lelangrijksie Kwesties Groentertvoorziening, NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Het Indonesische vraagstuk - Zuivering en Berechting van geïnterneerden Arbeidershuis door Brand verwoest Juni, een Maand vol Drukte. thans en in de komende Winter Uit AmeAibicmàe QoWieAjoatidentie v Waarin opflenomen do ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek^en Muntendam. Opgericht 1870. Binnenlands Overzicht TEGENVOORSTELLEN OVERHANDIGD. Plaatselijke Berichten feuilleton 'ADY Wie wordt PETCHFORD I 3I1IIP1PA [3«! ra0UJ0aclEs - 3iA!OHi azap s6uej jiav WOENSDAG 19 JUNI 1946 No. 47 75e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1,50 (bij âvooruitbetaling PRIJS DER ADVERTENTIES 12 et. p. mm. Zogen, ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et, (bij vooruitbetaling) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uit. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel.213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer, Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H Bonewit. y maar ook andere belangrijke kwesties worden door het kabinet Schermerhoin aan zijn opvolger overgedragen. In de eerste plâats de zuivering en de berech ting van oorlogsmisdadigers. In de eer ste dagen na de bevrijding kon men wagens met N.B.S.ers door het land zien trekken, waarmede de onvader- landse elementen werden opgehaald. Vele van deze mensen zijn weer vrij het was niet anders te verwachten, want men heeft verschillende mensen meegenomen zonder over voldoende be. wijsgronden te beschikken en andere zijn veroordeeld' tôt meestal betrekke- lijk lichte straffen. Maar wat erger is: verschillende functionarissen, die zich in de bezettingstijd hebben misdragen, zijn op hun oude plaatsen teruggekeerd. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, om het, wat betreft ^uivering en berech ting der geïnterneerden, iedereen naar de zin te maken.' Maar op het ogenblik heerst alleen tevredenheid in de krin. gen der onbetrouwbare elementen! Er zijn nog verschillende andere pro- blemen, die ten nauwste verband hou- den met de toekomst van ons volk. Die problemen worden in de handen gelegd van een toekomstige regering. Daarom is het te begrijpen, dat Dr. Beels niet een.twee.drie met de samenstelling van een homogene regering is geslaagd. T(t nu toe is dr. Beel er niet in ge- slaafd een kabinet samen te stellen. Hij heeft met verschillende personen gecon. iererd, doch blijkbaar is met de verte. genvoordigers van andere partijen nog niet n aile opzichten overeenstemming berett. De taak, die een toekomstige rege. ring wacht, zal een zeer zware zijn. Weliwaar heeft de regering Schermer. horneen flink deel van de chaos, die hier >p het moment van de bevrijding hetrse, opgeruimd, maar ailes is nog langgeen koek en ei, en in sommige opzioten zijn de moeilijkheden eerder toegaomen dan afgenomen. Daar zijn in de eerste plaats de stakingen, die liebbei het economische leven, dat pas weer >egon te func'tioneren zeker geen goed ;edaan. Verder zijn de pcoblemen, welke door het demissionair kabinet aan (e toekomstige regering zullen wordei overgedragen, ernstig en, zoals b.v. de kwestie Indonésie van de groot- ste bet;kenis voor de toekomstige struc- tuur vm ons rijk. Liquflatie der oude koloniale verhou. dingen m de erkenning van zelfbestuur der ove-zeese gebiedsdelen staat in vrij- wel aile partijprogramma's opgenomen. Maar hue men tôt deze nieuwe verhou- ding moet komen, en hoe precies de verhouditig tussen de overzeese ge biedsdelen. en het moederland moet zijn, daarover bestaat niet in aile opzichten overeenstemming. i Dit is begrijpelijk, want in het Indonesisch probleem ver- enigen zich Indone3ische-, Nederlandse. en West-Indische lelangen. De historié heeft hier een belaigengemeenschap op. gebouwd, die door eenzijdig genomen beslissingen, zondtr gezamenlijk ge. pleegd overleg, voor aile gebiedsdelen ongunstige gevolgen zou kunnen heb ben. Over zelfbestuur b men het dus eens, maar zijn Soekarno, Sjahrir en de hun. nen de juiste personen om dit zelfbe stuur in praktijk te brengen. Wanneer wij het feit, dat Soekarno zich met Ja- panse steun omhoog heeft gewerkt buiten beschouwinj laten, dan nog is het zeer de vraag of het Irfdische volk zich bij een vrije rerkiezing met een grote meerderheid voor de huidige be. windsmannen zou uitspreken. Hoe klein het gezag van de i,Republikeinse rege ring" in West Java is bewijst de moord op Chinezen in Tangerang. Sjahrir heeft deze misdaad niet kunnen voor- komen, hij kon er slechts zijn leedwe. zen ovèr uitspreken. In Oost Java schijnt de toestand niet beter te zijn, dat wordt bewezei door het feit dat het te Soerakarta tôt onlusten is geko- komen, waarbij de staat van beleg is afgekondigd. Op Sumatra, dat Soekar no en Sjahrir zo gaarne onder hun in. vloed zouden brengen heerst een vol- komen chaos, verschillende groepen be- strijden elkaar. In de nieuwe rijksstruc. tuur is vrijheid en lelfbestuur voor In donésie een vaststaand feit, maar bete. kenen Soekarno en de zijnen werkelijk vrijheid voor Indië, of betekenen zij de uitlevering van Aziatisch Nederland aan een kleine groep, die zich aan het gehele land pobeert op te dringen Het Indische vraagstuk is wel het be. langrijkste- waarmede de toekomstige regering zich zal moeten bezighouden, De Indonesische tegenvoorstellen zijn 17 Juni 's middags 16.00 uur plaatse- lijke tyd do«r één der Britse autoritei- ten aan dr. Van Mook overhandigd. E.V.C. CONTRA MINISTER DREES EN DE STAAT DER NEDERLANDEN Op 17 Juni heeft de Arondissements. rechtbank te 's.Gravenhage uitspraak gedaan in het kort geding E.V.C. con. tra minister Drees en de Staat der Ne- derlanden. De rechtbank verklaarde.de eis van de E.V.C. niet ontvankelijk en veroordeelde de E.V.C. in de kosten van het procès, zijnde f 130. OP HUN AANWEZIGHEID WERD GEEN PRIJS GESTELD. Twee jonge Congo-negers wilden wat meer van de wereld zien, dan hun eigen land. Een Engelse tankboot, die te Curaçao geladen had, en de Congo aan- deed bood hun een mooie kans. Zij ver- scholen zich in het kraaienriest, maar werden onderweg ontdekt. Onlangs arriveerde het schip in Rot terdam. Maar daar werden de jeugdige avonturiers niet vriendelijk ontvangen. Zij werden ter beschikking gesteld van de vreemdelingen dienst en op transport gesteld naar hun land. Een klein stukje van de grote wereld hebben zij toch gezien. HANDGRANAAT IN WINKEL GEWORPEN. In de nacht van Zaterdag op Zondag is door een onbekende een handgranaat ge- worpen in een slagerswinkel aan de Schiet- baanstraat te Rotterdam. De ontploffing veroorzaakte niet ernstige materiele schade, vermoedelijk zijn politieke motieven in t spel. WENSEN VAN WESTINDIëRS IN- ZAKE HET BESTUURSAPPARAAT. Uit Suriname en Curaçao is een de- legatie in ned. aangekomen om de ver. houding van hun gebieden tôt Neder land te bespreken. Tijdens de oorlog bleef van de to. rens van Paramaribo en Willemstad de Nederl. dreikleur wapperen. Er is daar niet door een vijand een extremistisch nationalisme gekweekt. Toch heersen ook in West.Indië wensen omtrent wij- ziging in de verhouding tôt Nederland. Voor zover er politieke overtuiging tôt uiting komt, kenmerkt deze zich in het streven van bevrijding van de verou- derde, autocratische toestanden, met name sterke beperking van de màcht van de gouverneurs. Men herinnert zich de belofte van de Koningin, dat de overzeese gebiedsdelen het zelfbeschik. kingsrecht binnen het rijksverband zou den krijgen. SI.UITING DEEL VAN SANATORIUM HELLENDOORN. Ondanks herhaalde pogingen van den directeur, is men er niet in ge slaagd voldoende personeel te verkrij- gen voor de verpleging der zieken in het sanatorium te Hellendoorn. Het ge. brek aan personeel heeft thans tôt treurig resultaat gehad, dat de grote linkervleugel moest worden gesloten en 30 patiënten naar huis moesten worden gezonden. Er is een handelsovereenkomst tussen Nederland en Finland getekend. Te Tilburg is een demonstratle voor Annexatie gehouden. van de muziekver. ,,Door het Volk DENKT U EKOM, DAT gezoute haring thans niet meer mag kosten dan 8 et. per stuk; voor schoonmaken 1 et. in rekening ge. bracht mag worden; voor koelhuisharing de prijs met 1 et. mag worden verhoogd; de prijzen voor gestoomde en gemari- oneerde haring zijn vastgesteld op maximaal 10 cent, en die van rolmops op ten hoogste 11 cent? ONTEVREDENHEID OVER DE PRIJS VAN HARING. Men is niet tevreden over de door de regering vastgestelde detailprijs voor haring ad f 0.Q8. D.w.z. het grote pu- bliek is wel tevreden, maar de ontevre. heid berust bij de vakgroep detailhan- del vis. Wobrdvoeders van deze vak groep hebben voorspeld, dat waarschijn- lijk thans alleen mindere kwaliteit, sterk gezouten haring, welke door de Verkopers niet wordt schoongemaakt (z.g. steurharing) in de handel wordt gebracht. Indien de prijs op het door de regering vastgestelde niveau blijft, verwachten zij zwarte handel in de be. tere haringsoorten (maatjesharing).Als tcdelrjke prijs noemt de vakgroep de- tailhandel vis f 0.12 voor venters en f 0.15 voor detailhandelszaken voor maatjesharlng. In Scheveningen weigerden de verko pers de haring af te nemen. In een pro. testvergadering in Den Haag hebben verkopers den minister gevraagd de prijs voor schoonmaken op 4 et. te bren gen, waardoor een schoongemaakte ha ring f 0.12 zou kosten. EXTRA STIKSTOF. Voor grasland op zandgrond, en nieu. we veenkoloniale grond zal een extra toewjjzing van 10 kg. per ha voor 20 Juli worden uitgereikt. Gebruikt zullen worden bonnen met opdruk 5, welke tôt 31 Juli geldig zullen blijven. SCHEEPSRAMP IN DE ZEEUWSE WATEREN. In de nabijheid van West-Capelle is het s.s. Meerkerk, dat van Rotterdam, via Antwerpen op weg was naar Australie op een mijn gelopen. Het schip is eigendom van de Ver. Ned. Scheepv. Mjj. Aile passagiers zijn be- houden aan land gebracht. Van de be- manning worden 2 Nederlanders en 10 Indonesische schepelingen vermist. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur brak brand uit in de arbeiderswoning van den heer E. Redeker, te Kalkwijk no. 90. Het perceel brandde geheel af. De oorzaak van de brand was vermoe delijk het ontploffen van een petroleum vergasser. De heer Redeker was tegen brandschade verzekerd. Als tragische bijzonderheid kan ver. meld worden, dat de zoon van de huis. houdster, die -sinds kort was gehuwd, binnenkort een woning zou krijgen. In afwachting daarvan had hij zijn meubi- lair tijdelijk bij den heer Redeker opge. slagen. Deze meubelen waren niet ver zekerd. SAPPEMEER. J. d. B. van Spm. en H. B. van Hoogezand werden door de Hoogezandster politie betrapt terwijl zij bezig waren in de schuur van de Fa. Pronk Zn. een schaap te slachten. Zij werden overgeleverd aan de Rijkspolitie Zaterdagavond vergaderden in Hôtel Groeneveld ingezetenen van Hgz. Spm., die een varken voor huisslach- ting willen houden en zich gedupeerd voelen omdat dit thans niet mogelijk is in verband met het besluit dat alleen boeren, tuinders en hun arbeiders •voor een vergunning in aanmerking ko. mén. Men wees erop, dat veel keuken- afval en tuin-producten naar de mest- vaalt gaan in plaats vari opgevoederd te worden, en richtte een adres tôt den Prov. Voedselcomm. te Groningen, waarin geprotesteerd wordt tegen de Senomen maatregel en aangedrongen op herziening. Het adres werd door aile aanwezigen ondertekend, en ligt tôt morgenavond in het Hôtel Groeneveld opdat ook zij, die niet aanwezig waren, doch het met het adres eens zijn, dit mede kunnen tekenen. De ledenwerf-actie van het Rode Kruis te Sappemeer heeft tôt resultaat ge had 650 leden. HOOGEZAND. In de Beukemastraat geraakte een kunstmoeder in brand. De brandweer kon juist op tijd met een straal op de waterleiding het vuur blus- sen, daar anders het gehele huis ge- vaar liep. Vijftig kuikens zijn ver. brand. Als directeur van de muziekver. „Tot Steun in de Strijd" werd benoemd Voor het Volk", aldaar. De vereniging telt thans 20 leden. Men hoopt spoedig de door de Duitsers geroofde instru- menten te kunnen aanvullen. De eerste repetitie van kinder. koor ,,De Jonge Stem" heeft in de IJs. tent plaats gehad. Repetities in ijet ver- volg 35 u. 's Zaterdags. Aaigehouden werden H. H. en W. W. beide van Kalkwijk wegens dief. stal van een grote partij perziken ten nadele van den kweker Miedema ;e Kalkwijk. Wegens diefstal van jute zakken en een schop, toebehorende aan den kweker Baptist, Kielsterstr., is procès verbaal opgemaakt tegen zekeren A. 26 juni organiseert het Rode Rruis een feestavond. Ongeveer hetzelfde program ma als onlangs te Sappemeer werd gegeven zal ook hier worden vertoond. SLOCHTEREN. Te Assen slaagden voor het Middenstandsexamen de hrn. G. H. Molenhuis, H. K. Mossel en H. Poort, Siddeburen. H. Noordhof, H. Schuur en R. Slump, Schildwolde. De begrafenisver. „Slochteren" vergaderde Donderdag in café Smit on. der voorz.schap van dhr. J. v. Dijk Johz. Het personeel heeft in het afgelopen jaar 23 maal dienst gedaan, terwijl het ledenaantal 454 bedraagt. Wegens ver- trek van dhr. G. Kuper werd dhr. M. Noorman als bestuurslid gekozen. De boeken van den secr-penn. sloten met een voordelig kassaldo van f 1237.07. Tôt leden der kascomm. werden be noemd de hrn. R. Udding en J. Timmer- man. HARKSTEDE. Zondagmiddag nam. ds. Gras, na een verblijf van drie jaar, afscheid van de Ned. Herv. Gem., al- hier, wegens vertrek naar Beilen. Hij sprak naar aanleiding van Openb. 3.11. Na de zang van het Kerkkoor sprak hij tôt de kerkeraad, het collège van kerk- voogden en notabelen voorzover aanwe. zig, den organist, den koster en tenslot- te tôt heel de gemeente. Deze toespra- ken werden beantwoord door ouderling Nijlaan namens de kerkeraad en ge meente, door ds. Lieve namens de ring en als rédacteur van de ,,Kerkklok" en Washington, 8 Juni. Op het grote Amerikaanse toneel wordt een strijd gevoerd tussen kapitaal en arbeid om de gunst van het publiek. En deze strijd tussen werkgevers en werknemers be- reikte haar hoogtepunt even voor de recente regeling van de spoorwegsta. king. Groot was de spanning, toen de treinen over het gehele land tôt stil. stand kwamen. Het transport van le- vensmiddelen, steenkool, grondstoffen en zelfs van de mail werd ernstig be- lemmerd, waardoor een stagnatie dreigde van bijna even ernstige aard als die welke het gevolg zou zijn geweest van een algemene staking. Doch noch de directies van de spoorwegen, noch de stakende arbeiders schenen bereid toe te geven of concessies te doen. Toen reageerde de publieke opinie met algemene afkeuring. Niet in staat om te beslissen omtrent maatregelen welke hetzij de directies, hetzij de ar beiders begunstigden, had het publiek de Regering geen duidelijk mandaat ge geven, totdat de crisis acuut werd. Maar het keurde zeer duidelijk de lam- legging van de voedsel-transporten en van het vracht- en passagiersvervoer af. Na herhaalde conferenties met de ar beiders en de spoorweg.directies bracht Président Truman de zaak tenslotte rechtstreeks voor de vertegenwoordi- gers van het volk zelve. Zijn rede voor de gezamenlijke zitting van het Con gres werd door aile grote radio-stations over het gehele land uitgezonden. Hij beval drastische maatregelen aan, maar hij had zijn rede nog niet eens ten einde toe uitgesproken, toen hij zichzelve kon interrumperen met de nieuwsaankondi- ging dat de spoorwegstaking bijgelegd was op de voorwaarden, die hij had aanbevolen. (U.S.I.S.) dhr. Ottens, uit Groningen, onder.dir. I door ds. Schoenmaker als consulent. Julimaand is hooimaand een maand vol drukte voor de boeren in de weidestreken en ook een maand van grote spanning, want van het weer in de komende weken hangt het voor een groot deel af, of er voldoende hooi zal binnen komen om het vee in de komen de winter behoorlijk te kunnen voeden. Niet alleen om de hoeveelheid hooi gaat het. maar ook om het gehalte aan voedingswaarde, dus om de kwaliteit. En juist dit is het dat onder invloed van het weer zo geweldig uiteen kan loopen. Als het gras pas gemaaid is en er komen onverhoopt tien dagen regen, dan kan men het gemaaide wel latélï liggen, want dan is het de moeite van het binnenhalen nauwelijks meer waard. Zo'n totale mislukking is wel het uiter. ste, maar toch in ons land geenszins een zeldzaamheid. En hoe dikwijls komt het niet voor, dat men het halfdroge hooi telkens en elkens weer moet keren en schudden, waardoor het aan gewicht en kwaliteit hiet alleen veel verliest, maar ook ontzaggelijk duur wordt aan arbeid. Het zekerder maken van den hooioogst is dan ook een zaak van groot belang voor iederen veehouder. In dit verband is het dienstig nogmaals de aandacht te vestigen op het grote nut van het gebruiken van ruiters bij het hooien. In de zuivere weidestreken ziet men deze driepoten, waarop het groene gras reeds kort na het maaien kan worden gestapeld nog altijd slechts weinig, hoewel het gewas, dat eenmaal op rui ters staat, vrijwel geen schade meer van weersomstandigheden heeft te ver- duren. Oorspronkelijk werden de ruiters hoofdzakelijk in de bouwstreken ge bruikt voor de oogst van klaver en erwten. Later bleek echter, dat men er ook minder grof.stengelig materiaal even goed op kon drogen. Ook het Centraal Instïtuut voor Landbouwkun. dig onderzooek (Cilo) laat zich niet onbetuigd en heeft onderzocht of het miterhooi van betere kwaliteit is dan het gewone hooi. Bij ongunstig weer bleek dit inderdaad het geval te zijn, maar toch is een werkelijk krachtige actie om het ruitergebruik algemeen ingang te doen vinden in ons land nog nooit ingezet. Toch zou dat heel nuttig zijn, want al kost het ruiteren wat meer werk, deze extra arbeid wordt royaal terug- verdiend in de zekerheid, die men krijgt dat het gemaaide gras ook werkelijk als hooi van prima kwaliteit zal bin- nenkomen. Al is het in Juni vaak goed weer, toch bewijzen hooibroei (als ge volg van de haast, die men heeft om het hooi spoedig binnen te krijgen) en de regenschade, die in ons klimaat zo veel voorkomt, dat de gewone wijze van hooien steeds een riskant bedrijf blijft. Dit risico nu wordt door middel van ruiters tôt een minimum teruggebracht. Waarom houden de boeren dan toch nog steeds aan de oude méthode vast? Ten eerste doen zij dat, omdat het aan. schaffen van ruiters een zeker bedrag kost en men bovendien niet licht tôt iets nieuws overgaat. Ten tweede vindt men het zonde van het extra werk als het weer mooi blijft. Bij hooien komt echter berouw ook altijd te laat, want men merkt eerst hoe nuttig het rui teren is, als het mooie weer is afgelo pen eh het hooi op den grond ligt te bederven. Nog belangrijker wordt het ruiteren van het hooi als men bedenkt, dat op deze wijze het herhaaldelijk keren en schudden van het gemaaide gras ver- valt (waartegenover dan echter de kos ten staan van 't opzetten van het half. verwelkte gras op de ruiters) voorts gemakkelijker en sneller laden van de wagens, minder verlies door verwaaiing snellere aangroei van het etgroen, be tere arbeidsverdeling in de hooitijd en geringere afhankelijkheid van het weer. Dit ailes is geen théorie; punt voor punt zijn deze argumenten door de praktijk bevestigd. Met name de Dienst voor de Kleine Boeren in Noord-Holland heeft met aanmoediging van het ge. bruik van ruiters sprekende successen behaald. Het merkwaardige is, dat hoe wel 't ruiteren meer arbeidsuren vergt, deze door minder arbeidskraehten gele- verd kunnen worden. Bij gewoon hooi. en moet ni. plotseling zeer veel werk gebeuren, bij het winnen van ruiterhooi kan men het werk over een langer tijdsverloop verdelen en daardoor meer eigen arbeid productief maken. Zowel uit een oogpunt van économie als van een bedrijfszekere wijze van veevoe- derwinning is het ruiteren van hooi dus sterk aan te bevelen. Als men de groentevoorziening op 't ogenblik van de kant van den verbrui. ker beoordeelt, krijgt men het beeld, dat de kopers die weinig geld tôt hun beschikking hebben gedœpid zijn en. kele weinige goedkope producten tôt vervelens toe te kopen. Zij, die daar geen gfepoegen mee nemen, moeten een 56) door CHARLES GARVICE. Want Vane; maar op dat ogenblik ging de heeft gemaakt? deur open en Lady Letchford kwam krankzinnig zijn! Lady hij moet wel Merivale ver- naar hem toe. telde me, dat hij vierduizend pond ver. ,,Vane!" zei ze, en toen keek ze met loren heeft aan den^hertog van ^Gret- een droevige blik om zich heen. ,,Heb nor. Is dat waar je Héron niet meegebracht „Als ik ronduit m'n mening mag zeg. Sën, ja antwoordde Vane ernstig. Waarom zouden j(j en ik verstoppertje voor elkaar spelen, hè? Jij zoudt er een eind aan kunnen maken als je wilde. Ik vraag je niets, onthoud dat goed maar je wou nu eenmaal weten hoe ik er over dacht en ik heb je dat gezegd. Natuurlijk kun jij er iets aan doen. Ik geloof dat geen ander mens daartoe in staat zou zijn." Héron stond zwijgend, brjna grimmig voor zich uit te staren; de Londense straat scheen in een nevel te verdwij- nen en in plaats daarvan zag hij het mooie, zachte gezichtje met de donke- re, liefhebbende ogen. Als hij dat beeld maar kwjjt kon raken vergeten! Met een ongeduldige beweging keerde hij zich naar Vane. ,,Zeg aan mijn moeder," zeide hij, „dat ik vandaag thuis kom eten, en en zeg aan Rose Hij voltooide de zin niet, stak de ander de hand toe en liep haastig verder. Vane keek hem een ogenblik na, toen sloeg hij de richting in naar Grosvenor Square, waar Rose Vavasour nog steeds bij Lady Letchford logeerde. Het ont- bijt stond op tafel toen hij binnenkwam en beschaamd friemelde hij aan de knopen van zijn smoking. „Lady Letchford is al op, mijnheer," zei de knecht, „maar juffrouw Vava sour is nog niet beneden." „Dan kan ik, dunkt me, beter naar huis gaan en me eerst verkleden," zei vroeg HOOFDSTUK XXV. Een verlovlng. „Is Héron niet meegekomen Lady Letchford teleurgesteld. ,,Neen. Hij is naar zijn hôtel gegaan. Ik heb juist afscheid van hem genomen. Is Rose nog niet op?" Neen zei de oude dame erg moe.' Dus je hebt Héron zo pas nog gezien? Hoe zag hij eruit? Ik maak me verschrikkelijk bezorgd over hem, Va ne. Ze vertellen me de akeligste ver. halen over hem!" ,,Hij loopt een beetje te hard van stàpel," zei Vane aarzelend. He't is vreseljjk!" zei Lady Letch ford met een zucht; en -en hij was de laatsfle jaren zo 'rustig en ernstig! Ik dacht dat hij met dat soort van dwaasheden voorgoed had afgerekend. Het komt allemaal door dat ellendige meisje!'' Ik ben er ook bang voor! Ik heb nog nooit iemand z6 onzinnig verliefd ge zien als Héron. Ik zou het bijna niet van hem kunnen geloven als ik het niet zelf had meegemaakt. ,,Het maakt me gek, Vane!" zei Lady Lechtford wanhopig. ,,Soms kan ik bijna wensen dat dat ailes maar zo gebleven was. Ailes zou beter ge weest zijn dan dat Héron het zich zo vreselijk aantrekt!." ,,Mijn schuld is het niet," zei hij. "Dat weet ik, ik ben ér zeker van, dat jvj ailes doet wat je kunt. Maar maar ik begrijp het niet! Wat zag hij toch in haar dat hem zo krankziniîîg Het is niet om het geld dat ik me bezorgd maak, màar om "Héron. Z6 roekeloos heeft hij nog nooit gespeeld ook vroeger niet, Vane!" Hij keek op. Denk je dat hij weet wat er van diè'mensen'geworden is?" Neen,'' zei h(j, ,,ik weet wel zeker van niet.' Hij kijkt' nauwelijks een krant ze was in tegenwoordig. Hfl weet niets. Na tuurlijk denkt hij, dat ze nog steeds daarginds wonen." Weet je dat ik het huis gekocht heb?" Neen! Is dat heus waar?" "ja ik heb het gekocht. Ik had toe- va'lîig wat los geld van mezelf ter be schikking en kocht het op de, publieke veiling." En wat is er geworden van van de meisjes?" vroeg Vane. Ik weet het niet, en het interesseert me ook niets. Ze zijn weg verdwe. nen. Mevrouw Turner is bij me geweest en heeft zitten huilen gewoonweg zitten huilen; ze wilde maar zo graag weten waar ze gebleven waren... Ik geloof dat ik Rose boven hoor. Ik wilde maar dat ze nog was blijven liggen. Ze was dood-op na gisteravond," Hebt u dat gehoord over Rose en en Cornvale Ik zou haar nog liever in haar graf zien!" riep de oude dame grimmig. Cornvale is de beste partij van het seizoen," zei Vane peinzend. ,,Er is geen meisje, dat zo'n kans niet met twee handen zou aangrijpen, Rose (Wordt vervolgd.) naar verhouding te groot deel van hun inkomen aan groenten uitgeven. Derge- lijke verschijnselen mag de tufnbouw niet negeren. want het grootste deel van het inkomen van den ttiindejr moet van de binnenlandse verbruikers komen Hoe het in de komende winter zal zijn hangt voor een groot gedeelte af van het aanplant-en van voldoende kool. In de afgelopen maanden is de grote schaarste (men ziie,t dati maar al te ge. makkelijk over het hoofd) veroorzaakt door het vrijwel geheel ontbreken van deze groentesoorten. De kooloogst was in 1945 abnormaal klein door inunda- ties en misgewas. Hoewel ook de zaad- productie klein is gewelsjst,, zal de be. waarkoolproduct.ie zich in 1946 tôt een belangrijke hoogte herstellen. Volgende winter zullen wij dus weer aile sluit- koolsoorten, zuurkool, spruitkool en boerenkool hebben, aile goedkope producten, die de groentteibehoefte van het grote' publiek grotendeels zullen bgvredigen., Dit nu moet men in aan merking nemen Ijjj het conserverën van groenten, waartoe men thans bij over- productie zoveel mogelijk overgaat. Met name moet men voorzichtig zijn met het difepvrieven van groenten want deze wijze van conserveren is zeer kostbaar en geeft een product, dat al leen geschikt is voor gebruik in de on_ middellijke| omgeving. Het inblikken is bezwaarlijk wegens het ontbreken van blik en daarom zouden wij thans ver- rewëg de voorkeiur geven aan het dro gen van groenten, waarmee zoals o.a. de ,Sec-preserve" ôvertuigend heeft be. wezen een schitterend product kan wor den verkregen. Gedroogde groenten eventueel samengeperst tôt blokjes, zijn golsflkoop in vracht, doordat aile overtollige vocht is verwijderd en vra- gen samengeperst heel weinig ruimte. Daardoor kunnen wij met gedroogde groenten afzetgebiieiden over de gehele wereld zoeken. Zou het niet mogelijk zijn om de grasdrogerijen ook zoveel mogelijk dienstbaar te maken aan het drogen van groenten? De kosten zou den dan zowel voor de groenten als voor het gras aanzienlijk dalen, wat 1 voor boer en tuinder belangrijk is. DE ONGEREGELDHEDEN TE DUINDORP. Herhaaldelijk worden er berichten verspreid over ontsnapping van geïn terneerden, en meeatal zgn het de ge. vaarlijkste individuen, die erin slagen hun vrijheid terug te krijgen. Thans is het in Duindorp tôt reHetjes gekomen, die werden uitgelokt door een groep N.S.B.ers. Er werd brand gesticht en er werd geschoten. En geïnterneerde heeft deze ongere- geldheden met de dood moeten beko. pen, drie werden gewond. Bij latere relletjes viel nog een dode. In de Duitse concentratiekampen werden bij ontvluchtingen van één ge- vange, tien anderen ernstig gestraft, somtijds ter dood gebracht. Dit sys- teem moeten wij niet navolgen. Maar het is toch wël gewenst voorbeeldige straffen toe te passen. De ongeregeld. heden te Duindorp en enige tijd gele- den in het kamp aan de Levantkafle te Amsterdam werpen een blaam op de kampbewakers. De straffen, die men gaat geven moeten zo zwaar zijn, dat zij de overige geïnterneerden de lust tôt vluchten of tôt oproer kraaien ont. nemen. „NIEUW SPOOR". Wij ontvingen ter beoordeling het eerste nummer van het personeelsor. gaan vdn de Ned. Spoorwegen, genaamd ,,Nieuw Spoor". Het blad bevat een serie artikelen, die den spoorwegman zullen interesse. ren en die toch zo populair geschreven zijn, dat ook de leek ze met genoegen zal doornemen. Daarnaast bevat het populaire lectuur, en rubrieken voor dames en kinderen. Foto's en illustra- ties zien er goed verzorgd uit. Het geheel is een aantrekkelijke krant. Van een opgeluehte juffrouw, tieleurgdstelde politie, en van een zakkenroller, die half opgelucht was en half teleurgesteld. Een juffrouw, die te Amsterdam met lijn 25 een ritje maakte kwam tôt de ontdekking, dat zjj een portefeulle met f 200 uit haar tasje miste. Er werd alarm geslagen. De tram stond stil, de politie fouilleerde de passagiers, echter zonder resultaat. Plotseling vond men het verdwenen voorwerp op de vloer van het middenbalkon. ZIJ SLIEPEN. Een echtpaar was een pleziertochtje op het IJselmeer gaan maken. Toen de zee onstuimiger werd, wierpen zij het anker uit. Echter zonder resultaat, want de boot sloeg los en liep vast op de kust bij Nunspeet. IJlings werden vissers gewaarschuwd, die per botter wilden trachten de familie te redden. De redding kwam echter eerder vanaf de kust, Toen de redders de boot ge- naderd waren vonden zij het echtpaar rustig slapend. Of zij snurkten vagrnelt de historié niet. EEN NIEUWE „NAZI-ONDEGRONDSE". Volgens een correspondent van de ,,Evening News", wordt in Oostenrijk door voormalige Duitse officieren een nieuwe nazistische ondergrondse bewe ging voor Europa georganiseerd. Door het verslappen van de contrôle in het „bevrijde" Oostenrijk hebben de leiders van' de beweging betrekkelijk de vrîje hand. De voedselschaarste veroorzaakt groeiende ontevredenheid en daden van sabotage en lijdelijk verzet worden tal. rijker. Een Nederlands officier, die in het land speurt naar Nederlandse verplaat- ste personen, gelooft dat honderden be langrijke nazi's zich in de vier bezet- tingszône's van Oostenrijk verbergen en in staat zijn een verzetsbeweging te or. ganiseren me behulp van boeren, die hen zonder bonnen van levensmiddelen voorzien. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Van enige te IJmuiden op de tretn wachtende soldaten haalde een de trek- ker van een sten.gun, welke naar hij meende, ongeladen was, over. Het wa- pen was echter wel geladen, met het gevolg, dat een 32-jarige korporaal in de borst werd getroffen. Het slachtof- fer is aan de verwonding overleden. VEILIN GBERICHTEN. HoogezandSappemeer, 17 Juni 1946. Platglaskomm. I f 2834; Idem II f 23—33; Bloemkool I f 27—31; Idem n f 2023; per 100 stuks. Tomaten A f 205330; Tomaten B f 185—220; Tomaten C f 205—220; Stoofsla f 10.20—10.80; Sjalotten f 7.30; Tuinbonen f 40; Peen f 4147; Foste- lein f 4044; Spinazie f 1016; Aard- beien f 250; Rabarber f 6.907.50; Spitse Kool f 811.20; Andijvie f 25 f 32;, per 100 kg. Kropsla I f 4.80—6.90 100 krop. Bos peen f 33—36; Kroten f 1417 100 bos. "T yv* T.-n rnn a I trïmT^\ï"n an^JUdO 30 içb ik u ,op hettemasie ge azap s6uej (iav uoBrnjaq ■eiKaar gedrukt. Een persoon jqcI een în ii i .«it-h n -i—-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1