LadyL Een nieuw Hart voor Europa Auto reed op een Melk wagen S.S-rnan Boogaard joeg 14 mensen de dood in. Bij de Burgemeester-wisseling Kapitein Gay NIELJWS- en ADVERTENTIEBLAD opgerïcht 1870. Officieeî Orgaan voor Hoogezand en Sappemeer Thans staat hij terecht. te Noordbroek. i M tii Waarin opgenomen de ,,SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Siochtereu, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam» I - Duitsland eens het economisch centrum van ons Werelddeel kan thans niet geheel worden uitgeschakeld. Plaatselijke Berichten Wie wordt ETCHFORD Spreekuur Burgemeester Wie&h, &%tka Uieeô SPORT lïaarlem Kampioen van Nederland 75e Jaargang ZATERDAG 20 JULI 1946 No. 56 ABONNEMENTSPRIJs f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1,50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES: 12 et. p. mm. Zogen. „Kleintjes", als te koop, te liuur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbgtalingO 00ST G00RECHT Verschijnt Woensdag en Zaterdag Uit. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redactieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel.213 Hoofdredaeteur: R. F. Kremer, Redacteuren: J. D. B. Lammerta en H. Bonewit. In théorie is het lot van Duitsland nog even onzeker als op het moment, dat het door capitulatie erkende de tweede vvereldoorlog, die het had ont- ketend, te hebben verloren. Er is ge- confereerd beraadslaagd, maar over Duitslands toekomst is geen overeen. stemming bereikt. Door haar centrale ligging heeft Duitsland de laatste eeuwen een knooppunt gevormd voor het Europase economische leven. Hoe- wel in Mddsn.Europa veel later een eenheid wtrd gevormd als b.v. in En- geland, wa.s het in 1914 de Duitse scheepvaart die de Engelse in omvang benaderde. Ook thans is het niet mogelijk Duits land geheel uit te schakelen. Er is geen welvarend Europa denkbaar zonder een economisch gezond centrum. Er moet een nieuw hart in ons werelddeel ko. men, daarover is men het eens, maar over de kwestie hoe men dit zàl be- reiken kon geen ovfereenstemming wor. den berteikt. Dat de conferentie van de ministers van buitanl. zaken van Engeland Frankrijk, Rusland en de V.S. niet tôt een oplossing van het probleem Duits land is gekornen, en de bespreking heeft uitgesteld tôt een nieuwe bîjeenkomst welke in de komende herfst zaï plaats hebben, kan voor dat land versohillende gevolgen hebben. In de eerste plaats een scherpe, missehien in de toekomst onherstelbare scheiding van de Ooste- lijke en Westelijke delen. Het heeft voor het Duitse volk ook gunstige gevolgen: Van Russische zijde wordt hier en daar patriottische propaganda gemaakt, er wordt een beroep gedaan op de vader. landsliefde van elementen die een her- leving van Duitsland als geheel voor. staan, er wordt gewezen op het gevaar voor Midden-Europa van een tweede en harder Versaille. Het ia duidelijk, dat Rusland wil po- gen zijn invloed in Centraal Europa te versterken, dat het een bondgenoot en voorpost zoekt in Duitsland, wanneer het tussen de ex.geallieerden tôt een gewapend conflict zou komen. Wat moeten Engelandj Frankrijk en Amerika hiertegen doen?'Waarschijnlijk zuilen zij contact zoeken met goedwil- lende Duitsers, niet verder afbreken maar opbouwen, en zich trachten te verl zekeren van de sympathie van de be- volking van die delen van het Luitse Rijk, welke onder hun contrôle staan. Zij zuilen concessies doen aan de Duït- se idealen. Reeds heeft men de eerste tekenen kunnen opmerken van de komende wed. strijd in het winnen van de sympathie ▼an het Duitse volk: De Amerikanen hebben besloten de industrie 'niet ver der te désorganiserez de Engelsen hebben de Duitse nijverheid grotere ko. lenkwantums toegewezen. Duitsland heeft de oorlog verloren, het ligt lamgeslagen, zijn volk lijdt honger. Maar de omstandigheden, het wantrouwen en de onenigheid tussen de voormalige bondgenoten de spanning tussen de Oostelijke en Westelijke mo- gendheden, zuilen een versneîd Duits herstel in de hand werken, zuilen ma- ken dat men dingt naar de vriendschap van het volk, dat men veracht vanwe- ge de m.sdaden, die zijn regering bè- ging en de ellande die het over de we. reld bracht. 'IKLERSPRIJzen pootaard. appelen voor export. De prijBen waartegen de goedgekeur- de pootaardappelen van kleigrond door de Stichting B.E.A. II voor export van de telers zuilen worden aangek^cht zijn als volgt vastgesteld: Voor pootaardappelen van sand. en veengretad zijn deze prijzen 1.per 100 kg. lager. Eersteling, Ideaal, Rode Eeriteling. A AB B C '8/35 19.00 17.— 15.51 14.50 Su/55 16.00 14.50 13.51 12.50 Ideaal wordt, in plaats van t<t 55 mm tôt 60 mm afgenomen. Bij export van poo'cgped van het ras fcaskia zuilen de maximum-telesprijzen worden uitbetaald. Fruhmolle en Primula. A AB B 28/35 17.15.13 35/55 14.12.io..1 Bintje en Voran, A AB 28/35 18.80 15.70 35/45 16.30 13.20 45/opw. 13.80 11.20 35/opw. 15.50 12.gO Eigeuhekner, Record, Beçelander enz" A AB B 28/35 18.30 15.70 14.10 35/45 15.80 13.20 11.60 45/opw. 13.30 11.20 9.60 Furore en industrie. A AB B 28/35 18.80 16.20 14.10 35/45 16.30 13.70 11.60 45/opw. 13.80 11.70 9.60 B 13.10 10.60 9.10 10.- C 12.50 9.50 C 12.50 10— 8.50 9.40 G 13.50 11.— 9— C 13.50 U— Alpha, Wilpo, Noerdeling Libellas. Naar wij vernemen, zal de Ge- meenteraad van Hoogezand Dinsdag 30 Juli in een buitengewone verga. dering bijeenkomen. In deze verga- dering zal Burgemeester Tuin, die zoals reeds werd gemeld, Hoogezand gaat verlaten, afscheid nemen van de raad. V AC A'NTÏE. Juli is voor een deel verstreken, Augustus staat voor de deur, we zitten midden in het vacantie-seizoen. En va. cantie behoort bij den modernen mens als vlees bij een Zondagse maaltijd. Vacantie betekent een onderbreking Ivani de sieur van het dagelijkse leven. Je trekt er op uit, naar stad bos of heide precies waar je zin in hebt. Er zijn menlsen, die in een bootje gaan drijven op het Zuidlaardermeer,, die met een hengel in hun hand uren zitten te staren naar de bomen omkranste huis, jes die zich vaag onder de blauwe he- melkoepel aftekenen, en zich dan ge- lukkig voelen. Anderen willen de vleu. gels verder uitslaan. Reeds in de prille lente laten zij reisgidsen en spoorboek- jes komen, maken in hun vrije tijd fie. tieve reizen naar aile windrichtingen, tijdens het bestuderen van die niet altijd boeiende lectuur. Dan komt de openba- ring, de reis zelf. En achteraf genieten die mensen nogmaals door anderen te LUCHTVAARTNIEUWS. De driemaal wekelijkse K.L.M. lijn naar Spanje en Portugal is met een vertellen, wat zij lekker niet gezien heb- nieuwe lijn naar die plaatseti aange- ben. Zulke menisen maken drie reizen vuld. Deze lijn gaat over Geneve. Er voor één maal geld! gaat thans op alle werkdagen een vliegtuig van de beide eindpunten. In Helmond is tussen twee per. Op 29 dezer zal' de K.L.M. een twee. sonen ruzie ontstaan over de prestaties maal wekelijkse dienst openen Amster- van een voetbalclub, waarbij de een damQlasgow. door de den ander is doodgestoken. A 28/35 19.30 35/45 19.80 45/opw. 14.30 AB 16.70 14.20 12.20 14.20 11.70 9.70 C 13.50 11— 9— Op het Westeind te Zuidbroek, even voorbij de fabriek ,,Motké" was de melkventer de Ruiter bezig zijn klan- ten te bedienen. Tegelijkertijd naderde uit de richting Sappemeer een vracht. auto en uit de richting Zuidbroek een luxe auto. De vrachtauto, die voorrang had reed door, doch de remmen van de luxe wagen waren niet in orde, zodat de bestuurder daarvan de keuze had tussen een botsing met de vrachtauto of met de melkwagen. Hij koos dit laat ste. Het voorste gedeelte van de melk. wagen werd verbrijzeld het paard sloeg op hol, en werd een eind verder tôt staan gebracht; het dier had lichte ver- wondingen opgelopen. Persoonlijke on. gevallen kwamen niet voor. De politie heeft van het gebeurde procès verbaal opgemaakt. SAPPEMEER. De heer J. P. Schut- ter alhier is aan de landbouwhoge- school te Wageningen geslaagd voor het Ingenieursexamen Nederl. Landb. Door de Ned. Herv. Kerk, alhier is een beroep uitgebracht op ds. G. Meyer van Purrner. HOOGEZAND. De heer M. W. Alons, vroeger alhier woonachtig thans werk. zaam als ambtenaar bij het bureau So ciale Zaken te Gorinchem, ontving een benoeming bij de Stichting Maatschap. pelijk Werk te Haarlem. Ten bate van Putten's jeugd gaf de Toneelver.„Nieuw Leven" een uitvoering van „lk heb gezondigd". Na afloop was er ge- legenheid tôt dansen. De zaal waar de uitvoering plaats had, de schouwburgzaal van het Hôtel Faber was geheel gevuld. De reelasserings collecte heeft hier ter plaatse f 165.89 opgebracht. WESTERBROEK. Ter gelegenheid v. h. schoolfeest op 15 Juli was Wester- broek in een feestgewaad gestoken, er wapperden vlaggen, en waren elf ere. bogen opgericht en er waren een aan- tal vermakelijkheidsgelegenheden. Van- af het verzamelpunt, café Huisman, trokken de kinderen op versierde wa. gens door het dorp. Het hoogtepunt, maar tevens het slot van het school feest vormde een poppenkastvertoning. Aan het schoolfeest was een feest voor ouderen, georganiseerd door de V.v.V.., verbonden. Dit werd begonnen met een ringrijderij voor mannen waarvan de uitslag luidt: 1 R. Wester- diep; 2 J. v. Dijken; 3 L. Rodermond; 4 A. Westerdiep. De dames maten elkanders krachten in een stoelendans. Uitslag: Rubriek I de dames Oomkens IJden; Westerdiep- Hofstee; v. Timmeren Schreyer, resp. le, 2e en 3e pr. Rubriek II de dames A. o. d. Dijk, Zuur-Schaaphok en Pos. tema Zwena, resp. le 2e en 3e prijs. Versierde wagens met schoolkinderen 1 Sneeuwwitje 2 wagen Appeldoorn 3 wagen Rehwinfcel. Praalwagens: 1 ,,Eendracht maakt Macht"; 2 ,,De Ooièvaar vergeet ons niet''; 3 ,,De zeven Provincies"; 4 ,,Vijf- ling Dyonne". Fietsen: bekroond bak. Verlichte Erebogen: 1 boog bij Vene- ma; 2 boog bij Brouwer. Onverlichte Erebogen: 1 boog bij v. Bruggen; 2 boog bij Kerlien; 3 boog bij Kramer. De voor Zondagmiddag vastgestelde wedstrijden kondert geen doorgang vin- den wegens de regen. Zij zuilen op een nader te bepalen trjdstip worden ge. houden. ONDERL. VER. v. ZIEKENH.VER. PLEGING v. d. PROV GRONINGEN. Uit het door den hr. G. Zwlers, te Hoogezand, secr. van het Hoofdbestuur, opgemaakte jaarverslag 1945 blijkt dat de vereniging 35.685 leden heeft. Aan- gesloten zijn 74 afdelingen. Wegens verhoging van het aantal verpleegdagen en door stijging van ziekenhuisprijzen en ziekentransportprijs is 't niet uitge- sloten, dat in de toekomst de uitgaven de inkomsten zuilen overtreffen. In dat geval zuilen de overschotten van de oorlogsjaren van totaal f 144.793.64 van betekenis zijn. De balans sluit met i' 188.986.38, de exploitatierekening met f 204.168.49, w.o. een batig saldo van f 35.694.74. S.D. GEBOUW HERKRIJGT ZIJN VROEGERE BESTEMMING. De Meisjes H.B.S. aan de Euterpe- straat te Amsterdam is in de bezet- tingstijd een berucht gébouw geweest, want daar was het hoofdkwartier van de S.D. gevestigd, daar resideerden be. ruchte figuren als Làges, Wiirlein, Aus der Fiinte. Aan dit gebouw hebben tien. duizenden Joden zich gemeld voor hun deportatie naar Oost-Europa. Later werd het door een bom getroffen en kreeg een belangrijke schade. Uit het stratenboekje van Amster dam is de Euterpestraat verdwenen, er zijn te bittere herinneringen aan ver bonden. Zij heet nu Gerrit van der Veenstraat. En het vernielde gebouw zal worden hersteld, het zal weer meisjes H.B.S. worden. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld daa.rVoor een crediet te geven van f 470.000. OP HET LAATSTE MOMENT GEPAK.T. Rotterdam bezit een inwoner met een dubbele naam, die vanaf 1942 tôt het einde van de oorlog bij de S.S. heaft gediend. Dank zij zijn dubbele naam heeft deze inwoner zich lange tijd schuil kunnen houden. Want nu eens leefde hij onder zijn eerste naam,: dan weer enige tijd onder zijn tweede, en zo ge- lukte het hem uit het vizier van P.O.D. of P.R.A. te blijven. En terwijl dit spelletje voortduurde maakte hij plannen om zich voorgoed in veiligheid te stellen, door Het was Juli 1944. In het huis van bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam zaten talrijke mensen, die door de Duitsers met ernstige gevallen werden bestempeld. Zo geen onverwach. te dingen gebeuden, zouden deze Neder. landers niet lang meer te leven hebben. Er moesteri bijzondere dingen gebeuren overlegde de K.P. en zij besloot tôt een tweede overval op het gebouw. Er w.erd contact gezocht met den S.S.er Boogaard, die ontevreden was over de behandeling door de Duitsers, en die de sleutels van alle cellen bezat. Boogaard die een tamelijk betrouwbare indruk mâakte, welke indruk, naarmate de besprekingèn vorderden, werd ver. sterkt is echler naar zijn collega Kui. per g'elopen, en van daar naar hun Duitsen chef, den beruchten Lages. Precies op tijd' gingen in de afgesproken nacht de deuren van het huis van be waring open, maar de zestien moedige kerels liepen in de val, die door Lages was gelegd. Er volgde een vuurgeveeht, waarvan de uitslag niet twijfelachtig kon zijn. Toch is het 10 der K.P.ers ge. lukt te ontsnappen. De zes K.P.ers die werden gepakt vermeerderd met 7 wil. lekeurig gekozen gevangenen werden onmiddellijk door de Duitsers terecht gesteld. Aan het huis in de Kinkerstr. waar de thans 24-jarige Boogaard met zijn moeder woonde vervoegde zich in diezelfde nacht een K.P.er (de bekende Johannes Post) en een koerierster. Bei. EXAMENS. Voor het te Groningen gehouden ULO.examen slaagden de volgende ieerlingen van de ULO school te Sappemeer: G. v. Duinen*, J. Akker- man en H. Schomaker (allen afd. A), H. Meyer (A en B). Hoogezand: J. Oosting, M. Molema, J. Lubberts, T. Eïsing (allen A), R. Kramer en C. Markestein (beiden B). Siochtereu: J. Hamminga, Harkst., naar het G. Wleringa, Haricst., H. Schwankhaus, buitenland uit te wijken. En bijna is - Benoemd tôt tijdelijk onder wij. dat hem gelukt. Hij liet zich als passa- zeres aan de O.L.S. te Kropswolde mevr. H. C. de BoerFarda van Wes- terbroek. SLOGHTEREN. Gevonden vulpen. broche en pet. Komen aanlopen een foxterrier. Inlichtingen ten gemeente- huize. SCHILDWOLDE. In een zaal vgn café Veenhoven vergaderden Woensdag de afd. besturen van de Landarbeiders. bonden aangesloten bij het C. N. V. E. V. C. en N. V. V. met de leiding' van het Distributiekantoor, teneinde ver- schiilende distributiemoeilijkheden Te bespreken. Het voornaam3te punt van bespreking vormde de rijwieïbanden. voorziening. Op het inleidend woord van den heer J. Swarts Volgde een breedvoerige discussie. O.m. werd be sloten om bij de bevoegde instanties aan te dringen op verhoging van de bandentoewijzingen; voorts zal een commissie, bestaande uit georganiseer- de en niet.georganiseerde landarbeiders den leider adviseren over de urgentie v. de aanvragen. Een tweetal personen, die geruchten over onjuistheden hebben onderzocht, verklaarden, dat al deze geruchten niet op waarheid berustten. De vergadering, welke een geanimeerd tverloop had, werd door den heer Knol- lema geslotèn. ZUIDBROEK. De heer K. Vestering. wachtmeester bij de Rijkspolitie ver. laat de dienst ingaande 1 Augusttfe met pensioen. NOORDBROEK. De heer Teenstra, wnd. burgemeester van deze gemeente, is met ingang van 1 Aug. benoemd tôt burgemeester van 't Zand. Tôt burgemeester van Noordbroek is per 1 Aug. benoemd dhr. A. Omta. Biographieën van de heren Teenstra en Omta zijn elders in dit blad opge nomen. gier inschrijven aan boord van de Leerdam'' van de Holland.Amerika iijn, welke naaf New York zou vertrek- ken. Hij had echter buiten den waard (i.c. de rivierpolitie) gerekend want een uur voordat de trossen werden los- gesmeten kwam deze aan boord, en re- k'ende den vluchteling in. Froombos, B. Kruizinga, Slocht., Z Brouwer*,' R. E. Begeman'*, L. E. Ko. ning* allen Schildwolde 'en W. P. Broersma* van Slochteren. meisjes. DE NÏEUWE SPELLIN G. Indien het wetsontwerp inzake de nieuwe spelling wordt aangenomen, zal de nieuwe schrijfwijze van onze taal de volgende afwijkingen tonen van de oude spelling (De Vries en Te Winkel). In open lettergrepen één e. De ee blijft aan het eind van een woord en in samensteilingen van deze woorden. In open lettergrepen en aan het eind van woorden één o; doch oo blijft In loochenen, gooehem enz. en in afleidin. gen van deze woorden. Sch wordt alleen geschreven waar ch gehoord wordt. Uitzondering de uitgang isch (b.v. Russisch). De uitgangs n of en van: een, geen en bezitt. voornn. woorden, alsméde de naamvals n van lidwoorde#, voorn. woorden, bijv. naamwcorden mag be- halve in bestaande uitdrukkingen worden weggelaten. Deze regels gelden niet voor aardrijks- OVERGANG. R. H. B. S. te Sappemeer. Bevorderd van klasse 1 naar klasse 2: A. Kimm* E. Kippenbroek* (v.w.), R. Doornbos, J. Groen, E. Haayer, H. Hoepman, E.' Jensema, E. Kuilema, H. Mulder, G. Schenkel (v.w.), J. Geling*, A. Loe'r*, A. Muntinga*. L. Schrage*, S. Duursma, J. v. Heuveln, E. Hofman, L. Rijfkogel, G. Scholtens, 'b. de Weme. Niet bevorderd 12. Van klasse 2 naar klasse 3: L. Buringh*, R. Kliphuis* (v.w.), J. de Ruiter (v.w.), M. Roelfsema*, A. de Vries*, J. Abbring, J. Buining, B. Coope, J. Deen, H. Freije, G. Hammen- ga E. Hoven, E. Luiken, El. v. Luyk, R.'Maatjes, H. Mulder (v.w.), J. Mun. tinga (v.w.) H. Olthof (v.w.). H. Prak" tiek. Niet bevorderd 3. Van klasse 3 naar klasse 4. M. Kruize*, Th. Drese (v.w.), A. Ja- ger (V.w.), J. Kleine, W. Schepel, K. Visscher, Âbr. Vonk, R. de Vries, A. Wajon J. Werkman. Niet bevorderd 3. Van'klaise 4 naar klasse 5: J. Kippenbroek* (v.w.), J. Drese, H. Eising, J. Gischler (v.w.), J. Hopster, kundige namen. De spelling van A. Klomp, H. Lameijer, E. Mandema,H. bastaardwoorden zal nader worden ge-j Steenbeek, G. Stuut (vTW.), H. Jager. regeld. Niet bevorderd 4. meisjes. Zoals elders in ons blad vermeld is de heer 'J. A. Teenstra, wnd. burge. meester van Noordbroek, tôt burge meester van 't Zand benoemd. Hieron- der volgt een korte levensbeschrijving. De heer Teenstra werd geboren te Aduard, waar zijn Vader burgemeester was. Na de H.B.S. te hebben bezocht FEUILLETON HERRIE OM DE VIEEDAAGSE. De vierdaagse afstandsmarsen, een traditie, is in ere hersteld. Maar geluk- kig gaat het herstel van vooroorlogse tradities in het algemeen niet met zb. veel herrie gepaard. Die herrie betreft niet de afstandsmarsen zelf, maar de figuur van majoor J. N. Br'eunese, die door de Ned. Bond v. Lichamelijke Op- voeding als leider was aangesteld. Aan afstandsmarsen, die onder lei. ding staan van majoor Breunesse com mandant van de inmiddels ter zièle ge- gane Opbouwdiensst en Arbeidsdienst, fiefs mej. v. Dijken met opschrift ,Leve wenste de regering niet door deelname de Baby". van militairen van land. en zeemacht Paarden: Prijs toegekend aan E. Reh- mede te werken. winkel. De regering heeft haar houding vast-1 gelegd in een aantal punten, waarin majoor Breunese een onvaderlandse i houding wordt verweten. Thante heeft deze een brochure sa. mengesteld (uitgegeven door de N.V. Haagse Drukkerij en Uitg. Mij.) waar in hij zijn onschuld tracht aan te tonen. Wanneer de onjuistheid van de be- schuldigingen wil bewljEén had de schrijver zich tôt deze beschuldigingen moeten beperken en onomstotelijk aan. tonen, dat deze op foutieve inlichtingen berusten. Deze punten worden wel aan- geroerd, doch majoor Breunese houdt zich woornamelijk bezig met de schil. dering van eigen verdiensten in de be- zettingstijd. Hij heêft gepoogd arbeids- kradhten uit Duitsland te houden. Heb. ben verschillende N.S.B. burgerrreesters niet datEelfde getracht? De wonde die de Duitsers hier gesla. gen hebben is nog niet voldoende ge- heeld om voldoende vertrouwen te kun nen schenken aan den man, die een door Duitse inÉtanties in het' leven ge. roepen instituut, de Arbeidsdienst, heeft geleid. Zelfs al beweert hij en dat geloven we graag goed Neder. lar®er te zijn. De Burgemeester van Slocktareo heeft sgreekiwr op Dondpfdan 25 en Zatërdag w Juli van 10 tôt 11 uur. 77. ,,Kijk uit en pas op jezelf,'' riep Gay tegen Roy toeh hij zich voelde vallen. Zijn waarschu- wing kwam echter te laat, want kapitein Gay raakte Roy in Eijn val en stortte samen met hem naar beneden. werd hij achtereenvolgens volontair ter secretarie te Sappemeer, ambtenaar op het secretarie te Borger en commies ter seGretarie te Leek. In Mei 1945 volgde zijn benoeming tôt wnd. Burge. meester te Noordbroek. Tijdens de be- vrijding was hij plv. commandant der B.S. te Leek. De heer Teenstra, die thans 37 jaar is is o.m. voorzitter van de hertenkamp ver. ,Nienoord'' en consul van de A.N. W.B.' In Noordbroek ziet men hem met leedwezen vertrekken. Noordbroeks nieuwe burgemees ter, de heer A. Omta is een schoonzoon van wijlen den heer Bartels, burgem. van Hoogezand. Hij is 31 jaar en heeft één kind. De heer Omta studeerde voor onderwijzer, behaalde de acte L.O. en de hoofdacte. Daarna verwierf hij het diploma gemeenteadministratie en ging in gemeentedienst. Hij is thans werk. zaam als eerste ambtenaar ter secre tarie te Oldenhove. in de illegaliteit is dhr. Omta geen geen onbekende. Na de bevrijding waa hij werkzaam als of ficier van het Militair Gezag. Hij is niet aangesloten bij een politieke groepering, denkt in socialistische zin. den werden door daar ver'oorgen s.s.ers gepakt. Post werd eveneens ter dood gebracht. De koerierster is levend uit het concentratiekamp teruggekeerd. Gisteren stond Boogaard, de man die op zijn geweten heeft 14 mensen door zijn verraad te hebben laten executeren voor zijn rechters. In de getuigenbank verschenen de K.P.ers Meewis en J. Paff, welke laatste zich het leven heeft kunnen redden door 4 uur lang in het sluisje in de Stadhouderskade te gaan staan, slechts het hoofd boven water, maar ook Boogaards collega Kuiper en zijn chef Lages. Zo is in het Amsterdamse Bijzondere Gereehtshof een épisode herleefd uit de geschiedenis van het ondergronds ver- zet in het bezette Nederland een tries, te épisode. OFFICIëLE BONNENLIJST (21 Juli tôt en met S Augustus 1946) Bonkaarten KA, KB, KO 608. 440 t.m. 444 brpod 800 grain brood 445 brood 400 gram brood 448 boter enz. 125 gram boter 449 boter enz. 250 gr. margartne 458 boter enz, 100 gram vet 459 suiker 400 gram ruwe suiker 450 Algemeen 100 gr. zelfrijzend bakmeel of bloem 451 Algemeen 200 gram kaas 452 Algemeen 250 gr. jam, stroop enz. 453 Algemeeni 50 gram thee B 84 Reserve 1600 gram brood C 84 Reservei 800 gram brood B 85 Reserve 100 gram kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608 397 vleas, 100 gram' vlees 398 vlees 400 gram vlees A 70 melk 2 litér melk B70, C 70 melk 3% liter melk Bonkaahten KD, KE 608 940, 941 brood 800 gr. brood 948 boter enz. 250 gram boter 949 boter enz, 125 gram margarine 959 suiker 400 gram ruwe suiker 950 Algemeem 100 gram zelfrijzend bakmeel of bloem lOOgram kaas 250 gr. jam, stroop enz. 800 gram brood 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuit Bonkaarten LD, LE 608 897, 898 vlees 100 gram vlees D 70, E 70 melk 6 làter melk Tabakskaarlten enz. T 39 2 rants. tabaksartikelen V 39, V 40 lOOgr. chocol. en/of suikerw. X39 2 rants. tabaksartikelen X 40 100 gr. chocol. en/of suikerw. Voor de week van 28 Juli t.m. 3 Aug. zuilen voor tabak, melk en aardappelen nog bonnen worden aangewezen. 951 Algemeen 952 Algemeen; D 84 Reserve E 84 Reserve Predikbeurten voor Zondag 21 Juli '46. Ned. Hei'v. Kerk. Sappemeer: 10 u. ds. Bloemhof van Noordlaren. Hoogezand: 10 u. ds. Schmidt. Westerbroek: 10 u. candidaat D. J. v. Wezep v. Groningen. Kielwindeweer10.30 u. çfe. Wasch.. Kropswolde: 10 u. ds. Alkeri». Wildervank: 10 u. ds. v. ®Eirtîé'ni (Waar zijn de arme mensen?) Zuidbroek: 7 u. ds. v. Mullem (Waar zijn de arme mensen?) Noordbroek: 7 u. ds. v. d. Meiden. Doopsgez. Gem. Sappemeer: Geen dienst. Noordbroek Geen dienst. Genef. Kerk. Sappemeer: 9.30 u. ds. W. J. Wynia v. Emmen; 5 u. ds. W. Tom. Martenshoek: 9.30 u. ds. W. Tom; 4.30 u. ds. W. J. Wynia. Ned. Herv. Kerk (Ev.) Sappemeer: 7 u. dhr. K. Pruysen. Martenshoek: 10 u. dhr. K. Pruysen. Baptisten Gemeento. Hoogezand: 10 en 3.30 u. Zr. Reiling; 2.15 u. Kinderkerk; 7.30 u. Jeugdd Foxhol: 10 en 6 u. Ev. Veenstra. Om het kampioenschap van Nederland: Woensdag heeft Haarlem door een 20 overwinning op Heerenveen beslag gelegd op de kampioenstitel. Ajax won met 42 vann NAC. In dit weekeinde worden de laatste wedstrijden ge^peeld. Op 20 Juli krijgt Ajax NAC ôp bezoek en ontvangt NEC Limburgia. Het programma voor Zondag luidt HeerenveenHaarlem; NACAjax; LimburgiaNEIC. door CHARLES GARVICE. 65) dat is zo, Sir Héron!" fluisterde Parles, die het toneeltje tôt nog toc zwijgend had aangezien, zijn meester toe. „Een van de kamermeisjes die een mondjevol Frans babhelt, heeft me er- van verteld. 't Sehijnt een jongeman van behoorljke komaf te zijn, maar hij moet aan 't zwerven geraakt zijn en kwam hier op een avond helemaal ha- veloos en met doorgelopen voeten aan, om een onderdak te vragen. De direc teur had met hem te doen en heeft hem in dienst genomen als portier met het oog op de Engelse en Duitse gasten. Hij spreekt Duits ook! Maar nu ligt hij al ziek van vôôr wij hier kwamen af!" Sir Héron knikte nadenkend. drommel! Zo ,,Arme Engelsman dus! Heeft betere dagen gekend. Dat is ten. minste 't anige wat ik uit de meaene. lingen van onzen vriend daar, goed be. grepen heb! En ligt die hier nu maar ziek in dit nest, zonder een landgenoot die naar hem omkijkt en zonder iemand die hem behoorlijk kan verstaan! Arme dnommel!" Met een regolute beweging keerde hij zich tôt den directeur. ,,Luister eens," zei hij, zo langzaam en duidelijk mogelijk sprékend, ,,kan ik dien Engelsen portier niet eens opzoe- ken en spreken De man heeft toch zeker niets besmettelijks Misscriien doet het hem goed, eens een landge noot te zien." Signore Arturo luisterde met gespan. neh aandacht; toen scheen hij te aar. zelen. Het enige wat hij begreep was, dat de signore inglese waarschijnlijk nog steeds niet aan het bestaan van GSn portier geloofd» en zich in persoon wilde overtuigen, dat de man geen mythe was. Zfjn v'rees, dat de rrjke gast zou ontdekken, boeveel gevaar voor malaria in deze streek bestond, werd verdrongen door een gevoel van bele. digde fiorheid. De signore geloofde niet aan zijn onovertrefbaren portier goed, hij zou hem zien! ,,Bneng den signore naar het kamer- tje van Silvio!" beval hij den hulppor- taer. E>n lift was het landelijke hotelletje niet rijk; Héron en zijn begeleider be- klommen «n eue steile trap na Ma an. dere en bereikten eindelijk een nauwe, bedompte boven^ang. ,,Elcco. Signore," wees de jonge man, en op een gebaar van Héron, dat hij alleen naar binnen wenste te gaan, trok hrj zïich terug en ligp (3e traip af geron kîapte lieht op de deur; toen hij geen antwoord kreeg, deed hij ze voorzichtig open en keek naar binnen. Het was een armzalig kamertje; een 'oed, eën v/ankel kastje en een paar steelen maakten het hele meubilair uit. Het was er schemerig door de gesloten blinden; vaag onderscheidde hij een blond hoofd op het kussen de man scheen in een koortsige, half.bewuste. loze sluimering te liggen. Voorzichtig sloot hij de deur achter zich en kwam aarzelend dichterbij. De zieke scheen een jonge man van een jaar of vijf en twintig. Hij lag op- zij met het gezicht naar de muur. Zo, dit was dus de Engelse portier, die be tere dagen gekend had. Zfjn ene liand lag op het dek, en het flauwe daglicht, dat tussen de blinden naar binnen viel, glinsterde op een bepaald plekje huid met een zonderlinge metaalglans. Sir Héron stond op 't punt, weer weg te gaan, daar hjj den slapende niet wilde storen; half-verstrooid boog hij zich over hem heen, om te zien, wat die glinstering kon veroorzaken. Toen richtte hij zich met een schok weer op, bleek en bevend. Het glinsterend Voor. werp was een gouden rirfg en die ring herkende hij; het was zijn eigen fami. liesieraad dat hij aan May gageven had! Een ogenblik scheen de kamer om hem heen te draaien en hij leunde zwaar op de stoel naast het bed. Werd hij over VOORSTELLEN OMTRENT PROSXOTïE EN DEGRADATIE. De door de K.N.V.B. ingestelde com- misisie voor de reorganisatie van het jcompetitiewezen van de Nederlandse voetbal heeft diverse plannen ontwor- werkelijk gek? Weer boog hij zich Pcr- Piomotie en degràdatie stelt de den zieke heen en keek hem in commissie zich voor, zonder het spelen het gezicht en een nuivering van van wedstrijden. De« vier laagst ge- verrassing liep hem kil over de rug. pla-atste clubs van de hoofdklasse, de 3 Tenzij hij droomde of gek was kende laa8"st geplaatste clubs in de eerste en hij dat gezicht. Het was het gezicht de twee laagst geplaatste clubs in de van den vluchteling, die op het kermls. 2c en 3e klasse, alsmede de hekkenslui. terrein zo smekend naar hen had opge- !er van de ranglijst 4e klassè tTêgrade- zien; het gezicht van den man dien t'en automatisch. Evenzo vindt een May in het bos had ontmoet! Ja, het automatische promotie plaats. was de ring en het was de man. Een woedende, dolzinnige jaloezie maakta zicli van 'hem meester. Als die man niet bewusteloos en weerloos was... Maar de ring wilde hij tenminste terug hebben. Ruw greep hij de hand van den slaper zo ruw, dat de man waltker werd en zich met een ruk omgooide. Hij staarde hemeen ogenblik met knipperende ogen aan, niet begrijpend; toen richtte hij zich op een e-lleboog (Tp en riep met zwakke stem: Hé/ dat vind ik aardig! U bent die Engelse gast, die sinds een paar dagen hier logeert! îk heb ze over u ljoren pratenen gisteren, toen ik me wat be- ter voelde, en eens voor het raam keek, heb ik u op het terrasje gezien! Wat vne«ui«iy*v vuu vu. -- komen kijken! Ze hadden u zeker Handbal Zondag j.l. wist eeh gecom. bineerd dames-elftal van HS met 31 te winnen van WIK. De heren van HS bleven met 43 de baas over WIK. verteld, ,.Die' schor. dat ik ook een Engelsman ring!" onderbrak Héron hem (Wordt vervolgd) AUTOBOTSING NABIJ APELDOORN. Gp de straatweg ApeldoornAmers, foort heeft dezer" dagen een ernstige autobotsing plaats gehad. Een uit Am sterdam komende vrachtaifto van de Koninklijke Marine reed bij het pas serez. van twee voor haar rijdende voer. tuigen op een luxe personenauto afkom- stig uit Enschede. De luxe wagen werd geheel in elkaar gediukt. Een persoon werd gcdood een is in het aiekenhuis overledejii t)p nvorige inzittentlen vkn ..a h..,rito werden weliswaar zwaar g( ."oKc®jÉ)fc!i gevaar voor hun leven bestaat. TOet moer. De vrachtwagen sloeg om. Drie lifters, die er zich in »<=- vonden werden licht gewond. Twee artsen, die toevallig voorbij kwamen verleendeft de eerste hulp.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1