(Oe Waarheid) Afdeling Goeree en Overflakkee d. Leeuw Boeldag - fil Gem. H.B.S. Rijks hogere Kleuterondei Ingeianden-vei Gemeente S!» Portugees Murillo-Mwateiwf Het Nederlands elftal won van België Kapitein Gay Huisme F- v. d. SPAN Jr., Zaal Staalstr, Leden van de Grebbebond defileren iangs graven der gevallenen. V. van de lagere school Kees de 3° 10 ser- reu Waters< ,DE KAU Soirée Dans Th. van Ger no. 58^ Plaatselijke Berichten INTERESSANT PLAN IN NOORWEGEN. SPORT OVERDRACHT COMMANDO OVER OOST JAVA AAN NEDERLANDERS NEDERL. AARDBEIEN NAAR ENGELAND. DE INVOER VAN GROENTEN ENGELAND. Minister Prof. sprak te Hoogezand. nenhok, bod, H :raat 19, houw :rf, Bijl- ge spie- erbroek appeler) eg 31 dagneto ^loorde- Woort- Zuidbr ;r voor, 205 60 L aat 56, en Stu- Z., 45, verptijd 150 K.G. z, vr.gr. ger, Ultimus Pootaardappelen 28/35. W, A. Scholten's Aardappel ni ltabr, Foxhol pr. Herenrijwiel zond. b mien Bouman, Kntjpslaan E 434 twenter Belg mak en gewillig bij H. Brands, Kolham E 448 Meisjesfiets op surrogaatbanden bij E. Schreuder, Achterdiep 12 GEVRAAGD Mevr. de Waal, Westersingel Groningen vraagt per Juli een llink D!enstmeÎ3je voor dag en naclit, goed kunnende werken en koken. klein gezin, goed loon. Aanbieding per- soonlijk. en net Meisje niet beneden 8 jaar als hulp in de huish intern. A. F. Bodewes, Prof Hamelstr. 31, Groningen BOEkHÔUDSTËR. Bureau „Oost-Goorecht", Sap- pemeer een jongste Bediende htsgeit.lvoor Kantoorwerkzaamheden. Jieland, Schriftelijke sollicitaties aan J de Vries, Boter- en Kaashan del, Sappemeer zo spoedig mogelijk een flinke Broodbakker boven 20 j. R Weij. Beukemastr. 2, Hoogez. voor direct een Arbeider voor vast of los werk door J. Prins, Achterdiep 321 (linke nette Jongen voor het IJzervak. Matth. Kroon, Hgz voor direct Loopjongen, leeft. 6-17 j. H. Poelma, „De Spar" Woldweg 136, Kropswolde en Leerjongen, om in het vak te worden opgeleid. Druk kerij Oost-Goorecht, Sappemeer Chauffeur en een Rijwiel hersteller. F. Bischoff, Foxham een Kwekersknecht of flinke Arbeider op bedrijf Wallinga Borgercomp str., Sappemeer een ICappersbediende. S. ten Cate, Kapper, Sappemeer een Bakkersbediende of Venter H. Scheeve, Noorderst., S'pm. rinnen alfkast umlam Hart ehoone e rode r Plan rartijtj jitsber )tshorn \chter et ma ombos, :n paar maat tel rui Hoo n, 600 .Borg Brand eelten nklom er Slijm jezand Hône aroek ringen iuizen e her rot en D. H Zuid H. t Kin en, 11, H Hgz Boer, ïam Zijl enga Geit Kol veken •aard shorn 1 een it 38 sweer :n bij roken lilder, lilam. volde oud. 3 pus en p 1 zool 50 B. thuis îd J. RUILEN. prima Simplex Heerenrijwiel met 2 versn. tegen Kabinetje kast, volkastklok of dergelijke, 00k wel toebetalen. Verlengde Hootdstraat 7, Hoogezand paar z.g.a.n. hoge br. Schoen- tjes m. 25 één keer gedragen tegen Luiers. Zuidlaarderweg Kiel-Windeweer Damesschoenen Op Donderc s nam. 2 uur, Woning- en A GEERSINGA voor de Erv. lieden J. Scha; Huizing, aan ci te Martenshoek contante betalii kocht als 2 fauteuils buffet, 2 theekc linnenkast, coi standers, beelde derijen, koperc bloempotten, kookplaat met grote voerkist, matten en bie kachel, 2-perso houten ledikai wandkoffiemolei matrassen, 2 trappen, emm 1 pits petroleui herenrijwiel z. b gereedschap, en Bezichtiging den verkoop. W. E. A. Deurwaard) paar z.g.a.n. Kiel- 36 ruilen voor m. 35 sterstraat 5 donkerbl, Damesmantel m. 40 tegen Overhemd of iets pas sends. Kolham E 345 WONINGRUiL Woning te Schildwolde op mooie stand (Hoofdweg) tegen woning te Hoogezand. Inlicht Spoorstraat 25, Hoogezand of Schildwolde C 104 wie is genegen een Woning te ruilen staande aan Kleinemeer terdiep 128 tegen Woning ir gem. Sappemeer of Hoogezand. Inlicht, Kleinemeersterdiep 128 Sappemeer TE KOOP GEVRAAGD gebr. in goeden st. zijnde Piano Br. no. 420 Bureau v. d. blad Hobbelpaard. Parallelweg 31 Hoogezand Een rulters zonder lijst of ge broken een ruiters. Kwantum en offerte N.V, Kwekerij „To mato", Veendam plm. 5 MA Leem. PÎan- ting, Sappemeer. Tel. 563 TE HUUR GEVRAAGD Paarden voor de hooioogst ir Friesland. De paarden zijn ver zekerd. M. de Lange, Kielw oij H.A, Bouw- en Groen land onversch. waar met huis. Br. no. 416 Bureau v. d. blad Gymn. en A1 Voortaan is i Dames groepen Dinsdag in de turn Woensdaç in de turn De leden die ke Keuruitvoering willen hebben k tôt uiterlijk Maai bij H. van Deld Het schriftelijl de [toelatingsexa eerste en de ho( worden gehoude 1 8 Junl a.s. Aaumeldlng k tôt en met Zat Inlichtingen v door mij verstrel De w Drs. te Sapp Aangifte voor l examen tôt de et klassen vôôr 25 Schriftelijke e 18 Juni. Inlichtingen, c verstrekken van leermiddelen van bruikleen, geeft aarne tijdens zijr 'rijdag 17 Mei E Dr. D. v Gevraagd aan school, verbonde; school 3e Slochte: heer W. Weerts pos. Chr. beginst Tegen nader ove sal. Soll. te rie Hoofd der schoo Zui- Jon- egen Een- br, enh. ang- en 1 95 iten aar J erl H. On >ij S VERLOREN br. Tweedjas van kantoor Hei demij. te Slochteren naar Sap pemeer. Terugbe2. t. bel. bij W. Westman, Middenstraat 47 Sappemeer Maandag 1.1. j StamkaarteQ, 1 brandstofformulier en brandstof- strookje. Terugb. t. bel Lammerts, Winkelhoek 3 g, S'p. 3. 1 44 aari Drg per 104, Z. DIVERSEN nog 2 middagen vrij voorVer- stellen en stoppen. Beukema straat 44, Hoogezand gevraagd een Slaapkamertje v net meisje. Br. no. 418 Bureau van dit blad. Ambtenaar zoekt zo spoedig mogelijk ged. van een Woning of samenwoning. De vrouw wil zich zo gewenst met enige werkzaamheden belasten Br. no. 417 Bureau v. d. blad. gevraagd Weide voor enter paard, aanb. en prijs worden ingew. door J. H. Zwaneveld,| Guitpad 2, Kropswolde Vanaf heden geen Stier meer ter dekking. J. Th. de Vries, Tripscompagnie G 14 (boven Welke Meisjes van 1830 j zijn genegen naar Holland te komen voor een betrekking in de huishouding, in Amsterdam en omgeving. Loon f 15t 20 per week. Intern. Brieven aan B.B.D v, d. Pek- straat 522, Amsterdam (N.) Voor goed Mo Schriftelijk in Sténo, Typen, Boekh., Middenstc Handverbetering is nog altijd H BETROUWBAR De Kon. goedg School voor talen en haar schole Thans gevestigd HET HOEKG Kleine Pelstei Heerestraat, C Vraagt folder m H lijsten van d slaagden. op Maandag 2 des avonds te ten Watersch te Hooge; (Café Dijk Notulen en Inç Voorlopige vat rekening en veri over het afgeh jaar. Opmaking begrt 1947 en vast: de Omslag. Benoeming vai leden ;eel iud. ant En nu weer een Schoonmaak met a. voor een va b. wegens péri v. den Heer I Reglementswijzi Rondvraag en I De Voo H Rectifica In de advertentie va dag j.l., betrefïende Glas, stond onder ht Vrij geheel on vert moet zijn ouderwetse Prijs geheel onvi HARM SCHAAPHOK maakt het en iedere winkelier verkoopt het. Kroonlampen Perka-kappen Leeslampen Wandverlichtingen Steeds de nieuwste modellen. Slochterstraat Sappemeer, HARKSTED ZONDAG 1} Orkest The Five Coi Aanvang 7 uu Slagerij Noordersl telefon. aangesl De afd. HoogezandSappemeer van de Grebbebond heeft j.l. Vrijdag- avond (10 Mei) op plechtige wijze de gevallen kameraden In de vijfdaagse strijd in 1940 herdacht. Door 38 leden werd een bezoek ge- bracht aan enkele graven te Kielwin- deweer en Sappemeer. Te Kielwindeweer liepen de nabe- staanden der gevallenen vooraan in de stoet, hierna de leden van de Grebbe bond en nog 70 tôt 80 ingezetenen van Kielwindeweer. Bij de graven werd het woord ge- voerd door den voorzitter, den heer G. Pestman, die de gevallenen herdacht en er op weès, dat het de bedoeling is ieder jaar op deze wijze iets te doen. Ook zal de bond ailes in 't werk stel- len om verbetering te lcrijgen in de ge- ringe vergoeding, van de nabestaanden der gevallen makkers. Hiema begaf men zich naar de R.K. begraafplaats te Sappemeer, waar een dergelijke plechtigheid, mede bijge- woond door den Pastoôr, werd gehou- den. SAPPEMEER. J.l. Donderdagavond werd in 't hôtel Wed. Groeneveld een openbare vergadering van kwekers ge- houden onder voorzitterschap van A. Sdhafer. Als spreker trad op de heer E. L. J. van Apeldoorn van Ffederiks- oord. Deze hield een inleiding over mo- gelijkheden in het tuinbouwbedrijf. De noodtoestand, welke reeds nu weer heerste (abnormaal lage prijzen) en vemietiging van groenten werd be- sproken. Aangedrongen werd op ordening. In verschillende delen van ons land waren tôt nu toe nog geen groenten te krijgen. In de toekomst zal één en ander beter geregeld moeten worden. Uit de vergadering werd het voorstel gedaan pogingen in 't werk te stellen om te 'komen tôt de stichten van een coôperatieve conservenfabriek met vriesinrichting. Het voorgaande zal door het veilings- bestuur, zo mogelijk in overleg met de burgemeesters van Hoogezand en Sap pemeer nader worden onderzocht. In het kader van de verkiezings- strijd hield de C.P.N. Zaterdagavond een openluehtvergadering op het plein bij de school in de K. de Haanstraat. De opkomst van het publiek was matig. Spreker was de heer Kemp uit Veen dam. Teneinde vergissingen te voor komen zij erop gewezen, dat het stem- bureau in district V zitting houdt in het gebouw hoek ParkstraatSlochterstr. Voor het Lust.rum van het Insti- tuut Boelkes op Maandag a.s. kunnen tôt en met Zaterdagmiddag kaarten worden afgehaald. De Anti-Revolutionnaire Kiesver. eniging vergaderde Maandagavond in het Bonté Huis. De heer E. v. Rutter hield een rede getiteld ,,Verzet en ver- kiezing". De fa. Muldef Wortelboer heeft 2160 stuks meisjes-ondergoed beschik- baar gesteld voor de Sappemeerster schooljeugd. De Gymn. Ver. W.I.K. hield Zon- dagmorgen een propagandaoptocht Goor Sappemeer. En het was inderdaad pro. paganda, wat hier gegeven werd. In een keurige file van 3 rijen (tezamen ruirn 200 leden vormende) trok klein en groet door Sappemeer, medegeholpen door een vrolijk ochtendzonnetje, waar- door het mooie bleu.wit des te beter uit- kwam. Opmerkelijk was wel, dat ieder lid, jong of oudj zijn kleding in prima sbaat had, waa'rdoor het geheel een keurige indruk gaf. HOOGEZAND. In 't hôtel Faber had j.l Zaterdagmiddag een schaakwedstrijd plaats tussen Hoogezand en Uithuizen, De Noorse minister van financiën heeft, gisteren in een toespraak in de Noorse Bond van Vakverenigingen ont- huld, dat het directoraat.generaal voor de prijzen met een plan te voorschijn is gekomen voor de reorganisatie van de prijzenpolitiek, gepaard gaande met een systeem van kinderuitkering, dat een verlichting zou betekenen voor grote gezinnen. Krachtens dit plan zal men voor kinderen artikelen kunnèn krijgen tegen een lagere prijs dan voor andere consumenten. De prijzen voor melk, boter, margarine en brood zullen voor de gewone verbruikers omhoog gaan, en aldus zullen de subsidiesi die deze prijzen tôt dusver laag hebben ge- houden, beschikbaar komen en gebruikt worden om aile kinderen beneden 16 jaar van de kinderbijslag te doen ge- nieten. Deze bijslag zal de vorm aanne. men van uitikeringen ten bedrage van 100 kronen per kind en van prijsverla. gingen van brood, boter( margarine en melk voor kinderen. met als uitslag 53. De eerste vier boiden hadden als resultaat 2 om de tweede vier borden 3 om 1. In de nacht van 11 op 12 Mei werden btj een kweker te Kalkwjjk 300 bloemkolen en een partlj rhabarber ge- stolen. De politie heeft de zaak in on- derzoek. SIDDEBUREN. De heer G. J. Enze- rink, onderwijzer aan de neutr. ULO School is als zodanig benoemd aan de Nuts ÙLO School te Waalwijk. Naar wij vememen heeft ds. Los een benoeming aangenomen als veld. prediker bij de Gezagstroepen in Indië. HELLUM. Zaterdag werden in café Bakker onderlinge wedstrijden gehou. den door de Ned. Ver. voor E.H.B.O., afd. ..Duurswold", georganiseerd door de onderafd. Schildwolde-Hellum. Dhr. Brinki leider der afd. opende de wedstrijden met een woord van welkom aan de jury, de doktoren Kok, Jensema en Kuipers, de hr. H. Brons als verte- genwoordiger van de Gem. Comm. v. Lich. Opv^ terwijl tijdens de wedstrij den de voorz. en secr. van het gewest Groningen van hun belangstelling blijk gaven. Aan de wedstrijden werd door 9 groe. pen deelgenomen n.l. 3 in de afd. onge- diplomeerden, en 6 in de afd. gediplo- meerden. Ofschoon enkele groepen blijk gaven dat er serieus geoefend was, bleek bij de meeste groepen, dat de zaak lange tijd heeft stilgelegen. Men was niet vol- doende op elkaar ingesteld^ de groepen waren niet ééh geheel, terwijl men el. lcaar nog al eens in de weg liep. De opgaven waren niet al te gecomplieeerd, doch de behandeling liep nogal uiteen. De uitslagen waren: Ongediplomeerden: le prijs Schild woldeHélium, leider S. Broekema; 2e prijs Tjuchemj leider H. Puis ter (na loting met Kolham). Gediplomeerden le prijs Siddeburen, leidster mevr. Los; 2e prijs Kolham, lei der H. Benninga; 3e prijs Overschîld 1 leider H. Bakker; 3e prijs Overschild n leidster Mej. Knol. HARKSTEDE. Op het te Haren ge- houden nationale Muziek. en Zangcon- cours behaalde het Ned. H erv. Kerk- koor in de 2e afd. de le prijs met het hoogst aantal punten in deze afd. en tevens van aile gemengde koren, ni.'322 ZUIDBROEK. Door de afd. Zuidbr. van de Partij van de Arbeid werd in Ons Gebouw een verkiezingsbijeen- komst gehouden. De eerste spreker was de heer Scherphuis, burgemeester van Ten Boer. Na de pauze sprak de heer Oorschot van Wildervank. Door de zang- en toneelvereni- ging Nieuw Leven werd in Ons Gebouw een uitvoering gegeven. Zang en toneel wisselden elkaar af. Met dansen werd deze avond besloten. WENKEM VOOR V AC ANTIEG AN GERS. Nu langzamerhand de eerste vacan- tiegangers zich opmaken om zich naar hun vacantieverblijf te begeven, is het van belang er op te wijzen, dat men verplicht is zijn bonnen mee te nemen. Dit geldt in het bijzonder voor hen, die voor langere duur hun intrek in een Ijotel of pension nemen. Wanneer men evenwel slechts voor ten hoogste vier dagen in een hôtel of pension verblijft,, behoeven geen bon nen ingeleverd te worden. Alleen voor een gerecht met vlees moet men de vleesbon afgeven. Schotels met wild en gevolgelte zijn geheel vrij, doch moe ten over het algemeen extra betaald worden. Voorts dient men er rekening mede te houden, dat in sommige gevallen de hôtel, of pensionhouder het meebren- gen van bedlinnen en/of handdoeken kan verlangen. De hoeveelheid textiel is in vele gevallen nog te gering, dan dat het den ondernemer mogelijk zou zijn om zijn gasten van lakens, slopen en handdoeken te voorzien. Spécial Poststempel en Briefomslag bij 1e K.L.M.-vlucht Amsterdam-New York. Ter gelegenheid van de lste K.L.M.-vlucht in geregelde dienst naar New York op 21 Mei a.s. heeft de P.T.T. een spécial post stempel vervaardigd, dat op aile brieven, die met deze vlucht meegaan, zal worden afgedrukt. Het stempel, dat niet op maar naast de postzegel zal worden afgedrukt, draagt het opschrift „Eerste Trans-atlanti- sche vlucht K.L.M, Amsterdam-New York". De K.L.M. geeft in samenwerking met de P.T.T. voor deze vlucht een spéciale enve loppe uit, die van Dinsdag a.s. af in be- perkte mate verkrijgbaar zal zijn bij de K L.M.-passagekantoren te Den Haag, Am sterdam en Rotterdam en bij aile agent- schappen van de K L M. De prijs bedraagt 30 cent. Zij, die geen relaties in Ainerika hebben en toch graag de spéciale enveloppe met stempel willen terugontvangen, kunnen de enveloppe adresseren aan Post Office, New York. Men dient dan een z.g. antwoordeoupon die aan aile Ned. postkantoren verkrijgbaar is, in te sluiten, alsmede een enveloppe, waarop het adres van den Nederlandsen afzender op de adresseerzijde vermeld moet zijn. In deze enveloppe, waarvoor de porto reeds door middel van genoemde antwoord eoupon is betaald, wordt dan het spéciale K.L.M -couvert naar Nederland terugge- stuurd, Deze terugzending geschiedt uitslui- tend per boot. De brieven voor deze vlucht moeten uiterlijk 20 Mei 1946 op het Centraal Station te Amsterdam zijn men houde er dus rekening mee ze tijdig te posten. Het luchtrecht op deze brieven bedraagt 40 et. per 5 grarn boven het normale porto van 12'/2 et. per 20 gram. ER KOMEN WEER PER RONKAARTJ ES De lang verwachte perronkaartjes zullen binnenkort weer verkrijgbaar worden gesteld. De prijs zal voortaan f 0.10 bedragen. Elelctr. van Amsterdam naar Amersfoort Op 3 juni a.s zullen op het traject Am- sterdam-ûiilversum-Amersfoort electr. treinen gaan rijden, d.w z., tussen de stoomtremen zullen enige electrische treinen worden inge- legd, want de materieelpositie laat niet toe, dit baanvak uitslukend electrisch te bedienen. Na de lijn Amsterdam-Amersfoort volgt in hei electrificatieprogramma de lijn Over- veen-Zandvoort. De spoorwegen streven er naar, deze lijn nog in de eerste helft van Juni electrisch te gaan berijden. Omstreeks 1 Augustus, zullen ook op de lijnen Amsterdam-Zaandam en Utrecht-Hil- versum weer electrisech treinen rijden. Omstreeks 1 Sept., op de lijn Utrecht- Amersfoort. Na 1 September volgt de lijn Haarlem-Velsen-Ijmuiden-Uitgeest. Sneltreinlocomotieven uit Zwitssrland De N.S. hebben er twee-en-twintig aange- kocht. De N.S. zijn er in geslaagd een twee-en-twintigtal sneltreinlocomotieven, waaraan zij juist zoo'n groote behoefte heb ben, in Zwitserland aan te kopen. Dezer dagen zijn enige machinisten naar Zwitserland vertrokken, om de eetste vijf machines van dezen aankoop te halen, zo- dat op een spoedige aankomst van deze locomotieven mag worden gerekend. CIAN DESTIEN E HANDEL IN TABAKS ARTIKELEN De prijsbeheersing te Goes heeft op vermoeden zwartie handel in tabaksar- tikelen een onderzoek ingesteld in de grossierderij van de firma L. D. Om- dat verkoop van ongebanderolleerde pakjes Rhodesia en van Engelse siga- retten zonder inname van bon en tegen opgedreven prijs was geconstateerd werd een inval gedaan en een voorraad van 16.670 sigaretten, 268 pakjes shag en 7080 sigaren in beslag genomen. De heer D. zal zich te Middelburg voor den economischen rechter te verantwoorden hebben.' GROTE II A VKN'BRAN I) IN LE HAVRE. Aan de haven van Le Havre is een omvangrijke brand uitgebroken in op. slagplaatsen van katoen, hout, linnen, koffie en diverse andere artikelen. De brand werd bestreden door de haven- brandweer en Amerikanen. Spitse f 26; Spinazie f 18.4024.30 Kool f 3643 ailes per 100 kg. Kropsla I f 7.5012.80; Kropsla f 6.40—7.50 100 krop. Bos peen f 64; Radijs f 10—13 100 bos II RECTIFICATIE. In ons nummer van Zaterdag j.l. slo- De commandant van de 5e Br. Indi. sehe divisie, Generaal-Majoor G. K. Bourne heeft het commando over Oost Java aàn den Nederlandsen bevelhebber Kolonel Giebe^ overgedragen. De een- heden van de Br. Indische 5e devisie, welke nog waren achtergebleven zijn vertrokken uit Soerabaya. Daar ter plaatSe bevinden zich thans alleen nog maar enige kleine R.A.F. eenheden en enkele eenheden van de Britse marine. TWEE AMERIKAANSE SOLDATEN VERMOORD. Twee Amerikaanse soldaten zijn Vrij. tlagavond in het Noordelijk deel van Neurenberg door onbekenden doodge- schoten. Zij reden in een jeep tezamen met twee dames en een man toen scho. ten van het trottoir werden gelost die hen in de borst troffen. De drie anderen passagiers werden niet getroffen, doch zij zijn volgens officiële mededeling der politie tôt dusverre onbekend gebleven. Verondersteld wordt, dat de dames van Amerikaanse natiorialiteit waren. IN HET KORT. Ter versiering van het altaar in het; heiligdom v. Fatima te Lissabon, bij de kroning van het beeld van O. L. Vrouw, zijn 250 kg. Nederl. bloemen aangekomen. Di str i hu tied ienst HOOGEZAND. met Agentschap SAPPEMEER. Bijzondere arbeid. De uitreiking van toeslagkaarten voor bijzondere arbeid voor de 6e péri. volksUederen op| dat betekeude dat na ode vindt als volgt plaats; (le harde ooorlogsjaren een traditie was Hoogezand: Donderdag 16 Mei 1946, herleefd. 9—12 u. landbouw; 2 4 u. tuinbouw. p]r werd per radio een reportage van Vrijdag 17 Mei 1946, 9 12 u. fabrieken; ,]e wedstrijd gegeven. Ik liep door de 2 4 u. scheepswerven. Zaterdag 18 Mei stad: overal klonk een stem uit de luid- 1946, 9 12 overige catagorieën. sprekers: Kuppen de bal van Kuppen Sappemeer: Maandag 20 Mei 1946, naar Wilkes, van Wilkes noor Roozen... IMARKT- en VEILINGSBERICHTEN. pelj enige storer.de fouten: de vergade. Hcogezand Sappemeer, 13 Mei 1946. ring van de Kath. Jong. Bew. is Mar- Platglaskomkommers I f 57—63; Idem tenshoek was op 1 Mei; de K. J. B. is II f 4555; Kaskomkommers I f 48geen jongelingenbeweging, maar een f 54; Idem II f 39; Bloekool I f 87106; jongerenbeweging; er werd geen zo- Idem II f 7095 ailes 100 stuks. mercampagne voorgesteld om te genie- Rhabarber f 9.20—11.10; Raapstelen ten van 't Zuidlaardermeer, maar om er f 67; Slavellen f 1217; Snijmoes waardig en Cnristelijk van te genieten! NATIONALE HULPZEGEL. De heer W. H. Slieker, directeur van het prov. bureau Groningen van de ac- tie Nationaal Hulpzegel houdt op Maandag 20 Mei om 6.30 uur een cau serie getiteld ,,In het teken van de Na tionale Hulpzegel." De ontmoeting tussen de voetbalploe- gen van Nederland en België, die met zoveel spanning is tegemoet gezien, heeft Zondag in het Amsterdamse sta- dion plaats gehad. De sportbetrëkkin- gen met onze Zuiderburen zijn altijd uitstekend geweest. Ten gevolge van de bezetting die evenementen op voet. balgebied^zoals een inerlandenwedstrijd tussen de onderdrukte staten onmoge. lijk maakte, waren de sportbanden, die Nederland en België tezamen binden enigsz.ins verslapt. Maar nu zfjh die banden weer hechter aaneengesmeed. Plechtig klonken in het stadion twee Zaterdag werden vijf ton pas gepluk- te Nederlandse aardbeien, die met: twee toestellen van de K.L.M. naar Croydon waren overgebracht, in Covent Garden verkocht. 12 u. land- en tuinbouw; 24 uur overige catagorieën. vVile Tweede Dis^ibutiestamkaarten van de personen, die op de reeds bij on ze dienst ingeleverde naamlijsten voor. komen, moeten worden medegebracht. Na uiireikimg van bonkaartpn aan zelfverzorgers. De na-uitreiking voor zelfverzorgers uit de gemeenten Hoogezand en Sappe meer vindt uitsluitend plaats te Hoo. gezand op Donderdag 16 Mei, van 912 voor zelfverzorgers uit Hoogezand en van 24.30 voor zelfverzorgers uit Sap pemeer. Zij die zelfverzorger zijn en de volledige bonkaarten in ontvangst heb ben genomen., dus niet aan hun inle- veringsplicht hebben voldaan, dienen alsnog de volledige vlees- resp. melk- kaarten in te leveren op bovenge. noemde data en uren. Bij niet voldoen aan hun inleveringsplicht zullen tegen betrokkenen strenge maatregelen wor den genomen. Na-uitreiking van bonkaarten aan niet.zeifverzorgers. Deze vindt plaats bij de Centrale Kassen te Hoogezand en Sappemeer. Na-uitreikingen van bonkaarten vin- den in 't vervolg niet meer plants. Bij niet tijdig afhalen van de beschei. den, zoals steeds wordt aangegeven in het uitreikingsschema, zullen de bon kaarten alléén nog worden uitgereikt onder gelijktijdige inhouding van een gedeelte der reeds aangewezen bonnen. Voor de na-uitreiking van brandstof. fenkaarten T 606 volgt a.s. Zaterdag nog een nàdere mededeling. Een radiowinkel op een plein had de luidspreker buiten gezet. Er stond een groepje mensen omheen. Een stem annonceerde het verloop van de strijd, nu eens snel sprekend, enthousiast, dan weer langzaam. De omstanders lever- rien het commentaar. De stand was 11. De mensen op het plein polemi- "■erden. Smit had het zo moeten doen. Dan komt Nederlands tweede doelpunt. Nederland leidt; een gejuich steeg op uit de luidspreker, de omstanders juich- en mee. Mijn linkerbuurman maakte een luchtsprong en landde met zijn zware Canadees uitziende laars precies op mijn linker-grote teen. Nêderland heeft gezegevierd met 6-3, maar mijn teen is als slachtoffer geval len, voorlopig zal ze het wel niet zon. der' pleister kunnen stellen Handbal. Uitslagen Zondag 12 Mei. Dames le kl.: VoorwaartsBrunhilde 1—1; HSHygiéa 1—3. Dames 2de kl. C; HCW—DOS 1—2; Bato II—SVH 0—2; Groen Wit— HS II 3—0. Heren lste kl.: OlympiaJalin II 84. Heren 2de kl. C: BatoInst. Hommes 2—5; Groen Wit—HS 15—5. Heren 3e kl. C: WIK II—HCW ni 9—3 (WIK kampioen); SVH II—Spar- ta 1—6. WIK n KAMPIOEN. Daines le kl. Het gelijke spel 11 tussen Voorwaarts en Bruhilde heeft de beslissing omtrent het kampioenschap Links onderaan de kaart van Zuid- Holland ligt een stiefmoederlijk be- deeld eiland: Goeree en Overfalkkkee. Het is nog niet door een brug met de Hoekse Waard verbonden en een deel van het eiland is nog van electriciteit verstoken gebleven. Het heeft tijdens de oorlog veel geleden. Polderland werd onder wat.er gezet (meest met zout wa. ter), de bewoners van de inundatiege- bieden werden geëvacueerd en bombar- demeniten waren aan de orde van de dag. Maar reeds is het herstel in voile gang. Niet, alleen om dit te bewijzen, maar vooral om verlangens welke de bevolking gerechtvaardigd vindt ken- baar te maken, had de stichting „De VR ACHTLU CHTDIEN ST OSLO—AMSTERDAM. Als een der eerste luchtlijnen die met deze vorm van verkeer begint, opendfe de Noorse luchtvaartmaatschappij Za terdag haar eerste luchtvrachtdienst, en wel op de route Oslo-Amsterdam. Die dag vertrok het eerste toestel met een lading stukgoederen om met 2500 kg. groente terug te keren. Deze luchtvrachtdienst, zo voegt het Noorse persbureau hieraan toe, zal van groot belang blijken te zijn voor Noorse en Nederlandse firma's. GROTE OVERSTROMINGEN IN TTJRKIJE. Naar verluidt zijn, ten gevolge van overstromingen, die door stortregens veroorzaakt werden 2.000 mensen dak- loos geworden en meer dan 100 ver. dronken. 30 dorpen in de vlakte van Adana in het Z.O. van Turkije) zijn ondergelopen nadat de rivier de Seyhan buiten haar oevers is getreden. IN Officiëel is medegedeeld, dat verse andrjvie en sla zonder afzonderlijke vergunning tôt 31 Mei uit Nederland, Frankrijk, Frans Marokko, Algiers en Tunis in Engeland mogen worden inge. voerd. IN HET KORT. 1 Tegen de voormalige dictator v. Roemenië, Atonescu en 7 van zijn handlangers is de dooodstraf geëist'. De Zweedse luchtvaartmij onder. houdt thans een dienst Stockholm Madrid. 53. ,,Hier suffert,'' bromde de bewaker met een zuur geaicht. ,,Hier is je diner. Eet het op en wees er' dankbaar voor.'' Zo sprekend zette hij de mand en de kruik op de grond. Juist toen kwam kapitein Gay zachtjes binnensluipen. Tôt zijn verrassing herkende hij in de gevangene een vriend van hem, die door Dromwell was gevangen genomen. 54. Met een geweldige sprong zat onze avonturier de grote kerel op de rug en deed hem tegen de grond tuimelen. Niet bij machte Gay te helpen zag Roy toe hoe deze den bewaker overweldigde en stevig vastbond. In de openbare vergadering van de Partij van de Arbeid, welke Zaterdag avond in het Hôtel F^ber te Hooge zand werd gehouden, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- peu, Prof. v. d. Leeuw het woord ge- voerd. De minister wees er op, dat men al gemeen tôt 6 8 weken na de bevrij. ding een tegemoettreden van elkander verwachtte. Een tijd lang is het ook werkelijk zo geweest. Maar toen volgde de ontnuchtering. De hoop op meer syn thèse dan voor de bezetting bleek ijdel. De lust tôt verdeeldheid en kankeren zit den Nederlander in het bloed. Prof. v. d. Leeuw vertelde vervolgens onder welke omstandigheden hij is toe. getreden tôt de Partij van de Arbeid. Hij is van Ort. Ned. Herv. huize, doch vond geen bevrediging in de program. ma's der rechtse partijen, in het bij zonder had hij bezwaren tegen het pa- rallel lopen van kerkelijke en politieke begrenzingen. Bij de N.H. Kerk valt thans een ontwakjng te constateren. Het laat haar onverschillig tôt welke politieke groepering haar leden beho. ren. De Ned. Herv. Kerk heeft zich te. gen het isolement verklaart, want iso- leren betekent zwakheid. Ort. Christe- nen moeten. juist midden tussen het volk gaan staan. Spr. kan niet geloven aan een Godsdienst waarin de leden mstig naar een preek gaan zitten luis, teren, erwijl buiten tienduizenden rond, lopen, zonder doel, zonder de heerlijk- heid van geloof en, arbeid te kennen. Daarom ben ik tôt de P. v. d. A. toe- getreden. Men heeft mij wel eens ge. vraagd of ik het niet vreemd zou vin. den achter een rode vaan te lopen. Mijn mening is: indien ik daarmede iets kan doen voor het Nederl. Volk, dan loop ik achter een rode vaan. De P. v. d. A. is het begin van een doorbraak tussen de oude scheidsmuren Wie van Christelijke huize is moet be- grijpen, dat het evangelie van Christus voor onze tpd socialisme is. Waarom socialisme vroeg de minis ter. Omdat de vooroorlogse werkloos. heid niet mag t'erugkeren. Om dat te voorkomen is weliicht een kleine be- teugeling van de vrijheid van het eco- "omische leven noodzakelijk. Van sommige zijden roept men steeds om bezuiniging, maar veel kan op de staatsbegroting niet geschrapt worden. Aan de ramingen voor wederopbouw marine, leger kan niets veranderd wor. sen den. Het zou moge!(ijk zijn ter bezuini. ging de rijksbureaux wat in tle krimpen De eerste dagen na de bevrijding dacht niemand aan geld. De Vrijheid was te rug! Er bestond een Miliair Gezag en dat moest enige malen opgeheven wor. den voor het ophield te bestaan. Spr. pleitte vervolgens voor een re. delijk bestaansminimum, dat hij mo gelijk achtte, indien aile hulpbronnen worden aangeboord, voorts moet ieder de mogelijkheid Hebben tôt ontplooiing te komen. De enige verhouding van mens tôt mens is samenwerking. Dit geldt ook tegenover Indonésie. Er is reden ont- stemd te zijn tegenover Indië. Maar erop los slaan zou betekenen, dat sa menwerking eeuwen lang niet meer mogelijk zal zijn. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde minister v.d. Leeuw mede, dat het waar is, dat veel textiel wordt geëxporteerd. Maar dat is nodig om te kunnen leven, om die dingen te kopen welke absoluut noodzakelijk zijn. Op een andere vraag antwoordde de minister, dat het bestuur van de P. v. d. A. geen enkele aanleiding heeft om aan het gedrag van den heer Vorrink te twijfelen. De campagne tegen hem noemde hij van dubieus gehalte. Na de pauze sprak de heer H. Harm. Flakkeese Gemeenschap" een excursie naar het eiland voor de pers georgani. seerd. Een dag hebben we over kronkelige tiijken en door pittoreske dorpen, als Goeree en Ooltjensplaat gereden, met zijn raadhuis, dat. een juweeltje is in renaissancestijl. Stond het op een ge- makkelijker te bereiken plaats, het zou in binnen- en buitenland vermaardheid bezitten. Wie de verwoestingen van de weggebombardeerde huizen er omheen ziet, prijst het toeval, waardoor dit unieke bouwwerk uit 1619 gespaard bleef. We hebben de eens zo vruchtbare aarde gezien, waar bieten en aardappe len, uien en peen verbouwd werden. Het zeewater heeft de kluiten hard als bé ton gemaakt. Door proeven met gips kan er nu wat koren op groeien, maar voorlopig loont het de moeite niet, In de haven van Oude Tonge bevindt zich meer zand dan water, alleen bij vloed kunnen scheepjes binnenkomen of pitvaren. Herstel zal vier ton kosten. Men heeft ons de plaats gewezen waar eens de vuurtoren stond. Toen de capi- tulatie al enige tijd een feit was, lieten de Duitsers hem toch nog in de lucht vliegen. En omdat de B.S. wisten, dat aile torens van het eiland ondermijnd waren lieten. zij den Ortskommandant op het matje komen in het raadhuis van Middelharnis. Bevreesd voor zijn hachje, liet hij de springladingen ver- wijderren. Ouddorp hebben we bezocht, een plaatsje dat het summum van rust biedt aan den badgast. Zei niet een va- cantieganger, die veertien dagen lang het 30 km. lange strand had bezocht dat hij niet had kunnen spreken van ,,mijn strand", omdat hij in die tijd nog twee andere mensen ontm'oeC had? En ben slotte hebben we de plannen gezien voor een vaste oeververbinding aansluitend op de wegen naar Rottert dam en Dordrecht. De brug is gepro- jecteerd van de plaats De Bommelt uit over het eiland Tien gemeten naar de Hoekse Waard. De bedoeling is een brug over het Vuile Gat, dan een dam over Tien gemeten en een brug over het Haringvliet. Er is in vooroorlogse waarde 3% millioen voor nodig. De pro vinciale Waterstaat heeft: de plannen in onderzoek en de eilandbewoners ver- wachten stellig, dat deze plannen bin. nen vijf jaar tôt verwezenlijking zullen leiden. VOOR DEN GRONINGER PILITIERECHTER. In de Economische zitting van den Groninger Politierechter had zich te verantwoorden de 42_jarige Wolter t. C., zonder beroep te Noordbroek, die op 19 Juli bij Canadezen een jonge hond had verruild tegen 125 sigaretten. De eis tegen hem luidde f 40.boete of 40 dagen hechteenis. Hij kwam er af met f 15.boete of 15 dagen hechtenis. In de molen van de 32-jarige mole- naar Pieter B. te Noordbroek, was een oliepers aangetroffen. De pers werd in beslag genomen, en nu stond B. voor de politierechter. Hij hoorde f 25 boete of 25 dagen hechtenis tegen zich eisen, en werd conform deze eis veroordeeld. nog even uitgesteld. Het wachten is nu op de uitslag van de wedstrijd welke Voorwaarts nog moet spelen tegen VI. en Kr. Wordt deze gewonnen, dan zal een beslissingswedstrijd Brunhilde en Voorwaarts nodig zijn. Wordt de uitslag anders, dan is Brunhilde kam pioen. Zoals wij verwachtten, hebben de HS dames het niet kunnen bolwerken tegen Hygiéa. Wel waren zij bijna ge. durende de gehele wedstrijd sterker, doch de afwerking was bij Hygiéa veel beter. HS nam het eerst de leiding 10 doch vôôr de rust zetten de Asser da mes deze stand om in 12. Na de rust voegden zij hier nog een doelpunt aan toe. H S was enkele malen ongeluk- kig met schieten en had hiermede geen resultaat meer. Heren le klasse. VI. en Kr. heeft 4 verliespunten,Olympia 6. Mocht Jahn II de wedstrijd tegen VI. en Kr. winnen dan staan Olympia en VI. en Kr. gelijk. Dames 2e kl. C. Door haar overwin- ning op HCW heeft DOS zich vaster op de bovenste plaats genesteld en heeft nu een prachtkans op het kam. pioenschap. HCW raakt hierdooor wat achterop. De SVH-dames wonnen even- eens in Winschoten en wel van Bato II met 02, een uitslag welke reeds na 7 min. spelen was verkregen. Zij blijven hierdoor in de running. HS II liet haar kans om wat uit de buurt van de on. derste plaats te blijven voorbijgaan. Van Groen Wit werd met 30 verloren. Herten 2e kl. C. In de wedstrijd Bato- Inst. Hommes hadden de Hoogezand. sters bij de rust reeds een 03 voor- sprong behaald. Bato haalde hierna in tôt 23, doch wist het verder niet te brengen. Hommes scoorde nog twee- meel. Eindstand 25. Naar wij vernemen word morgen. avond de wedstrijd Inst. Hommes HS gespeeld en hierna zal het wachten zijn op de uitslag van de wedstrijd SVHGroen Wit. HS ondernam de reis naar Nieuwe Schans met slechts 8 spe- lers en ondervond hiervan de nadelige gevolgen. Zij leed een 155 nederlaag en zal nu wel moeilijk meer aan de on- derste plaats kunnèn ontkomen. Heren 3 C. Door een royale 93 ovei-winning op HCW III heeft WIK II beslag gelegd op het kampioenschap van deze afdeling. Het is echter niet zo gemakkelijk gegaan als de uitslag zou doen vermoeden. HCW III heeft er ai les op gezet om een nederlaag te voor komen en hierdoor haar 2e elftal nog een kans te geven op het kampioen schap. De Winschoters wisten door goed spel zelfs een 02 voorsprong te nemen. Nijburg en Spiekman zorgden eehter dat met de rust de stand 22 was. Na de rust werd het spoedig 32 (Nijburg)HCW zette echter moedig door en wist nog weer gelijk te ma ken. Tôt dat moment waren de partijen volkomen aan elkaar gewaagd geweest. Twee doelpunten van v. Bon, kort ach ter elkaar gaven echter aan WIK de nodige steun en zelfvertrouwen (53). Hiema werd de stand successievelijk opgevoerd door Spiekman (2 maal), Nijburg en Bakker tôt 93 en was het kampioenschap een feit. De wedstrijd SVH II—Sparta bracht een gemakkehjke zege voor de Pekel- ders. De ruststand was hier 02 en werd hierna opgevoerd tôt 05, waar- na Roukema het enige tegenpunt scoorde, gevolgd door het zesde doel punt van Sparta. Bij SVH was het schieten ^lecht. Doelman v. Meurs was goed en heeft een nog groter nederlaag voorkomen. Door deze uitslag heeft Sparta de onderste plaats verlaten en gaat het hier verder tussen SVH II en HCW m. Voetbal. Hoogezand" speelt Donderdagavond een wedstrijd tegen een elftal van het Kaderbataljon I uit Zuidlaren. In dit elftal spelen verschillende bekende spe- lers, uit vooraanstaande cubs. De opstelling is: v. d. Wiel (Tubantia lste kl. Belg. Voetb. Bond), Mikkers (Brabantia, lste kl. Zuid KNVB). v. d. Hout (Velox, Utffecht, 2e kl. KNVB), Lumhof (Zuidlaren) de Lange ('s-Gra- venzande, 3e kl. KNVB), Capelle (Fey- enoord), Philips (UVS, Leiden), Hil- brands (GRC), v. d. Beek (Velo'citas), Mostert (Sparta, R'dam), Luit. Diemei (Hercules Utrecht). Het Katerbataljon I is een sterk elf tal; het belooft derhalve een mooie strijd te zullen worden. Boksen. Uitslagen der onder auspiciën van School Mulder'' in het hôtel Faber ge. houden bokswedstrijden; 1. Vlieggewicht; T. Klasema (M)J. v. d. Wal (Sp.) onbeslist. 2. LichtgewichtB. Pot (M)J. Ho- man (Sp.). Homan wint op pnt. 3. Lichtgew. H. Hulshof (M)H. Kroe- se (Am.). Interv. in derde ronde; Huls hof tôt winnaar verklaard. 4. Lichtgew. A. Meyer (School Bakker) H. Zeldenrust (Am.). Meyer wint op punten. J. Klunder (M)—J. Bijleveld in eerste 5. Half zw. gew. Bijleveld (Am.). ronde KO. 6. Weltergew. J. Wessels (M)J. de Vries (Sp.). Wessels in 3de ronde KO. 7. Middengew. P, Hofkamp (M)P. v. Delden (Bowi, Wlnsch,). Onbeslist. In 2e ronde ging v. Delden aan de planken maar de gong redde hem. 8. Lichtgew. H. Meppelder (Sp.)I. Schmitman (Bowi) onbeslist. 9. Middengew. H. Schnuck (M)J. Dekker (Sp.). Schnuck gaf in 3e ronde 10. sec. voor einde op. In de pauze zong dhr. H. Vegter, met pianobegeleiding van H. Conens enige liederen. (M School Mulder; Sp. Sport, parkers, Gron.; Am. Amateur, Delf- ZtJL)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 2