in September 5, in October 2, in November 9, in December^ en in Janu- ari '47 het cijfer 3. (Nw. Nederl.) KIND TE WATER TE SAPPEMEER Een onbehe<rd hij het- Postkpn'oor staande kinderwaqen, waarin een k'nd Ipg is gaan rijden en is in het Winschote-diep terecht gekomen De heer Andr Flaauw, die juist passeerde sprong gekleed te water en bracht het kind weer op het droge. In een Zuid-Australische woestijn le voor dfe 2e keer in 12 jaar regen ge. vallen.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1