Halve Kracht" LadyL Kapitein Gay NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Qrgaan voor Hoogezand en Sappemeer Plaatselijke Berichten 17 Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Opgericht 1870. Minister Mansholt zegt Groente- en Vleesprijzen gaan stijgen Wie wordt ETGHFORD 75e Jaargang. WOENSDAG 3 APRIL 1946 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) No. 26 Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkertj T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammert» en H. Bonewit Wij zouden allen zo graag ,,full speed" vooruit zijn gegaan, maar het is nu wel gebleken, dat de schuit zoveel averij heoft, dat het voorlopig niet meer wordt dan .halve kracht". In de Nederlandse landbouw zijn we zelfs wat te hard van stapel gelopen en moeten nu remmen: niet alleen moet de uitbreiding van de varkens- en de kippenstapel beperkt blijven, ook worden voor de boeren weer vrijheidsbeperkingen ingevoerd, die men re.-ds voorgoed afgeschaft achtte. Met het centraal innemen van producten is de oude toestand hersteld, maar wij vrezen, dat deze maatregel, nu het dorsseizoen vrijwel achter de rug is, geen groot resultaat meer zal hebben. Het overzicht over de productie is ver. dwenen, de contrôle op de voorraden vertoont grote gaten en onder dergelij- ke omstandlgheden is het heel moeilijk na te gaan welke bestemming de oogst heeft gekregen. Er is daarbij echter één geruststelling en die is, dat de boeren hun producten in het algemeen nuttig hebben gebruikt, n.l. voor hun eigen vr 3. Ze haddien het graan en een deel van de peulvruchten hard nodig voor hun dieren, die nu dus een behoorlijk rantsoen ontvangen hebben. Aangezien deze betere veevoeding weer een hogere productie van melk, vlees en vet ten. gevolge heeft, komt het nut van de oogst tenslotte toch weer aan het ge- hele volk ten goede. Wjj hebben echter niet de indruk,dat de bedrijfsvrijheid v. de laatste maanden tôt misbruiken op grote schaal hebben geleid. HET BALLET ALS KUNSTUITING. Het Ballet is een geheel aparté kunst- uiting; vervolmaakt, zo al niet ontstaan aan de vorstenhoven, is het voomame- lijk gericht op het tentoonspreiden van effecten. Deze effecten gingen weldra twee richtingen uit: die van het char- merende en gratievolle, tôt uiting ko- mend in houding, gebaar en pose. En die van het expressieve effect. Dit ex- pressieve karakter zou m.i. het beste weergegeven kunnen worden met de woorden: gedanst toneel, waarbij dan pose, gebaar en mimische expressie, de sentimenten en gevoelens moeten vertol- ken, zodat het geheel niet wordt een oppervlakkige bekoorlijkheid alleen, be- koorlijkheid verzorgd door entourage, costumering en belichting, maar tevens een indrukwekkende en meeslepende vertolking van geheel het gamma der menselijke gevoelens, van reële feiten evenzeer. Beide groepen effecten vindt men terug in uitvoeringen van Morova's Ballet Ensemble, dat volgens aile cri- tieken tôt het beste Nederl. Ballet En- smebles behoort. De jeugdige krachten, die met Morova samenwerken, hebben hoewel stajnmende uit verschill. scho- len, een homogeniteit in uitvoering be- reikt, dat buitengewoon is, ofschoon die verschillende opleidingen ook weer steik spreken in de ruim veertien natio nale dansen die van het eerste Ballet het Bevrijdingsballet, het gedanst ge danst gebeuren van de oorlogsjaren deel uit maken. Het is hier niet de plaats in te gaan op een nadere be- spreking van Morova's programma. Moge ik volstaan met te vermelden, dat de uitvoering er een is van zo'n sublieme schoonheid, van zo'n knappe en boeiende, dikwijls humoris- tische uitbeelding, onderstreept door de meeslepende muziek van Jo Spiers, van zuik een bonté tovering van costuums en décors zoals de perscritieken zeg- gen en zoals door eigen aanschouwen vele anderen en ik zelf heb kunnen con- stateren dat ze zeer terecht in ver schillende plaatsen telkens voor uitver- kochte zalen plaats vond en met enthou siasme ontvangen werd. L. Voor de tuinbouw is daarentegen het herstel van een groot deel der bedrijfs vrijheid aangekondigd. De datum van ingang is nog niet bekend gemaakt, doch de regering heeft beloofd binnen- kort haar bemoeiïngen met de handel in en de prijzen van groenten te zullen staken. Iedere haakt natuurlijk naar zijn vrijheid, doch men moet beseffen, dat deze vrijheid ook gevaren in zich bergt. Hier en daar is men dan ook be. vreesd voor het weer in werking stellen van de veiling-klok. Men weet maar al te goed hoe enkele dagen mooi weer in Mei een lawine van spinazie kunnen ver. oorzaken en bij vrjje prijsvorming zit men dan dadelijk in moeilijkheden. Nu zegt de overheid wel: spreidt de teelt over een zo lang mogelijk tijdsverloop uit, maar daarin heeft de natuur ook een woordje mee te spreken. Als de spi nazie klaar is om te snijden moet ze ge. ruimd worden. Vertoont zich dan nog een begin van de beruchte ,,grijze schim- mel" aan de onderkant van de blaadjes, dan kan geen tuinder meer wachten. Land- en tuinbouw zjjn nu eenmaal geen beroepen, waarin men slapende rijk wordt. NEDERL. OOST-INDIë. Hoewel het resultaat van de bespre- kingen tussen de Nederl.- en de Indische delegatie wordt Verzwegen, is het de mening van doorgaans goed-ingelichte kringen, dat onder leiding van Sir. Ar- chibald Clark Kerr een verbetering in de betrekkingen is tôt stand gekomen. Men meent dat, nu door Dr. v. Mook de weg geëffend is, de regering in Den Haag de verantwoordelijkheid voor een principiële overeenkomst op zich zal nemen. De besprekingen te Batavia zijn thans opgeschort en dr. v. Mook is naar Ne- derland vertrokken. Hij wordt verge- zeld van Sir. Arch. Clark Kerr en drie Indonesische autoriteiten. SPOORWEGNIEUWS. De nieuwe dienstregeling der N.S., die Maandag in werking is getreden be- vat geen wijzigingen in de diensten in ons gewest. De verhoging der tarieven voor goe- derenvervoer, welke 1 Maart een feit zou worden, is toen uitgesteld, en is 1 April van kracht geworden. De ver hoging van het tarief der bijkomende kosten is plm. 25 Vrachtprijzen vee- tarief worden met 15 verhoogd. Van de 28.543 door de Duitsers ge- roofde goederenwagons zijn nog 22.014 zoelc. De teruggevonden wagons zijn ten dele onbruikbaar. De spoorbruggen bij Venlo en Zwolle komen resp. 1 en 2 Mei gereed. In de 6 Mei verschijnende dienstregeling zul len deze bruggen in het verkeer worden opgenomen. GRIEKSE VERKIEZIN GSRESTJLTATEN Bij de Griekse verkiezingen zijn uit- gebracht 41.149 stemmen, waarvan 21.364 op de reehts-consertieve- en mo- narchistische partij, 8.533 op het blok der drie partijen en 8.241 op de liberalen DE NIEUWE BELG. REGERING. Achille van Acker is erin geslaagd een nieuwe Belgische regering samen te stellen. Buiten de premier, die de por tefeuille van kolenproductie onder zijn beheer neemt, hebben erin zitting 6 so- cialisten, 6 liberalen, 3 extra pari, en 3 comm. Paul Spaak heeft de portefeuille van bilitenl. zaken gekregen. DE JAARBEURS GEOPEND. Gisteren is de eerste Utrechtse Jaar- beurs na de oorlog geopend. H. M. de Koningin was bij de officiële opening aanwezig. De Utrechtse Jaarbeurs, een jaarlijks evenement in de Nederl. za- kenwereld, heeft zijn poorten geopend, als een bewijs van heersend optimisme in het bedrijfs- en zakenleven. VOETGANGERS, Op het voetpad moet u lopen, op het voetpad! Goed verstaan: slechs in allerhoogste noodzaak moogt u op de rijweg gaan. VEILIG VERKEER. Er is een luchtlijn Washington New YorkAtheneCaïro geopend. NIJMEGEN'S LEED IN KLANKEN. Het leed en de tragiek van de nazi, bezetting in Nijmegen en de vreugde en het geluk van de bevrijding, dat ailes heeft de heer Arthur Polland, organist van de St. Michaels Parish Chureh te Chattam, die na 6 jaar bij de ,,Horse Guards" zojuist werd gedemobiliseerd, in klanken trachten vast te leggen. ^Nijmegen Concerto in C" heeft hij de compositie genoemd, die is ontstaan te middèn van dreunende bombardementen en barstende granaten, die is opge- bouwd op door geëvacueerde gezinnen achtergelaten piano's. OFFICIëEL NIEUWS. Sinaasappelen voor kinderen. Perso- nen gèboren in 1925 of later krijgen 500 gr. sinaasappelen. Daartoe moeten uiterlijk vandaag de bonnen C, D en E 36 en B 37 van de kaart K 604 worden ingeleverd. Huisslachtingen. De huisslachtings- periode seizoen 19451946 eindigde Maandag. Er worden thans geen ver- gunningen voor huisslachting meer af- gegeven. Byzondere Tuinbouwteeltvergunnin- gen. Na 13 April worden geen aanvra- gen voor bijzondere tuinbouwteeltver- gunningen meer in behandeling geno- men door de prov. voedselcommissaris- sen. VEILINGSMEDEDELINGEN. HoogezandSappemeer, 1 April 1946. Radijs f 100.Spinazie f 5693; Wit- lof f 75—83; Rhabarber f 178—194, ailes per 100 kg. Kropsla I f 2740 100 krop. Rad(js f 2628 100 bos. Onderstaande artikelen moeten als volgt ter veiling aangevoerd worden: Kropsla I en II: 30 st. p. kist; Krop- sta III: 40 st. p. kist. Spinazie: 5 kg. p. kist in 2 lagen: onderste laag met blad naar beneden, bovenste laag met blad naar boven. Radijs: 75 bos van 25 st. per kist. Doorsnede der knolletjes 15-25 m.m. en mogen niet gebarsten zijn. Rha barber: 10 kg. per kist. Raapstelen: 5 kg. p. kist. Volgende week veiling op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrij- dag, 's morgens half elf. Aangifte uiter lijk kwart na 10. CONSUMENTENCREDIET. Het wetsontwerp „Consumentencre- diet" is bij de Staten Generaal inge- diend. Volgens het ontwerp zullen min- der goed gesitueerden credieten van ten hoogste f 100.kunnen krijgen (gezinnen f 100.extra) om duurzame gebruiksgoederen te kunnen aanschaf- fen. Terugbetaling geschiedt op een ba- sis van f 1.1 p. w. voor iedere f 100. Bij werknemers wordt dit bedrag van het loon afgehouden. De credieten wor den verstrekt in de vomi van waarde- bonnen, die alleen kunnen worden ge bruikt voor de aankoop van bepaalde goederen zoals kléding en schoeisel. HOOGEZAND. Maandag j.l. verga- derde het plaatselijk feesteomité met de buuftverenigingen. Besloten werd 13 April als feestdag over te laten aan de Buurtverenigingen, terwijl op 4 Mei een meer algemeen feest zal worden geor- ganiseerd. Het hoofdpunt van het pro gramma zal waarschijnlijk een optocht zijn. Buurtverenigingen, waarvan het adres niet aan het feesteomité bekend was en die dus op deze vergadering niet aanwezig waren, worden verzocht zich op te geven bij dhr. Reichenbach, Noor- dersingel, Hoogezand. SLOCHTEREN. Zaterdagavond gaf de toneelafd. van de onderl. vereniging een uitvoering in de concertzaal van De- genhart. Opgevoerd werd ,,Filmmaniak- ken'' een spel van prêt en nonsens in 4 bedrijven. Het was het eerste optreden van deze afd., terwijl de wijze waarop het gegevene voor het voetlicht werd gebracht, beloften irihoud voor de toe- komst. Aan de décors was zeer veel zorg besteed. SIDDEBUREN. Zaterdag hield de Siddeb. Schoolv. een ouderavond in café Bakker te Hélium. Na een welkomst- woord door den voorz., dhr. J. O. Die- kema, gaf het h. d. s. een kort over zicht over de afgelopen jaren. Hij her- innerde aan de vele moeilijkheden, die het onderwijs had ervaren en wees te vens op het sinds een half jaar zeer ge- slonken aantal leerlingen. Verder werd er medegedeeld, dat ter voorbereiding van het 25-jarig bestaan deze zomer, binnenkort het bestuur een bespreking zal hebben met de oud-leerl. Het programma, dat voor 't grootste deel onder leiding van dhr. en mevr. Enzerink was samengesteld, was zeer gevarieerd en heeft de aanwezigen een prettige avond bezorgd. FROOMBOS. De Ned. Herv. vereni- gingen hielden Vrijdag een, in aile op- zichten zeer goed geslaagde, feestelijke jaarvergadering, welke stond onder lei ding van dhr. Blaauwiekel. Het overla- den programma werd op zeer vlotte wijze afgewerkt en bood elk wat wils, zodat een ieder voldaan huiswaarst keerde. HARKSTEDE. Zaterdagavond had in 't hôtel ,,De Gebr. Leeuw'' te Scharmer de oprichting plaats van een afd.van de Partij van de Arbeid". Op twee na ga- ven aile aanwezigen zich als lid op. Nieuwe leden kunnen nog worden aan- genomen door het voorlopige bestuur: O. Groeneveld, Klein Harkstede; B. Knollema, Harkstede en H. Landman, Scharmer. ZUIDBROEK. Het bestuur van de Commissie Bevrijdingsfeesten 1946 is als volgt samengesteld: R. de Vries, vooorz., H. Antonides, secr., C. Nagte- gaal, penn. In samenwerking met on- derwijzend personeel en oudercomrhis- sies zal een kinderfeest worden georga- niseerd. In verband met de zaalruimte, zal het avondfeest plaatsvinden Maan- dagavond 6 Mei. -> In de alhier gehouden gemeente- raadsvergadering wordt ontslag ver- leend aan de onderwijzeressen G. H. Polter en W. E. Steenhuis, resp, aan de scholen Heiligelaan en Winschoterdiep, aan den heer P. Kuiters als gemeente- ontvanger en aan den grafdelver-tuin- man R. Buurma, de laatste onder dank- betuiging voor de diensten de gemeente bewezen. Benoemd tôt onderwijzeres aan de school Heiligelaan wordt mej. C. Haarlemmer, Eexterzandvoort. Aan de Ver. tôt instandh. van scho len m. d. Bijbel wordt overeenkomstig haar verzoek een voorschot verleend, en wel van f 16.22 per leerling. Aan J. Schreuder wordt ontheffing verleend van hondenbelasting 1946. Aan Ged. Staten zal een gunstig advies worden verstrekt inzake salarisverhoging van secretaris en ontvanger. De heer Vegter informeert waarom de h.h. Antonides en Landman geen invasievoorschot ont- vingen, waarop zij als ex-onderduikers volgens hem recht hebben, waarop de burgemeester antwoordt, dat hiervoor een regeling in de maak is. De h.h. L. Steenhuis en W. v. Bergen worden benoemd als gemeentelijke ver- tegenwoordigers bij het Groene Kruis. In Ons Gebouw vergaderde de Moderne Landarbeiders Bond. Na een inleiding van den heer P. Schippers van Groningen werd besloten tôt de oprich ting van een afd. van de Bond te Zuid broek. Bestuur: T. Bartelds, Torenstr. en B. Watermulder, Heiligelaan. De hr. T. Bartelds werd tevens aangewezen als vertegenwoordiger is de Dorps-comm. NOORDBROEK. De heer S. Edema, burgemeester van Noordbroek is per 19 Maart j.l. als zodanig eervol ontslagen. De heer Edema was sedert Mei 1945 gestaakt. NAAR HET LAND VAN DE MISDAAD XXIII. Zij is zeer opgewonden en vraagt mij wat ik wil. Ze wil haar hart schijnbaar luchten en vertelt! mij, met grote ver- ontwaardiging, dat de Russen haar eni. ge koe, die in de weide liep, hebben ge- slacht, een achterstuk van deze koe hebben medegenomen en het andere ge- deelte hebben laten liggen waar nu de vliegen reeds op zit ten. Ik blijf onder haar woordenvloed uiterst kalm en zeg, wanneer zij zo ongeveer is uitgepraat, dat ik datgene wat haar is overkomen, in het geheel niet erg kan vinden, Ik vraag haar of zij wel weet wat haar landgenotien in ons land, hebben gedaan, vertel haar, dat wij na de oor log van 191418, haar kinderen tôt ons hebben genomen en dat schijnbaar als dank daarvoor haar landgenotten thans bij ons zijn gekomen, ons ailes hebben afgeroofd, en niet alleen door de bombardementen veel onschuldige vrouwen en kinderen hebben vermoord, doch dat ze ook na de bezettiing nog hebben geroofd en vele Nederlanders hebben vermoord. Als ik haar daarna nog een kijkje laat nemen in een con- centratiekamp, besluib ik met de mede. deling, dat wanneer al dat leed nog ver- golden zal worden, het wel niet bij dat onschuldige koetje zal blijven. Intussen is ook een man naar ons toe gekomen, die met belangst'elling heeft geluisterd naar mijn mededelingen over het con- centrat'iekamp. Hij vraagt mij telkens weer hoe dat concentratiekamp heet Tôt drie keer toe moet ik de naam her- halen en daardoor geraak ik nieti in een bepaald plezierige stemming. Ik zeg hem dan, dat de Duitsers altijd hebben gesproken van domme Hollanders, maar hoe grenzeloos dom de Duitser dan toch wel is,die in zijn eigen land op betrekkelijk korte afstand van woonplaate, nog nooit heeft gehoord van dit verschrikkingsoord. Hij wordt nu schijnbaar bevreesd want hij zegt1 geen woord meer doch neemt, na mij te hebben gegroet, de benen. Ofschoon ik nog enige tijd met de .wrouw doorpraat, is mij de lUsc toch benomen, nog een gesprek over rhabar. ber te beginnen. Ik ga mijn reis dus maar vervolgen. Even verder zie ik de begeerde groentie in een tuin staan en ik begeef mij naar de daarbij behorende woning. De man die mij te woord staat, deel ik mede, dat ik gaarne rhabarber wil hebben. Hij zegt dat hij weinig heeft, doch wanneer ik hem het tegendeel aan- toon ,geeft hij mij het gevraagde. Ik ben nu weer gewoon met geld om te gaan en ik vraag hem dus de kosten. Hij wil evenwel geen geld in ontvangst nemen. (Wordt vervolgd.) Een gecombineerde vergadering voor ternationale organisatie voor de behar- aH® werkers in land- en tuinbouw tiging van de belangen van landbouw schijnt een unicum te zijn in de historié en voedselvoorziening. van de Groninger plattelandsbevolking, Van belang zijn nog enige mededelin- en daarom trekt zij honderden geïnte- gen van den minister over lonen en prij- resseerden tôt zich, temeer omdat er zen. Z. Ex. zei, dat het gewenst is dat een minister sprak, omdat men er vra- voor gelijke arbeidsprestaties gelijke lo- gen kon stellen, die door de regering nen worden betaald. Loonsverhoging van zelve werden beantwoord. de arbeiders zal tôt uitdrukking komen Kil en somber scheen de zaal van de in de prijzen. Wat betreft deze prijzen Harmonie, wanneer men uit het milde zal meerdere vrijheid worden gegeven, zonlicht van de mooie lentedag kwam, doch tegen ongebreidelde prijsstijging zal worden gewaakt. Het gunstigst is de prijzen af te stemmen op die van de Engelse landbouwproducten, in verband met de export. Zeker is, dat de onkosten van de landbouwar omlaag zullen gaan. Ook van de vleesprijzen is een stijging te verwachten. Van de gelegenheid tôt vragen stellen werd een zo druk gebruik gemaakt, dat de beschikbare tijd onvoldoende was, en verschillende vragen onbeantwoord moesten blijven. Opening en sluiting van de bijeen- komst geschiedde door den voorzitter van de organisatrice de Stichting voor den Landbouw in Groningen den heer H. D. Louwes. en somber was de rede, die Z. Ex. Mans holt, de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening hield. De minis ter wees op de ontwikkeling van de landbouw in Engeland en de veeteelt in Amerika, waarvan onze export een on- gunstige terugslag moet ondervinden. De toestand van het ogenblik wordt ge heel beheerst door tekorten, waarvan het belangrijkste is het graantekort, niet alleen voor de menselijke consump- tie,maar ook voor de hoeveelheid be- schikbaar veevoeder. Lichtpunten zijn slechts hët ontstaan van grotere be- langstelling voor de landbouw en de totstandkoming van de F.A.O. een in- De Graaf van Parijs, achterklein- zoon van den laatsten Franse Koning, is van Parijs naar Madrid vertrokken. De V.S. zullen zich tegen ieder uitstel van de vredesconferentie verzet- ten. i Atoomonderzoekingen in Noor- wegen bevinden zich in een vergevor- derd stadium. SPOKEN ONTMASKERD. Gelijk talrijke andere Brabantse dor. pen heeft oook Zevenbergen in de laat ste tijd bezoek van spoken gehad. Maar dit gehucht onderscheidt zich daardoor, dat de spoken er werden ontmaskerd en in arrest gesteld. Hun operatieterrein was de omgeving van het kerkhof, waar zij, gehuld in witte lakens, en luguber schijnend in duistere avonden, de bijgelovige dor. pers de schrik op het lijf jaagden. Maar toen zij een inwoner van Klunderten als slachtoffer hadden uitgekozen, bleek, dat deze helemaal niet aan spoken ge- loofde. Met een hevige vuistslag was het aanvallende spook buiten gevecht "zijn I gesteld- Daarmee waren de collega. geestverschijningen het echter helemaal niet eens. Ze gingen de Klundertenaar te lijf, en gebruikten daarbij wat spoken volgens overlevering nooit ple- gen te doen messen. De aangevallene werd ernstig gewond. Hij ltreeg mes. steken onder de longen. In verband met dit voorval zijn drie jeugdige Zevenbergers gearresteerd. De schrijver van ,.Naar het land van de Misdaad'' verzoekt ons bekend te maken dat hij het verhaal in boekvoim zal laten verschijnen. Bestellingen kun. nen thans reeds gedaan worden bij ons bureau en bij de boekhandel. AUTOMOBILISTEN en WIELRIJDERS Haalt niet in op weggedeelten met onvoldoende uitzicht! Vereniging voor Veilig Verkeer. DE VOEDSELNOOD IN EUROPA. Frankrijk. Toestand met betrekking tôt olie en vet wanhopig. De distributie van het maandelijks rantsoen van 600 gram is 2 maanden achter. Polen. Een der gevolgen van de voed- selschaarste is, dat de babies gemiddeld 30 minder wegen dan voor de oorlog. Italië. Indien de minimum tarwe-aan- voeren gedurende de maand Maart niet zouden kunnen worden gehandhaafd. is verlaging van het broodrantsoen (thans 225 gr. per dag) noodzakelijk. Britse bezettingszône in Duitsland. Indien er geen 150.000 ton graan wordt aangevoerd zullen er Duitsers zijn, die een voedselwaarde ontvangen vari- rende tussen 450 en 700 calorieën per dag. Spanje. Het rullcontraet tarwe tegen ijzer en staal tussen Argentinië en Spanje, is door Argentinië geannuleerd. De Zuid.Amerikaanse staat wenst niet langer tarwe naar Spanje te zenden. 40. Zorgend dat zij niet door den schildwacht kon worden gezien staarde Alisa kapitein Gay na, die nu op een smal stuk steen stond na te denken over de beste manier om het ka- steel binnen te dringen. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 36) ,,Ja, ze heeft erge spijt," herhaalde Rose, „Ze deed het onder ingeving van het ogenblik, en in de mening dat jullie - jullie beiden eigenlijk niet goed wist wat je deed Aangezien we ook nog maar kinde ren zijn," zei hij met een glimlach. „Maar het geeft me werkelijk een onbe- hagelijk gevoel, dat mijn moeder on- gelijk zou hebben bekend. Ze moet ziek zijn." ,,Ze is erg van streek. Het is een grote teleurstelling voor haar geweest. Je kunt 't toch niet kwalijk nemen, dat zij dat wij allemaal altijd grote dingen van je verwacht hadden Grote dingen!" zei hij ongeduldig. ,,Dat zijn van die fantastische ideeën, waarvan niemand eigenlijk zelf goed weet, wat hij eronder verstaat! Grote dingen! Wat ter wereld verwachten jul- lien dan van me? Dat ik zou trouwen met een prinses of met de koningin van Spanje?" Ze keek met een week, onderworpen glimlachje naar hem op. „Wees niet boos op me Héron!" ,,Boos op jou! Neen, dan zou ik al heel ondankbaar moeten zijn! Ik weet maar al te goed, aan wie ik die veran- derde stemming van mijn moeder te danken heb! Jij hebt haar natuurlijk tôt andere gedachten gebracht. Jij hebt ge- tracht, de zaak weer voor me in orde te brengen, terwijl ik je in mijn zelf- zucht zo schandehjk verwaarloosd heb! Heus, Rose, ik schaam me over mezelf. Vergeef 't me maar." In zijn ernst had hij zijn hand op haar arm gelegd. „He- mel, wat ben je koud," zei hij verschrikt. „Kom gauw bij het vuur zitten." Hij trok haar stoeol met vriendelijke be- zorgdheid diehter bij de haard. Het mooie meisje lachte zacht voor zich heen en stak haar witte handen uit naar de koesterende gloed, die haar gezichtje en haar gouden haren warm tintte. „Ja, ik heb 't werkelijk nogal koud." ,,Koud als ijs!" zei hij, en legde zijn hand nogmaals op haar arm. Maar die was nu niet koud meer; zijn aanraking had het bloed heftig door haar aderen doen stromen en de zachte blanke huid leek te branden onder zijn vingers. „Maak je maar niet bezorgd over mij," zei ze lachend. Vertel me liever eens wat over May." Ze hield met een nauw merkbare aarzeling haar adem in bij het noemen van de naam; maar het viel hem niet op. „Je bent nu formeel met haar verloofd, veronderstel ik?" ,,Hè? Ja. Ja, in optima forma. Mijn- heer Dalton had geen bezwaren. Inte- gendeel voelde zich geroepen om zich buitengewoon edelmoedig te tonen en de welwillende schoonvader te spelen kort en goed, hij bood aan, me op onze trouwdag veertigduizend pond cadeau te doen, maar ik bracht hem natuurlijk aan zijn verstand, dat zoiets onmogelijk was." „Heb je afgeslagen?'' Natuurlijk. Ik zei hem, dat als hij het soms op May wilde vastzetten, voor haar eigen persoonlijk gebruik ik even- eens eenzelfde bedrag op haar zou vast. zetten; maar dat ik er niet aan denken kon, die veertigduizend pond als een bruidsschat aan te nemen." „Heb je aangeboden, veertigduizend pond op haar vast te zetten?" zei Rose langzaam. Ze perste haar lippen opeen; een brandende jaloezie verteerde haar. Tachtigduizend pond, dat meisje zonder naam, zonder afkomst, waar niemand ooit van gehoord had, terwijl zij zij, de beroemde Londense schoonheid, een- voudig over het hoofd werd gezien! ,,Het is een hele som." ,,Och,'' zei hij luchtig. „De bezitting kan het dragen; en we moeten ons niet laten overtroeven door den vader. En mijn moeder heeft dus haar houding ge- wijzigd? ik kon me ook al niet begrij- pen waarom ze zich er zô fel tegen kantte." ,,Ach, zie je, ze wist zo weinig van haar ze weet eigenlijk nog niets. Na. tuurlijk heeft ze jou ailes over haar vroeger leven verteld?" ,,N-nee," zei hij, ,niet dat ik weet.'' ,,Niet?" met een zwak glimlachje van verrassing. ,,Hé! Meisjes zijn gewoonlijk zo uitbundig mededeelzaam onder zulke omstandigheden. Ik zou verwacht heb ben, dat ze je ailes had verteld en je niets verborgen had." ,,Verborgen?" herhaalde hij. ,,Wat ter wereld zou ze te verbergen kunnen hebben?" ,,Te verbergen? O, niets natuurlijk!" antwoordde ze met een zacht lachje. Ofschoon ik van mening ben, dat geen meisje één en twintig jaar wordt, zon der dat ze toch wel 't een of ander te verbergen heeft; en zij heeft zo'n afwis. selend leven geleid.'' Héron duwde geïrriteerd met de pook tegen een houtblok, dat een driftige vonkenregen uitzond. .Natuurlijk," ging de zachte, wellui- dende stem voort, natuurlijk, Lady Letchford Is maar al te zeer geneigd om wantrouwig te zijn, en wil nu maar met aile geweld, hoewel ik haar heb uitgelachen om het idee, dat May nogal 'n flirt zou zijn. Ik heb haar voorgehou- den, dat ze haar toch maar tweemaal gezien had, en dat men een meisje niet dadelijk moet beoordelen naar haar ge- drag op een bal. (Wordt vervolgd.) Voetbal. District V, le klasse: VelocitasHeerenveen 01; Veen- damSneek 31; LSCGVAV 1—5; FrisiaBe Quick 16; Achilles— Leeuwarden 12. 2e klasse B: FVVAppingedam 32; NoordsterWoltersum 40; Helpman- WW 12; ZwartemeerGRC 31; BatoMuntendam 1—2; Hoogezand— Emmen 03. Verdere wedstrijden: Zuidbroek II— HSC HI 72; FW IINooordbroek 32; Be Quick IIHSC II 1—5; Siddeburen—Kwiek II 3—0; Froombos Noordbroek II 2—6; Zuidborn I—Wes- terbroek I 1—3; Zuidhom II—Wester- broek II 06; Juniores: Noordbroek Kwiek 03; Kwiek IISiddeburen 05 Siddeburen II—HSC II 2—0; HSC B— FW B 1—4; HSC B—Emmen B 0—5; HSC BEmmen B 00; HSC A Emmen 10. Vriendschappelijke wedstr. HSC I— Neptunia I 61. HOOGEZAND—EMMEN 0—3 De uitslag geeft de krachtsverhouding niet juist weer. Hoogezand heeft in de snelle wedstrijd goed partij gegeven.Van begin tôt eind is er spanning geweest en beurtelings waren de doelen in ge- vaar. Bijna trapte L. Scholtens bij te- rugspelen in eigen doel. Na plm. 30 min. verslapte Hgz. enigszins, waardoor Em men meer in de aanval kwam. De rust kwam met blanco stand. Kort na de hervatting nam Erenstein voor de gas- ten de leiding, en hoewel Emmen iets in de meerderheid bleef hield Hgz. vol, en verschillende malen moest de Emmer doelman handelend optreden. Ca. 8 min. voor het einde bracht midvoor Bor- cherts de stand op 02 en even later maakte rechtsbuiten Timmer er 03 van. Ondanks onvermoeid doorzetten gelukte het Hgz. niet meer een tegen- punt te scoren. FVV—APPINGEDAM 3—2 Er wordt een snel en aantrekkelijk spel gedemonstreerd. Van beide zijden wordt een kans gemist. Dan geeft Dod- dema FVV met een diagonaal schot de leiding. Ca. 5 min. later kopt dezelfde speler tegen de lat. Diephuis vangt de bal en schiet onhoudbaar is (20). Ap pingedam geeft de strijd niet op. Kijgel komt vrij en scoort een tegenpunt, en als bij een vrije schop voorgezet wordt kopt dezelfde speler onhoudbaar in. (22). In de tweede speelhelft zakt het tempo. Tôt 15 minuten voor het einde worden geen doelpunten meer gemaakt. Dan geeft Doddema goed door en de Bruin schiet voor FW in. Een door Doddema gemaakt doelpunt, juist op het moment dat de scheidsrechter fluit, wordt niet toegekend. FVV is met een gewijzigd elftal op- gekomen, waarin K. v. Sloten weer is opgenomen. HSC—NUPTUNIA 6—1 HSC heeft van de derde klasser Nep tunia gewonnen. Wij hadden niets an- ders verwacht. Een aantrekkelijke strijd is het niet geweest. Nepunia, die aan de kop staat van de ranglijst 3e klasse viel tegen, en HSC speelde slecht. Van de doelpunten werden 4 gemaakt door d. Huizen, 1 door Veenma en 1 door Wieringa. Handbal. Dames: 2 C. SVHHCW 1-1 NooordbroekSparta 22. 3 C WIK II HCW II 121. Wedstr. overige clubs in deze omgeving afgelast. Boksen. De zwaargewicht Pijper wil een revanche strijd boksen tegen J. Klunder uit Hgz. De wedstrijd vindt 11 April plaats in het Hôtel Faber. VERENIGINSMEDEDELINGEN. M. II. C. „DASH". Zondag 7 April a.s. Dames: Dash I Daring Aanv. 3.30 u. Opst.: R. Plin- singa (aanv.), A. Kliphuis, H. Jonker, K. Siems, A. Smit, G. Kok, T. Benes, H. Benes, T. Kranenborg, T. Bodewes, A. v. d. Bend. Scheidsr. Hk. Jonkeren, Hk. de Vries. lleren: Dash IHVA I. Aanv. 1.30 u. Opst.: A. Smit, S. Jonker, J. Reints, F. Huizinga, H. Jonkeren, O. Begeman, G. de Vries, J. W. Bronsema, Hk. Boss, Hk. de Vries, Hn. de Vries (aanv.). Scheidsr.: R. Wortelboer, B. Eikema. Kalken: Zaterdag 2 u.: Hn. de Vries, F. Huizinnga, Hk. Boss. Heren: Daring IDash H. Aanv. 10.30 u. Vertr. 10 u. per extra bus vanaf Gadogarage. Opst.: H. Hoepman, W. J. Bronsema, J. Eikema, C. Jager, G. de Vries, R. Dorenbos, H. Jonker Hzn., J. R. Smit, H. Tuin(aanv.), H.Jonker Kzn. A. Wayon.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1