Annexatie op het Regeringsprogram Een Nationale Radio-Omroep, Nationalisatie van de Mij rien Wat. wii de Indonesische Bevolking? NIELJWS- en ADVERTENTIEBLAD opgericht 1870. Qfficieel Qrgaan voor Hoogezand en Sappemeer Massazang en Turndemonstratie Waarin opgenomen de ..SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochtereu, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. de Troonrede bevat o.a. mededelingen over Plaatselijke Berichten EEN LICHTEND VOORBEELD AAN DE KANAALKUST. Uit kleine Voorvallen moet conclusie trekken, men zijn 75e Jaargang WOENSDAG 24 JULI 1946 No. 57 ABONNEWENTSPRIJS: f 1.25 p. kwart., fr. p. post f 1,50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER. AD VERTE NTIES 12 et. p. mm. Zogen, „Kleintjes", als tr> koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) 00STG00RECHT VerscbUnt Woénsdag en Zaterdag Uit. T. K. KREMER, Sappemeer Administratie- en Redaetieadres: Drukkerij T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel.213 Hoofdredacteur: R. F. Kremer. Redacteuren: J. D. B. Lammertj en H. Bonewit. Leden der Staten-Generaal, Het vertrouwen van Mijn volk heeft U geroepen, om in de komende vier ja. ren mede te beslissen over het wel en wee van ons Vaderland. Dit stemt Mp tôt voldoening. Uw verkiezing toch strekt mij ten teken van een terugkeer tôt normale grondwettelijke vormen en stabiele Staatkundige verhoudingen. Te meer verheug ik mij hierover, omdat thans eerst recht aile krachten ge. richt kunnen worden op het one doel: het leggen van een deugdelijke grond- slag voor de geleidelijke wedei'opbouw van onze geestelijke en stoffelijke volks. welvaart. Tôt mijn grot,e vreugde mocht ik mede uit eigen aanschouwing vast. stellen, dat wij îh gestage tred reeds menige schrede op de weg naar dit grote doel hebben gezet en dat wij, wat de krachtsinspanning betreft om het te be reiken, geenszins de minsten zijn in de kring der door de oorlog getroffen volkeren. Nochthans wachten ons nog vele en grote moeilijkheden! welke Ik zovvel u als mijn gehele volk in ernstige en voortdurende overweging aanbeveel. Deze moeilvjkheden zullen slechts overwonnen kunnen worden, indien ieder onzer zich met geestdrift wijdt aan de gemeenschappelijke arbeid. die uitsluitend in staat zal zijn voor de brede lagen van ons volk de weg tôt welvaart te banen. In de ontwikkeling der gebeurtenissen in Oost.Indië valt verbetering aan te wij zen. In bektmgrijke delen der buitëngewesten is reeds in eerste aanleg overgegaan tôt de vestiging van een nieuwe rechtsorde, steunend op de beginselen, die in mjjn rede van 7 December 1942 werden neergelegd. Met vertegenwoordigers der bevolking uit die buitengewesten, waar het geallieerde opperbevel der ver- antwoordelijkheid voor de bestuursvoering heeft overgedragen, wordt thans beraadslaagd over de vervulling, langs loyale en vreedzame weg, van de nati onale verlangens. Op Java en Sumatra echter ontbreken nog voldoende voorwaarden voor zulk een overleg.,Ik vertrouw, dat deze voorwaarden mede dank zij verdere be. sprekingen spoedig aanwezig zuilen zijn. Het geallieerde opperbevel in deze gebieden, en in de Riouw-Arehipel, heeft zijn taak nog niet voltooid. Nog altijd lijden daar tôt onze bezorgdh'eid velen uit aile bevolkingsgroepen onder de gevolgen van de oorlog. De verdere liquidatie van de Japanse invasie en de terugkeer vàn orde en rust, met name op Java en Sumatra, zijn noodzakelijke voorwaarden, wil Ne- derland zich ten voile kunnen wijden aan zijn roeping, om te zamen met de Indonesische volken ook voor hen binnen het Koninkrijk een eigen sthatsver- band op te bouwen, waarin die volken vrij hun eigen kracht kunnen ontplooien en door middel waàrvan zij zich een eigen plaats in de rij der Verenigde Vol ken zullen kunnen verwerven. In dit Indonesisch staataverband zullen uiter- aard de rechten en belangen van aile bevolkingsgroepen en van minderheden dienen te worden beschermd en behartigd. BIOSCOOP HOOGEZAND. Spot nlet met Spoken. Men zou zich bij het zien van deze rolprent kunnen afvragen, wat eigen- birmenvisserij wordt een wettelijke re. lde bedoeling van Coward was toen geling voorbereid, waarbij met de belan. gen van aile daarbij betrokenen reke ning zal worden gehouden. Met kracht zal ook de wederopbouw worden voortgezet, met name ook van gebouwen van geestelijke en culturele betekenis, welker grote waarde niet uit het oog zal worden verloren en van bedrijfsgebouwen. Het bouwen van nieuwe woningen zal, zodra de aanvoer van materialen dit mogelijk maakt, ten sterkste worden bevorderd. Enkele wij- zigingen in de woningwet zijn in ver. band hiermede voorbereid. Een financi. ele regeling voor de bouw van woningen door particulieren is vrijwel gereed. De bemoeiingen tôt herstel Van het spoor. wegverkeer en ons zwaargehavend autopark zullen worden voortgezet. Voorts zal de productie van banden worden bevorderd. Aan de verkeerswetgeving en de be- vordering van de veiligheid van het hij ,,Blithe Spirit'' schreef. Immers de fijne humor, die op tal van plaatsen aan de dag treedt en die vermoedelijk er tevens de oorzaak van is, dat ,,Blithe Spirit'' als toneelstuk maandenlang' ré pertoire hield, doen bij den bezoeker de gedachte opkomen of de schrijver hier niet lichtelijk en op fijne, geestige ma. nier de spot heeft willen drijven met hen die zich op lichtvaardig.' wijze met spi. ritisme bezig houden. Dit uitzonderlijke driehoeksgeval de man voor de 2de maal getrouwd, wordt ,,bezocht" door de geest van z'n eerste vrouw is buitendien in kleuren verfilmd, waar- door het geheel aan waarde en diepte wint, waarbij Vooral de kleur waarin de geest'' gehouden is, een gelukkige trouvaille genoemd kan worden. Wan- neer men het ietwat trage begin over wonnen heeft, ziet men, dat het deze fijjn.geestige film buitendien niet aan spanning ontbreekt, waartoe de came- verkeer wordt bijzondere aandacht be. ra, en de kleur-effecten, in niet geringe Tenetnde voor de overgangstijd in het bijzonder de uitoefening van de taak van het opperbestuur ten aanzien Van Oost-Indië beter tôt haar recht te doen komen en ook daar de rijksconfe- rentie voor te bereiden, zal onVerwijld een ontwerp van wet tôt instelling van een commissie-generaal aangepast aan de eisen van de huidige tijd aan u worden voorgelegd. In afwachting van het herstel van het economisch leven zullen de grote moeilijkheden wacrvoor Oost.Indië zich op het gebiecî van eld- en handelsver. keer gesteld ziet. slechts met steun van Nederland en door nauwe samen. werking van beide delen van het Ko. ninkrijk, uiternaard op voet van gelijk. heid, overwonnen kunnen worden. Diep getroffen ben ik door de plichts- betrachting en zelfbeheersing, waarme. de intussen zowel burgers als militai, ren ginds onder zo moeilijke omstandig. heden voortgaan hun taak te vervullen Ook in West-Indië leeft een drang naar vernieuwing der staatsinstellingen Wat reeds zonder grondwetswijziging ter bevrediglng daarvan kan geschieden zal ten spoedigste worden bevorderd opdat Suriname en de Nederlandse An- tillen zullen kunnen beginnen met op nieuwe voet eigen leven, deelgenoot- schap in het Kdïiinkrijk en in het bij. zonder hun taak in hun eigen omgeving ter hand te nemen. Nederand, dat zich in het yerleden voortdurend tôt taak heeft gesteld in de internationale samenleving der vol keren bij te dragen tôt de opbouw van een vreedzame internationale wereld- orde zal ook thans naar vermogen krac'htig samenwerken met al die lan- den, die eveneens de wederopbouw en de bevestiging van vrede en veiligheid willen dienen op grondslag van recht en rechtvaardigheld. In de organen. van de verenigde na ttes en met name in de veiligheidsraad, zomede in de commissie voor de be- heersing der atoomenergie, streeft de regering naar bevordering van goede intern. verhoudingen op de grondslag van het handvest, met het doel de in ternationale vrëde en veiligheid te be- vestigen en de vrijmaking van het in het atoom sluimerende geweld te doen strekken tôt heil, in stede van tôt rampspoed der mensheid. Onzerztjds wordt een spoedige tot- standkomlng van definitieve vredesre- gelingen gewenst ten einde de wereld de gelegenheid té bieden, door vreed zame arbeid tôt tierstel te geraken. Het besef, wederkerig bestaande bij de Nederlandse zowel als bij de Belgi- sche regering dat ten aanzien van een aantal internationale vraagstukken haar nespectievelijke belangen gestadig meer samenlopen, draagt er toe bij de nauwe samenwerldng met onze Zuider- buren te versterken. De ontwikkeling van onze betrekkin- gen met de mogewlheden, waarmede de vriendschappelijke relaties niet zijn verbroken geweest, blijft aanleiding ge. ven tôt voldoening. Ntderland stelt zich voor aanspraken te doen gelden op grensverbetering van bepe-kten omvang langs zijn Oostgren- zen. Mtde als een bijdrage tôt de vestiging van een sterke internationale rechtsor de al worden voortgegaan met de we- derœbouw zowel van onze marine als van onze landmacht. In beide delen on zer ïtiijdmacht zal bijzondere aandacht worien geschonken aan de tucht, het mor-el, de geestelijke verzorging en de sociile bemoeiingen ten dienste van het persneel en zrjn gezinnen. Voorstellen tôt .qjziging van de dienstplichtwet en van le bevorderingswetten voor het be- roep- en reservepersoneel onzer .land. maclt zullen u worden aangeboden. Zo. wel tan onze landmacht als aan onze marte, in het bijzonder aan dat ge- deelt, 'hetwelk t (jetons de oorlog reeds jarenuit het Vaderland afwezig was, worchn hoge eisen gesteld. Met erken. telijiheid maak ik gewag van de grote plictsbetrachting en offervaardigheid annen. t In" ernstig onderzoek zal worden ge- nomen de vraag op welke w\jze ontdui. king van het bepaalde in artlkel 263 van het Burgerlijk Wetboek kan wor den tegengegaan. Maatregelen ter voorkoming van lichtvaardige echt. scheidlngen zullen worden voorbereid. Jïkatregelen zullen worden voorbereid ten behoeve van een meer doeltreffen- de bestrijding van de openbare onzede lijkheid. Ten aanzien van het onderwijs zal ge- streefd worden naar het wegnemen van belemmeringen die de vernieuwing van het onderwijs in de weg staan en naar het aanvullen van de op dit gebied be staande tekorten. Ontwerpén van wet, vastleggende het kader, waarbinnen zich de Vernieuwing van het onderwijs zal kunnen voltrekken, zullen in over weging worden genomen. Voorstellen tôt verbetering van de financiële ver. houding ten aanzien van het bijzonder hoger onderwijs zullen u op korte ter- mijn bereiken. De regering zal sterke steun verle- nen aan de jeugdbeweging met inacht. neming van zelfstandigheid der levens. richting en erkenning van de rechten der ouders. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de bestrijding van de verwildering der jeugd. Het ligt in het 'voornemen om, de Radioraad gehoord, een wettelijke basis te ontwerpen voor een nationaal om. roepbestel op publiekrechtelijke leest waarbij de verschillende levensbeschoui wingen, in organisch verband opgeno men, voor het uitdragen van eigen be. ginselen beschikking zullen verkrijgen over zendtijd. Ten aanzien van de stoffelijke wel vaart staat voorop het streven naar op. voering- van de nationale productie. Het herstel en de uitbouw van de handel en de nijverheid in al hun geledingen zal met kracht worden bevorderd. Met het oog hierop zal aan de totstandkoming van een wettelijke regeling voor een ad- viserend planbureau met spoed worden voortgewerkt. In het bijzonder op de industriële ontwikkeling van ons land als belangrijk middel om de moeilijkhe. den, uit de wijzigingen in de economi- sche wereldstructuur voortvloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der regering zijn gevestigd. De regering is Voornemens om ter bevordering van de ontwikkeling van een gezond middenstandsbedrijf voort. gang te maken met de bestaande vor men van het verlenen van crediet, als- mede de middenstand, waar nodig, te- gen onredelijke concurrentie van de zijde van het grootbedrijf te bescher. men. Ter bevordering van de dringend noodzakelijke export, zowel van indu striële als van agrarische producten, zullen de economische betrekkingen met andere mogendheden worden voortge. zet en uitgebreid. Een doel tref fende voorlichting dienaangaande zal, zoveel mogelijk te zamen met het bëdrijfsle- ven worden bevorderd. Bij de ten aanzien van de landbouw te nemen maatregelen zal er naar wor. den gestreefd aan het economisch ver- antwoorde kleine boeren. en tuinders- bedrijf een zodanig inkomstenpeil te waarborgen, dat voor het gezin een be. hoorlijk bestaan verzekerd is. Met inachtneming van een redelijke beloning voor diegenen, die in land- en tuinbouw werkzaam zijn, zal de aan dacht bij voortduring gericht moeten blijven op vçrlaging van de kostprijs van onze land. en tuinbouwproducten daarnaast is bevordering van de kwal liteitsverbetering een eerste vereiste. Het land- en tuinbouwonderwijs zul len moeten worden uitgebreid, terwijl het landbouwkundig onderzoek zich tôt nieuwe gebieden zal dienen uit te strek. ken. Bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de opleiding van land- ajrbeiders. Het herstel van het geschonden land- bouwbedrijf zal met kracht worden voortgezet. Eerlang zal een ontwerp van wet, in het bijzonder het herstel van Walcheren regelende, bij de Staten- Generaal worden ingediend. Ruilverka. velingen en herontginningen zullen een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten maken, terwijl voorbereidingen zullen worden getroffen voor verdere landaanwinning en nieuwe inpolderin. genl. Bij deze maatregelen zal aan de aankleding van het landschap bijzonde re aandacht wordçn geschonken. Regelen van wet ten aanzien i75n ver- koop en doelmatige verpachting van gronden zullen worden voorbereid. Op het gebied van de visserij zal het inslaan van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, terwijl aan het vis- serij.onderzoek bijzonder aandacht zal worden gegevan. Ten behoeve van de steed. Een regeling van het goederenver. langs de weg wordt voorbereid. Aile krachten worden er op gericht opdat de plaats, welke aan ons land in het luchtverkeer op grond van geschiedenis, ligging en prestatiemogelijkheden toe. komt, binnen zo kort mogelijke tijd weer wordt ingenomen. JJe reeds getroffen maatregelen tôt herstel van de door de oorlog deerlijk getroffen koopvaardijvloot zullen met kracht worden voortgezet. Een wettelijke regeling voor de pen- sionnering van zeelieden is in voorbe. reidingl Zoveel doenlijk zal mede ter ver. sterking van de saamhorigheidsgedach. te en het verantwoordelrjkheid,sgevoel der bedrijfsgenoten worden gestreefd naar een verschuiving der overheidsbe- moeiing naar publiekrechtelijke bedrijfs- orgainen. De regering zal met spoed de Voor. bereiding voortzetten van een wetsvoor- stel op de publiekrechtelijke bedrijfs- organisaties, waarbij aan gerechtvaar. digde verlangens van het bedrijfsleven aile aandacht zal worden geschonken. Als top-orgaan van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zç.1 de instelling van een sociaal.economische raad wor den voorbereid. Regelingen zullen moe ten worden getroffen opdat aile be. drijfsgenoten èn in cïe bedrijfstakken, via de publiekrechtelijke bedrijfsorgani- saties, èn in de afzonderlijke onderne- mingen in het overleg niet enkel over sociale, maar ook oVer economische vraagstukken worden betrokken. Voor zover echter de publiekrechtelijke be. drijfsorganisatie geen genoegzame waarborgen biedt voor gezonde sociaal- economische verhoudingen in enig be- drijf of voor een juiste behartiging van het consumentenbelang, zal socialisatie worden overwogen van de nog niet in gemeenschapsbezlt zijnde openbare nutsbedrijven, alsmede van die bedrij. ven, van monopolistisch karakter, waar- van na onderzoek socialisatie om rede- nen van algemeen belang- geboden en doelmatig blijkt. De socialisatie van het mijnwezen zal worden bevorderd, zodra een op korte termijn in te stellen commissie van on. derzoek heeft bevestigd, dat het âlge. meen belang- zodanig ingrijpen vergt. Een wettelijke basis zal worden voor bereid voor een bijzonder toezicht op het kartel. en concernwezen. Grote zorg zal worden besteed aan een rechtvaardige verdeling van de stof felijke welvaart. Scherp toezicht op de prijzen zal er voor waken, dat iedere verhoging der productie zoveel moge lijk ten goede komt aan een verminde. ring der nog steeds bestaande span. ning tussen lonen en prijzen. Ter ver- lichting van de moeilijkheden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbetering van de kinderbijslag wor den voorgesteld. Een verplichte wacht. geldregeling en werkloosheidsverzeke. ring zullen worden voorbereid, terwijl voortgewerkt wordt aan een algemene herziening der sociale verzekering als onderdeel van het streven naar groter bestaanszekerheid, zal spoedig een voorlopige voorziening ten gunste van ouden van dagen aan u worden voor gelegd. Een wetsontwerp zai worden in. gediend tôt herziening van de bepalin. gen, rakende de beëindiging van ar- beidsovereenkomsten, zulks met .de be doeling personen, die reeds geruime tijd bij denzelfden werkgever in loondienst zijn meerdere bestaanszekerheid te ver- schaffen. Op korte termijn zal een com- missoriaal onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheid om de armenwet in die zin te verruimen, dat zij een bre. dere basis biedt voor de maatschappe. lijke voorziening en hulpVerlening. De verbetering der geestelijke en lichamelijke volksgezondheid zai met kracht worden bevorderd. In samenwer. king met de deskundigen en de organi- saties, op dat gebied werkzaam, wordt een op wettelijke basis steunende coôr- dinatie der gezondheidszorg voorbereid. Grote zorg boezemt Mij de toestand van 's lands finaneiën in. Bij voortdu. ring staan deze nog onder de invloed van de ôorlogsramp en de nasleep van die. De voorzieningen op burgerlijk en militair gebied, welke hierdoor noodza. kelijk zijn geworden, lèggen een schier ondraaglijke last op de volkshuishou- dingen der betrokken gebiedsdelen. Zonder krachtige hulp van buiten is de taak, die het rijk vervullen kan, aan zeer enge grenzen verbonden. Met dankbaarheid mag ik gewagen van de financiële hulp, die tôt dusVer door het buitenland wordt verleend. Mede in het belang van een voortzetting daar van mag nièts worden nagelaten, wat de van ouds erkende credietwaardigheid van Nederland zal kunnen versterken. Eerste voorwaarde daartoe is een een. drachtige voortzetting van de herstel. politiek. Ook bij het betrachten der uiterste soberheid zullen aan de overheidsfi- nanciën zware eisen blijven gesteld om chaotische toestanden te kunnen voor. komen, in staat te zijn de overzeese gebiedsdelen hulp te bieden, het herstel te bevorderen zowel op materieel als op cultureel gebied en verbetering te kunnen brengen in het lot van die bevolkingsgroepen, welke in zorgljjke omstandigheden verkeren. Handhaving van het monétaire even. wicht bij een internationaal verant- woord niveau van lonen en prijzen zal mate bijdragen: een bijzonder soort film èn om het thema èn om de manier, waarop het verwerkt is. L. DE PRIJZEN VAN MEUBELEN. In tegenstelling met vroegere be. richten wordt gemeld, dat het stoffe- ren niet in de vastgestelde en reeds gepubliceerde prijzen van meubelen is begrepen. TEGEN S.S.-MAN BOGAARD DE DOODSTRAF GEëIST De advocaat-fiscaal van het Amster. damse bijzondere gerechtshof heeft te. gen de S.S.-man Bogaard, die voor Ver. radar gespeeld heeft bij de tweede over- val door de K.P. op het Huis van Be. waring te Amsterdam, de doodstraf ge. eist. Het Hof zal 26 dezer uitspraak doen, GEEDIGHEIDSDUUR EIERBON VEREENGD. De voor 1 ei aangewezen bonnen B 82 Reserve zullen tôt en met Zaterdag 27 Juli geldig blijven. Aan de raad van Margate is ver. zocht een plan te staunen tôt het op- richten van een vrijheidsstandbeeld op de klippen van Dover. Het zou een reusachtige afbeelding van Churchill worden, met zijn onafscheidelijke si. gaar, waarvan de punt steeds verlicht zou zijn, en 's nachts zichtbaar voor de passerende schepen. HOOGEZAND. Een fabrikant te Fox. hol, die zijn meelfabrikaten, behorende tôt de grutterswaren, in grote hoeveel. heden zonder bon had afgeleverd, werd daarvoor door den Groningsen Tucht- rechter voor de voedselvoorziening in totaal tôt f 5.250.boete veroordeeld Zaterdagmiddag heeft de Afd. Hgz. van de Ver. voor Volksonderwijs op het Sportterrein aan de v. Royenstr. een zang- en sportmiddag gehouden," waaraan 500 leerlingen uit 4e, 5e en 6e klassen van aile O. L. Scholen uit de gemeente medewerkten. De zang stond o.l.v. dhr. Schreur. De massale vrije oefeningen, die o.l.v. de gymnastiekle. raren Baas en De Grooth stonden, maakten een uitstekende indruk. De hr, Bruins sprak een propagandistisch woord. De voorzitter van de Ver. voor Volksonderwjjs, dhr. Plinsinga dankte allen voor de medwerking, en sprak de hoop uit, dat velen zich als lid zouden aamnelden, Op de laatste schooldag heeft de heer H. Baas als gymnastiekleraar af. scheld genomen van leraren en leerlin gen van Ambacht- en UDO school, in verband met zijn vertrek naar Em- men, waar hij benoemd is tôt consu. lent L.O, Hij werd toegesproken door het hoofd der school, een lid van de oudercom- missie en een leerling. De heer Baas dankte voor de sympathieke woorden welke tôt hem waren gericht. De C.P.N. ,,De Waarheid" hield Zaterdagavond een bijeenkomst in het Hôtel Faber. Spreker was dr. Ben Polak uit Amsterdam. Door den heer Joh. Swint uit Groningen werd gedeclameerd HOOGEZAND—SAPPEMEER. In een vergadering van de nieuw gekozen bestuursleden van de Handelsvereniging H. S. werd het dagelijks bestuur als volgt samengesteld: T, J. Albronda Hoogez,, voorzitter B. J. Bodewes, Hoogezand, secretaris P. K. Hartogh,' Hoogez., penningm. KIEL.WINDEWEER. De landbouw. vereniging besloot aan'de Veenk Hio- pique Vereniging te Stadskanaal een subsidie van f 10.te verlenen. Aan de V. B. B, werd besteld 2775 kg. le nab. Petkiiser zaairogge, 150 kg. or Trifolium tarwe, 100 kg. dr. Carsten tarwe, 700 kg. Mansholt's van Hoek zo. mertarwe en aan het C, B. 150 kg. or Mansholt II wintergerst. Men zal zich tôt het distributiekan. toor wenden in verband met de distri- butie van fietsbanden. Wat wil Indië's bevolking: een Indo- hesische republiek onder leiding van Soekarno en de zijnen, of erkenning van het Nederlands gezag. De be. bjj voortduring de aandacht vragen. Met inachtneming van den eis van rechtsherstel en pnder waarborging van de belangen van den fiscus zal het geld. en kapitaalverkeer zo spoedig mogelijk een passende vrijheid herkrijgen. Het uitoefenen van toezicht op de investe. ringen zal voorshands echter onvermij- delijk zijn om een zo doeltreffend mo. gelijk gebruik van het kapitaal te Ver. zekeren. Hierbij zullen met name de Nederlandse Bank, waarvan de eigen- dom van particulière in publieke han. den dient over te gaan, en de herstel. bank een belangrijke hol hebben te ver vullen. De vermindering van de druk der binnenlandse staatsschuld zal de bij zondere aandacht vereisen, waartoe naast de reeds aanliangige vermogens. aanwasbelasting een heffing in cens van de vermogens zal worden voorge steld. Ook een conVersie van de binnen. landse staatsleningen zal aan dit doel worden dienstbaar gemaakt.. De regeling van de bijdragen in de materiële oorlogsschade en van de aan. vullende credietfinanciering by de wet kan op korte termijn worden tegemoet gezien. De voorstellen tôt wijeiging van art. 192 en van hoofdstuk XIII der grondwet zullen u ter behandeling in tweede lezing bereiken. De instelling eener staateommissie tôt herziening van de grondwet kan spoedig worden tegemoet gezien. Het vraagstuk der administratieve rechtspraak zal door een staatscommis. sie opnieuw onder de ogen worden ge. zien. Met kracht zal worden gestreefd naar naar inkrimpiing van het overheids- apparaat in het bijzonder zal daarbij aandacht' worden geschonken aan de rijksbureaux. In afwachting van het rapport der onderwerpelijke commissie zullen par- tiële verbeteringen in de gemeentefi- nanciën worden voorgesteld. Een bete- re coordinatie tussen de dra.gers van het gezag en de politie zal worden be vorderd. Naar een oplossing van de verschil. lende problemen, die samenhangen met de vervolging der politieke deliquenten, wordt met voortvarendheid gestreefd. De zuivering van het overheidsperso- neel, alsmede van de pers, zal nog vôôr het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het bedrijfsleven even. eens zal worden nagestreefd. De regering zal een juistere regeling van de positie der ambtenaren ô.m. door herziening van stelsel en normen van het bezoldigingsbesluit bevorderen. Een salarisverbetering voor de onder. wijzers is in voorbereiding. Een reorga- nisatie Van het georganiseerd overleg is voorgenomen. Ik ben mij bewust, dat de nauwge. zette behandeling van al deze voorstel len overvloedig in aantal, omdat de taak der overheid in deze tijd zo diep ingrijpt in vele levensterreinen veel van uw werkkracht en van uw toewij. ding zal vergen. Met de bede, dat God u hiertoe wijs. heid en kracht moge schenken tôt ze- gen. van ons Koninkrijk en deszelfs toe. komst, Verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. richten die ons van Indonesische zijde bereiken zijn gecensureerd en dikwijis verdraaid De berichten uit betrouw. bare brori zijn schaars. Toch gebeuren er in Indië dingen, die ons een visie gdven op de wil en wens van de Indo nesische bevolking. Twee van dergelijke gebeurtenissen zijn de la'nding van de eerste geallieer de troepen in Indonésie, n.l. in April 1943, en de landing op Timor na de Ja. pajise capitulatie. Dezer dagen hadden wij een onder. houd met den heer D. Schermers asst résident van het B. B,, thans gemilita- riseerd als majoor bij'het K.N.I.L., die bij deze operaties commandant was van de Nederlandse eenheden en onlangs enige dagen in Sappemeer vertoefde. De bezetting van Hollandia geschiedde door de Amerikanen, en dus op Ameri- kaanse, d.w,z. grootscheepse, wijze-. Er Geklaagd werd over het achterstellen van de Veenkoloniën ten opzichte van de klei bij 't uitbetalen der suikerbieten van oogst 1944. Het bestuur zal trachten hier weer een landbouwwintercursus op te richten Tien jaar was het geleden dat het laatsfe feest van de O.L. schooi hier was gevierdu Geen wonder dus, dat jong en oud zich opmaakte het feest, dat Woénsdag en Donderdag gevierd werd, luister bij te zetten. Overal werd gevlagd, vele gevels versierd, terwijl op versoheidene plaatsen erebogen wa. ren opgericht. De eerste dag werd in versierde pramen, getrokken door de Kielgter motorboot en begeleid door een erewa'cht te paard, een fraai ver. sierd motorboot je en twee praalwagens, een tocht naar Nieuw-Compagnie ge maakt. 's Middags werd de tocht naar Bcfvenkiel gemaakt. De hele dag ver_ leende ons fanfarecorps zijn belangelo. ze medewerking. 's Avonds werd door de ouders de prêt voortgezet in de tôt feestzaal ingerichte schuur van de fa mille Niehuis. Er was nog een gecostumeerde roet- balwedstrijd en ook de zaal" trok weer veel bezoek. Beide avonden werk. te daar een humorist, terwjjl goede mu. ziek tôt een dans noodde. WESTERBROEK. Van de werf van de Cornm. Venn. G. J. v, d. WërfTs Scheepsbouw te Westerbroek werd met goed gevolg te water gelaten een bag- germolen met afmetingen van 29 X .50 x 2.50 meter bestemd voor den heer R. Boltje Jzn. Aannemer Bagger- werken te Zwolle. Voor dhr. Boltje wer den eerder afgeleverd een ponton voor een cutterzuiger en een zolderbak met zwaar hijstuig. In bouw bevind zich op 't ogenblik een motorzandzuiger groot 180 ton, be. stemd voor Gebr. Lommerts te Delfzijl terwijl nog in bewerking zijn drie stuks elevatorbakken groot plm. 300 ton in opdracht voor R. Boltje Jzn., Zwolle. SLOCHTEREN. Door Burgemeester en Wethouders zijn na overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs ge- piaatst op de voordracht ter benoeming van hoofd der school te Tjuchem vaca. ture A. Bruinsma: 1 T. Tilstra, 'onder. wijzer te Kolham, 2 J. Lenting onder- wijzer te Harkstede, 3. A H. W. Ho- geveen, onderwijzer 'te Engelbert Te Borgweg, vacature F. Bolman: 1 J. Zondergeld, onderwijzer te Vollenhove, 2 A. H. W. Hogeveen, onderwijzer te Engelbert, 3 J. Helmens, onderwijzer te Westerbroek Woénsdag vergaderde in 't Hoo. gehuis het bestuur van de Oranje Ver. „Oranje Nassau" met het Comité tôt voorbereiding feesten 31 Aug.". Het bleek dat de voorbereidingen reeds in een vergevorderd stadium verkeren. Des middags worden er kinderfeesten georganiseerd, waaraan kunnen deelne. men de kinderen van de openbare scho len te Slochteren en Froombos en de bijzondere scholen te Slochteren en Schildwolde. Het avondfeest hetwelk in een grote tent tegenover 't Hoogehuis zal worden gehouden beloofd zeer goed te worden. Naast muziek, zang en to. neel heeft ,,0. N.'' zich de welwillen. de medewerking kunnen verzekeren van den heer Plinsinga te Hgz., bekend van de B. S. revue en de radio. Tevens wordt a.a,n deze avond een bijzondere atractie verbonden, Er werd besloten aan de intekenaars op de lijsten voor de kinderfeesten, en aan de leden van O, N., vrije toegang tôt het avondfeest te' verlenen. Vrijdagavond vergaderde in 't Hoogehuis het Comité voor ouden van dagen". In verband met de vele moei. lijkheden, o,a. het vervoer per autobus, en de schaarste op velerlei gebied, zo. dat de oudjes nog weinig is aan t,e bie den, werd besloten dit jaar nog geen werden grote troepenafdelingen heen '-ù-tatapje te organiseren. gebracht, doch daar de Jappen niet op 1 HARKSTEDE. Vrijdagavond verga- deze operatie gerekend hadden, werd llel'(îe de afd- van de Bond v. Platte. weinig tegenstand ondervonden. Wel landsvrouwen. Uit het jaarverslag had men de eerste naelit enige pech, D'-eek, dat het ledental was gegroeid doordat een Japanse benzine-bunker jto1; 72- Mevr- Broekema bracht namens werd gebombardeerd, en tengevolge de kascommissie verslag uit. De voor. van de explosie belangrijke voorraden j zitster, mevr. LandmanLeugs her- verloren gingen, doch dezen werden j(lacht het wel en wee der leden in het binnen enkele dagen weer aangeVuld. afgelopen jaar. Mevr. Ridder-Dermes De bezetting geschiedde in 2 fasen, sn. ma3- Schutter werden in 't bestuur waarbij beide keren 60 Nederlanders j 8'ekozen. Het sarnenzijn werd afgewis. medewerkten. Deze Nederlanders waren BORGWEG. Vrijdag heeft de heer in drie groepen verdeeld, de gidsen en Bolman, die na 40 jaar bij het onderwijs tolken, wier taak het was de weg te wijzen en contact te zoeken met de be volking, de medische groep en ten slot- te de - bestuursgroep bestaande uit po- werkzaam te zijn geweest, waarvan de laatste jaren als hoofd der O.L. School alhier, wordt gepensioneerd, afscheid genomen, des middags van de leerlin- litie-afdelingen, wier eerste taak het;§'ân> 's avonds van de ouders en oud- was arbeiders'te werven voor de bouw leerlingen. De heer Vegter, voorz. van Am, kampementen. Er "neerste vreugde bij Nieuw-Guinea's bevolking over de bevrijding. Overal werden de geallieerde troepen hartelijk ontvangen. Over de bezetting van Timor, kort na de capitulatie van Japan vertelde de heer Schermers ons het volgende: De bezetting geschiedde door Australi. sche troepen, waaraan enkele Neder. landse eenheden waren toegevoegd Te- zamen met den Australischen comman dant ging ik-als een der eersten aan land en reed met een jeep het binnen. 'and in, om een plaats te zoeken voor de bouw van een kampement. Overal werden we met enthousiasme ontvan gen, allerwege verleende men ons me dewerking. Er werden feestelijkheden georganiseerd en de Inheemse bevolking kwam met Nederlandse vlaggen aan- dragen. Toen in November de bestuurs. ambtenaren, die in 'n kamp op Celebes hadden gezeten terugkwamen viel hun eenzelfde enthousiaste ontvangst ten deel. De oud-milita.iren van het Indische leger, die op Timor door de geallieerden werden bevrijd, meldden zich onmid- dellijk weer voor de dienst aan. Tôt zover de heer Schermers. Wat zegt. ons de vreugde over de terugkeer der Nederlanders op N. Guinea, de en. thousiaste ontvangst die de Nederlan. ders op Timor ten deel viel N. Guinea en Timor zijn geen Java en Sumatra. Maar op deze minder belangrijke ge bieden heeft men een spontané uiting der bevolking kunnen waarnemen, een uiting- die niet beïnvloed werd door de wil van een kleine groep. Wegens het opnemen van de Troon rede moest het feuilleton in dit num. mer vervallen. de oudercommissie de heer Visser van de zangver. ,,FoxhamBorgweg" als. mede mej. Bbuma, onderwijzeres en dhr. Doornbus, onderwijzer aan de school Borgweg voerden het woord. Er werden den scheidenden onderwijzer cadeaux aangeboden w.o. eenradio, toesteli De heer Bolman sprak een dank- woord. ZUIDBROEK. In een gehouden be. stuursvergadering van de Nutsafdeling Zuidbroek werd besloten het komende jaar pogingen in het werk te stellen, om te komen tôt de oprichting van een kleutersehool. Aile verenigingen ter plaatse zullen worden verzocht hiertoe hun belange. loze medewerking te verlenen. Ook zal getracht worden iets te doen op het gebied van Nutsbibliotheek en kunstavonden. De heer Buurma, oud-burge- meester van Zuidbroek zal hedenavond tussen 19.40 en 19.55 uur voor de régi onale omroep Noord ,,'n Gronneger proatje'' houden. Op initiatief van de Vereniging van Volksvermaken trad in het Sport, gebouw de Fam. Kok op met een caba- retprogramma. Na afloop werd nog een tijdje gezellig gedanst. WAT KOST ERN BAND PLAKKEN De prijs voor het plakken van banden is thans de/initief gesteld op f 0.40. ongeacht het aantal lekken. Ingevai één of meer lassen moeten worden aan- gebracht of de ventiel moet worden verplaatst is de prijs f 0.75. Het repareren van banden waarom. heen zich rn'eer dan één buitenband be. vindt moet in redelijke verhouding tôt de vastgestelde prijs voor banden met één buitenband suuin.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1