De Perzische Kwestie c Gevaarlijk Speelgoed LadyL de Dood langs de Weg Kapitein Gay m NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD opgericht 1870. Qfficieel Qrgaan voor Hoogezand en Sappemeer "A -J w Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendàm. Buitenlands Overzicht Plaatselijke Berichten Strijd tegen Wie wordt ETGHFORD 75e Jaargang. ZATERDAG 80 MAART 1946 No. 25 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H. Bonewit Het is met de Perzische aangelegen- heid wel vreemd en grillig gelopen. In het begin der vorige week leek het nog, dat de Perzen zouden bezwijken voor de Russische druk. Toen echter depo- neerden ze hun klacht bij de Veilig. heidsraad der Ver. Naties, en ieder was overtuigd, dat de Perzische premier voet bij stuk hield. Zondag evenwel meldde Radio-Moskou, dat de rechtstreekse on- derhandelingen tussen Perzië en Mos. kou waren gevolgd door een overeen- komst, volgens welke de Sovjet-troepen zich binnen zes weken zouden terug. trekken uit Iran, bijzondere gevallen voorbehouden. Daarv66r had de Perzi sche eerste minister Guavam es Sultja- neh in een persintervieuw de wereld voorbereid op deze verklaring, door te beweren, dat Perzië geen haast had met de behandeling van het geschil voor de Veiligheidsraad en dat de Per. zische gezant be Washington, tevens ge- delegeerde bij de Ver. Naties, zijn be- voegdheden had overschreden. Men mocht daaruit dus afleiden, dat de Perzische regering de kwestie gere. geld achtte. Het is echter begrijpelijk, dat de andere onder'ekenaren van de verklaring van 1942, waarbij de onaf. hankelijkheid, de onschendbaarheid en de rechen van Perzië geheel worden er- kend, weten willen, in hoeverre Perzië concessies heeft moeten doen, om het terugtrekken der vreemde troepen die kennelijk bleven om druk uit te oefenen te verkrijgen. Het ligt voor de hajid, dat Téhéran in feite de zelf- standigheid van Azerbeidsjan rrloet er- kennen en ook olieconcessies zal moeten verzekeren aan dè Russen. Een andere vraag is, of de Russen hebben gehandeld onder druk van Ame. rika en Engeland. Dat is een pijnlijke kwestie, waarover men liever niet te veel zal willen spreken, om de Russen die uiiterst gevoelig zijn niet te ontstemmen. Hoe het zij, er is grote opluchting, dat de Russische troepen na Bornholm, Mantsjoerije en Perzië gaan verlaten. Van haar kant eist Radio-Moskou nu ook terugtrekking der Amerik. troepen uit IJsland en straks uit China, van Britse légers uit Griekenland, de Arabische landen en Italië. Men moet daarom verwacliten, dat de polemiek zeker niet zal zijn ge- eindigd, en dat strakS de Russen hun eisen zullen gaan stjellen. Stalin voor de Ver. Naties. Waarschijnlijk als tegenwicht tegen zijn telle en onverdraagzame aanval op Churchill heeft Stalin zich verzoe- nend uitgelaten over de Ver. Naties, hij heeft beweerd de organisatie der V. N. te zullen blijven steunen, en verlangd, KUNST. „Ein Walzertraum'' door de Hoofdstad-Operette. Buitengewoon groot was het succès, dat deze, in revue-stijl gebrachte ope- rette, Maandag in âe Schouwburgz. Hô tel Faber oogstte voor een ei-voile zaal. Dit succès dankte dit werk van Strauss aan verschillende factoren. In de eerste plaats de f risse, vlotte, typisch-Weense Muziek, die door het orkestje onder de bezielende leiding van Pim de la Fuente zuiver en fijn aangevoeld werd vertolkt. Vervolgens was daar het kleurige, fleu- rige décor, dat door haar fijne schake. ring aan kleuren een voorname indruk maakte en zodoende meewerkte tôt een stijlvol geheel. En ten slotte waren daar zij, die de verschillende rollen interpre- teerden, waarvan voornamelijk Dora Schrama als Prinses Helena, Bernard Taverne als luitenant Niki en Ruth Rhoden als Franzi op de voorgrond tra- den, en waarbij Paul Harden als Joa- chim XIH en Fritz Steiner als Graaf Lothar eveneens vermeld dienen te wor. den. In haar betrekkelijk kleine roi dèed Dora Schrama zich weer kennen als een begaafde zangeres, met een warm, hel- der stemgeluid, die buitendien over een behoorlijke actie beschikt: vooral in het duet met B. Taverne aan het eind van het le Bedrijf was zij uitstekend. Ook B. Taverne voldeed als zanger zeer goed, ofschoon zijn spel, vooral mimisch, soms wel wat gechargeerd was. Buiten gewoon goed was het optreden van Ruth Rhoden als leidster van de dames- kapelle. Instrumentaal zowel als vocaal stond deze uitvoering op een hoog peil. Voor het komische gedeelte zorgde zoals ge. woonlijk Paul Harden, die, op de hem eigen manier, een groot aandeel in het lach-succes had, waartoe ook Fritz Steiner zeer zeker het zijne bijdroeg. Apart dient vermeld de geestige dans- parodie, uitgevoerd met Mady Meth als partnerin. De overige medewerkenden, wier namen wegens plaatsgebrek, niet allen vermeld kunnen worden, vormden met de geijoemden eeiF gaaf geheel, zo- dat van een buitengewoon geslaagde operette-avond gesproken kan worden, een overtuigend succès voor aile mede werkenden. dat men oorlogsophitsers aan de kaak zou stellen. De rede maakte een goede indruk, Truman juichte haar toe, en men kreeg toen al de idee, dat Rusland bezig was, bakzeil te halen, zij het hoogstwaarschijnlijk niet zonder winst in Perzië. Het heeft evenwel de aan. dach getrokken, dat Truman de proe- ven met de atoombom in de Stilie Zuid- zee heeft afgelast om redenen, die niet zeer aanvaardbaar schijnen. Zo merf weet, berust het Russische wantrouwen vooral op het bestaan van de atoom bom, en verdere proeven daarmee moe ten Moskou verontrusten. Zouden de Ver. Staten bereid zijn, de Russen te kennen in hun geheimen in ruil voor Russische concessies? Er bestaat een Rdss.-Am. overeenkomst welke aanlei- ding heeft gegeven tôt de vorming v. d. atoombomeommissie der Ver. Naties en volgens welke Amerika verplicht is, zijn geheimen te onthullen voorzover de Russen het de hunne doen. Misschien zijn er dus op dit terrein onderhande- lingen gaande. Goering herleefd. Weinig mensen zullen het procès van Neurenberg geslaagd achten, vooral niet, nu Goering gelegenheid heeft ge. kregen, om nationaal-socialistische pro- paganda te maken op grote schaal en voor held te poseren. Aile feiten, die de misdadigheid van het nazi-regiem be. wijzen, had men toch in een boekwerk kunnen verzamelen, met de getuigenis- sen en beëdigde verklaringen. Dan had een kort procès voldoende kunnen zijn voor de veroordeling van deze lieden, van wie niemand verwacht dat ze kun nen worden vrijgesproken. Thans ver. slapt, de belangstelling en laait alleen even op... wanneer de tweed3 leider der nazi's propaganda gaat maken.Hij sprak overigens voornamelijk als militair en patriot. Dat lijkt sympathieker, dan wanneer hij als leider van een eultuur- verwoestende beweging zich had moe ten verantwoorden. Ingezetpnen van Sappemeer, De Directie van ,,Oost Goorecht" heeft mij, in verband met de beschik- bare plaatsruimtle, op het hart ge- drukt, spaarzaam te zijn met mijn woorden van opwelcking voor de col lecte, welke op 3 en 4 April a.s. in onze gemeente wordt gehouden, ten behoeve van de oprichting van een monument voor aile slachtoffers van de oorlog. Ik kan gelukkig zeer kort zijn in mijn opwekking, omdat ik ervan overtuigd ben, dat ieder in Sappe. meer gaarne wil bijdragen voor het prachtige doel: de nagedachtenis te eren van hen die vielen, en de her- innering aan hen voor ons nage- slacht te bewaren. Moet ik dus zuinig zijn in mijn woorden, wij inwoners van Sappe meer mogen niet zuinig zijn in onze bijdrage. Laten wij daarom op 3. en 4 April zoveel, als onze geldbuidel in deze moeilijke tijd toelaat', offeren, en ook op deze manier onze dank. baarheid tonen voor het feit, dat onze naam niet als slachtoffer in steen behoeft te worden gebeiteld. De Burgemeetser van Sappemeer, A. W. STRONKHORST. UITSLAG ENQUéTE Samenvoeging Hoogezand—-Sappemeer Borgercompagnie Slochterstr, Slochterweg en deel Achterdiep Luth. Kerkstraat Kleinemeer Nz. en Zz. Kleinemeer vôôr overw. Winkelhoek W ilhelminastraat Met inbegrip van enkele nagekomen formulieren van de reeds gepubliceerde buurten zijn thans in totaal ingeleverd 3231 antwoorden, verdeeld als volgt: 3091 (95.7 tegen, 73 (2.3 vôôr en 67 (2 blanco. tegen voor bl. 148 6 5 220 4 180 7 11 114 2 133 2 114 2 3 113 - 2 255 3 Zaterdagmorgen waren kinderen aan voor de beste leerling van de Lagere NATIONAAL WELVAARTSPLAN De ministers van handel en nijverh., van Landb., visserij en voedselvoorz., scheepvaart, a.i. verkeer en energie, openb. werken en wederopb., financiën, a.i. buitenl.zaken, ov«rzeese gebiedsde- len en sociale zaken hebben bij de twee- de kamer ingediend een ontwerp van ,,wet tôt voorbereiding van de vaststel- ling van een nationaal welvaortsplan''. RUSLAND EN DE VEILIGHEIDSRAAD. Woensdag, na de verwerping van het Russische voorstel tôt uitstel van de behandeling van de Perzische kwestie, verliet de Sowjet afgev.Gromyko de zaal Donderdag was hij weer aanwezig. De Perzische kwestie werd toen niet be- handeld. De berichten omtrent vestiging van een fabriek te Groenlo worden door Philips tegengesproken. Uitstel van loonsverhoging heeft in Rome een staking van een uur ten- gevolge gehad. het spelen met een kleine bom, welke zij hadden gevonden bij het gymnastiek- lokaal van de Rijks H. B. S. Een post- bode ontnam hen dit gevaarlijke speel- goed en deponeerde het bij het Gemeen- tehuis. De bewoners stelden echter het gezelschap van een vliegtuigbom geens- zins oop prijs en waarschuwden de po- litie. Een maréchaussée bracht het pro- jectiel naar de kazerne te Hoogezand, waar het onschadelijk is gemaakt. Men denke erom, dat niet ontplofte bommen nog te allen tijde kunnen exploderen. Wanneer men dus nog een bom vindt waarschuwe men onmiddellijk de po. litie. SAPPEMEER. In een Maandag ge houden vergadering in het café Wed. Groeneveld is opgericht de dorpseomm. Hgz.Spm. De leden zijn de werkne- mers, de h.h. de boer (voorz.) Noord- hof en Poelstra, en de werkgevers de h.h. Bekius (secr.), Hofstinge en Bulle. Woensdagavond hield de afd. Sap pemeer van Volksonderwijs" een pro- paganda.avond in het hôtel Struvé, waarbij de heer Bruins een propagandis- tische rede hield. Medewerking aan het programma vërleenden mej. Riek Plin- singa en den heer H. W. Plinsinga, aan de piano begeleid door den heer Nien- huis. Door de rederijkerskamer „Tol. lens" werd een opvoering gegeven van „Storm in een glas water". HOOGEZAND. De heer J. Smith, be- steller bij de P.T.T., alhier, is met in. gang van 1 April benoemd tôt kantoor- houder te Siddeburen. Het comité feestviering Nat. feestdagen hield met vertegenwoordigers der Buurtverenigingen in het Gemeen- tehuis een vergadering om plannen te bespreken over de viering van 13 April zowel als van 4 Mei. Besloten werd 13 April over te laten aan de Buurtvereni gingen tôt het houden van feestjes en het versieren Van huizen e.d. Op 4 Mei zal dan o.a. een optocht worden gehou den onder het motto: „Groeiend Hooge zand". De verschillende onderdelen wer- den overgelaten aan Buurtverenigingen, die deze zullen uitwerken. Vermoedelijk zal er des morgens een optocht zijn van schoolkinderen en des middags een jeugdmanifestatie. SLOCHTEREN. De gouden médaillé, Landbouwschool, uitgeloofd door de Fe- deratie van Landbouwverenigingen, werd dit jaar uitgereikt aan den leer ling Eltje Dam van Hoeksmeer. - Woensdag werd door de U.L.O. school, in de geheel gevulde zaal van Degenhart, een buitengewoon goed ge. slaagde, feestelijke ouderavond georga- niseerd. Het hoofd der school, dhr. Drese opende deze avond en memoreer- de de moeilijkheden waarmede de school in de bezettingstijd te kampen heeft ge had, hij besprak de invoering van bijbel- onderwijs op de school, en het instehen van een, door de leerlingen te vormen, schoolcommissie. Een meTsjeskoor zong een 6 tal liederen, waarvan „Jingle Bells" en „Ulo-wijsheid" vooral zeer in de smaak vielen. De gymnastiek-leraar, dhr. Rengers, gaf een uiteenzetting van de opvoeden- de kracht, die van goed onderwezen lichamelijke oefening uitgaat, waarna de oudste leerlingen een vlotte gymna. stiekles demonstreerden, waarin duide- lijk naar voren kwam het flinke ro buste werk der jongens en het meer elegante, doch zeker niet slappe, werk der meisjes. Ten slotte werd opgevoerd „De H.B.S. jaren van Joop ter Heul" in drie be- drijven, naar het gelijknamige boek van C. van Marxveld, samengesteld door den leraar dhr. v. d. Velde, welk stuk veel bijval oogstte. De groepseommandant der rijks- politie schrijft ons: De laatste tijd worden vele personen' verbaliseerd terzake het rijden met een rijwiel zonder de voorgeschreven ver- lichting. Op een avond worden bekeurd ongeveer 16 personen wegens het rijden op een rijwiel zonder voor- en achter. licht. Indien een rijwiel van luchtbanden is voorzien kan zowel het voor- als het achterlicht wel in orde zijn. Voor wat rijwielen met massieve ban- den betreft, zal dit door de verbalise, rende ambtenaar worden bezien, im mers dan zal het bezwaarlijk zijn steeds een achterlicht te voeren, omdat de lampjes of wel los, of wel stuk gaan. Ook wil ik nog eens de aandacht ves- tigen op de witte achterspatborden, welke over een lengte van 30 cm. van onderen af gemeten behoorlijk wit moe ten zijn gekleurd, ook des daags. Het is van het hoogste belang van den wielrijder een en ander behoorlijk voor elkaar te hebben, zijn leven is er mede gemoeid. Indien hij tengevolge van het banden. materieel geen achterlicht heeft laat hij dan bij het ingehaald worden door auto's de berm van den weg zoeken. Autobestuurders dim steeds uw lichten bij het tegenkomen van andere weggebruikers, het niet dimmen is een gevaar voor anderen, en voor u zelf. Ook het met drieën rijden van wiel- rijders wordt vaak overtreden, hierte- gen wordt niet meer gewaarschuwd. Spreekuren burgemeester in de week van 1 t.m.. 6 April 1946: Dinsdag en Woensdag 's morgens 1011 uur. Woensdag vond in de Landb. Huish.school de eindles plaats van de 2 en 3 jarige huishoudeursussen. De voor- zitter van de Veenkol. Boerenbond, dhr. Wichers, bij wie de leiding berustte, opende de bijeenkomst, waarna hij aan aile leerlingen, in totaal 27, een getuig- schrift overhandigde, waarvan 2 met het praedicaat ,,uitmuntend", terwijl er vele waren ,,met zeer goed gevolg". Dhr. Wichers wenste de meisjes geluk met hun succès, en hoopte, dat ze het geleerde thuis, en later in eigen huis, houding, in toepassing zouden brengen. Daarna werden de meisjes nog toege- sproken door de directrice der school, mej. Hofman, door dhr. Heeringa na- mens de Federatie van Landbouwver enigingen, door mej. v. Slooten namens de Ned, Ver. van Huisvrouwen te Schildwolde en door mevr. Schrik na. mens de Bond van Plattelandsvrouwen te Slochteren. Ten slotte werd door 2 leerlingen dank gebracht aan het be- stuur en de leraressen, waarbij enige cadeaux werden overhandigd. FROOMBOS. Dhr. R. Blaauwiekel, evang. te Froombos, is als zodanig be noemd te Bargercompascuum. ZUIDBROEK. Alhier is een afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen opgericht. Op de oprichtingsvergadering sprak de Prov. Secr. Mevr. Reintjes, over het doel en werken van de Bond. In het bestuur werden gekozen de da mes Zr. Gooiert, Grijpstra, Hommes, Kimm en Lijster. 1 Mej. E. W. Steenhuizen, onder- wijzeres aan de lagere school Winscho. terdiep W., is ingaande 1 Juni in gelijke functie benoemd te Wagenborgen. NOORDBROEK. Tôt bestuursleden van de op 4 Mei a.s. te houden Nationale Bevrijdingsfeesten zijn gekozen de h.h. G. Kostwinder, J. C. Vos, H. Vos, E. E. Hamster en J. Boomsma. Binnenkort zullen definitieve plannen worden be- sproken. De KNAC heeft een onderzoek inge- steld naar de gedragingen van de weg gebruikers, en het statisiekje, dat de resultaten weergeeft, geeft reden tôt denken. Slechts 13 van de voetgan- gers steekt behoorlijk de rijweg over; 2/3 van de wielrijders verzuimd een te- ken te geven bij het afslaan, de helft kijkt onvoldoende uit bij verkeersknoop. punten, en 1/3 snijdt de bochtén naar links af. Ook het zondenregister van de be- stuurders van motorrijtuigen geeft geen gunstig beeld: 26 geeft geen teken bij richtingsverandering; 13 houdt niet rechts bij rechts afslaan, 13 snijdt bochten naar links af; 2 rijdt in bebouwde kommen te snel, en 1/3 van de geparkeerde auto's staat aan de ver- keerde kant van de weg. Ongelukken blijven dan ook niet uit. In de maand Dec. 1945 kwamen 74 ver- keersongelukken voor, waarbij 77 per. sonen werden gedood en 363 ernstig ge- wond. Laten wij deze cijfers eens verge- lijken met een maand in de vooroorlog- se tijd, toen het verkeer toch veel in- tensiever was, b.v. December 1938. Toen gebeurden er 39 verkeersongelukken, tengevolge waarvan 42 personen zijn overleden en 312 ernstig gewond. Waar moet het heen, wanneer het verkeer weer drukker wordt? Reeds de komende zomer, zal, vooral door het toerisme, in sommige streken van ons land het verkeer aanmerkelijk intensi- ver zijn. In de bezettingsjaren heeft de Neder- lander de weg leren misbruiken, en nu moet hij de weg leren gebruiken. Dat wil zeggen: er is verkeersopvoeding no- dig, vrijbuiters van de weg moeten ge maakt woden tôt beschaafde en gedis- ciplineerde weggebruikers, het gémis aan verkeerswelvoegelijkheid moet hun worden bijgebracht. Door verschillende ministeries, ver- keersbonden en het verbond voor Veilig Verkeer is reeds overleg gepleegd. Er moet verandering komen in de huidige toestand, waarin snijden, rakelings pas- seren, rijden met verblindend vôer. en zonder achterlicht, geen voorrang ver. lenen, waar dit behoort, tôt de gewoon- ten zijn gaan behoren. De dood moet van de weg. DE BELGISCHE REGERING SCRISIS. De Prins regent heeft Achille v. Acker opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. „DODENLIJN". Van de 17.391 Nederl. krijgsgevange- nen, die ingeschakeld waren bij de aan- leg van een spoorlijn tussen Bangkok ^n Moulmein, zijn 3096 gestorven. Langs de lijn vond men 144 kerkhoven. EEN VEELBELOVEND KIND. In Kampen heeft een ll.jarige jongen volwassenen opgelicht met het raffine ment van een volleerd misdadiger. Hij ging bij mensen, meestal goedgelovige oudjes, op bezoek en vroeg om aardap- pelbonnen. Wanneer hij die den zelf van de kaart mocht scheuren, nam hij ,,ver- keerde", zoals boter of suikerbonnen, die hij dan voor een rijksdaalder ver. kocht. Om meer vertrouwen in te boe- zemen vroeg hij de mensen naar hun geloof. En dan zei hij zo terloops van hetzelfde geloof te zijn, en de mensen juist kort geleden in de kerk te hebben gezien. Thans is dit veelbelovende jon- gemens door de politie aangehouden. Het 58e escader van de Am. vloot wordt ontbonden. 39. Aan de overkant ge- komen wuifde hij Alisa vaarwel en vervolgde zijn weg over de glibbe- rige rotsstenen totdat hij aan een hoek van de ka. steelmuur kwam. In ge- spannen aandacht zag Alisa hem om de hoek verdwijnen. BONNENLIJST, 31 Maart t.m. 13 April Bonkaarten KA, KB, KC 604. 152 t.m. 157 800 gram brood 151 200 gram bloem 150 400 gram suiker 149 125 gram boter 148 100 gram vet 147 100 gr. 20 of magere kaas 146 50 gr. 40 of vette kaas B34, B35 800 gram brood C34 800 gram brood B36 2 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 604. 099, 100, 101 vlees 100 gram vlees 095 aardappelen 2 kg aardappelen A22 melk 2 liter melk B22, C22 melk 3y2 liter melk Bonkaarten KD, KE 604. 652, 653 800 gram brood 651 200 gram bloem 650 500 gram suiker 649 125 gram boter 648 125 gram margarine 647 100 gr. 20 of magere kaas 646 50 gr. 40 of vette kaas D34, D35 400 gram brood E34 500 gr. rijst of kindermeel E35 1 liter appelmoes (voorinl.) Bonkaarten LD, LE 604 599, 600, 601 vlees 100 gram vlees 595 aardappelen 1 kg aardappelen D22, E22 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T21 i 2 rants. shag- of rooktabak (geen sigaretten of sigaren) V21 100 gr. chocol. of suikerw. X21 2 rant. shagtabak. (geen sigaretten of sigaren) Voor de week van 7 tôt en met 13 April zullen nog bonnen y/orden aange- wezen voor eieren, melk, aardappelen, jam, thee, koffie, boter, tabak, versna. peringen, huishoudzeep, margarine en gedroogde zùidvruchten. Vermoedelijk za! begin Mei een extra rantsoen van 20 import Sigaretten worden verstrekt. Toegewezen wordt 4 L. Petroleum op bon 29/32 van kaart LIA 510; 29 en 31 van UB 510; 68 van UC 510 en 123 van UD 510. In April extra vlees en kaas. Er is thans een bon geldig verklaard voor een extra rantsoen kaas van 50 gr. In de tweede helft van April word^ een extra rantsoen vlees verstrekt van 200 gr. Melk en eieren. Met ingang van he- den is het mëlkrantsoen verhoogd. In verband met Pasen zal in April voor aile leeftijdsgroepen een et worden ver strekt. Stikstof en Kali. Geldig verklaard de stikstofbonnen 4, en fqsforzuurbonnen 4 en 5 en de kalibonnen 4 en 5. Predikbeurten, Zondag 31 Maart 1946. Ned. Herv. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. Zevenboom van Wildervank. Hoogezand Zondag geen dienst. Westerbroek: 10 uur geen dienst, 9 uur Kinderkerk Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Wasch. Kolham: 10 u. ds. mr. Schoenmaker. Kropswolde: 10 u. ds. Noordhof v. Gron. Noordbroek: 7 u. ds. v. d. Maiden. Doopgez. Gem. Sappemeer: 10 u. ds. D. E. W. Siccama van Rottevalle. Noordbroek: 10 u. ds. de Zeeuw van Sappemeer. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. W. Toni. Voorber. H. Avondmaal en Openb. Belijdenis. 7 u. ds, H. Steen, em.-prd. Martenshoek: 10 u. Leesdienst; 4.30 u. ds. W. Tom. Voorber. H. Avond maal en Openbare belijdenis. Geref. Kerk (ond. art. 31 It.O.) Sappemeer: ds. B. Jongeling, Bed. H. Avondmaal; 4.30 ds. B. Jongeling, Bed. H. A. en nabetr.-predicatie. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 en 4 u. dhr. K. Pruijsen. Baptisten Gem. Hoogezand: 10 u. dhr. Reinholtd; 2.15 u. Kinderkerk; 5.30 u. dhr. Veen. stra, 7.30 u. prop. Jeugdverg. Dinsdag 2 April 7.30 u. Bidstond. Foxhol: 10 en 3.30 u. dhr. W. Veenstra; 7.30 u. Jeugddienst. Woensdagav. 7.30 u. Bidstond. FEUILLETON L. SPORT. Voetbalprogramma Zondag 31 Maart. District V, le klasse: VelocitasHeerenveen Veendam— Sneek; LSC—GVAV; Achilles—Leeu. warden; FrisiaBe Quick. District V, 2e klasse B: Appmgedam— FW; NoordsterWoltersum; Helpm.^ WVV; Zwartemeer; GRC; Bato Mun tendàm; HoogezandEmmen. Vriendsch.: HSC—Neptunia. Verdere wedstrijden: Sctieemda I Kwiek I; Siddeburen—Kwiek II; Zuid- horn I—-Westerbr. I (2 u.) Zuidhorn II Westerbr. H; Be Quick B— HSC II. Handbalprogramma: Dames !e M.: BrunhildeHS2e kl. C: VH-HCW, DOS—Gr. Wit; HCW Noordbr.SpartaHeren 2ekl. C. SVH nr wit; BatoInst. Hommes; 3e kl. C.: Sparta—Inst. Hommes II; WHC II —HCW H. In de afd. 2e tt- C Heren etaat SVH nog steeds boveiaan met 1 punt méer dan Inst Homm» «a HCW. door CHARLES GARVICE. 35) „Nietwaar, we gaan toch met de dog- kar, hè Sir Héron!" riep ze met haar hoge heldere stem. „En niemand dan wij drieën!" ,,'t Zal de dogkar zijn. juffrouw Car- rie,'' riep hij terug. Goede nacht, me- juffrouw Carrie Dalton!'' „Goede nacht, Héron!" lachte Carrie, die er de hele dag al mee geplaagd was, dat ze hem nog steeds met zijn titel aansprak. ,,Morgen wéér zo'n heerlijk-gelukkige dag!" fluisterde hij, toen Carrie weer naar binnen was gehold, ,,nietwaar May, mqn lieveling?" „Ik heb eens horen zeggen, dat er nooit twee heel gelukkige dagen op el kaar kunnen volgen evenmin als er twee Vrijdagen in één week kunnen vallen." „Wat een bijgelovig kind!" zei hij, haar liefkozènd over de wang strelend. ,,We zullen dan morgen eens het bewijs leveren, dat dat gezegde onzin is! Goe de nacht, mijn lieveling mijn lieve ling!" „Goede nacht!" fluisterde zij. May stond te luisteren naar zijn weg- stervende voetstappen; toen keerde ze zich met een lange zucht, half gelukkig, half weemoedig om, en wilde naar bin nen gaan. Op dat ogenblik scheen een licht, wit voorwerpje uit de struiken naast haar te komen vliegen, raakte haar schouder en viel op de grond.. Met een schok keek ze om, toen bukte ze zich en raapte een saamgevouwen papiertje op. Er waren slechts enkele regels op ge- schreven met een forse mannenhanfl; op het eerste gezicht herkende zij het schrift, en moest de hand tegen de mond drukken om een kreet te weer- houden. ,,Kom morgen na zonsondergang in het bosje bij de rivier. Vertel aan geen levende ziel, dat ik hier ben. Ik ben in gevaar." Dat was ailes; maar het was genoeg om haar bevend steun te doen zoeken tegen de muur; toen, door een plotse- linge gedachte gedreven, liep ze naar de struiken. Maar juist op dat ogenblik kwam Carrie weer naar buiten om te zien waar ze bleef. Met een trillend lachje moffelde ze haastig het papier in haar jurk, sloeg haar arm om Carrie's middel, en trok haar, schijnbaar in een speelse stemming, haastig naar binnen. HOOFDSTUK XV. Een adder in het gras. Toen Héron om elf uur thuiskwam en, voorbereid op een nieuwe storm, de sa lon binnenging, ontdekte hij tôt zijn verrassing en verlichting, dat het ver- trek leeg scheen te zijn. Hij stond op het punt, de deur weer te sluiten en naar zijn eigen kamer te gaan, toen Rose Vavasour opstond uit de schemerige hoek, waar ze op een divan had liggen dromen. „Hallo!" zei hij, „ik dacht dat jullie allemaal de vlucht genomen hadt!" ,,Neen, niet allemaal, maar ik ben toch de laatste." Ze kwam dichterbij in het zachte licht van de schemerlamp. Héron keek haar verstrooid aan; zijn gedachten waren nog bij het meisje, dat hij op de stoeptreden van huize Gres- ham aan zijn hart gedrukt had. Zoals ze daar stond met het licht op heur haar was Rose precies een plaatje, zelfs de ongevoeligste sterveling zou niet aan haar bekoring hebben kunnen ontkomen en Sir Héron was volstrekt niet onge- voelig voor schoonheid in elke vorm. Langzaam verdween de verstrooide uit- drukking van zijn gezicht en maakte plaats voor een blik vol oprechte be- wondering. Met een plotseling zelfver- wijt bedacht hij, hoe hij zijn gast de hele dag aan haar lot had overgelaten en met iets verontschuldigends in zgn stem zei hij: ,„En zit je hier zo helemaal alleen? Dat is toch al te erg! Ik vrees, dat je me den onhebbelijksten gastheer vindt, VEILIN GSBERICHT Coop. Veilingsvereniging H.S. Spinazie f 82.00f 111.00; Witlof f 40.00; Rhabarber f 199.00—f 210.00 ailes per 100 kg. Kropsla I f 32.00- ■f 37.00 per 100 krop; Radijs f 21.00 f 27.00 per 100 bos. dien je ooit ergens hebt meegemaakt." ,,Zeg tloch niet zulke onzin," verweet ze. Tussen ons zijn toch immers geen excuses nodig!" Héron kwam dichter naar het vuur en staarde peinzend in de vlammen. ,,Is moeder al naar bed? Waar is Vane?" ,,In de rookkamer natuurlijk. Hij heeft zich hier een uur lang dood zitten vervelen en gaapte zo deerniswekkend, dat ik hem weggestuurd heb. Ja, Lady Letchford is naar bed gegaan." ,,En jij bent opgebleven om op me te wachten?" vroeg hij, haar half-berouw- vol, half-dankbaar aanziend. „Ja; ik heb een boodschap voor je van Lady Letchford." ,,Een boodschap? Een hernieuwe oor- logsverklaring, vermoed ik? Ze heeft je natuurlijk verteld van de scène die ze op huize Gresham heeft gemaakt?" ,,J-ja, ze vertelde me, dat er onaan- genaamheden geweest waren,'' mur. melde Rose, neerkijkend op haar kleine satijnen schoentjes. ,,Het spijt me zo, het spijt1 .me zo echt, dat ze gegaan is." „Mij ook," zei hij grimmig. Ze keek hem vol sympathie aan. ,,En mijn boodschap is, dat ik je moest ver- tellen, dat het hââr 66k spijt." „Wat!" (Wordt vervolgd.) VERGADERING der Gemeenteraad van Hoogezand op Woensdag 27 Maart. Van verschillende benoemde personen zijn brieven ontvangen, dat zij deze be- noemingen aanvaaraen. Verder is een schrijven ingekomen van Ged. Staten waarin wordt gevraagd verbetering te brengen in de jaarwedden van secreta- rissen en ontvangers. Ter uitbreiding van de commissie van toezicht op het nijverh. onderwijs wer den verkozen de h.h. H. Lentz, Sappe meer, K. Akkerman, Hgz. en H. Hil- bers, Hgz. Na enkele opmerkingen van de h.h. J. en O. H. Smit wordt een voorstel van B. en W. om een onderhandse geldlening aan te gaan van f 200.000 pari tegen 3 (afsluitprovisie 1/8 en dien- overeenkomstige wijziging van de gem. begroting 1946 goedgekeurd. Voorstel- len tôt renteverlaging van 2 leningen werden oveeneens goedgekeurd. Het be treft hier een restant ad f 19.000 van een lening ad f 47.000.aangegaan via de Incasso Bk. te Groningen, waarvan het percentage wordt gebracht van 3(4 op 2% en het saldo ad f 46.000 van een lening f 63.500 aangegaan bij het bankierskantoor Staal Co N.V., welker rentevoet wordt verlaagd van 3(4 op 3 De volgende punten van de agenda betreffen wijzigingen in de begrotingen van Openb. Slachthuit en Gem. Inter- naat over 1944 en 1945. Ook deze wor den door de raad goedgekeurd.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1