Ons gewest bevrijd. Delfzijl gevallen Het laatste Duitse verzetsnest in onze provincie uitgeroeid 1 Dit heuglijke feit vervult ons met gro te dankbaarheid. Danken willen we allereerst on ze Hemelsche God. Ootmoedig danken 1 In zijn oneindige liefde en ge nade schonk Hij ons niet genoeg te waarderen goederen terug en nam van ons weg de bangste be nauwdheden. Welk een weldaden. Vrijheid in plaats van geknecht- heid Het huis van Oranje in plaats van 'uitlandsche tirannie Een stil en gerust leven in plaats van angst, angst voor landwachten, angst voor verklikkers, Gestapo-agenten, vlieg tuigen, bommen, granaatscherven. We breiden onze armen uit en we juichen Ze zijn weer van óns, onze schone landouwen, onze lieflijke dorpen, onze huizen, onze zonen en dochteren. 't Is alsof ons ontelbare rijke schat ten in de schoot geworpen worden. Make de Here ons klein onder al deze genadegaven en schenke Hij ons de bereidheid al deze gaven aan Hem te wijden en al deze weldaden te besteden tot Eer van Zijn Naam. We willen echter niet nalaten naast God onze oprechte dank te brengen aan onze bevrijders, de dappere Canadezen, die hun jon ge levens veil hadden voor onze zaak. Wat heeft Nederland al veel aan hen te danken Naast de bevrijding van ons Vaderland, in 't bizonder van ons gewest, hebben ze onze geliefde Prinses en haar Kinderen een veilig toevluchtsoord mogen be reiden in de bange jaren van druk. Canadezen, wij brengen U onze hulde! Wij zullen waar moge lijk, tonen, hoe dankbaar wij zijn. Met vreugde zullen we U ontvan gen in onze huizen en U herber gen. U te helpen zal ons geen last, doch een lust zijnGod ze- gene U, dappere strijders.! Hij doe ons nimmer vergeten, gevallenen van dit edel volk, wat gij voor ons offerdet, Uw goed, Uw bloed, ja zelfs Uw leven 1 SIDDEBUREN, 25 April. Hedenmiddag c.a. 1230 uur werd het stoffelijk overschot van Willem Baikema en Jan Oostindiër, beide wonende te Siddeburen, ter aarde besteld. Deze twee jongemannen maakten deel uit van de Manschap pen der N.B.S. te Siddeburen en zijn gesneuveld in den nacht van 19 op 20 April j.l. tijdens een nachte lijke overval van den vijand op Siddeburen. De stoet werd begeleid door man schappen van het corps Mare chaussee dezer gemeente, dooreen groot deel van de manschappen der N.B.S. te Siddeburen en meedere belangstellenden, terwijl elk der beide lijkwagens werd geflankewd door 6 manschappen der N.B.S. die ook de gesneuvelden uit de wagens droegen. Terwijl de kisten in 't graf werden neergelaten door de 6 manschappen presenteerde de eerewacht het geweer. Ds. de Vries van Siddeburen sprak o.a. van de groote moeilijkheid waar voor allen als Nederlanders en be woners van Siddeburen werden ge steld Eenerzijds dankbaarheid en opluchting wegens de lang verbei de bevrijding, anderzijds groote droefheid omdat 2 makkers ge sneuveld zijn. Oostindiër was huis vriend van Spr. en hij kende hem als Nederlander in merg en been en dat heeft O. ook getoond. Hfj heeft getoond een man van karakter te zijn door steeds alle arbeid ten gunste van de vijand te weigeren. Dit blijkt ook uit het feit dat O. zich direct als vrijwilliger bij de N.B S. te Siddeburen meldde. Hl] heeft echter maar kort zijn krachten aan de Vaderlandsche zaak kunnen wijden en heeft ook zi|n idealen niet kunnen verwezelijken. Tijdens zijn leven heeft hij vaak in oude archieven gezocht naar zijn familie-stamboom. Dit werd ontijdig afgebroken. Dat hij het moge vinden in 'tVaderhuis. Den heer La Bryn van Tjuchem me moreerde het leven van W. Baikema en speciaal de moeilijke taak die B. op zich genomen had. Deze taak heeft ook B niet kunnen volbrengen door zijn dood in dienst van het Vaderland Spr. wees op het groote offer welke Christus voor allen had ge bracht door zijn dood aan het Kruis en op de troost welke hierin ligt. De nagedachtenis aan beide ge sneuvelden blijft bij ieder in hooge eere! Namens de Hoofdleiding der N.B.S. sprak de Heer J. Doornbos te Schild- wolde. Spr. betuigde zijn deelname namens de hoofdleiding en wees op de verrichte daden van de ge sneuvelden die als onderduikers reeds het hunne gedaan hadden voor de goede zaak en daarna hoewel slechts enkele dagen, actief hadden gewerkt voor de consoli- BEKENDM AKIN G BEWEGINGSVRIJHEID. Bewegingsvrijheid is toegestaan tot 30 Km. buiten de plaats van in woning behoudens de gevaarlijke gebieden Termunten enWoldcndorp waarover nadere inlichtingen volgen. De PI. Commandant B. S. Slocfrtwtn deering van de verkregen vrijheid. Zij hebben meegewerkt om de be lagers van de verkregen vrijheid buiten de grenzen dezer gemeente te houden. Daarvoor dient de ge- heele gemeente, en heel Nederland dankbaar te zijn. Namens afdeeling Siddeburen der N.B.S. sprak de plaatselijke Com mandant Y. Buurma en wees erop dat tan de aanvang af ieder ervan doordrongen was dat er manschap pen zouden kunnen vallen. Dit is heelaas bewaarheid. Deze man schappen zijn offers van de be vrijding van Siddeburen. Spr. ver zocht alle manschappen der N.B.S. voortaan alleen met ongedekten hoofde de graven van de gevallenen te passeeren. De Heer Ate de Vries sprak namens vrienden en vriendinnen van Oostindiër en wees o.a. op zijn betoonde vaderlandsch-lievende houding en verzocht allen in het voetspoor van O. voort te gaan. Ds. de Vries bracht de dank over van de beide families's aan de spre kers en belangstellenden voor de gesproken waardeerende woorden en de betoonde deelneming. Onder het presenteeren van het geweer door de eerewacht verlie ten de familie's en overige aan wezigen de doodenakker. Beide graven werden gedekt met verschillende kransen. Verjaardag Prinses Juliana Maandag 30 April 1945 kon voor het eerst de verjaardag van H.K.H. weer in het openbaar worden her dacht. De herdenking werd in Schildwolde en Slochteren gehou den door bizondere kerkdiensten, t.w. in de Herv. Kerk te Slochte ren en Schildwolde en in de Geref. Kerk te Schildwolde. Te Slochteren spraken Ds. de Lieve en de Heer Dreese, in de Herv. Kerk te Schildwolde Ds. Zuiderduyn en de Heer Boddema en in de Geref. Kerk te Schildw. Ds. van Dijk en de Heer Beeftink. In alle diensten werden dezelfde liederen gezongen. De opkomst was, ondanks het slechte weer zeer groot.

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 2