Mussert de Indonesische Kwestie Strijd om de Middellandse Zee Beschouwing over Bietenteeit. NIELJWS- en ADVERTENTIEBLAD aan de Gonferentietafel. niet alleen in Duitsland maar ook in Amerika Bij de Dood van De Tweede Ramer behandelt Uaol de £euyd, No- m Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroeli, Zoitibroek en Muntendam. Opgericht 1870. Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Buitenlands Overzicht De Soesoehoenan van Soerakarta afgetreden. CHURCHILL EREBURGER VAN WESTMINSTER. vorm Cultuurmuziek r a ni X ZATERDAG 11 MEI 11146 75e Jaargang. A.BONNEMENTSPRUS 1.25 p. kwart., fr. p. post (by vooruitbetaling I f 1.50 PRIJS DER ADVERTENT1ES 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", ala te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) 00ST Verscb(]nt Woensdag en Zaterdag Ultg. T. K. KREMER, Sappemeer Admlnlstratle- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerta en H. Bonewlt De conferentie van de ministers van ldle als betrekkelijk kleln land aan de buitenlandse zaken van de Verenigde Franse Oostgrens geen gevaar oplevert, Staten, Engeland. Frankrijk en Rusland en waarvan Frankrijk bovendien eco- te Pariis bliift nog steeds de belang- i nomische voordelen zou kunnen trek- stelUnft 'trekken De reaultaten zijn ken. Engeland wil mdnder ver gaan echter pover Steeds was er een scherpe i het wil een geallieerde contrôle ovei de tegenstelUng merkbaar in de belangen industrie, maar het wil aan de andere lan de Westerse mogendheden ener J kant ook Frankrijk aangenaam zyn. zijds en Rusland anderzjjds. Daar is in Vandaar, dat de Engelse voorstellen de eerste plaats het vredesverdrag met een compromis tussen be de zie s Italie. De Westerse mogendheden wen. wyzen vormen. Zo werd uit Parys sen Italie milde vredesvoorwaarden te geseind, dat Bevin de Franse regering stellen terwijl de Sowjet Unie vasthoudt een voorstel zou aan zeer harde voorwaarden, die Italie waarin hlj voorsteld een federale Ruhr. waaSnlhk economisch ten gronde staat, met Wurtemberg, Beieren en zullen richten. Vooreerst wensen de nog enkele andere staten veiemgd in Russen de havenstad Triëst van ItafTë een federaal rijk. Bovendien zouden de los te scheuren en aan Zuid-Slavlë te Industrieën in het Ruhrgebied onder ge geven. Verder willen zîj Italie een Scha- devergoeding laten betalen, die het on. mogelijk kan betalen, en die de econo- mische ontwikkeling van het land zal fnuiken, De ministers te Parijs laten zich echter niet leiden door de belan gen -ivan Italië kan belang hebben bij „ZIJ HADDEN ZEVEN MAANDEN..." Door de Nederlandse Spoorwegen wordt een boekje uitgegeven getiteld ,,They had seven months'' *(Zij hadden 7 maanden), dat een beeld geeft van de vernlelingen, die de Duitsers aan ons spoorwegbedrijf hebben aangericht. Het boekje verschijnt in de Nederl. en de Engelse taal, en wordt in ruime mate in het buitenland verspreid, ten- einde daar een beeld te geven van de moeilijkheden waarmede de spoorwegen te-kampen hebben. Het is een vlot geschreven en foto. grafisch uitstekend verzorgd werkje, dat het doorkijken waard is allieerd bestuur worden gesteld. Frankrijk en Engeland zullen het over het Ruhrgebied wel eens wortlen. Maar er moet ook rekening gehouden worden met de wensen van anderen, o.a. van Rusland. De Sowjet Unie heeft hoogstëns Frankrijk I reeds te kennen gegeven dat het een bij een welvarende aandeel wil hebben in het beheer van jjelangen^ Rus'îand5 zou galmT zien^dat Ongetwyfeld hebben de Westerse mo de mlcht van het Russisch georiën- gendheden de grootste belangen m Rijn- teerde Joego-Slavië toeneemt; daarom en Ruhrland, maar toch schijnt het da wil de Sowjet Unie Triëst, een belang. hier, evenals in Italie en in Gneken riike havenstad, aan dit land toewijzen, land de Russische belangen tegen die daarom heeft zij 2/3 van de schadever. van zyn ex.geallieerden zullen botsen. goeding welke zij van Italië wil eisen En dan zyn we nog ver verwijderd van voor dit land bestemd. Want een mach- de oplossing van dit probleem. tig, Russisch georiënteerd Joego-Slavië betekent Russische penetratie in de Middellandse Zee. Ook bij het bestuur van de Italiaanse koloniën aan de Afri. Het Franse référendum. Het Franse volk heeft zich ongun stig uitgesproken over de nieuwe SKYMASTER EN DOUGLAS DC 4. Velen kennen het verschil niet tus- sen een ,,Skymaster" en een DC 4. Uiterlijlc is er weinig verschil, en de beide types machines zijn nauw aan el- kander verwant, want de ,,Skymastef" is een militaire uitvoering van de DC 4, waardoor de exploitatie van dergelijke toestellen voor civlele doeleinden on. economischer is. De „Skymaster" heeft een maximaal startgewicht van 29.500 kg., het toestel, dat 4 motoren elk van 1350 p.k. bezit kan 28 of 36 passagiers meenemen. Het startgewicht van de DC 4 is 33.1000 kg., de machine is uit. gerust met een motorvermogen van 5800 p.k. yerdeeld oover 4 motoren, en biedt accomodatie aan 44 passagiers. Wegens grotere tankinhoud kan de DC 4 grotere afstanden overbruggen, en het intérieur is gerieflijker. SMOKKELAAR LANDDE PER VLIEGTUIG. Onlangs streek onder de gemeente Kaatsheuvel een klein verkennersvlieg- tuig neer. Een passagier stapte uit en het vliegtuigje verhief zich weer in de lucht. De Rjjkspolitie, die in de omge. ving surveilleerde, hield den passagier staande. Het bleek te zijn een zekere R. uit Vryhoeve Capelle, luitenant.betaal- meester vôor het Ned. leger te Brussel. Bij contrôle kwamen een zestal ki'stjes sigaren te voorschijn en 1800 sigaretten De bestuurder van het vliegtuig was zijn vriend, luitenant-vlieger in militai, re dienst. De sigaren en sigaretten wer- den in beslag genomen en te Waalwijk op het accijnzenkantoor gedeponeerd. SPOORWEGNIEUWS. In verband met de Interlandenwed. strijd NederlandBelgië, welke mor- gen in het Olympisch Stadion te Am sterdam zal worden gespeeld, zullen extra treinen worden ingelegd. Er zul len 15 extra treinen lopen vice versa naar Amsterdam vanuit Groningen, Leeuwarden, Alkmaar, Enschede, Apeldoorn, Nijmegen, Leiden, Zwljn. drecht, Haarlem, en twee uit Den Haag Utrecht en Rotterdam. kaanse Noordkust, waarbij de Russen grondwet. Dat betekent eeni nederiaag een leidende roi willen spelen, komt i voor de links geonenteerde partyen e deze wens van de U.S.S.R. tôt uiting. in het bijsjonder voor de Commumsten. Engeland, en ook in zekere mate Hoewel het in Frankrijk nog me tôt Amerika, is echter op zijn „qui vive", de door de commum^ Russische invloed in de Middellandse fusie tussen Socialisten en Commums Zee betekent een machtsverschuiving ten is gekomen, zaten de socialiste naar het Oosten, het betekent dat Rus- toch in zekere mate reeds gekneld land medezeggenschap zal krijgen in de greep van het communisme. De uit. de scheepvaart door de Middellandse slag van het référendum zal de socia Zee, en dus ook de scheepvaart met listen zeker wakker schudden, en er zal Indië of met andere woorden, dat de van een fusie van de twee grote links machtspositie van het Britse Rijk ver- partijen voorlopig wel mets komen mindert ten gunste van Rusland. Dat De Rechtse pers juicht over het re- wil Engeland voorkomen. Vandaar dat i sultaat van het référendum, Zij he het een sterk, met Egeland verbonden echter eerst reden tôt juichen indien Italië wenst, als bolwerk tegen het op. Frankrijk in de komende verkiezinge dringende Bolsjewisme. eveneens blijk geeft, dat het door rechts In de Middellandse Zee botsen de wil worden geregeerd. In Jum moet een de Westerse Staten en tweede constituerende vergadenng De Soesoehoenan van Soerakarta, een der rijke vorsten in Indonésie is afge. treden. Op 30 April heeft de Soesoehoe nan verklaart er geen bezwaar tegen te hebben zijn gebied aan de republiek over te dragen, indien dit de wens van het volk was. Rusland tegen elkaar. Toen er een ge. gekozen worden. De uitslag van het meenschappelijke vijand was kon er in ferendum betekent helemaal met, dat bijna aile opzichten samenwerking zijn. ook dan de linkse partijen een nede. Nu die vijand verslagen is, wordt dejlaag zullen lijden belangen-constroverse steeds scherper omlijnd. Dat openbaart zich in de te gengestelde wensen inzake het vredes. verdrag met Italië. Onder deze omstan. digheden kan men niet anders dan pes- simistisch zijn over de onderhandelin- gen over de Balkan landen, en in het bijzonder over Griekenland. Naar de Daily Telegraph BISSCHOPSWIJDING Mgr. KUYPERS De nieuwbenoemde apostolische vica. ris van Suriname, Z. H. Exc. Mgr. St. J. M. Kuypers, C.SS.R. zal op de twee. de Pinksterdag, Maandag 10 Juni, in de kathedraal St. Jan te 's-Hertogen. bosch door den Bisschop van den Bosch, Mgr. W. P. A. M. Mutsaers, tôt Bis schop worden gewijd. De plechtigheid begint om 10 uur. PROEFNEMING MET ENGELS STATOSFEER VLIEGTUIG. In Engeland worden proefnemingen gedaan met een door de fabrieken van Handley Page geconstrueerd stratos- feervliegtuig.De machine kan 34 per- soonen vervoeren en bij een motorver mogen van 6000 pk. ontwikkeld door 4 motoren een snelheid halen van 550 km. per uur. zouden de besprekingen te Parijs deze week eindigen, en zou een tweede bij. eenkomst eerst over enige maanden verwacht kunnen worden. De eerste conferentie heeft weinig gunstige re. sultaten opgeleverd. Het geleek meer op een miniatuuroorlog voor eigenbe- langen, dan op een poging om een blij- vende vrede in de wereld te vestigen Indien men er njiet in slaagt het wan. trouwen weg te nemen, is het bijkans uitgesloten, dat op de puinhopen van het verleden een gelukkiger toekomst wordt opgebouwd. Het Rijn. en Ruhrgebied. Er is reeds veel gezegd, er zijn reeds vele plannen gemaakt inzake Rijn- en Ruhrgebied, maar een aile partijen be- vredigende oplossing is niet gevonden Deze gebieden vormen een v. d. belang- rijkste Duitse industriecentra, waarbij de omliggende landen belang hebben. Frankrjjk zou deze gebieden graag van Duitsland losscheuren, niet zozeer om ze bij Frankrijk in te lijven, dan wel om een afzonderlijke staat te vormen, Nadat de Indonesche zaak enige tijd i buiten de Staten Generaal om is behan. meldde, del(^ heeft de regering nu verantwoor Zondag is het Moederdag. In de ach ter ons liggende jaren is de viering van deze dag steeds' minder geworden. De angstige spanning waaronder wij leef. den nam steeds toe. Er was steeds min der te koop om Moeder eens te verras- sen. Dat is nu anders geworden. Nederland is weer vrij. Nog is niet ailes te krijgen, wat je moeder graag zou geven, maar het wordt steeds beter. De étalagés van de banketbakkerijen en andere snoepwinkels zijn weer gevuld met al- lerlei heerlijkheden,al heb je bonnen of grondstoffen nodig om die te kunnen kopen. Maar bloemen zijn er in ieder geval volop. Dit jaar gaan we weer Moederdag vieren zoals voor de oorlog, want het is zoals in onderstaand ge. dicht je MOEDERDAG. Eén dag in 't jaar is 't moederdag, Dat is een prachtig feest, We vieren het door heel het land En moeder geldt het 't meest. De prêt begint al 's morgens vroeg. Als Moes is opgestaan Vindt zij de tafel kant en klaar Met bloemen vol belaân. Waarom het nu zo'n feestdag is? Dat weet je toch gewis: Omdat je eigen moeder toch De grootste schat op aarde is! Wie helpt je alttjd uit de nood? Wie weet op ailes raad? Wie dekt je 's avonds warpjes toe Wanneer je slapen gaat? Het hele jaar zorgt Moes voor ons Steeds staat ztf voor ons klaar, Maar nu 't vandaag haar feestdag is, Nu zbrgen wij voor hââr! R. Zw. ding afgelegd van haar beleid. Er werd een regeringsverklaring afgelegd, en terzelfder ttfd werd het rapport van de parlementaire commissie bekend ge maakt. In de Tweede kamer is de zaak be. sproken, waarbij verschillende sprekers zich niet met het beleid van de rege. ring konden verenigen. Daarna nam mi- nister Logeman het woord om het be leid te verdedigen. Allereerst verdedigde hij dr. v. Mook. Deze verdienstelijke figuur moet niet gezien worden als een soort ,,dictator'\ Voor het politieke beleid is de gehele regering verantwoordelijk. Door de lui. tenant-Gouverneur Generaal is het be leid ujtgevoerd, dat de Nederl. rege ring wenste. Sprekende over het nationalisme, zei de minister, dat dit ook in de buiten. gewesten een overheersende factor is. De zaak mooier te zien dan zij is heeft geen doel. Het Nationaljsme is een be- weging, die niet alleen in Indië bestaat, het is een wereldtendenz. Aile meer ontwikkelde personen in Indonésie heb ben zich achter de republiek geschaard. Als er wapengeweld moet komen, zo zei de heer Logeman, dan moet het zijn dat het ons wordt opgelegd. Tôt grote veldslagen zal het dan vermoedelijk niet komen wel zal er een hardnekkige guerillastrijd gevoerd worden. De groep Shahrir is de groep met het meeste werkelijkheidsbegrip. Wanneer we samenwerking willen met een nati onalisme, dat de toekomst zal hebben, dan is het Zaak met de groep Shahrir tôt overeenstemming te komen. In het rapport v. Poil staat veel waarmede de minister zich niet kan verenigen. Erin is veel materiabl over het nationalisme bijeengebracht, maar door de felle kleuren heeft men verge, ten, dat zij niet houden als er geen doek is waarop de verf wordt gesmeerd, Een door dhr. v. Poil ingediende mo. tie inzake autonome bestuursvorm voor Indonésie, alsmede spoedig bijeenroe. pen van een Rijksconferentie, werd door de Kamer aangenomen. Er is véel gesproken in de Kamer; veel wijzer zijn wij echter filet gewor den. Toen Nederland bevrijd werd heerste hier een chaos. In Indonesië is de chaos nog veer groter. Het testa, ment van de Japanse overheersing drukt zwaar op onze Aziatische Ge- biedsdelen, zowel politiek als econo misch. De Indonesiër is zelfbewuster geworden, hij wil baas zijn in eigen huis. Dat is een toestand waarmede wij rekening- dienen te houden bij ailes wat in de toekomst zal worden ondernomen om tôt oplossing van de Indonesische kwestie te geraken. Dinsdagmorgen vroeg is Mussert zoals wij reeds in onze vorige editie vermelden teréchtgesteld. Met Mus. sert is, symbolisch gesproken, de be. weging waarvan h\j de leider was, ten grave gegaan. Het Nationaal Socialis me heeft nooit willen bloeien in de Ne. derlandse gemeenschap, het paste niet in ons volk, dat voor aile geesteljjke vrijheid wenst. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat dit systeem, dat ge. boren werd in het daarvoor rijpe Prui. sen, naar onze bodem kon worden over- geplant, en daarin zelfs wortel kon schifeten. Dat wijst op de grote onte. vredenheid, die hier heerste. Men klampte zich vast aan iets, dat volko. men onbekend was. Maar velen, die aanvankelijk geloofden in het heil van de leer van Hitler zijn bitter teleurge- steld. Want toen het masker van soci alisme was afgerukt openbaarde zich het nazi.systeem in zijn ware gëïlaante: de machtswellust van enkelen, de zucht van een kleine kliek om de wereld te beheersen, ten koste van ailes. Wat was het programma dat Mussert voor ons land had opgesteld? Hij had geen eigen programma, de hervormin. gen, welke hij wenste waren slechts na- volgingen van hetgeen er over onze Oostgrens gebeurde. De NSB heeft in Nederland slechts een kleine groep kun. nen aantrekken, maar in zijn zucht om te heersen bedienden Mussert en de zij- nen zich van het laagste middel dat iemand gebruiken kan: landverraad. In zijn machtswaanzin ontzag hij zich niet ons land te verraden en te verkopen aan den vijand. Maar hij had zich ver- gist. De ,,fuhrer aller Germanen" heeft geen „grote dictator" van hem ge maakt. Hij werd sleçhts een stropop, die door Nederlander zowel al Duitser werd veracht. Mussert is dood, en met hem is het nationaal socialisme in ons land ge. storven. Er zullen weinig z<jn die om de beide doden treuren. Laat ons echter oppassen dat het afschuwelijke sy steem dat nu ter ziele is, niet in een andere vorm weer opstaat. Het natio naal socialisme is geboren uit ontevre. denheid en ook nu heerst er ontevre. denheid. Maar het nazi-isme zal ons nooit ult de ellende kunnen helpen, het zou alleen die ellende kunnen vergro- ten. Laat de jaren van 19401945 een les geweèst zijn voor de gehele wereld. „Natuurltjk kan nazi.isme overleven. Het bestaat nog in diverse vormen en plaatsen ondanks de pogingen het uit te roeien. Het is verbonden aan een van de doelen waarvoor de mens eeuwig strijd de strijd om de vrijheid. Krach. ten, gebaseerd op dictatuur, krachten, die geloven, dat het individu onderge. schikt is aan de staat, zijn altijd in de geschiedenis in een of andere vorm aan- wezig geweest," aldus zei een spreker voor de Amerikaanse radio, senator E. Thomas uit Utah. Sprekende over Duitsland zei hij, dat de Amerikaanse beztting goede vorderingen maakt met het verwijderen van nazi's uit de sleutelposities, doch dat zolang de oude garde van Duitse industriëlen de groep die Hitler steunde blijft be. staan, de Duitse industrie een bedrei. ging Zal vormen voor de vrede, want de Duitse oorlogsindustrie kan in 12 18 maanden hersteld worden. Aan een kortgeleden ontdekte samenzwering kan men zien, dat het nationaal soci alisme nog leeft in Duitsland. Er zijh nog talloze jonge Duitsers, die wach- ten tôt ze een kans krijgen uit hun schuilplaatsen tevoorschijn te komen, om te trachten opnieuw de wereld te veroveren. De wijze waarop jonge Duitsers de plaatselijke verkiezingen hier en daar hebben geboycot is daar- van een bewijs. Volgens senator Thomas moet Duits. land bezet blijven, tôt betrouwbare de- mocratische leiders opstaan, die in staat zijn het Duitse volk leiding te geven. Het is echter wel heel merkwaar- dig dat juist in het land, dat zoveel heeft bijgedragen tôt de vernietiging van het fascisme, de Verenigde Staten, nu reeds de wedergeboorte en een sterke opleving van het vooroorlogse fascisme valt waar te nemen. Er wordt openlijk rassenhaat gepredikt. Een van de Fascistische groepen is „America First'' die onder leiding staat van een zekere Smith, een isolationistische be. weging, die zich anti.Bolsjewistisch noemt. De invloed, die van deze en an dere fascistische groepen uitgaat is be- trekkelijk groot te noemen, en breid zich nog voortdurend uit. Het is moeilijk om de snelle herle. ving van het Amerikaanse fascisme te verklaren. Vermoedelijk moet men de na-oorlogse verwarring, vergroot door de vele stakingen als een der oorzaken aanwijzen. Het heeft echter weinig zin naar de oorzaken te gaan zoeken. Het kwaad is er eenmaal, en het is zaak dit kwaad met tak en wortel ult te roeien. CANADESE BRIGADE.GENERAAL VOOR DE KRIJGSRAAD. In het Canadese hoofdkwartier te Amsterdam is 7 dezer het procès be- gonnen tegen brigade.generaal J. F. A. Lister, die ervan beschuldigd wordt een huis te Amsterdam, dat gerequireerd was voor het Canadese leger, te eigen bate te hebben gebruikt. Hij is er n.l. met vrouw en kinderen in gaan wonen, schafte 4 Nederlandse bedienden aan, die hij uit legerfondsen betaalde, en verschafte zich extra rantsoenen uit le. gervoorraden. Het procès zal vermoedelijk 5 dagen dur en. PRESIDENT TRUMAN DRINGT AAN OP EENHEID EN PLICHTSBETRACHTIN G. In een boodschap aan de National Jewish Welfare Board (Nationale Jood. se Welvaart Raad), ter gelegenheid van de doodenherdenking op het Ar. lington Kerkhof zeide Président Tru- man, dat gedurende de omschakeling van oorlogs- op vredeseconomie de. zelfde nationale eenheid en plichtsbe. trachting noodzakelijk zijn als diè wel ke het mogelijk hebben gemaakt de oorlog te winnen. Verder zeide de Président o.m ,,het was een gelukkige gedachte, die de Na. tional Jewish Welfare Board aanleiding gaf het thema omschakeling van oorlog op vrede, het eerste onderwerp van be- spreking op haar eerste vergadering sinds 1942 te maken. Op de eerste jaardag van V. E.-day, is het hoofdonderwerp tijdens uw ver. gadering dienstig voor het vestigen van de aandacht op hetgeen zovelen hebben vergeten dat het strekken van de wapenen en het tekenen van het wa. penstilstandsverdrag op zich zelf de vrede niet brengen en dat de we:(enlijke omschakeling van oorlog op vrede de- zelfde eenheid en plichtsbetrachting vereisen, als die waarmede het arsenaal voor de démocratie is opgebouwd en de oorlog gewonnen. Evenals allen, die streden voor de overwinning, werden de Joodse mannen j wordt geen en vrouwen bezield door eenheid van betrokkenen doelstelling en door het vertrouwen in de Amerikaanse wijze van leven. Het beste monument te hunner nagedach. tenis zou een zodanige wereldorde zijn, die hup vertrouwen en offers rechtvaar- digt.» INBRAAK BIJ KASSIER. In de woning van een kassier te Meerlerhout drongen op een nacht drie gemaskerde mannen binnen. Door be. dreiging met revolvers en stenguns wisten zij de sleutel van de brandkast van den kassier te krijgen. Een bedrag van 10.000 gulden, alsmede een aantal spaarcertificaten is gestolen. MAANDAGAVOND KUNT U DE STEMMEN VAN DE B.B.O. BELUISTEREN. Weet u nog de stemmen van de BBC, waarnaar wij in oorlogstijd op verbor- gen plaatsen luisterden, de stemmen, die ons zo dikwjjls de kracht gaven te blijven volhouden, die onze hoop wak ker hielden, en die de illégale pers de gegevens verstrekte, die nodig waren voor het samenstellen van de bladen? Die vertrouwde stemmen kunt U weer eens horen, en wel Maandagavond om 19.15 uur op Hilversum I. VERHOGING KLOMPENPRIJZEN. Door de stijging van de houtprijzen was een stijging van de klompenprijzen onvermijdelijk. Gerekend naar Juni '45 bedraagt de stijging 15 Een paar hoge mansklompen eerste soort, maat 29 mag kosten f 2.14, voor tweede en derde kwaliteit mag resp. 80 en 50 van dit bedrag berekend worden. NIEUWE BONNEN VOOR RIJWIELBANDEN. Wegens het in omloop zijn van valse bonnen voor rijwielbanden zullen in de maand Mei nieuw model bonnen in ge. bruik genomen worden. Bonnen van het het oude model, met een vervaldatum gelegen vôôr 1 Mei blijven tôt 15 Mei geldig. VACANTIEGANGERS KUNNEN PETROLEUM KRIJGEN. Personen, die in hun vacantie tijde- lijk elders gaan wonen en die voor de bereiding van hun maaltijden zijn aan- gewezen op petroleum, kunnen voor dat doel petroleum krijgeh. Wie gebruik maakt van kampeerter. reinen, zomerhuisjes of bungalows wen. de zich tôt de A.N.W.B. Wie de beschik- king heeft over een gehele of gedeel- telijke woning met afzonderlijke keu. ken, of een boot met slaapaccômodatie wende zich tôt de distributiedienst van de plaats waar men tijdelijk gaat ver. blijven (watertoeristen tôt de distribu tiedienst van de gemeente waar men woont.) In gevallen van woningruil petroleum verstrekt. D» dienen deze aangelegen- heid onderling te regelen. Terwjjl men in Amerika het ,,offen- sief tegen de hongersnood" is begon. nen moeten wjj in ons eigen land trach ten met onze nog steeds beperkte mid- delen zo goed mogelijk mee te komen. Het zal echter niet gemakkelijk zijn de productie in zo snel tempo te vergroten als wij wel gehoopt hadden te zullen doen. Daarvoor ontbreken nog te veel hulpstoffen en hulpmiddelen. Maar toch staan wij er beter voor dan vele andere landen, die nagenoeg geheel afhankelijk zijn van hetgeen de grote bondgenoten kunnen aanvoeren. Voor ons is het niet zo zeer het gevaar, dat de rantsoenen zullen moeten worden ingekrompen dan wel dat wij de landbouw als bestaans- middel niet voldoende kunnen herstel. len. De onmogelijkheid bijv. om de var- kens- en kippenstapel komstenbron voor de als ruime in- kleine boeren SINAASAPPELEN OVER. Een aantal winkeliers hebben slnaas. appelen bestemd voor de distributie on der kinderen die in of na 1944 geboren zijn, niet in ontvangst genomen. Op 7 Mei is Churchill ereburger van Westminster geworden. Churchill is de Tegenwoordlg wordt zo veel over Jazz gesproken en geschreven, dat het ons gerechtvaardigd lijkt onze lezers hier- over in kort bestek enigszins in te lich- ten. In vele dag. en weekbladen zijn artikelen verschenen om het publiek op te wekken zich van de jazz af te keren, het te zien als een sentimenteel-erotisch verschijnsel dat van geen belang is in het kader der hedendaagse muziek. Met het woord Jazz bedoelt men dan de dansmuziek. Inderdaad heeft deze vorm van muziek geen enkele pretentie. Maar die dansmuziek is geen jazz. Jazz is cultuurmuziek, die zich sinds 1619, toen deportaties van Afrikaanse negers naar Amerika begonnen, heeft ontwikkeld tôt een hoog peil. De week-sentimentele deuntjes der huidige succesorkesten hebben niets met jazz gemeen. Jazz is oorspronkelijk een uiting van de doorgaans zeer muzikale neger. Daaruit volgt dat, daar de neger van de jazz voor blanken zonder geestelijke inspanning, moeilijk te begrijpen is. De blanken kwamen met de negro. jazz in aanraking, toen ze in 1912 of 1913 de neger-straatorkestjes in de ga- ten kregen, die er trouwens al voor 1900 waren (New Orléans). Het repertoire van deze jazz.ensem- bles bestond uit een zeer beperkt aan tal oude gigs en spirituals, vandaar dat men afwisseling probeerde te brengen door op een bepaald thema tijdens het spelen variaties aan te brengen. Hieruit is de kern der jazz ontstaan, n.l. de improvisatie. Onder improvisatie verstaan we spontané melodievorming op het oorspronkelljke thema. Hierdoor krijgt iedere compositie bij iedere uit voering een geheel eigen stijl en sfeer,, daar de neger zich zô in zijn muziek inleeft, dat hij impulsief iets van zich. zelf geeft. Voor een blanke is dat heel moeilijk, vandaar dat er slechts weinige goede blanke jazz-misici zijn. Een ander hoofdkenmerk van de jazz is de onstuimige syncopering. Een syn cope is de binding van een toon uit het zogenaamde ,,lichte" maatgedeelte met het volgende ,,,zware", zodat het oor. spronkclijk minder geaccentueerde maatdeel het accent krijgt. Uit dit con- flict tussen rhytmisch symmetriegevoel en kunstmatige (of ongewilde?) ver. geheel andere aar'd is dan de blanke,1 schuiving ontstaat een byzondere sensa- tie, en deze sensatie sprak tôt de blan. ke,' vandaar dat deze probeerde zelf ook jazzmuziek te maken. Hierbij werd echter alleen op de uiterlijke vorm ge- let, zodat er een ketelmuziek ontstond, waarbij horen en zien verging. In 1920 ontstond als reactie op deze muziek iets nieuws, n.l. een zoetel lieflijke en sen- timentele muziek, waaruit de tegen. woordige dansmuziek voortsproot. Intussen had de jazz ook niet stilge- zeten en in 1915 deed de swing voorgoed zjjn intrede. Swing is niet de een of an dere hot.foxtrot, 't is eenvoudig 'n trek king tussen metrum en rhythme, dus een trekking tussen de tijdsduren der melodietonen en de metrische regelmaat van de rhythmesectie. Swing is dus eigenlijk een kwestie van syncopische verschuiving, dus deze tijdsduur dat het melodie-instrument korter of langer doorspeelt dan het rhythmeteam, is echter te klein om op muziek te zetten. Een noot van een zestiende zou dan b.v. 6/64 moeten worden. Het is en blijft een kwestie van ,,feeling". Wij hopen U thans enigszins aange- toond te hebben dat jazz wel degelijk goede muziek is. De jazzmuziek is als de neger zelf: gespierd en krachtig en dikwijls haast kinderljjk van eenvoud. Als eerltjke uiting van een primitieve cultuur heeft zij recht op belangstelling en waardering^ A. d. J. open te stellen is een lelijke streep door eerste wten deze eer te beurt valt. de rekening. Intussen mogen we dank. zjjn jeze gelegenheid gehouden baar zijn dat dit voorjaar zulk uitste- 1 rede zel Churchill o.a. dat het voor. kend zaaiweer heeft gebracht. De voor- naamste thans is om door middel van jaarsgranen en de aardappelen zijn on- de verenigde Naties tôt een goede ver der bijzonder gunstige omstandigheden atandhouding met de Sowjet Unie te in de grond gekomen en thans is ieders aandacht gevestigd op de voor. jaarsbietencampagne. Het bietenzaaien moet nu snel geschieden, want iedere dag uitstel in deze eerste Meidagen be tekent een aanzienlijk geringere op- brengst in het najaar. Vooral met voe- derbieten is gebleken, dat enkele dagen vertraging in het zaaien de oogst reeds belangrijk drukken. En dat môét voor. komen worden want wij hebben een grote bietenoogst dringend nodig, zo wel aan voeder- als aan suikerbieten. Voor de oorlog bracht ons land nage- komen. Hij hoopte, dat een sterk Frankrijk en een herleefd Italië deel zouden uitmalcen van deze wereld.or- ganisatie. HONGAARSE EISEN AAN TSJECHO.SLOWAKIJE EN ROEMENIë. Ferenc Nagy, de Hongaarse minis- ter.president, heeft heden de Hongaar se eisen ten aanzien van Tjecho.Slowa- krje en Roemenië naar voren gebracht. Er zijn twee manieren om het probleem der 600.000 Hongaren, die in Tsjecho. noeg voldoende suiker voor eigen ge- glowakije leyen op te lossen aldus Na. bruik op bij een bietcnareaal van 50.000 Mgn kaQ hun een geiijkberechtigd tôt 60.000 ha. Als wij een dergelijke uit- zaai weer zouden kunnen bereiken, zou zeer waarschijnlijk het rantsoen niet on- aanzienlijk kunnen worden verhoogd. Bij het huidige rantsoen ontvangt iedere Nederlander 12 kg. suiker per jaar, het verbruik voor de oorlog bedroeg 2 Va X zo veel, ni. 30 kg. per hooofd per jaar. De industrie vordert ook nog een be- langrijke hoeveelheid, doch zelfs wan neer wij de oude opbrengsten van ruim 30.000 kg. per ha niet zouden bereiken, mag toch worden aangenomen, dat een uitzaai van ruim 50.000 ha de huishoud- suikerpot de helft voiler zou maken. In het jongste nummer van het Maandblad voor den Landbouwvoorlich- tingsdienst berekent de heer F. Mulder, hoofdassistent van die Dienst te Gro ningen, dat de suikerbieten een bruto opbrengst geven van f 2600.per ha. Dat is inclusief accyns, die aan de staat te goede komt. Welk ander gewas haalt een dergelijke waardeproductie Naast suiker brengen de bieten ook nog veevoedingsstoffen zoals mêlasse, pulp, koppen en loof op. Kraehtlge pro. paganda voor de bietenteeit van rege- ringswege ware dan ook wenselijk ge weest. gy. burgerschap verlenen, of zij zouden naar Hongarfle moeten terugkeren.doch in dat geval verlangde Nagy, dat het gebied, waarin zij leven, ook aan Hon- garije wordt gegeven. Hij vroeg tevens autonomie voor de Hongaren, die in Szekler wonen, een gebied in Transsyl. vanië, dat Hongarije van Hitler ontvan- gen had, doch dat Roemenië met steun van het Rode Leger nu wederom in be. zlit gekregen heeft. IN HET KORT. Generaal De Gaulle brengt van daag (wapenstilstandsdag) een bezoek aan het graf van Clemenceau, den „Tij. ger", die Frankrijks stryd tegen Duits land' in 19141918 leidde. De woordvoerder van de Perzi- sche regering heeft het volgende be. kend gemaakt: ,,Door ons ontvangen rapporten bevatten aanwijzingen, dat de ontruiming van Perzië voltooid is. In Polen wordt propagande ge maakt voor het annexeren van een stuk van Tsjecho Slovakije. De Belgische Steenkolenproduc. tie stjjgt voortdurend. In de week van 30 Mei was de productie 80.082 ton. 10 T 11. 3 •tta OlXSE ARBEIDEKS KREOEN ,uu.w u.H., —ions aneoei zoveei goea aoen aïs ny mer, "°se vaVas0ur. juffr der vooraf te waarschuwen_ geg^vej^jw^^n^weg' .te^atenjbreng^ii-^^^g1" u Tytje de Jonge, LJ«!j£L r-"

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1