L/adyL Heldenherdenking Kapitein Gay NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Âan de Vooravond der Verkiezing opgericht 1870. Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer HMHM Waarîn opgenomen de „SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam Telegram aan Minister Schermerhorn Binnenlands Overzicht en viering van het Bevrijdimgsfeest Plaatselijke Berichten Wie wordt ETGHFORD Een Wederwoord aan de Gemeenteraad van Hoogezand over de Samenvoeging. Nw. Schans -i— 75e Jaargang. WOEN8DAG 8 MEI 1946 No. 35 ABONNEMENTSPRIJS: 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaliftg) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", Bis te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) OOSTGOORECHT Verschjjnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administra tle- en Redactleadres: Drukkerjj T. K. KREMER Zn. Noordeqjtr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. P. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H. Bonewlt Heden vverd door een aantal predikanten uit deze gemeenten het volgende telegram aan Z. Ex. Minister Schermerhorn gezonden: Minister Schermerhorn, 's-Gravenhage. Sappeimeer, 6 Mei 1946. Weet Uwe Excellentie, dat, terwijl hongersnood dreigt, te Sappemeer dui. zenden kllo's kostelijke gfoente vernietlgd worden? Geref. Kerkeraad: Tom, predlkant Doopsgez. Kerkeraad: De Zeeuw, pred. Geref. Kerkeraad: Jongeling, pred. Ned. Herv. Evang.: Pmysen, evangellst R.K. Kerkbestuur: Schenk, pastoor Ned. Herv. Kerkeraad Hoogezand: Schmidt, predikant De verkiezingen staan voor de deur. Nog ruim één week en dan zal de Ne- derlander weer, na een onderbreking van ruim zes jaar, ter stembus moeten gaan. De chaos op politiek terrein, die de Duitsers hier hebben achtergela- ten wordt opgeruimd. Er begint weer tekening in het politieke leven te ko. men, partijgroeperingen hebben zich duidelijk omlijnd. Van de Rechtse par- tijen zien wij de C.H.U., de A. R. Partlj en Staatsk. Geref. Partij terug. Verder zien wij er nog een Prot. Unie, en de R.K. Staatspartij heeft haar naam ge- wijzigd in Kath. Volkspartjj. In links georiënteerde kringen heeft een fusie tussen SDAP en VDB plaats gehad, waartoe ook de CDU is toegetreden; daaruit is de Partij van de Arbeid ge- boren. De Libérale Staatsp. ,,De Vrij. heldsbond'' is de Partij van de Vrijheid geworden, en de CPN keert in haar oude vorm terug. Naast deze partijen doen nog enkele kleinere groepen aan de verkiezingen mede, zoals de Bellamy partij. Wel is er een kleine opleving in de strijd op politiek terrein waar te ne- men, maar een strijd gestreden in de voproorlogse felheid is nog steeds niet ontbrand. Wij missen de lawine van circulaires waaronder wij de weken voor de verkiezingen werden bedolven is dat misschien vanwege de papier- schaarste? de politieke kibbelarij- tjes, de aanvallen op politieke tegen. standers zowel in redevoeringen als in partijkranten. De politieke strijd in 1946 schijnt zich te zullen beperken tôt een strijd met aanplakbiljetten en weinig sensationele partijbijeenkomsten. Het enige wat deining in de politieke zee heeft gebracht waren de valse beschul- digingen geuit tegen den heer Vorrink, vermoedelijk geuit met de bedoeling de P. v. d. A. te benadelen, maar die juist een tegenovergestelde uitwerking schij- nen te zullen hebben. De zaak eindigde in een aanklaqht tegen den hoofdredac teur van een in Gelderland verschijnend dagblad. fndische kwestie in de Tweede Kamer. Eindelijk zal de sluier van geheimzin. nigheid, die over de Indonesische kwes tie ligt worden opgelicht. Donderdag heeft de minister van Overzeese Ge- biedsdelen over deze kwestie een ver- klaring in de Kamer afgelegd. En de Parlem. Comm. heeft haar bevindingen bekend gemaakt. Deze commissie klaagt over de slechte voorlichting van de bevolking, niet alleen over de stand der onderhandelingen, maar ook over de toestand in Indië zelf en in het Moe. derland. Volgens haar mening zou de ,,Republiek Indonisië" betekenen het uiteenvallen van Indonesië als eenheid; reeds nu zouden delen bezig zijn zich los te scheuren. De comm. is van oor- deel dat het besluit van de Engelse Ge- neraal Christison, toen deze met een veel te geringe troepenmacht landde, en daarom besloot zich buiten de ver- wikkelingen tussen Nederlanders en Indonesiërs te houden, in feite beteken. de begunstiging der ,,Republiek". Maandag zijn de debatten over het Indische vraagstuk geopend. Tôt nog toe heeft de regering in dit probleem gehandeld naar haar eigen goeddunken. In den vervolge zal zij rekening heb ben te houden met de mening van de Staten Generaal. En dit gelât in het bijzonder voor de regering welke na de verkiezingen het huidige kabinet zal opvolgen. Het rapport Gerbrandy. Prof. Gerbrandy heeft zijn, op ver- zoek van de regering samengesteld rapport met: betrekking tôt zijn gedu- rende de oorlogsjaren gevoerd beleid, aan de Staten Generaal toegezonden. In de 250 bladzijden, die het rapport te. zamen met de bijlagen bevat, worden 19 onderwerpen behandeld. Allereerst wordt het vertrek van de regering De Geer naar Londen beschreven. Daarna worden de kabinetscrises en de minis- terwisselingen behandeld. Vervolgens wordt het beleid der regering te Lon den uitvoerig behandeld. Na hulde te hebben gebracht aan H.M. de Koningin en aan Prins Bernard eindigt Prof. Gerbrandy het rapport met, indien er volgens den onpartijdige iets goeds is bereikt, allen die daaraan hebben medegewerkt, zijn erkentelljk- heid te betuigen. MUSSERT GEëXECUTEERD. De minister v. Justifie heeft bekend gemaakt, dat het doadvonnis tegen Ir. A. A. Mussert, wiens gratieverzoek door H.M. de Koningin werd afgewe- zen, Dinsdag is voltrokken. DE WERELD IX VOGELVLUCHT In de conferentie van de vier minis tère v. buit. zaken te Parijs heerst nog steeds geen overeenstemming betreffen. de het vredèsverdrag met Italië. Er zijn tekenen, die erop wijzen, dat de confe rentie het dode punt nadert. De dele- gaties zijn reeds zo diep doordrongen van het feit, dat de kloof, die de Anglo- Amerikanen en Russen scheidt onover. brugbaar is, dat Byrnes heeft voorge- steld een tussentijdse herziening van de wapenstilstandsvoorwaarden met Italië. Informele besprekingen, die Zon- dag zouden plaats vinden zijn op ver- zoek v. Byrnes uitgesteld.Algemeen ver- onderstelt men, dat dit uitstel moet dienen om de gedelegeerden in de gele. genheid te stellen met hun regeringen overleg te plegen om een compromis te vinden, opdat de conferentie uit haar impasse zou kunnen geraken. Het Franse référendum. Het Franse volk wenst geen nieuwe grondwet. Dat heeft het gehouden re- onwelvoegelijk, maar daarenboven zeer onaesthetisch. Het leken wel ,,Edel- ferendum uitgewezen. Zonder Corsika, dat de uitslag niet noemenswaardig kan beïnvloeden werden 9.130.784 stemmen voor en 10.670.993 tegen de nieuwe grondwet uitgebracht. De Palestljnse kwestie. De Arabische Liga wenst de Pales tljnse zaak voor de Veiligheidsraad te brengen. Zij zal Rusland verzoeken de nodige stappen te doen. INGEZONDEN. De opmars van de Jeugd. Het is m(j een behoefte er mijn vol- doening en vreugde over uit te spreken, dat Sappemeer zo prachtig het Bevrij- dingsfeest heeft gevierd. De inzet op de vooravond was indrukwekkend. Die stille stoet van zeker meer dan 500 mensen, die zich in diep stilzwijgen langs de weg bewoog, en langs de gra- ven der gevallenen en oorlogsslachtof- fers defileerde, was een pracht.demon- stratie. Daarna kwamen ongeveer 1300 mensen bijeen in „De Wildervanck" om God te danken, en de martelaren voor onze vrijheid en ortafhankelijkheid eer- biedig te herdenken., Op de feestdag zelve wapperden de vlaggen, en vierde ailes opgewekt en blij feest, en dat ailes op waardige wijze. Jammer vind ik het, en - ik geloof velen met mg, dat bij de opmars van de jeugd in de namiddag gymnastiek- verenigingen verschenen die door hun kleding, of liever door hun gebrek aan kleding aanstoot gaven. Of bij het tur- nen een zo ver gaande ontkleding nodig is laat ik aan het oordeel van de ver. antwoordelijke leideis over. Maar zo m het publiek verschijnen is niet alleen germanen" in hun beste... naaktheid. Ik ben er van overttigd dat, als zij niet in groepsverband, naar individueel zo op de publieke weg verschenen, iedere politie-man hen wegens onwelvoegelljke kleding had ingerek.ffid. Ik geloof, dat de heidendse Grieka en Romeinen in de tijd van hun dïpste verval, hun .burgeressen" niet aan de blikken van iedereen overgaren. Er moet ten glotte een grens zijn.Caveant Consules! A. B. ICHENK, Pastoor. SAPPEMEER. De heldenherdenking zette in met een Stille Omgang" langs de graven der oorlogs- en hezettings. slachtoffers. De route leidde vanaf de Roomse Kerk over het Roomse kerk- hof naar het algemene kerhof. Oud en jong defileerden zwijgend langs de graven van de gevallenen. Er werden bloemen neergelegd. Na afloop van de Stille Omgang" was er een plechtige bevrijdingsherdenking in de schuur van de Wildervanck, waar geestelijken van verschillende richtingen het woord voerden. Enige koren en de orkestver. ,,Orpheus'' verzorgden het muzikale ge- deelte van het programma. Nadat Zaterdagmorgen, terwijl hon. derden vlaggen halfstok wapperden, een minuut stilte in acht werd geno- men, werd 's middags en 's avonds feestgevierd. In de middag bevatte de schuur v. d. Wildervanck 1200 vrolijke kinderen, en 's avonds werd zij gevuld met een menigte van 1400 feestvierende ouderen. Tôt laat in de avond heerste er op straat een gezellige drukte. HOOGEZAND herdacht Vrijdag op waaidige wrjze hen die in de oorlogsja ren voor het Vaderland waren gevallen. Vanaf het Gemeentehuis trok een stoet van plm. 1000 deelnemers, w.o. burge- meester en gem. bestuur, en voorafge. gaan door het volledig politiecorps naar ,,De Stille Hof", waar men langs de graven der terreur-slaehtoffers ging. Daana legde iedere bezoeker een bloem aan de voet van de in het midden op- gerichte catafalk. Om 8 uur werd 2 minuten stilte in acht genomen. Zaterdagmorgen om 11 uur werd de minuut stilte eveneens streng in acht genomen. Het viel sterk op en het is treùrig, dat sorhmige ouders blijkbaar niet doordrongen waren van de ernst der herdenking, en hun spruiten, die voorbijgangers,welke met onbloot hoofd de gevallenen herdachten, lastig vielen, niet tôt de orde riepen. De herdenking der bevrijding werd ingezet met een demonstratie van pad- vinders. en sportverenigingen, die in optocht naar Sappemeer trokken, waar zij door Hoogezands burgemeester wer den toegesproken. Nadat in de namid dag een fleurige optocht van praalwa- gens door de gemeente was getrokken, werd het feest op particulier terrein voortgezet. WESTERBROEK. In tegenstelling met het vorig jaar zijn de feestelijkhe- den in eigen plaats gevierd. 's Middags zongen de kinderen Vaderlandse liede- ren om de onlangs geplante Bevrij. dingsboom, en werden getracteerd.' Op het voetbalveld hielden de boeren een ringrijderij en werden gecostumeerde voetbalwedstrijden gespeeld door ve- teranen. Voor het avondprogramma, bestaan- de uit muziek (Ensemble Rhee), dans- jes (Gymn. Ver. W'broek) en toneel (Violeria) had dhr. Marrink belange- loos zijn schuur afgestaan. Burgemees ter Tuin hield een rede. Aan de fam. Marrink en de Gymn. leraar, Weitering, werden bloemen aangeboden. SLOCHTEREN. De Oranje Ver. ,,Oranje-Nassau" hield Zaterdag een bevrijdingsfeest in café Degenhart. De voorz., dhr. Scheidema, herdacht in zijn openingswoord de slachtoffers, die als gevolg van terreur en ooorlogshande- lingen zijn gevallen. De ere-voorz., mr. v. d. Hoop v. Slochteren, memoreerde in zijn toespraak o.a. fie voorname plaats die Nederland onder de naties steeds heeft ingenomen. Door de .Alge mene Vereniging" werd opgevoerd ,,Filmmaniakken'\ terwijl door leden van het Herv. Kerkkoor werd opge voerd Lucie". In de toespraak van den wnd. Burgemeester, dhr. Tj. Krol, vroeg deze zich af wat er wel terecht gekomen is van de goede voornemens waarmede wij, ook in de gemeenschap Slochteren waren bezield. De nood, vooral in de gezinnen, is nog groot. Al deze ,,gezinszorgen" zijn een gevolg van de uitpersing van de gewetenloze indringer, hierbij gesteund en geholpen door een groep ,,trawanten". Spr. ein digde zijn toespraak met het gedieht ,,18 doden". SCHILDWOLDE. De Oranje Ver. vierde op Donderdag en Zaterdag de bevrijding in café v. Sloten. în zijn openingswoord herdacht de voorz., Ds. Zuijderduin, o.a. de oorlogsslachtoffers, n.l. de fam. Bollegraaf, J. v. Delden, B. Timmer en J. Veldman. Een ont- roerend moment was het toen op Ket graf van de onbekende soldaat door een klein meisje bloemen werden gelegd, terwijl achter het toneel een toepasse. lijk lied werd ge zongen. Door mevr. Garrelts werd een door haar vervaar- digde .Nationale rok" getoond. We hadden het genoegen deze rok van na- bij te mogen bewonderen, en kunnen niet anders zeggen dan ,,buitengewoon mooi van lijn, en smaakvol.'' 's Middags waren er volksspelen op het sportterrein. ZUIDBROEK. Ook in Zuidbroek zijn de voor de vrijheid van ons land ge. vallen strijders op plechtige wijze her dacht. Om kwart voor zeven hadden zich een paar honderd mensen op de oude begraafplaats verzameld, om deel te nemen aan de stille omgang. De stoet richtte zich eerst naar de nieuwe begraafplaats en vandaar weer naar de oude begraafplaats, waar door de deel nemers eerbiedig hulde werd gebracht, en het aan hen die hun leven voor ons aller vrijheid hebben gegeven. In aansluiting hierop werd in de Ned. Herv. Kerk een gezamenlijke herden- kingsdienst gehouden, waaraan aile ge. zindten medewerkten. Zaterdagmiddag werden kinderfees- ten gehouden. Voor de ouderen werd Maandagavond in twee zalen een feest- avond gegeven waaraan de diverse or- ganisaties hun medewerking hadden ge geven. NOORDBROEK. Tegen 6 uur werden Vrijdagavond van de openbare gebou. wen en particulière woningen de vlag gen halfstok gehangen. Om 7% u. ver- zamelde zich 'een grote menigte bij het Gemeentehuis voor het maken van de z.g. Stille Omgang" naar de begraaf. plaats. Op de graven van de 2 ingeze- enen, wijlen de heren K. ten Have en N. Mulder, die gestereden hebben en gevallen zijn voor de vrijheid werden bopquetten gelegd. De heer Teenstra, waamemend Burgemeester, sprak bij elk der beide graven. Onmiddellijk daarna werd een korte herdenking ge. houden in de Nederl. Herv. Kerk met als sprekers de heren Teenstra en Ds. van der Meiden. 's Middags hielden padvinders sportverenigingen oefeningen op sportterrein. Vervolgens waren er ge- costumeerden voetbalwedstrijden. Voor kinderen was er een poppenkast vertoning. SAPPEMEER. Het is geen allerdaag. se gebeurtenis, dat een GADO-bus uit het Winschoterdiep wordt gevist. Daarom trok het op het droge brengen van de bus welke Vrijdagmiddag in het kanaal was gereden, op die avond een enorme belangstelling. Niet alleen wa ren de oevers omzoomd door dikke ha- gen van toeschouwers, maar ook het hooghout bij het Inst. Boelkes stond vol, en moest enige malen door de po. litie ontruimd worden. Het was reeds nacht, toen men de wagen op de wal had. De takelwagen was van de garage Bouman uit Gro- ningen. Op 1 dezer herdacht de heer A. Hartman het feit, dat hij 25 jaar in dienst was bij den landbouwer G. Mul der. Onze vroegere plaatsgenoot dhr. E. Roggen, bureauchef der Centr. Ma- gazijndienst van de PTT te Den Haag is bij K.B. van 1 Jan. '46 benoemd tôt hoofdcommies der PTT. KIELWINDEWEER. In. de nacht van 2 op 3 Mei zijn 12 kippen gestolen, i>.l. 7 bij P. G. en 5 bij de wed. K. SLOCHTEREN. Mej. A. Watermul. der herdacht Donderdag de dag dat zij 25 j. geleden in dienst trad bij de fam. notaris Denijs. Vele felicitaties's, ca deaux en bloemen werden haar aange boden. Door het hoofdbestuur van de Ned Ver. v. Huisvrouwen werd haar, bij monde van de afd. Schildwolde, de oorkonde met gouden broche overhan. digd. De présidente, mej. T. v. Sloten, legde de nadruk op het feit, dat een dergelijk jubileum in verband met de dienstbodenschaarste, steeds zeldzamer wordt. Zij prees haar om haar toewij- ding, eerlijkheid en trouw. STUDËNTEN BALDADIGHEND De studenten, die in verband met de „Varsity" in een extra trein Den Haag Utrecht zaten hebben zich zeer wan- ordelijk gedragen. Viermaal werd aan de noodrem getrokken; in Gouda heb ben de „heren" de laatste wagen los- gekoppeld, twaalf ruiten werden ver. nield, en in Utrecht trachten zij langs andere dan de geoorloofde uitgang het station te verlaten. In dit laatste meende de Utrechtse politie een reden te zien erop in te slaan. Door de Spoorwegen zal aan de „he- ren" een gepêperde rekening worden overhandigd. 50 Nauwelijks durvend te ademhalen volgde kapitein Gay den gevangen-bewaar- der. Boven aan de trap stond een grote vuurpot en hier sloeg de man links om en stond stil voor een grote deur terwijl hij zijn last op de grond zette. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 45) ,,Ben je uit geweest?" informeerde Héron, want ze had een hoed op en een kort jasje aan, en haar anders zo rustig blank gezicht was levendig-rose getint. Haar ogen schitterden van opwinding, die ze vergeefs trachtte te onderdruk- ken. ,,Ja, ik ben uit geweest," zei ze, „en ik wilde, dat ik 't niet had gedaan! Het spjjt me erg, dat ik je moet lastig vallen; maar, weet je, ik ben zo dom geweest, mijn armband-horloge te ver- liezen. Ik ben in het bos geweest. Ik weet waar het is, want ik heb het ko. ren vallen. Ik dacht toen, dat 't een eikel was; maar later miste ik mijn horloge, en ik weet zeker, dat 't dat geweest la!" „We zullen er meteen naar gaan zoeken," zei Héron prompt. ,/Och is dat niet erg lastig voor je?'' vroeg ze schijnbaar aarzelend, maar met een gretige, dankbare blik in haar ogen. ,,Volstrekt niet," zei Héron. ,,Kom mee, Rose; we zullen 't best vinden als je weet waar 't liggen moet. Zouden we niet een zaklantaarn meenemen?'' ,,0 nee!" zei ze haastig; ,,'t Is nog pcht genoeg. En we zullen de diaman- ten wel zien glinsteren. 't Spjjt me heus vresélijk, dat je nu voor mijn plezier weer naar buiten moet! Maar je vindt zoiets veel gauwer met z'n tweeën, dunkt me altijd.'' Ze was zé bezorgd en opgewonden, dat ze bijna op een draf voor hem uit- kleden. Hij stond juist op het, punt holde door de laan en over het gras- veld; en Héron volgde haar langzamer, peinzend over de wonderlijke macht, die diamanten toch bezitten, zelfs over zulke serene en evenwichtige vrouwen als Rose Vavasour. EJndelijk bleef ze staan, bijna op dezelfde plek, waar ze over de Dalton's hadden staan praten op de avond, dat May verklaard had, Sir Héron te haten. „Hier was het," zei ze fluisterend, ,,ja, hier moet ik het hebben laten val len. O, wat is dat? Ik geloof, dat ik iemand hoor praten. Het moeten stro- pers zijn. Sst! Verroer je nieti!" „Stropers!'' zei Héron. ,,Z6 vroeg? Dat is niet waarschijnlijk. De een of andere landloper Ah!" Want plotse- jing onderscheidde hij de welbekende stem van de vrouw die hij liefhad. Een ogenblik stond hij doodstil en staarde gespannen in de richting waar- uit het geluid gekomen was; daarna, toen haar woorden tôt hem doordron gen woorden van tederheid en zelf- beschuldiging woorden, waarmee ze bekende, iemand te hebben verlaten en vergeten voor een nieuwe liefde - deed hij een stap naar voren; maar de sterke witte hand op zijn arm trok hem in de schaduw van de bomen, en hij was te verbijsterd door verwondering en booshëid, om weerstand te bieden. De lieve, treurige stem ging voort; ieder woord werd door de twee luisteraars verstaan; ieder woord brandde zich met gloeiende letters in het geheugen van den man en hielp de onjuiste indruk van de eerste ogenblikken versterken. Want; nu hoorde hij een mannenstem een mannenstem, die de vrouw troostte kalmeerde. Een jjskoude hand scheen zich om Sir Heron's hart te sluiten. Hij vergat het mooie meisje dat naast hem stond hij voelde niet, hoe haar ogen met een dui^else vreugde op hem gericht waren. Hoe lang hij daar stond, wist hij niet; hij zou het nooit weten. Plotseling zwe. gen de stemmen. de verschrikkelijke be- tovering was verbroken en hij wilde naar voren snellen. Maar weer hield de blanke hand hem tegen. „Heron?'' fluisterde ze aan zijn oor. (Wordt vervolgd.) Hoogezand is voor samenvoeging. Welaan, wij hebben daar vrede mee. Immers, wij hadden niet anders ver. wacht. Het onderstreept slechts ons be- toog, dat de nadelen geheel aan onze, Sappemeerster, kant liggen. Wanit de gelneenteraad van Hoogezand is tôt dit standpunt gekomen niet nadat voorde- len en nadelen zorgvuldig tegen elkaar waren afgewogen, maar nadat abso- luut ontkend was, dat er enig bezwaar zou kunnen bestaan tegen samenvoe ging. En dat geeft te denken! Vooral wanneer wij naar aanleiding van een vraag van één der raadsleden van den voorzitter horen, dat het NETO-rapport, waarin evenmin bezwa- ren vèrmeld staan, opgesteld werd on der leiding van een oud.Sappemeerster: professor de Lange. Deze, en andere, on juist heden moeten wij weerleggen. Ja, wij moeten een woord van ernstig pro test laten horen tegen de misleidende voorlichting van verschillende raads leden. le. Professor de Lange was volko- men onkundig van de inhoud van dit NETO-rapport naar wij in een per- soonlijk onderhoud van hem vernamen. 2e. Van onze zijde is nimmer een beschuldiging van annexatie-neiging tôt Hoogezand gericht. 3e. Door het volkomen gebrek aan critische beoordeling van het NETO- rapport in de raad werden wij getrof. fen. Toch voldoet dit rapport niet aan de eenvoudigste eisen: Een historisch overzicht van de beide vorige pogingen tôt samenvoeging in 1827 en 1912 ont- breekt. De voordelen worden opgesomd; na delen blijven onvermeld. De heterogene bouw van Hoogezand als meervoudige gemeente met dorpskernen zoals Kiel- windeweer, Kropswolde en Westerbroek wordt niet geschetst. Aile beschouwin- gen hebben betrekking op de beide kommen Hoogezand en Sappemeer en niet op de gemeenten. Bestonden er in- derdaad in het geheel geen nadelen, zou er dan al niet lang tôt combinatie zijn overgegaan, zo vragen wij ons af! 4e. Wij leven gelukkig weer in een vrij en democratisch land. Kan daar aan een gemeente van 7000 zielen haar zelfstandigheid ontnomen worden, als 95 van de bevolking zich ertegen verzet 5e. De burgemeester van Hoogezand constateerde, dat de bewijsgronden te. gen samenvoeging moeilijk te vinden zijn. Verder dan een krantenverslag in Oost-Goorecht hebben hij, noch de andere raadsleden, blijkbaar gezocht. Ons rapport, noch de archiefstukken uit 1912 of 1827, werden geraadpleegd. Toch komt de burgemeester hier in strijd met het rapport van de NETO, dat elders geprezen wordt wegens ,,de grote kennis van zaken en de logische gedachtengang" en dat geen bezwaren of nadelen kent. Want wie opmerkt, dat iets moeilijk te vinden is, geeft toe, dat het i^vel bestaat. 6e. Een der raadsleden verwacht loonsverhoging van samenvoeging. Hij is slecht op de hoogte. In de Veenkolo- riiën gelden z.g. streeklonen, die onaf. hankelijk zijn van het aantal inwoners. Voor een zwembad en rjsbaan alleen is samenvoeging niet noodzakelijk. 7e. Een ander raadslid verwijt ons comité propaganda. Wjj hebben ons niet gehuld in een waas van geheimzinnig- heid, maar toch bleef onze actie beperkt tôt het houden van enkele vergaderin- gen, waaronder éés openbare, door 260 inwoners van Sappemeer bezocht, het houden van een enquête en het opstel. len van een rapport. De bev&lking van Sappemeer behoefde niet meer bewerkt te worden. Zij was, en bleef, er tegen. 8e. Verschillende sprekers in de raad gaven uiting aan hun twjjfel ten aanzien van het aantal tçgenstanders van samenvoeging: De 95 moeten met een korreltje zout genomen wor den. Zonder op deze onvriendelijke in- sinuaties in te gaan zouden wij slechts willen vragen Vinden de voorstanders deze 95 wellicht een motief vôôr sa. menvoeging. Slechts één der raadsleden vroeg zich af, of het NETO-rapport wel objectief was. Hij rook onraad. Maar stemda toch voor. Dit sociaal-geografisch rap. port heeft inderdaad het sociaal-geo grafisch verschil tussen Hoogezand en Sappemeer niet ontdekt, waarschijnlijk door een gebrek aan objectiviteit. Tenslotte wijzen wij erop, dat ôns rapport binnenkort in druk zal verschij nen. Gaarne zien wij een soortgelijk rapport van de voorstanders van sa. menvoeging tegemoet, terwijl wij ons aanbevolen houden voor inzage in het geheime rapport, dat een der ingezete- nen van Sappemeer naar Groningen zond. Wij strijden deze strijd voort... met open vizier! Sappemeer, 5 Mei 1946. HET COMITé TEGEN SAMENVOEGING. VERLAGING KAASPRIJS. Met ingang van 28 April zijn de prij. zen van de meeste soorten kaas met 30 et. per kg. verlaagd. Voor 40 kaas bedraagt de verlaging 35 et. per kg., terwijl de prjjs van korstloze kaas on- gewijzigd blijft. ER WORDT WEER KOFFIE- SURROGAAT GEFABRICEERD In verband met de koffiepositie in ons land zal er weer op beperkte schaal koffiesurrogaat worden bereid. Het zal bonvrij in de handel worden gebracht. IN HET KORT. Tegen den directeur van Unilever is 1 jaar en 4 mnd. geëist. Volgens AFP zou de Italiaanse Koning besloten hebben af te treden. Op 21 Mei wordt de luchtdienst AmsterdamNew York door de KLM geopend. Per reis zullen voorlopig 30 passagiers kunnen worden vervoerd. MARKT- EN VEILINGSBERICHTEN HoogezandSappemeer, 6 Mei 1946. Platglaskomkommers I f 7993; Idem II f6680; Kaskomkommers I f 71 f 72; Idem II f 56—58; Bloemkool I f 92112, ailes p. 100 stuks. Stoofsla f 11.20—13.30; Rhabarber f 9—13.30; Snijmoes f 18.70—22.20; Spi- nazie f 11.90—13.70; Witlof f 73, ailes per 100 kg. Kropsla I f 4.306.90; Kropsla II f 3.404.00 ailes per 100 krop. Radijs f 8.009.00 100 bos. SPOORWEGNIEUW S. Op 6 Mei is een nieuwe dienstregeling van de Ned. Spoorwegen in wer- king getreden. Ook in onze plaâtsen brengt dit wijzigingen met zich mede. Wij laten daarom hieronder een tabel volgen: GRONINGEN—NIEUWE SCHANS Groningen Martenshoek Hooogez.-Sapp. Sappemeer Oost. Zuidbroek Scheemd# Winschoten B B 4 20 4 50 7 26 4 39 7 45 4 43 7 52 4 53 7 59 5 00 8 07 5 09 5 21 8 16 5 41 5 53 6 11 8 28 8 46 8 52 8 59 9 05 9 15 9 28 9 42 9 59 B 9 30 9 49 9 56 10 03 10 10 10 19 B 11 34 11 53 12 00 12 07 12 14 12 27 12 41 12 56 13 14 NIEUWE SCHANS—GRONINGEN B B Nw. Schans 6 34 Winschoten 6 56 Scheemda 712 Zuidbroek 7 16 7 28 Sappemeer Oost... 7 39 Hoogez.-Sapp. 7 29 7 46 Martenshoek 7 52 Kropswolde j 7 58 Groningen 7 52 8 17 Door de ingebruikneming van de spoorbrug te Zwolle doen de treinen vanuit Groningen naar Holland plm. een uur minder over hun trajecten. Hier volgt een schéma van deze treinen B B B 10 20 13 46 10 42 14 10 10 52 14 21 10 55 1106 14 37 11 16 14 48 11 23 14 56 17 12 11 29 15 02 1135 15 09 11 26 11 52 15 28 17 35 STADSKANAAL— B H.S. P.weg 16 30 16 46 16 59 B 15 00 15 18 15 24 15 31 15 37 15 47 16 00 16 08 B 17 17 17 27 17 34 17 40 17 46 18 05 17 14 17 33 17 40 17 48 17 55 18 04 20 20 20 30 20 37 20 43 20 49 21 08 18 55 19 13 19 19 19 20 19 32 19 42 19 58 20 11 20 28 20 50 2111 21 21 21 35 21 45 21 52 21 58 22 04 22 21 ZUIDBROEK Stadskanaal Stadskan. Bareveld Wildervank Veendam Zuidbroek Groningen 6.f0 10 00 13.30 15.40 Amsterdam 11.67 15.40 18.17 21.03 Rotterdam 13.11 16.13 19.30 21.54 Den Haag 13.31 16.33 19.50 22.14 Den Haag 4.40 6.50 12.20 16 03 Rotterdam 4.42 6."8 12.28 16.11 Amsterdam 6.10 8.'8 13.20 17.10 Groningen 11.00 13.20 18.40 22.27 B is alleen op werkdagen. G op Zon- en Feestdagen 7.45 uur. D Zaterdags 13.24 uur. E op Zon- en Feestdaged 16.30 uur. Ook de GADO is met een gewijzigde I rooster begonnen, waardoor het moge- Ijjk is om 23 uur van Groningen naar Sappemeer te vertrekken, dus in aan. sluiting aan de trein uit Holland, die 22.27 arriveert. De trajecten Hgz.Assen en Veen damAssen worden door de GADO ge reden in aansluiting aan en naar de treinen naar en van van Holland. Pas sagiers van Kielwindeweer kunnen van de bus VeendarjaAssen gebruik ma ken (stopplaats bjj kruising). De eer ste bus uit Hgz. vertrekt naar Assen om 6.10 uur. De laatste verbinding van Spm. naar Groningen gaat om 22 uur. 6 26 6 34 6 44 6 52 7 01 714 10 05 10 13 10 23 10 30 10 39 10 52 B 13 48 13 54 14 03 14 11 14 17 14 27 B 16 35 16 41 16 50 16 58 17 04 17 14 19 30 19 38 19 48 19 55 20 04 20 17 ZUIDBROEK—STADSKANAAL B B B Zuidbroek 5 12 8 19 10 22 15 52 18 08 Veendam 5 27 8 34 10 38 16 06 18 23 Wildervank 5 36 8 43 10 47 16 13 18 32 Bareveld 5 46 8 53 10 56 16 21 18 42 Stadskan. P.weg 5 57 9 04 11 07 16 30 18 53 Stadskanaal H.S. 6 04 9 11 11 14 16 35 19 00 Ingaande 10 Mei zal het brood. rantsoen in België van 400 op 350 gr. worden teruggebracht. SCHOENREPARATIE. Voor schoenreparatie met rubber zijn geen bonnen meer verscbuldigd. Voetbaluitsiagen. FrisiaAchilleS 1—3; SneekGVAV 00; Velocitas— LSC 60; HeerenveenVeendam 8—1; HSCLeeuwarden 12. Door haar overwinning op Veendam heeft Heerenveen het kampioenschap behaald. Er is echter nog niet beslist over de bezetting v. d. onderste plaats. Sterker: er heerst nog spanning in de onderste regionen. 2e kl. B.: WoltersumEmmen 07; Appingedam.Hgz. 23; WWNoord- ster 21; MuntendamZwartemeer 10; HelpmanBato 2—2. De wedstr. GRCFW werd uitgesteld. In deze klasse heeft Emmen betlag gelegd op de kampioenstitel. Verdere uitslagen: Siddeburen n Nieuwe Schans III 012; Juniores HoogezandWilderv. 80. HSCLeeuwarden 12 De wedstrrjd HSCLeeuwarden is uaniël, z v ,noe maaKx ueM>_ uchlb ju-..—p "t v n'ipon"1' "I

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1