Arnit^caUe. RijÂ^AuiMuiciaAtâ^Ao^t LadyL Gegoochel met Dollars Kapitein Gay Piaatselîjk© Berichten. Het Platte Land en de Bakermat der Nederlandse Verkeersvliegers. 0 Woensdag 24 April verschijnt OOST-GOORECHT NIET. Wie wordt ETCHFORD (Wordt vervolgd.) De meeste boeren zullen hun handen wel zo vol hebben met de dagelijkse zorg voor het bedrijf, dat zij maar heel weinig tijd overhouden om zich te ver- diepen in aangelegenheden van alge- mene aard. Misschien hebben ze nog nooit zoveel zorg tegelijk gehad als op het ogenblik. Het lijkî wel of ailes tege lijk komt.In de eerste plaats hebben we het plotseling gekomen voorjaar, waar- door het landwerk onmiddeliyk moet beginnen. Haver, erwten, vroege aard- appelen, zomertarwe en zomergerst, moeten In de grond en bovendien nog het mestrijden, neen, de boeren zul len thans zeker niet op hun sloffen het werk af kunnen doen. Maar nu komt daar nog bij, dat de grotëre boer- derijen zo slecht arbeiders kunnen krij- gen. Melkers zijn er haast helemaal niet en zelfs voor het paardenwerk is het moeilijk geschikte krachten te vinden. Voeg daar nog het tekort aan kunst- mest aan toe, waardoor er met de ge- ringe toewijzingen gewoekerd moet worden, de onzekerheid over dé prijzen en de moeilijkheid om geld binnen te krijgen voor producten, die soms al een jaar geleden geleverd zijn en de niet minder grote moeilijkheid om voldoen- de geld uit de geblokkeerde rekeningen vrij te krijgen en men zal misschien be- grijpen, dat de boer 's avonds blij is als hij naar bed kan gaan. Zijn hoofd staat er dan niet naar nog eens zwaarwichti- ge stukken te gaan lezen, hoe belang- wekkend de onderwerpen ook mogen zijn. Daar is bijv. het vraagstuk van de annexatie, een zaak van algemeen landelijk belang, die vorige zomer de gemoederen veel meer in beweging braeht, dan op het ogenblik. Misschien komt die dalende belangstelling voor een deel, doordat wij hier in Nederland langzamerhand wel hebben geleerd, dat dergelijkè aangelegenheden bedisseld worden tussen de grote heren en dat wij hoogstens mogen luisteren naar de bekendmaking van de beslissingen, doch men er al heel weinig invloed op kan uitooefenen door middel van de Neder- landse openbare mening. Het verschij nen van het rapport, dat de annexatie- commissie, die ingesteld is door de Gro- ninger Maatschappij van Landbouw, heeft uitgebracht over dit onderwerp en dat in het Landbouwkundig Tijdschrift van Januari/Febriiari in zijn geheel werd gepubliceerd, wekt dan ook niet BROODBAKKERIJEN EN DE NATIONALE FEESTDAG. In verband met de viering van de Nationale Feestdag op 4 Mei 1946 heeft de minister van Sociale Zaken toege- staan, dat op Zaterdag 4 Mei 1946 te 0 uur met de bakkersarbeid wordt aan- gevangen, met dien verstande, dat, voor zover betreft broodbakkerijen, voor welke een vergunning als bedoeld in artikel 37 eerste lid der arbeidswet 1919 is verleend, op Vrijdag 3 Mei te 22 uur met arbeid bestaande in het gereed ma- ken van deeg en ovens, mag worden begonnen. Door bakkersgezellen, die op Vrijdag 3 Mei tussen 22 uur en middernacht voorarbeid verrichten mag op die dag ten hoogste 10 uren arbeid worden ver- rioht. Woensdagnacht 1s de „Caribia" uit Delfzijl, die bij Great Yormouth was gestrand. vlot gesleept. meer die belangstelling, welke het een half jaar geleden ontmoet zou hebben. Bovendien komt binnenkort het rap port uit van de annexatiecommissie van de Stichting van de Landbouw, met de verschij ning waarvan de Groninger Commissie trouwens rekening heeft ge_ houden. Toch is het wel van belang te vermelden, dat de Commissie ieder middel om tôt vergroting van onze landbouwprodlctie te komen, krachtig aanbeveelt en dat zij landaanwinning door middel van annexatie voor het ogenblik de voorkeur geeft boven ont- ginning en inpoldering, want zo zegt zij terecht, annexatie zou nu moeten ge- beuren of nooit, terwijl wij onze bin- nenlandse landaanwinning altijd nog kunnen voortzetten. Voorts bepleit zij, als de annexatie mocht doorgaan, de vorming van grote eenheden van bijv. 500 hectaren. Zij vergelijkt de ontwik- keling in Rusland met die in Engeland gedurende de oorlog en beveelt vooral het Engelse stelsel met coôperatief ge- bruik van machines aan. Nederland zou wel 80.000 boeren en 75.000 arbeiders ter beschikking kunnen stellen voor het koloniseren van 1 tôt 1% millioen hec taren, meent de commissie en zij ziet daarin een beter middel om tôt vërlich- ting van de bevolkingsdruk te komen dan in emigratie, waardoor geen bete- kenende aantallen mensen naar het bui- tenland kunnen afvloeien. Bovendien neemt iedere emigrant een belangrijk kapitaal mee naar het buitenland en dat is «onder de gegeven omstandighe- den een verarming, die eigenlijk niet verantwoord is. Zo zit dit hele rapport vol met zeer verstand'ige nuchtere opmerkingen, die stuk voor stuk de moeite waard zijn. Ons bevolkings- en landbouwvraagstuk zullen in de komende jaren nog wel meer aanleiding geven tôt het uitbren- gen van dergelijke rapporten. Zelfs wanneer zij geen rechtstreeks practisch resultaat hebben, moet men den samen- stellers ervan toch dankbaar zijn vdor de bestudering van deze levenskwesties van ons volk. Door studie moet ten- slotte ontdekt worden in welke banen ons gemeenschapsleven moet en kan worden geleid-, om zoveel mogelijk Ne- derlanders een verzekerd bestaan te geven. En dan liefst een, dat wat min der rijk aan zorgen is dan dat van den boer van 1946. OPENIN G82ITMN G INTERNATIONAAL GERECHTSHOF. Donderdagmiddag om 4 uur is in het Vredespaleis te den Haag het Interna tionale Gerechtshof op plechtige wijze geopend. Prins Bernard en Prinses Ju- liana hebben de plechtigheid met hun aanwezigheid vereerd. Na een wel- komstwoord van den président gericht tôt het Prinselijk Paar en het afleggen van een plechtige verklaring door de leden, werden enige redevoeringen ge- houden. VERKIEZING DER PROV. STATEN. Voor de verkiezing der Provinciale Staten, welke 29 Mei gehouden worden hebben de volgende partijen en groepen candidaten gesteld) Anti-Rev. Partij, Partij v, d. Arbeid, Prot. Unie, Kath. Volkspartij, Staatk. Geref. Partij, Chr. Hist. Unie, Comm. Partij, Partij v. d. Vrijheid, Chr. Dem. Volkspartij, Actie- groep Kath. Jongeren, Vond v. Werkers i. h. Mijnbedr., Ned. Chr. Soc, Corp. Unie, Partij Alg. Bel., groep Hert, gr. Blommaert, groep Eehermeyer. WÏELRIJDERS, Rijdt achter elkaar, indien het verkeer anders zou worden belemmert of in ge- vàar gebracht. Vereniging voer Veilig Verkeer. „BEUL VAN OMMEN'' TER DOOD VEROORDEELD. De beul van Ommen, M. Scheffer uit Koog, tegen wie 15 jaar geëist was, werd door het Bijzonder Gerechtshof ter dood veroordeelt. SPAANSE KWESTIE IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Woensdagavond kwam de Veilgheids- raad opnieuw bijeen. Op de agende kwam de Spaanse kwestie voor. HET HITLERISME LEEFT NOG. In een toespraak tôt Amerikaanse journalisten heeft Dr. Hoegner, de Bei- erse minister président verklaard, dat de Amerikaanse troepen de komende 6 maanden nog nodig zijn. Het is hem bekend, dat er illégale groepen bestaan, die na terugtrekking der bezettende troepen oproer zouden maken. De na- zi's zouden ailes in het werk stellen om de democratisehe regering op zij te schuiven. Op 16 April is de radio-telefoon- verbinding Ned.Curaçao hersteld. 58 ton tabak is onderweg van Soerabaya naar ons land. PREDIKBEURTEN Zondag 21 April (le Paasdag) Sappemeer: 10 u. ds. Pruysen. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt (Koor- zang coll.) Kropswolde: 10 u. ds. Roose H.A. Westerbroek: 7 u. ds. Brouwer. Kielwindeweer: 10.30 u. ds, Wasch. Kolham: 2.30 u. ds. mr. Schoemaker. (Keskkoor). zjtffabroek 10 u. ds. v. Mullem. Noordbroek: 10 u. ds. v. d. Meiden Doopsgezinde Gemeente Sappemeer: 10 u ds. R. de Zeeuw Noordbroek: Geen dienst. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds- W. Tom; 3.30 u. ds. A. Wijngaarde*1 v- Groningen. Marteushoek: 10 u. Leasdienst; 4.30 u ds. W- Tom. Ned. Herv. Kei'k (Ev.) Sappemeer: 10 u. geen dienst (wegens rechtz. pred. i. d kerk) 4 u. dhr. K. Pruysen. Baptisten Gemeente. Hoogezand: 10 u. dfr. Broertje v. Gron. 2.15 kinderkerk, 5.30 als 10 u. Foxhol: 10 u. en 3-30 u. dhr. W. Veen- stra; 7.30 u. jeugddienst. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst (Inz. tôt Heilsoldaat) 3.30 Openl. sa- menkomst; 7.30 verlossingssamenk. o.l.v Luit. Jac. Ridderhof Maandag 22 April (2e Paasdag). Doopsgezinde Gemeente. Sappemeer: Geen dienst. Noordbroek: 10 u. ds. R. de Zeeuw. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. J. Koopmans v. Schildwolde. Martenshoek: Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Ev.) Sappemeer: 10 u. dhr. K. Pruysen. De Rijksluehtvaartschool bij Gilze- Rijen, ressorterende onder de Rijks- luchtvaartdienst, heeft onder deskun- dige leiding van den bekenden vlieger J. A. Bach, die door een staf van er- varen instructeurs wordt bijgestaan, de opleiding van verkeersvliegers met spoed ter hand genomen. Deze scholing moet beschouwd wor den als een spoedopleiding, opdat de K.L.M. zo snel mogelijk over voldoende vliegers de beschikking zal kunnen krij gen. Op 8 April is de school met haar werkzaamheden begonnen. Een deel der leerlingen heeft reeds enige vliegerer- varing, de anderen bezitten theoreti- sche vliegbrevetten of zijn nog volko- men nieuweling. Om degenen, die voor de oorlog reeds het plan hadden opge- vat verkeersvlieger te worden, hun kansen niet te ontnemen, wordc voor- lopig niet de hand aan de leeîiijclsgrens gehouden, wat niet wegneemt, dat er voor het overige door keuringen van medici en luchtvaartdeskundigen een strenge selectie wordt toegepast. Naast dg. theoretische opleiding. heeft een grondige practische vorming jplaats, waarvoor de school op het ogenBlik de beschikking heeft over twaalf Tiger Moth vliegtuigen, die als lestoestellen zijn ingericht. De volgende maa.nd hoopt men bovendien in het bezit te komen van twealf Harvard-trainers voor de voortgezette opleiding en acht Beechcraft twee-motorige trainers voor het vormen van verkeersvliegers. Voorts zullen drie Junker Ju-52 vlieg tuigen, die de vorige week, zoals wij reeds meldden, uit Duitsland als Ne- derlands aandeel in de oorlogsbuit, naar ons land zijn gevlogen, tôt vliegende leslokalen worden ingericht. Het geheel overziend kan dit voor deze tijd wel het beste materiaal genoemd worden, dat voor training beschikbaar is. De school is gevestigd bij Gilze-Rijen, op militair terrein, doch de mil. UchtstrijdkraciTten hebben hun confraters van de burger- luchtvaart volledige gastvrijheid ver leend, totdat de school definitief op het Vliegveld Çeelen bij Arnhem haar be- stemming zal vindén. Het gevolg van deze gunstige verstandhouding zal on- getwijfeld zijn, dat de rijksluehtvaart school in de toekomst niet zal volstaan met de opleiding van verkeersvliegers alleen, doch dan zal tevens, in nauwe samenwerking met de luchtstrijdkrach- ten, een deel van de vorming der mi litaire vliegers aan de Rijksluehtvaart school worden opgedragen, zodat aile jongelieden, die dan verkeersvlieger wil- len worden, tevens een opleiding ont- vangen tôt reserve militair vlieger. Bij de spoedopleiding die nu gaande is, wordt evenwel van deze militaire phase in de opleiding afgezien. De Rijksluehtvaartschool is geen enorm gebouw, dat optorent naar de hoogten, die door haar leerlingen nog veroverd moeten worden. Zij omvat een complex stenen en houten barakken, waarin de studielokalen, woonvertrek- ken, cantines, slaapzalen en keukens zijn ondergebracht. Met uiterst primi- tieve middelen is er en wordt er nog steeds gewerkt om deze bakermat van de Nederlandse verkeersvliegerij tôt 'n opleidingsinstituut te maken, alleszins gelijkwaardig aan die in Engeland en Amerika. De leerlingen, in de uniform der scho'ol gestoken, zijn vol geestdrift en hebben begrip voor de spéciale eisen, die in verband met deze spoedopleiding aan hen gesteld worden, want Neder land heeft Nederlandse verkeersvlie gers nodig, omdat als zij er weer in vol doende aantal zijn, afgezien zal kunnen worden van de medewerking van bui- tenlandse verkeersvliegers die deviezen kosten. De deviezenslag die Nederland aan het leveren is, wordt voor een deel ook in Gilze-Rijen gestreden. SAPPEMEER. Woensdagavond had de Bond voor Staatspens. een propa- ganda bijeenkomst georganiseerd in het hôtel Struvé. Nadat de heer Thijssen uit Groningen een propaganda-rede had gehouden, gaven de „Oud Groene We- zen'' een uitvoering van ,,De Beste Zet" In de Geref. Kerk heeft de heer T. Booy Woensdagavond een lezing ge houden, getiteld ,,De Boodschap der Doden", waarin hij het illégale leven in de bezettingstijd en de lijdensgang in Duitse gevangenschap behandelde. De Stichting 194U—1945 had thans een uitvoering georganiseerd te Sappemeer, en wel Donderdagavond in het hôtel Struvé. Het koor O.B.K. I o.l.v. dhr. Bakema gaf een concert en de toneelver. ,,Door Vriendschap Ver- enigd" voerde „Het Swart Schoap" op. Er was een verloting aan verbonden. J.l. Dinsdagavond kwam de afd. Hgz.Spm. van de Ver. v. Oud-gemo- biliseérden '39'40 ,,De Grebbebond'' in 't hôtel Wed. Groeneveld bijeen. De voorzitter, de heer G. Pestman, gaf een korte uiteenzetting van het doel van de Bond, het ontstaan erVâfî en de ontbinding door de Duittsers. Hij was van mening, dat het wern van de Bond moet worden voortgezet en wees in verband hiermede op het geringe in- komen van oorlogsweduwen en stelde hiertegenover het veel hogere bedrag. welke vrouwen van N.S.B.ers ontvan- gen. De afd. Hgz.Spm. telt na de weder- oprichting plm. drie weken geleden ca. 140 leden, welk aantal door huisbezoek getracht zal worden uit te bbeiden. Ai le oud-militairen zullen binnenkort worden bezocht. In het nieuwe bestuur werden verko- zen voor Hoogezand de heren: W. Bakkep, H. Breurken, J. v. Haar- lm en G. Pestman; voor Sappemeer: G. Boekholt, M. Mulder en O. v. d. Werf. Besloten werd nog, om op de avond van de 10e Mei de gesneuvelde kameraden ter plaatse te gedenken, door het houden vân een ..stille om- gang" langs hun graven,. HOOGEZAND. De Zeilver. Zuidlaar- dermeer hield 16 April j.l. een buiten- gewone vergadering, welke goed was bezocht, ter bespreking van het komen de seizoen. Naast het wedstrijdprogram- ma, waaruit bleek, dat o.a. de jaarlijk- se Viermeren-wedstrijden dit jaar op het Zuidlaardermeer worden gehouden, kwam vooral ter sprake de Watersport- dag 1946, die bedoeld is als een gezel- lige dag voor aile leden der vereniging. Verder werd een commissie benoemd. die met het oog op de zeer slechte toe- stand van de toegangswegen en haven-, complexen aan het Zuidlaardermeer on- uer de Gemeente Hoogezand het idee van een eigen jachthaven nader zal bestuderen. Aan het Gemeentehuis vonden met ingang van 16 dezer de volgende benoemingen plaats: dhr. J. A. Wierin- ga tôt klerk le kl. en dhr. H. Groene veld tôt klerk 2e kl. Woensdagavond zullen afgevaar- digden van de btfurtverenigingen in de ULO school de finesses bespreken van de feesten op 4 Mei. Aan de Groningse Universiteit slaagde H. de Vries uit Hoogezand voor het doctoraal examen wis- en natuur- kunde. FOXHOL. In zijn openingswoord van de eerste ouderavond in de school, "ha de bevrijding, herdacht de voorz., dhr. J. B. Schoolland, de slachtoffers der Duitse terreur de hh. G. Imbos, K. Nie- boer en C. Nieboer; hij feliciteerde den secr. der O. Comm., dhr. Maatjes, met zijn behouden terugkeer. Door dhr. Boelkens, onderw. der school, werd een voordracht gehouden over de opvoeding van onze kinderen, thuis én op school. Als bestuursleden werden gekozen de h.h. Hulst, Blauw en Bakker. WESTERBROEK. Zaterdag 13 April hield de Partij van de Arbeid een open bare vergadering in café Huisman,waar aïs spreker optrad de heer P. M. Bruins met het onderwerp Het nieuwe Neder land". Spr. had een aandachtig gehoor. SLOCHTEREN. Maandagavond werd onder voorzitterschap van dhr. Elema te Tjuchem, een vergadering gehouden, om te komen tôt het oprichten van een afdeling van de Partij van de Vrijheid" Na een inleiding van mr. E. J. Bul- der werd hiertoe besloten, en ging ook de .Libérale Staatspartij" naar deze partij over. De afd. Slochteren van de Prov. Gron. Ver. ,.Het Groene Knjis" hield Dinsdagavond in café Degenhart. onder voorzitterschap van dhr. G. S. X. Gar- relts, de algemene jaarvergadering. De jaarverslagen v. den secretaris en pen- ningmeester, alsmede van den penning- meester der T.B.C. commissie, werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren G. S. X. Garrelts en H. Kuipers Sr. te Schildwolde, P. Luxe- ma en G. Slijm te Siddeburen, herkozen Dinsdag en Zaterdag, steeds 10 11 uur. spreekuur Burgemeester. ZUIDBROEK. Door de afd. Zuidbr. van Volksçnderwijs werd in het café Tuin een algemene ledenvergadering gehouden. In het bestuur werden ver- kozen de heren Kasteel en Kimm. Als afgevaardigde naar de Alg. Vergade ring werd benoemd de heer H. Bos. Door den heer Broekema hoofd van de U.L.O. school, werd een causerie ge houden over de plannen tôt onderwijs- vernieuwing, waarop een bespreking volgde. AANVULLING BONNENLLTST 14 t.m. 27 April 1946 Bonkaarten KA, KB, KC 604. 186 100 gram cacao. 187 250 gr. jam, stroop, enz. 188 3 doosjes lucifers 189 plm. 250 gr. zachte zeep Bonkaarten LA, LB, LC 604. A 26 melk 2 liter melk B26, C 26 melk 3V2 liter melk 104 aardappelen 2 kg aardappelen Gonkaartien KD, KE 604. 682 100 gram cocao 683 250 gr. jam, stroop enz. 684 3 doosjes lucifers 685 plm. 250 gr. zàchte zeep Bonkaarten LD, LE 604. D 26, E 26 melk 6 liter melk 604 aardappelen 1 kg aardappelen Tabalsskaarten enz. T 24 2 rants. tabaksartikelen (geen import sigaretten) V24 100 gr. chocolade of suikerw. X24 100 gr. chocolade of suikerw. Sinaasappelen en citroenen. Kinderen geboren in 1944 of later krijgen weder- om 500 gr. sinaasappel. Bon E 39 van bonkaart TKE 604 uiterlijk heden inle- veren. Personen geboren in een der ja ren 19251943 krijgen 150 gr. citroen. Uiterlijk heden moet daarvoor bon D 39 C 39 of B 40 worden ingeleverd. Petroleum. Voor het tijdvak 21 April 18 Mei op de bonnen 191 en 691 van kaart K 604 2 L. verkrijgbaar. Wij kwamen dezer dagen in het be zit van enige gegevens over de oprich- ting van de nieuwe automobielfabr. van Henry Kaizer en Joe Frazer in de Verenigde Staten. De geschiedenis is dermate ,,Amerikaans" en tekenend voor de aldaar heersende opvattingen, dat wij het belangrijkste daarvn onzen lezers niet willen onthouden. Zoals bekend mag worden veronder- steld, hebben Henry Kaiser, de bouwer van de grote „Boulder Dam'' en gedu rende de oorlog de maker van schepen aan de lopende band, en Joseph Washington Frazer, die zijn sporen op het gebied van de verkoop van automo- .Iclen reeds had verdiend, in de loop van het vorige jaar besloten, een nieu we fabriek op te richten, waarin een tweetal nieuwe merken van auto's zou worden vervaardigd. De nieuwe Kai ser-' is de goedkoopste van de twee en valt in de prijsklasse van Ford, Chevrolet en Plymouth. De Frazer" behoort tôt de catégorie van Pontiac, Oldsmobile en de kleine Buick's Overi- gens zijn de verkoopsprijzen van beide nieuwe producten nog niet vastgesteld. Bekend zijn alleen het model en de voor Amerika betrekkelijk nieuwe méthode van aandnjving der voorwie- len. De fabricage zal plaats vinden in een van de monsterfabrieken, die het Ame rikaanse leger in dé oorlog voôr de productie van oorlogsmateriaal ge- bouwd heeft, n.l. de fabriek te Willow Run. De bouwkosten van het project bedroegen 100 millioen dollar en de ge- bouwen werden door de Amerikaanse Regering nadat enige andere big bosses uit d© industrie te kennen had den gegeven, dat zij met een dergelijk bedrijf niets konden beginnen aan Kaiser en Frazer verhuurdi oor vijf jaren. De huurprijs voor het eerste jaar is 500.000.voor het tweede jaar 850.000.en voor d© laatste drie ja ren 1.250.000,Hiervoor krijgen de beide fabrikanten de beschikking over een gebouw met een frontbreedte van ruim 950 m. en een oppervlakte van circa 24.46 ha., geheel onder één dak gebouwd. De toekomst ziet er voor de Ame rikaanse automobielfabrieken rooskleu- rig uit. Terwijl er in 1941 nog 29600000 automobielen waren verdeeld over 32 millioen Amerikaanse gezinnen, waren er in 1946 nog maar 22 millioen auto's over. Van deze 22 millioen is ongeveer de helft thans 10 jaar oud, zodat er een potentiële behoefte bestaat aan 18 tôt 20 milloen auto's, nog ongeacht de 45. Na zich door het venster te hebben gehesen, keek Gay eerst het vertrek eens rond. Het bleek de voorraadkamer van het garnizoen te zijn want overal stonden vaten en kruiken met verschil- lende levensmiddelen. 46. Na enige minuten uitgerust te heb ben van zijn vermoeiende klimpartij zette kapitein Gay zijn onderzoekings- tocht verder voort. Hij opende voorzich- tig de deur en keek toen door de ont- stane kier. vraag van het buitenland. Aan de vraag werd in 1920 nog door 120 fabrieken voldaan. Thans zijn er nog maar 10 concerns over, n.l.: Ford, Chrysler, General Motors, Hudson.Nash Studebaker, Willys, Graham, Packard en Hupmobile. Hiervan nemen de big three zeker 90 voor hun rekening: van de totale productie in 1941 van 3.800.000 auto's produceerde Graham er 544 en Hupmobile 103! Indien men nu weet, dat de grootste productie in 1929 werd bereikt met 4% millioen wagens en de Kaiser-Frazer-combina- tie zich voorlopig instelt op een pro ductie van 150.000 in de loop van dit jaar en 300.000 stuks in 1947, dan is het wel duidelijk, dat de automobielfabrie ken zich in de eerste jaren niet het hoofd behoeven te breken over haar afzetmogelijkheden. ,,Anything on wheels will sell" (ailes wat wielen heeft kan verkocht worden), zegt men dan ook in Détroit. De financiering van de Kaiser-Frazer fabrieken was een probleem op zich- zelf en waarschijnlijk hebben de op- richters niet vermoed, welk een suc- ces zij zouden hebben. Van de 2.200.000 aandelen, die oorspronkelij_k zouden worden uitgegeven, namen de beide oprichters ieder 250.000 stuks, de rest 1.700.000 aandelen werden voor 10. ter beschikking van het- publiek ge steld. De emissie werd maar liefst 6 maal overtekend: in de namiddag van de inschrijvingsdag noteerden aandelen reeds $11% bieden. Aangemoedigd door dit succès, werd tôt een tweede uitgifte overgegaan in Januari van dit jaar, dus tijdens de staking bij de General Motors. De koers van de aandelen was onder tussen opgelopen tôt 15 17. Deze tweede tranche bestond uit 1800 duizend aandelen. Inmiddels werden in het Waldorf Astoria Hôtel te New York de nieuwe modellen van de Kai ser en de Frazer tentoongesteld op 20 Januari, hetgeen ongeveer 9.000 orders voor deze wagens opleverde en de beurskoeys voor de aandelen deed s'.ij- gen tôt 24. De tweede emissie vond plaats tegen een koers van 20.25 en bracht het totaal van de door het pu bliek gefourneerde middelen, waarover de nieuwe combinatie de beschikking had gekregen er bestaat ook nog een credietfaciliteit van de Bank of America National Trust and Savings Assosiation ten bedrage van 10 milli oen dollar op circa 54 mill. dollar. (Uit Weekbericht v, d. „Robaver''.) LA GUARDIA IN DE AANVAL. La Guardia, ex-burgemeester van New York en sinds kort directeur ge- neraal van de UNRRA, had een storm- achtig onderhoud met près. Truman. Hij eiste een strenge rantsoenering in de V.S., en dreigde te zullen aftreden indien de toegezegde voorraden niet binnen 48 uur ter beschikking van de UNRRA zijn gesteld. In verband met het niet verschijnen op Woensdag a s. heeft ons blad heden een dubbele omvang. Vijfhonderd gezinnen uit Noord- Europa zullen zich in Chili mogen ves- tigen. Sappemeer. Wij vernemen, dat op de openbare vergadering van de Partij van de Arbeid van 26 April 1946, ook nog het woord zal worden gevoerd door den heer A. D. Veenhoff, Groningen, lid van de vroegere Christelijk Democratisehe Unie. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 41) Met een plotselinge huivering tracht- te ze haar hand weg te trekken, maar zijn sterke vingers hielden ze gevan. gen. Héron,'' zei ze fluisterend, „ik ik moet je iets vertellen." ,,Me iets vertellen?" vroeg hji met een onderzoekey' 12Cajë. .Twel?^ ,,Nee och nee, laat 't ook maar liever rusten. Héron, je weet, nietwaar, dat ik dat ik je liefheb?'' Als ant- woord sloeg hij zijn arm om haar heen en trok haar naar zich toe. Zonder er- aan te denken, dat ze zich nog steeds op de publieke weg bevonden, nestelde ze zich tegen zijn schouder, zodat heur haren zijna zijn lippen raakten. ,,Ik heb je lieffluisterde zij. „He- ron, als als je misschien in de toe komst ooit eens aan me zou twrjfelen; als o! ik kan het je niet uitleggen! Maar vergeet nôôit, wat er ook gebeurt wat je er ook toe zou kunnen hrengen, slecht over me te denken dat ik je liefheb!" Hij boog het hoofd, tôt zijn mond haar warme, half-geopende lip pen aanraakte. Het was antwoord ge- floeg. Met een vroljjk schudden van zijn kop draaide Achilles de laan van Gresham House in. Carrie die achterin had zit- ten dutten, schrok wakker en May trok zich met een verlegen blosje van Héron terug. ,,Papa zal wel op de stoep staan wachten met zijn horloge in zijn hand,'' zei Carrie, ondeugend lachend. ,,Hij is doodsbang Voor paarden, zelfs al staan ze te stram om een poot te verzetten. Vanmorgen vroeg* hij May ,of ze toch wel werd vastgegespt in de dogkar, en toen hij hoorde dat daar geen plan op was, werd hij bleek. Op 't ogenblik zit hij zich natuurlijk af te vragen,, wie van ons z'n hais gebroken heeft, en hoopt maar, dat 't dan ten minste May niet is" ,,Ik beklaag jou man, wie hij dan ook nïdge zijn Carrie," zei Héron, ,.hiJ krijgt een vrorhK' die hem de lieve lange dag' plaagt. Ziezo loop maar gauw naar binnen en laat j}apa zien, dat jouw hais tenminste niet gebroken is. Goeden avond, hoor!'' „0, om de mjjne geeft hij niet zoveel meer," wierp Carrie -igrua:. ,,iir&ar je gaat toch zeker nog niet weg! Je blijft toch eten? Je kunt Achilles best in onze stal zetten. Laat George maar voor hem zorgen." Héron keek May van terzijde aan; maar ze had maar gezichtje afgekeerd en scheen een en al aandacht voor de zonsondergang. Achilles maar liever mee naar huis ne men. Hij moest jullie stal eens in me- kaar schoppen. Misschien mag ik later op de avond nog heel even terugkomen om je goede nacht te wensen?1' voegde hij er zachtjes bij, tôt May. „Wil je?" fluisterde'ze. Nu geheel voldaan, drukte hij haar warm de hand en klom weer op de hoge bok. „Vaarwel dan voorlopig!" riep hij, vrolijk groetend met zijn hand. Pas toen hjj geheel uit het gezicht verdwenen was, ging May het huis bin nen. Meteen kwam Carrie uit de eet- kamer springen,. Verbeeld je, Papa is niet thuis, May. Hij is naar Londen gegaan, kort nadat we weggereden waren. Er is een tele- gram gekomen zegt Thomas. En hij is nog niet terug." ,,Zo,'' zei May verstrooid. ,,Nu, over een uurtje zal hij er toch wel zjjn. Dan eten wg maar een beetje later. Ga jij je nu vast verkleden?" ,,Ja," zei Carrie. ,,We zullen eens zien, wie 't eerste klaar is. O, May, wat een heerlijke dag hebben we gehad! Maar waarom vroeg je hem toch niet om te blijven eten? Hij keek je zo ver- langeHC! aan en jij zei geen woord. Ik begrijp niët, je hem voor vijf mi nuten uit je ogen kunt laten gaan!" Misschien ben ik niet zô veriiefd op hem als jij, Carrie!" lachte May, maar er was een blik in haar ogen, die haar schijnbare onverschilligheid logenstraf- te. Daarna ging ze naar haar eigen ka- mer. Ze waichtte tôt ze Carrie's deur ,N-ee, dank je," zei hij, „ik moest-jhoorde dichtgaan, toen smeet ze haar bontjas af, sloeg een eenvoudige don- kere mantel om, trok een klein mutsje over de oren en sloop de trap af. Er was gelukkig niemand in de hall en met bonzend hart glipte ze de voordeur uit en verdween in het sehemerig struik- gewas. ,,Wie zou denken, dat al die geheim- zinnige toebereidselen alleen maar voor 'n ontmoeting tifssen broer en zuster werden gemaakt?" peinsde ze, haastig voortlopend. „Arme Sid!" Ze was nu in het bosje dicht bij de rivier, bijna op dezelfde plek, waar ze op de avond van haar aankomst met Carrie had gestaan en de bewoners van de Eikhof had afgeluisterd. Minuten gingen voorbij. Zou ze wel op de goede plaats zijn? Stond hij misschien in een heel ander gedeelte van het bos te wachten, even angstig en bevend als zijzelf? Terwijl ze zichzelf die vraag stelde, stond hij, met een onverwacht- heid en katachtige onhoorbaarheid, die haar een kreet ontlokte, plotseling voor haar. Hij sloot haar zwijgend in zijn armen en zij verborg haar gezicht tegen zijn schouder en kon het eerste ogen blik geen woord uitbrengen. Toen ze eindelijk opkeek, stroomden de tranen haar over haar wangen. Met bijna moe- uerlijke tederheid en bezorgdheid staar- de ze hem onderzoekend in het gezicht. Een bleek, vervallen gezicht was het, met diepe zwarte kringen onder de ogen, waarin nog steeds die opgejaagde uitdrukking lag, maar het was goed en regelmatig belijnd en had niets ongun- stigs. El1 was een wilde roekeloosheid in de donkerblauwe ogen, maar ze ke- ken eeriijk en open, zonder een zweem van sluwheid of gluiperigheid. „Huil niet, May," zei hij, terwijl zijn eigen stem verdacht trilde; in 's he- melsnaam, huil niet! Dat heb ik nooit kunnen verdragen, dat weet je wel; en ik zou gaan wensen, dat ik niet geko men was!" ^Nee nee, ik zal stil zijn; maar, o, Sid Sid!" Ze onderdrukte een krampachtige snik. ,,Sst!" zei hij, schichtig om zich heen kijkend. „,Trek 't je niet zo aan, beste meid. 't Is in orde." ,,In orde!" echode ze verwijtend. „Sid ik dacht vanmdddag, dat ik dood zou blijven van schrik. 't Was net een nachtmerrie. O, Sid, vertel me er ailes van! Wat heb je toch in Godsnaam uit- gehaald Wat is er gebeurd?" „Dat komt straks nog wel. Vertel me eerst iets van jezelf. Wie was die gedistingeerde vent, waar ik jullie mee zag rijden? Wie hij ook zijn mag, hij heeft verstand van paarden. Hallo!" want hij zag zelfs in de schemering de ddnkere blos, die naar haar gezichtje steeg. Wât!" ,,Ja," fluisterde zij. ,,Ja* ja! Hjj is Sir Héron Letchford." „Goede hemel! Sir Héron Letchford! En ga je met hem trouwen? Nu, de fa- milie Dalton gaat er wel op vooruit! Heel wat anders dan villa Boszicht hè, May? Nu, ik wens je geluk, lieve meid," zei hij warm. ,,Het is in elle geval een knappe vent, en 'n behoorlijk mens ook, zo te zien." ,,Ja, vind je hem niet knap? En en oh Sid, ik houd zoveel van hem! Denk je, dat je hem aardig zou kunnen vinden?" „Heel wat aardiger dan hij mij zou vinden als hij van mijn bestaan wist. Natuurlijk," onderbrak hij zichzelf, heb je 't hem niet verteld?" „Nee zei ze, half-beschaamd. „Dat is best," zei hij, haar op de schouder kloppend, ,,heel best. May, be- loof me beloof me ik weet wat je woord waard is beloof me dat je hem niet zult vertellen dat er zo iemand als ik bestaat. Ik vraag je dat niet al leen terwille van jou, maar ook terwille van mezelf. Want," hij bloosde ,,ik ben van plan, een nieuw blaadje om te slaan, als ik de kans maar krijg, Ik had al een nieuw blaadje omgeslagen, maar ik had weer de ellendigste pech, zoals gewoonlijk." ,,0, Sid, vertel me toch ailes! Je hebt er nog niets over gezegd geen woord; en ik sterf van verlangen om ailes te horen. Je hebt aldoor over mij gepraat. Sid, je bent altijd onzelfzuchtig ge- weest, ja, altijd. Zelfs nu, nu je in zulke gevaren en moeilijkheden bent," ze huiverde ,,denk je nog op de eerste plaats aan mg. Vertel me de gehele ge- schiedenis,, Sid." ,,'t Is gauw verteld, May," zei hij met een zucht. ,,Toen ik bij jullie vandaan ging toen vader me het huis uit stuurde om die ongelukkige schulden, en jou eigenlijk ook, want je had niet weg hoeven te gaan als je geen partij voor me getrokken had toen wist ik niet wat ik beginnen moest, en daarom nam ik maar dienst'' „Oh, Sid!"

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 2