r LadyL De Vredesconferentie begonnen. Heveadorp - Hoogezand. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD oPgericht i«-o.Officieel Orgaan.voor Hoogezand en Sappemeer V Burgemeester Tuin neeml afscheid van Hoogezand's Gemeenteraad. Het Verlanglijstje van de Stichting voor de Landbouw. Waarin opgenomen de „SLOCHTER COURANT" wordt huis aan huis gelezen te Hoogezand, Sappemeer, Slochtereu, Noordbroek, Zuidbroek en Muntendam. De moeilijkheden in Indonesië, Wapengeweldin China, HetPalestijnse Vraagstuk In de gisterenavond gehouden buitengewone vergadering van de Gemeenteraad van Hoogezand heeft Burgemeester J. Tuin die in verband met zijn verkiezing tôt lid van Gedeputeerde Sta'ten ont- slag had gevraagd als hoofd der Gemeente Hoogezand, afscheid ee- nomen van de Raad. 6 Plaatselijke Berichten ZO ERG WAà HET IN ONS LAND NIET. Reeks ontploffingen in Amsterdam (Noord). Wie wordt ETGHFORD 75e Jaargang WOENSDAG 81 JULI 1946. No. 59 ABONNEMENTSPRIJS f,1.25 p. kwart., fr. p. post f 1.50 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTE NTIES 12 et. p. mm. Zogen, ,,Kleintjes", als te koop, te huur, gevraagd enz. minim. 75 et. (bij vooruitbetaling) OOST G00RECHT Verschynt Woensflag en Zaterdag Uit. T. K. KREMER, Sappemeer A.dministratie- en Redactieadres: Drukkery T. K. KREMER Zn. Noorderstr. 54, Sappemeer, Tel.213 Hoofdredacteur: R. P. Kremer Redacteuren: J. D. B. Lammerts en H, Bonewit. Maandag is te Parijs de vredescon ferentie begonnen, waartoe 21 landen zijn uitgenodigd. ïn de Seinestad zal gesproken worden over een vrede die, naar allen hopen, zal blijken duurzaam te zijn en het begin betekenen van een gelukkiger samenleving dan vôôr de oorlog. Maar de tekenen zijn niet gunstig. Er klinkt wapengeweld er heerst wan- trouwen, spanning en onrust. Daar is in de eerste plaats Indonesië. Inplaats 'van orde en rust, die een snelle wederopbouw van het mooie en rijke land hadden kunnen bevorderen heerst er een complété chaos. Steeds weer botsen militaire eenheden op elkander. Er is vrede gekomen maar nog vallen er bijkans cJagelijks doden tengevolge van wapengeweld. De opbouw ligt stil de millioenenbevolking lijdt gebrek. Die kaart van het Verre Oosten ligt voorl ons en onze blik glijdt over China, het land met zijn bevolking van 500 millioen mensen, dat dikwijls en ernstig heeft geleden door overstromingen en hongersnood, maar dat nog meer heeft geleden door de oorlog tegen zijn Ja- pensen buurman. China heeft een be. langrijke taak verricht voor de gealli- eerden, maar het heeft daarvoor vele en zware offers moeten brengen het reusachtige land heeft ernstig gebloed en het bloed nog. Nog dreunt het ge.! schut over de Chinese dreven, nog ra- zen militaire vliegtuigen over 'het land, want nu strijden communistische troe. pen tegen de centrale regering. Toen Japan capituleerde bezetten de Russen Mantsjoerije. Zij hebben het weer ont. ruimd, maar de Centrale Chinese rege- ^ring was niet bij machte het snel ge. noeg te bezetten om een communisti sche opstand te voorkomen. Ook op an. dere plaatsen wordt gestreden tussen communisten en regeringstroepen. Toch zou de weteldvrede veel meer gediend zijn bij een krachtig China, als een sta. biel element in het woelige Azië. Maar hier botsen Russische belangen tegen die van Engeland en Afnerika. Rusland zou gaarne een van Moskou afhankelijk China zien. Engeland en Amerika een sterk en onafhankelijk Chlna( als bol- werk tegen het Bolsjewisme. In het Midden Oosten blijft Palestina een bron van onrust. Onlangs deden terroristen een aanval op het Britse hoofdkwartier, waarbij meer dan 50 personen niet alleen Britten om het lefven zfjn gekomen. Het ziet er naar uit, dat de onrust in het Heilige Land niet zal terugkeren voordat het Palestijnse probleem is opgelost. In zijn strijd tegen Duitsland en zijn tra. wanten heeft Engeland aanspraak kun nen maken op Joodse hulp. En thans vraagt het Jodendom inlossing van de Engelse beloften, het stichten van een Joodse staat. De oorlog heeft het Joden dom enerzijds vemietigd, anderzijds ge. staald. De gedemobiliseerde Joodse sol- daten kunnen moderne wapens handte. ren, en zij vormen uitstekende leden voor knock-ploegen en illégale strijd. krachten. In Président Truman vindt het Jodendom steun bij de verwezenlij. king van zijn wensen. Engeland wil echter in geen geval de Arabische We- reld van zich verVreemden. De huidige toestand kan echter onmogelijk voort. duren. Ook in Palestina moet orde en rust terugkeren om der wille van de wereldvrede. Indien men er in de Parijse vredes conferentie in slaagt het wantrouwen weg te nemen en te komen tôt een sfeer van onderling vertrouwen, dan zijn wij een eind op weg naar het ideaal der samenleving: een duurzame vrede: AFSCHEID OOST-GOOEECHÏ. HANDGRAN A AT NAAR DE YVACHT VAN SJAHRIR GEWORPEN. Zaterdagnacht is uit een snelvoorbij. rijdende jeep een handgranaat naar Sjahrir's lijfwacht geworpen. Het is nog niet bekend of er doden en gewon- den te betreuren zijn. KAN MEN DE WINDRICHTING VERANDEREN DOOR ATOOMENERGIE De Jappen menen een nuttig emplooi gevonden te hebben voor Atoomenergie Zij hebben de geallieerden gevraagd of het niet mogelijk zou zijn de wervel- winden, die zo dikwijls de Japanse oog- sten vernielen, door middel van atoom. energie van richting te doen verande- ren, zodat zij boven zee uitrazen. Zij menen, dat het eiland Okinawa een strategisch punt is, waar men de win. den zou kunnen dwingen een ongevaar- lijke koers te nemen. In 1871 verscheen het eerste num. mer van ,,Oost-Goorecht". In de 75 jaren van zijn bestaan heeft het blad verschillende veranderingen onder- gaan, doch steeds bleef de naam ,,Oost_Goorecht'' bestaan. Met leedwezen moeten wjj thans onzen lezers mededelen, dat nu het laatste nummer is verschenen doch evenals met zoveel, wordt hier uit het oude iets nieuws geboren, wat naar wij hopen en verwachten onze lezers en adverteerders ten goede zal komen. In het nummer van Zaterdag a.s. zult U hierover volledig worden ingelicht. Wij danken zowel lezers als ad verteerders voor het vertrouwen en de medewerking, welke wij steeds mochten ontvangen, en bevelen de hieuwgeborene in Uw gunst aan. De Uitgerver, T. K. KREMER.^ OFFERBLOK GELICHT. Zaterdag is te Amsterdam voor het eerst na 15 jaar, bij de politie aangifte gedaan van het lichten van een offer. blok. Het offerblok in de Mozes en Aâronskerk was het slachtoffer. Er wordt f 200 vermist. Onlangs trachtte men hetzelfde te doen in Amsterdam-Oost, maar toen liep de dief meteen in de armen van de politie. ZIJ TRACHTTEN VAN HET ONWEER TE PROFITEREN. Een tweetal gedetineerden uit Vught trachtten van het noodweer, dat Vrij dag boven Brabant woedde te profite- ren, door te ontvluchten. Zij werden ontdekt en voordat zij de buitenste af. sluiting bereikt hadden openden de be- wakers het vuur. Beide vluchtelingen werden getroffen. Een van hen, een ex. S.S.-man is aan de gevolgen daarvan overleden. HET EINDE VAN HET MONSTER-PROCES TE NEURENBERG NADERT. De belangstelling in het procès te Neurenberg, waar de kopstukken van het Nazi-dom voor hun rechters ver schenen, is reeds lange tijd verflauwd. Somtijds laaide de aandacht even; op wanneer een bekende figuur zoals Seyss.Inquart, in het beklaagde bàhkje verscheen, en daar trachtte de beest- achtigheid van het regiem op een an- der te schuiven, maar de verslagen van de zittingen zijn, behoudens enkele uit. zonderingen, reeds lang van de voor. pagina's der kranten verdwenen. Thans treedt Neurenberg Weer op de voorgrond, want het einde van het pro cès nadert. De Amerikaanse aanklager heeft zijn slotrede gehouden, waarin hij Goering en zijn trawanten' ervan be- schuldigde de wereld in oorlogsellende te hebben gestort. Aan de hand van zinnen door de beklaagden tijdens hun verhoor gebruiktt stelde hij vast, dat zij elkanders schuld' bewezen. Ook de Britse procureur Generaal, Sir Hartley Shawcross hield een requi. sitoir, dat ongeveer een dag duurde. Hij eiste voor aile beklaagden de dood- straf. Vrijdag is te Berlijn de eerste na- oorlogse Duitse film vertoond. Het is de verfilming van een opéra van Tjaikovsky. Toen het Sint Nicolaasfeest van het vorig jaar de jeugd van Heva-dorp ruim werd bedacht, daartoe in staat gesteld I door de bijdragen van Hoogezands jeugd kwam bij de ouders van Hevea.dorp) geheel spontaan en zonder enig aan- VERHOGING PRIJZEN GRUTTERS WAREN, STROOP en GROENE ERWTEN. In verband met de verhogmg der dringen van wie ook het verlangen op prijzen van grutterswaren, stroop en om op hun beurt iets voor de jeugd van groene erwten, geven wij hieronder een Hoogezand te doen teneinde hun dank opgave van de nieuwe prijzen. baarheid te tonen. Dit verlangen is Voor los uitgewogen artikelen: thans omgezet in een daad, want Za Bloem maximaal f 0.34 per kg.; terdag j.l. vertrokken 28 kinderen voor tarwegries f 0.52 per kg.; Havermout een verblijf van een week naar Hevea. f 0.56 per kg.; Gort- en gortproducten j dorp die, gekozen uit aile f 0.42 tôt f 0.56 per kg.; gemengd meel schol'en uit deze gemeente welke f 0.48 per kg., pudding- en custardpoe. keuze door de betrokken ho'ofden is ge der per 100 gram f 0.10; zwarte stroop daan gedurende die tijd de gasten f 0.29 per pond; groene erwten (prima zullen zijn van gezinnen te Heveadorp. geschoond) f 0.19 per pond, spliterwten Wel hebben de afdelingen Hoogezand f 0.24 per pond. en Hevea.dorp van N.V.H. de organi- Verpakte artikelen: Tarwebloem per satie op zich genomen maar aile kos. 400 gram f 0.19, per 500 gram f 0.22: ten en aile werk, dat 'deze reis en dit zelfrijzend bakmeel (in cartonverpak. J verblijf van de kinderen met zich bren- king) per 200 gram f 0.15, per 300 gr. |gen, worden gedragen door de pleeg- f 0.21, per 400 gr. f 0.27, per 500 gram ouders, in wier naam de kinderen Zater. f 0.33, in andere dan cartonverpakking jdagnamiddag door den heer Verbeek, 1 et. minder; Banketbakkerspoeder (in hoofd Van een school en Zuster de cartonverpakking) per 200 gram f 0.17, Bruyn beiden uit Hevea.dorp werden per 300 gram f 0.24, per 400 gr. f 0.30, ontvangen en die hen op hun reis daar- per 500 grtm f 0.37, in andere dan car- heen begeleidden. Dat de gezichten van tonverpakling 1 et. minder; Tarwegries Ue jeugdige gelukkigen 20 meisjes en (in cartomerpakking) f 0.64 per kg. in andere dai cartonverpakking f 0.62 p. kg.; Havemiout (in cartonverpakking) f 0.68 per kg., in andere dan carton, verpakkinf f 0.66 per kg.; Gort- en gortproducten (in cartonverpakking) f 0.54 tôt f 0.68 per kg., in andere dan cartonverpakking f 0.52 tôt f 0.66 per kg.; Gemingd meel (incartonverpak. king f 0.61 per kg., in andere dan car- tonverpakling f 0.58; Aardappelmeel p. 200 gram f 0.15; Maizena en geocydeerd aardappelmeel per 200 gram f 0.17; Pudding, en custardpoeder (w.o. gries- meelpuddiig en chocoladepuddingpoe. der uit minder dan 24 cacao bestaan. de) per 100 gram f 0.16, per 200 gram f 0.24, per 250 gram f 0.29, per 300 gr. f 0.34' pei 400 gram f 0.45 per 500 gr. f 0.55, per 1000 gr. f l.ob, in zakjes f 0.11 'per 100 gram; Chocoladepudding- poeder bstaand uit tenfhinste 24 cacao n cartonverpakking) per 100 gr. f 0.1S Zwarte stroop p. pd. f 0.33. De brodprfls blijft ongewîjzigd BAiuONSPORT HERLEEFT. De avoituurlijke ballonsport, in Ne. derland Itkend geworden door de op- stijgingen van dr. Cannegieter, Boes. man, vanPottum en andere balloncom- mandante; herleeft. De drie ballons, die vôôr oorlog in Nederland waren, zijn verdienen, maar de Haagse Bal. lonclub heft juist een dezer dagen de beschikkiir gekregen over een 4-per. soons luchballon. Deze is door dr. ir. Damme ,,hmbaldo" gedoopt. De Ram. baldo màate haar maidentrip uit den Haag, maate een opstjjging in Schie. dam en zalop 29 Aug. voor de winkel. week in Detinchem opstjjgen. In Zid.Perzië vielen doden bij botsingen tssen de politieke partijen. Wegûs het niet.opvolgen van Russische levelen zijn 5 Oostenrijkse functionnaissen gearresteerd. Zij ma ken deel ut van een instantie, die het Joods bezit beheert. VEXIN gsberichten Hoogezaid—Sappemeer, 26 - Juli '46. Platglaslornm. I A f 2425; Idem I f 1521; Itai II f 1018; Kaskomm. I f 17; Bloemkool I A f 3745; Idem I f 2336; Hem II 1316; Meloenen f 67—89; ferziken I 2633, 100 stuks. Tomaten A f 6166; Idem A f 51 54; Idem C f 5459; Stamslabonen f 8197 Tiinbonen f 8.5010.90; Peen f 11—1110; Kroten 14—18 Sjalotten f 79; hmaakuien f 35; Rode Bessen f 42-»-57 -bmiven f 350390; Rhabar- ber 6.^-8.20Spitse Kool f 5.20; Rode Kq f 8.10—9.10; Witte Kool f 10.302.30; Andijvie f 4.406.10; AugurkeiA f 61—71; Idem B f 27—33; 100 kg. Kropslti 5.90—7.40 100 krop. Prei f 16 100 bes. 8 jongens -van blijdschap straalden bij hun vertrek spreekt vanzelf, zoals ook vanzelf spreekt, dat hun hartjes vol verwachting klopten. Dat hun daar een allerhartelijkste ontvangst en een even hartelijk verblijf ten deel zal vallen, daardoor is de spontaniteit van dit aan- bod uit Hevea.dorp garant. Het is een daad, die men des te meer zal waarde- ren, als men bedenkt ondter welke moei- lijke omstandigheden de mensen daar leven. Inderdaad, wethouder Klok, die met onze commissieleden het vertrek bijwoonde, heeft goed gezien, toen hij ons verklàarde, dat er op deze manier tussen .beide plaatsen hechte banden van vriendschap worden gelegd. SAPPEMEER. Zondagmiddag had de buurtver. ,,Middenstraat" een viswedstrijd geor- geniseerd op het Schildmeer. Prijswin- naars werden de heren: 1 R. Venema 2 J. Wiehertjes, 3 H. Woltjer, 4 P. vaii Dijk, 5 M. K. Bos. Op 25 Juli slaagde te Den Plaag voor de acte Handelskennis L.O. onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Voor. de Wind,die thans aïs onderwijzer te Groningen werkzaam is. HOOGEZAND. De uitslag van de Zaterdag door de Hengelsport Ver. ,,Centrum'' geor. ganiseerde jeugdWedstrijd luidt: Win. naar wisseltak J. Oostland. Bij de meis jes werd de eerSte prijs na loting ge- wonnen door E. Oostland. Er werd door 55 kinderen in 2 groepen aan de wed. strijd deelgenomen. SLOCHTEREN. Voor de vacante be. trekking van Gemeente.architect heb ben zich 53 sollicitanten aangemeld. Tôt onderwijzeres aan de kleu- terklas der Herv. school, die na de va. cantie Weer zal beginnën, is benoemd mej. Moedt te Siddeburen. ZUIDBROEK. Ten overstaan van no. taris Zwiers werd in het Hôtel Buining publiek verkocht ten verzoeke van de erven mej. Gaaikema, een behuizing staande aan het Westeind alhier. Ko. per werd de heer A. Bakema voor f 2400.—. DREIGENDE LANDARBEIDERS. STAKING IN DE WOLDSTREEK. In een te Schildwolde gehouden ver gadering van landarbeiders werd be- sloten tôt staking over te gaan, indien aan de eis volwaardige arbeiders onder de geschoolden te rangschikken niet wordt voldaan. BIDAULT OVER DUITSLAND. in een bijeenkomst van de voormalige Verzetsbeweging heeft de Franse pre mier Bidault o.m. gezegd, dat Frank- rijk op de vredesconferentie niet meer te vragen heeft, dan garanties voor zijn eigen veiligheid. Er moet een eind ge. maakt worden aan de onzekerheid t.o.v. Duitsland, dat nog steeds een bedrei- ging voor Frankrijk vormt. Duitsland is een realiteit en niet langer het zwar. te vacuum, zoals het de rest van Europa twee jaar geleden toescheeri. Het is noodzakelijk dat Berlijn op zijn oude plaats zal herrijzen en de hoofdstad blijven van hetgeen dwaasheid of wijs- heid der geallieerden van Duitsland overlaten.'' Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd. Een uitvoerig verslag van deze bijzond^re raadszitting zullen wij in de Zaterdag a.s. verschijnende krant opnemen. Het vertrek van Burgemeester Tuin treft Hoogezand als een slag want zeer ongaarne zullen de meeste Hooge. zandsters hun populairen Burgervader zien vertrekken. Hoe bemind de heer Tuin in zijn gemeente is, blijkt in niet geringe mate uit de blijken van mede- leven, welke de inwoners gaven. toen hij door de Duitsers werd weggehaald en de algemene vreugde, toen toen hij lichamelijk gezond en geestelijk onge. broken terugkeerde. Wij herinneren nog de hartelijke woorden, welke in de noodgemeenteraad in haar eerste zit- ting tôt hem werden gericht, woorden, die getuigden van de populàriteit en sympathie, die burgemeester Tuin hier geniet. En thans geschiedt wat yelen met leedwezen zien gebeuren. Plichten roe. ten den heer Tuin naar elders. Hij -erd verkoz;en tôt lid van Gedeputeer de Staten, en als controlerend lichaam over de gemeenten, zijn het lidmaat. schap van dit lichaam en de functie van burgemeester onverenigbaar. Wij laten hieronder een korte levens. beschrijving van den scheidenden bur gemeester volgen: De heer Tuin werd te Finsterwolde geboren op 25 Maart 1900. Na L.O. ge- noten te hebben kwam hij bij den boer. Hij studeerde graag en zei dan ook in 1915 het boerenbedrijf vaarwel om de 'lessen aan de normaalschool te Win- schoten (opleiding voor onderwijzer) te volgen, welke studie in 1919 werd be- kroond met de acte L. O. Na nog enige jaren in Finsterwolde gebleven te zijn volgde zijn vaste benoeming in Win. schoten. In 1921 behaalde de heer Tuin de hoofdacte en werd toen lid van de De vacantie uittocht uit Londen nam Zaterdag vormen aan, die men sinds 1939 niet meer kende'. Naar schatting trokken ongeveer 400.000 personen naar badplaatsen. Voor de stations stonden rijen van vaak 1500 m. lengte, waarin het verscheidene keren is voor. gekomen, dat men de kinderen kwijt raakte. Een aantal reislustigen gaf het en keerde huiswaarts. op EXAMENS, Voor het Associatie.Examen Ne- derlandse Handelscorrespondentie slaag. den de heren J. H. Silljé, Sappemeer, J. Drenth, Sappemeer en E. Lammerts, Hoogezand. Deze drie candidaten werl den opgeleid door de Handelsavond. school te Hoogezand. Op het te Winschoten gehouden examen vanwege de Algemene Steno- grafen Bond sjaagde voor het diploma stenografie mej. J. Smit te Siddeburen. PRIJ S AANDUIDING. In verband met feit, dat langzamer- hand meerdere artikelen Vrij van bon en prijsregeling komen, wordt er op ge. wezen,- dat de pri^saanduiding van kracht bljjft. Aile artikelen, welke van- af de openbare weg zichtbaàr zijn, moe ten worden geprijsd. Dit geldt ook voor groente. De koper zal derhalve steeds het goedkoopste adres kunnen uitzoe- ken, hetgeen de concurrentie verleven. digt. Tegen niet nakoming van de prijs- aanduidingsbepalingen zal streng wor den opgetreden. Amsterdam werd Zondagmiddag op- gesehrikt door een reeks ontploffingen, welke ongeveer 4 uur duurden. Een dikke rookwolk trok over de stad. De Noorderweg leek wel een hel van vuur en door de lucht vliegende projectielen. Het bleek-, dat een kruithufs waarin zich munitie, afkomstig uit Du'itse bun kers in de duinen, bevond, was geëx. plodeerd. De vier loodsen, 'waaruit het kruithuis bestond zijn volkomen ver. woest. Een boerderij en drie dagloners- nuizen, welke in de nabijheid stonden zijn geheel afgebrand. Tôt 5 km. in de omtrek zijn de ruiten gèsprongen. Twee loodsen, die volgeladen zijn met muni tie, en zich op een afstand van plm. 1500 meter van het kruithuis bevinden zijn gelukkig gespaard gebleven. Toch zijn er helaas levens te betreuren en er zijn ook een aantal gewonden. Vermoe. delijk is het ongeluk tengevolge van broeiing ontstaan. De vier wachten zijn er goed afgeko- men. Tengevolge van de luchtdruk van de eerste ontploffing werden zij over een afstand van 4 meter weggeslingerd en kwamen over een sloot terecht. On- middellijk zochten zij dekking in het water. Na de tweede ontploffing maak. ten zij zich ijlings uit de voeten. On. derweg hebben zij nog bewoners van omliggende huizen gewaarschuwd. In de Troonrede is aangekondigd, dat de regering vooral zal streven naar -verlaging van de productiekosten van de land. en tuinbouwproducten. Daar- mee is inderdaad een gehele landbouw- politiek aan de orde gesteld. Verlaging van de productiekosten immers eist de uiterste zuinigheid bij het gebruik van arbeid en dat betekent, dat de bedrij. ven met veel overleg, 'met toepassing van machines en gebruikmakihg van de nieuwste vindingen van de landbouw. wetenschap moeten worden beheerd. Slechts op die wijze zal het mogelijk zijn om den boeren een bestaan te ge ven zonder dat de prijzen der landbouw. producten zo hoog worden, dat het ver- bruik er onder zou lijden. Het is juist dit gevaar, dat we op het ogenblik on. der ogen moeten zien. De productie is nog steeds te laag, de bedrijfsuitgaven zijn te hoog en daardoor kunnen de boeren met de op het ogenblik vastge. m'h.i 1 b i .î.TyrflN door CHARLES GARVTCE. 67) ,,Met m'n hele hart," was het spontané antwoord; en Sidney nam de hete hand en durkte ze. ,,Niet, dat er eigenlijk van mijn kant iets te vfergeven valt. Mij hebt u niets misdaan, Sir Héron.'' ,,Neen, maar je zuster heb ik groot verdriet gedaan," zei hij. „En mijzelf. Ik heb mijn leven verwoest mis- sehien ook het hare, terwille Van een ellendige, stompzinnige vergissing! Je wist, dat' ik met je zuster verloofd kas ,,Ja. Ze vertelde het mij op die avond, toen we elkaar in het bos ont. moetten. Maar zeg me nu toch eens, Sir Héron, wie heeft u verteld, dat ik May's liefste was?" Héron kreeg een schok en zijn gezicht werd bleek. Wie had het hem verteld? Niemand, tenminste niet met duide- lijke woorden; maar toch was er iemand geweest, die zijn verdenking in die rich ting geleid had, en zij, de .vrouw, die hem meegetroond had naar het bos en naar de zogenaamde ontmaskering van zijn verloofde, zou over korte tijd zijn vrouw worden! ,,En als u dan toch dacht, dat May u bedroog, Sir Héron -waarom bent u dan toch in 's hemelsnaam niet op ons afgestormd! Ik geloof, dat ik in uw plaats geen ogenblik zou geaarzeld hebben! En dan zou ailes op staande voet opgehelderd zijn!" Héron steunde het hoofd in de han- den toen hij zich herinnerde, hoe Rose Vavasour's zachte drang hem had te. ruggehouden. En hoe kwam u daar juist op die plek?" ,,Ik kwam toevallig Neen," zei hij schor, „ik werd er door iemànd naar toe gebracht naar de plaats waar jullie ,,Hemel! Ik wist het! Ik wist, dat er iemand in de buurt rondsloop. Het was 66k een vrouw een blond, knap meis. je. Ik zag haar toen ik verscholen zat en op May wachtte! Sir Héron, daar zit meer aclîter dan men zo op 't eerste gezicht zou zeggen! U hebt mijn zusje wel héél zwaar gestraft, als u haar hebt doen boeten voor uw eigen ver. gissing!" ,,Ik verdien al je verwijten. Je kunt me onmogelijk strenger veroordelen dan ik 't mezelf doe.'' ,,Nu begrijp ik ook die brief van het amie kind," zei Sidney Dalton, terwijl hij weer in bed ging liggen de op- winding had hem duizelig en moe ge- maakt. ,,Ik had ook wel kunnen den- ken, dat mijn vaders dood en hun ar. moede haar onmogelijk zô hadden kun. nen verpletteren als er nog niet iets an. ders was geweest." ,,Armoede!" riep Héron opspringend. ,,Wat bedoel je?" ,,Wilt u dan zeggen, dat u niet eens wist, dat mijn vader volkomen geruï. neerd stierf, en dat May en Carrie straatarm aehterbleven met niemand om voor hen te zorgen dan 'n oude klerk Van mijn vader? Wel, de slag viel de- zelfde avond. U moet haar dan wel on- middellijk en zonder enige verklaring verlaten hebben Sir Héron." ,,Ik wist er niets van! Ik wist er niets van!" Hij knarste met zijn tanden toen hij bedacht, hoe handig zfjn moe. der en de rest ailes voor hem verbor. gen hadden gehouden. ,,Als ik het ge. weten had denk je dan dat ik En ze zei er geen woord van, toen ik haar later nog eens ontmoette. Geen woord!" May is er het meisje niet naar om over haar armoede te spreken tegen den rijken Sir Héron, die haar had laten schieten!" zei Dalton bitter. ,,Arm kind! Het liefste, onschuldigste meisje, dat er op de wereld is! Ze weet hoe ze het dragen moet! Ze zou geen ogenblik ge aarzeld hebben u uw ring terug te stu- ren, als ze hem nog in haar bezit had gehad! Daar is ze veel te trots voor! Maar ze gaf hem per vergissing aan mij die avond zoals ze me de kleren zou gegeven hebben die ze aanhad, als ik daar iets mee had kunnen beginnen! Het is me een voldoening, dat ik u na- mens haar uw ring terug kan geven!" Met een moedeloos gebaar wierp lîïj Herton het sieraad voor de voeten. ,,Ik neem hem aan. Maar alleen om hem weer aan haar vinger te kunnen steken! Ja!" riep hij uit, terwijl hij drif. tig de kamer op en neer liep, ,,mis. schien is het nog niet te laat —"mis. schien heeft ze me nog niet vergeten. Ik zal haar smeken mij te veçgeven. Met een heel leven van toewijding zal ik haar vergoeden wat ik haar heb aan- gedaan! Ik zweer jou, haar broer, dat ik nooit een ogenblik heb opgehouden haar lief te hebben! Maar. er is geen tijd te verliezen. De hemel zij gedankt, dat ik tenminste weet, waar ik haar moet zoeken! Mijn lieve May! Arm en alleen! Maar het zal anders voor haar worden! Zodra jij genoeg bent aange- sterkt, gaan we op weg!" HOOFDSTUK XXXI. Ginham Gordon. Lady Letchford begon zich ernstig ongerust te maken over haar zoon in die vreemde. Van het begin af aan had hij maar korte, schaarse berichtjes ge. zonden, 'n paar prentbriefkaarten, een kort briefje aan Rose. Nu hadden ze sinds weken taal noch teken van hem vernomen. De laatste kaart kwam uit Napels; hij scheen toen op weg te zijn naar Zuid.Italië. Rose had geen ogenblik de toebereid- selen voor het huwelijk onderbroken. Er werd druk gewerkt aan haar schit. terende uitzet en in het huis in Wiltshire, dat Sir Héron op die gedenk- waardige dag geïnspecteerd had, was een stoet van werklieden met ailerlei moderniseringen bezig. (Wordt vervolgd.) stelde prijzen niet uitkomen. De Stich ting voor de Landbouw heeft tenminste aan den Minister reeds een verlang. lijstje gestuurd waaraan deze bewinds- man voorlopig zijn handen wel vol heeft De Stichting vraagt ten eerste verho. ging van de tarweprijs tôt 6 23.en van de rogge-, gerst. en haverprijs tôt f 22.75. Groene erwten zouden op f 26 moeten komen, fabrieksaardappelen f 5.75, terwijl de zomerprijs van de melk de hoogte in zou moeten teneinde de gemiddelde jaarprijs van 17 cent te benaderen. Tenslotte zou voor aile melk, die in consumptie wordt gebracht een halve cent toeslag moeten worden gegeven. Dit zijn dan slechts de alge. meen geldende prijzen, die nog onvol- doende zouden zijn voor de bedrijven op de lichte gronden, omdat deze ten eer ste nog steeds niet de uitputting van de oorlogsjaren hebben overwonnen en ten tweede niet zoveel varkens en kippen kunnen houden als voor deze bedrijfs. vorm noodzakelijk is, om aan een vol- doende opbrengst te komen, doordat het veevoeder nog mankeert. Dat dit ailes tientallen millioenen zal kosten behoeft geen betoog en nu kan men wel zeggen, dat we tegenwoordig gemakke- lijker over tien millioen heenstappen dan voor de oorlog over een millioen' maar daarm'ee is de moeiijkheid niet opgelost. De kosten van levensonder. houd stijgen nog steeds en worden daar. door een voortdurende prikkel tôt loonsverhoging, welke dan op zijn beurt weer de prijzen der producten omhoog jaagt en dus de algemene kosten doet stijgen. Nu ligt het voor de hand, dat de boeren er weinig voor voelen om de eersten en enigen te zijn, op wie het verhaal der hogere kosten voor levens- onderhoud niet wordt toegepast. Zij vragen dus in de eerste plaats een be". hoorlijke beloning voor hun arbeid on der de gegeven omstandigheden. Nu staat blijkbaar de minister op het standpunt, dat alleen een verhoogde en rationele productie het gewen3te inko. men aan de boeren kan opleveren. Daarin heeft hij zonder twijfel gelijk; de moeilijkheid is echter, dat de mid. delen om deze grotere en tegelijkertijd goedkopere productie te bereiken nog voor een groot deel mankeren, want de ze middelen zijn kunstmest, veevoeder machines, fiets. en autobanden enz! Bovendien dient het ambtelijk app'araat, d.w.z. het gehele ingewikkelde stelsel van bedrijfschappen en verkooporgani. saties met zijn heffingen, bijslagen, e.d. tôt een minimum te worden inge. krompen, omdat die kosten van al deze instellingen de producten nodeloos duur maken eer zij bij den verbruiker komen. Ook de inkrimping hiervan hangt echter weer grotendeels af van de ver S.D.A.PZijn entrée in hit politieke le. ven was gemaakt. De heer Tuin werd bestuurslid van de afd. Winschoten van de S.D.A.P. en leider van de A.J.C. La. ter gaf hij dit leiderschap op en werd in 1925 lid van het gewestelijk bestuur der partij. Drie jaar later volgde zijn benoeming tôt bestuurslid en plv. voorz. van de Raad v. Arb. Nog een jaar later ging hij naar O. Pekela, als hoofd van een school. In 1932 werd de heer Tuin voorz. van het gewest Gro ningen der S.D.A.P. en in 1933 lid van de Provinciale Staten. In September 1937 volgde zijn aanstelling als burge meester van Hoogezand, en in datzelfde jaar werd hij fractie.voorz. der SDAP in de Prov. Staten. Wat er met den heer Tuin in oorlogs. tijd gebeurd is weet iedereen. In de eerste jaren hield hij illegaal contact met zijn partijgenoten en werd in Juli 1942 gearresteerd waarna hij tôt 15 Sept. 1944 in gevangenschap bleef. Na de bevrijding keerde de heer Tuin als burgemeester van Hgz. terug. Hij was toen ook lid van de burgerwacht, die aan de B.S. is voorafgegaan. Het 'Par. tijbestuur herleefde en daarbij kwam het lidmaatschap van de P. v. d. A. Door burgemeester Tuin worden een drietal commissariaten waargenomen: van de Arbeiders Pers, de W'aterleiding Mij. N.V. en van de Laagspanningsnet- ten. In verband met zijn verkiezing tôt lid van Ged. Staten zal hij hiervoor be- danken. LUCHTVAARTNIEUWS. Service! Een vrouwelijke K.L.M. pas. sagier, wier papieren niet geheel in or. de waren, werd onlangs te Croydon te- ruggestuurd. De stewardess van het toestel waarmede zij terug reisde nam de vrouw aângezien zij elders geen onderdak had mee naar huis en stond haar haar bed af. Een bejaarde passagier. Dezer da. gen maakte de 93-jarige Jacoba Bos- man uit Leiden haar eerste luchtreis. Zij vloog naar Londen om daar 17 fa- milieleden (kinderen, klein. en achter- kleinkinderen) te bezoeken. Ontwikkeling binnenlands Iuchtver- keer. Hieronder geven wij enkele cijfers omtrent het binnenlands verkeer van de K.L.M. Per week worden ca. 5600 passagiers vervoerd in het binnenlands luchtver. keer en het aantal kilometers, dat we. kelijks in het binnenland ter ùitvoering van de lijndienst wordt gevlogen, be- draagt 42.818 dus ca. 200 km. mëér dan de omtrek der aarde. Per maand vliegt de K.L.M. derhalve in het binnenlands verkeer 4% maal de ortrek van de aequator. Wist U, dat de totaalafstand, die de toestellen van de K.L.M. dageîijks op aile lijnen over de wereld afleggen, niet minder bedraagt dan ca. 106.000 km., dus 2% maal de aardomtrek? Op één enkele dag, wel te verstaan! Vooraanstaande Hindoe vliegt per K.L.M. Weet U wat ,,uitstekend" in het Hindoes is Wij ook niet, en daarom vertelde dhr. B. S Mohatta, een han. delaar in goud en diamanten uit Kar achi, zijn lof over onze luchtvaartmaat. schappij maar in het Engels, zij het met een Hindoes accent. De heer Mohatta, wiens vrouw in prachtig Hindoes ge. waad was gehuld, kwam dezer dagen met zijn echtgenote per Skymaster uit Karachi en reisde, eveneens per K.L.M., door naar Londen om enige zakën te doen. De verbînding met Glasgow. Op 29 Juli is de lijn AmsterdamGlasgow geopend, waarmede de K.L.M. haar net met een belangrijke lijn heeft uitge- breid. Glasgow ligt in een belangrijk Schots Industrie Cantrum (Scheeps. werven, staalgieterijen, wollen stoffen.) Wellicht zal" het vacantiegangers inte. resseren, dat de vlieghaven Preswick in een zeer romantisch landschap ligt. SPOORWEGNIEUWS. Sedert de bevrijding hebben bijna 4000 spoorwegreizigers zich aan over- tredingen schuldig gemaakt. 185 trok ken nodeloos aan de noodrem, bet aan tal personen, dat zich schuldig maakte aan 't roken in wagons waarin dat ver. boden is, steeg met de verruiming der tabaksra'ntsoenen van 1 in Juli 1945 oot 366 in Mei van dit jaar. In 1945 werden 398 personen bekeurd die trachten in een rijdende trein te komen (velen van hen zelfs door een open. staand raampje). Dit aantal liep in '46 echter terug. Ook voor andere overtre. dingen werden processen verbaal opge- maakt. In totaal werden vanaf de be. groting der- pi^oductie, want zolang: er j vr-ijding- urri net preeies te zeggen ■schaarste heerst* aan een bepaald arti-13892 bekeuringen gemaakt. kel, is men wel' verplicht een verdeling te handhaven. Onze eindconclusie luidt I Op een massa bijeenkomst te dus, dat in de eerste plaats ailes in het Tirana is geprotesteerd tegen het niet werk moet woorden gesteld om meer j deelnemen van Albanië aan de vredes. voort te brengen. 1 conferéntie.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1946 | | pagina 1