Groentenexport L 1 i De Stembusresultaten en de toekomstige Regering Officiële Opening Internaat De Vader des Vaderlands" NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer van het Instituut Boelkes te Sappemeer u- Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek^en Muntendam Opgericht 1870. Binnenlands Qverzicht Plaatselijke Berichten Toneel ADY Wie wordt ETGHFORD J I; WOENSDAG 22 MEI 1946 No. 39 L 75e Jaargang. A.13QNNEMENTSPRÏJS 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. ,,Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) VerscbJJnt Woensdag en Zaterdag Uitg. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerfl T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel 213 Hoofdredacteur R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H. Bonewit lirruc», de stembus heeft De Christelijk Historische Unie ue- vinciale Staten in KitîZiiiiK vta.ii meuwe 1939 de bezettings- op een achteruitgang van de Anti-Ke - volutionaire Partij. In 1937 werd Colijn Nederland. Velen tiid ligt, de tijd waarin ons volk is on- derdrukt, waarin ons land is verarme en verwoest. In die tijd zijn nieuwe stromingen ontstaan en nieuwe groe. peringen gevormd de wens om tôt el- kander te komen, om één te zijn werd voelbaar. Uit de bezettingstijd is een Nationale Volksbeweging geboren, als resultaat van de concentratiegedachte. De Nati onale Volksbeweging is weer opgegaan in de Partij van de Arbeid, die van de oude groeperingen behalve de S.D.A.P. ook de VDB, de CDU en een klei- ne groep Katholieken bevat, en die voor de oude S.D.A.P. een zwenking naar rechts betekende. De reactie van ret volk op de Partij van de Arbeid is de reachtie van het volk op 't regerings- beleid, want het merendeel der leden van het kabinet Schermerhorn—Drees waren gerecruteerd uit de gelederen van de Partij van de Arbeid. Die reac tie van het volk is niet onverdeeld gun- stig geweest; de Partij van de Arbeid heeft aanmerkelijk minder stemmen op zich verenigi dan vele leiders en leden hebben gedacht, Men kan hiervoor twee redenen aanvoeren. Een gedeelte van het volk is ontevreden over het lang- zame tempo waarop deze regering ons uit de chaos heeft geleid, ontevreden over de huidige positie van ons land, ontevreden orer het beleid met betrek- king tôt het economische leven en het beleid in de hoogst belangrijke Indone- siséhe kwestie. Vooral dat deel van de kiezers dat is voortgekomen uit de V.D., C.D.Ù., en Katholieke kringen zal daarom'zijn'stem hebben gegeven aan andere partijen. Verder vindt men on. der de uiterst links georiënteerde groe- pen van de oude S.D.A.Pvelen, die zich met n*t gematigde programma van de P. v. d, A. niet kunnen verem- gen. Zij zijn wat verder naar links ge. schoven en bevinden zich nu bij de com- munisten. DeZe hebben een belangrijke winst geboekt. Drie afgevaardigden van de C.P.N. verlaten de oude kamer tien zullen in de nieuwe terugkeren Maar de C.P N. dankt haar grote voor uitgang niet,' alleen aan het toevloeien van oud SDAPers. Ook vele ontevre. denen hebben houvast gezocht bij de Communisten, en de prestaties van het Rode Loger in de strijd tegen Duits- land, het feit dat de Russieche soldaten met zoveel volharding en vuur hebben gevochten voor hun land en hun opper. sten bevelhebber Staiin hebben velen naar de uiterst linkse groepering van ons volk doen zwenken. De voormalige ,,Vrijheidsbond" is op gegaan in de Partij van de Vrijhtid, of anders gezegd, de Libérale Staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft haar naam gewijzigd in Partij van de Vrijheid, en deze partij rust op wat breder basis. Dat verklaart ook de vooruitgang. Een deel van de V.D. aanhangers, die geen bevrediging vinden in de P. v. d. A. heeft op de Partij van de Vrijhtid ge. stemd. In 1937 verkreeg de „Vrijheids- bond'' slechts 4 zetels in de Tweede Ka mer, deze verkiezing leverde voor de P. v. d Vr. 6 zetels op. In dé rechtse partijen zien wij aller- eerst een vooruitgang van de Katholie. ken. De R-K. Staatspartij is overgegaan in de Katholieke Volkspartij en deze laatste neemt ook niet-Katholieken in haar gelederen op. Daarmede hebOen de Katholieken een klein succès ge- boekt, het op hen uitgebrachte stem- men.aantal ging iets omhoog en daar- mtde kwam het aantal zetels van 31 op 32. dt sterke man van hebben toen op de lijst van de Anti Re- volutionairen gestemd, niet omdat zij Anti.Revolutionair waren, maar omdat zij in Colijn de man zagen in wiens handen de Nederlandse belangen het best gewaarborgd waren. Hoe wil het Nederlandse volk gere- geerd worden? Het is niet mogelijk uit de groeperingen van de Tweede Ka mer de toekomstige regering te bepa. len. Het volk heeft zich niet uitgespro- ken voor het Socialistisch systeem van SchermerhornDrees, maar toch vormt de P. v. d. A. een belangrijke groep in ons volk Een samen gaan van P. v. d. A. en Kath. V. P. behoort tôt de mo- Belijkheden. Anderzijds bezitten ook de niet.socialistische elementen een meer- derheid. Een rechtse coalitie, met steun van de P. v. d. Vr. behoort eveneens tôt de mogelijkheden. Men moet echter in aanmerking nemen, dat in die krin gen over het Indonesische vraagstuk geen volkomen overeenstemming heers'c Definitief kunnen wij mbmenteel slechts zeggen, dat de normale verant- woordelijkheid van de Tweede- Kamer als vertegenwoordiger van het volk te. rugkeert. Dat zij deze als, werkelijke spiegel van de volkswil moge gebruiken. AANHANGERS VAN ARNOLD MEYER BRENGEN VALSE STEMBILJETTEN IN OMLOOP. Volgelingen van Arnold Meyer heb ben in Tilburg bij de verkiezing van de Tweede Kamer valse stembiljetten in omloop gebracht, en de oud aanhan gers van Meyer verzocht, deze biljetten waarop reeds een hokje rood ge- maakt was in de stembussen te de- poneren, inplaats van de echte. De po- litie had echter lucht, van de zaak ge- kregen en wist vervalsing van de stem- ming te voorkomen. Uit een auto wer- den 127 valse biljetten in beslag geno- men. PROTEST VAN DUITS EPISCOPAAT In een herderîijk schrijven, dat in Russische en Amerikaanse bezettings- zônes werd verboden, maar in de Britse zone werd gepubliceerd protesteert het Duitse Episcopaat tegen de bezettings- methoden. In de eerste plaats prote- steerd het Episcopaat tegen de heftige agrarische hervormingen in Oost Duits- land en de willekeur bij het afzetten van ambtenaren, onder, de mom van' de- nazificatie, verder protesteert het tegen de ellende welke 10 millioen vluchtelin- gen moeten doorstaan en de hongers- nood. WAT AMERKA WIL. Ter gelegenheid van de opening van de week van binnen. en buitenl. handel heeft. de Am. minister van Buitenl za. ken een rede gehouden waarin hij o.m. het volgende verklaarde: ,Wij willen een toestnul scl'-open, waarin er over- vloed voor ons.elf en voor ancteren z;u zijn, zod^t de hongerdood of gebrek aan élémentaire levensbenodigdheden uit de wereld gebannen kunnen worden.'' Onder de Amsterdamse studen- ten wordt actie gevoerd om weer te helpen aan het binnenhalen van de oogst. De tuinders hebben in de afgelopén weken lelijk met de handen in het haar gezeten en het was een ware verade- ming, toen het bericht kwam, dat, de bezettingsautoriteiten ons groenten- overschot ten behoeve van Duitsland gingen afnemen; we wilden eerst schrijven: gingen kopen'', maar we weten niet hoe het nu eigenlijk met de betaling van die uitvoer gaat. Daarom zijn we nog een ogenblik voorziehtig met te spreken van „kopen". Over de afrekening is n.l. niets medegedeeld en we zijn nieuwsgierig genoeg om te wil len weten, of die groenten, die toch al niet meer opbrengt dan de minimum- prijs, contant worden betaald en of dat dan geschiedt in marken, in guldens, in dollars of in ponden. We willen ten- minste aannemen, dat we niet op cre- diet behoeven te leveren, wat daarop zou neerkomen, dat: wij aan Duitsland gratis eroenten verstrekken op onze eigen Rosten. Dat zou wel een beetje al te veel herinneren aan de bezettings tijd. Krijgen we er Engels of Ameri. kaans geld voor, dan kunnen we dat geld overal besteden en reeds daarom vermoeden wij, dat deze mogelijkheid wel uitgesloten mag worden geacht. Betaling in guldens zouden we niet versmaden, doch een betaling in mar ken beperkt het gebruik tôt het Wes- telijk deel van Duitsland en het is de vraag wat wij er dan mee kunnen doen. Wij hebben ni nog een paar slordige milliarden onbëtaalde markenvorderin- gen liggen en wij moeten dan ook ho. pen, dat Duitslaïid of althans de bezet tingsautoriteiten de waarde in goede- ren zullen terugleveren. Niet alleen de tuinders, maar geheel Nederland zal hierover graag wat beter worden inge. licht. Hoe het ook zij, deze export heeft de groentenprijzen weer doen gemaakt dat het verbruik stijgen en zo hoog een terugslag op niet kan uit,blijven. De fijnere groenten als kasbloemkool en asperges blijven daardoor in de winkels liggen, de goedkopere seizoenproducten gaan echter vlot weg. Intussen is het merkwaardig te constateren, dat het tuinbouwbedrijf in bijna 20 jaar niet zo speculatief is geweest als thans, aile geleide économie ten spijt. Het schijnt, dat de Fransen nu ook groenten in Nederland gaan kopen evenals fokvee, zaai. en pootgoed en wat bloembollen. In dit geval is geluk- kig een handelsverdrag afgesloten, zo- dat we zeker weten, wat we ervoor te- rugkrijgen De helft van deze export zal betaald worden met kunstmest, dus vooral met kali en slakkenmeel, die beide even welkom zijn. Wellicht meer dan iets anders is kunstmest de sleu. tel tôt herstel van onze landbouw. Overigens maken onze boeren nog geen slecht figuur bij onze buitenlandse handel. In Maart voerden wij voor 43.8 milloen gulden uit, waarvan niet min der dan 21 millioen aan agrarische pro- ducten. Onder de ingevoerde producten troffen wij ruim 14000 ton geconden- seerde melk aan. Die schadepost zal nu wel tôt het verleden behoren, want al is het dan erg droog geweest en zijn de koeien nog niet geheel in conditie, van de tweede week van Mei af kunnen wij toch rekenen op een stevige verhoging van de melkproductie. Als nu nog eens wat echte Meiregens ailes welig doen groeien, zullen onze landerijen er bin. nenkort met het weer talrijke vee uit- zien als van ouds. De vooruitgang is moeilijk en we vallen wel weer eens een eindje terug, maar ailes bij ailes geteld, gaan we toch vooruit, stap voor stap. HET WONINGTEKORT IN ENELAND. In het grote woningtekort in Enge- land tracht men op verschillende wijzen te voorzien. Naast het regerings-plan voor de aanbouw van een groot aantal nieuwe woningen, naast het herstel van beschadigde wtoningen, waarbij men te kampen heeft met gebrek aan mate-ri. alen en een tekort aan arbeidskrachten, is er een streven, om zoveel mogelijk geprefabriceerde woningen op te rieh- ten. Men kan deze in verschillende de- len van het land en vooral ook in Lon- den, in de door bombardementen ver. nielde woonwijken zien. staan. Er is echter ook een groot gebrek aan kerken, waarvan er zeer vele ten- gevolge van het oorlogsgeweld werden vemield. Pastoor Headfield van de R.K. pa- rochie van de H.H. Apostelen heeft, zijn kerkprobleem in Clavertonstreet te Londen voorlopig opgelost door de bouw van een geprefabriceerde kerk, volgens hetzelfde systeem van de ge prefabriceerde woningen. Toen zijn kerk in 1941 werd vernield vond hij in een studio van een in militaire dienst zijnd kunstenaar een voorlopige kerk. ruimte, welke op 10 Mei 1942 in ge bruik genomen kon worden. Bij de te- rugkeer uit militaire dienst van den kunstenaar werd een voorlopige ruimte voor de eredienst gevonden in een zich onder de grond bevindende garage. Thans is temidden van de muurrestan- ten der vernielde kerk een bescheiden geprefabriceerde kerk verrezen. Het gebouw is ruim 18 meter lang, ruim 7 meter breed en ongeveer 3% meter hoog. Het kleine gebouw heeft twee vleugels van een kleine 3 bij ruim 3 meter, welke o.m. voor sacristie be. stemd zijn. Het geraamte voor deze bouw, dat 790 pond kostte, kon in 5 dagen tijds woraen opgetrokken. Tengevolge van de funderingswerk- zaamheden en de moeilijkheden om glas, dakbedekking enz. te krijgen, duurde het echter nog 3 maanden voor men klaar was. Het gebouw is opge trokken uit een geprepareerde hout- soort, die o.m. ook voor de Mosquito. bommenwerpers werd gebruikt. De parochianen zorgden voor het schilder- werk en voor de verdere afwerking. Men heeft in het kerkgebouw ruim 190 zitplaatsen. veel te weinig natuur- lijk, want des Zondags moeten zich zeer velen tevreden stellen met een plaats op de stenen trappen van het kerkgebouw, die naar deze noodkerk leiden. Doch op deze wijze heeft men met voortvarendheid getracht er het. beste van te maken wat onder deze moeilijke omstandigheden mogelijk was Maandagmiddag is het Internaat van het Instituut Boelkes door burgemees- ter W. A. Stronkhorst officieel geopend Ter gelegenheid van deze plechtigheid hadden zich een aantal genodigden in 't gebouw verzameld. Na een korte in- ljeiding door den heer Boelkes nam de burgemeester het woord. Na een geluk- wens uitgesproken te hebben namens het gemeentebestuur, en erop te hebben gewezen, dat de opvoeding van de jeugd geen zaak van koopmanschap mag zijn, verklaarde de heer Stronkhorst het In stituut voor geopend. Nadat een der leraren, de heer Beer- ta, had gesproken over de jeugd en speciaal over de jongens welke in het internaat zullen komen, bood een an dere docent, de heer Rozema, namens de Fa. Bodewes te Martenshoek, een bloemstuk aan. Nadat nog enkele spre- kers het woord gevoerd hadden over- handigden twee leerlingen den heer Boelkes een bloemenmand. In zijn dankwoord verklaarde de heer Boelkes, dat hij zich ten voile bewust was van de verantwoordelijke taak, welke hij op zijn schouders nam. Hij betuigde zijn erkentelijkheid jegens het gemeentebestuur voor de medewerking welke hij van die zijde steeds had ont- vangen. Daarna schetste hij de tot- standkoming van het internaat. Op dezelfde dag dat de officiële ope ning Van het internaat plaats had, vierde het Instituut Boelkes zijn 10- jarig bestaan. In een avondbijeenkomst in het Hôtel Faber werd dit heugelijke feit op feestelijke wijze herdacht. De grote zaal was geheel met belangstel- lenden gevuld.. De heer Rijkens, oudste leraar van het Instituut opende de avond met een rede waarin hij het bestaan van het instituut schilderde vanaf de tijd, nu 10 jaar geleden, waarin het 1 leerling telde, en de heer Boelkes de enige leer- kracht was, tôt heden,, nu het Insti tuut is uitgebreid tôt een onderwijsin- stelling met 2 300 leerlingen per jaar en een lerarencorps van 10 personen. Namens de gezamenlijke leraren bood hij den heer Boelkes bloemen aan. Na mens de cursisten en oud-cursisten bood de heer Broesder den heer en mevr. Boelkes bloemen aan. De familie Kok vulde de rest van de avond met een uitvoering van de revue ,,Vergeet mij niet". heroprichting van de Ver. voor Volks- vermaken besloten. Tôt bestuursleden werden verkozen de heren K. Addens, G. Ruding, A. Edzes Koerts, W. J. Kliphuis, A. Poling, H. J. Koeneman, W. Scholtens, Chr. Meijer en F. Rou- kes. De plannen voor de a.s. Zomerfees. ten zijn gereed. Maandagavond draaide in café Parkzicht (K. Venema) de film „Een dag oorlog in de Sovjet-Unie'k Nadat de voorzitter der plaatselijke afdehng der C.P.N. de vergadering had geopend, hield de heer P. Bosma uit Groningen een inleidende beschouwing, waarin hij de resultaten der jongste verkiezingen en de plannen voor de op handen zijnde verkiezingen onder de loupe nam. Hiema volgde de vertoning van boven- genoemde rolprent, die een juist beeld gaf van de ontzag'lijke strijd in het Oosten van Europa, van de talrijke of- fers, die Rusland bracht en van de krachtsinspanning van dit land om er aan mee te werken de oorlog te winnen Maandag- en Dinsdagavond trad in het hôtel Struvé het gezelschap Fa veur op. Reeds bij het betreden van de zaal was het merkbaar,1 dat hier een gezelschap optrad met een oude en wel- bekende naam, men zag er mensen wel ke men anders niet op een Variété voorstelling zal aantreffen, doch reeds van ouds heeft Faveur hier een ge- vierde naam, door zijn jaarlijks optre- den tijdens de Zomerfeesten. Ook dit- maal was het programma, dat het ge zelschap Faveur bracht tôt in de punt- jes verzorgd, zowel de verschillende nummers als de décors staken uit bo- ven het gemiddelde dat in een variété- voorstelling wordt geboden. Voo.ral de nummers van de 2 Grasso's en de Ret- tichini's kwamen in de afwisseling van ballet nummers en clownerie bijzonder goed naar voren. De Tromp is voor reparatie van Rot terdam naar Amsterdam vertrokken. SAPPEMEER. In een op Woensdag 15 Mei gehouden vergadering werd tôt Ofschoon het niet de gewoonte is voorbesprekingen te wijden aan op han den zijnde uitvoeringen van dilett. clubs meen ik dat er voldoende redenen aan- wezig zijn hiervan af te wijken voor de opvoering van Vader des Vader lands", door de gezamenlijke Kamers Tollens" en ,,Vondel'', onder regie van den heer Plinsinga. Ofschoon genoemd stuk in 1933, dus enige jaren voor de oorlog door Eduard Vetterman werl geschreven, had het evengoed, misschien zelfs nog beter, gedurende de bezetting, vervaardigd kunnen zijn. Immers, welhaast op iedere bladzijde van het uit negen tafe- relen bestaande stuk legt de auteur zijn personen, en meer speciaal z'n hoofdfiguur, Prins Willem van Oranje, woorden in de mond, die, toestanden en verhoudingen kenschetsend gedurende het leven van den Vader des Vader lands, zeker niet, in geringere mate van toepassing zijn op thans heersende toe- FEUILLETON ONTHULLINGEN VAN MOSKOU. Radio Moskou heeft onthullingen ge- daan over de Duits-Spaanse samenwer- king in oorlogstijd. Het rapport is sa- mengesteld op grond van verklaringen van Duitse militaire attaché's. Vol- Sens deze onthullingen hebben Spaanse spionnen aan Duitsland inlichtigen ver- strekt over de geallieerde landingen in Noord Afrika, op Sicilië en in Norman die Verder wordt er melding gemaakt van het bestaan van Spaanse plannen ter verovering van Gibraltar en Frans Marokko. Doordat Hitler echter zijn handen vol had met de voorbereiding van de aanvallen op Rusland en Enge- land, kon hij Franco niet de gewenste steun verlenen, waardoor de plannen nooit zij uitgevoerd. HET KABINET SCHERMERHORN DREES DEMISSION AIR. Op 17 Mei hebben de ministers van ons huidige kabinet hun portefeuilles ter beschikking gesteld van de Konin. gin. H. M. zal de beschikbaarstelling in overweging nemen en heeft de mi nisters intussen verzocht' datgene te blijven doen wat zij in het landsbelang nodig achten. POSTZEGELS WELKE ÏIUN FRANKEERWAARHE VERLIEZEN. Met ingang van 1 Juni verliezen postzegels met Germaanse symbolen en postzegels met afbeeldingen van zee- helden hun frankeerwaarde. Het zal niet mogelijk zijn deze zegels tegen gangbare typen om te wisselen. OORLOG TUSSE PERZIë EN AZERBEIDSJAN Volgens Radio Tebris zouden tussen Perzië en Azerbeidsjan vijandelijkheden zijn uitgebroken. Perzische troepen heb ben vanuit het Zuidwesten de aanval op Azerbeidsjan geopend, en het Na tionale ltger van Azerbeidsjan" had reeds instructies te vechten indien het werd aangevàllen. -« 49) door CHARLES GARVICE. Zij is 't niett die me verdrijft; 't is mrj'n ellendige, onzinnige liefde die me voortjaagt! Maar dat doet er nu ver der niet toe. Ik ga wegt moeder. ik kan hier onmogelijk langer blijven. Stel me nu verder geen vragen," zei hij, bijna heftig. ,,Ik kan geeit vragen dul- den op 't ogenblik. Ailes is uit en ik ga weg." Maar maar, Héron, er is mets klàar. Het huis in'Londen is gesloten." Ik heb immers nog m'n club. Of neë ik zal naar het Albany hôtel gaan. Par'ks kan vlug een en ander voor me inpakken. Hij is gewend aan mijn plot- seling gaan en komen. Ik zal u vanuit de stad nog wel schrijven eer ik wegga." Wegga waarheen? "Dat weet ik nog niet het doet er tenslotte ook niet toe. Het liefst zou ik naar een of ander oord gaan, waar vrouwen geen tôegang hebben." Héron Héron! Aile vrouwen zijn niël vais'en onbetrouwbaar! Rose Rose is een goed kind," zei hij on. ver'schillig.- ,,Ik twijfel er niet aan. Maar ik ben" nu niet in de stemmïng om haar lof te horen zingen. Goede nacht, moeder." Hij bukte zich en kuste haar. Met tegenzin liet ze hem gaan. Wat kon ze anders doen? Maar ze bepeinsde dat ze nog liever gewild had, dat die ôndoordachte verloving was blijven voortbestaan dan dat hij zich zo onge. lukkig voelde. Loom en mat ging Héron naar zijn kamer terug en belde Parks. Parks was een uitstekende kamerdienaar.Zijn salaris bedroeg ongeveer driemaal de som die een eerste kantoorbediende verdient. Hij sprak vloeiend drie talen, kleedde en gedroeg zich als een heer en was één en al toewijding voor zijn mees- ter En daar had hij ook aile reden toe, want Sir Héron was gelijkmatig van humeur niet; veeleisend en ongewoon royaal. Parks merkte onmiddellijk de veran- dering op in het gezicht en de gedra- gingen van zijn meester, maar hij zou liever duizend doden gestorven zijn dan te laten blijken dat hij iets merkte. Hij pookte het vuur op en draaide de lees. lamp aan, precies als altijd. Wij vèrtrekken morgen met de eer ste' trein, Parks," zei Sir Héron. Ja Sir Héron." "wè gaan naar Albany. Pak een ha'ndkoffer in en zorg, dat ze de rest nasturen," Ja Sir Héron." "En Parks, zeg er geen woord over, beneden." Dat zou ik in geen geval gedaan hebben Sir Héron. Welke wagen wilt u hebben voor het station?" Doet er niet toe wat je wilt. En ga'nu eerst nog wat naar bed." Heel goed, Sir Héron," zei Parks; maar hij wist', dat hij voor slapen niet, veel tijd zou hebben, en nadat hij een vies whiskey en wat'sodawater op tafei had gezet, verdween hij geruisloos. Sir Herôn nam zijn vuTpen en aar- zelde. Zou het niet beter zijn, te ver- trekken zonder verder een teken van leven te geven? Maar neen, hij kon on mogelijk heengaan zonder haar te laten weten dat haar trouweloosheid aan het licht was gekomen. Hij zat op het pa pier te staren niet wetend welke woor den te kieze'n. Tenslotte schreef hij twee regels: Ik was vanavond om zeven uur in "het bos. Vaarwel. Héron Letchford." Hij sloot dit korte briefje in een en veloppe waarop het wapen der Letch. fords was gedrukt en gaf het aan Parks. Parks legde het op een blaadje en ging er mee naar beneden. Hij zette ailes een ogenblik op het haltafeltje en mademoiselle Trieste, juffrouw Vava- sour's kamenier die toevallig voorbij- kwam, nam de brief gracieus tussen twee vingers en bood gedienstig aan, ervoor te zorgen. Parks aarzelde het was niet zijn gewoonte, aan een ander over te laten wat hm was opgedragen maar hij moest nog ailes inpakken en tenslotte nam hij met een beleefde buiging mademoisellee's aanbod aan. Toen de auto de volgende morgen wegreed, met Parks, rillerig en onuit- geslapen maar trouw toti het einde, naast den chauffeur, werd een gordijn weggeschoven voor een der ramen en Rose Vavasour's gezicht gluurde voor. zichtig naar buiten. Toen ze zekerheid had gekregen dat hij veilig en wel weg was gleed ze weer in bed, en toen ma demoiselle Trieste haar om de gewone tijd kwam wekken, lag ze te slapen met haar hoofd op haar arm, zo vredig en onschuldig als een kind. Mademoiselle was bijna even teleur- gesteld geweest door Sir Heron's ver loving met juffrouw Dalton als haar meesteres zelf, want de buttler had ge. nade gevonden in haar ogen, en ze zou er niets op tegen hebben gehad, de Eikhof als haar toekomstig tehuis te beschouwen. Terwijl ze naar het sla- pende meisje stond te kijken, dwaalden haar ogen peinzend naar het briefje van Sir Héron, dat ze in de hand hield. Plotseling schèen haar iets in te vallen, ze zette het kannetje heet water, dat ze rad meegebracht, op de toilettafel neer en legde de brief met het adres naar boven erop. Toen ging ze heen, de deur geruisloos achter zich sluitend. .Rose werd even later wakker, richtte zich op haar elleboog op en zag de brief. Was het mogelijk, dat Sir Héron haar geschreven had alvorens te ver- trekken in een oogwenk was ze het bed uit. Neen, de brief was geadres- seerd aan juffrouw Dalton. Met een gevoel van drukkende teleurstelling keek ze ernaar toen zag ze, dat de damp van het hete water de gom van de enveloppe had losgeweekt en dat die open was... standen, van toepassing ook op de ach ter ons liggende jaren. Ja heel moeilr|K zal het zijn voor den aandachtigen toe- hoorder niet zijn een parallel te trekken tussen de toestanden uit Prins Wil- lem's tijd, tussen de oorlog met Spanje, tussen de toenmalige onderdrukkers, en door hen toegepaste methoden en de tijd van 19401945. Belangijk ook is deze uitvoering, om dat Vetterman's werk uitbeeldt op waarlijk imponerende wijze de figuur van den groten Willem van Oranje; omdat hij z'n karakter, ten voeten uit, in forse trekken voor den toehoorder plaatst. Het stuk verhaalt van de grote momenten uit dat veelbewogen leven: hét laat ons Willem van Oranje zien aan het hof te Fontainebleau,het schil- dert z'n spel met den sluwen en gesle- pen Granvelle; de auteur plaatst hem voor ons in al z'n grootheid bij de af- zwering van Philips, in al z'n fierheid en doortastendheid, in het hoogste of- fer, dat hij brengen kan voor z'n volk dat van z'n leven. Vetterman plaats hem in het kader van z'n tijd: de gesle- pen Granvelle, de trotse Margaretha, de ijzerharde Alva, de weifelende Eg- mond, de vurige Lodewijk van Nassau, de liefhebbende Juliana van Stolberg, kortom persoonlijkheden, die een be langrijke roi speelden op het, wereld- schouwtoneel van die tijd; beschrijft de auteur in een levendige schildering. Geen dorre opsomming van simpele his torische feiten alléén, maar ook een uitbeelding van conflicten van karak- ters en hartstochten, een spel van po li tiek en intrigeren. L. HOOGEZAND. Zaterdagavond om- streeks half twaalf is door de gladheid van de weg op de Kielsterachterweg een auto van de Fa. E. Bos te Stadska- naal geslipt. De wagen kwam tegen de etalageruit van de Rijwielhandel Wil. deboer terecht, waardoor deze ruit werd verbrijzeld. Bij den heer T. Nieborg te Krops- wolde is een melkkarretje op luchtban- den gestolen. Door de politie zijn in beslag ge nomen twee Belgische fiets.buitenban- den, die door zekere P. f 75.per stuk zijn verkocht. Het bleek, dat P. de banden van Z. gekocht had voor f 70.per band. Zowel tegen P. als te gen Z. is procès verbaal opgemaakt, Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. W. Alons, thans ambt. Soc. Zaken te Gorinchem, is in Den Haag geâlaagd voor het examen Maatschappelijke Werker, afge- nomen door de Nederl. Ver. voor Gemeen- tebelangen. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN. (Zonder verantwoordelijkheid ver Redactie.) Demonstratle Natiionale Feestdag. Ook ik wil bij deze nog graag even zeer in 't kort terugkomen op de op- tocht op de Nationale Feestdag. In zijn 2de ingezonden stuk geeft Pastoor Schenk antwoord aan mij en ,,aan mijn collega v. h. R.K. Dagblad „Ons Noorden". Ik wil hierbij wel ver- klaren, dat mijn ingezonden stuk hele. maal buiten deze collega om is gegaan. Ik heb alleen geschreven, dat deze met mij de demonstratie heeft aanschouwd en evenals ik, niets „onwelvoegelijks" heeft opgemerkt. Hét, was dan ook door mij alleen ondertekend. Uit verschillende kringen, sport zo wel als andere, werd mij instemming betuigd met mijn le ingezonden stuk. Ook ik beroep mij op de ,,mentaliteit en de goede smaak van het publiek" en ben er van overtuigd, dat de overgrote meerderheid er zo over denkt als ik. Dat de Pastoor zijn uiterste best zal doen, dat in 't vervolg R.K. organisa- ties aan dergelijke demonstraties niet mee doen, zal naar m.l. zeker niet de volledige instemming hebben van aile leden van die; organisaties. Dit heb ik tenminste wel reeds uit die kringen op- gedaan. Ook ik zeg thans: Hiermede basta Redactie, mijn hartelijke dank voor de plaatsruimte. JOH. RUGGE. SLOCHTEREN. De A. R. Kiesver. in de gem. Slochteren heeft de navolgen- de candidaten voor de a.s. gemeente- raadsverkiezingen gesteld: 1 J. Fokkens, Siddeburen; 2 F. Spak- man, Schildwolde; 3 J. J. Doornbos, Schil,dwolde; 4 H. H. Koop, Tjuchem; T^ Tamminga, Lageland; 6 T. H. Grashuis, Schildwolde; 7 H. Boven, Overschild; 8 K. Emmelkamp, Siddebu ren; J. Mulder, Overschild; 10 M. P. Spanninga, Harkstede. SCHILDWOLDE. Vrijdagavond hield de landbouw vereniging ,,Jong Duurs- wold" in café Reinders haar feestavond Het programma gaf een aantal voor- drachten en toneelstukjes, opgevoerd door de leden. Dit niet onverdienstelijke werk bracht de lachspieren menigmaal gezond in beweging. Een paar zang- nummertjes van het echtpaar Glas Dallinga te Hélium waren een afwisse ling van goed gehalte. Zeer leuk wa ren de Tirolers. Het volijverig bestuur kan met voldoening op deze avond te- rugzien. Accordéon en slagwerk deden al het mogelijke om de vrolijke stem- ming er in te houden. WESTERBROEK. Na Zondagmorgen bevestigd te zijn door ds. J. Sclimidt van Hoogezand, deed ds. P. Glas, over- gekomen uit Scheemda, des middags zijn intrede, ds. Glas had tôt tekst ge- kozen 2 Cor. 4:7. Namens de kerkeraad kerkvoogden en notabelen sprak ouder- ling H. G. de Boer de nieuwe predi- kant toe. Ds. Bijl uit Haren deed dit namens de ring Hoogezand, waama ds. Schmidt sprak als consulent. Velen uit Scheemda waren gekomen, om bij de bevestiging en de intrede aanwezig te zijn. Na een vacature van 15 jaar heeft Westerbroek thans weer een predikant. In Tsjecho-SloVakije vonden de monstraties plaats voor de terugkeer van het gebied van Glatz (Neder Sile- zië) bij Tsjecho Slovakije.. VEILIN GBERICHTEN HooogezandSappemeer, 20 Mei 1946. Platglaskomm: I f 5157; Idem II f 4250; Kaskomm. I f 47; Idem n f 42; Bloemkool I f 6974; Idem II f 5280, ailes 100 st.uks. Slavellen f 1528; Rhabarber f 16.90 f 25 60; Snijmoes f 25—40; Spinazie f 27—50, ailles 10 kg. Spitse kool f 4054 100 kg. Kropsla I f 8.1011.70; Kropsla II f 5.808.10 100 krop. Radijs f 79 100 bos. VEILINGSVER. H. S. Deze week Zaterdag geen veiling. Aardbeien moeten in heti vervolg per kg. opgegeven worden. Van bloe'mkool moet van elke soort twee monsters ge- stempeld worden. Ook van kool aange- voerd in kisten. zqri c*n mademoiselle een brief voor juf frouw Dalton, die mijnheer Parks me hem toch een boodschap, toe! Het zou ons allebei zoveel goed doen als hij hier maar de gracieuse verschijning van Rose Vavasour. „Hoe maakt u het, beate juffrouw DlITSE arbeiders kregen mijn bestte juffrouw Dalton en verdwijnt naar het hem invalt der vooraf te waarschuwen hij komt I Saarti nvalt, zon- Klazie Tfltje i 1 Saartina Hillechiena Voorma, Lula; I Klaziena, d. v. Hendrik de Jonge - r- de Jonge, Hgz.; Daniel Ep-&

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1