Spijkeis Mil il Wat er leelt JZiiAm uit JhrWùkci n LadyL verovert een pu Streramiig Borgweg. d- en Athletiekver. gem. Jaarvergaderingj CIRCUÎ ZATERDA6 8 J 2de Verbouwing van Hôtel Faber *jt 2 «r-sri-a. ied. Herv. ûemeente r J, VELD, Midd op DONDEI ndarts SIEBENGA tPjirYiaaÈu~o~ktYiLriq, en Hhitiek Kapitein Sxity I BIOSCC cïxim,ilLe,-(î),kuk[ in het Département van Handel en Nijverheid Donderdc Georg Onze Ké wegens be gestremd Komt naar Extra Pi Naar Levensn in Ho afwezig naf Zaterdag 8 ini t.m. Dinsdag 11 Juni. ACCORDEONI L. Xaftee£ Plaatselijke Berichten f Wie wordt ETCHFORD VAchilles 5-0; 2; Frisia—HSC îanFW 33 5 BatoAppin. Noordster 4.4. Ibr.Eext 11. 0—0. rtijen behoorlijk ben Leeuwarde. rs de eer ge. àt echter niet van de beide ijen kregen een jch het bleef by t ging de strijd Frisia een klein de zich echter rtijen weer vol. pgewassen. îlijk weer een rt) maar ook aantal punten sters heeft zijn >p 14 gebracht. ït eveneens tôt eoretisoh is het loteni dat HSC plaats terecht 3—S. egen Helpman overd. De Fox. laatsten op de n. De hekken. echter slechts Schoolwedstryden. Zaterdagmiddag werden nen de door de School.Si vastgestelde voetbalwed: speeld. De uitslagen ware rein (Leider J. B. School ForhamSchool Foxhol WesterbroekSch. Kropi (Westerbr. wint na doelsc FoxholSch. Westerbroek H. S. terrein (Leider J Sch. Verl. Hoofdstr.Sel 02; Sch. Martenshoek— straat 40. HSC terrein (Leider A. G. Sch. K. de Haanstr.Schoi Sch. OostR.K. School 0 wint na doelschieten) Sel straa/tR.K. Sch. 00 (Rj na doelschieten); voor 17 GHBSRHBS 4—2. Terrein v. Royenstr. (If I^eider K. W. de Grooth): daehtscliool 09 GHBS— (RHBS wint na doelschii Hgz.ULO Spm. 71; Ar RHBS 5—0. TiHgz." terrein (Leider K' 16-17 jr.: Ambachtsch.UT^ Handelsav.sch.GHBS 14 RHBS 10—0; ULO Hgz.— (GHBS wint na doelschiete Voor de finales op 15 Ju moadelijk gebruik gemaakt het H.S.. en het HSC_terre( gramma luidt: Lagere schd terr.ï. School Foxhol Sch hoekj R.K. School Spm. r den worden bij loting vastge Zo de Heere wil en hi) mag leven. hoopt onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Over- grootvader HA1JO v. d. VEEN, op 6 Juni zijn 80ste ver- jaardag te vieren. Dat hij nog vele jaren voor ons gespaard moge blijven, is de wens van zijn dankbare kinderen. Amsterdam, Juni 1946. Haarlemmerhouttuinen 15 Schip ..Geertje". K. Runhart. G. Runhart—v. d. Veen Zuidbroek G. v. d. Veen. B. v. d. Veenv. Komen Sappemeer B. Spoor. L. Spoorv. d. Veen. Zondag 9 Juni hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- e Grootouders Gosse Oosting en Roelfien Oosting Komduur de dag te herdenken, dat ze voor 40 jaar in het huwelijk zijn getreden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen, Be huwd- en kleinkinderen. Hoogezand, Juni 1946. Burg. v. Royenstr. O. 159. Hedenavond Van v EXTR Nedei or Mevr. 17 Juni hopen mijn geliefde Duders J. Rotmans en G. RotmansStaal îun 40-jarige echtvereniging e herdenken. Hoogezand, Juni 1946. a b. Hoogezand, schip ,,Het Goede Vertrouwen 4un liefhebbende Zoon H. Rotmans Allen die de herdenking van mze 50-jarige Echtvereniging ot een onvergetelijke dag heb •en gemaakt, betuigen wij langs eze weg onze hartelijke ank in het bijzonder aan onze linderen en Fam. Miedema en am. ten Have, voor de mooie adeautjes. Hoogezand, Juni 1946. Nieuweweg 65. G. Alberts. J. AlbertsSnijder. 'e Kerkvoogden van de van Kropswolde aken bekend, dat, DEGRA EN OP HET KERKHOF innen 2 maanden moeten orden opgeknapt, anders zul n ze worden ontruimd. De Kerkvoogden Vanaf a s. Vr een vrol in zijn nie Plaatsb van 4- (éR&îj) (SFéS© ®<S>© Nederland: Nederlands Rotterdam; Twentsche urgemeester en Wethouders in HOOGEZAND maken :kend, dat de Borgweg te 'esterbroek, in verband met t leggen van een duiker op insdag, Woensdag en Don îrdag 11, 12 en 13 Jun 146, zal zijn or Rij- en Voertuigen. Hoogezand, 5 Juni 1946. irgem. en Weth. voornoemd J. TUIN. Th. HELLINGA, l.secr H.-S. Donderdag13Juni'46' s avonds 8 uur. Hôtel Faber te Hoogezand. Agenda Opening. Notulen. Ingezondên stukken. Jaarverslagen. Bestuursverkiezing, enz. Verkiezing Comm leden. Behandeling 60-j. bestaan viering. Rondvraag. Sluiting. n verband met de belang- heid hiervan worden aile en opgewekt deze vergade- te komen bezoeken. Het Bestuur Voorstellingen Zondags en Ma Hoe is het mogel Deze week bij Uv Biscuits of Koek, Besc Desgewenst aan huis be (Bij voldo Aanvang half acht p Entrée f 2.plus pl Zij, die deze voors vanaf heden kaarten uiterlijk Zaterdagav als worden thans weer uit voorraad geleverd las ST Accordeonreparatie-inricht He belangrijkheid van het rilettanten.to. neel. Maar zal dit toneel aan haar pri maire roeping willen en kunnen beant. woorden, dan zal het, in vele gevallen, moeten verlaten de platgetreden paden der gewoonte, volgens welke men meent steeds eenzelfde soort stukken te moeten spelen, speciaal kluchten, die met toneelspel al heel weinig te maken hebben. Laten zij zich eens wagen aan werk, dat wat meer vraagt en dus ook meer voldoening geeft. Zeker, ik weet het, men heeft er dikwijls de moed niet toe, bang als men is fou ten te ma ken. Net alsof die er nu niet gemaakt worden! Men behoeft niet boven z'n krach ten te grijpen; ook voor zwakke clubs is er goed en goed speelbaar werk. En laat men fouten maken, laat men zelfs grove fouten maken, maar laat men daarbij niet vergeten, dat ook het streven zelf reeds prijzenswaard is. Indien men, hoe zwak ook, met een po- ging in die goede richting begint, dan kan men zich er van verzekerd weten, dat ook de strengste criticus dat pogen zal weten te waarderen. Hij zal op fou ten moeten wijzen^ dat is nu eenmaai z'n taak, maar hij zal nimmer wat goed is, afbreken, onverschillig door welke groep het gebracht wordt; hij zal onbe. vooroordeeld staan tegenover elk po. gen om het goede toneel te dienen en dat pogen aanwakkeren en steunen. En wel verre van zich, zoals nu, van een bespreking van een dilettanten-uitvoe- ring te onthouden, zal hij dan graag daarvoor ruimte afstaan, voor ieder, onverschillig wie, die het goed meent met het toneel en die dat door de daad toont; maar nogmaals het gespselde werk moet de naam „toneel" waard zijn. L. Wanneer in het nummer van Woens. de bekende Groninger régisseur, de hr. dag 29 Mei j.l. van dit.blad H. B. in H. Benes, in enige artikelen in het z'n eritiek op de uitvoering, verzorgd „Groninger Dagblad" gewezen op de door de Ramblers, de opmerking plaatet, dat er wel een ietwat scheve verhouding bestond tussen de belang- stelling betoond voor deze show.uitvoe. ring en die welke een uitvoering, ver zorgd door een uitstekend spelend be- roepsensemble, van een bekend werk van een schrijver van naam ik wijs hier alleen op het artistieke gehalte mocht oogsten, dan wijst die opmer. king van H. B., zoekend naar een mo. gelijke oorzaak van dit verschil, in de richting van een verruwing van de smaak, met welke richting.aanwijzing ik mij volkomen eens kan verklaren. En die verruwing van de smaak om mij aan deze term te houden ligt m.i. in de lijn der dingen, is iets gelieel eigens aan deze na.oorlogse tijd. Niet dat zij daarmee goed te praten of te verdedigen is, integendeel, maar zij is te verklaren. Wanneer gedurende de achter ons liggende sombere jaren iedere scherpe contour van moraal werd verdoezeld, soms weggevaagd; wanneer op moreel gebied. in de meest uitgebreide zin een verwarring, een verruwing van de geest ontstond, die doordrong in welhaast aile geledingen 'der menselijke samenleving; wanneer de hecht gefundeerde begrippen van fatsoen en on.fatsoen werden ondergra- ven, soms geheel werden weggeslagen; dan behoeft het geen betoog, dat dat déraillement zich ook voltrok op het terrein van de kunst. Indien het waar is, dat een oorlog de zeden verruwt, dan geldt dat niet minder voor de smaak voor het goede en schone. In. dien geestelijke waarden niet meer hun peil konden behouden, dan mocht men niet verwachten, dat de belangstelling voor kunst en kunstuitingen zich nog op dezelfde hoogte kon handhaven. Een eerste gevolg hiervan was, dat men het hogere, ook in de kunst, niet meer wist te waarderen, doordat men iedere waardemeter kwijt geraakt was. En als tweede gevolg kwam daarbij het m.i. funeste verschijnsel, dat personen, die het met de kunst minder nauw na. men, in aile haast een ensemble in el- kaar stampten en daarmee de boer optrokken", speculerend op de duf)bele omstandigheid, dat men tijden achter. een van zoveel verstolcen was geweest en nu graag weer „uit" wilde gaan en dat men daarom niet zo nauw keek. De voorbeelden van personen en ensembles, wier Qptreden dikwijls met veel geschet. ter werd aangekondigd, maar die een program brachten, dat van iedere schijn van kunst gespeend was, zijn tal. rijk. Gelukkig waren het dikwijls één. dagsvliegen, die maar een zeer kort be staan hadden, maar zij hebben toch het hunne bijgedragen tôt verruwing van de smaak. J De oudere generatie liet deze depres. sie min of meer onbewogen over zich heen gaan, maar het was vooral het op. groeiende geslacht, dat de dupe werd, dat door deze ziekte werd aangetast, ook al omdat zij meer vatbaar is voor impressies; buitendien bij een totaal uit haar lood geslagen jeugd was dit te verwachten. Is dus die verruwing te verklaren, zij is niet te verdedigen en er zal naar middelen moeten worden omgezien om verbetering aan te brengen, om weer belangstelling te kweken voor het goede en het schone in de echte kunst; de smaak moet worden veredeld. En dat kan alleen door doelmatige, door doel- bewuste voorlichting, door een elimine. ren van aile misleidende bijgedachten. Nog niet zo heel lang geleden wekte een eritiek mijnerzijds op een uitvoe ring bij de leiding van 't spelende en. semble een laat ik maar zeggen or.prettige indruk. Nadat ik genoemde directie m'n bezwaren, die allen op ar- tistiek terrein lagen, had kenbaar ge maakt, antwoordde deze: Maar, mijn. heer, ziet U dan niet dat het publiek zich amuseert, en dat werd gezegd met een bravour alsof de mate, waarop het publiek zich amuseert, de enige graad. meter is, die de waarde van een stuk bepaalt. Tegen deze mentaliteit dient stelling genomen te worden. En een van de middelen, waarmee dit kan ge- schioden hr de voorlichting, die boven werd genoemd. Evengoed als men moet leren schiiderijen te zien, evengoed als men moet leren van muziek te genie. ten zo goed moet men leren een goed toneelstuk te waarderen moet men le ren ecrt toneelspel van '^kitsch" te on. derscheiden. Een zeer belangrijke taak is hier weggelegd voor de jeugdbewegingen, de jeugdorganisaties, die zich, min of meer hervormd, na de oorlog weer ge- constitueerd hebben. Deze zijn de aan. gewezen organen, die hun leden des. kundige voorlichting en opvoeding kun nen geven, ook op het gebied van to neel en goede film. Maar niet minder belangrijk is de taak, die hier in deze tijden is wegge. legd voor het dilettanten-toneel, voor h en, die uit liefhebberij het toneel be. oefenen. Nog niet zo lang geleden heeft FILM. BIOSCOOP HOOGEZAND. Spijkers met koppen. Gisteravond draaide in de Bioscoop een der bekende Fôrmby.films „Spijkers met koppen" i die gedurende de gehele week op het' programma blijft. En er behoeft niet aan getwijfeld te worden of dit met succès zal zijn. Want zij is al zeer geschikt om hen) die van dit soort lichte amusement houden een avond van genot te bezorgen. Georges Formby, die zoals steeds de hoofdrol vervult, nu eens als agent en tevens als wanhoop der politie> als motorrijder in een wedren op motorenj als ama. teurtoneelspeler en als zonder het te weten medewerker van een bende misdadige saboteurs, geraakt weer in vele belachelijke en ook gevaarlijke si. tuaties, waaruit hij zich echter door de hem eigen handigheid, met de hem al even bekend laconieke en droog.ko. mische invallen weet te redden. Zoals bij al zijn vorige filmsi vooral bij ,Het zit in de lucht", die ontegenzeggeiijk z'n beste prestatie wasi weet hij door mimiek en gebaar steeds het komische te onderstrepen, waarbij hij onwillekeu. rig herinneringen oproept aan een soortgelijken Fransen acteur Fernande^ die na de oorlog ook weer aan het f il- men geslagen is. Op dezen Fransman heeft hij echter dit voor, dat hij in elk van zijn films één of meerdere songs brengt in de huidige zelfs vier die al heel gauw bekend en meegezon. gen worden, welke songs hij steeds be- geleid op de hem eigen nonchalante en tôch artistieke manier op z'n geliefde ukulele. Het heeft geen zin hier nader in te gaan op het grappige, bijwijlen spannende verhaal: dit zou het aardige er van weg nemen. Laat het genoeg zijn te zeggen, dat de liefhebbers van dit lichte amusements-genre zeker reden hebben om tevreden te zijn, temeer daar opeenvolgen der verschillende phasen van het verhaal, een juist uitwegen van komische en sensatiemomenten niet na. laten zal den bezoeker te boeien. L. Op de eerste Pinksterdag zal het ge. restaureerde restaurant van het hôtel Faber worden geopend. Er is een grote bakstenen schouw gebouwd, die binnen- kort door een smeedijzeren hekwerk zal worden afgesloten. De crême.kleurige wanden met hun licht.bruin getinte lambrizering vormen een harmonisch geheel. Verder is er een parketvloer ge. legd en zullen smeedijzeren lichtkronen binnenkort het geheel completeren. Ook aan het eigenlijke hôtel wordt gev/erkt. Men is bezig een aantal k"â- mers bij te bouwen. Over zijn toekomstplannen vertelde de heer Faber ons, dat de societeit ver. bouwd zal worden en ook de toneelzaal. Deze laatste zal worden vernieuwd en uitgebreid, zodat zij 1000 bezoekers zal kunnen bevatten. Ingang van grote zaal, bijzalen en societeit zal aan de langs de zijkant van het hôtel getra. ceei'de weg naar het nieuwe kanaal komen te liggen. Ingang en zaal zullen verbonden worden door een grote en. tréehal, waarin zich vestiaires bevinden. Ook uitwendig' zal het hôtel in een nieuw gewaad worden gehuld. SAPPEMEER. Op initiatief van de Buurtver. Luth. Kerkstr. werd Maan- dagàvond een vergadering gehouden in het hôtel Struvé, van afgevaardigden van Buurtver. ten Zuiden van het Win. schoterdiep ter bespreking; het stich. ten van een speeltuin. Het doel is een vereniging op te rieh. ten geheel apart staande van de Buurt- verenigingen. Een commissie welke de voorlopige werkzaamheden ter hand zal nemen, werd uit de afgevaardigden samenge. steld. Een terrein is reeds toegezegd en men is in correspondentie met de ,,Nuso". Waarschijnlijk zal er binnenkort een openbare vergadering worden gehouden waar een spreker uit Groningen het nut van speeltuinen uiteen zal zetten. HOOGEZAND. In een vergadering in het hôtel Faber werd de candldaten. lijst voor de gemeenteraadsverkiezing van de P. v. d. A. als volgt samenge- steld: 1 A. Klok Kzn., 2 H. W. Plinsin. ga; 3 A. G. v. d. Poel; 4 Hm, Eenjes; 5 A. Mulder; 6 H. W. Kuipers; 7 H. Sis. sing; 8 G. Tuizinga; 9 T. H. Hartog geb. Hattuma; 10 J. Dop; 11 W. P. Erasmus; 12 P. Middel; 13 H. H. Bent. hem; 14 P. Heerlien; 15 L. Menger; 16 J. Buining; 17 H. Clobus; 18 J. B Prak- tiek; 19 J. Luiken; 20 W. Massmk. In de onder voorzitterschap v. d. hr. E. Benes gehouden ingelanden verg. van het waterschap ,,Wallen Hooge zand" werden de ontv. vastgesteld op f 1661.39. de uitg. op f 117.60; saldo f 1543.79. De begr. '46/'47 werd bepaald op f 174S.79 en de omslag gehandhaafd op f 0.25 per M. Het bestuur, best. uit de hh. E. Benes, R. P. Molema, E. Ver- ver, H. Venekamp en M. Kroon, werd herkozen. Op 4 Juni had in de Kerkstraat een ongeval plaats. Een motor bestuurd door J. B. uit Muntendam reed tegen een voor hem rijdende auto. De motor kwam in de sloot terecht; de bestuur. der werd liCht gewond. Wegens diefstal van cokes is door de politie aangehouden J. H. te Kalkwijk. Geslaagd voor vakdiploma krui- denierswaren W. Rijkens, J. Middel en J. Bootsman, allen te Hoogezand. WESTERBROEK. W. T. en D. t. V., alhier, zijn verbaliseerd wegens het in bezit 'hebben van verboden vistuig en het vissen hiermede in verboden water. Het tuig is in beslag genomen. Op initiatief van de ,,Dorpsver- eniging" is een Ver. v. Volksvermaken opgericht, om in samenwerking met de oudercommissie de op handen zijnde volksfeesten te regelen. Het bestuur v. de V. v. V. bestaat uit de hh. F. Bos. scher K. Brouwer, M. Clobus en E. v. Dijken. SLOCHTEREN. Voor de betrekking van hoofd der o.l.s. te Tjuchem, vaca. ture A. Bruinsma, en te Borgweg, va. cature F. Bolman, hebben zich resp. 10 en 11 sollicitanten aangemeld. Ten gemeentehuize zijn inlichtin. gen te verkrijgen over de volgende ge~ vonden voorwerpen; pet, regenkapje, handtasje, hoofddoek, portemonnaie, broche herenregenjas en over een aan. gelopen keeshondje. HARKSTEDE. Ds. Meijer, Ned.Herv. predikant te Vierhuizen heeft voor het beroep naar Scharmer-Harkstede be. dankt. ZUIDBROEK. Door de vereniging ,,Gemeentebelangen" werd in een in hôtel Themmen gehouden vergadering de volgende lijst voor de gemeente. raadsverkiezingen opgemaakt; 1. G. Koerts; 2. E. Kappen; 3. Mevr. v. d, Molen; 4. E. Engels Ezn.; 5. E. H, Gastman; 6. G. Mandema. EEN DAAD! Frankeer als regel Met een Nationale Hulpzegei. - De eerste vluc'ht op de lijn New YorkStockholm is in 18 uur 24 min. door een; viermotorige Douglas van de Zweedse luchtvaartmij volbracht. De afstand bedraagt 64.000 km. In een persconferentie heeft Drs. M. Weisglas van het dept. van Handel en Nijverheid één en ander verteld ovei hetgeen er leeft in dit département. De huidige handelspolitiek speelt zich momenteel hoofzakelijk af tussen twee landen aldus spreker, die een verdrag sluiten'. Het laatste jaar heeft Nederl. verschillende verdragen gesloten. Van deze verdragen moet men echter niet verwachten dat zij tevens een interi. sieve handel betekenen. Zij stellen slechts de im- en exportkwantums vast. Met een 10-tal landen heeft Nederl. thans reeds handelsverdragen afgeslo ten. Echter niet met Engeland en Ame. rika. Dit betekent geenszins dat er geen handel met deze landen bestaat, doch Engeland en de V. S. wensen geen bilatérale handelsverdragen te sluiten. Het volgende land waarmede binnen kort vermoedelijk een handelsverdarg zal worden gesloten is Italie. Het komt niet altijd precies uit, dat de import uit. en export naar een iand eikaar volkomen dekken. Zo wordt uit België voor 327 millioen ingevoerd en naar België voor 180 millioen uitge. voerd. Het verschil moet gedekt wor den door het bewijzen van diensten zo als transporten en met creditien. Bij het afsluiten van verdragen heeft Nederl. meer te vragen dan te bi-eden. En in het algemeen is het zo, dat men om iets behoorlijks te krijgen ook iets be. hoorlijks moeti bieden, daarom moeten wel eens goederen worden geëxporteerd die wij zelf nodig hebben, en worden wel eens goederen geïmporteerd, die niet strict noodzakelijk zijn. De belangrijkste handelsverdragen zijn die met België en Frankrijk. In één jaar zullen uit deze landen voor 493 millioen aan goederen geïmporteerd worden tegen een export van 308 mill. Voor export komen in aanmerking fokvee, vis, zaad, bloembollen, electri. sche apparaten, vlas, terwijl Frankrijk bovendien schepen nodig heeft De realisering van de tol-unie met België, dit is opheffing der onderlinge tolmuren en invoering van gemeen. schappelijke tarieven t.o.v. derden, kan zeer binnenkort verwacht worden. Ook de betrekkingen met Frankrijk zijn zeer hartelijk, en er bestaat we. derzijds begrip. Door Amerikâ zijn 14 landen uitge. nodigd tôt een conferentie tôt herstel van de intem. handel, en daartoe strek- kende voorstellen zijn door de V. S. ge. daan. Ten slotte besprak de heer Weisglas onze verhouding tôt onze beste afnemer van voor de oorlog, Duitsland. Hierbij moet men bedenken, dat de Duitsers hier voor 3y2 milliard hebben geStolen en dat willen wij terug hebben Reeds voor 40 millioen is terug ont. vangen. Verder moet Duitsland ons hcrstelbetaling doen ter vergoeding van de ons berokkende schade. En hier bij doen zich verschillende problemen voor. Het, handelsverkeer met Duitsland vertoont import in Nederl. van sleen- kool. Het liefst zouden wij ait met waardeloze papiertjes betn. m zoals ook de Duitsers hebben gedaan. Maar dat kan niet, de situatie is zo dat wij deze steenkool in dollars moeten beta. len. Er worden hierover echter bespre. kingen gevoerd; Nederl. wil de kolen betalen met overtollige Nederl. produc. ten, en bij de geallieerden bestaat be grip voor onze wensen. De Demobilisaitie. Amerika demobiliseert in snel tempo. En de veteranen, die vanuit aile grote zeehavens naar Amerika terugkeren treffen daar enigszins andere toestan. den aan dan toen zij 2, 3 of 4 jaar ge leden vertrokken. Natuurlijk vinden de teiugkerende veteranen zowel reden tôt eritiek als reden tôt lof. Allereerst bemerken zij, dat de kos. ten van levensonderhoud 36% hoger zijn dan voor de oorlog. Wanneer zij ge_ rechtigd zijn hun uniform uit te trek- ken hebben zij moeite burgerkleren te krijgen. Om tôt het inwendige van restaurants en bioscopen door te drin. gen moeten zij in de rij staan. Zij vïn- den de bediening in de winkels slecht n somtijds onhebbelijk. Vele van de gewone dagelijkse benoodigdheden zijn niet te krijgen, en daaruit trekken zij de conclusie, dat de overschakeling van oorlogs. naar vredesproductie zeer langzaam gaat. Deze indrukken vestigen de aandacht van de veteranen op de stakingen. Som migen stellen John Lewis, den leider van dé verenigde mijnwerkers ervoor aansprakelijk, dat hij door de mijnwer- kersstakirig geleidelijk de* zware Ame. rikaanse industrie lam legt. Anderen bekijken de andere zijde van de zaak en schrijven de mijnstaking op rekening van de mijn.eigenaren, omdat zij de mijnwerkers een onvoldoende levens. standaard en onvoldoende veiligheid verschaffen. Vele soldaten waren, ge- lijk de meesten van hun vrienden en famille in Amerika tijdens de oorlog sterk gekant tegen stakingen en er be staat nog veel vooroordeel in dit opzieht Niettemin, de 10.000.000 veteranen, die uit verschillende beroepen en lagen der maatschappij komen, zijn geneigd zich met enig gemopper aan te passen aan de verschillende sectoren van de open bare mening. In de Kruklenierswinkel. Opinieonderzoek heeft uitgewezen dat n Amerika 7 van ieder 10 personen oor de invoering van distributie zijn de hongersnood in het buitenland te kunnen lenigen. Eigeniijk berust het vraagstuk of Amerika tôt de distributie zal terugke ren in handen van de huisvrouw, die gewoonlijk haar eigen huiswerk ver- richt en haar eigen inkopen doet, d.w.z. dat zij het grootste van het nationale gezinsinkomen uitgeeft. En deze huis vrouw, die naar de winkels gaat op zoek naar schaarse artikelen heeft ook het kiesredht! De typische Amerikaanse huisvrouw is degene, die zal bepalen of en wan neer Amerika tôt de levènsmiddelen. distributie terugkeert, voorzover, de po- litielce leiders haar wensen kunnen vaststellen. En haar wensen zijn duide. lijk geworden door nationaal opinie on. derzoek en een aantal locale gevallen van opinie onderzoek. Zij staat er voor bekend dat zij het godsdienstigste lid van het gezin is en het meest sympathiek staat tegenover de kinderen in het buitenland, die, zo als de kranten en de radio haar ver- tellen, honger lijden. Maar zij is ook iemand, die het heel druk heeft en die niet al haar tijd kan verdoen met in rijen te staan. Wanneer zij naar de kruidenierswin. kei op de hoek gaat bevindt zij dat suiker nog steeds op de bon is, zoals tijdens de oorlog. Zij krijgt 5 pond in elke 4 maanden per persoon weinig meer dan 1 pond per maand. Dat is niet veel, maar zij is nu aan die hoeveelheid gewend. Wat haar boos maakt, is het feit, dat heel dikwijls de dingen, die zjj nodig heeft niet voorradig zijn. De typische huisvrouw doet haar in kopen in een van die kruidenierszaken met zelfbediening, waar de artikelen netjes op planken zijn opgestapeld en van prijzen voorzien. Zij gaat de zaak binnen langs een tourniquet, verzamelt zelî de boodschappen, die zij wil kopen op een rolwagentje en gaat dan naar de uitgang, waarbij zij in een lange rij moet wachten om voorbij den contrôleur te komen, die de prijzen op een reken. machine met een ongelooflijlce snelheid optelt. In deze tijden zoekt de huisvrouw da- genlang in de kruidenierswinkels de systematiseh gerangschikte winkelplan. ken af, maar vindt geen boter bijvoor. beeld. Bij zeldzame gelegenheden, dat er Vel boter is, bewaart de contrôleur die naast zijn kasi'egister en biedt ze aan de klanten aan als zij hem passeren., waardoor een hinderlijke en soms ge vaarlijke rush wordt voorlcomen. Ook vele andere artikelen zijn sdhaars en soms wekenlang niet te krij gen. De Amerikaanse levenswijze. Een in zijn land terugkerend Ameri. kaan, een waarnemer uit het buitenlaifd of enig persoon, die genoodzaakt is Amerika alleen aan de hand van de vetgedrukte koppen in de, couranten te beoordelen zou thans tôt de con clusie kunnen komen, dat het land in een ideclogische burgeroorlog is gewik. keld waarvan het zich nimmer kan her- stellen. De Regering- heeft de bruinkoolmij- nen en de spoorwegen overgenomen als een tijdelijke oplossing van het geschil tussen arbeiders en werkgevers. Dit geschil is nog steeds een bedreiging voor de openbare diensten, de buiten. landse handel, de toezeggingen aan het buitenland, het prestige, alsmede het gehele economische leven van de inwo. ners van Amerika. Het Congres heeft nog steeds geen positief standpunt t.o.v. de wet op de dienstplicht, terwijl de be- zettingstroepen slinken. Ook bestaat er nog geen vastomlijnde politiek inzake de contrôle van de atoom.energie en het al of niet delen van Jiaar geheimen Temidden van deze geschillen werd de natie door het Bureau voor Immi. gratie en Naturalisatie aangespoord tôt viering van de jaarlijkse I am an American Day" (Ik ben een Amerikaan dag) Over het gehele land betoogden spre. kers tijdens de plechtigheden dat de Amerikaanse levenswijze niet is veran- derd. De geschillen en de methoden om deze op te lossen vormen een deel van deze wijze van leven. Deze zienswijze kwam op typische wijze tôt uiting in de perscommentaren. De ,,NewYork Ti mes'' schreef o.a.: ,,I am an American biedt ons de gelegenheid om te besef. fen dat wij Amerikanen zijn en niets minder. Iets waaraan de meesten van ons moeten worden herinnerd. Het is 64. Koelbloedig en" kalm vierde kapi. tein Gay het touw uit, terwijl de man- schappen van den baron de deur be. werkten mee hun wapens. ,,Ik geloof, dat de deur het gaat begeven," mom. pelde hij. 65. Met wild geschreeuw wierpen de soldaten zich op de deur, die ten slotte zoveel geweld niet kon weerstaan. Kra. kend brak zij open en de barricade rolde naar binnen. „Wij hebben hem,'' brul- den de soldaten. niet omdat er bij ons gebrek heerst aan loyaliteit. Indien deze verklaring ver. rassend lijkt in verband rrtet het nieuws in de dag- en weekbladen, dan behoe. ven wij slechts de betekenis van het nieuws nader te bestuderen om de juist- heid hiervan te erkennen." (U. S. I. S.) ONGEVAL TIJDENS TOCHT VAN PRINSES DOOR BRADANT Tijdens het bezoek van Prinses Juli. ana aan Oost Noord.Brabant, gebeurde op de weg van Overloon naar Gemert een ongeval, dat echter betrekkelijk goed afliep. Bij het passeren van een woonwagen welke op een terrein links van de we^ stond, kwam hieruit een circa zevenjarig meisjë lopen om de prinses te zien, waartoe zij de weg overstak. Het kindje keerde echter plot, seling terug, waarbij zij in aanraking kwam met het zijspan van een motor der rijkspolitie, welke aan het hoofd van de kleine stoet reed. De politieman haalde naar links uit, doch hij kon niet verhinderen, dat. het meisje tegen de grond werd gesmakt. H.K.H. stapte onmiddellijk uit en be. gaf zich snel naar het slachtoffertje. Hoewel zeer ontdaan over het gebeurde trachtte H.K.H. de moeder die volko men overstuur was te kalmeren. De Prinses begaf zich in de woonwagen waar zij geruime tijd vérbleef. Het kind alsmede dé zijspanrijder werden licht gewond. De motorpolitie. man kwam er met de schrik af. MEER BOTER EN VLEES IN BELGIë In België is het boterrantsoen ver. hoogd van 300 op 400 gr. per mnd. en het dagelijks rantsoen vers vleea is ge bracht van 30 op 80 gram. DE HAVENSTAKING. De E.V.C. heeft minister Drees en de Staat der Nederlanden wegens een on- rechtmatige overheidsdaad in kort ge. ding gedagvaard. De E.V.C. is van oor. deel dat Minister Drees art. 6 van de arbeidsbemiddelingswet heeft geschon- den. 14 man personeel van het kamp Neue Brenne zijn ter dood veroordeeld. Op 4 Juni is de luchtdienst Eind- hovenLonden geopend. BJj een irteibrand te Chicago zijn 60 personen gedood en 200 gewond. De uit Amerika gearriveerde D.C. 4 PH. TAS is Donderdagmiddag ge. doopt. Het toestel heeft de naam ,,Schiedam" gekregen. In Italië wordt vandaag de re pu bliek uitgeroepen. FEUILLETON door CHARLES GARVICE. 54) ,,Neen,'' zei May met een vreugde- loos glimlachje. ,,Ik vergeet het niet. Dat komt misschien mettertijd nog wel. Intussen sst, daar komt mevrouw Boxall thuis. Geen woord meer!" Het werd en stormachtige en pijnlijke scène, toen May de Boxall's van haar plannen op de hoogte bracht. Ze konden maar niet inzien, waar zoiets nu in vredesnaam goed voor was. Mevrouw Boxall huilde tôt haar ogen rood en gezwollen waren en haar man bromde en smeekte in één adem, maar May hield voet bjj stuk, al kostte het haar zelf ook tranen. Geheel verslagen stem de mijnheer Boxall er tenslotte in toe, dat de brief van dominé Floyd hem werd voorgelezen. ,,Warley,'' gromde hij, en keek zijn vrouw, die Carrie in haar armen hield, eens aan. ,,Dat is in Wiltshire. Nu, als u zô vastbesloten bent, juffrouw May, dan vrees ik, dat ik wel zal moeten toe- geven. Ik ik veronderstel, dat u er geen bezwaar tegen hebt als wij ôôk naar Warley gaan? We hebben genoeg overgespaard, moeder en ik, om daar zo'n beetje te gaan rentenieren. M'n vrouw komt uit die streek vandaan, ziet u? Wat zou je ervan zeggen. Ma ry? En u wilt er morgen heengaan? Goed, dan ga ik met u mee. Dat zult U me toeh tenminste wel toestaan?" Warley was een schilderachtig dorp- je, dat niet aan de spoorlijn lag. Ze namen een taxi in de naastbijzijnde grotere plaats en vôôr ze het dominé's- huis bereikten, kwamen ze langs een aardige kleine school, waar de kleuters iuist naar buiten dromden. Op korte afstand stond een wit poppenhuisje, he- lemaal begroeid met milde wingerd en May twijfelde er niet aan, of dit was de woning uit de advertentie het huisje van Carrie's dromen. Met een triest en ongelukkig gezicht hielp de heer Boxall May uitstappen en trok aan de ouderwetse bel. De dominé May bloosde. De heer Boxall voelde een zwakke hoop in zijn hart opkomen en viel haastig in, vôôr zij een woord kon uitbrengen: ,,Net als u zegt, dominé, net als u zegt. Juffrouw Dalton is nog zo erg jong." ,,Dat zie ik," zei de oude heer met «en glimlachje. ,,Nog een erg jonge dame,'' herhaalde de arme mijnheer Boxall; ,,en misschien vindt u haar nog veel te onervaren voor zo'n zelfstandige post." ,,Dat wil ik nu niet beweren," zei de dominé, nieuwsgierig van de één naar de ander kijkend. Mijnh, Boxall kreun- de bijna. ,,Ik meen, dat ik uitstekend in staat ben, deze taak op me te nemen," zei May rustig, hem met haar heldere ogen aanziend. Ik heb uw getuigschriften gelezen. bleek een vriendelijke, grijze man van Ik ken mevrouw Brown persoonlijk en gevorderde middelbare leeftijd, en toen hij de spreekkamer binnenkwam, keek hij met iets als verbazing van de één naar de ander. „Juffrouw Dalton?" vroeg hij. ..Ik ben juffrouw Dalton," zei May met' een lichte buiging. ,,Ac!h- ja natuurlijk," zei hij, een beetje vaag. ,.Neemt u me niet kwalijk; maar maar ik verwachtte een wat oudere dame te zien.." heb me met haar in verbinding gesteld. Ze vertelt me, dat plotselinge verande- ringen Precies, dominé,'' viel mijnheer Boxall in. Juffrouw Dalton is een doch- ter van mijnheer Samuel Dalton." Zoals ik zei,'' ging de oude heer voort, ,,ik ken wevrouw Brown, en ze heeft me een brief geschreven, waarin ze juffrouw Dalton in de warmste be- vvoordin'gen aanbeveelt. Mag ik vragen te zijn, dat we niet ailes zullen doen om het u naar de zin te maken." HOOFDSTUK XXIV. In de club. Het was lang na middernacht de dag nadat May besloten had, de be trekking van onderwjjzeres in Warley te aanvaarden maar in de exclusie- ve Rokery club, ietwat berucht door de sommeri die er geregeld verspeeld werden, was het leven nog in voile gang. Vane Vavasour zat aan een ta- feltje met twee parlementsleden en een jongen hertog, bijna een kind nog, wiens inkomen van vijftienduizend pond per jaar nauwelijk genoeg was om zijn onverzadigbare speelwoede te kunnen voldoen. ,,Waar is Letchford vanavond toch?'' informeerde een der spelers. De avond te beslissen hebt. En nu we de zaken was eigeniijk allang om, maar dat deed hebben afgehandeld, mag ik zeker wel er minder toe. een eenvoudige lunch aanbieden? U Vane glimlachte en haalde zijn schou- moet mijn vrijgezellen-huishouden maar ders op. ,,Weet ik ook niet. Hij komt excuseren, juffrouw Dalton. Mijn staf anders veel vroeger. Maar zijn moeder bestaat uit een huishoudstër, een keu- is in de stad. Misschien is hij daarheen." kenmeid en een kleine jongen. Warley ,,Ik mag lijden, dat hij nog komt op- is een beetje afgelegen, maar toch ge- dagen,'' zei de jonge hertog. „Ik wou loof ik, dat u wel van het plaatsje zult hem graag revanche geven. Hij heeft leren houden. Mijnheergisteren zwaar verloren." Boxall,'' zei hij grommend. ,,Ja,'' zei Van» met een lachje. ,.Hjj Mijnheer Boxall behoeft niet bang verliest voortdurend zwaar, maar ik of u familie van haar bent?" „Ik ben geen familielid/' zei mijnheer Boxall kort. „lk was enkel de klerk van haar vader; maar juffrouw Dalton heeft me toegestaan, een vriend voor haar te zijn tôt op zekere hoogte. Het is mijn schuld niet, dat ze van mijn diensten niet langer gebruik wenst te maken. Het was nergens voor nodig, dat ze dit dit begon." „Juist, juist ik begrijp het volko men. Is het uw wens, de betrekking te aanvaarden, juffrouw Dalton?'' ,,Als u za me wilt geven. zeer ze ker," zei May zacht maar beslist. ,.Dan geloof ik, dat de zaak beklon- ken is,'' zei dominé Floyd. ,,Dank u," zei May. ,,Er is nog iets dat ik u vragen wilde. Ik heb een zusje, jonger dan ik; mag ze hier bij me wo- nen?'' Dat is een kwestie, die u geheel zelf geloof niet dat het hem iets kan sche- len." ,,Nee, dat is het gekste van ailes. Je kunt nooit uit Letchford wijs. Winnen of verliezen, het schijnt hem allemaal hetzelfde te zijn. Wat is er eigenlqk met hem aan de hand, Vane?" ,,Geen idee," zei Vane, de kaarten. schuddend. ,,Hij is .een raadsel. Htj is mijn neef, ja maar ik begrijp geen steek van hem.'' ,,De één of andere liefdeshistorie ze ker," zei de hertog, wijs glimlachend. Persoonlijk doe ik daar niet aan; zo iets maakt je ongeschikt voor het spel. 't Sprjt me voor Letchford; hij was vroeger zo'n fidele kerel. Hallo! daar is h\j juist." De naam van Héron Letchford was de laatste maand op veler lippen ge weest. Hij was in zijn oude kringen be- groet als een soort van verloren zoon, en men was algemeen van mening, dat hij er, wat roekeloosheid betreft, in die jaren niet op was achteruitgegaan. In tegendeel, hij speelde en wedde nog veel zwaarder dan vroeger, kon hele nach- ten doorfuiven met een ongekend uit- houdingsvermogen maar zijn aanste- kelijke uitgelatenheid van vroeger was geheel verdwenen. Zoals Vane het uit- drukte, je kon nauwelijks merken,, of hij het voor zijn plezier deed. (Wordt vervolgd.) Jh'- - - i tt A T-re-P 'A -p. 1100 ^0TII I -CAO dZ KJ'/j UJH ■■mc-im nmm t-r-rtt 'az Sao.iA uonm ■tkiuiom MitriiiqSo .r.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 2