Nederland-België LadyL Landbouw - Voorlichting Werving van Mijnwerkers wêê NÏRUWS- en ADVERTENTIEBLAD oPgericht 1870. Officieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer De Verhouding Van een Politieman, een Paard en een Desillusie Wat is ruwe suiker. Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. Plaatselijke Berichten TxdeMiaq, )tAxij,e,>idaq, binnenste der Aarde Stelt gij belang in het Wie wordt ETGHFORD Veilingsver. Hoogezand-Sappemeer 3FÎHP1P1 75e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1,50 Cbij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) WOENSDAG 26 JUNI 1946 No. 49 Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uit. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel.213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer_ Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H Bonewit. In een zitting van de Belgische se- naat heeft een van de leden gesproken over de verhouding Nederland-België. Hij zei, dat de geschillen over water. wegen en havens zo spoedig mogelijk opgelost moeten worden. Spr. consta. teerde, dat de banden me* Nederland steeds nauwer worden aangehaald, en dat de toenaderingspolitiek tussen de toeide landen geen improvisatie is. Se. dert 1840 zijn er verschillende pogingen gedaan in deze richting, maar de open. bare mening was er niet rijp voor. Thans heeft het gemeenschappelgk lij. den de absolute noodzakelijkheid en wenselijkheid der toenadering bewezen. Niet alleen op economisch maar ook op politiek en militair gebied moet die toenadering verwezenlijkt worden. Zij kan alleen de vrede dienen. Tôt zover dit senaatslid. Van de Nederlands-Belgische toena dering hebben wij allen de laatste maanden veel kunnen lezen. In de eer- ste plaats denken wij aan de steun, die een pasbevrijd en nog geheel chaotisch en lijdend Nederland van een veel eer. der bevrijd en daardoor reeds ten dele hersteld België heeft ondervonden. Ver. der vraagt de tol.unie, die tussen Nel derland -enerzijds en België anderzijds is gesloten, en die binnen afzienbare tijd vermoedelijk gevolgd zal worden door een economische unie, de aandacht. Er was een tijd, dat Nederland de doortochti van handelsschepen, die via de Zeeuwse wateren naar België wilden varen, bemoeilijkte, dat Nederland de Zeeuwse wateren niet op voldoenfîe diepte wenste te houden, omdat dit een Belgisch belang was. Dan was er een tijd, dat hier te lande een uitgesproken anti.Belgische stemming heerste, om dat het Utrechts Dagblad het valse, en naar later bleek van een ietwat ge- borneerd iemand,afkomstig bericht had gepubliceerd, waarin een door België, met behulp van Frankrijk en Engeland, op Nederland beraamde aanval werd ,,!onthuld'\ Nederland en België, twee kleine lan den in de oude wereld, maar twee lan. den die van betekenis zijn in de ge. meenschap der Europese volkeren. In Vlaanderen is de Nederlandse eultuur ontstaan en verbreide zich naar het Noorden. Daar heeft zij zich ontwik. keld. Nederland is groot geworden; België werd het terrein waar Europese kwesties met de wapens werden be. slecht. Beide landen hebben geleden onder Duitse bezetting, zijn beide arm geworden. Het is thans in beider be lang samen te werken. Een economf. sche unie zal Voor beide landen belang- rijke wijzigingen betekenen in de struc- tuur van het bedrijfsleven, omdat dit bedrijfsleven op eikaar moet worden af- gesteld. Maar uiteindelijk zal een der. gelijke overeenkomst zowel Nederland als België ten goede komen. Nederland heeft slechts aan twee zij- den directe buren, in het Oosten en in het Zuiden. Voor de oorlog hadden wij het meeste belang bij onze Oosterbu. ren, en was het economisch leven in ons land op Duitsland afgestemd. Nu ligt daar een verslagen en ontwricht land. Het is logisch, dat onze blikken Zich nu naar het Zuiden richten. België VERLENGtNG GELDIGHEIDSDUUR STIKSTOFBONNEN. De geldigheidsduur van stikstofbon. nen met opdruk 5 is verlengd tôt 31 Juli1 a.s. De bonnen moeten voor 20 Juli bij den handelaar zijn ingeleverd. LUIPAARDMANNEN—PLAAG JN NIGERIA Nigeria wordt geteisterd door een luipaardmannen.plaag. Luipaardman. nen menen een kruising te vormen tus sen mens en luipaard, zij hullen zich daarom in luipaardhuiden, in werkelijk- heid zijn zij een fanatieke; bende rituële moordenaars, die hun slachtoffers op de allerverschikkelijkste wrjze vermin. ken. Allereerst worden de slachtoffers met behulp van een soort ijzeren klauw meestal door het afknijpen van de halsslagader gedood, dan worden hart en longen door de mond naar bui. ten getrokken, terwgl het lichaam nog warm is. Is het, een man, dan wordt de rechterarm afgerukt, bij vrouwen de linkerarm. Direct nadat de moordpartjj heeft plaatsgehad worden hart, longen en de huid van hoofd en aangezicht aan de lulpaard-afgod Dzjoe.Dzjoe geofferd. DE INFLATIE VAN DE PENG*. De inflatie in Hongarije verloopt zo snel, dat de drukkers van bankbiljetten niet snel genoeg meer aan de vraag kunnen voldoen. De prijzen op de zwar- te markt stijgen met 100 150 pCt. per uur. In Augustus wordt begonnen met de stabilisatie. NEDERLANDSE GROENTE VOOR A M ERIK BEZETTINGSTROEPEN IN DUITSLAND. Met het hoofdkwartier van de Ame. rikaanse bezettingstroepen in Duitsland te Frankfurt is een contract gesloten over de levering van Nederlandse groenten. Sedert 17 dezer vinden reeds leveringen plaats. De groenten worden per auto naar Mannheim, Frankfurt en Bremen gebraeht en daar door de Ame- rikanen overgenomen. EEN FRANSE REGERING OEVOBMD., Bidault is er in geslaagd een regering te vormen, buiten zijn eigen partij (M.R.P.) worden portefeuilles beheerd door socialisten en communiaten. De fosmateur behoudt buitenlandse zaken en krijgt bovendien vobrlichting. -4- Morgen wordt een bon bekend gemaakt voor ruwe suiker. Uit Havana zjjn 21.000 balen ruwe suiker in de Rotterdamse haven aangekomen. is slechts een klein land, en zal nooit in staat zijn een zo groot deel van ons industriëel surplus af te nemen als Duitsland vroeger deed. Maar ten Zui. den van België ligt 't grote en machtige Frankrijk. Het is verheugend, dat met Frankrijk een zeer belangrijk handels- verdrag is gesloten. Indien de Belgisch. Luxemburgs.Nederlandse economische. unie werkelijkheid is geworden bete. kent dit in praktijk, dat Frankrijk economisch gesproken dan onze Zuiderbuurman is geworden. En van nauwe handelsrelaties met een Frank, rijk, dat bezig is zich te herstellen van zijn vooroorlogse inwendige zwakte en welks door de bezetting geslagen won- den helende zijn, kunnen wij grote ver- vvachtingen hebben. LUISTERWEDSTRIJD. In het door de N.C.R.V. verzorgde programma wordt morgenavond 9 uur een luisterwedstrijd gehouden over de zender Hilversum I, welke wedstrijd is getiteld ,,Kent gij dit land?'' Er zijn diverse fraaie prijzen aan de wedstrijd verbonden. Oplossingen moeten tenmin. ste gefrankeerd worden met f 0,50 en ten hoogste met f 1.-aan Nationale Hulpzegels. POLITIECHEF VAN HANNOVER WAS SD-MAN IN NEDERLAND. Naar de Britse bestuurscommissie in Duitsland bekend maakt is de chef der politie te Hannover, Schulte, die on. langs door de Britse autoriteiten gear. resteerd is, tijdens de bezetting lid ge. weest van de Sicherheitsdienst in Ne derland. Toen het militair gezag den man benoemde was het niet van dit feit op de hoogte. Hij is afgezet zodra er voldoende getuigënverklaringen oe- schikbaar waren. Sappemeer, omstreeks het midder- nachtelijk uur. Een survaillerend poli tieman hoorde lawaai ip de goederen. loods van de Ned. Spoorwegen, en hjj zou geen goede politie.agent geweest zijn indien hij zich geen illusies had ge. maakt van op heterdaad betrapte in. brekers, promotie, enz. Hij vroeg tele- fonisch om assistentie, zond iemand om de sleutel van de loods te halen, zette iemand op wacht aan de achterzijde van het gebouw, en bleef ook zelf op post. De assistentie kwam, alsmede de sleu tel, maar ook de desillusie. Er waren geen inbrekers, er was geen sprake van een misdaad. Binnen stond een paard, dat blijkbaar last had van slapeloosheid en zich daardoor rumoeriger had ge- dragen dan tegen dit uur van de nacht gebruikelijk is. SAPPEMEER. Door de Groningse universiteit is bevorderd tôt arts dhr. B. Oldenziel, alhier. Seizoenkaarten van de Ver. v. Volksverm., ook voor niet ingezetenen van Spm. zijn nog te verkrijgen heden. avond 79 uur in het hôtel Struvé. De variété.voorstelling Zaterdag. avond is reeds uitverkocht. De heer E, Bergman heeft be. dankt voor zijn benoeming als bode-ma- gazijnmeester van het Groene Kruis. Thans is benoemd dhr. J. Bosma, Klei. hemeer. De ver. van Huisvrouwen afd. HoogezandSappemeer had een thee. middag in het hôtel Struvé, waar me. vrouw Moolenaar-Bijl, logopaediste van Groningen sprak over: „Laat- spreken" en andere spraakstoringen ffij kinderen één en ander verduidelijkt, met gramophoonplaten. Het zaaltje was goed bezet. Nummering lijsten Gemeente. raadsverkiezing: 1 P. v. d. A.; 2 Anti. Rev. en Chr. Hist.; 3 P v, d, Vr,; 4 K. V. P.; 5 C. P. N. HOOGEZAND. Op de te Groningen gehouden bakkerstentoonstelling be. haalde de heer R. Wey, alhier een eer. voile vermelding met een inzending wa. terbrood. Te Rotterdam slaagde voor het examen ,,Tesselschade" mej. J. Blijham uit deze gemeente. Uit het weiland van den heer Vrieze te Kalkwijk is Vrijdagmorgen vroeg een paard gestolen. Op diezelfde ochtend omstreeks 5 uur werd het dier op een veewagen geladen op de Kiel- sterachterweg. Zij, die hiervan getuige waren gelieven zich tôt de politie te wenden ter verstrekking van inlichtdn. gen,. Door de politie te Groningen zijn aangehouden twee jongens resp. van 16 en 19 jaar, die verdacht worden de in. braak bij de N V. Reinier Muller, al hier, te hebben gepleegd. Omtrent de hysterische vrouw, welke door de Hoogezandster politie was gearresteerd vernemen wij nog het volgende: Daar zij gaarne haar kinde ren, die in een tehuis voor N.S.B.ers te Groningen vertoeven, wllde opzoeken, gaf de politie haar een kaartje naar Groningen en bracht haar in de bus. Nadat enige honderden meters waren afgelegd sprong zij onverw^cht uit het rijdende voertuig, waardoor zij op het plaveisel bleef liggen. Omstanders brachten haar een woning binnen en waarschuwden de politie. Zij is thans onder geleide naar Amsterdam overge- bracht. WESTERBROEK. De collecte ten ba. te van de Stichting 19401945 heeft f 700 opgebracht. In overleg met de oudercommis. sie heeft het bestuur van de V. v. V. besloten de volksfeesten te. houden op 13 en 14 Juli. Voor stands'' e.d. zal een -gedeelte van het sportveld worden afgesltaan. Donderdag vergaderden de leden ,,Westerbroek" o.l.v,' Café Huisman, van de voetbalver. dhr. Jac. Helmens met het doel een veteranen elftal te vormen, en een commissie te benoemen ter voorbereiding van het feest dat 16 Oc t. ter gelegenheid van het 25-j. be- staan der vereniging zal woden ge. vierd.Voor het veteranen-elftal meldden zich 18 leden aan. De feesteommissie werd samengesteld uit de h.h. K. Brou, wer, Jac. Westerdiep, E. v. Dijken, Clobus en P. Westerdiep. In verband met het zich niet meer beschikbaar stellen van mej. N. Hoekstra, is de hr. J. Smid, kapper, al. hier, aangesteld als agent van N.V. Laagspanningsnetten voor het rayon Westerbroek. De hr. H. Ebels, alhier, merd met ingang van 21 Juni aangesteld als bos- wachter van het landgoed „Berkenheu- vel" te Diever. SLOCHTEREN. In verband met te weinig plaatsruimte in ons blad van Zaterdag komen we nog even terug op het bericht van de ledenvergadering der Oranjever. „Oranje Nassau". Bij de in. gekomen stukken was o.a, een schrijven van de ,,Algemene vereniging'', met verzoek de door de Oranje ver. te or. ganiseren feestavonden te doen beslui- ten met een bal, terwijl, indien hieraan niet werd voldaan, een samenwerken met ,,O.V." onmogelijk was. Oe Oranje ver en, kan hier echter niet aan voldoen. Zij is een vereniging waarvan een ieder, ongeacht welke kleur of richting, lid moet kunnen zjjn, terwijl zjj haar pro grammai zodanig zal samenstellen, dat het voor niemand een beletsel zal zijn de feestavonden te bezoeken. De Oranje Ver. vertrouwd er echter op, dat de le. dit besluit goed keuren, terwijl zij ook in de toekomst op de steun en mede- werking der leden rekent. De genoemde commissie voor de te organiseren feesten op 31 Aug. a,s. heeft de zaken reeds flink aangepakt. Daar de zaal van Degenhart bij voor- baat door de Algemene vereniging was gehuurd, wordt er voor het avondfeest op het terein bij 't Hoogehuis een tent gebouwd. Medewerking van verschil lende verenigingen en personen is ge. vraagd. Des middags worden uitgebrei. de kinderfeesten georganiseerd. ZUIDBROEK. Volgorde eandidaten- lijsten voor de Gem.raad verkiezing: 1 P. v. d. A.; 2 Anti-Rev,3 C. P. N.; 4 Gem. Belangen. Op 29 juni a s. wordt onder de naam ..Anjerdag" een collecte gehouden voor het Prins Bernard Fonds. Aan de verschillende jeugdorganisaties is verzocht de straat en „huis aan huis" collectes te organiseren. Ook de plaatselijke propaganda is aan deze orga nisâmes overgedragen, waarvan ze zich o a. kwijten door U allen op te wekken: Koopt op de verjaardag van Prins Bernard een anjer in een bloemenzaak of een anjeren- bloempje van de collectanten. Op 29 Juni 1940 demontreerde ons Volk door het dragen van eei witte anjer zijn ongeschokte geestelijke weerbaarheid. Het was de eerste openlijke demonstratie tegen de vreemde invloed, later gevolgd door de lange reeks van grote en kleine verzetsdaden in het openbaar en in het verborgene. Dat iedereen zich nu a s. Zaterdag met een anjer of een anjerenbloem tooit, als bewijs van een klein offer voor de geestelijke en culturele opbouw, opdat deze eerste actie van het Prins Bernard Fonds in Nederland een succès worde. ERNSTIG GEVAL VAN VLEESVERGIFTIGING. Ip Alphen a. d. Rijn zijn enige hon. derden personen tengevolge van het eten van ondeugdelijk vlees vergiftigd. Bij niemand bestaat onmiddellijk le- vensgevaar. Het blijkt dat een koe, welke een kopziekte had, is geslacht. Het vlees werd gesteriliseerd, zodat kon worden aangenomen, dat het vrij was van ziek. tekiemen. Vermoedelijk is het na de sterilisatie geïnfecteerd, Er zal een on. derzoek worden ingesteld. ZOMERFEESTEN TE SAPPEMEER. Morgen beginnen de Zomerfees. ten te Sappemeer, dan wordt de grote en bekende Sappemeerster kermis geopend: kermis het symbool van ongebreidelde vreugde, 's avonds gaat een optocht met, muziek door de straten. Vrijdag is de dag voor de kinde ren, dan wordt er feest gevierd door de jeugd, maar ook de ouderen wor den niet vergeten, want 's avonds geeft Herman Rinket's gezelschap een uitvoering in het hôtel Struvé. Voor hen, die Vrijdagavond geen ge legenheid hebben, of geen kaart heb. ben kunnen verkrijgen, wordt Za. terdagavond een reprise gegeven. Zaterdagmi'ddag speelt, in het kader der feestelijkheden, HSC I een voet. balwedstrijd tegen een sterk, uit verschillende spelers samengestelci elftal. Een kortebaandraverij, waarvoor 36 paarden hebben ingeschreven, wordt Zondgg gehouden, en dan worden de feestelijkheden besloten met vuurwerk. Insiders in land. en tuinbouw ver. wachten in het nieuwe kabinet een af. zonderlijk ministerie van landbouw. De landbouw is een afgerond levens. en arbei'dsgebied, dat onder leiding moet staan van mensen, die de land. bouw kennen en begrijpen. De ervaring heeft geleerd, dat bij samenvoeging van de landbouwbelangen met andere, de agrarische zaken er doorgaans niet be- ter om worden verzorgd. Vandaar dan ook, dat de gehele landbouw zich heeft verzet, toen onlangs het Ministerie van Onderwijs met een plan naar voren kwam, om de Landbouw1 Hogeschool te Wageningen onder zijn hoede te nemen. Men vergat daarbij totaal, dat Wage ningen meer is dan een school; het is hét wetenschappelijk centrum van ons land- en tuinbouwbedrijf. En reeds het feit, dat het Ministerie van Onderwijs dit niet gevoeld h soft, is op zichzelf bewijs genoeg, dat Wageningen niet Onder dit laatste département moef worden gebraeht, Het mooie in de bestaande organisa, tie is, dat onze onderwijsmensen op ieder terrein nauw met de praetgk in verbinding staan. Het Wageningse Cen- traal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek b.v. geeft rechtstreekse aan. wijzingen aan de boeren en tuinders. Anderzijds profiteren de landbouwstu. denten van de vruchten van dit onder. zoek. Hetzelfde geldt voor het Rassen- onderzoek, dat nieuwe zaaizaden ople- vert; voor de Plantenziektenkundige Dienst, voor de onderzoekingen op het gebied van tuinbouw en fruitteelt, enz. Steeds vinden wij in Wageningen de drieledige schakeling: onderzoek, on derwijs, practijk. Zou men het accent geheel op het onderwijsgedeelte leggen, waarbij dan een op landbouwkundig gebied niet deskundig Ministerie de professoren zou benoemen, dan zou deze vruchtbare samenwerking maar al te gemakkelijk worden verbroken. Dat er grensgebieden zijn, waar de verschillende Ministeries gezamenlijk voor dezelfde belangen zorgen, is ove- rigens een feit van dagelijkse aard. Zo b.v. de kwestie van de prijzen. Aile prij. zen worden geregeld door het Directo. raat.Generaal van de Prijzen, dat een onderdeel is van het Ministerie van Handel en Nijverheid. Deze afdeling heeft, wat de prijzen der landbouwpro. ducten, vis e.d. betreft als hoogste chef den Minister van Landbouw. Organisa, torisch heeft men deze moeilijkheid op gelost, door een hoofdambtenaar van het Ministerie van Landbouw te benoe men tôt chef van de agrarische sec. tor van het Dir. Gen. v. d. Prijzen. Bij een goede verstandhouding tussen de beide Ministeries ondervindt een der. gelijke samenwerking geen overwegen. de bezwaren, zodat ook uit dien hoofde geen argument is te trekken voor het licht, en gepropageerd. Men zoekt jon. gemannen tussen 18 en 35 jaar, geen mislukkelingen of avonturiers, maar kerels, die willen en kunnen aanpak. ken, en die in eigen omgeving geen mogelijkheid zien zich te ontplooien. De jonge mijnwerker krijgt allereerst een vakoplelding. Wanneer zijn tech. nische kennis voldoende is, wordt hij als ,,sleeper" in de mijnen tewerk ge. steld. Het werk van zo'n ,,sleeper" be. staat uit het aanvoeren van materiaal en het afvoçren van kolen, waarbij ge- bruik gemaakt .wordt van door locomo- tieven voortbewogen treintjes, lieren, transportbanden en schudgoten. Dege- ne, die als ,,sleeper'' een goed figuur heeft gemaakt kan bevorderd worden tôt bouwer en daarna tôt houwer. De houwers zijn degenen, die de steenkool 'door middel van luchtdrukhamers los. hakken uit de lagen. Aan de bezoekers werden folders uit. gereikt, waarin het leven der mijnwer kers is beschreven. Na deze eerste propagandavergade. ring te Sappemeer volgt op 27 dezer één te Hoogezand en op 5 Juli wordt één gehouden te Slochteren. Gisteravond is de eerste van een drie- tal propagandavergaderingen voor de werving van mijnwerkers, walke in onze gemeente worden belegd, gehou. den. Aan de aanwezigen werd een beeld gegeven van het leven en werken van de mijnwerkers, dat niet alleen intéres sant was voor hen, die ernstig overwe. gen hun leven te gaan besteden met het delven van „zwart goud'', maar ook voor de belangstellenden. Niet al. leen heeft men zijn kennis omtrent het mijnbedrijf kunnen uitbreiden, maar ook'zijn veel wanbegrippen, die omtrent het mijnwerkersleven bestonden wegge. nomen. De steenkolenpositie van ons land is een ernstig probleem, een waar zorge*- kind. In de eerstvolgende jaren zullen wij op onszelf zijn aangewezen. Van de productie van de Limburgse mijnen zal de omvang van electriciteitsvoorzie- ning, scheepvaart en industrie afhan- gen. Voor de wederopbouw van ons land is het nodig de productiecapaciteit ge heel in te schakelen. En dat betekent weer vergroting van de opbrengst der Limburgse mijnen. Om tôt die verhoog. de opbrengst te komen moet het per. soneel worden uitgebreid. Daarom wor. den overal in den lande propaganda. vergaderingen belegd, waarin het mijn- werkersvak aan aile zijden wordt be- Generaal Eisenhower heeft zijn oorlogsherinneringen in boekvorm ge publiceerd. FEUILLETON door CHARLES GARVTCE. 58) Je bent waarempel helemaal een vrè'emde voor ons geworden,'' zei ze lachend. ,,Waarom kom je ons niet eens wat vaker opzoeken?" ,,Och ik ga nogal veel uit de laat ste' tijd zei hij vaag. ,Wel, als je jezelf daarbij maar amuseert dan is dat al 'n meer dan vol. doend ex'cuus! Maar van uitgaan ge. sproken ik moet dadelijk eens op. stappen, over 'n minuut of vijf. Je bent ook zo lang in de eetkamer gebleven!" ;iOpstappen? O ja, .je moet naar de Merivales hè? Is dat nu werkelijk no dig?" Ik vrees dat ik 't al zo half beloofd heb." ,,Halve beloften tellen niet mee. Aan wie heb je 't beloofd?" ,,Lord Comvale,'' antwoordde ze. ,'t Is nogal een grote fuif voor deze tijd van 't jaar, en min of meer te zîjner ere. Heb je geen ain om mee te gaan?" ,Neen," zei hij kort. Ze kee'k niet beledigd; integendeel, er I ging achter hem staan, half leunend op kwam een zwakke glans van voldoe. zijn stoel, Een onweerstaanbare impuis ning in haar ogen. Als ze hem maar tôt dwong hem, het hoofd om te draaien voor te rflden?" Hij liep naar de bel, maar drukte met op de knop; inplaat's daarvan ging hij langzaam naar de divan terug, en zei gedempt: ,,Ga er niet heen, Blijf vanavond hier -om mij een plezier te doen." ,,Goed dan,'' zei ze, als je 't zo graag wilt. Dan zal ik een beetje rus- tige muziek maken dat zal je goed naar de piano, zachtjes, in zichzelf doen." Ze stond op en liep langzaam neuriënd. De oude dame stond stijf en moeilijk op, mompelde iets over haar werk" en verliet de kamer. Héron hièîd de deur voor haar open, ging toen weer bij het vuur zitten en Rose begon een paar melancholieke oude Franse lied- jes te zingen, die als weemoedige bloe- mengeur door de kamer dreven. Toen gleed ze, zonder op te houden, over op een liefdeslied van Grieg. Er was iets in haar stem, dat hij er nog nooit in gehoord had en dat hem boeide als ge. hael nieuw en belangwekkend. Toen ze eindelijk ophield, zei hij zacht: ,,Houd er nog niet mee op, Rose. Ztng nog iets." Haar vingers dwaalden licht over de toetsen en ze zong nog een enkel lied; toen kwam ze terug naar het vuur en boosheid of afkeuring kon brengen was en naar haar op te zien, en-toen hij dat haar doel al bereikt. deed, zag hij dat haar ogen op hem ge. ,,Nee, daar was ik ook al bang voor'', vestigd waren met een stille, weemoe. zei ze. ,,Je bent natuurlijk erg moe. jdige tederheid, die hem eerst rood en Wil je n'ù zo goed zijn, even voor me daarna bleek deed worden. Hij stond te beîlen en ze vragen om de wagen op en boog zich over haar heen, wit en ontroerd. ,,Rose!" zei hij schor. Met een enkele snelle blik op hem keerde zij het hoofd af; haar ogen wa. ren vochtig, haar lippen trilden. Haar vingers speelden nerveus met haar bril- janten armband, die losraakte en op de grond viel. Hij bukte zich en raapte hem op; toen nam hij zachtjes haar hand en liet hem weer over haar fijne blanke pois glijden. Terwijl hij dat uëed, voelde hij haar onder zijn aanraking beven. ,,Wat scheelt er aan?'' vroeg hij ge dempt. Ze sloeg haar ogen op en zag hem week en smekend aan. „Waarom ben je boos op me?" mur- melde ze. ,,Boos?" echode hij, ontsteld door de droefheid op haar mooi gezicht. ,,Boos? Dat ben ik niet ja, foeh, ik bèn boos ik ben geïrriteerd en teleurgesteld. Wat is dat tfoch voor een historié met dien Comvale, Rose?" Ze keek hem niet aan, en trachtte haar hand zachtjes uit de zijne los be maken, maar hij hield ze stevig in zijn sterke vingers geklemd. „Wajt) is er nu eigenlijk tussen jullie?" vroeg hij weer. „Zijn die praatjes, die de ronde doen, waar? Kan het mogelijk zijn dat dat dat hij van plan is, je te vragen, zijn vrouw te worden?" ,,Ja,'' gaf ze bjjna onhoorbaar toe, r.hejti is waar.Hij heeft me al gevraagd." Hij liet haar hand los en begon opge. wonden het vertrek op en neer te lo. pen, en zij lieti zich in een stoel vallen en bleef daar met gebogen hoofd zitten. „Rose," zei hij,/ zich over haar heen buigend, ,,besef je goed wat je gaat doen? Ken je dien man zoals hij is? Hij is oud genoeg om je vader tte zijn, Verdorven genoeg om Hij hield op, want ze had het hoofd opgeheven en keek hem strak aan. ;,Ua, ik weet ailes. Maar wa(t doet het ertoe wat kan het me schelen? Ik voel me eenzaam en Héron, doe me geen verwijten. Ik ik kan geen hard woord, geen koude blik verdragen van jou!" ,,Rose," fluisterde hij. ,,Dit mag niet gebeuren! Dan zou het nog veel beter zijn, dat je zelfs met iemand als ik (trouwde! Ja, veel veel beter." Een paar seconden bleef hij zwijgend over haar heen gebogen staan, de ogen op haar afgewend gezicht gevestigd. Toen zei hijj heel zacht: ,,Rose, wil je, of. schoon je ailes weet wat er gebeurd is, mijn vrouw worden?'' Een ogenblik bleef ze onbewegelijk, toen draaide ze langzaam het hoofd om, en, nog steeds met neergeslagen ogen, raakte ze deemoedig met haar lip. pen zijn hand aan. Hij had kouder dan ijs moeten zijn om een dergelijke lief- kozing van een vrouw als zij te kunnen Weerstaan. Met plotselinge begeeste- ring trok zij haar in zijn armen en keek haar diep in de ogen. ,,Rose!" riep hij hees. ,,Rose, is het waar? Hou je van me? In 's hemels. naam, wees oprecht! Bedrieg jij mij 66k niet!" Als enig antwoord béant, woordde ze zijn felle vragende blik met een gllmlach vol hartstochtelijke teder heid. (Wordt vervolgd.) opheffen van het zelfstandige Ministrie van Landbouw. Het is te hopen, dat hij, die aan het hoofd van de Landbouw wordt geplaatst niet alleen een krachtige bestuurder, maar ook een kundig agrariër is. Deze tijd eist meer dan ooit een fors beleid en een vooruitziende blik, die het mogelijk maakt, om het moeilij-ke pad van de boeren en tuinders te effenen. Het ontbreken van een scherp omlijnd teeltplan, het improviseren van afzet. regelingen, zoals met de groenten, het treuzelen met de vaststelling der prij zen, het zijn aile kinderziekten van de herwonnen vrijheid, maarkinder- zieken moeten snel worden overwonnen, anders worden ze gevaarlijk. BIGSCOOP HOOGEZAND. De M ado un a der Zeven M an en. Wanneer in het midden gelaten wordt of dit m i. onaannemelijk psycho- pathologisch geval een vrouw leidt tengevolge van bepaalde psychiatrische storingen een dubbel leven als liefheb. 'bende echtgenote en als gezellin van het hoofd ener misdadigers bende te Florence tôt de mogelijkheden be. hoort, dan heeft deze film verschil lende eigenschappen, die haar tôt een meer dan gewone rolprent maken. Niet alleen, dat het spel van Phylis Calvert in haar dubbelrol vooral in die van Rosanne buitengewoon gaaf en zui. ver is, zowel door expressie als door mimiek, waardoor haar sentiments ex. pressie zelfs in de meest hachelijke ogenblikken volkomen aannemelijk wordt, maar ook de grootse entourage en het uitstekende camerawerk vormen opvallende noten in het geheel van deze Engelse film, die echter, en dat is haar zwakke zijde de diepte mist, die een Franse régisseur in het geheel zal leggen. Voegt men daarbtj nog de sterk doorgevoerde en verantwoorde climax, waardoor langzaam en geleidelijk het filmverhaal tôt haar spannende ontkno. ping wordt geleid, het gémis aan iedere valse sentimentaliteit, waartoe vooral bepaalde scènes zich hadden kunnen le- nen, de zeer mooie costumes, rijk en origineel, dan heeft men de verschil lende elementen, waaruit deze film, die zeker een bezoek waard is, is opge. bouwd. L. A AN WIJZIN G SCHOENENBON. Degenen wier stamkaartiiummpr op één (1) eindigU zullen in de maand Juli in aanmerking komen voor een schoe- nenbon. OOK AMERIKAANSE SCIIOENEN IN DISTRIBUTIE. Nu de handel met een zekere hoe. veelheid uit de Ver. Staten geïmpor. teerd schoeisel is bevoorraad kan ook de distribuée van deze schoenen een aanvang nemen. Alleen komen in aan merking zij aan wie vanaf 1 Januari 1945 nog geen schoenenbon is uitge. reikt. De2'e personen moeten eerst bij hun schoenwinkelier een bereidverklaL ring, waarop moeten voorkomen naam en adres van den klant, alsmede soort en maat der schoenen, halen. Met deze bereidverklaring moeten zij zich wen den tôt de distributiedienst van hun woonplaats onder overlegging van stamkaarten en inlegvellen. De distri butiedienst zal tegen inneming van bon A, B, C, D of E 614 van het inlegvel een schoenenbon voor Amerikaans schoeisel rechtgevende op een paar he- ren_, dems, jongens., meisjes- of kin. derschoenen uitreiken, waarbij de keuze van het soort schoeisel niet beperkt wordt door de soort van het inlegvel, waarvan men een bon inlevert. Bij het in ontvangst nemen van een bon voor Amerikaans schoeisel wordt de stam. kaart gecodeerd, zodat men niet meer in aanmerking komt voor een schoe nenbon als het laatste cijfer van zijn stamkaartnummer wordt aangewezen. De Kruideniersvereniging „H.S." schrijft ons: Nu het zeker is dat op de komende suikcrbonnen ruwe suiker geleverd wordt, is het misschien niet ondienstig hier van iets ie vertellen. Naardat de suikerbieten door de zg. zwemgoten de fabriek zijn binnen gekomen worden ze van aile vuil gereinigd. Hierna volgt het snijden, waardoor suikersap ontstaat met 15°/o suiker. Door verschillende be- werkingen, waardoor de schadelljke bestand- delen worden verwijderd en nadat het dik- sap (50—60 pCt. suiker) gefiltreerd is, ont staat door verdampen kristallisatie. In snel- ronddraaiende trommels wordt de suiker hierna van de stroop ontdaan en heeft men „ruwe suiker" zij bevat geen enkel scha- delijk bestanddeel meer, doch verschilt van kristalsuiker in kleur daar zij geel-bruin is. Voor aile gerechten en dranken is zij te gebruiken. In de industrie (chocolade-, suikerwerken-, pepermunt- en jamfabrieken) werd nooit anders gebruikt. Daar de Kruideniers kunnen kiezen tuseen ruwe suiker en „geen suiker" zullen zij ten behoeve van hun klanten ruwe suiker nemao. De gewichten van Komkommers zijn met ingang van 24 Juni gesteld voor 1A op 85 kilo, lste 70—85 kilo, 2e 60—70 kilo, 3e 50-60 kilo. VEILIN G SBERICHTEN HoogezandSappemeer 24 Juni 1946. Platglaskomk. la f 2527 Idem I f2224; Idem II f 1819; Blooamkool la f 23—33: Idem I f 15—24; Idem II f 1018; Méloenen f 205225; Perziken I f 4865, ailes per 100 stuks. Tomaten A f 215225; Tomaten B f 200; Tomaten C f 210—220; Peen f 30S2; Postelein f 2932; Aard. beien f 230—250; Spitse kool f 8—8.20; Andijvie f 13.20—17.10, per 100 kg. Kropsla I f 5.60—7.70 100 krop. Bos peen f 22—30; Kroten f 13 per 100 bos. ,,u wor. i keek 139 UEB SXfimfiDn PnEZ30OOH D°!leis 13tj -O J J3Ir3,B -11!^pfiEp n3PI3u,neV wmeu Bnipprdo .«oa nannrif)^ - - - veb ik u ophet jaetuadaes - dlA'Oyi 323p SBOBJ .terrasje p-ezien overled fiAv cinémr g-eaniKt. jod een Een persoon 'enzp 4Joqi\f

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1