LadyL Verhouding tôt onze Buren Een Molenaar jubileert Ka/pbitein 9ay, Hoag&frand uu-ini u-an tU.U.tt. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD 1! Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURAN s wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochfereu, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Opgerïcht 1870. Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Binnenlands Overzicht KOOS VORRINK OVER DE ZAAK ARNOLD MEIJER". Plaatselijke Berichten SERVIESGOED VOOR KINDEREN. Klacht van een Tuinbouwer Hoogezands Burgemeester sprak te Slochteren. Sport feuilleton Wie wordt ETGHFORD 75e Jaar gang. abonnementsprijs f 1.25 p. kwart., fr. p. post. f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) WOENSDAG 1 MEI 1946 No. 38 Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerjj T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerta en H. Bonewlt De wederopbouw van het Nederlandse economische leven in niet alleen afhan. kelijk van de ontwikkeling van de toe- stand in het binnenland, die geheel in het teken staat van tekorten, maar ook van de positie van de ons omringende landen. Met België en Luxemburg is reeds tijdens de bezettingstijd een tol- unie gesloten. Gezaghebbende kringen nemen aan, dat tegen het einde van het jaar de moeilijkheden, zoals accijn. zen, compensatierechten, vergunningen, geheel zijn opgelost, zodat de tolge- meenschap dan in werking kan treden. Eerst tegen het einde van 1947 zâl de tolunie geheel een voldongen feit zijn. Momenteel is men nog steeds bezig met de uitwerking en completering van de plannen. Verder wordt de mogelijkheid een economische unie te sluiten onder de ogen gezien, welke gemeenschappe- lijke belastingstelsels inhoudt. In Den Haag wordt gewerkt aan een handels- overeenkomst, en in Brussel worden financiële besprekingen gehouden. Een moeilykheid bij de onderhandelingen is, dat België ons land nog schulden heeft te betalen. In ieder geval hoopt men van Belgische zyde, dat de handels. overeenkomst reeds 15 Mei in werking zal treden. Slet pfobleem Duitnlaml. Over onze Oostgrens vindt men een geheel ander probleem. Daar ligt een verslagen en uitgeput Duitsland, over welks lot nog niet is beslist. En dit lot is niet alleen van grote betekenis voor Duitsland zelf, maar ook voor ons land. Het is mogelijk, dat Duitsland in stuk- ken wordt gescheurd, dat de militaire., economische- en staatkundige eenheid wordt verbroken, men zou er mandaat- gebieden kunnen schcppen, waardoor grote delen van het rijk voorlopig on der buitenlandse contrôle zullen blijven. Ook is het mogelijk, dat de omringende landen grote gebieden zullen annexeren, waarmede Polen reeds een begin ge. maakt heeft. Maar dit ailes zijn slechts veronderstellingen. Vast staat dat de vrede met Duitsl. voor de geallieerden een probleem van grote omvang bete- kent. Daarom hebben de grote landen er ieder een bezettingszône, en heeft België ook reeds een zône voor zich op- geëist. Het is te verwachten, dat Ne. derland dit voorbeeld spoedig zal vol- gen, teneinde althans in de uiteindelijke bestemming van het gebied nabij onze Oostgrens medezeggingschap te ver- krijgen. Intussen blijft het probleem „Duits- land" het probleem van een verslagen millioenenvolk. Overal in ons land vindt men nog de tekenen van het ge\veld, dat de Duitsers binnen onze grenzen hebben gehaald. Overal is nog te mer. ken hoe zij hier hébben geroofd, geplun- derd en gemoord. Daarvoor eisen wij schadevergoeding en teruggave van het gestolene. Zal een uiteengescheurd Duitsland ooit in staat zijn vergoeding te geven voor zijn wandaden? Zal an- nexatie van Duits gebied de door ons land geleden schade voldoende vergoe- den? Verbrokkeling der economische eenheid betekent onherroepelijk verar. ming, en een verarmd Midden-Europa houdt in een ongustige terugslag in ons handels- en bedrijfsleven. Wij hebben Duitsland nodig voor onze export, voor het transito verkeer. Aan de andere kant blijft een groot Duitsland, bewoond door een mil. lioenenvolk, dat liclft vatbaar is voor overspannen machtsvisioenen, dat on- danks zijn twee achtereenvolgende ne- derlagen nog leeft in de sfeer van .Deutschland ueber ailes", en misschien reeds droomt van een revanch, een ge- vaar voor de vrede in Europa. Midden Europa vormt in 1946 een nog groter probleem, dan in 1918. En het lot van Duitsland, ons natuurlijk achterland, kan ons niet onverschillig blijven. Zaterdagavond hebben Koos Vorrink en Frans Goedhart, in scherp gestelde redevoeringen de door verschillende bladen tegen Koos Vorrink geuite be- schuldigingen in veband met de kwestie ..Arnold Meyer'', en in het byzonder te gen de mededeling dat de hr. Vorrink plaatsvervangend leider van ..Zwart Front" zou zijn geweest, ontzenuwd. f SAMENVOEGING HGZ. en SPM. In het gisteravond in de Raad van Hgz. besproken advies van B. en W. over de samenvoeging, spreken deze zich ten gunste daarvan uit. Men acht de bezwaren door het Comité tegen samenvoeging te Spm. niet steekhoudend. De mening van ach- terstelling van Spm. bij Hgz. mist aile grond. Op gebied van sport, verenigingsleven, alsmede op cultu. reel, sociaal, economisch en kerke- lijk terrein worden beide gemeenten gewoonlijk als één geheel beschouwd De bevolking gedraagt zich als een geheel. Daarvan is samenvoeging het logisch gevolg. B. en W. van Hoogezand eindigen het advies met de erkenning van de juistheid van het NETO-rapport. Het volledig raadsverslag publice- ren wij in ons volgend nummer. V IN HET KORT. Er is bij de Tweede Kamer een wet ingediend tôt opheffing der Ned. gerechten op Brits territoir. Bij een treinbotsing in Amerika zijn 41 mensen gedood en 80 gewond. Bulgarije heeft de betrekkingen met het regiem Franco verbroken. Met ingang van heden worden de telegramtarieven binnenland gewij- zigd. Een vliegtuig waarmede generaal Srnuts reisde is door de bliksem getrof. fen. Er gebeurden geen persoonlijke on- gelukken. Vandaag is mr. J. Westerman Holsteyn 25 jaar lid der directie van de Ned. Bank. PETROLEUM VOOR KOOKDOELEINDEN. Bon 33/36 van kaart UA 510; 33/35 UB 510; 69 van UC 510 allen 4 liter en 124 van UD 510 2 liter. Binnenkort zal voor personen gebo. ren in 1926 of later een bon voor ser- viesgoed ter waarde van 2 punten wor den aangewezen. Aan een brief welke wij van een tuin bouwer ontvingen ontlenen wij het vol. gende Toen de klok op de veilingen weer ging draaien werd reeds dadelijk door insiders gezegd, dat dit tôt mislukking moest leiden. Misschien, dat de West- landse kwekers, die het hardst om vrij- heid geschreeuwd hebben, er enig voor- deel van hebben, want de primeurs brengen hôge prijzen op. Maar wat ge- beurt er met de massa? Wat zullen de gevolgen zijn hier in het Noorden, dat door zijn natuurlijke gesteldheid nooit met primeurs kari komen, en dat op Duitsland is aangewezen voor afzetge- bied Zal hier voedsel vernietigd moe. ten worden terwijl elders hongersnood dreigt Reeds de week voor Pasen daalde de prijs voor sla onrustbarend, mindere kwaliteiten bleken onverkoopbaar. Toen er geen groente was werd er geklaagd; nu is er groente en er wordt slechts weinig gekocht. De vraag in het binnenland is minimaal; de export naar Engeland loopt stroef. Waar moet het straks heen wanneer komkommers, spitskool, bloemkool, tomaten en me- loenen in massa aan de markt gebracht worden? Is de toestani van voor 1940 voor de kwekers reeis nu terugge- keerd De schrijver doet ter slotte een be. roep op de arbeiders ou hun plicht, te doen en op de kwekers om vol te hou- den, ondanks het feit, dat allen met be- zorgdheid de toekomst tegemoet zien. (Van het Ministerie fan Landbouw, Visserij en Voedselvooliening verne. men wij, dat Engeland uomenteel met in staat is ons surplus s te nemen. De haveninstallaties zijn nit m staat snel nenoeg te lossen en ookSuurt het ver- voer naar de consumptiecentra te lang. Zeer ongunstig was he dat de over- vloed van groenten juistsamenviel met de Paasdagen, op welkelagen het eco. nomische leven in Eçeland trager functioneert dan in gebne tijd. Om geen waardevolle groenn yerloren te laten gaan is export naf Duitsland de enise oplossing. Van Nlerlandse zijde worden pogingen gedaaiPm tôt export naar Duitsland te géra». Men stuit echter niet alleen op tnsportmoeilrjk- heden, maar ook de betaig speelt een belangrjjke roi. Red. O. 0 Het is op 15 Mei a.s. 75 jaar geleden dat de vader van den heer Schutte, mo lenaar van de molen ,,De Hoop'' te Kropswolde, de molen in exploitatie nam. Er heeftt op die plaats aan de Woldweg al eeuwen lang een molen ge- staan. Omstreeks 1/60 werd er een ge. bouwd, en die stond er tôt 1920, toen hij door brand werd vernield. De huidi- ge molenaar, die sinds 1900 het bedrijf beheert, bleef niet bij de pakken neer- zitten, doch hij kocht een molen aan te Vierverlaten, en liet die overbrengen naar de Woldweg. In een tijd dat zo. vele molens verdwenen, en evenzovele lege plekken veroorzaakten in het Ne derlandse landschap, heeft de hr. Schlit te er voor gezorgd, dat voor onze plaatsen een molen behouden bleef. Dat getuigt van durf en ondernemingsgeest SAPPEMEER. Zaterdag heeft WIK het tweede gedeelte van haar program ma in het hôtel Struvé uitgevoerd. In vlotte opeenvolging vertoonden de groe- pen aan de stampvolle zaal vrije oefe- ningen en toestelwerk. Evenals de vo- rige maal was het weder ochtend toen de laatste feestgangers huiswaarts keerden. In een j.l. Vrijdagavond in het hôtel Struvé gehouden openbare verga- dering van de P. v. d. A. werd het woord gevoerd door de h.h. J. P. H. Knops, Groningen, van de R.K. Christo. foorgroep en door A. D. Veenhoff (v.m. C.D.U.). De mede aangekondigde spre. ker, dhr. H. Molendijk, wethouder van Groningen, was verhinderd. Door den heer Knop werd het prin- cipiële gedeelte behandeld, terwijl dhr. Veenhoff de beginselpunten van de par- tij belichtte. De voorz. deelde mede, dat hij de Partij v. d. Vr. had uitgenodigd voor een openbaar débat te Spm., doch dat deze partij daarop niet was inge- gaan. Onder voorzitterschap van dhr. J. A. Schiltkamp had in hôtel Groene- veld de oprichtingsverg. plaats van een Dem. Soc. Jongeren Ver. ,.Nieuwe Koers". Wegens verhindering van de aangekondigde spr. dhr. H. Harmsen, werd het woord gevoerd door dhr. J. Mulder uit Zwolle, die in verband met de partijvorming en groepering der ouderen wees op de wens(Ëijkheid voor de jongeren dit voorbeeld te volgen. Na enige discussie werd tôt oprichting be- sloten. In een binnenkort te houden huishoudelijke vergadering zal het be- stuur worden verkozen. HOOGEZAND. Zaterdagmiddag om. streeks twaalf uur raakten stropakken, die voor het nieuwe ketelhuis van de kwekerij Geling opgestapeld waren, in brand. Ook het ketelhuis vatte vlam. De brandweer kon niet verhinderen, dat het ketelhuis uitbrandde. De oorzaak van de brand is vermoede- lijk het wegwerpen van lucifers. De verzekering dekt de schade. Op de Groninger straatweg te Foxhol wilde een motorrijder een auto passeren. Op het laatste ogenblik be. merkte hij 'n tegenligger en wilde weer achter de auto gaan rijden. Tengevolge van deze poging slipte de motor, waar door zowel de bestuurder als zijn duo- passagier tegen de straat werden ge- slingerd. Beide werden naar het RK. ziekenhuis te Groningen overgebracht, vanwaar de bestuurder na verbonden te zijn huiswaarts kon gaan. De duo- passagier moest ter verpleging in het ziekenhuis worden opgenomen. Mej. M. Koster, die na een werk- zaarpheid van 4y2 jaar als onderwijze- res aan de o.l. school te Kalkwijk, thans wegens a.s. huwelijk heengaat, is Za, terdag j.l. gehuldigd. SLOCHTEREN. Vrijdagavond het bestuur van de Bijz. school ouderavond belegd o.l.v. mr. van Hoop van Slochteren. Het hoofd school dhr. Weerts hield een over ,,Schrijven" en werden films vertoond, terwijl het kerkkoor 5 liederen zong. In de pauze was er gelegenheid ken. nis te nemen van het werk der kinde- ren, terwijl de ouders persoonlijk af- schèid namen van de scheidende onder- wijzeres mej. R. Scheidema. Zaterdagavond werd door de afd. Slochteren van de Bond v. Staatsp. een openb. verg. gehouden waar als spreker optrad dhr. Thijssens te Groningen, ZUIDBROEK. De ANGOB, gewest Groningen, hield in Ons Gebouw een ge- westelijke bijeenkomst. Als nieuw be. stuuHslid werd gekozen de heer Peper van Winschoten. Na de middagpauze zong het koor Abstenintia van Gronin gen op verdienstelijke wijze enige lie deren, terwijl de heren van Dijk en Dado van Groningen enige muziekstuk- jes ten beste gaven (piano en cello). Het hoofdbestuurslid W. K. Rijsdorp hield een propaganda rede. Door de afd. Zuidbroek werd 's avonds een feestelijke bijeenkomst gehouden. In een openb. verg. te Slochteren van de P.v.d.A. hebben de h.h. Bruins van Hgz. en burgem. J. Tuin, het woord ge voerd. De eerste spr. gaf een overzicht van het ontstaan van de P. v. d. A. Hij critiseerde de kapitalistische maat- schappij, die hij verderfelijk achtte. Er is geen sprake van ,dat de P. v. d. A. aan normale bedrijven zal tomen, al. leen bedrijven als de Ned. Bank zullen worden genationaliseerd. Het uit de grond rijzen van bedrijven als padde- stoelen zal echter worden voorkomen. Na de pauze nam burgemeester Tuin het woord. In de oorlogsjaren zijn wij als Nederlanders naar elkander ge- groeid, aldus begon spr. zijn rede, maar wat is hiervan overgebleven Veler verwachtingen zijn teleurstelling ge- worden. Het wereld.productieapparaat is verwoest en daarmede is een toe- stand zoals we die wensen onmogelijk geworden. Critiek op onze regering is dan ook beneden peil. Vergeet men de Wieringermeer en Wàlcheren, het feit, dat we weer per trein kunnen reizen, enz.? Spr. laakte vooral de cri tiek van de Partij v.d. Vr. op de rege ring heeft deze niet de ,,algehele chaos omgezet in een „gematigde chaos"? en haar critiek op de P. v. d. A. Deze laatste heeft waardering voor hetgeen de regering in een jaar presteerde. In het vervolg van zijn rede zette dhr. Tuin doel en streven van de P. v. d A. uiteen. Het doel in zichzelf is het geluk van den mens. Wat heeft de vrij- heid gebracht, die wij hadden na 1918? Overproductie, waaraan niet alleen de arbeider, maar ook de degelijke eerlijke zakenman ten gronde is gegaan. Op grond van voorbeelden trachtte spr. aan te tonen, dat ,,beperkte vrij- heid" alleszins gerechtvaardigd is. De regering zal regelend moeten optreden ten aanzien van het productieapparaat. Werkgever, arbeider en consument moeten tôt elkander groeien. We moe ten nu beslissen of we willen naar nieuwe beginselen van opgebouwde sa- menleving en werkelijke vrijheid, of het devies: Ieder voor zich en God voor ons allen" veranderd moet worden in het beginselAllen voor elkander". George Labhaye's Frans Film- en Showorkest. Onder auspiciën van Vademey's Theaterbureau trad in het Hôtel Faber op George Labhay's Frans Film, en Showorkest, dat een programma bracht van lichte en zware muziek, waarbij- de laatste groep sterk overheerste, waar. mee tevens een zwakke plek in deze overigens op zeer hoog peil staande uit- voering wordt aangegeven. Twee uren luisteren naar zware muziek is, vooral in de kleine bezetting- van het ensem ble, nu juist geen gemakkelijke opgave. En dat Labhaye's Ensemble er deson- danks in slaagde de weinige toehoorders te boeien, pleit voor de capaciteiten van de leden. Een tweede zwakke plek vormt voor de grotere nummers het feit, dat het Ensemble alleen uit strij. kers bestaat, waardoor een Ouver ture als de .Barbier van Sevilla" niet af klonk. Buitengewoon mooi daarentegen was het laatste nummer, alleen voor strijkers, een Roemeense Mars, pittige met élan gebrachte Zi- geunermuziek. G. Labhaye. die tevens als solo-violist optrad, bracht enige perfect weergege- ven, ook technisch, gave soli. Buiten. gewoon goed was ook de ténor Robert Richard, die enige Italiaanse liederen, een aria uit .Pêcheurs de Perles" en de „Song of Songs'' bracht, 'een ténor met een omvangrijk, helder geluid, dat heel het gamma volkomen beheerste. Ma dame Georgette sol-o-zangeres, bracht eveneens een tweetal soli, waarvan het laatste Ave Maria mij maar zeer matig kon voldoen. Ondanks deze klei ne feiten bracht het ensemble een pro gramma, dat vooral in het eerste deel, van groot kunnen en artistieke be- gaafdheid getuigde. DE WERELD IX VOGELVLUCHT. Drie conferenties vragen de aandacht De bijeenkomst op de ,,Hoge Veluwe" is de eerste ervan. Reeds de vorige week vertrok de Indische delegatie. Van re. geringszijde werden mededelingen ver- strekt omtrent een gunstig verloop der besprekingen. De Indische gedaiegeer- den lieten zich in een interview min. der optimistisch uit. Thans heeft de Britse opperbevelhebber, Lord Mount- batten, een bezoek aan Indië gebracht en besprekingen gevoerd met de wnd. Luit. Gouv. Gen. en gisteren is Dr. van Mook naar Batavia teruggekeerd. Het ligt in de bedoeling van de regering, dat het Indonesische vraagstuk deze week in de Tweede Kamer wordt be sproken. Wat de Veiligheidsraad betreft; hier heeft men een middel gevonden om de Spaanse kwestie voorlopig van de agenda af te voeren. Op voorstel van Australië zal een sub.colmissie van 5 leden worden benoemd, die de toestand in Spanje zal onderzoeken. In de conferentie te Parijs, kon men het over het verdrag met Italie niet eens worden. De Russen wensten dat de Italianen 300 millioen gouddollar be talen, naar waarde van 1938. Ruslend wilde hiervan 1/3 hebben en bestemde de rest voor Zuid-Slavië. Engeland en de V.S. vonden dit bedrag te hoog. Men is het er nu over eens geworden, dat deskundigen zullen onderzoeken welk voor schadevergoeding geschikt mate. riaal in Italie beschikbaar is. Ingaande heden is de benzine, prijs v. 30 op 20 et. per L. verlaagd, die van gasolie v. 10 op 8 et. Prinses Fewki van Egypte reisde per KIM-vliegtuig van Lissabon naar Amsterdam en van A'dam naar Ziirich. De schrijfster-joumaliste Mary Pos, is per KLM.vliegtuig naar West Indië gereisd. VERHOGING VLEESPRIJZEN. Verlaging Maximumprjjzen voor zeevis. Vanaf Maandag j.l. gelden hogere prijzen voor vlees. De prijs van rollade en lappen (rundvlees) stijgt van f 1.75 tôt f 2.15 per k.g.; varkensvlees en -carbonade wordt van f 1.75 op f 2.25 per kg. gebracht. De consumptieprijzen van zeevis zijn daarentegen met ca. 20 verlaagd, met uitzondering van de prijzen van makreel, schar, wijting en zwarte peen. Dit jaar zal in ons land Zomertyd worden ingevoerd. geen 48. Nauwelijks had kapitein Gay de wenteltrap beklommen of hij hoorde voetstappen achter zich. Hij keek rond en ontdekte een nis, waarin hjj zich verschool. Rustig wachtte hij nu ver. der af. 43) door CHARLES GARVICE. ,,May, je had dat gezicht eens moe ten zien, toen hij mij daar vond inplaats van het arme kind! Maar hij hield zich gded! Ik liet hem geen tijd om iets te zeggen; ik haalde alleen maar de brief uit mijn zak, wikkelde de halve souve- rein erin en smeet hem het zaakje voor de voeten. Hij sprong op me af als een tijger, maar ik was er op voorbereid; ik deed een stap achteruit en gaf hem een mep in het gezicht met mijn rjj- zweep. Hij zal er wel een lidtekentje van overhouden, vrees ik. Sst, sst!" Want May had haar armen om zijn hais geslagen en kuste hem stormachtig. ,,Maar nu had hij natunrlijk iets om te laten zien, en dat bracht hem in het voordeel. ,,Stomdronken zeker! En dan een officier aanvallen! Goed!" beet hij me toe, en riep den sehildwacht aan. Ik wist, dat ik voor de haaien was. Hij had de brief veilig terug; mijn woord zou natuurlijk voor niet tellen tegen het zijne, en dan, al werd ik geloofd, ik had een officier geslagen! Je kunt ailes doen wat je wilt, behalve dat; dât is de éne volstrekt onvergeeflijke misdaad Ik nam een sprong, smeet hem tegen de grond hoe langer hoe-erger, zoals je ziet en vluchtte!'' ,,0, mijn lieve, lieve jongen! Mijn arme goeide dappere Sid!" ,;Ik ging dadelijk in de richting van Londen. Gisteren raakte ik door een ge- lukkig toeval een enkele keer heb ik nog wel eens een beetje geluk verzeild in een klein logementje in een dorp hier vlakbij, en daar hoorde ik mijn eigen naam noemen en kwam te weten, dat jullie hier vlak in de buurt woonden. Ik kwam dadelijk de volgende dag hierheen, en ja, nu weet je ailes. Een lang verhaal, hè?" May schreide en hij liet haar wij- selijk uitschreien een paar minuten lang, zonder iets te zeggen; toen keek ze op. ,;,Sid als je eens wist, hoe ellendig hoe diep ellendig ik me voel! Sid, ik heb je in de steek gelaten nee!" "ja, dat heb ik wel dat heb ik wel! Ik had je bijna helemaal vergeten voor mijn nieuwe liefde! En Je was toch waarachtig wel waard, dat ik je trouw bleef en aan je bleef denken! O, Sid, vergeef me toch! En wat moet ik be— ginnenOh!" ze rilde „die vreselijke soldaten die we vanmorgen zagen!'' ,,Ja, waarachtig," zei hij met een glimlàch, „het was een ontsnapping op het nippertje! A)s jij er niet geweest was, zouden ze me te pakken hebben gehâd. Verdraaid Maar nu ja, ze de- den tenslotte enkel hun plicht." ,,En ben je nu nog steeds in gevaar? O, Sid, wat moeten we beginnen?'' Sst!" zei hij, nu wat kalmer. ,,Mijn plan is dit: ik wil naar de kust zien te komen, zo gauw mogelijk natuurlijk. Als ik daar eenmaal ben, zal ik wel aan boord van een koopvaardijschip zien te komen daar stellen ze gewoonlijk geen lastige vragen en ik zal op de een of andere manier werken voor mijn overtocht. Het doet er niet toe, waar ik terecht kom; ik zal me er wel door- slaan. —Maar maar ik moet een beetje geld hebben, May." „Geld," zei ze levenaig, ^natuurlijk. O. Sid, hoeveel? Twee honderd pond is dat genoeg?" Ze grabbelde in haar tasje. ,,Twee honderd pond! De hemel be- ware me! Nee; een paar pond, net ge noeg om hier vandaan te komen. Zie je ze denken, dat ik geen cent op zak heb en dat is ook zo; en daarom zoeken ze de stations niet af, begrijp je? Als ik maar een trein kan pakken, ben ik vei lig. Een paar pond is heus genoeg." Ze haalde haar beursje te voorschijn, rukte het haastig open en duwde hem de chèque, die mijnheer Dalton haar zo edelmoedig had toegestopt, in de hand. ,,Twee honderd pond, Sid. Ik wou, dat het meer was!" (Wordt vervolgd.) Voetbal: Distr. V. le kl.: Veendam— Leeuwarden 10; AchillesGVAV 05; Be QuickSneek 22; LSC Frisia 00; HeerenveenVelocitas 7-1. 2e kl. B: ZwartemeerAppingedam 31; Hgz.WVV 32; Woltersum Bato 01; FWEmmen 03; Help, manMuntendam 53; Noordster GRC 0—0. Verdere wedstr. Zuidbr.Kwiek 52 GVAV III—Hgz. II 1—1; Hgz. III —Kwiek II (afgel.) Velocitas V Westerbr. 04; Juniores: Veendam FW 20; MuntendamKwiek II 9-0. HoogezandWVV 32. Het begin van deze wedstrijd was hoopvol voor WVV,, daar zij binnen 2 minuten reeds de leiding wist te nemen, toen doelman Vos niet reageèrde op een van links aangegeven bal, welke door midvoor Scheffer werd ingeschoten 0.1. Hierna volgden nog enige gevaarlijke WVV aanvallen en werden enige cor ners op 't Hoogezand-doel genomen. Resultaat bleef hierbrj echter uit. Langzamerhand ontkwam Hoogezand aan de hevige druk en ging ook tôt de aanval over. Het werd toen een snelle zeer spannende strijd met aan beide zijden zeer goed spel. Bij de thuisclub werd aanvankelijk het spel nog te kort gehouden. WW daarentegen bracht verschillende malen door open aanval len het Hoogezand doel in gevaar. Vos was thans echter goed op dreef. Nadat voor Hoogezand weer twee corners niets hadden opgeleverd volgde na plm. 20 min. een schitterende aanval, Scholtens gaf de bal door naar de Boer en deze gaf Kaman het nakijken (11) Hoogezand bleef hiema sterker en wist dit na plm. 35 minuten spelen, door een doelpunt van Hekert uit te drukken 21. WVV hierdoor niet ont. moedigd,, zette goed door. Twee kort achter elkaar genomen corners brach- ten haar echter geen succès, hoewel bij één ervan Vos reeds was gepasseerd doch S. v. d. Laan, welke voor L. Schol tens back speelde, op de doellijn redde. de situatie. Na de rust ontstond al gauw een ge- vaarlijk moment voor 't Hoogezand doel, toen dit door Vos was verlaten. De bal ging echter naast. Aan de an. dere kant moest Kaman handelend op treden bij een schot van Scholtens. Nu volgden aan beide zijden goed opge- zette aanvallen, met die van Hoogezand wel het gevaarlijkst. Na plm. 20 min. spelen, toen de zich vrij gespeelde G. Scholtens een goed van links aangegeven bal inschoot had Hgz. de stand op 31 gebracht. Tegen het einde zette WW ailes op de aanval. Een aan haar toegekende vrije trap leverde voor Vos even moeilijkheden op. Nadat Vos bij een vrije trap de bal had gekeerd, kon hij even vôôr het einde niet voorkomen, dat WW uit een cor ner, welke goed door Walburg Sr. werd voorgezet, door Scheffer de stand op 32 bracht. Hierbij bleef het. De uit. slag 32 geeft o.i. de verhouding zeer goed weer. FWEmmen 03. Door technisch beter spelen heeft Emmen een zege behaald op FW. Di rect na de aftrap ontwikkelde zich een snel tempo met wisselende kansen. Zo duurt het tôt 10 min. voor de rust als Emmen met een snelle aanval komt op- zetten en Borgers Emmen de leiding geeft. Na de rust is het hetzelde spel- beeld met Emmen iets meer in de aan val en als er 10 min gespeeld is weet Kuperus te profiteren van een -fout in de verdediging en kopt in (0-2). Bij een aanval van FW schiet Doddema juist naast. Acht min. voor het einde seoort Borgers onhoucjbaar is (03). Scheids. rechter Hooghuis leidde de wedstrijd. De Emmen speler Weerman moest tij dens de wedstrijd uitvallen en werd vervangen door Timmer. Handbal. Dames le kl. Jahn 2WIK 108. Heren 3 C.: SpartaWIK H 3.4 Hockey. Wedstrijden om de Dash- beker: Darring IDash II 30; HCW 11—Darring H 0—2; HCW I—Dash I 24; Darring IDash I 01; HCW I Dash II 12. Finale verliezers: HCW IIDash II 05; Finale om de Dash.beker: Dash IDarring H 21 (na 10 minuten verlenging). VERENIGINGSMEDEDELINGEN. S.V.H. Deze week is er weer gewoon les. Voor de sportdëmonstratie op Zaterdag a.s. volgen nadere mededelingen op de les. Gym. en Athletiekver. H. S. Onze vereniging neemt deel aan de herdenkingsoptocht op 4 Mei. De leden vanaf 8 jaar ,die hieraan wensen mee te doen worden verzocht uiterlijk 1.30 uur op het terrein achter Instituut Hommes aanwezig te zijn. Vandaar gaat de tocht naar Sappemeer en terug. Sportkleding is gewenst, doch niet vereist, er kunnen dus ook leden mee. lopen, die nog geep sportkleding heb ben. M.H.C. „Dash'\ Zondag 5 Mei. a.s. Heren: Gron. Stu- denten IDash I. Aanv. 2.30 u. Vertr. per extra bus vanaf Gado-garage om 1.45 uur. Opstelling: A. Smit, S. Jon. ker, J. Reins,, W. Bronsema, H. Jonke- ren, O. Begeman, J. de Vries, J. W. Bronsema, H. Boss, Hk. de Vries, Hn. de Vries. VEILIN GSBERICHTEN HoogezandSappemeer, 29 April 1946. Bloemkool I f 115—121 100 st. Stoofsla f 2—2.40; Sjalotten f 1718; Prei f 10; Rhabarber f 3743; Spinazi f 17.40 f 18.10; Witlof f 68, ailes p. 100 kg. Kropsla I f 3.505.10; Kropsla II f 2.50 100 krop. Radijs f 1621 100 bos. V.V.H.S. Kropsla I van 18 kg. en daarboven moet verpakt zijn in kisten van 20 st. Kropsla I van 15—18 kg. in kisten van 24 stuks. Kropsla II in kisten van 30 stuks. Deze week is er op Zaterdag geen veiling. BURGERLIJKE STAND. HOOGEZAND, 18—24 April 1946. Geboren: Kornelis, z. v. Jan Heeringa Ahtina Elizabeth Pieters, Windeweer; Jan, z. v. Harm Brugge en Hendrika Bakker, Kropswolde; Henderikus Harm z. v. Sapko Henderikus Pietersen en Klazina Schiltkamp, Hgz.; Willem, z. v. Willem Koster en Janna Geertruid Wildeveld, Martenshoek; Berendina Im- ke, d. v. Marten Kalk en Marchien Nij. enhuis, Foxhol; Jakoba Johanna, d. v. Berend de Boer en Grietje van der Mo len, Hgz.; Dietmar Michaël, z. v. Hu bert Maria Beckers en Maria Elizabeth Theodora Margaretha Bergkamp, Hgz. OrtdertrouwdJan Hendrik Bos, 27 j., Spm. en Johanna Veldthuis, 26 j., Spm. Johannes van Delden, 30 j., Kiel-Win. deweer en Hermanna de Groot; 26 j., Veendam; Klaas van Delden, 26 j., Ap pingedam en Geerdina Zuurman, 30 j., Hgz.; Jacob Piest, 33 j., Kiel-Windew. en Henderika Hartman, 29 j., Kiel-Win- deweér. Getrouwd: Jan Klunder, 22 j,, Hgz. en Jacoba Lendina Woortmeijer, 21 j., Kropsw.; Harmannus Postema, 28 j., Slochteren en Zwaantje Smit, 21 j., Hgz.; Hindericus Wilthof, 26 j., Hgz. en Klaziena Eggens, 25 j., Hgz.; Jan Franciscus Smits, 23 j., Hgz. en Anke Kempinga, 24 1-, Hgz.; Johannes Ber- nardus Bakker, 28 j., Gron. en Eliza beth Swart, 26 j., Hoogezand. Overleden: Wed. Scharpenborg geb. Grietje Huizing, 75 j., Hoogezand. SLOCHTEREN, 1823 April 1946. Geboren: Johanna Wellemtje, d. v. K. Knollema en A. Dijkstra, Harkstede;

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1