Wat bracht Oorlogtuintjes kent eveneens zijn zorgen £eerf Van Boer tôt Fabrieksarbeider Verrijking NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer het Ministerie Schermerhorn tôt stand De Opbrengst der van de Geest fMmdunôt Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam Opgericht 1870. Binnenlands Overzicht Uit Amerikaanse Gorrespondentie 75e Jaargang, WOENSDAG 15 MEI 19.46 ABONNEMENTSPRU S 1.25 p. kwart., fr. p. post f (bij vooruitbetaling) 1.50 PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) No. 37 Verschijnt Woensdag en Zatendag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redaetieadres: Drukkerrj T. K, KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerta en H. Bonewlt De verkiezingen komen steeds meer naderbij. Het Nederlandse volk zal zich na vijf jaren van onderdrukking weer uitspreken, hoe het geregeerd wil wor- den. Velen, die zitting hebben in het huidige noodparlement zullen hun ze- tels moeten afstaan aan anderen. Er is veel veranderd in de bezettinsjaren: de partij.groeperingen de partij-program- ma's. De S.D.A.P., 'de V.D., de CDU, de ,,Vrijheidsbond'' en nog enkele kleinere groepen zijn gestorven en uit hun gra. ven zijn de Partij van den Arbeid en de Partij van den Vrijheid opgestaan. Hoe is de volksmening over deze nieuwe verhoudingen; staat ieder lid van de oude groepen ook achter de nieuwe partij De nieuwe tweede kamer die geko- zen zal worden, 2fal weer een spiegel van de volkswil, en op groond van de samenstelling van het parlement zal een regering gevormd moeten worden. Het ministerie Schermerhorn heeft zijn taak volbracht. Daarom is het nu tijd de balans op te maken van zijn verdiensten. Er zijn velen, die ontevre. den zijn over het regeringsbeleid. Iedere maatregel heeft voor. en tegenstandersj het is onmogelijk steeds ieder tevreden te stellen. Maar al is men zelf tegen- stander van een of andere maatregel,al is men zelf gedupeerde, toch moet men de verdienste van een ministerie be- palen naar het geen htt tôt stand bracht voor het gehele volk. En wanneer we om ons heenzien, dan moeten we con. stateren, dàt de chaos> die de Duitsers hier achter lieten ten d'ele is opgeruimd. De economiscne machine komt weer langzaam op gangi de sanering van ons betaalmiddel is daarvan het trekpaard geweest. Het systeem van geleide économie vindt veel tegenkan- ting. Wij willen ons niet voor en niet tegen dit systeem uitspreken, maar de geleide économie wordt als een rem op bedrijfs- en zakenleven gevoeld wan. neer het ontaard in ambtelijke bureau, cratie. De zuivering, de behandeling van politieke delinquenten, de Indone- sische kwestie, de herbouw van ons ge- teisterd Vaderland: Det zijn enkele van de dingen die de regering Schermer. horn heeft moeten aanpakken. Indien men dit ailes bedenkt, kan men niet ontkennen, dat het kabinet een zware taak heeft gehad en al is men het dan niet in aile opzichten met de genomen maatregelen eens, dienen we de man- nen, die in een tijd van de grootste ver. warring de taak op zich hebben geno men Nederland uit de chaos te leiden, en zich daarvoor ten voile hebben inge. zet, dankbaar te zijn. Betere toekomst voor de groientekwelcers. Er wordt in Nederland groente ver- nietigd. Er wordt heel veel kostelijke groente vernietigd dwaas misschien, maar toch is het zo, het moest gebeu. ren door een samenloop van omstandig1 heden. Nederland wenste zijn aandeel bij te dragen in de leniging van de hon. gersnood. Daarom werd land en tuin- bouw aangemoedigd. Nu komen de re. sultaten: veel groente, te veel voor de binnenlandse consumptie. Er moet,ge- ëxporteerd worden, maar waarheen? Engeland heeft zijn eigen teelt gedu. rende de oorlogsjaren sterk opgevoerd. Aan onze Oostgrens ligt een econo- misch ontredderd land. De regering heeft onderhandeld met de Britse be. zettingsautoriteiten! doch men kwam niet tôt resultaat. Intussen kwamen grote partijen aan de veiling en de prij- zen daalden onrustbarend. Belangrijke hoeveelheden moesten worden doorge. draaid. Er werden minimum prijzen vastgesteld, maar de bestemming van grote hoeveelheden, vooral spinazie en sla werdvemietiging. Doch het daagt in het Oosten let- terlijk en figuurlijk. De Britse bezet. tingsautoriteiten zijn over hun aanvan- kelijke bezwaren heengestapt en de uit. voer van overtollige groente naar Duitsland schijnt - in het verschiet te liggen. De Nederlandse Spoorwegen heb. hen in Zwitserland 22 sneltreinlocomo- tieven gekocht. DE HEER VERAART WEER AAN HET WERK. Velen zullen zich van voor de oorlog den heer Veraart herinneren, de man, die regenfabrikant wilde worden. Zijn proeven hadden geen succès. Hij expe- rimenteerde vanuit vliegtuigen en op de begane grond; hij liet omhoog spuiten met brandspuiten, maar zodra de spui. ten werden dichtgedraaid hield de re- gen op Thans gaat de heer Veraart weer aan het werk. In cirruswolken zal hij expe. rimenteren om te trachten in perioden van droogte regen te maken, en in natte tijden de wolken boven zee te la- ten uitregenen. GEKNOEI MET KUNSTGEBITTEN. Een tandheelkundige inrichting te 's.Gravenhage, met filialen in Amster dam en Haarlèm heeft in de jaren 1940 1946 een winst gemaakt van f 315.000 De inrichting leverde gebitten op afbe. taling, dus aan minder kapitaalkraeh- tige personen, Voor een gebit, dat ten hoogste f 75.mocht kost'en werd f 135.tôt f 500.in rekening ge- bracht. Bovendien moesten, om voor een gebit in aanmerking te komen, dik. wijls betaling in natura worden gedaan. Ook is het voorgekomen, dat men pa. tiënten aile tanden en k'iezen trok, en hun vervolgens ®ertelde, dat de prijs van het kunstgebit hoger was, dan werd overeengekomen. In verband met dit geknoei in de prij zen is tegen twee personen procès ver- baal opgemaakt. Te Weenen wordt gestaakt als protest tegen de lage rantsoenen. Op 12 Mei is de eerste logger met nieuwe Hollandse haring te IJmuiden binnengelopen. ENGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid der redactie.) De opmars van de jeugd. Met verbazing en enigszlns ontstem- ming heb ik het ingezonden stuk van Zijne ZeerEerwaarde Pastoor A. B. Schenk onder bovenstaand opschrift ge lezen in Oost.Goorecht van j.l. Woens- dag. De pastoor vindt het jammer, en naar hij gelooft velen met hem, dat bij de opmars van de jeugd de vorige week Zaterdag gymnastiekverenigingen verschenen, die door hun kleding, of liever gebrek aan kleding aanstoot ga- ven. Zijne Zeer Eerwaarde laat het aan het oordeel van de verantwoordelijke leiders over, of bij het tumen een zo ver gaande ontkleding nodig is. Dat het hier om een bepaalde groep dames gaat, blijkt wel uit de zin: Ik geloof, dat de heidense Grieken en Ro- meinen in de tjjd van hun diepste ver. val, hun ,,burgeressen" niet zo aan de blikken van iedereen overgaven. Ik zou hier de vraag willen stellen: Was in deze jeugd- en sportdemonstra- tie van omvelvoegeljjke kleding, zoals de pastoor zich uitdrukt, sprake? Uit de aard van mijn beroep (dag. bladcorrespondent) heb ik spéciale aan- dacht besteed aan deze demonstratie. Tevens ben ik reeds jarenlang bestuurs- lid van een sportvereniging en dus wel met één en ander op de hoogte. Ik heb de opstelling op het sportterrein te Hoogezand en de afmars vandaar aan. schouwd. Vanaf het ,,hooghout'' bij Kalkwijk heb ik tezamen met mijn col- lega van het R.K. dagblad ,,Ons Noor den," de fleurige, veelkleurige stoet voorbij laten trekken, verschillende ver. enigingen na elkaar. Wij hebben hierbij niets ,,onwelvoegelijks" kunnen ontdek- ken. Integendeel, wij hebben tegen el kaar gezegd: „Wat een schitterend ge. zàcht." Later hebben wij tezamen vanaf de tribune op het sportterrein te Sap pemeer de stoet zien opmarcheren. Ook van geen enkele andere zijde heb ik op- of aanmerkingen gehoord over onwelvoegelijke kleding in de stoet. Ik vraag mij dan ook af, wat de heer pas toor hiermede kan hebben bedoeld. Het enige wat het in zjjn oog mis schien zou kunnen zijn, is het volgende: Er liepen in de stoèt een klein aan- tal dames mee in een kort turnbroekje, zodat uit de aard der zaak wat veel van haar blote benen kwam te zien. Sportmensen geven hier echter niet om en iets dergelijks komt herhaaldelijk voor in sportdemonstraties, zonder dat van aanstoot geven'' sprake is. Nogmaals van aanstoot geven is hier m.i. geen sprake ik geloof wel, dat ve len met mfl er zo over denken. U, Redactie dankend voor de ver- leende plaatsruimté, teken ik Hoogachtend, JOH. RUGGE. Denemarken is het land, dat zonder I Mei 1945 zat men opgescheept met 300 twijfel het best de Duitse 'overheersing duizend Duitsers, een aantal dat over. heeft doorstaan. Het aantal slachtof- l'" fers van de nazi-terreur is aanmerke. lijk lager dan in andere landen, en het is na vijf jaren van bezetting in staat nog spek, boter> eieren en andere zui- velproducten uit te voeren. Voor de oorlog behoorde Denemarken tôt de armste landen van Europa. Het had geen koloniale bezittingen (IJsland kan men geen kolonie noemen) en het vasteland bestaat uit een vrij dorre, zandige bodem. De grote bron van in- komsten was de export van landbouw. en veeteeltproducten. Door de kwali. teit hoog te houden, waren de Deense producten overal gezocht en vonden overal afzetgebieden. Steeds meer kon Nederland de Deense concurrentîe ge- voelen. f Dat Denemarken de Duitse bezetting zo goed heeft) doorstaan is in de eerste plaats toe te schrijven aan het felt, dat het land zich vrijwillig onderwierp. Het had een Sociaal Democratische re gering, die ontwapening voorstond, waardoor het slechts over,een goed ge. oefendê militaire politie beschikte. Een oorlog te beginnen had geen zin, van. daar, dat het land zich vrijwillig liet bezetten, onder voorwaarde dat rege ring en' traditie gehandhaafd zouden blijven. Denemarken heeft het daaraan te danken, dat het in de eerste jaren van de oorlog minder heeft geleden dan de staten, die de Duitse horden opvin- gen op de punten van hun bajonetten. Toch heeft Denemarken zijn steentje bijgedragen tôt de geallieerde overwin. ning. Het had een uitmuntend georga. niseerde ondergrondse beweging, die de overheersers veel moeilijkheden veroor- zaakte, vooral toen hun zegevierende opmars was gestuit en hun terreur toe- nam. Nu schijnt Denemarken een oase in het verarmde en hongerende Europa. Het exporteert die voedingsmiddelen> die het meest nodig zijn, verzorgt kin. deren uit geteisterde landen, wier ge. zondheid tengevolge van de doorstane ellende is geschokt. Maar dat Denemarken, dat zoveel voor de wereld doet kent ook zijn zor gen. Het heeft te worsteien met een probleem, dat zwaar op het budget drukt het probleem van de Duitse vluchtelingen. Toen in de lente van '45 de geallieerde légers vanuit het Oosten en het Westen in Duitsland binnendron- gen werden ijlings duizenden personen naar Denemarken geëvacueerd. Op 5 ONTSNAPTE SSers EN MILITAIREN INGEREKEND. Met bahulp van hun miliatire bewa- kers zijn twee S.S.ers, die ingedeeld waren b(j een opruimingsploeg, ont. snapt. Na en jacht, dwars over de heide werden zij gegrepen. Ook de militairen, die hun behulpzaam waren zijn ingere- kend. EEN VIES ZAAK JE. Een Scheveningeri die na de bevrij- ding een poosje in Londen had gewoond, had daar een flinke partij Engelse si. garetten ingeslagen. In ons land stelde hij filiaalhouders aan, die deze sigaret- ten tegen hoge prijzén moesten verko. pen. Het is jammer voor de Schevenin- ger, dat de C.C.D. het zaakje ontdeKte, want nu zijn 16.200 van zijn sigaretten in beslag genomen.... BENZINE SMEEROLIE E VETTEN zuk VRIJ, MAAR een rijvergunning blijft noodzakelijk. Met ingang van 1 Juni wordt de dis. tributie van benzine, motorolie en an dere smeeroliën en vetten opgeheven. Rijvergunningen blijven noodzakelijk. De regering doet een beroep op de be. langhebbenden om de uiterste zuinig- heid te betrachten. Ze kwam 's morgens, zonder af- spraak. Een kleine vrouw. Een intelli. gent gezicht, scherpe trekken, staal- blauwe ogen. Ze had iets voor me. Haar man was gestorven. Haar twee enige zoons waren wegens ver- zetswerk smokkelen van Joden over de grens gegrepen, weggevoerd, ge storven. Waar? Ze wist het niet. Wat haar restte, waren herinneringen en een hemd. Voorzichtig maakte ze het pak los, dat ze bij zich had. Het was het hemd dat een van de jongens in de gevange. WASHINGTON, medio April. De lente heeft ingezet, de winterse koude heeft plaats gemàakt voor prachtig warm voorjaarsweer. De vruchtbomen staan reeds in bloei en overal ontluikt het jonge groen. Het ontwaken van de natuur was de oorzaak van grote be. drijvigheid in de z.g. ,,Victory Gardens'', letiterlijk vertaald ,,overwinningstuin- tjes", stukjes grond, die wij volkstuin. tjes zouden noemen. Ook in de grote steden bestaat animo voor amateurisme in het tuiniersvak. De eerste Maandagmorgen in de jonge lente kwamen massa's kantoormensen in de grote steden van Amerika op kan- toor met stijve spieren en lichte geval. len van zonnebrand. Er werden grap- pen gemaakt onder elkaar over leeftijd en physieke toestand. Op een groot kantoor kwam men tôt de ontdekking, dat van iedere 3 leden van 't personeel 2 een achtertuintje of een lapje grond gehuurd hadden, net groot genoeg om een ,,victory garden'' te beginnen. In Amerka schijnt men de waarde van het tuinieren voor employé's van kantoren enz. voor hun lichamelijke conditie te gaan inzien, en dat ver. klaart de gestadige uitbreiding van de garde der amateur-tuiniers. Wij zijn gewend, dat, indien Amerika iets doet, het op' grootscheepse wljze wordt gedaan. De opbrengst van een volkstuintje heeft practisch geen waar. de wanneer men de cyfers der enorme voedseltekorten bekijkt. Maar de V. S. hebben de aaak natuurlijk weer op ro yale wijze opgezet. Er zijn niet minder dan 20.000.000 van die tuintjes. Reeds in 1943 brachten de ,,overwinningstuin. eenkwam met 7% van de eigen be. volking. Dit aantal is iets afgenomen en bedraagt thans 230.000 (overeenko- mende met 5% van de eigen bevol- king). Al die vreemdelingen moeten ge. voed, gehuisvest en gekleed worden. Zij moeten medisch en geestelijk verzorgd worden. Dat ailes eist veel van Dene. marken. Overeenkomstig de richtlijnen der geallieerden ontvingen deze vluch telingen 2000 calorieën voedsel per dag, welke hoeveelheid de Denen in de win- ter op 2500 brachten. De Duitsers moesten uit de gevorderde woningen en openbare gebouwen worden verwijderd, daarom moesten er kampen worden ge. bouwd, waarbij Zweden de helpende hand tood. Er zjijn ruim 100 kampen, waarin iedere bewoner over een behoor. lijke ruimte beschikt). De medische ver- zorging geschiedt zoveel mogelijk door eigen artsen en verpleegsters en ex-mi. litaire Duitse dokters, maar ziekt'e en sterfecijfers waren veel hoger als onder de eigen bevolking, zodat ook Deens medisch personeel moest worden gere. quireerd. Het kleding-vraagstuk is zeer urgent. De vluchtelingen behoren voor het grootste deel tôt de armste lagen der bevolking, en hebben bij hun over. haaste vlucht 'slechts 't weinige kunnen medenemen, dat zij aanhet lichaam had den. Dat is nu versleten. Hoe moet men die mensen nu aan kleding en schoesel helpen, terwijl Denemarken daarvan niet eens voldoende voor zichzelf heeft? Ook het onderwijs van 40.000 kinde. ren is een zware taak, die men zoveel mogelijk door Duitse onderwijskracht- ten laat uitvoeren, maar onder Deens toezicht. De Deense taal wordt de kin. deren niet onderwezen, aangezien men geen nauwer contact wenst tussen de vreemdelingen en de eigen bevolking. Wel tracht men hen begrip van démo cratie bij te brengen, door films, lan- tiaarnplaatjes, enzy Wij hebben hier enkele van de voor- naamste punten van het vluchtelingen probleem in Denemarken besproken. Er zijn nog vele anderen. Denkt U eens aan de verwarming in Denemarken is het veel koeler dan hier! enz. De gevolgen van de Duitse nederlaag zijn voor Denemarken wel heel duur. Het zit met 230.000 vluchtelingen, die onmogelijk naar hun land kunnen te. rugkeren, vanwege de chaotische toe- standen, die daar heersen, en hun ver. zorging kost niet minder' dan 3/4 mil- lioen Kronen per dag. nis had gedragen. Er waren met inkt ders" 8.000.000 ton voedsel op, dat is tekeningen op aangebracht. ,,Ziet u, zo een hoeveelheid voldoende om 160.000 zaten ze in de cel. Ziet u, hoe keurig 50 tons goederenwagens te vullen, of de cel er uitziet? de anderen zeiden 800 Liberty-schepen ieder van 10.000 ook altijd dat mijn twee jongens allebei ton! Het kwantum maakte 40 uit er de moed in hebben gehouden. O van de totale groente.opbrengst van de ze waren fel! Ze hadden niet gestu- Vereenigde Staten. Dat was in 1943. deerd, maar ze waren niet bang om ieder de waarheid te zeggen al die lieden die zich door de Duitsers lieten misbruiken En ze vertelt verder haastig, in afgebeten zinnen met somberen gloed intussen is het aantal tuintjes aanmer- kelijk vergroot. Ook is er in Amerika een club van boerenjongens en .meisjes, die zich niet alleen toeleggen op de groenteteelt, maar ook op vee- en pluimveeteelt. Zo in de ogen. In de stilte van het vertrek j werden 43 millioen stuks pluimvee en rijst het visioen op van Amsterdam in '40 en '41 en '42. De Februari-staking maatregel na maatregel tegen de Joden hun angst hun hoop ve- ler wanhopig streven om zichzelf te redden sommigen vastberaden, tar. tend verzet. ,,M'n jongens hebben ge daan wat ze konden, en nog toen ze in de gevangenls zaten, konden ze me briefjes sturen. ,,Moeder", schreven ze ,wees niet bang wij zlijn het ook niet En we komen er doorheen." Maar ze zijn er niet doorheen gekomenAls ze het kostbare hemd zorgvuldig en teder heeft opgerold, en weg is, terug naar haar eenzaam huis dan hangt nog de echo van haar fel relaas in de kamer en dan besef ik opnieuw dat er dingen zijn gevoelens, verhalen, her inneringen die, een geur gelijk, zich aan de greep van oorlogsdocumentatie onttrekken En zijn het niet juist de meest wezen- lijke (Uit ,,Nederl. in Oorlogstijd") 2.700.000 stuks hoornvee gefokt. De oppervlakte van de „Overwinnings CHURCHILL VERLOOR ZIJN SIGAAR. Tijdens een rit- door Den Haag, liet Churchill, terwijl hij naar de menigte wuifde, zijn sigaar vallen. Het kostbare nicotine apperaat kwam buiten de auto terecht. De verslaggevtr, die dit meldde heeft verzuimd eraan toe te voegen of er on der het publiek een run van souvenir- jagers ontstond, om zich van de sigaar van ,,den groten man" meester te ma. ken. JONGETJE OMGEKOMEN. Te Nijkerk plaagden enige jongens een paard, dat in de weide liep. Het dier trapte onverwacht achteruit, waar. door een vier jarig knaapje tegen het hoofd werd getroffen en zo ernstig ge- wond, dat het na enige ogenblikken overleed. tuintjes" werd door deze club nog ver groot met 1.300.000 acres. Zo wordt de groenteteelt in Amerika vergroot, en kan de strijd tegen de honger met nog meer energie worden gevoerd. De tuintjes brengen wel is waar geen graan of oliehoudende Zaden op, die geëxporteerd kunnen worden naar landen, die ze nodig hebben. Maar de groente vormen een welkome aan- vulling van het Amerikaanse diner, dat om Europa de helpende hend te bieden aanmerkelijk kleiner is geworden. Teneinde de overvloed van groente, die des zomers geproduceerd wordt te verwerken wordt door consulenten van het dept. van landbouw de lnmaak thuis aangemoedigd. Ook moedigt de rege. ring de nieuwe vriesmethode aan om de groenten tôt de winter te kunnen bewaren. Hierdoor komen de groenten in blik van de geconserveerde-levens- middelenindustrie vrjj voor export. BESTRIJDING VAN ANTISEMITISME. De onlang opgerichte Christe- lijk-Joodse Vereniging ter bestrijding van het anti-semitisme heeft een be roep uitgevaardigd, waarin zij zegt.dat de ervaringen der laatste decennia aan de wereld bewezen hebben, dat het an tisémitisme een onmetelijk gevaar vormt voor individuen en hele volken. De strijd tegen het antisémitisme is derhalve niet slechts een zaak van de Joden, doch ook van de Christenen en heeft een belangrijke politieke beteke- nis. De Vereniging roept allen, die van goede wil zijn op dez(e strijd te bevor- deren en te ondersteunen. ONDERGEDOKEN S.S.er GEVAT. Twee jachtopzieners, die op de Ve. luwe surveilleerden, zagen een man en vrouw, die gepakt en gezakt waren in een dennenbosje verdwijnen. Zij volgden hen en kwamen voor een hol te staan, waaruit bij hun nadering een in Duitse uniform gekleed persoon vluchtte. Zij zetten de man achterna en wisten hem te grijpen. Het bleek een uit Harskamp gevluchte Hollandse S.S. man te zijn. De man en de vrouw, die van hulpver- lening aan den déserteur worden ver. dacht, maakten van de consternatie ge- bruik om aan de haal te gaan. De melk en slachtveeprijzen zijn ver- hoogd. De verhoging van de vleesprijs wordt verhaalt op de consument en be. tekent dus een druk op de lonen, dan wel een druk op het verbruik. Beide moeten op de duur nadelig zijn voor den veehouder. Bovendien geven deze ho- gere vlees- en melkprijzen nog steeds geen voldoende bestaansmogelijkheld voor de kleine boeren, die alleen te hel pen zouden zàjn door een groote groei van de veestapel en wel vooral van die van de varkens en de kippen. Minister Mansholt blijkt er zelfs aan te twijfe. len of hij wel ooit een bestaan voor deze mensen kan vinden, want hij heeft in een rede op Texel verklaard, dat de kleine boerenbedrijven voor een gedeel- te opgeruimd zullen moeten worden. Hij In een artikel in ,,Ons Noorden'' wordt door dit blad geciteerd een me. ning van een jongere over filmkunst geuit in ,,De Balans", het orgaan van de leerlingen van de M.T.S. te Groningen. Na er op gewezen te hebben hoe het publiek zelf maar al te vaak oorzaak is van het feit, dat het films worden voer. gezet waarvan de artistieke waarde nu juist niet bijzonder hoog kan worden aangeslagen, beëindigt schrijver z'n ar tikel met de woorden: ,,Het wordt zo langzamerhand eens tijd, dat we ver- standig gaan worden." Al is de schrij. ver in z'n woorden niet vrjj te pleiten van een zekere overdrijving, die het en. thousiasme der jeugd eigen is, toch be- rust de kem van z'n betoog op een waarheid. De smaak van het publiek moet veredeld worden. En hier ligt m.i. een taak voor de keuringscommissie voor het filmwezen. Niet alleen zal zij hiermee het publiek leren een goede film waarderen en het leren inzien hoe de goede film is, maar tevens zal zij menigen bioscoop-directeur, die maar al te graag zijn publiek het beste wat het filmwezen biedt wil voorzetten, maar die telkens moet constateren, hoe de waarlijk goede film het niet ,,doet", een sterke steun verlenen in zijn stre ven de smaak op te voeren. En indirect kan zjj zodoende invloed ultoefenen op de gehele productie.gang. Zeker, dit procès is niet in een hand.omdraaien uitvoerbaar, maar wanneer men er maar een keer mee begint, vooral bij de jeugd, die het bioscoop bezoekend pu bliek 'voor later zal vormen, dan zlijn m.i. de kansen op redelijk succès niet uitgesloten. Er dient een critisch bios coop publiek gevormd te worden o.a. door betere voorlichting. Daarom een filmkeuring, niet alleen gebaseerd op zedelijke normen, maar ook op artis. tieke. ,,Een bloot been,'' schrijft Ons Noorden, wordt gecoupeerd, een prul naar vorm en inhoud goedgekeurd," een bewering, die maar al te waar ïs en die geenszins lijdt aan overdrijving. Het doel van de film moet zijn, evenals dat van een goed boek, van ieder goed tonelstuk, verrijking van de geest. En om dat doel te bereiken beschikt de roi. prent over grotere mogelijkheden dan het geschreven of gesproken woord, waarbij buitendien nog komt, dat het visuele beeld dieper doordringt, langer bijblijft dan het auditieve alleen. Opvoeden bestaat niet alleen in ver- bieden, in doen vermijden, wat slecht en schadelijk is, maar het zal tevens en tegelijkertijd moeten gericht zijn op het aanleren van het goede en het schone. Dit geldt ook voor de film: en daarom moet den doorsnee-bioscoopbezoeker, vooral den jeugdige, geleerd worden, welke eisen gesteld worden aan een goede film en aan welke eisen zij moet beantwoorden. Het is bekend. dat in deze maand de de Kunst, in haar meest verscheidene uitingen, door het land zal trekken on. het devies ,,De Kunst gaat door het vrije land'', waarbij kunstenaars op ieder gebied hun pogingen zullen aan. wenden het Nederlandse volk meer waardering en begrip bfl te brengen vertelde, dat als er voor deze mensen op hun bedrijf geen redelijk inkomen te verdienen valt, industrialisatie uit- komst zal moeten geven. De regering heeft daartoe een plan ontwikkeld om over aile provinciën verdeeld industrieën te stichten, die deze boeren en boeren- arbeiders zullen moeten opnemen. Nu is dat geen kleinigheid, want men kan moeilijk deze mensen half in de indu, strie en half in de landbouw laten wer- ken. De kleine boeren zouden dus de landbouw vaarwel moeten zeggen en industriearbeider mooeten worden. Het is jammer, dat een zo belangrijk vraag- stuk als dit bijna terloops aan de orde is gesteld, want, hier liggen belangen, die niet alleen de gehele landbouw, maar ons gehele volk raken. Ons land telt alleen al meer dan 100.000 boerde- rjjtjes van één tôt vijf ha. Dat is 40 van aile zelfstandige agrarische onder. nemingen. Als men het voor onmogelijk verklaart deze bedrijven rendabel te voor waarachtlge kunst. Men heeft de gelukkige gedachte gehad ook de film hier in t schakelen, hetgeen tevens in houd een erkenning van haar kunst- waarde, zodat er reeds gesproken wordt j maken, zou men ze geheel moeten op vaq een ,,filmfestival in Mei". In spe. j heffen en het vrijkomende land aan DRIEDAAGSE FIETSTOCHTEN DOOR BRADANT. De Vereniging voor Vreemdelingen- verkeer 's-Hertogenbosch gaat dit jaar weer de bekende driedaagse fietstoch- ten door Noord-Brabant organiseren. De zwerftochten, die begin Augustus zullen gehouden worden gaan door de mooiste streken van Brabant, langs bossen, heide, vennen en polders, als- mede typische Brabantse boerderijen en pittoreske dorpjes. LA GUARDIA DREIGT OPNIEUW. La Guardia, de ex-burgemeester van New York ,sinds enkele weken direc teur generaal van de UNRRA, heeft een hoge opvatting van zijn plicht en werk als aodanig. Eerst heeft hij te- genover président Truman met aftre. den gedreigd, indien niet in de V.S. een strenge distributieregeling zou worden ingevoerd, opdat grotere voorraden naar de hongerende landen zouden ge- zonden kunnen worden, Thans heeft hij indirect weer met aftreden gedreigd. Indien de UNRRA geen grote toewij- zingen krijgt tôt de a.s. oogst, ver- klaarde hij zijn taak niet te kunnen vervullen. Hij is van mening dat, in dien in aile landen aan de stadsbevol- king een rantsoen van 300 gram brood per dag werd verstrekt er voldoende graan zou zijn. Ten slotte deed La Guardia 'n beroep op de voedselverstrekkende landen om hun bijdragen te verhogen. ciaâi gearrangeerde voorstellingen, dus buiten de gewone om, zal den bezoekers en selectie van de beste filmproducten uit verschillende producerende landen worden voorgezet. Verder zullen er spe. ciale voorstellingen voor jeugdige per sonen aan verbonden worden, terwijl het bovendien in de bedoeling ligt, de te vertonen films door deskundigen te laten inleiden, hetgeen een zeer tioe Te juichen strevèn is. Een ding echter is jammer. Volgens de voorlopige plannen blijven deze voorstellingen be- perkt toi) de grote en grotere plaatsen, zodat de overigen van deze kunstde. monstratie verstoken blijven, terwijl er buiten die plaatsen toch ook nog tal. rijke liefhebbers van uitstekende films :fijn. Voor zover mij bekend is, behoort Hoogezand niet tôt de plaatsen, die in het programma zijn opgenomen. En toch zou een deelnemen aan dat film- festival ook hier haar reden van be staan hebben. Misschien zou een Bios. coop.Directeur, die reeds meerdere ma- len het bewijs leverde artistiek-verant. woorde films te willen brengen, on- danks een zeker matheid bij het publiek er in kunnen slagen ook hier die aparté voorstellingen te doen brengen, waar. door een dienst bewezen zou worden niet alleen aan den serieuzen filmlief. hebber, maar ook aan de film zelf, om- dat de bioscoopbezoeker dan weer eens rolprenten zal kunnen gaan zien, die een verrjjking van de geest zrjn. andere boeren toewijzen. Reeds verna- men wij, dat op Walcheren soortgelijke maatregelen worden overwogen en wij vrezen, dat de regering hiermede niet de onverdeelde instemming der betrok- kenen zal winnen. Niemand wil graag uit zijn beroep gestoten worden en nog minder zal men zijn lknd willen opge. ven om het aan een ander toegewezen te zien. Het is bekend, dat de vrijwil- lige afvloeiing van de landbouw naar de industrie geen omvang van enige betekenis heeft zolang men over enig land beschikt. Men probeert het liever met tuinbouw, fruitteelt, kippenhoude- rij e.d. dan dât men zelfstandigheid prijs geeft. Men beschouwt het als een aehteruitgang in maatschappelijke stand als men fabrieksarbeider moet worden. Men kan echter ook niet de mensen dwingen om hun bestaan op te gqven, tenminste dat is in de démo cratie nog nooit gebeurd en wij voor. spellen dan ook aan de regering zeer weinig succès bij pogingen in deze rich- ting. Wij herinneren ons nog al te goed hoe weinig resultaat soortgelijke maat-, regelen ten behoeve van de Zuiderzee- vissers hebben gehad. En trouwens wie geeft ons de zekerheid( dat kunstmatig gestichte industrieën een betere markt zullen vinden dan ons agrarisch ver. edelingsbedrjjf, dat onmiddellijk weer een toekomst heeft zo spoedig de wel- vaart van West-Europa zich enigerma^ herstelt. INTERNATIONALE LU CHT V AARTCONFERENTIE. Op 21 Mei begint te Montréal (Ca nada) een internationale luchtvaart- conferentie. Nederland zal vertegen- woordigd worden door de heren A. Spanjaard, D. Goedhuis, H. C. E. Ede van der Pals en H. Slotemaker. De laatstgenoemde beide heren zullen ge. bruik maken van het K.L.M. vliegtuig, dat de dienst AmsterdamNew Tork zal openen. INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN HET VERZET. Door de Verenigde Naties is een mo- tie ontvangen van de Intern. Conferen- tie van het Verzet welke te Praag werd gehouden. Hierin wordt gevraagd om snelle en strenge berechting van de oorlogsmisdadigers, heropvoeding van het Duitse volk in democratische zin alsmede militaire en economische con. trôle van Duitsland zolang dit nodig is. RESULTAAT ONDERZOEK VAN DE BRITSE RAAD VOOR HUWELIJKSVOORLICHTING. Volgens dr. Mace van de Britse Raad voor Huwelijksvoorlichting wordt één op vier eerstgeboren babies in Enge land en Wales buiten huweljjk ver. wekt. Veertig procent van aile meisjes onder 20 jaar is op de huwelflksdag zwanger. TOSCANINI BEDREIGT. Door de politie te Milaan werd een aantal annonyme brieven ontvangen, waarin werd gedreigd, dat een bom in de zaal zou worden geworpen, indien het concert, dat Zaterdagavond in de Scala werd gegeven, door Toscaninl, werd gedirigeerd. Dank zij de uitgebreide polltiemaat- regelen bleef ailes rustig. Naar de schuldtgen van de intimidatiepoging wordt gezocht. «Bai D trSE ARBEIDERS KREGEN FCW.VZW.T 1 I frouw Daltont die mijnheer Parks mei ons allebei zoveel groed doen als hy hier I Rose Vavasour. 1 gee-^venahad om weg*.te laten. brengen-1 j ,,Hoe maakt 5mt len verdwijnt naar net nem mvan, zon- het,, beste juffrouw |der vooraf te waarschuwen oaaruna nmeemena voorma, J-iUia Klaziena, d. v. Hendrik de Jongc^ A Tytje de Jonge, Hgz. Daniel z. WÊÊ

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1