De Scheepsbouw JxùnÂunM LadyL aan het Winschoterdiep Kapitein Gay NiEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Opgericht 1870, Qfficieel Qrgaan voor Hoogezand en Sappemeer Bij Sîmultaan te Hoogezand wint Dr. Euwe op 33 Borden 7 Waarfn opgenomen de „SLOCHTER COURANT" rT-> r Tiïrn wordt liuis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Binnenlands Overzicht Gratieverzoek voor Mussert. Plaatselijke Berichten Wie wordt ETGHFORD rS&SLTgaag. A.BONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bjj vooruitbetaling) No. 24 00STG00RECHT Verschynt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Adminlstratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerta en H. Bonewlt Textiel en schoeisel blijven schaars, rywielen, banden, electrische- en radto- onderdelen zijn bijkans niet te krijgen en het aanbod in machinerieën is practisch nihil. Dat zijn slecht enkele voorbeel. den uit het vele. Maar-toch ontwikkelt de industrie zich geleidelijk, de produc- tie neemt toe en hier en daar gaan de fabrieken zelfs tôt uitbreiding over. Zo is het in de loop van de vorige week bekend geworden, dat de Philipsfabriek onderhandelingen voert met het ge- meentebestuur van Qroenlo om daar een filiaal op te richten. Het zou bijna vast staan, dat een bedrijf zou worden opgericht, waar 400 man werk zullen vinden. Verder werd bekend gemaakt, dat de regering maatregelen overweegt om een direct toezicht te kunnen uitoefenen op bedrijyen, die in het kader van de dis- tributieregeling van vitaal belang zijn voor de voedselvoorziening. In afwach- ting van deze maatregelen is bij Lever Brothers en Unilever N.V. een rege- ringsvertegenwoordiger aangesteld. Een industrie, die voor onze gemeen- ten, en wel speciaal voor Hoogezand en Sappemeer van betekenis is, is de scheepsbouw, en in het bijzonder de scheepsbouw om het Winschoterdiep. Niet alleen, dat honderden arbeiders rechtstreeks bij deze industrie geïnte- resseerd zijn, maar ook de middenstand zal de gevolgen ondervinden van bloei en malaise in de scheepsbouw. Hoe is hier momenteel de toestand? Er komen wel enkele pessimistische stemmen van de industriëlen, maar overwegend heerst er optimisme. De zaak draait, er wordt, gewerkt en er zijn volop orders. Natuurlijk zijn er moeilijkheden, nog geen jaar na de be- vrijding kan men geen ideale toestand verwachten, In de eerste plaats laat de schaarste aah materialen en werktuigen zich voelen. Men moet zich behelpen met wat men heeft, en somtijds moet er onderling geruild worden. De toegewe- zen electriciteitsrantsoenen zijn veel te laag en hier en daar heerst gebrek aan industriekolen. Er wordt in het alge- meen zeer geklaagd over de bureaucra- tische geest, die heerst bij de regerings- instanties. Zeer veel tijd gaat verloren metwachten! De gebruikelijke pro cédure is: papieren invullen en wachten, weer papieren invullen, bergen papieren en dan weer wachten, telefoongesprek- ken met Den Haag, ijlgesprekken, wachten, altijd maar wachten. De personeelsvoorziening is niet gun- stig, en bij verschillende bedrijven heerst een tekort aan geschoolde en in het bijzonder aan geschoolde, jonge krach- ten. Volgens arbeiderskringen zou het volg zijn van de lagere lonen.die gelden bij het uitvoeren van reparatie dan bij de nieuwbouw, terwijl zo men de grotere slijtage van kleren bij reparatie en ombouw in aanmerking neemt gelijke lonen rechtvaardig zouden zijn. Anderzijds moet men bedenken, dat een aantal oudere arbeiders zijn uitgescha- keld terwijl tijdens de bezetting geen nieuwe krachten zijn opgeleid, en dat een ander deel werk heeft gevonden in andere bedrjjven en niet naar de scheepsbouw terugkeert. Ondanks de moeilijkheden zijn de perspectieven niet ongunstig. Het is moeilijk iets te voorspellen, maar over- wegende, dat de scheepsbouw steeds een bedrijf van ,,ups" en ,,downs" is gew,eest meent men tekenen te kunnen waarne- men, die wijzen op een opbloei in de na- bije toekomst. Deze opbloei kan echter eerst dan doorzetten, wanneer voldoen de materiaal beschikbaar komt. De ma- teriaalschaarste van het ogenblik maakt, dat lang niet aile orders kun nen worden uitgevoerd, en onder deze omstandigheden gaan schippers, die diensten verrichtten voor de geallieer- den en daaray hun schip verloren, voor. Door de regering is âan werven in deze omgeving opdracht gegeven tôt de bouw van 8 boten van 250 ton voor de K.P.M., welke September klaar moeten zijn, opdat zij nog van het kalme sei- zoen in de Golf van Biscaje kunnen pro- fiteren om op eigen kracht naar Indië te gaan. Van deze schepen worden ge- bouwd: 2 bij E. H. Smit en Zonen; 2 bij Gebr. v. Diepen, 2 bij „Gideon", 1 bij Werf ,,Waterhuizen" (Patje) en 1 bij de Gebr. Suurmeyer. Verder staan en kele boten voor bultenlandse rekening op stapel en er wordt verwacht een grote opdracht van een bevriende mo- gendheid (geruchten zeggen Polen) waarvan ook de werven in de Noorde- lijke provinciën hun deel zullen krijgen. Familieleden van Mussert hebben bij H.M. de Koningin een gratieverzoek inge- diend. hetwelk onmiddelijk in behandeling is genomen. TEXTIEL-DISTRIBUTIE. Van de binnenkort uit te reiken textiel- kaart, die 100 punten en letterbonncn bevat, worden eind April een aantal punten geldig verklaard. De oude bonnen behouden hun waarde. Dr. v. Kleffens is benoemd tôt Ned. vertegenwoordiger bij de atoom. commissie der V. N. Radio Moskou heeft bekend ge maakt, dat de ontruiming van Perzië gebrek aan arbeiders enerzijds het ge- in 5 6 weken voltooid zal zijn. Een beschouwlng van de Franse film in het algemeen en „De Burcht der Stilte" in het bijzonder. Zeer terecht wordt ,,De Burcht der Stilte", dip thans in de Hoogezandster Bjoscoop draait, geprezen als een der beste films, die na de bçvrijding in rou- latie gebracht zijn. Die superioriteit dankt zij niet aan het sensatie-element, dat haar tenenemale ontbreekt en al evenmin aan het feit, dat het onder- werp de verzetsbeweging ook voor ons tôt de Interresse-wekkende onder- werpen behoort, en met reden. In de eerste plaats dankt „De Burcht der Stilte'' haar succès aan de eigenschap- pen, die inhaerent zijn aan een super- product der Franse film-industrie, aan het feit, dat zij een typisch voorbeeld der Franse filmkunst is. Indien het mogelijk zou zijn de audi- tieve elementen van het gesproken woord weg te nemen, of te neutralise- ren ,om enkel en alleen te werken met visuele impressies, indien het mogelijk zou zijn enkel stemmingen voelbaar en waarneembaar te maken, dan zou men kunnen constateren hoe groot het ver. schil is, dat er bestaat tussen de pro- ductie der Angelsaksische en Ameri- kaanse filmindustrie en die van de Franse-: dan zou de geregelde bioscoop- bezoeker, die in de film méér ziet, dan een licht amusement, dat hem enige uren van sensatie brengt, dat hem een avond weghaalt uit de dagelijkse be- slommeringen, er in kunnen slagen te ontdekken, dat de Franse filmstijl een „couleur locale" bezit, die haar in ieder opzicht onderscheidt van andere film- producten. Terloops zij hier opgemerkt, dat de productie der Deense, Zweedse, Zwitserse en Russische maatschappijen nog te weinig hier geïmporteerd is voor het ogenblik, zodat een grondige verge- lijking met deze films momenteel nog niet al te wel mogelijk is, maar een op handen zijnde invoer zal ook hier een vergelijking weldra mogelijk maken. Waarin moet men dan die couleur locale'', eigen aan de Franse film, zoe- ken? Zeker niet in het sensationele élé ment: daarin overtreft Hollywood haar, evenals in somptueuse show-scènes! Al evenmin in grove banaliteiten en vlaltke geestigheden, ook daarin staat zij bij de anderen ten achter! Men zal die cou leur locale" moeten zoeken in dat onde- finieerbaar subtiele, in dat karakteris- tleke belichten van een détail, in dat subtiele weergeven van een impressie, in dat zuiver harmoniëren van stemmin gen, waarbij de uitwendig waarneem- bare auditieve-expressie een onderstre- ping van het innerlijke sentiment is, waarbij dan een volkomen congruente, of een langzaam overgaan van de één in de andere, plaats vindt. Er wordt wel eens beweerd, dat de Franse film minder gewaardeerd wordt, omdat zij zo ,,zwaar'' is. Ik meen dit te jnogen betwijfelen. Zou die mindere waardering haar oorzaak niet vinden in het feit, dat de couleur locale" waar- over boven gesproken is, maar al te vaak ongemerkt aan den bezoeker voorbijgaat; omdat men ze niet kent, niet inziet? Indien ooit, dan geldt de stelling ,,beter kennen is beter warj-de- ren" voor de Franse film. Indien het zien en het waarderen van iedere kunst- uiting in de eerste plaats meebrengt, dat men léért zien, om dân eerst te kunnen waarderen, dan geldt dat ook voor de film, die n'en déplaise aan velen 66k een kunstuiting is, althans, waar het de gôéde films betreft. En dat die er nog zijn, daarvan getuigen „La ciadelle du «Silence'' en andere Franse films, die op komst zijn. L. Samenvoeging HoogezandSappemeer. Met betrekking tôt de enquêtte inzake samenvoeging Hgz.Spm. waren Maan- dagavond de formulieren van de navol- gende buurten binnengekomen tegen vôôr bl. Noorderstr.-Oosteind 146 5 3 Jagerswijk en Rolpaal 385 3 8 Zuiderstr. O (Eiland) 109 3 8 Centr. O. en Parkstr. 219 3 2 Centr. kern en West 330 7 4 Kleinem. o. d. overweg 153 6 3 Middenstraat 290 12 3 Kees de Haanstr. 172 14 5 1804 53 36 De antwoorden van een ongeveer even groot aantal buurten worden nog ver wacht. Op dit ogenblik is de verhouding: 95 tegen samenvoeging, 3% vôôr en 2% blanco. FINANCIëN EN ECONOMIE Een .changement de décor" manifes- teert zich momenteel op verschillend ge- bied. Zo was er eens een tijd waarin een effectenbezitter als een benijdenswaar- dige figuur werd beschouwd. Die tijd is lang verstreken. Nog nauwelijks beko- men van de indruk, welke het ontwerp Vermogensaanwasbelasting op hem maakte, dient de eigenaar van certifi- caten van Am. aandelen zich af te vra. gen, welke houding Min. Lieftinck van hem verwacht. De Minister immers heeft in de Ver. Staten aan vertegenw. van de pers verklaard, dat de Ned. dol- lar-tegoeden aldaar noodzakelijk ver. sterkt moeten worden, waartoe het ge- wenst is dat althans een deel van de hier te lande gehouden Am. aandelen verkocht wordt. Het is momenteel nog te vroeg, om een gefundeerd commentaar op dit be. richt te leveren. Wij zullen moeten af- wachten, totdat de Min. van Fin. is te- ruggekeerd en zijn bedoelingen duidelijk heeft uiteengezet. Op dit ogenblik kun. nen wij slechts vaststellen, dat blijkens de vroegere uitlatingen van de zijde van het Ministerie van Fin., o.a. gedaan ter gelegenheid van de publicatie van het Deviezenbesluit 1945 (waarin de moge- lijkheid tôt opvordering van buitenland- se effecten is opgelaten) het niet in de bedoeling lag om het buitenl. effecten. bezit van ons land te mobiliseren. Het moet waarschijnlijk worden geacht, dat Minister Lieftinck sedertdien van me- ning zou zijn veranderd. Het lijkt op dit ogenblik waarschijnlijker, dat een zekere druk van Am. zijde aan deze me- dedeling niet vreemd is geweest. De ge. hele leningspolitiek van de Ver. Staten aan het buitenland is momenteel een punt van heftige discussie in de Am. Senaat; het is nog steeds niet zeker, dat de milliarden-lening aan Engeland zal worden verstrekt. Onder deze om standigheden zou het begrijpelijk Zijn, dat van Am. zijde allereerst wordt ge vraagd, dat wij hier in Ned. beginnen, alvorens een beroep te doen op de Am. leningen, onze eigen activa te mobili seren. Onze beleggingen in de Ver. Staten worden geschat op ruim 1 milliard dol. lar. Ter vergelijking diene, dat de Ned. belangen in Duitsland vôdr de oorlog in het Mémorandum van de Nederl. Re gering inzake de door Nederîànd van Duitsland te eisen schadevergoeding'' op iy2 milliard gulden worden aangeno- men. Het Ned. belang aan effecten in Indië werd vôôr de oorlog op 4 milliard gulden geschat. De op de Am. beleggin. gen achterstallige rente en dividenden kunnen worden geschat op ongeveer 200 millioen dollar. Naar in de bladen be kend is gemaakt, zal zeer binnenkort een begin worden gemaakt met de ge- deeltelijke afrekening van deze achter. stallige revenuen. Volledige liquidatie van ons Amerik. fondsenbezit wordt veelal betiteld met ,,het slachten van de kip met de gouden eieren'', waarmede gedoeld wordt op de derving van île jaarlijkse op'jreng- stert( indien de aandelen en obligaties, welke deze opbrengsten leveren, worden afgestoten. Inderdaad kan niet ontkend worden, dat een volledige liquidatie van aile beleggingen op de duur te bemer- ken zou zijn door het ontbreken van de thans reeds vloeiende stroom van devie. zen. Uit de berichten blijkt evenwel, dat het de bedoeling van den Minister zeker niet is, tôt een volledige uitverkoop over te gaan, doch bij de liquidatie se- lectief te werk te gaan, en daarvoor in de eerste plaats die fondsen af te sto- ten, die hun taak van deviezen-leveran. ciers niet naar genoegen vervullen. (Uit weekbericht v. d. Robaver.) Het s.s. „Europa" wordt ver- bouwd tôt drijvende verblijfplaats voor daklozen. Dr. Euwe heeft Zaterdag met 39 tegenstanders de strijd aangebonden, en over 33 heeft hij gezegevierd. Drie deel- nemers aan de simultaan séance moch. ten het genoegen smaken het tôt een overwinning te brengen tegen den Ned. schaakmeester, het waren de h.h. W. Kruit Jr., Stadskanaal, G. H. Drese, Slochteren en Dr. Elziiiga, Norg. De partijen tegen J. H. Kruit Sr., Stadsk., C.P.de Blaauw, Veenhuizen en Polee Jr. uit Groningen eindigden in remise. Het was de bedoeling, dat Dr. Euwe tegen 40 personen zou spelen, doch de ruimte in de zaal maakte het noodzakelijk dit aantal met 1 te verminderen. SAPPEMEER. Tôt bode-concierge in het Groene Kruis gebouw is benoemd de heer E. Bergman. Twee dames zjjn door een auto- mobilist aangehouden en op ergerlijke wjjze lastig gevallen. De auto droeg het nummer E 40362. Er is hiervan aangif- te gedaan bij de politie. Voor Hgz. en Sappemeer is opge. richt het gemengd koor „Toonkunst", dat onder leiding zal staan van dhr. A. H. Warnars. Dezer dagen vinden de eerste repetities plaats. Er wordt een oratorium in studie genomen, waarbij een orkest medewerking zal verlenen. Het, voorl. bestuur bestaat uit dhr. J. A. Roggen, Borgerc.str. 35, Mw. T. Geer- singa, Hgz., Mw. Clobus, Spm. dhr. Frey, Spm. en dhr. Conens, Spm. HOOGEZAND. Zaterdag had de E.V.C. in het hôtel Faber een gezellige middag georganiseerd voor de jeugd, terwijl 's avonds een vrolijk programma voor ouderen werd gebracht. Het gezelschap Alex Wins, dat het programma ver. zorgde, had niet over gebrek aan be- langstelling te klagen. ,,Werkend Ne- derland treedt aan" heeft een voile zaal getrokken. De heer Rootlieb besprak de fusie tussen E.V.C. en N.V.V. - In de nacht van Vrijdag op Za terdag is ingebroken bij de fa. Holle. Door het vernielen van een winkelruit hebben de inbrekers zich meester kun nen maken van 52 gouden ringen. Ten- gevolge van de storm hebben de daders succès gehad bij het uitvoeren van hun daad, de bewonefcs van het perceel dach. ten n.l. dat de ruit, stukgewaaid was. Eerst toen zij de étalagé ontruimden bleek,dat er 52 ringen verdwenen waren Van de daders is nog geen spoor ont- dekt. Een bloeddorstige hond heeft bij den landbouwer Huttinga aan de Werf- kade twee lammeren doodgebeten. Maar een hond kan de lente toch niet tegen- houden, zelfs al is hij bloeddorstig. Nadat de voorzitter, Dr. Rein- ders, Zondagavond de feestavond van de voetbalver. Hoogezand" had geopend, werd een vlot programma af gewerkt. De Co.Optimisten gaven een uitvoering van de cabaret-revue ,,Bont Allerlei''. De Raad vergadert hedenavond, 7 uur. SLOCHTEREN. De gezamenlijke jeugdverenigingen der Ned. Hervormde Kerk hielden Vrijdag een feestavond in de Bijz. school, onder leiding van ds. Lieve. Zang, muziek en toneelstukjes volgden elkaar in een vlot tempo op. SCHILDWOLDE. De gymn. vereni- ,,S.G.V." gaf Vrijdagavond haar 2e uit voering thans voor donateurs, in café v. Sloten te Schildwolde. Na de opmars, welke, ondanks de tex- tielschaarste, een keurige indruk maak. te, sprak de voôrz., de hr. Drese, woor- den van welkom, in het bijzonder tôt de medische commissie, eir tôt de afgev van de zusterver. Zuidbroek". Het podium was geheel gevuld met een fleurige groep gymnasten, terwijl de adspiranten van Siddeburen thans niet medewerkten, een bewijs dat S.G.V. niet over gebrek aan leden te klagen heeft. Het zou ons te ver voeren om aile 22 nummers van het programma de revue te laten passeren, vandaar dat wij ons moeten beperken tôt het maken van enkele opmerkingen. Vôôr de pauze wa ren het uitsluitend de adspiranteh die blijken van hun kunnen gaven. De vrije oefening van de kleinste jongens was te ingewikkeld, waardoor de afwerking nogal te wensen overliet. Een oefening, al is deze nog zo eenvoudig van samen. stelling,, doet het, indien aile aandacht aan de afwerking is besteed. Het tempo van de vrije oef. meisjes B. was te snel, waardoor deze niet geheel tôt zijn recht kwam. Over het algemeen was de keuze der muziek, wat het tempo be treft, vôôr de pauze niet erg gëïukkig. De meisjes C gaven goeduitgevoerde paardsprongen te zien. Over 't algemeen beloofd deze groep iets goeds voor de toekomst. Ook het Tiroler dansje was mooi van aankleding en kwam goed tôt zijn recht. De vrije oef. jongens B werd correct uitgevoerd. Na de pauze kwam direct naar voren dat de afwerking der oef. beter was verzorgd. Een oef. be- gint al bij het gaan van de plaats naar het toestel. Bij het rekstokturnen.heren zagen wjj enkele goed uitgevoerde zo- lendraaién en een molenzwaai. De jon- geren kunnen hier nog steeds een voor. beeld nemen aan de ouderen. De dames kwamen goed voor de dag bij het brug- turnen, terwijl ook de bal- en hoepeloef. mooi van samenstelling en uftvoering waren, evenals de stokoef. heren. ZUIDBROEK. Ds Venema van IJsel. muiden is beroepen door de Geref. Kerk (Vrijgemaakt) te Zuidbroek. In het hôtel Themmen zijn plannen besproken om te komen tôt de oprich- ting van een vereniging ter viering van Nationale feestdagen. Het comité be- vrijdingsfeesten 1945 had daartoe ver- tegenwoordigers der buurtverenigingen tôt, een bespreking uitgenodigd. Uit het verslag van den penning. meester bleek, dat het nadelig saldo v. het comité bevrijdingsfeesten f 168.20 bedroeg. f De SCHOENEN DISTRIBUTIE. Eindigt uw stamkaartnummer op een 3? In tegenstelling met voorgaande publicaties wordt thans bekend ge maakt, dat zij, wier stamkaartnum. mer op 3 eindigt in April in aanmer king komen voor schoenen, met uit- zondering van degenen, die na 1 Jan. 1945 reeds schoenen hebben gekre- gen. Het plaatselijk distributiekan. toor zal een nadere regeling bekend maken. Kinderen onder 10 maanden komen niet in aanmerking. Byzondere bonnen voor beroeps- schoenen worden niet meer uitge- reikt. Voor werksehoenen blijft de ^oude regeling van kracht. ZUIDBROEK. In Ons Gebouw werd door de afd. Zuidbroek van de Partij van de Arbeid haar lste openbâre pro- pagandavergadering gehouden. De spre- ker was burgemeester de Wit v. Wilder- vank. Door de toneelvereniging Onda werden een tweetal toneelstukjes opge, voerd. Een zangkwartet zong ter afwis- seling enige door een lid van Onda ge- diche liedjes, terwijl het muziekgezel- schap Eveline Novacek haar medewer king verleende. NOORDBROEK. De Oranje-Vereni- ging heeft besloten om de bevrTJdings- herdenkingsfeesten te doen plaats heb ben op 13 April a.s. Reeds is de grote tuin van t hôtel Quatre-Bras beschik baar gesteld, welke plaats zal bieden aan plm. 600 personen. De feestavond zal worden verzorgd door Herman Rin- ket s Non Stop Variété Gezelschap. Van andere zijde is men bezig de Nationale feestdag op 4 Mei tôt een waardige dag te maken. 1 De Bond v. Staatspensionnering hield voor haar ruim 800 leden tellende afd. op 2, aparté avonden een propagan. da-verg. aangezien er geen voldoende ruimte was om aile leden toegang te geven.Het bestuur besloot de bijeenkom. sten te houden op Zaterdagen 16 en 23 Maart j.l. resp. in de hôtels Schrage en Staal, zulks met belangeloze medewer king van de hier gevestigde toneelver. D.E.S. en D.V.S. Op de eerste verg. was er geen spreker, omdat men daar. mede niet tijdig kon slagen, doch op de tweede vergadering wel, n.l. de heer T. G. Thgssens te Groningen. De muziek 1945 werd verzorgd door „The Jolly Band'' alhier. De lente is dit jaar ongeveer gelijk Armoede en schaarste aan geld zijn met de door het mensuom vastgestelde het ook, die nog steeds onze kieine norm van 21 Maart in ons land geko- boeren teisieren. Men zal zich herm- men. In de bollenstreek zagen we reeds neren, dat er een tioeslagregeling voor de eerste crocusveldjes bloeien, op be- hun bedrijven is gemaakt, maar tôt nu schutte plekken beginnen de heesters toe hadden de begunstig'den er geen uit te lopen en de vogels weren zich ge- cent, van gezien. Dezer aagen is echter ducht. De spreeuwen kwetteren en officiëel medegedeeld, dat met de uitbe- vluchten eenden, ganzen en reigers trek- taling spoedig een begin zal worden ge- 38. Voorzichtig kropen zij verder tôt zij op een waterval stuitten, die het kasteel van de rest van het eiland afscheid- de. Voor kapitein Gay was dit echter geen be. letsel, want door middel van een jonge, taaie boom wist hij zich han- dig naar de overkant te slingeren. ken naar het noorden. Alleen de kievi- ten schijnen dit jaar erg laat te zijn; een voorjaar in de lage landen is echter ondenkbaar zonder hun blijmoedige roep en hun snelle wiekslag. - De gewassen staan er overigens niet best bij. We her- inneren ons niet ooit de tarwe en rogge eind Maart zo grauw en onaanzienlijk te hebben gezien en dat stemt ons wel wat zorgelijk. Nu het zachte weer zo lang is uitgebleven, merken we pas goed op, hoe de kracht van het land achteruit is gegaan. Wle mogen voor dit jaar dan ook zeker niet meer dan een schrale oogst verwachten. Intussen wordt ieder hoekje grond, dat wat kan opbrengen, zaaiklaar ge maakt, wij kunnen ons nog niet de luxe permitteren het land braak te laten liggen. Daarom is het zo jammer dat honderden en honderden hectaren goed land, dat de Duitschers aan onze boeren ontnomen hebben voor uitbreiding van vliegvelden, nog steeds niet aan hun be- stemming teruggegeven zijn. Over het uiteindelijk lot van de meeste velden is men het wel eens, maar de afmetingen en begrenzingen der terreinen moeten voor het merendeel nog worden vastge- steld. Er worden nu maatregelen geno men om deze gronden in ieder geval weer te bebouwen, al komen ze dan nog niet rechtstreeks ter beschikking van de vroegere rechthebbenden. Het zou ook werkelijk al te mal zijn als goed land ongebruikt bleef in deze tijden van armoede schaarste. In Engeland doen ze het vlugger; daar zijn alweer 600.000 ha. van de vliegvelden en oefenterrelnen vrijgegeven. v FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 34) U kunt dan zelf ondervinden, dat on- vermijdelijke ellende elke mésailliance op de voet volgt. Huwelijk! Het is uw geluk, dat Héron zo'n omslachtige céré monie nodig acht!" B\j deze woorden, de felste belediging die de ene vrouw de andere kan toevoe- gen, staarde May haar eerst aan zonder haar te begrijpen; toen drong de bete. kenis der woorden plotseling tôt haar door. Ze hief als afweer beide handen op en week met een zwakke kreet ach teruit, voor het dreigende, van woede vertrokken gezicht der oude vrouw. Op hetzelfde ogenblik ging de deur open en Héron kwam haastig binnen. Hij bleef een ogenblik staan en keek van zijn moeder naar het jonge meisje. Met, die ene blik scîîeen hij de hele situ- atie in zich opgenomen te hebben; hij deed een paar stappen vooruit en trok May beschermend in zijn armen, terwijl hij over haar hoofd heen zijn Moeder aanzag met een blik, die zij nooiti in zijn ogen had gezien. ,,Wat betekent dit?'' vrooeg hij, ter wijl zijn donkere ogen toornig gloeiden onder de zware wenkbrauwen. „Laat, zij het je maar verfcellen!" zei Lady Letchford, verachtelijk met de vinger op May wijzend. „Ik ben hier ge- komen om jou te behoeden voor ont. gooeheling en haar voor ellende, en dit is het resultaat!" Héron legde zijn hand op het zachte bruine haar en streelde het geruststel- lend. ,,Stil maar, stil maar, lieveling," zei hij, want hij voelde haar hart bonzen en haar schouders schokken van inge- houden snikken. Moeder, u had geen rechti om dit te doen. Wat hebt u tegen haar gezegd? In elk geval hebt u zeer verkeerd gedaan dat blijkt duidelijk uit de gevolgen. Uw fijiuig waent. May, lieveling, exuseer me een ogenblik, ter wijl ik m'n tnoeder naar het rijtuig breng.'' Héron duwde May zachtjes op een di van neer en ging rustig naar zijn moe der. „Kom!" zei hij eenvoudig; maar het klonk bijna als een bevel; en hij trok haar hand door zijn arm. Met gebogen hoofd ging Lady Letchford naar de deur, maar ze had nog niet helemaal met May afgerekend. Met, een plotse- linge heftige beweging keerde ze zich om en keek naar het meisje op de divan. ,,Vandaag heb je gezegevierd," zei ze dreigend. ,,Maar het laatste woord is nog niet gesproken. Ik zal nog wel eens getsuige zijn van je nederlaag je ne- derlaag!" Zwijg!" zei Héron, en trok haar mee In de gang botsten ze bijna tegen papa Dalton aan. ,,U gaat toch niet, weg, mylady?" vroeg hij met, zalvende beleefdheid. „U blijft toch zeker lunchen?'' Maar toen haar ladyschap haar ogen opsloeg en hem een verpletterende blik vol veront- waardiging en verachting toezond, ver- stomde hij plotseling en staarde van de een naar de ander met wijdopen mond en verdwaasde ogen; iets in Sir Heron's gezicht stelde hem echter gerust en met een vaag giimlachje zocht hij May op en klopte haar bemoedigend op de rug. ,,Tut|! Tut|!" zei hij. ,,De ouwe dame ze. ker 'n beetje op d'r paardje, hè? Voelt niet veel voor de combinatie. Trek 't je maar niet aan, beste medd. Ze draait wel bij, hoor, ze draait wel bij Ah! is u daar, Sir Héron! Ik was al bang, dat u 66k weg zou lopen. May, kind, daar is Sir Héron! Kom nou, trek 't je niet zo aan!" ,,Als u misschien zo goed zou willen zijn om May en mij heel even alleen te laten, dan geloof ik dat ,,Hè? Maar natuurlijk! 'Ja, uitstekend. Maar denk eraan, ik reken er vast op, dat u blijft lunchen!'' Met een slim knipoogje sloot. hij de deur. Lieveling, huil nu toch niet zo," smeekte Héron, zodra ze alleen waren. Grote hemel, ik had geen ogenblik kunnen vermoeden, dat mijn moeder hier zo'n scène zou komen maken May, wordt liever eens boos; scheldt op haar op mij op iedereen maar houdt om Godswil op met huilen. Kind, iedere snik gaat me door de ziel." ,,'t Wordt. al beter," zuchtte ze, haar ogen afvegend. ,,Maar je moest nu wer kelijk Weggaan. Ze zal me nog veel meer gaan verafschuwen als je zolang hier blijft na wat er voorgevallen is." ,,Neen," zei hij, ,,'t is dunkt me beter dat mijn moeder en ik elkaar de eerste uren niet zien. Daarbij, ik had me voor- genomen, de dag met je door te bren gen, als je me tenminste hebben wiir „0, méén je dat? Heus?" ,,Heus," antwoordde hij. „Ga je nu wat opknappen, lieveling, en was aile sporen van die tranen weg. Ik zal me intussen wel met Carrie amuseren. Weet je wel, dat ik begin te geloven, dat 't eigenlijk Carrie is, waar ik ver- liefd op ben?" Lachend vloog May de kamer uit en de trap op. Héron hield woord. De hele dag dwaalden ze samen door de bossen en tijdens de maaltijden lieten zijn blikken haar geen ogenblik los. En de dag, die zo stormachtig begonnen was, eindigde zonnig en gelukkig. Tenslotte namen ze afscheid op de stoep van huize Gres- ham; zijn armen waren om haar heen geslagen, haar hoofd rustte aan zijn hart. Op het laatste ogenblik stormdé Carrie naar buiten om hem te herinne- ren aan een afspraak voor de volgende dag. (Wordt) vervolgd.) maakt. Geweldig zijn de sommen overi gens niet, er wordt hoogstens f 600 contant uitbetaald en de resti wordt ge- blokkeerd, d.w.z. dat men er alleen be- paaide door de regering gewenste beta- lingen mee zal kunnen doen, byv. belas- ting betalen. Als men bekend staat als een slechte belastingbetaler wordt zelfs de gehele toeslag geblokkeerd.Eigenljjk komt het dus daarop neer, dat het mi nisterie van Landbouw de belastingen voor de kieine boeren betaalt. Maar daar „Landbouw" dit geld weer toege- wezen krijgt van ,,Financiën" ontvangt dit laatste département, langs een om- wegje zijn eigen geld weer terug. Wjj kunnen ons niet voorstellen, dat een dergelijke hulp veel welvaart schept, hoogstens helpt ze weer een paar amb- tenaren aan bezigheid. Het zou eenvou- diger geweest zijn dit belastinggeld een voudig kwijt te schelden. Er zijn trouwens meer van die papie ren maatregelen. Zo zijn bijv. weer en kele prijzen van landbouwproducten be kend gemaakt. De landbouw vroeg daar immers om.'Maar veel verheldering is daarmee niet gekomen, want het zijn juist de prijeen van de minst belangrljke producten, blauwmaanzaad, koolzaad, mosterdzaad en cichorij. De eerste twee gewassen, typische oorlogsgewassen, worden door de boeren niet meer ver- bouwd en ook de andere genoemde zijn slechts bijproducten. Het gaat echter om de prijzen van de granen, de peul- vruchten en de aardappelen, waar blij ven die? Het is daarop dat de landbouw wacht. Hoe langer de onzekerheid voortduurt, des te groter is de kans op teveel graan en te weinig hakvruchten, vlas, e.di, die van het hoogste belanc zijn. EEN LAGER BROODRANTSOEN. In zijn praatje ,,Op de Brug" van Vrij dagavond heeft minister Mansholt de Nederlandse voedselpositie in verhou ding tôt de internationale positie be sproken. Nederland zal zijn steentje heb. ben bij te dragen bij de intern. moeilijk. heden. Ten behoeve van Frankrijk, waar gebrek aan graan heerst, is 50.000 kg. tarwe afgestaan. Ter overbrugging van de période, die ons scheidt van de graanoogst in Sep tember zal zuinigheid moeten worden betracht. Aan verlaging van het brood- rantsoen kan niet worden ontkomen. Met ingang van 31 Maart zal dit van 2800 gr. per week worden gebrhcht op 2400. NIEUWS UIT NED. OOST-INDIë. Teneinde verdere onverantwoordelijke aanvallen van extremisten te voorko- men, hebben de Britten besloten het Zuidelijk gedeelte van Bandoeng te be- zetten. Deze bezetting is zonder bloed- vergieten uitgevoerd. Extremisten heb. ben op 6 plaatsen brand gesticht. Depok, aan de spoorlijk Batavia Buitenzorg, is door Nederlandse troepen bezet. De wereldkampioen schaken, dr. A. A. Aljechin is op 54 j. leeftijd te Estoril (Portugal) overleden.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1