DE VRIJE WOLDSTREEK ZATERDAG 12 MEI 1S45 ALGEMEEN CHRISTELIJK WEEKBLAD VOOR DE GEMEENTE SLOCHTEREN Voortzetting van de „WEEK-OVERZICHTEN", verschenen in bezettingstijd Redactie- en administratie-adres Drukkerij J. Steenhuis - Schildwolde 8 Mei 1945 zal voor immer een histo rische datum blijven. Die dag staat in de geschiedenis als de VE dag, de dag der victorie van Europa geboekt. Het is ons als een onwezenlijke droom. We kunnen ons haast niet realiseeren, dat het waar is. Dat die trotsche heer- schers zijn gevallen, hun verwaten stem men zijn verstomd, hun macht vergaan 1 Het is zulk een lange weg geweest naar de overwinning Een weg die liep langs een steilen berg omhoog, met donkere dieptepunten. We dachten soms dat de top nimmer zou bereikt worden. Hoe mon sterachtig sterk was de zevenkoppige vuurspuwende draak, die Europa hield in zijn klauwMaar nu ligt dat gedrocht verslagen en gedood. En heel Europa zucht verademd Wij zijn vrij Hoe is dat geschied Het is een wonder in onze oogen. Wij zien het, maar doorgronden 't niet. Dit werk is door Gods alvermogen, door 's Heeren hand alleen geschied. Menschen, volkeren, machtige legers mogen middelen geweest zijn in Zijn hand, maar de hand van de Almachtige heeft dit gewrocht. Want wie gaf een Churchil in het hart om onverschrokken te blijven, toen alles beefde en ineenstortte onder de mokersla gen van de Duitsche Wehrmacht en Luft waffe En zelfs de anders zoo flegmatieke Engelsman sidderde Wie veranderde de zin van het isolationistische Amerika, dat leefde uit de Monroe-leerAmerika voor de Amerikanen, laat Europa zijn eigen zaken maar opknappen, wat hebben wij daarmee te maken Wie gaf Roosevelt dien invloed waardoor hij de materialis tische geldmagnaten er toe bewoog, door de leen- en pachtwet de wapens zonder eenige betaling te verschaffen aan de Europeesche mogendheden, die ze niet meer betalen konden? Wie heeft een Hitier op het toppunt van zijn macht telkens weerhouden om op het beslissende moment den genade slag toe te brengen aan den waggelenden tegenstander De geschiedenis van dezen merkwaardigen oorlog moet nog geschre ven worden, we hebben vaak vergeten in den stroom van de over elkaar "heen buitelende gebeurtenissen den draad vast te houden. Van veel ümten we de ver borgen achtergrond nog niet. Maar ik ben overtuigd, dat, als straks de sluier wordt opgelicht, we nog meer dan nu ons ver bazen zullen en zeggenDat is geen menschenwerk en geen toeval, het is een wonder in onze oogen. Gij, o Heere hebt al onze zaken uitgericht En dat geeft ook het geloofsvertrouwen voor de toekomst. Want de oorlog is wel gewonnen, maar het is een algemeen ge zegde geworden de vrede moet nog ge wonnen worden. Terwijl de oorlog nog niet beëindigd was - alles istegenwoor- dig-anders in deze merkwaardige tijd - was de vredesconferentie te San-Fransisco reeds begonnen, en eik is ervan overtuigd dat daar haast onoplosbare problemen moeten worden opgelost. Aan onze nati onale nooden durven we haast niet denken. Wie de taak krijgen om ons leeggeplun derd, lamgeslagen volksleven weer op gang te brengen, mogen wel met meer dan Salomo-wijsheid begiftigd zijn. En zoo heeft elk weer zijn eigen nooden en zorgen, waarmee hij zit. Maar er is Eèn, die al onze zorgen kan wegnemen, al onze kwalen genezen, in al onze nooden voorzien. 't Is dezelfde, die ook al onze zaken heeft uitgericht. Heere, gij kunt ons vre de bestellen Maar de 'Heere wil alleen helpen op voorwaarde, dat we Zijn hulp zoeken en onze verwachting alleen van Hem hebben. Toen Jesaja die woorden sprak, zuchtte het land Kanaan onder den Assyrischen overweldiger, die alles onder den voet had geloopen. Hoe kwam dat Het volk had zijn God verlaten, en nu had God hef op Zijn beurt aan den vijand overge laten. Maar dan komt de profeet en zegt wat de Heere het afgedwaalde volk door Zijn oordeelen leeren wil. Wanneer Uw gerichten op de aarde zijn, leeren de in woners der wereld gerechtigheid". Dan wil de Heere ons op de rechte paden leeren wandelen, dan wil Hij ons leeren het bij Hem alleen te zoeken en met Zijn zegeningen Hem alleen te dienen. Och, dat Neerlands volk vandaag het uitsprakKomt en laat ons wederkeeren tot den Heere. Hij heeft geslagen, maar Hij zal ons genezen. Dan moeten even goed de handen uit de mouwen gestoken. Dan moeten wij na al het saboteeren en rebelleeren weer aan het werk. Maar we steunen dan niet meer op ons verstand, en verwachten het niet meer van onzen arbeid, doch van den Heere onzen God, Wien we er ook mee dienen willen. We beginnen nu met het oog van onze schijn baar onoverkomelijke zorgen op den Heer te slaan en te belijdenHeere, Gij zult ons vrede bestellen, want Gij hebt ons ook al onze zaken uitgericht. Dat is het eenige goede begin. Want zulken heeft de Heere lief, en opent voorwieopHem vertrouwen, Zijn koninklijke schatkamers. J. v. D. FEESTVREUGDE in de Woldstreek 9 Mei - Een blijde dag Per Radio was bekend gemaakt, dat ter gelegenheid van de algeheele capitulatie van Duitschland, "de dagen 8 en 9 MeD voor geheel bevrijd Europa feestdagen zouden zijn. Daar dit bericht eerst Dinsdagmorgen doorkwam was het onmogelijk voor die dag?nog feesten te organiseeren. Echter werden er onmiddellijk eenige commissies gevormd, die tot taak hadden van de Woensdag een onvergetelijke feestdag te maken. En deze poging is schitterend geslaagd. Een blijde dag een onvergetelijke blijde dag is het geworden. Een woord van lof en dank aan allen die hun medewerking gaven. Namen zul len we niet noemen, immers ieder werkte mee, spontaan, in volle overgave, ieder gaf zijn beste krachten, groot zoowel als klein en het werd een dag, die na al die donkere jaren haast onwerkelijkheid scheen, haast te mooi om waar te zijn, een dag als een sprookje, maar dat werkelijkheid werd. KORAALMUZIEK Reeds in de vroege morgenuren klonken plechtig en ontroerend door de morgen stilte voor onze kerkgebouwen de lof- en dankliederen ter eer van Hem, Wien toe komt de lof en de eer en de dankzegging voor de onuitsprekelijke 'weldaden aan ons land, volk, ja aan gansch Europa bewezen. Deze liederen werden gespeeld door het plotseling herrezen Chr. Muziekcorps „De Woudklank". KINDERZANG -Nauwelijks waren de laatste tonen dér Koralen verstorven, of een 500 tal school kindéren uit de Woldstreek verzamelde zich voor het gemeentehuis om onder leiding van den heer Dreese een aantal Vaderlandsche liederen te zingen. Het was'een blij gezicht, al die vroolijke kin deren getooid met oranje temidden van een zeer talrijk publiek. Gezongen wer den het Wilhelmus, Wij willen Holland houen, Wilt heden nu treden, Wij leven vrij en het vlaggelied. Het is niet te wijten aan de kinderen dat het zingen wat ijl en aarzelend klonk, neen, zij deden hun best Neen, dat deze ktnderzang niet geheel tot zijn recht kwam, was het gevolg van de kleinzielige hatelijkheden van den be zetter, die zelfs aan onze schooljeugd ver bood de schoone vaderlandsche liederen PiEERE, Gij zult ons vrede bestellen, want Gij hebt ons ook al onzezaken uitgericht 1 Jesaja 26 12

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 1