Pessimisme 1 Internationaal Overleg. Moeder Jacobs NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Qrgaan voor Hoogezand en Sappemeer de, Me&k u~an TlaAen, Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroekmi Muntendam dbroek, ZuidbroeK en Muntenuam. Buitenlands Overzicht Sliùn^imd Er is geen Reden tôt met betrekking tôt de Oogstverwachting Vxyjol cmdeAe Kindeken îtaputaiAe. ùeàcfuuau-Lng, ouueA tynteAnatio-ricuil Ratser} 1*)I|& ir> de Jrcrenv/ere Ontwakend Lenteleven FRANKRIJK CONTRA HET FRANCO REGIEM. ZATERDAG 20 APRIL 1946 75e Jaargang. ABONNEMENTSPRUS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) GO OR No. 81 Verschynt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerjj T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H. Bonewit Men is ervan overtuigd, dat een waarachtige vrede slechts kan worden bereikt door internationaal overleg. Ef bestaan problemen in deze na-oorlogse wereld, die slechts door samenwerking kunnen worden opgelost. In bijkans ge- heel Europa en een gedeeltte van Azië is gebrek aan goederen, waaronder de meest noodzakelijke, zoals graan, in vele streken heerst hongersnood. Het vraagstuk van het goederenvacuum kan niet door de er door geteisterde landen ringen te brengen. In de eerste plaats alleen worden opgelost, want aan het voedselvraagstuk liggen een aantal problemen ten grondglag, die slechts door een gezamenlijke krachtsinspan- ning overwonnen kunnen worden. Daar is in de eerste plaats het deviezenvraag- stuk. Er zijn landen, die wegens gebrek aan betaalmiddelen geen aankopen in het buitenland kunnen doen. Dan zijn er gebieden, die dringend levensmidde- len noodig hebben, maar die wegens transportmoeilijkheden niet t'e bereiken zijn. De situatie is zo: enerzijds zijn er landen, die een overvloed hebben, an- derzijds heerst er gebrek. En al is de overvloed nu klener dan het gebrek, toch is het duidelijk dat dit probleem geen probleem behoeft te blijven, of al- thans dat de moeilijkheden ten dele kunnen worden. opgelost. Het was dan ook zeer juist om te trachten tôt inter nationaal overleg te komen. Het resul- taat daarvan was de z.g. ,,Graanconfe- rentie" te Londen. Het oordeel van verschillende delegaties over de resul- taten luidde gunstig. Of de gemaakte afspraken met goed gevolg in practijk gebracht kunnen worden zal de toe- komst leren. Intussen zit men nu reeds te piekeren over de komende wintërs. Zelfs in de winter 1947/1948 zal ailes nog geen koek en ei zijn, en er zijn lan den, die ernstige zorgen hebben voor de komende winters. Daarom zal in de volgende maand te New York een con- ferentie worden gehouden, waar de moeilijkheden zullen worden besproken, en waar men zal trachten deze op te lossen. Niet alleen op het gebied. van de voedselvoorziening tracht men interna tionaal uit de moeilijkheden te komen, ook op nog een ander gebied wordt in ternationaal overleg gepleegd, n.l. met betrekking tôt de verplaatste personen, of anders gezegd met betrekking tôt de gedeporteerden en vluchtelingen. Dit is inderdaad een der problemen van de na-oorlogse chaos. Op vele plaatsen in Midden en Oost Europa treft men kleine groepen mensen aan, die daar niet thuis behoren. Zij werden er heen ge bracht door de nazi's en willen of kun nen nu niet weg. Er zijn er bij, die niet naar hun Vaderlahd terug willen, doch zich in overzeese gebiedsdelen wensen te vestigen. Maar daarvoor hebben zij geen geld. Aanderen en hier betreft het de Joden wensen naar Palestina te emigreren, doch de Palestijnse poor- ten staan slechts op een kier. Over het- geen hier gebeuren moet zal nu te Lon den worden beslist. Ook geschillen tussen landen zullen internationaal behandeld moeten wor den maar tôt welke moeilijkheden dat kan leiden bewijst de Perzische kwestie. Rusland weigerde zijn troepen uit Per- zië terug te trekken, weshalve dit land de zaak bij de veiligheidsraad aanhan- gig maakte. Toen de zaak op de agenda Stond, trok de Sovjet gedelegeerde zich terug. Intussen werd tussen de beide betrokken landen overeenstemming be reikt. De Russen begonnen zij het dan, nadat de Perzen vrij vergaande eisen hadden ingewilligd met de te- rugtrekking van hun légers, en beloof- den, dat Iran in het begin van Mei ge- heel ontruimd zou zijn. Het gevolg is geweest, dat de Perzen hun klacht bij de veiligheidsraad wilden intrekken. Maar nu blijkt dat Engeland, de Ver. Staten en Nederland de Perzische kwes tie op de agenda willen houden. Intussen nadert het tijdstip der vre- desconferentie, welke te Parjjs zal wor den gehouden. Hier zullen vele moeilijk heden zijn. In de eerste plaats Italië. Tijdens de oorlog zwenkte Italië om naar de geallieerden. Bovendien zijn de Italianen. na meer dan 20 jaar onder Mussolini's dictatuur geleefd te heb ben, beu van het fascisme. Engeland wenst Italië mild te behandelen, in te- genstelling met Rusland. Misschien zal de Sowjet Unie zich echter b(j Enge- lands wensen neerleggen, mits zij zoals zij heeft gevraagd de vrije hand krijgt in de Randstaten. De kwestie van de vrede met Duits- land is veel moeilijker. De Duitse volksmening is volkomen vergiftigd door de nazi-propaganda, terwijl de moeilijke omstandigheden er niet toe bijdragen de démocratie te propageren. Men heeft wel eens beweerd, dat de be- palingen van het verdrag van Versail les van 1918 te streng waren. Het kan waar zijn. Ongetwijfeld hebben de moei lijke omstandigheden waaronder de Duitsers leefden het hunne bijgedragen tôt de geboorte van het Hitlérisme. Maar de grote vraag is: hoe moet men handelen met een volk waarin een groep de nazi-beule Irma Grese tôt een heilige wil verheffen, waarin muziek van Mahler en Mendelsdhn Bartholdy op grond van antisemietische overwe- gingen opendijk wordt geboycot, aan welks universiteiten nazi-propaganda wordt gevoerd En deze jeugdige nazi- propagandisten zullen straks de gees- telijke bovenlaag van het Duitse volk vormen. Een geschil met gelukkige gevolgen. Réveil bij de jongeren? In het Franse weekblad ,,Les Nou velles littéraires" wijst de filmcriticus G. Charensol er op hoe in zijn land de nieuwste Amerikaanse films nog steeds stelselmatig niet op het witte doek ver- schijnen. In ons land kan men het- zelfde verschijnsel constateren, maar wel verre van over dat ontbreken de alarmklok te luiden, alsof met het vvegblijven van onze markt van de Amerikaanse film-industrie de bios- coopbezoekers van hun wekelijkse film beroofd zullen worden, kan geconsta- teerd worden, dat in het geschil, gere- zen tussen de Ned. Bioscoopbond en de Motion Picture Export Association van welk geschil de financiële zij de echt Amerikaans is de bron ligt van gelukkige gevolgen. Over het geschil zelf kan ik kort zijn, daar het bekend verondersteld kan worden. Reeds onmiddellijk na de be- vrijding maakte de Amerikaanse busi- ness-geest zich op om het film-arme Europa tôt exuloitatie-terrein te ma- ken, waarin zij in sommige landen in derdaad ook slaagde, met het gevolg, dat het grootste deel der recettes - tôt 80 toe door de Amerikanen in de wacht gesleept werd. Ondertussen was de Nederlandse Bioscoopbond ge- noemde heren voor geweest en toen de- zen de Bond verlieten, omdat hun haan- tje daar geen koning kon kraaien en zij de hegenoonie financiëel en an- derszins niet konden doorvoeren;had- den de Nederlandse exploitanten, allen aangesloten bij de Nederl. Bond, zich reeds elders voor de gevolgen van het conflict gedekt. Deze immers, die hun oude Amerikaanse films, zuinig be- waard, niet mochten vertonen en alleen van de S. H. A. E. F. afhankeljjk waren, hadden films gehaald uit Zweden, De- nemarken, Engeland, Rusland, Frank- rijk, Bolgië. en enige uit Amerika, om dat niet aile producerende maatschap- pijen aangesloten zijn bij het blok van de M. P. E. A. En de aanwinst, 'door deze manipulatie geboekt, blijkt ruim- schoots op te wegen tegen het wegblij- ven vaii de nieuwe Amerikaanse rol- prenten. Immers niet alleen, dat wij thans in staat zijn kennis te nemen van de producten van bovengenoemde lan den, iets waarvan men bij een hegemo- nie der Amerikanen verstoken zou zijn gebleven, maar, en dit is het belang- rijkste, de films uit genoemde landen, die thàns hier draaien, blijken, volgens de critieken,, grotendeels op zulk een hoogstaand kunstzinnig peil te staan, dat er van een grote winst gesproken mag worden, zodat w(] ons gelukkiger gevoelen met aile goede films uit aile landen, dan met een vloed van films uit één land. En blijkens de mededelin- gen van de Ned. Bioscoop Bond is de hoeveelheid uit bovengenoemde landen te betrekken films groot genoeg om een paar jaar rustig te kunnen afwachten. Niet alleen dus het ontbreken van een Amerikaanse invloed heeft de Ned. Bioscoop Bond bereikt, maar tevens zal men nu zijn geest op nog veelzijdiger wijze kunnen ontwikkelen; maar zal dit doel bereikt kunnen worden, dan zal er ook een grotere selectie op filmgebied moeten worden toegepast, dan zal m.a.w. de filmkeuring op andere leest moeten worden geschoeid, dan thans het geval is: thans werkt zij preventief, maar zij zal ook baanbrekend moeten werken: preventief, doordat zij ailes wat indruist tegen morele begrippen coupeert baanbrekend, doordat zij naast deze maatstaf er een aanlegt voor de culturele waarde. Opmerkelijk is in dit verband een artikel in ,,Ons Noor- den" van enige weken terug, waarin deze kwestie wordt aangesneden en waarin tevens gesproken wordt over een réveil onder de jongeren, een ge lukkige bezinning, waarbij hogere eisen gesteld worden op kunstzinnig gebied aan de rolprent. L' Heel Nederland moet hopen, dat Mi- nister Mansholt ongelijk krijgt, want zijn voorspelling, dat de Nederlandse oogst van 1946 lager zal zijn dan enige andere van de laatste jaren is wel erg pessimistisch. Nu is het zeker, dat de uitputting van de bodem nog niet kan worden goedgemaakt met de uiterst beperkte hoeveelheden kunstmest, die onze boeren toegewezen krijgen, maar aan de andere kant zijn er ook verschil lende niet-onbelangrijke punten van vooruitgang aan te wijzen. Ten eerste gaat de veestapel niet alleen niet meer achteruit, hij gaat zelfs vooruit, en meer vee betekent in ieder geval meer mest. Bovendien hebben de boeren een groot deel van hun oogst aan het vee kun nen opvoeren, waardoor de dieren be- halve talrijker ook zwaarder zijn, zo dat de voortbrenging van melk, vlees en vet zeker belangrijk groter zal zijn dan vorig jaar. Dan moeten we in aan- merking nemen, dat er geen land meer geïnundeerd is en dat de drooggeko- men polders voor het merendeel al weer een tamelijke oogst kunnen ople- veren. Tenslotte schrijdt het in cultuur brengen van de Noord-Oostpolder steeds verder voort en komen grote- stukken van de Duitse vliegvelden weer onder de ploeg, of kunnen althans ge- bruikt worden als wei- en hooiland. Zoals wij vorig jaar het overdreven optimisme van velen niet konden de- len, zo kunnen wij ons thans niet overgeven aan het o.i. eveneens over dreven pessimisme. We zullen natuur- lijk een paar moeilijke maanden voor de boeg hebben, want het derde kwar- taal van ieder jaar vormt de overbrug- ging van de oude naar de nieuwe oogst en het zal wel wat moeite kosten om voor die drie maanden buitenlandse aanvulling te krijgen. Daarbij moet men echter in aanmerking nemen, dat intussen de oogst van het Zuidelijk halfrond ter beschikking komt, met name die van Argentinië, Australie en Zuid-Afrika. We zijn dus niet geheel en al overgeleverd aan het tekort in N. Amerika en Europa. Het zwakke punt zal Oost-Azië vormen, met zijn grote rijstbehoefte. Voor ons land is er maar één heel groot gevaar en dat is de kalivoorzie- ning. Met stikstof gaat het stieeds be- ter en de fosfaatproductie is ook bevre- digend, maar zoland de Duitse kali- mijnen voor ons onbereikbaar blijven, ontbreekt een der hoekstenen aan on ze landbouw. Kali moet verkregen worden andsrs helpen ons zelfs over vloed van stikstof en fosfaten niet. De kwestie van veevoeder is voor de veehouders van minstens evenveel be- lang, maar wanneer er kali genoeg is, kunnen wij ons voor een belangrijkdeel zelf redden. In ieder geval is het reeds van on- schatbare waarde, dat we enige weken het weer zo mee hebben gehad. Goed weer scheelt de helft in het werk. De schrale wind, die ons anders zo kan teisteren in Maart en April is een tijdje uitgebleven en daardoor in het voorjaarswerk, dat door de langdurige kou lelijk achterop was gekomen voor- spoedig verlopen. Droog land eist min- der trekkacht en maakt1 het mogeiijk van licht tôt donker op het land te zijn. En we mogen zeggen, dat er van geprofiteerd is. Haver, erwten, gerst, zomertarwe volgden elkaar in snel tempo op. De aardappelpootcampagne verloopt onge- kend vlot en het mestrijden is zelden met' zo weinig moeite geschied. Toch zagen we hier en daar de hopen mest nog te lang op het land liggen en dik- wijls werd de mest ook na het spreiden niet voldoende snel ondergeploegd. Dat kostte bij het zonnige weer dat we zo lang genoten hebben, een groot deel van de stikstof en die is toch nog te zeldzaam en zeker te kostbaar om er zo slordig mee om te springen. De tuinders hebben het voorlopig naar hun zin. De groente gaat vlot van de hand en levert1 een redelijke prijs op. De verbruikers zijn tevreden, om dat er eindelijk weer wat sortiment is. Misschien duurt het niet lang, maar voor het moment mogen we gewagen van een ware Paasstemming in de tuinbouw. v Buiten scheen de vrolijke voorjaars- zon en deed haar best het jonge groen, dat zich schuchter aan bomen en strui ken begon te vertonen,te vertroetelen en te koesteren, zoals alleen een moeder dat kan. De blauwe druifjes keken ver- baasd de grote wereld in en hier en daar waagden enige vroege tulpen het reeds hun deurtjes wjjd open te zetten voor de vurig begeerde zonnewarmte. Druk waren een paar vogels bezig de laatste hand te leggen aan hun nest, dat wel- dra de mooie eitjes zou bevattën. De grote mensen vertelden elkaar met op- geruimde gezichten, dat het nu eens een echt „lenteweertje" was; men voelde zich vrolijk opgewekt, ook al dodr het vooruitzicht van de twee vrije dagen, die met Pasen wachtten. Maar niet iedereen deelde in die al- gemene opgewektheid Moeder Jacobs in haar eenzaam huisje op de heide was blind en doof voor al het jonge leven, dat zich rondom haar ontplooide. Het was wel een heel schille tegenstelling tussen haar leven en de opgewekte na- tuur om haar heen! En toch was er eens ook in haar leven een tfld geweest waarin zij vrolijk kon zijn en meedoen UITVINDER VAN DE MODERNE FIETS GEëERD. Het was in 1939 100 jaar geleden, dat de fiets, voortbewogen door pedalen, werd geconstrueerd. Daarvoor kende men alleen een z.g. ,,loopfiets". De man die de moderne fiets heeft uitge- vonden Kirkpatrick Macmillan, is door de Britse wielrjjders met een bloemen- krans gehuldigd. Op de gevel van de smederi) te Courthill, waar de eerste moderne fiets werd gesmeed, zal een gedenkplaat worden aangebracht. We gens de oorlog moesten deze plechtig- heden van 1939 tôt nu verschoven wor den. De afgelopen weken zijn in Rus land meer dan 10 nieuwe theaters ge- opend. t.» Er is een Indonesische lucht macht in het leven geroepen, welke staat onder commando van Soedirman. met hen, die geen verdriet kenden, dat was, toen ook haar huisje door jong en lachend leven bewoond werd, toen haar kleine Teddy nog leefde. En nu, nu ailes zo mooi om haar heen was, nu iedereen in het dorp waar zjj zo juist boodschappen was wezen doen, zich opmaakte om het Paasfeest in hui- selijke gezelligheid te vieren, gingen Moeder Jacobs gedachten terug. De Paasmorgen was aangebroken enige jaren geleden. Vrolijk had de klok in de oude dorpstoren de Zondag inge- luid nadat zij, zoals de overlevering dat wilde, de vorige dag door de lucht van haar verblijf in Rome was terugge- keerd. Over het eenzame pad in de hei de, die ook toen, evenals nu, vol veel- belovend jong ontluikend leven was, liep vrolijk en opgewekt een klein meis- je van een zes-tal jaren: hti was de kleine Teddy van Moeder Jacobs. Hup- pelend en dansend vervolgde zij haar weg naar het hutje, waar haar moeder haar wachtte. In het dorp, vanwaar zij zo juist terugkeerde had zij met de an dere kinderen langs de huizen een op- tocht gehouden en eieren en lekkernijen waren hun uitgedeeld geworden: fel ge- kleurde eieren, Paaseieren. En in het blijde vooruitzicht moeder hiermee ge- lukkig te kunnen maken haastte zij zich voort. Maar voorthuppelend lette zij niet op de weg voor haar: zij zag de In ons land zijn momenteel verschil lende artlkelen nodig, die onze land bouw of industrie niet of althans in onvoldoende mate voortbrengt, b.v. glas, tabak, schoenleder, graan, enz. Die artikelen kunnen wij slechts in vol doende mate verkrijgen door aankopen in het buitenland. Dergelijke aankopen moeten natuurlijk betaald worden. Om dat te kunnen doen moeten wij expor- teren. Wanneer men dus leest, dat goe deren welke in ons land schaars zijn geëxporteerd worden, is dat niet, omdat de regering het zo prettig vindt de wederopbouw te remmen, maar dan is dat alleen om het mogeiijk te ma ken, dat goederen, welke wij nog drin- gender nodig hebben, worden inge- voerd. Het eenvoudigste zou zijn, dat wij aan een ander land, b.v. Engeland, dat ons bepaalde goederen geleverd heeft Nederl. waren die dezelfde waar de vertegenwoordigen zenden. Wanneer import en export elkander volkomen dekken zegt men, dat de handelsbalans in evenwicht is. Zo eenvoudig als hier- boven voorgesteld is het echter in de practijk niet. Wanneer een Nederl. Im porteur goederen uit Engeland laat ko men, zal de Engelse verkoper een wis- sel op hem afgeven luidende in Ponden Sterling. Omgekeerd zullen Nederl. ex porteurs wissels trekken op hun bui tenlandse kopers. Zo ontstaan dus vor- leringen tussen de verschillende lan den. Ter voldoening daarvan zijn de- viezen of valuta of meer populair ge zegd geld nodig. Wanneer wij nu nog even terugkomen op het bovenaange- haalde voorbeeld, dat de waarde van de import en de waarde van de export gelijk zijn, dan zal de waarde van de wissels op ons land afgegeven gelijk zijn aan de waarde van de wissels door onze exporteurs op het buitenland ge- trokken. Het geld, dat wordt verkre gen uit de wissels op het buitenland kan dus wprden gebruikt voor de fi- nanciering van de import. Export is echter niet de enige bron, die deviezen oplevert. Een land als Zwitserland exporteert betrekkelijk weinig, doch importeert naar verhou- ding veel meer. Dat wordt mogeiijk ge- maakt door de vele buitenlandse toe- risten, die Zwitserland bezoeken, en er hun geld uitgeven. Exploitatie van toe- risme uit het buitenland kan dus ook een deviezenbron zijn. Verder kunnen uit scheepvaart, vervoer door de lucht enz. deviezen toevloeien. Het kan voorkomen, dat het tenge- volge van bijzondere omstandigheden noodzakeljjk is, dat er in een bepaalde période meer geïmporteerd wordt, dan het land kan uitvoeren. Het verschil tussen de waarde van de import en van ue export kan dan gedekt worden door een buitenlandse lening. Aan leningen is echter een bezwaar vérbonden: het gele-ende geld moet niet alleen worden terugbetaald, maar bovendien moet rente worden voldaan. Om dat te kun nen zullen dus in een latere période de bronnen van deviezen worden vergroot. Indien het ons land betreft zullen wij in een latere période de export daar om moeten opvoeren. Uit het bovenstaande blijkt, dat het niet mogeiijk is om ailes wat wij thans nodig hebben maar door leningen te dekken. Daardoor zou het veel en veel moeilijker zo niet onmogelijk worden om in de toekomst tôt wel- vaart te komen. Er is dus geen enkele reden om te mopperen wanneer men leest, dat grote hoeveelheden aardap- pelen, pootaardappelen of groenten worden geëxporteerd in een tijd, dat er in ons land behoefte aan deze arti kelen bestaat. De Frans-Spaanse controverse neemt steeds scherpere vormen aan. Het blad France Soir" meent te weten, dat Frankrjjk militaire maatregelen neemt aan de Zuidgrens, omdat Franco zijn garnizoenen aan de Frans-Spaanse grens heeft versterkt, en spionnen van Franco Frankrijk zijn binnengedrongen. De Garde Mobile zou dezer dagen zijn stellingen aan de Zuidgrens hebben be trokken. Bakkers mogen niet langer dan 1 week crediet geven. Ztf mogen slechts brood verkopen tegen betaling in geld. Medio April is door de Rege- ringsvliegdienst officiëel het traject AmsterdamDeeuwarden in gebruik genomen. die wortels niet van de oude spar zich langs het pad bevond^ zij struikel- de, sloeg met haar hoofd tegen een harde steen, toen werd het zwart voor haar ogen; zon en verlichte heide ver- duisterden en ailes werd koud zij ver- loor het bewustzfln Teddy is nooit te weten kunnen ko men, hoe lang zij daar gelegen had, maar toen zij weer bij kwam lag zij in haar eigen bedje en zag z(j hoe haar moeder zich bezorgd en bèkommerd over haar heen boog. Haar hoofdje was in verband gewikkeld en deed haar zo'n geweldige pijn... maar al heel gauw verzonk ailes om haar heejn in het met, zij voelde zich ymgglijden an .het laatste, dat zij nog in een schemeriige verte zag, was het bleke en bezorgde gezicht van moeder, dat scherp afstak tegen het hel verlichte venster Zo lag zij dagen en cVagen totdat op ecu h''lare, zon beschenen morgen een zwarte wagen, getrokken door twee paar den, voor de deur van de hut hait hield om een kleine last te vervoeren naar het eenvoudige kerkhofje bij de dorpstoren. Een tiental jaren waren sinds dien verlopen; maar telken jare, zo om- streeks Pasen, gingen de gedachten van moeder Jacobs terug naar die tijd en telken jare bedaeht zfl: nu zou Teddie zo oud geworden zijn: nu zou gij dat Wie aan Kerstmis denkt, denkt aan besneeuwde velden, aan bevroren kana- len aan een verkwikkend vuurtje. Pa sen daarentegen ligt in het teken van het ontluikende lenteleven. Zo hebben al onze Christelijke feestdagen een eigen sfeer. Kerstmis is het feest van de huiselijke haard. Met Pasen daaren tegen, trekken wij er op uit, per trein of auto, maar nog liever per fiets of te voet, om te genieten van de prille lente, die de gehele natuur omhangt met een teergekleurd, gebloemd gewaad Het is gebruikelijk dat tegen Pasen de strook geestgrond tussen Alkmaar en Lisse is omgevormd in een mozaïk van fel contrasterende kleuren: de bloembolenvelden. En langs de paden, die zich door dit mozaïk kronkelen kri- oelt het verkeer. Bloemen guirlandes worden om auto's en fietsen gehangen. Ook dit jaar bloeien de bollenvelden, al is-het niet in vooroorlogse omvang. Het toerisme in die streek zal echter niet zo groot zijn, wegens gebrek aan auto's en fietsbanden. Ook in onze omgeving valt veel te genieten. Wij behoeven slechts om ons heen te zien om het ontwakende na- tuur-leven te ontwaren. Overal wordt het weer groen en de bomen botten uit. In de tuinen steekt het jonge groen zijn kop boven de aarde, en vele bloemen tonen zich reeds in hun voile kleuren- pracht. Op de landtyegen prikkelt de eigen- aardige geur van het opengereten land, die wordt voortgedragen door de wind de neus. Er wordt naarstig gewerkt op de akkers: nu moet het zaad in de grond. Op de tveilanden dartelt het jonge leven. Wîe zijn vleugels wat wijder wil uit- slaan, dan de naaste omgeving kan naar Drenthe gaan, met zijn bossen en heidevelden, met zijn brokken woeste natuur waar men uren kan rondzwer- ven, in gezelschap van alleen de natuur. Men kan nog wat tferder gaan, naar de Veluwe, want met uitzondering van de Zuidrand, en het zwaar geteisterde plaatsje Putten, heeft de Veluwe weinig door hèt oorlogsgeweld geleden. De prachtige bossen zijn behouden. Op de Veluwe dreigt echter een teveel aan be- langstelling. Daar vele bekende centra van toerisme momenteel uitgeschakeld zijn, zoals verschillende badplaatsen, Noordzee-eilanden, en Zuid-Limburg, zijn de Veluwse pensions bedolven on der een lawine van aanvragen om va- cantiegaîigers te herbergen. Het aan- hebben kunnen zijnaltijd vertoef- den haar gedachten dan in het verleden, zo sterk zelfs, dat zij meende, het ver leden in het heden te zien en haar wen sen en gedachten tôt werkelljkheid ge worden. Zo was het ook nu! Staande voor het venster van haar woning, zag zij uit over het pad, dat zich als een ruige slang door het heideveld slingerde. Maar wat ziet zij daar naderen? Een eenzame wandelaarster, die zich naar het schjjnt moeizaam voortbeweegt: schijnt dat zij struikelt en stromy-elt... Moeder Jacobs volgt de-yoOi'tschrijden- de gestalte met haar Ogen... Zie, daar bukt zij zich... nu gaat zij weer ver der... strompelençj en steun zoekend gaat zij voort... zij nadert de oude spar zou ook zij?... Ja, zjj struikelt, jrrijpt met d; jianden om zich heen, als of zij naar steun zoekt... grjjpt in de lucht... en valt voorover Moeder Jacobs, die aile bewegingen gevolgd heeft, snelt naar buiten, holt naar de oude spar en knielt neer, naast de bewusteloze gestalte bij de boom. En weder luiden vrolijk de Paasklok- ken evenals toen, en weder ligt er een roerloze gestalte in het hutje, waar een moeder zich bukt over het bleke ge- laat van een onbekende, in wier trek ken zij echter die van haar kind, dat nu ook zo oud zou zfln, meent te her- kennen. tal pensions is echter afgenomen. Van de 70 grote pensions in Apeldoorn, bij— voorbeeld, zullen slechts 20 wederom hun deuren openen om toeristen on- derdak te verlenen. Wanneer wij onze Paasplannen maken, dan baseren wjj die op het abnormaal mooie weer, waarmede de maand April ons heeft verrast. Laten wij hopen dat het weer op de Paasdagen ook abnor maal zal zijn, en dan in gunstige zin. Want niet ten onrechte zegt men April doet wat hij wil". Het weer zou wel eens zo slecht kunen zgn, dat wij een meubelstuk moeten offeren om de temperatuur in de kamer dragelijk te maken GROEP JE DUITSE ZEELIEDEN IMITEREN OORLOG. Een Duitse mijnenveger lceerde van opruimingswerkzaamheden te Lista te rug. Toen de Noorse bewakers meen- den, dat er aan boord iets bjjzonders broeide, gingen zij in foeibS>t.Sû—op de oorlogsbodem af. Dd Duitsers ontvii>* gen hen met gtweervuur. De Noren maakten evenems van vuurwapenen gebruik en het gelukte hun aan boord van het DuijSe schip te komen. Groot was hun Yerbazing toen zij daar 14 stomdronkgni moffen vonden, en 5 die volkomen buiten Westen waren. Bo vendien Oitdekten zij nog 50 liter je- never en een volledige distilleerderij. De Duitsers werden in arrest ge steld, en oe mijnenveger werd door de Noorse Manne overgenomen. VIER JAAR GELEDEN GEBEURDE DE GROOTSTE MIJNRAMP TER WERELD. Op 26 Aprn 1942 gebeurde in een door de Japamlers geëxploiteerde mijn in Mansjoerije de grootste mijnramp, welke ooit ter Wereld plaats vond. Er zijn daarbij 1500 mynwerkers om het leven gekomen. Het bericht, dat door de Japanse militaire autoriteiten ge- heim gehouden is, werd thans door het hoofdkwartier van Mac Arthur gepu- bliceerd. SPOORWEGNIEUWS. In verband met de verwachte Paas- drukte zuiien 89 extra treinen worden ingelegd. Deze voor- en na-treinen zul len voor een groot gedeelte Zaterdag en Maandag lopen, omdat men op die da gen de grootste drukte verwacht. De bootdienst Enkhuizen-Staveren zal extra varen. De nieuwe dienstregeling welke 6 Mei ingaat belooft belangrijke verbete worden dan de nieuwe spoorbruggen bij Zwolle en Venlo in gebruik genomen. Voor het verkeer van en naar onze Noordelijke provincies betekent dat een verbetering. Naast de verbinding Am- sterdam-Brussel, zal een rechtstreekse dienst Amsterdam-Parijs worden inge- steld. Verder zullen de nachtposttreinen weer gaan lopen. De verbinding door de lucht Am sterdamEelde wordt na 29 April ge- opend. ,t In groepen van 40 or' 5uf.er week zullen Duitse jeugdleiders wordfn on' derwezen in de beginselen vande Chris telijke levenshouding. TE VLISSINGEN LOOPT EERSTE SCHIP VAN STAPEL. Ook Zeeland, dat zo veel van de oor log geleden heeft, is zich aan het hev stellen. Te Vlissingen is onlangs he eerste schip na de oorlog van stapel lopen. Ter gelegenheid van dit hen lijke feit wapperden vlagg;en van hoge kranen, die het Vlissingse st;.. beeld beheersen. Het was een semp van ca. 3000 ton. dat van een der hel- lingen van „De Schelde" is gegeleden. Thans wacht men vol spanning op de dag, dat het grote Lloyd schip, dat ge - durende de bezettingstijd steeds op stapel heeft gestaan, eveneens het natte element zal opzoeken. J.1 sta»'*^"

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1