De Nieuwe Stuurlui De jeugd van de Straaf LadyL Grônniger Braif Kapitein Gay NIEUWS- en ADVERTENTIEBLADQpgericht 1870. Qfficieel Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer De Onlusten in falastina De Parijse Conferentie. &x,0ia UZeeô! m Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochteren, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. de brandweer wist raajd. nationale reclasseringsdag Plaatselijke Berichten Buitenlands Overzicht flfegg, Wie wordt ETGHFORD f 1 75e Jaargang ZATERDAG 6 JULI 1946 No. 52 ABONNEMENTSPRIJS f 1.25 p. kwart.. fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTE NTIES 12 et. p. mm. Zogen, ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetalisng) Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uit. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel.213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H Bonewit. In de tweede Iwmerverkiezing van 17 Mei is het de nieuwe vorm van so cialisme van de Partij v. d. Arbeid niet gelukt, zoveel stemmen tôt zich te trekken als zij had verwacht. Niet al- leen werden geen nieuwe stemmen ge- wonnen, maar zelfs liep het gezamen- lijk stemmenaantal van de constitue, rende partijen iets terug. De Katholie- ke Volkspartij werd de grootste partij, en het is daarom volkomen logisch dat de formatieopdraeht aan een K.V.P.- man werd gegeven. Dat daarvoor iemand uit de vooruitstrevende vleugel van de K.V.P. werd genomen, zodat een KVP/PvdA regering mogelijk ge. maakt werd, is eveneens logisch. Thans, 5 weken na het geven van de opdracht, is het nieuwe kabinet samen- gesteld, een Rooms.Socialistische com. binatie aangevuld met een drietal vak- ministers. Dat zich bij de formatie ver- schillende moeilijkheden hebben voor. gedaan ligt voor de hand. De Partij v. d. Arbeid heeft rekening te houden met een toenemende aanhang van het com. munisme en met een streven in haar uiterst linkse vleugel. dat geleid heeft tôt een nieuwe partij, een nieuwe S.D.A.P. Een afglijden naar rechts brengt daarom v®or de P.v.d.A. het ge- vaar met zich mee voor een afnemende aanhang. De formateur daarentegen had rekening te houden met de wil van 't volk, die zich op 17 Mei niet op over. tuigende wijze voor de politiek van de P.v.d.A. heeft uitgesproken. Deze par tij heeft dan ook een veer moeten laten, hetgeen wel het sterkst tôt u'iting komt in het fei^ dat Ir. Vos met zijn bekende nationaal welvaarts- plan, als minister van Handel en Nij. verheid heeft moeten plaatsmaken voor den Katholieken dr. Huysmans. Ir. Vos moet zich tevreden stellen met het mi. nisterie van Verkeer (een nieuwe com- binatie met energie en scheepvaart). Als hoofd van het zeer belangrijke ministerie van Overzeese Gebiedsdelen is prof. Logeman vervangen door mr. J. A. Jonkman, eveneens een aanhanger van de P. v. d. A. Welke politieke lijn minister Jonkman zal volgen met be- trekking tôt het Indonesische vraag- stuk zal vermoedelijk gebleken zijn uit de regeringsverklaring, welke gisteren is afgelegd. Intussen moet men consta terez dat in de Pers langzamerhand meer critiek naar voren komt inzake het tôt nu toe gevoerde beleid. Tôt welke resultaten heeft de toegeeflijk. heid geleid? De gematigde figuus van Sjahrir wordt steeds meer naar de ach. tergrond gedrongen, terwijl de macht van Soekarno, den 'onverzoenlijke, toe- neemt. Niet het Indonesische Nationa lisme als geheel, maar het extreme ra. dicalisme in die regering is tôt ont. plooiing gekomen. Wij zijn dan ook EINDE VAN DE HAVENSTAKING. Aan de havenstaking is een einde gekomen. Op voorwaarde dat geen rancune.maatregelen worden genomen door de werkgevers en geen rancune maatregelen door de werknemers te. genover hen, die zijn blijven werken, zijn de arbeiders weer aan het werk gegaan. Met de Rijksbemiddelaars zul- lcn onderhandelingen worden gevoerd omtrent de bestaande grieven. EEN LIEFHEBBEND ECHTGENOOT. Een getrouwde Rotterdammer, ze. kere H., onderhield in het geheim re- laties met een ongetrouwde vrouw. Hij wilde met deze vrouw in het huwelijk treden, en moest zich daarom van zijn echtgenote ontdoen. Daarbij ging hij op zeer geraffineerde wijze te werk. Hij mengde rattenkruid door de jam en smeerde het mengsel op pannekoeken, die hij zijn vrouw presenteerde. Toen deze ziek werd constateerde men in het ziekenhuis vergiftiging door arsenicum, en waarschuwde de justitie. Deze heeft het drama onthuld. H. is gearresteerd. Mr. J. WESTRA VEROORDEELD TOT 20 JAAR. Mr. J. Westra, burgemeester van Den Haag tàjdens de Duitse bezetting, is door het Bijz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage veroordeeld tôt 20 jaar gevan. genisstraf. De procureur generaal, die de doodstraf had geëist is van deze sententie in cassatie gegaan. Wanneer Amsterdammers geen raad weten, plegen zij de brandweer op te bellen. Zo kreeg de hoofdstedelijke brandweer Woensdag een alarmsignaal, toen een brug tengevolge van de warmte zodanig was uitgezet, dat hij niet meer opengedraaid kon worden. En de brand. weer wist raad. Met een brandslang wist zij de verhitte bruggemoederen tôt bedaren te brengen. De gemeentetram heeft met een lasapparaat de naar ex- pansie strevende rails tôt bedaren ge. bracht. GAAT I" MEE PER K.L.M. DE VVERELD ROND? Stemt TJ dan morgenavond af op het programma van de VARA tussen 19 en 20 uur. Onder de titel ,,Per K.L.M. de we- reld rond" is door den dirigent-arran geur van de VARA, Benedict Silber- mann een fantasie samengesteld, welke zal worden uitgevoerd Zondagavond tussen 19 en 20 uur. MOEDER WURGDE HAAR PASGEBOREN KIND. Vermoedelijk tengevolge van onenig. heid met haar echtgenoot heeft een vrouw te Wouw (N.B.) haar pasgebo. ren kindje door wurging om het leven gebracht. Eerst vertelde de vrouw het lijkje in de brandput te hebben gewor. pen. Toen men daar echter tevergeefs gedrecht had werd zij nogmaals aan de tand gevoeld en zij bekende toen het kind onder de vloer te hebben begra- ven. Daar vond de politie inderdaad het slaehtoffertje. benieuwd naar het beleid, dat de nieu. we bewindsman zal voeren, want dat beleid zal beslissend zijn over het be" houd van de rijkseenheid tussen Neder- land, Indonésie, Suriname en Curaçao. Met een nieuwe stuurman gaat het schip van Staat voorwaarts op de weg naar herstel, maar den ouden. mogen wij niet zonder meer vergeten. Op de sehouders van het kabinet Schermer- hornDrees rustte de zware taak ons uit de chaos, die de Dujjttsers hadden achtergelaten te Voeren. Het heeft daarbij veel gepresteerd: waterwegen werden bevaarbaar gemaakt, inundaties drooggelegd, vernielde bruggen hersteld de financiële en economische wanorde geregeld. Geen werk was te veel. Toch is het aan verschillende zijden tôt cri tiek gekomen, van rechtse tôt uiterst linkse zijde. Maar critiek is gemakke. lijk. Ook tegenstanders van de P.v.d.A. zullen moeten erkennen, dat het kabi net SchermerhornDrees een taak had t.e verriehten zo zwaar als geen enkel kabinet in de laatste tientallen jaren, en daarbij heeft het ons in snel tempo bergopwaarts gevoerd. TE HOOGEZAND. In Hoogezand zal de collecte voor de reclassering niet op 6, maar op 13 Juli worden gehouden. Zowel de neu. traie- als de Katholieke- en Prot. Chris, telijke verenigingen tôt hulp aan de mensen,die met den strafrechter in aan. raking zijn gekomen, ontVangen uit deze collecte steun. Iedere Hoogezand. ster gedenke op 13 Juli dit belangrijke werk op ruime wijze. BLINDE PASSAGIERS. Drie negers uit Brits en Frans Afrika hadden avondtuurlijke neigingen en een sterk verlangen naar het beloofde land. In Dakar zagen ze een schip in de ha. ven ze klommen aan boord, verstopten zich in de reddingboten en voeren zo gratis over de wijde plas. Donderdag liep het schip Rotterdam binnen. Zon. der opgemerkt te worden slopen ze van bpord en gingen hier de werld eens ver- konnen. Het viel niet mee, geen eten, zelfs geen onderdak. Moe en hongerig zijn ze op het bureau van de rivierpo- litie terecht gekomen, waar voor hen werd gezorgd. Nu is men aan 't uit- vissen, met welk schip de zwartjes ge komen zijn en derhalve ook weer moe ten worden teruggestuurd. SAPPEMEER. In een, in verhouding ener buurtvereniging, wordt aangera- tdt de grote hiervoor bestaande be- den dit nu te worden, om teleurstelling langstelling betrekkelijk slecht bezoeh- voor hun kinderen te voorkomen. te vergadering in het hôtel Struvé, is Woensdagavond besloten tôt de oprich ting van een Speeltuivereniging voor de buurten ten Zuiden van het Win. schoterdiep. Uit de buurtverenigingen, waarvan het initiatief is uitgegaan, werd een voorlopig bestuur gevormd, en door de vergadering werd besloten, dat dit bestuur nog enige tijd zijn fuc- tie zal blijven vervullen. El' zal worden overgegaan tôt een ledenwerfactie door middel van huisbé- zoek. Zij, die voor 1 Augustus als lid toetreden behoeven geen inleggeld te betalen. Men heeft het oog laten Vallen op een terrein, en men zal de gemeen- teraad verzoeken dit te laten omraste- ren en ter beschikking te stellen. De burgemeester hield een geestige rede en bood het voorlopig bestuur een bedrag van f 500.aan, hetwelk door N.V.H. beschikbaar was gesteld. Bo. vendien deed hij de verheugende mede. deling, dat het bestuur van de voor m. ,B. S." revue zo welwillend was uit het overschot van deze revue f 75.be schikbaar te stellen voor het speeltuin. werk. Voor een speeltuin voor de kin deren van de bewoners van Sappemeer ten Noorden van het Winschoterdiep zal eveneens een bedrag van f 575. beschikbaar worden gesteld. Degenen die lid wensen te worden van de speeltuinvereniging kunnen zich wenden tôt een der volgende heren: Andelbeek, Luth. Kerkstr. 78 (I); A. W. Jungman, Luth. Kerkstr. 14; W. Patje, Middenstr. 42 (8); v. d. Veen, Kleinemeer 22; J. v. d. Schoot, Molen- straat 11 en S. Westerhof, Wilhelmi- nastr. 70. De burgemeester van Sappemeer wijst erop, dat het ten strengste ver. boden is te zwemmen in de vijver in het uitbreidingsplan. Door de Rijkspolitie zijn Zondag- morgen 2 inwoners van Hoogezand aan. gehouden, verdacht van diefstal van netten gèpleegd onder Kleinemeer. Na inbeslagname der netten en bekentenis i/an de dadere zijn deze weer in vrijheid gesteld. HOOGEZAND. Maandagavond had in de ULO een vergadering plaats uitge. schreven door het comité tôt organisatie van feesten op Nationale feestdagen met vertegenwoordigers van aile buurt verenigingen. De Voorzitter, de heer Boit', zette in zijn openingswoord uit- een het doel dezer vergadering, n.l. het organiseren van feesten op 31 Aug. en heit op een vorige vergadering reeds kort besproken punt: Kan er geen fe- deratie van buurtverenigingen komen? Met algemene stemmen werden deze beide puntën aangenomen. Op 31 Aug. vinden grote kinderfeesten des mid. dags en vuurwerk des aivonds ten be. sluite plaats. Het te vormen bestuur, dat op 15 Juli bijeen zal komen, zal de plannen voor één en ander uitwerken. Ouders van kinderen, die geen lid zijn BURGEMEESTER TUENT VRAAGT ONTSLAG. Wij ve rnemen, dat de heer Tuin, burgemeester van Hoogezand, voor- nemens is voor deze functie t-a be. danken in verband met zijn verkie- zing tôt lid van Gedepu®eerde Staten Donderdagmiddag werd mej. Bak- ker, die op de Foxhamsterhodfdweg liep aangereden door een uit, de rich. ting Hoogezand komende vrachtauto. Zij kreeg een hersenschudding en een wonde op de rug en werd bij familie binnengebraçht, waar zij aan de beko. men verwondingen is overleden. WESTERBROEK. De opbrengst van de Anjercollecte, welke Zaterdag j.l. is gehouden bedroeg f 37.11. De naaikrans ,,Ona'', alhier, maakte Woensdag per bus een uitsltapje naar Emmen. 't Weer hield zich die dag goed en 't reisje is alleraardigsit geweest. 's Avonds laat keerde 't ge. zelschap terug. KIELWINDEWEER. Bakker Gr. Meijer reed bij de behuizing van den heer H. Flink op zijn motorbakfiets, t.oen hij de melkwagen van Meijering moest passeren. Hij kwam daarbij met het ene wiel in een z.g. zinkput en daardoor tegen een telefoonpaal aan. Bij deze schok schodt hij met zijn hoofd door het glazen windscherm, waardoor hij zo ernstige snijwonden kreeg aan hoofd en hais, dat hij, na verbonden te zijn door dr. Binnerts, per auto naar Groningen werd vervoerd. SLOCHTEREN. In de week van 7 t.e.m. 13 Juli is de Burgemeester tel. kens van 1011 uur, voor het publiek te spreken. De Eerw. Heer Eenshuistra te Heerenveen is benoemd tôt godsdienst- onderwijzer te Froombosch. DIENSTREGELING K.L.M. Het, net van lijnen, dat de K.L.M. wliegt is zo dicht geworden, dajt de dienstregeling de vorm van een boekje heeft, gekregen, waarin men niet min. der dan 14 diensten vtndt. Het boekje bevrjtl verder een opgave der tarieven en enige inlichtingen voor reizigers. Op de voorzijde van het werkje vindt men een foto van een constellation", op de achterzijde een afbeelding van ,,De Vliegende Hollander,, van voor. heen en thans. FRANSE FIETSEN KOMEN. Zoals bekend heeft de Nederlandse regering 100.000 rijwielen in Frankrijk aangekocht, waarvan de fabricage over verschillende Franse fabrieken is ver. deeld. Geconstateerd werd, dat van Franse zijde een uitermate goed begrip voor dit Nederlandse belang bestaat, het geen zich voornamelijk heeft gemani- festeerd in een bespoediging Van de contractueel vastgelegde leveringster- mijn. Reeds vôôr de vastgestelde ter. mijn zond de bekende rijwielfabriek Peugeot in de loop van de voorafgaan. de week 250 rwielen af, die weldra door een volgende zending van 2000 stuks zullen worden gevolgd. TEXTIELZWENDEL IN HELMOND ONTDEKT., In de période 19391943 verkocht een Helmondse textielhandelaar distri- butievrije stof op punten. Voor de aldus onrechtmatig verkregen punten kocht hij goederen, die hij in een daarvoor in- gerichte ruimte verborg. Deze ruimte werd dezer dagen door de economische recherche in samenwerking met amb- tenaren van de fiscale recherche ont. dekt, en de goederen werden in beslag genomen. Zij vertegenwoordigden een waarde van plm. f 30.000.—. OP STAP MET 500 KG. SUIKER. Een Rotterdams fabrikant gaf zijn chauffeur opdracht met de gesloten be- stelwagen 500 kg. suiker te halen. De chauffeur heeft de suiker inderdaad ge- haald, doch hij heeft: de kostbare lading niet naar zijn baas gebracht. Vermoe delijk is hij naar het buitenland uitgje. weken. DAT GEBEURT NIET ALLE DAGEN Een Zweeds journalist, die deelnam aan de openingsvlucht van de lijn Am. tlterdamBazel van de K.L.M., ont. ving te Bazel een telegram, dat hij de gelukkige Vader van een dochter was geworden. Onmiddellijk seinde hij te rug, dat het kind de voôrnamen Kari- na Louise, Maria, K.L.M. moest heb ben. De inval van Britse troepen en Palestijnse politie in het hoofdkwartier van het Jewish Agency in Jérusalem, waarbij 5 përsonen werden gearresteerd en een hoeveelheid wapens en munitie in beslag genomen, heeft weer eens de aandacht gevestigd op het Palestijnse vraagstuk. De Joden, en wel in het bij- zonder de overlevenden uit het Oosten van Europa eisen van Engeland de na. koming van zijn belofte, in Palestina een Joodse staaJt te creëren. Aan de andere kant staan de Arabieren,die Pa lestina als hun land beschouwen, en geen enkele inmenging dulden. Enge. land staat, hier voor een moeilijke taak. Het heeft het grootste belang bij een goede verhouding tôt de Arabische we. reld, terwijl een bijna volkomen stop- zetting van de Joodse imigratie onlus- ten heeft veroorzaakt in Joodse krin. gen, en de opriching van illégale strijd- krachten. Thans is de Britse regering handelend opgetreden tegenover de Joodse strijdorganisatie, terwijl nog geen enkele belangrijke stap werd onjr dernomen tegen het feit, dat de uit Pa. rijs gevluchte, anti-Britse, Groot Moef- ti, op vrije voeten in het Midden Oosten Predikbeurten voor Zondag 7 Juli. Ned. Ilerv. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. Schmidt v. Hgz. Hoogezand: 7 u. n.m. ds. Schmidt. Westerbroek: 10 u. ds. P. Glas. Kielwindeweer10.30 u. ds. Wasch (H. Doop). Kropswolde: 3 u. ds. Brouwer. Zuidbroek: Geen dienst. Scheemda: 10 u. ds. v, Leeuwen. Noordbroek: 10 u. ds. v. d. Meiden. Doopsgezinde Gem. Sappemeer: 10 u. ds. R. de Zeeuw. Noordbroek: Geen dienst. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 10 en 4 u. dhr. K. Pruysen. Geref. Kerk. Sappemeer: 9.30 en 4.30 u. ds. W. Tom (viering H. Avondmaal en dank. zegging) Martenshoek9.30 en 4.30 u. ds. L. M. Wynia (viering H. Avondmaal en dankzegging) Geref. Kerk (Ar®. 31 K.O.) Sappemeer: 9.45 u. leesdienst; 4.30 u. ds. J. Bos Jr. v. Veendam. Baptisten Gem. Hoogezand: 10 u. dhr. Lindeman; 2.15 u. kinderkerk; 3.30 u. dhr. Veen- stra (Avondmaal); 7.30 u. Jeugd- dienst. Foxhol: 10 en 6 u. Ev. Veenstra. Zaandbulten, Juli 1946. Bèste Wobbegie, Tou 'k zooeven tegen Haarm zee dak die schrieven wol, zee hai: ,,wat is dat ja dik aan mit joe baiden, Wobbegie zit die boven in de kop!" Joa hai hèt wel geliek, wie hebben tegenswoordig wel 'n drokke correspondentie. Ik vind 't gezellig, veul divedoatie hebben w' hier in Zaandbulten ook nait. Wel goa 'k nog al ais gaauw noar Winschoten, moar mit dei rôtfietsen wordt 't ook aal minder. De veurege week binnen Haarm en ik noar 'n keuren van tuug- peerden wèst. 't Was goud weer en 'n bulde volk. Wat kinnen zokke peerden toch aigenwies loopen, 't is net of ze vuilen dat ze mooi binnen. 't Gaait heur net as hail veul jonge wichter, dei loo. pen ook langs de boane te tugen. Mien Haarm kin 't soms roar doun, 't is moar even vertraauwd dat men mit hom uut gaait. Bie ôns in de buurt 72. Met een vlugge blik zag kapitein Gay dat Roy al veilig beneden was en op de richel op hem wachtte. Zo vlug mogelijk liet hij zich naar beneden glijden in de hoop nog veilig te kunnen ontsnappen. ston aan de liene 'n doametje, mie dunkt nait zoo jong meer, dei was toch wel zôô mooi opmoakt. Roode lippen, 'n zwaarde kringe om d' oogen, gelakte noagels enz. en zai haar 'n hail bulde proatjes. Haarm haar al 'n oogenblik noar heur keeken en zee tou in ains: „zèg wicht kost zok opschilderen nog al wat, aanders wik mien ôl mîns ook 'n beetje oppoetsen loaten." Aalgemain gelach natuurlek, moar ik zakte hoast in de grond van schoamte. 't Wicht wol hom wel doodkieken, moar zai muik gaauw dat ze bie ôns uut de buurt vandaon kwam. Ik zee te gen Haarm: „doe kîrist moar even dien fesoun bewoaren!" Hai laachte wat en zee: ,,Maargie zok goud mout nou en din ais 'n opdonder hebben, aanders worden 't onmeugeleke mînsen in de moatschappij.'' Moar ik zee tegen hom: ,,as 't nog weer zoowat uuthoalst goa 'k nooit weer mit die." Wat zee de gaalstert: „doe liekst ook naargens mooier as thuus.'' Men kin mit hom niks begunnen Wobbegie. Ik mag ge. lukkig groag in huus wezen, doar mout 'n mîns zien mainste genot ook zuiken, moar 'n înkele keer wil men toch wel ais uut. De vergoaderingen van de vraauwenverainegingen dei binnen ook aaltied gezellig. Op de lèste bieainkomst haren wie 'n doame, dei sprak over wat ze beleefd haar in onze Oost, das gain klain beetje. In September kriegen wie d' ôlle bôi'gemeester van Zuudbrouk. De vraauw van 't hoofd der school is hier présidente, das heur wel touvertrouwd. Wat is 't boudel mit de suker nait? Ik kin mie soms zoo kwoad moaken. d,' Oorlog is ôfloopen, moar 't blift 'n wareboudel. 't Is net as doe schrifst: 'n mîns is 'n roar daier." Mit vrundeleke grouten, dien vrundin MAARGIE. FEUILLETON 61) door CHARLES GARVICE. Deze laan leidt naar de straatweg, Sir Héron." „Blijf hier! Blijf ga niet weg! Ik hemel, wat kan ik je zeggen? Hoe kan ik je hier zo alleen achterlaten Ik ben gewend aan alleen.zijn Sir Herop." Je je was niet alleen toen ik je de "laatste keèr zag!" viel hij plotseling uit. Ze. keek hem aan, Wat moest hij trots en onverzoenlijk zijn, om haar dat klein bedrog zô duur te iaten betalen! O God, waarom had ze hem toch niet eerder van Sidney verteld Als ze hem eerlijk ailes had opgebiecht, dan zou hij misschien, in zijn grote liefde voor haar, geen bezwaar hebben gemaakt te gen haar mislukten, voortvluchtigen broer. Maar de plotselinge onWekking was te veel voor hem geweest! Zij was overtuigd, dat het niet zozeer de weinig aangename waarheid, als wel haar on- oprechtheid en, in zijn ogen, achter. baks gedoe was geweest, die hem met haar had doen breken. Zij meende in. derdaad, dat hij de juiste toedracht der zaak kende, niets minder en niets méér dan dat. ,,Je was toen niet alleen," herhaalde hij''heftig. Waarom heb je'mij belogen en bedrogen, terwijl je toch wist hoe. Veel ik prijs stelde op je oprechtheid en argeloosheid, op het feit, dat je geen geheimen voor me had! Dat, jij zo ver. raderlijk kon zijn, jij met je onschuldige ogen en je gliml'ach als van een kind! Als ik je niet met mijn eigen ogen ge. zien had op die vervloekte avond, zou ik me tôt op de huidige dag door je om de tuin hebben laten leiden! Maar ik heb je gezien en gehoord gelukkig! En ik had genoeg van je voorgoed!" Fier en doodsbleek stond ze voor hem nog besefte ze in haar onschuld geen ogenblik, dat er enig misverstand kon zijn. Ze 'wilde haar trots opzij zetten, die haar al die tijd weerhouden had van elke poging, hem te bereiken, zich bij hem te verontschuldigen. Ze zou hem nu rustig en waardig, nog eens uitleg- gen hoe ailes zo gekomen was, dat ze met geheimhouding niets kwaads had bedoeld... Maar daar herinnerde ze zich plotseling, dat de man die voor haar stond niet enkel haar vroegere verloof- de was, maar de toekomstige echtge. noot vàn Rose Vavasour... En zonder een woord te spreken keerde ze zich van hem af. ,Je zwijgt," zei hij. „Zelfs jij met je handigheid en je talent voor acteren kunt geen excuus verzinnen voor zô'n laf verraad. Je weet dat ik je meer dan ailes ter wereld heb liefgehad, en dat je me door je eigen onbetrouwbaarheid hebt afgestoten en nu kijk je me weer me die onschuldige ogen aan! Heb je zô spoedig ailes vergeten? Je schijnt een erg kort geheugen te hebben!" Toen zag ze hem aan met een glim. lach van bitter zelfverwijt. Hij begreep haar begreep, dat ze van zijn ver. loving moest gehoord hebben. Met een onderdrukte vloek keerde hij zich om en nam de teugels van zijn paard. ,,Neen, je hebt gelijk, er valt niets meer te zeggen. Gave de hemel, dat je nooit mijn weg gekruist had! Ik had ja, ik had bijna geleerd, je te verge ten. Nu May stond half.afgewend tegen het hek te leunen, wachtend tôt hij heen Zou gaan. ,,May!" zei hij, en zijn stem klonk schor en gebroken. „May! Laten we niet zo van elkaar gaan. Het verleden is voorbij voorgoed voorbij! Maar laten we niet als vijanden scheiden. Ik zou niet aan je kunnen denken zoals je daar alleen op die weg staat, zonder een woord van vaarwel. We zullen elkaar misschien nooit meer ontmoeten de hemel geve, dat dit niet gebeurt, niet rondloopt. Over de oplossing van de Palestijnse zaak valt nog niets te voorspellen. Al. leen is zeker, dat het Jewish Agency de ondergrondse strijd zal blijven vol- houden, ondanks de inval in zijn hoofd. kwartier. Hoewel de toestand van de conferen. tie te Parijs iets gunstiger scheen te zijn geworden is het toch nog steeds niet gelukt overeenstemming te berei. ken over verschillende cardinale pun ten. Het van Triëst begint zich wat duidelijker af te tekenen maar over het houden van een vredeseonferentie is nog geen besluit gevallen. Binnerjkort zal een nog onaangeroerd punt op de agenda verschijnen: Duitsland. Daar. mede wordt dan aan de bespreking van het meest essentiële punt der confe. rentie een begin gemaakt. OFFICIëLE BONNENLIJ ST. (7 tôt en met 20 Juli 1946) Bonkaarten KA, KB, KC 609 417 t.m. 421 brood 800 gram brood 422 brood 400 gram brood 425 boter enz. 125 gram boter 426 boter enz. 250 gram margarine 435 boter enz. 100 gram vet 436 suiker 400 gram ruwe suiker 427 Algemeen 200 gram &aas 428 Algemeen 100 gr. zelfrijzend bakmeel 429 Algemeen 250 gr. jam, stroop enz. 430 Algemeen 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep B 79 Reserve 1600 gram brood C 79 Reserve 800 gram brood B 80 Reserve 100 gram kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608 389 vlees 100 gram vlees 390 vlees 400 gram vlees A 67 melk 2 liter melk B 67, C 67 melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 608. 917, 918 brood 800 gram brood 925 boter enz. 250 gram boter 926 boter enz. 125 gr. margarine 936 suiker 400 gram ruwe suiker 927 Algemeen 100 gram kaas 928 Algemeen 100 gr. zelfr. bakmeel 929 Algemeen 250 gr. jam, stroop enz. 930 Algemeen 225 gr. huishoudzeep of 90 gr. toiletzeep. 79 Reserve 800 gr. brood E 79 Reserve 500 gr. rijst, kindermeel kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 608. 889, 890 vlees 100 gram vlees D 67, E 67 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 37 2 rants. tabaksartikelen V 37, V 38 100 gr. choc en/of suikerw. X 37 2 rants. tabaksartikelen X 38 100 gr. choc, en/of suikerw. Voor de week van 14 t.m. 20 Juli zul. len voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. Op de suikerbonnen 436 en 936 is, voor zover voorradig, ook gerafineerde suiker verkrijgbaar. Deze week is wederom 100 gr. extra 'vlees beschikbaar, zodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Vanaf heden Itot 1 September is de bonaanwijzing voor Kruidenierswaren eens per 14 dagen, teneinde de winkeliers in staat te dt-cllen hun za- ken te sluiten voor vacantie. De aanVul. lende bonnenlijst wordt dus een week eerder bekend gemaakt. Bloembon. In de période 721 Juli zal op de bloembon alleen zelfrijzend bakmeel verkrijgbaar zijn. Koffie. Wegens de stagnatie door de staking in de vemen kan geen koffie. bon worden aangewezen. EXAMENS. Voor het Middenstands-examens zijn geslaagd de heren: J. Bakema en P. Spaak Jr. te Spm.; A. W. Lambeek, J. B. Bischoff en N. Spelbrink te Hgz. Voor praktijk examen boekhouden slaagde de heer F. Gels te Kiel-Win- deweor. Allen werden opgeleid door den heer J. Broekema, Hoogezand. SLOCHTEREN. Te Veendam slaag- den voor het Middenstandsdiploma de hrn. J. H. Schwankhaus en E. Waijer, Kolham en mevr. W. TuinierKlat, Siddeburen. SIDDEBUREN. Aan de Rijkskweek. school te Appingedam slaagde voor on- derwezeres mej. A. Tuinema, alhier. voor voor ik kan leren zô aan je te denken als ik zou wensen. Vaarwel, May." Ze keerde zich langzaam om en zag hem aan. Een seconde sloeg hij de ogen neer onder haar vaste blik, toen kwam hij dichter naar haar toe en stak zijn hand uit. ,,Wil je mij een hand geven voor de laatste keer, May? God geve dat we elkaal nooit weer ontmoeten." Zij stak langzaam haar hand uit en legde ze in de zijne. Hij greep ze, drukte ze krampachtig, terwijl zijn gezicht krijtwit werd en met een onweerstaan. bare beweging bracht hij ze aan zijn lippen; maar met een huivering trok zij ze terug en wendde zich af. Hij stond nog een ogenblik naar haar te kijken; toen sprong hij, de lippen opeenklem. mend, in het zadel en reed weg. May hoorde het geluid der paarden. hoeven meer en meer wegsterven in de verte; ze wist, dat dit een afscheid was voor altijd maar ze kon niet sclîrei- en. Met haar hoofd op de armen, die zij op het hek liet rusten, stond ze daar onbewegelijk, piet in staat, zich te ver- roeren en heen te gaan van de plaats waar zij hem voor het laatst gezien had. Een voetstap op de weg achter haar deed haar tenslotte opschrikken, en een stem zei: (Wordt vervolgd.) SPORT. Voetbal De strijd om het kampioen- schap van Nederland. Uitslagen van de op 3 Juli gespeelde wedstrijden: Ajax Limburgia 3.1; NECHeerenveen 6-3; HaarlemNAC 41. Voor de komende week zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: 7 Juli: LimburgaAjax; HeerenveenNEC; NACHaarlem. 10 Juli: Heerenveen NAC; AjaxNEC; Haarl.Limbrrgia. BEDRIJFS V OETB AL. - Donderdagavond vergaderden o.l. v. dhr. G. Pestman vertegenwoordigers van zeven bedrijfsvoetbalverenigingen. Daar een bedrijfsvoetbalcompetitie moeilijkheden opleverde werd besîPten binnenkort seriewedstrijden te organi seren. Bedrijfsver., die wensen deel te nemen kunnen zich wenden tôt de h.h. G. Pestman, v. Royenstr. O. 176, Hgz. of M. Smit, Middenstr. 2111, Spm. In ons volgend nummer komen wij op deze aangelegenheid terug. DE VERWOESTING TE BIKINI. De eerste berichten over de verwoes. tingen te Bikini spreken over een mis. lukking van het experiment. Een cor respondent seint, dat slechts één schip is gezonken en waarschijnlijk 4 gekap- seisd. Verder zouden 28 van de bijeen- gebrachte schepen zijn beschadigd. en Zijn De legeleidej' be-jrichtte hij zich met "eenTchTk weer lk wât^ "r irl "-r °P, |tei voelde, en eens voor het raam T" mxe wagen werd geheel m elkaar gedrufet. Een persoon werd gedood een in h 'agi itv t^jTa^j^^ezien Moverledeigi .M ài SB? jfcy

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1