Plaatselijke Berichten 1 LadyL Kapitein Gay b NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD U.&.Q. pjuutiten opgericht 1870. Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer De C.C.D. nog noodzakelijk Moeilijkheden in de Wieringermeer Ut. BAînktnan Sport KUNST îr Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURAIT" en H ^onevrtt wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Binnenlands .Overzicht Biographie Wie wordt ETGHFORD „Je bent toch nlet bang?" vroeg ht). LUCHTVAART. r. j 75e Jaargang. WOENSDAG 10 APRIL 1946 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1-50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) Versehjjnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratle- en Redactieadres: Drukkert) T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerts He spreekt vanzelf) dat de bevol- We hebben nog steeds een C.C.D1. want er is nog steeds een C.C.D. nodig, omdat er geen overvloed van voedings- artikelen is, zodat men met de land- bouw- en veeteeltproducten kan doen wat men wil. De Crisis Contrôledienst is geen instelling die geboren is in oor- logstijd. Hij bestond reeds lang voor de oorlog. Toen ruim 10 jaar geleden re- geringsbemoelïngen met het boerenbe- drijf nodig waren, werd de C.C.D. inge- steld om de naleving der voorschriften na te gaan. En hoewel de instelling als tijdeljjk bedoeld was, heeft zij een lang leven gehad. En wellicht is zij nu nog noodzakelrjker dan in de eerste jaren van haar bestaan, al beweren vele boe- ren, dat het best zonder C.C.D kan. Ook nu slaagt men er wel in een paa;- pond veles te kopen zonder bon, enige liters melk te veroveren buiten het rant- soen, of het boterkwantum clandestien wat te vergroten. Om de gifhandel vol- komen de kop in te drukken 1s slechts één onfeilbaar middel, dat is overvloel. Maar zeker is, dat de C.C.D. een gun- stlge invloed uitoefent op de beperkte omvang van de zwarte handel. Zowel de technische contrôle d.i. de contrôle op de boerderij en in de fabriek aïs' de algemene contrôle zullen gehand- haafd moeten blijven, zolang het nood zakelijk is dat een graanconferentie wordt gehouden, om een deel van de wereld voor nijpende hongersnood te b'e- hoeden, zolang Nederland aan Frank- rijk 70.000 ton graan moet lenen> en zelf probeert bijna 100.000 ton Ameri- kaans koren los te krijgen. Zo blijft de boer dan zitten met een contrôle waar- aan hij een hartgrondige hekel heeft. Maar indien het in het belang van de gemeenschap is dan behoren we het te slikken, desnoods zonder te proeven en met een glimlach op de lippen. En nu wij het in dit overzicht over het boerenbedrijf hebben, willen wij even op dit aanbeeld blijvèn doorhame- ren, en daartoe verplaatsen wij onze ge- dachten even naar de Wieringermeer. Wij herinneren ons allen de fatale dag voor dit brok pas-gewonnen land, 17 April 1945, toen het water er binnen- stroomde en vernielde, wat het vemie- len kon. Het duurde tôt 11 December voordat men weer over het water had gezegevierd. Het water was weg, maar de gevolgen van de overstroming ble- ven. Behalve langs de West- en Noord- rand zijn bijna aile hulzen door wind en golven vernield; de schuren zijn wrak- ken gewordeni waarvan dikwijls alleen nog maar een stukje dak aanwezig is; vrijwel aile geboomte is dood en kabels, waterleiding en telefoon zijn zo grondig verwoest, dat met de huidige beschik- bare materialen herstel nlet mogelijk Wij laten hieronder de levensbe- schrijving volgen van den heer E. F. W. Brinkman, die, zoals in onze vorige ■editie is vermeld, op 70-jarige leeftijd te Amhem is overleden. Geboren 16 Maart 1876 te Munten dam diende de overledene, na de Nor- maai School te Veendam te hebben doorlopen, het Lager Onderwijs als on- derwijzer o.a. te Uithuizen, Gieten en Muntendam. Nadat hij als Hoofd der School werkzaam was geweest te Stits- werd, werd hij in gelijke functie be- noemd te Tripsgompagnie. Toen de heer Hommes in 1906 te Sappemeer het naar hem genoemde Instituut stichtte, werd de heer Brinkman leraar aan deze in- richting, hetgeen hij bleef tôt 1911 toen hjj tôt onder-Directeur werd benoemd, om in 1918 Directeur van van het In stituut te worden, welk Directoraat hij bleef waarnemen tôt 1938, toen de Ge- meente de inrichtlng ovemam, waama de heer Brinkman bleef fungeren als directeur van het Intemaat, tôt hij in 1941, wegens het bereiken van de pen- sioengerechtigde leeftijd, ontslag nam en zich te Haren vestigde. Welk een stuwende kracht er van den overledene uitging, met welk een weg- cijfering van eigen persooonlijkheidi waar het gold de belangen van de aan zijn zorgen toevertrouwde leerlingen, daarvan getuigen nog immer de vele oud-leerlingen, die, nog Jaren, nadat zij het Intemaat hadden verlaten, daar ge- regeld terugkeerden. Door zijn impulsief karakter, waardoor hy steeds recht- streeks op zijn doel afgingi waarbij de belangen van zijn Instituut steeds op de eerste plaats kwamen, wist hjj veel, zeer zeer veel tôt stand te brengen. En dit goM niet alleen, daar waar het het on derwijs betrof: ook in het maatschappe- Hjk leven atrekte zich de belangstelling en de werkzaamheid van den heer Brinkman over velerlei terrein uit. Muziek, toneel en joumalistiek behoor- den tôt de terreineni waarop hij zich met veel kennis van zaken bewoog. Ve- len zullen zich ongetwïjfeld nog herin neren het door hem geschreven open- luchtspel? Als jury-lid fungeerde hij dikwijls op Rederijkers-concoursen; de jouralistiek beoefende hij met een wel- versneden pen, terwijl z'n liefde voor natuur, kunst en historié hem als het ware vanzelf aanwees als leider van reizen van de Ned. Reisvereniging. Naast deze grote gaven van geest, bezat de heer Brinkman, die gaven van hart, die maakten, dat hij hielp, waar hij helpen kon, met woord en daad. Met hem is heengegaan een stoere werker iemand, die zich door de slagen, die het leven ook hem toebracht niet liet temeer slaan, maar die steeds met meer verbetenheid en doorzetten de strijd dôôrstreed, zich gevend voor ieder en ailes, die z'n belangstelling hadden, iemand, wien zeer velen niet alleen veel te danken hebben maar die tevens z'n levenswerk, het Instituut" maakte tôt •en inrichting, die met en genoemd werd. is king is geëvacueerd, en dat brengt ern- stige moeilijkheden met zich mee voor het in cultuur brengen van de bodem. Weliswaar zijn er enkele noodwoningen neergezet voor landarbeiders, maar wat geeft een schoof op de oogst? Er zijn arbeiders die thans 40km. van hun werk wonen. Er is daarom een dienst met vrachtauto's ingesteld, maar die functionneert slecht en is kostbaar. Landbouwers, die zelf motorvoertuigen bezltten hebben natuurlijk rijvergun- ningen aangevraagd, waartoe door de dienst van de wederopbouw van de Wie ringermeer aile medewerking is ver- leend. Desondanks is het niet gelukt wat meer leven in de bureaux van de desbetreffende instanties te brengen. De aanvragen zijn weken en maanden blijven liggen, en de boeren moeten daardoor op fietsen dikwijls met slechte banden zeer grote afstanden afleggen. Dat werkt niet bepaald anni- merend. Al met al, het ziet er niet zeer gnnstig uit voor de producttie van de Wieringermeer inn 1946. En toch is het van grote betekenis, in verband met de précaire voedselpositie, of 18.000 ha. vruchtbaar land al dan niet in cultuur gebracht kunnen worden. De.Wieringermeer, Waleheren, de Be- tuwe, Noord Limburg, en zovele andere gebieden, die door inundatie of wapen- geweld zijn verwoest of ernstig hebben geleden: ook wat de toestand van onze bodem betreft zijn wij de gevolgen van de oorlog nog lang niet te boven. VOETGANGERS! Steekt nooit dwars een kruisppunt over. Loopt steeds haaks om een kruispunt heen. Vereniglng Veilig Verkeer. NEDERLANDS OOST INDÏë In het begin van deze week zijn dr. v. Mook, Sir Archibald Clark Kerr en enige Indonesiërs per vielgtuig- in ons ,md aangekomx, on' over og te plegen met de Nederlandse legering. Attise, de Engelse premier heeft de Nederlandse regering uitgenodigd 12 en 13 April naar Londen te komen teneinde de positle van Nederland ontstaan ten- gevolge van de bezetting van Duits- land te bespreken. Ook de Indische kwestie zal daarbij ter sprake worden gebracht. DE WERELD IN VOGELVLUCHT. Het politieke uitspansel is iets hel- derder geworden door het afvoeren van de Perzische kwestie v. d. agenda van de Veiligheidsraad daar de beide par- tijen tôt een vergelijk zijn gekomen. Maar nauwelijks is dit geschiedi of er worden Poolse plannen bekend om de verhouding tussen de V.N. en het re- giem Franco in Spanje op de agenda te plaatsen. Intussen blijft de voedselschaarste een probleem van grote betekenis. Europa en ook een deel van Azië hon- gert. Te Londen 1s een bespreking tus sen de verschillende landen gehouden, en de volgende maand zullen de moei lijkheden van de komende winters te New York worden besproken. In Frank- rijk, waar de nood ernstig is, is het eerste schip met Russàsch graan aan- gekomen. En er volgen meer, want Rus- land heeft toegezegd een groot kwan- tum te zullen leveren. Nederland zal aan Frankrijk 60.000 70.000 ton le veren. Intussen maakt Parijs zich klaar voor de komende vredesconferentie. Er wordt gewerkt aan een uitgebreid kunstprogramma. Men vraagt zich af hoe Europa er over een jaar zal uitzien; wat zal er van Italië worden; zal Rus- land zijn zin krijgen en de Baltische staten (Estland, Letland en Lithauen) mogen annexeren TRAMS IN DE HOOFDSTAD GAAN LANGZAMER RIJDEN. (Van onzen A'damsen correspondent.) Er was eens een krant, die aan een teveel van abonné's ten gronde ging (het was een blaadje, dat, in een ge- isoleerde plaats in de bergen, door een onderwijzer werd verzorgd, die zijn leer lingen de nummers liet schrijven, er kwamen echter zoveel liefhebbers, dat hij ermee moest ophouden), en er was een tijd, dat de Amsterdamse tram een tekort aan passagierç had en reclame maakte onder de leuze ,,pak de tram''. Beide behoren ot het verleden. De hoofd- stedelijke tram heeft op het ogenblik te kampen met een overvloed van pas- sagiers, zodat zij deze nauwelijks kan verwerken. En wat het ergste is: door de overstelpende drukte is de slijtage van de wagens zeer groot, te groot voor de huidige materiaalpositie. Daarom heeft men besloten de trams Iangza- mer, te laten rijden, dan slijten ze min- der. Lijn 1 is er al mee begonnen en de andere zullen spoedig volgen. Verder komt er om het zo maar eens uit te drukken eenrichtingsverkeer in de wagens, d.w.z. instappen moet geschie- den op het achterbalcon, terwijl men op het voorbalcon de wagen moet verlaten. Daardoor hoopt men het oponthoud aan de haltes te verkleinen, wat als gedeel- telijke compensatie moet gelden voor de vertraging door het slakkengangetje. SAPPEMEER. Vrijdagavond werd in het lokaal a.d. Ned. Herv. Kapel een vergadering gehouden om te komen tôt de oprichting van een Chr. Hist. Jongerengroep. Na een inleidend woord van den heer J. Swarts, lid v. h. prov. bestuur traden aile aanwezigen toe als lid. Het voorlopig bestuur zal nader contact zoeken met verschillende per- sonen en groepen. HOOGEZAND In ons vorig nummer was als lid van het Comité tôt oprich ting van een afd. Hgz.Spm. van de Partij van de Vrijheid abusievelijk ver- meld Dr. Lalkema,Hoogezand. Dit moet zijn dr. Lolkema, Hoogezand. Het voor lopig secretariaat van deze afdeling wordt door Dr. Lolkema waargenomen. In het comité heeft nog zitting geno- men de heer C. de Winter, alhier. Namens 11 buurtverenigingen zal op 13 April aan kinderen van 4 t.m.,14 jaar in hôtel Faber een feest worden aangeboden. Op het programma staat muziek, goochelaar, clown, poppenkast, enz. en versnaperingen. Kinderen, die door ziekte of andere omstandigheden niet aan het feest kunnen deelnemen krijgen bij tijdige opgave aan den voor- zitter van het uitvoerend comité, dhr. J. H. van Dijk de tractatie thuis ge- stuurd. SecP. v. h. comité is dhr. H. Klok, penn. dhr. K. W. de Grooth. De heer H. A. Ronde, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor het Rijks- diploma D schoenenverkoop. WESTERBROEK. Er bestond reeds lang behoefte aan een groot sportveld in Westerbroek. Men bezat wel een sportveld, maar dit voldeed niet meer in aile opzichten aan de behoeften. Bo- vendien lag het erg afgelegen. 't Is de voetbalvereniging .Wester broek", dank zij de welwillende mede werking van den verhuurder S. Mar- ring, gelukt een terrein te pachten, het. welk zich uitstekend voor allerlei sport- beoefening leent. Het nieuwe terrein ligt aan de Ne- velslaan, niet ver van de Gron. weg en dus gemakkelijk te bereiken. Als 't veld in orde gemaakt is, zal dit voor de vereniging en zeer zeker ook voor het plaatsje Westerbroek een aan- winst betekenen. Ten bate van de Stichting 1940 1945 werd er in café Huisman een feest- avond gegeven. De Rederijkerskamer ,,Violeria" bracht voor 't voetlicht ,,Be- rendje Niksnut". Voorts gaf de fam. Plinsinga nog enige zangnummertjes. De zaal was zeer goed bezet. SCHILDWOLDE. Maandagavond hield in Café Spanninga Drs. Bruins uit Hoogezand een inleiding over de Partij van de Arbeid. De zaal was goed bezet. HELLUM. De Bond v. Staatspension- nering afd. Hellum-Sehildwolde heeft haar ledental zien stijgen van 150 tôt 658. Dagelijks melden zich nog nieuwe leden aan. ZUIDBROEK. Door de afd. Zuidbr. van de E.V.C. werd in Ons Gebouw een feestelijke propaganda vergadering ge houden. Door de toneelver. O.N.A. van Veendam werd het blijspel in 3 bedrij. ven „In de Piepzak" opgevoerd, gevolgd door de kucht „Ik koop een radio". NOORDBROEK. Tôt pl.v. leider-ad ministrateur bij de distributiedienst te Appingedam is met ingang van 15 April a.s. benoemd de heer J. T. Aeilkema, Agent van het Distributiekantoor alhier HET EINDE VAN DE PERZISCHE KWESTIE. Tussen Rusland en Perzië is overeen- stemming over de terugtrekking der Russische troepen bereikt. De Sowjet Unie stelt Russisch-Perzische exploita- tie der olievelden voor. Azerbeidsjan wordt van Perzië losgescheurd. De Vei ligheidsraad heeft op voorstel van Byr- nes besloten de zaak te laten rusten. Rusland heeft bakzeil gehaald, maar het heeft toch wat gewonnen. Dr. M. W. HOLTROP PRESIDENT DER NEDERLANDSE BANK. Overeenkomstig zijn verzoek is aan mr. L. J. A. Trip per 1 Mei eervol ont slag verleend als président van de Ned. Bank. Per dezelfde datum is in deze functie benoemd dr. M. W. Holtrop, thans directeur der IJmuidense Hoog- ovens. ER KOMEN FRANSE FIETSEN Er wordt medegedeeld, dat Frankrijk bereid zou zijn aan ons land fietsen te leveren. Omtrent het aantal staat nog niets vast. Bij de handelsbesprekingen tussen Frankrjjk en Nederland, welke momenteel te Parijs worden gevoerd, zal deze zaak worden behandeld. TER INZAGE. Op ons bureau liggen ter inzage enige lijsten met namen van personen welke zich buiten de geall. gebieden op Java bevinden. Ook bij de plaatselijke afde- lingen van het Rode Kruis liggen deze lijsten ter inzage. ,,OOG EN OOR" VERDWIJNT. „Oog en Oor" zal successievelijk wor den geliquideerd, en per 1 Sept. a.s. ge- heel zijn opgeheven. OP DOORREIS TE KARACHI. (Bijzondere correspondentie.) Wij hebben Karachi gezien, vanuit de lucht, zoals we zovele steden in Europa, Afrika en Azië hebben gezien. Maar dank zij een klein defect aan een van de motoren van ons vliegtuig waren we in de gelegenheid deze stad van nabij te bezichtigen, ons voor een poosje op te lossen in het grillig bonté, Oosterse leven. Steden met zandpaden, waarop ruiters op drommedarissen in lange fil les voorbijtrekken; een honderdvoudige variatie in kleuren van tulbanden om- lijst door de glans van milde ochtend- zon; politieagenten in de meest vreemd- soortige uniformen; en veder een leger- tje straatjongens, die allemaal je schoe- nen willen poetsen, dat ailes zou ons in normale tijd geboeid hebben, en wij zouden lelijk gekeken hebben naar de R.A.F. officieren en hun dames, die de inlandse cafétjes vullen, omdat zij in dit entourage niet passen. Maar nu wij van het na-oorlogse gebrek in ons land ko men in de Brits-Indische overvloed, be- paalt onze aandacht zich hoofdzakelijk tôt sigaretten, chocolade, schoenen, kousen, sokjes en allerlei andere dingen die in ons land niet te krijgen zijn. We openen een aanval op de winkels, die duurt tôt onze laatste Rupee (Indisch muntstukje) in andere handen is over- gegaan. En dan blijkt ook juist onze motor te zijn hersteld. Be Quick heeft Zondag het loodje moeten leggen tegen Leeuwarden waar door de Friezen voorbij zijn gestevend aan de Groningers op de ranglijst. Veen dam heeft zijn positie versterkt door een 20 overwinning op Velocitas en Achilles heeft met 70 de meerderheid moeten erkennen van Heerenveen. HSC heeft twee punten veroverd. De uitsla- gen le klasse District V, luiden: GVAVFrisia 30; Be QuickLeeu warden 01; Heerenveen—Achilles 7-0; HSCLSC 10; VeendamVelocitas 20. De stand is thans. gesp pt. HSC 13 21 Velocitas Heerenv, L'warden Be Quick Sneek GVAV 12 13 12 12 16 15 15 14 kl. Veendam Achilles Frisia LSC B.: WW- 14 13 13 11 12 11 Uitslagen 2e kl. B.: WVVEmmen 20; ZwartemeerBato 22; FVV Muntendam 22; WoltersumHelpman 24; GRCHoogezand 03; Appinge damNoordster 20. De lijst ziet er als volgt uit: gesp. pt. gesp. 17 28 Muntend. 13 Emmen WW Zwartem. Appinged. Hoogez. Noordster 15 17 14 15 15 24 22 20 19 12 FW Helpman GRC Bato Wolters. 14 14 14 15 13 pt. 11 11 11 9 8 3 Verdere voetbaluitslagen: SGVSiddeb. 41; Noordbr.Hgz. III 53; Siddeb. IINoordbr. II 05; Be Quick VWesterbroek I 50: En- gelbert IIWesterbroek IH 45. Adsp. FW—Wildervank 3—0; HSC n SCHEERZEEP OP BON T 36. Ter verkrijging van scheerzeep dient bon T 36 van de tabakskaart vôôr 13 April te worden ingeleverd. Manlijke personen, die bij de keuze geen tabaks kaart, dôch een gecombineerde of een snoepkaart namen, dienen zich tôt de plaatselijke distributiedienst te wenden ter verkrijging van een rantsoenbon. Weer Tabaksbon naar keuze. Op de 11 April aan te wijzen Tabaks- bonnen zullen wederom tabaksartikelen naar keuze kunnen worden gekocht. A.J.C. en J.V.O. houden met Pa- sen een centraal vriendschapsfeest te Amsterdam; 10.000 deelnemers zullen door 24 extra treinen worden aange- bracht. Meer dan 80 mensen zijn ver- dronken bij het omslaan van een vçer op het Herne-Rijnkanaal. OP IIOOP VAN ZEGEN. Zaterdagavond was het ensemble Bouber op bezoek bij Struvé, waar een uitvoering werd gegeven van het drama Op hoop van Zegen" dat in 1900 door Herman Heyermans werd geschreven. Het is een naturalistisch stuk, overgo- ten met, socialisme, waarin de ellende van de vissersbevolking naar voren wordt gebracht. De zaal was vol, en de uitvoering is uitstekend ges.laagd hetgeen na de vele keren, dat het ensemble Bouber dit stuk al heeft opgevoerd, eigenlijk vanzelf spreekt. Kniertje (Aaf Bouber) had momen- ten dat haar stem, niet die van een oude vrouw zttàver immiteerde. In het laatste bedrijf beelde zij de roi van oude, door leed gebroken, vrouw voortreffe- lijk uit. H. B. MOROVA's BALLET-ENSEMBLE. Voor de 2de keer in dit seizoen trad dit ballet-ensemble hier in schouwburg. zaal Faber op. Omdat ik in dit blad van Woensdag 9 Jan. reeds een uitvoerige critische bespreking over dit ensemble gaf, kan ik thans uit de aard der zaak kort zijn. Immers, ik zou in herhaling moeten vallen om te wijzen op het bui- tengewoon hoog-artistieke peil, waarop het door dit ensemble gebrachte pro- gram stond, zowel wat de solistische prestaties als wat die van het geheel be. treft. geheel het gebodene was van zulk een sublieme schoonheid, zulk een feil. loze uitvoering, zulk epn gave interpre- tatie, dat het enthousiaste applaus, aan het einde het ensemble gebracht, de ge- rechtvaardigde waardering der bezoe. kers vertolkte. Met recht een zeldzaam succesvolle avond van het beste Neder landse Ballet-Ensemble, dat wij het ko. mend seizoen hier terug hopen te zien, maar dan voor een uitverkochfe zaal, hetgeen het meer dan verdient. L. 42, Ten slotte nam ka pitein Gay een besluit en zijn zware overjas uit- werpend begon hij de steile muur te beklim- men. Hij maakte handig gebruik van de spleten tussen de stenen en van de oeroude wingerd. Siddeburen 2—1; HSC I—Hgz. Musselk.Hgz. 11; BHSCHgz. 0-3. HSC—LSC 1—0. LSC is Zondag bjj HSC op bezoek ge weest en het is de Sappemeersters ge lukt hun gasten met een nederlaag huis- waarts te sturen. De wedstrijd verheug- de zich in een grote belangstelling, al was zij wat spelpeil betreft deze belangstelling niet waard. In de tweede klasse ziet men vaak betere wedstrijden! In de eerste speelhelft was HSC over het geheel iets sterker.Maar haar aan- vallen waren niet gevaarlijk. Er werd naast het doel en over de lat geschoten. Aan Veenma gelukte het in deze péri ode het enige doelpunt van deze wed strijd te scoren. Na de rust kwam LSC opzetten. De strijd ging nu gelijk op, maar tôt doelpunten kwam het aan geen van bedden zijden. Vooral tegen het einde deed LSC hardnekkige po- gingen gelijk te maken, maar zonder succès. Tempel en Wubbeling hebben een be- hoorlijke partij gespeeld. Ook Pot, die wegens ziekte van Oosterwfjk als links- buiten meespeelde was vrij goed. Een zeer zwakke plek in de HSC voorlinie is v. d. Huizen, die Zondag wel heel erg slecht op dreef was. Cornerverhouding HSC 9, LSC 1. GRC—HOOGEZAND 0—3 Het Helpman-terrein, waar gespeeld werd was slecht en er stond veel wind. Hoewel Hoogezand technisch beter speelde was GRC met de wind in de rug, aanvankelijk in de meerderheid, doch de Hgz. verdediging was goed op dreef. Hgz. hield de bal laag en speelde van man op man, hetgeen julst gezien was in verband met de wind. Hekert bezorgde de gasten de leiding, en zo bleef de stand tôt de rust. Na de rust was Hgz. volkomen de baas. De Boer en G. Scholtens brachten de stand op 03. De Hooogezandsters hebben een verdlende overwinning gehaald. FVV—MUNTENDAM 2—2. Na 20 min. spelen nam Muntendam de leiding met een goed schot van Krui. ze. Vijf min. later maakte Schipper er 02 van. Dan is het initiatief aan FVV. Op een voorzet van Brugge kopt Doddema in (12). Verscheidene FW aanvallen na de rust worden door kee- per Bos gestopt. Maar als hij een hard schot van Doddema niet goed kan ver werken, werkt Brugge de bal kalm In het net. lîandbaluitslagen: 2e kl. C. (Dames) SVHBato II 10. Heren: 2e kl. C.: HCWSVH 69; Inst. HommesGr Wit 171; HS—Bato 210; 3e kl. C: SVH II—WIK II 1—7; Sparta—Inst. Hommes H 28. Door haar overwinning op HCW heeft SVH zich op de bovenste plaats van de 2e kl. C. gehandhaafd.Aanvankelyk zag het er niet naar een overwinning van SVH uit.Kort na het begin was de stand 20 voor HCW. Daarop werd het 21 doch HCW verhoogde haar voorsprong tôt 41. Met de rust was de stand 4-3. In de tweede helft was SVH iets ster- ker, na 44, 54 en 55 geweest te zijn maakte SVH er 5—8 van. De eind- uittslag werd 69. Inst. Hommes heeft een 171 zegen op Gr. Wit behaald en neemt de tweede plaats in. HS, dat wederom een neder laag leed, blijft dicht bij de onderste plaats. De hekkesluiters zijn Gr. Wit. Stand 2e kl. C. SVH Inst. H. HCW gesp. 9 9 9 pt. 16 15 13 SVG Bato HS Gr. Wit FEUILLETON 38) door CHARLES GARVICE. Maar vôôr de drie minuten om wa ren, stond May al op de stoep. ,,Lieve hemel!" riep ze vrolijk, ,,hoe moeten we daar ôôit Inkomen? Heb je een ladder meegebracht?" ,,Néé. Je wilde met aile geweld de dogkar hebben, en hier is de dogkar. Het wordt bovendien tijd dat je erin leert rijden, mylady. Voor deze keer zal 1k je nog eens helpen." Ondanks haar verzekeringen, dat ze in èlk geval haar hais zou breken, zat May weldra veilig naast hem. Carrie versmade aile hulp en hees zich aan de achterkant op, ,,Daar gaan we!" zei Héron. ,,Wees niet bang!" Want bij de lichtste aanra- king met de zweep stormde Achilles vooruit of de duivel hem op de hielen zat en alsof ze uit een kanon werden afgeschoten, zo vlogen ze door de op- rijlaan. Een paar minuten lang wijdde Héron al zijn aandacht aan de teugels; toen keerde ht) zich half om en nam May's handje in de ztjne. ,,Er is heus geen reden voor, hoor hij is zo zachtzinnig als een lam, en even dol op een paar kromme sprongen nu en dan." „Neeik ben niet bang," zei ze, ,,rflet in 't minst." ,.Ik verbeeldde me. dat je een beetje bleek zag, lieveling. Ja, nu zie je eens, wat een vervelende ouwe zeur je op je dak gekregen hebt! Je zult nog niet eens bleek kunnen zien als je dat ver- klest zonder dat ik de reden wil weten. Tob je misschien nog over mijn moe- der? May, ik heb je wel gezegd, dat ze er spijt van zou krijgen. Dat is ook uit- gekomen. Het spijt haar erg, en ze zendt je haar beste wensen." „0 ja?" vroeg May dankbaar. ,,Dat is erg aardig van haar! Maar hoe komt ze opeens zo veranderd?" Hjj stond op 't punt om met manne- lijke onnadenkendheid te antwoorden: ,,Door Rose Vavasour!" maar hij weer- hield die woorden nog bijtijds. „0, mijn moeder is werkelijk in de grond zo kwaad niet. Een beetje te heftig en onbekookt misschien. Dat zijn we allemaal.Alweer iets, dat je van me zult moeten verdragen. Ik had je eigen lijk wel eens eerder mogen waarschuwen dat wij Letchfords koppig, driftig en doljaloers zijn altijd geweest.'' „Dank je! Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Ik mag al mon pekel- zonden dan wel zorgvuldig voor je ver- borgen houden!" Het was een onschul- dige, gedachtenloze opmerking, maar ze irriteerde hem onredelijk.en hij haastte zich van onderwerp te veranderen. Achilles raakte beter in zijn humeur naarmate hij harder mocht draven. In voile vaart vlogen ze over de goed on- derhouden wegen. May's wangen gloel- den en Carrie barstte telkens uit in het refrein van een of andere nieuwe schla- ger. Tenslotte gingen ze een steile heu- vel op, en op de top bracht Héron Achilles tôt staan. „0, wat een prachtig gezicht!" riep May. „Kijk toch eens Carrie! Net een speelgoedlandschap. Die boerderijen zien eruit of je ze zô tussen twee vin- gers kunt nemen! Waar zijn we hier? We hebben al een aardige afstand afge- legd, niet?" ,,'Ja, we zijn op de heide van Black- Berry' Dit geldt voor het schilderach- tigste gedeelte van de bezitting." Welke bezitting?" vroeg May. ,,De Letchford-bezitting," antwoordde hij nonchalant. ,,Ze strekt zich uit zo ver als je zien kunt." May bleef een ogenblik doodstil zitten en staarde naar het wijde panorama van akkers en beken en bossen hoeve aan hoeve, gehucht aan gehucht, wei- land aan weiland... Voor het eerst be- sefte ze ten voile de rijkdom en de macht van den man wiens vrouw ze zou worden. Ze was overweldigd en kon geen woord uitbrengen. Eindelijk zei ze, schuchter en aarzelend: Maar maar dat hoort toch zeker nièt allemaal aan jou?" ,,Ja," zei hij. ,,En er is nog meer aan de andere kant van de heuvel. 't Is een behoorlijke uitgestrektheid. Ik voor mij vind dit het indrukwekkendste gedeelte van het Letchford bezit maar mijn moeder houdt vol, dat de terreinen in Warwickshire toch groter zijn. Dat zijn ze ook, volgens de kaart, maar je kunt ze niet zo allemaal tegelijk overzien, zoals deze. En dat vind ik just zo aar dig." Carrie, die voorover leunde om te luisteren, hapte naar adem. May bleef zwijgen. Voor het eerst begreep ze Lady Letchford's teleurstelling en veront- waardiging over het huwelijk van haar zoon met zo'n onbetekenend wicht als zij zelf. „Je zult „De Pauwen" dat is het huis in Warwickshire ook wel eens gauw zien hoop ik, en dan kun je er zelf over o'ordelen. Ik ben altijd erg ge- hecht geweest aan de Eikhof en deze omstreken. Maar jij mag kiezen waar je wonen wilt." „0, nee— nee, dat wil ik niet!" Misschien zou je ten slotte nog het meest voelen voor de villa en de wijn- gaarden aan het Lago Maggiore. Dat is een gril van mijn grootvader geweest. (Wordt vervolgd.) VERENIGINSMEDEDELINGEN. M. H. C. „DASH" Zondag 14 April. Vertr, p. trein om 11.23 uur (Hgz.-Spm.) Heren: GCHC I Dash I. Aanv. 13.30 u. Opst.: A. Smit, S. Jonker, J. Reints, W. J. Bronsema, H. Jonkeren, O. Begeman, G. de Vries, J. W. Bronsema, H. Boss, Hk. de Vries, Hn. de Vries. Dames: Daring IDash I. Aanv. 14.30 uur. Vertr. p. bus om 13.45 u. vanaf Gado.garage. Opst. H. Benes, I. Jonke ren, A. Kliphuis, A. v. d. Bend, H. Jon ker, T. Bodewes, T. Benes, A. Smit, T. Kranenborg, R. Plinsinga, G. Pander. Res. K. Siems, G. Kok. Gymn. en Athl.ver. H.S. In verband met de 13 April-viering as. Zaterdag geen les. KINDEREN! Op de rijweg spelen 1s verboden en levensgevaarlijk Vereniging Veilig- Verkeer. Op 26 Mei a.s. opent de K.L.M. een tweewekelijkse vliegdlenst op New York, met een Douglass D.C. 4 toestel. Vanuit Amsterdam gaat men over het Schotse plaatje Prestwick en Sander naar New York. Verder wordt met in. gang van 10 dezer een spéciale weeke- lijkse dienst op Curaçao geopend. Op dit traject wordt een route gevogd, die leidt over Lissabon, Dakar en Natal. Deze spéciale diensten moeten be- schouwd worden als een fundament voor een vaste dienst op Zuid Amerika en Curaçao. De Rjjksluchtvaartschool te Gilzen- Rijen heeft de beschikking gekregen over 3 Duitse Juncker JU 52 machines. Na revisie door de Fokkerfabrieken, zullen de toestellen in gebruik geno- men worden. In Londen kan men thans luchttaxi'3 huren. Voor 5-persoons toestellen is de prijs f 1.50, voor driepersoons f 0.75 per mijl. Hieruit volgt, dat een retour Lon denParijs op f 450.komt. Wil men zijn vacantie in Zwitserland doorbren- gen, dan kan men heen en terug voor plm. f 1200.—. 29 dag leer ■es: Zn. 213 irta r J--V i -, uj.ciiu uaipj3|do ^,ua 'U*S - dlA'Oai 09/A 323p sëaej ÎJAÔ. uonrtTJ3q~ ^gqiy ^Ugen. - uoise gèneraal ^MKjoigâ zich in Spanje te e M j ap-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1