te leeren, we zijn er echter van overtuigd, dat ze één twee drie de schade zullen inhalen. Na het zingen van het laatste lied sprak de waarn. Burgemeester, de Heer Garrelts de kinderen als tfolgt toe .KINDEREN, Door jullie samenzang wiiien jullie blijk geven, dat ook jullie verheugd zijt over de bevrijding van geheel Europa. Want juist vooral deze algeheele be vrijding stemt ons tot groote en innige dankbaarheid. Eerst waren wij blij dat Slochteren bevrijd was op den bewusten Zaterdag, 14 April. Nog grootere blijd schap trad in met de bevrijding vart Delfzijl. En dat was geen wonder ook als wij aan de droeve gebeurtenissen te Siddeburen terugdenken. Want wij zullen toch nimmer vergeten dat aldaar voor onze vrijheid een tweetal flinke leden van de N.B.S.ers, Oranjewachts, voor de goede zaak zijn gevallen. Na Delfzijl's bevrijding gingen «pze gedachten ais vanzelf weer uit naar het Westen van ons land, waar de bevolking honger leed. Onze blijdschap toch was niet compleet voordat geheel Nederland vrij zou zijn. Hoe verheugd waren wij dan ook toen wij door de radio het be richt vernamen, dat de bevolking van het Westen van ons land vrij word zonder dat er een schot behoefde te vallen. Weten jullie je uit de geschiedenis boekjes nog wel te herinneren dat een deel van de Hollandsche bevolking reeds vroeger honger heeft moeten lijden door de oorlog? Ja 'k zie het aan jullie ge zichten, jullie wilt het wel uitroepen, het was in 1572 bij het beleg van Leiden. Men moest toen leven van koolstron ken e.d. 0 Gelukkig kunnen we nuweer ruimer' ademhalen, geheel Nederlandsch bevol king kan nu weer vrij haar gevoelens naar voren brengen. Men wordt nu niet meer bedreigd met den kogel. Dood en verderf zijn voorbij. Er zullen er zijn onder jullie die nog verlangend naar Vader, broeder of wellicht naar zuster uitzien die naar elders weggevoerd is, naar het z.g.n. Groot Duitschland. Op .dezen dag nu, vandaag, een mi nuut na middernacht, is de mogelijkheid ingetreden, dat allen die daar vastge houden worden, kunnen terugkeeren, omdat Duitschland de wapens heeft moeten neerleggen. Deze groote gebeur tenis nu willen jullie herdenken door jullie samenkomst op deze plek en door het zingen van Vaderlandsche liederen. Vaak hebben jullie de thans gezongen verzen op school gezongen. Echter zul len de woorden van die verzen op dit moment des te beter tot jullie door dringen. Ze hebben voor jullie een die pere beteekenis gekregen, b.v. de woorden van het lied Wij willen Holland houen, ons Holland fier maar klein. Fier is ons land, dat is wel gebleken uit de houding van de overgroote meer derheid van Neerlandsch bevolking. Ze liet zich niet voor het karretje van Duitschlandsch politiek spannen. Ze wou zich zelf blijven. Er zou, daar werd niet aan getwijfeld, vroeg of laat uitkomst komen. En zoo is deze vaste overtuiging na vijf jaar onderdrukking bewaarheid ge worden. Vele leden-van de ondergrond- sche organisatie hebben dit niet mogen beleven. Dezen hebben door hunondergr. werk om Nederland mee helpen te be houden den dood gevonden. Wij zijn deze mannen en vrouwen grooten dank verschuldigd, kinderen, dat zullen jullie op rijperen leeftijd gekomen, meer volkomen begrijpen. Hbuen willen we Holland Willen wij óns de eer geven dat dit werkelijkheid is geworden? Neen, we weten het, God zij de eerHij is te hulp gekomen. Hij heeft het zoo geleid, dat de onderdrukte volkeren wederom in vrijheid mogen leven. Als bevrijders heeft Hij de gëailieerde legers willen zenden. Het is gebleken, toen Duitschland den oorlog begon, dat de landen die de geallieerden vordmen vredelievend walener waren immers geen legers welke op een oorlog voor bereid waren. Toch konden ze niet toelaten, dat zij zonder meer onder den voet werden geloopen. Ze hebben de strijdbijl opgevat. Er moest veel oorlogs materiaal vervaardigd worden om den onderdrukker het hoofd te kunnen bieden. Het leek >,ons bijna schier onmogelijk dat het nog eens zoover mocht komen, want Duitschland leek toch -ook zoo enorm sterk, als 't ware, onverslaanbaar! Doch wij hebben het gezien wat sa menwerking vermag. Een ieder in cle geallieerde landen heeft de handen aan den ploeg geslagen en heeft een defensie apparaat opgebouwd, hetwelk zijn weerga niet vindt. Met de gevierde tanks werd Duitsch land op de knieën gebracht. In deze streken hebben de Canadeezen dit materiaal bediend. Vrijwillig hebben ze zich gemeld om de wereld weer vrij te doen ademhalen. Het was voor hun een z.g. militaire wandeling welke zij door ons land maakten. Door de mach tige wapenen hebben zij de vrees welke in onze harten had post gevat overge heveld op de strijdende Duitschers. Mei eigen oogen hebben wij deze vrees ge zien. Bij het' vluchten voor het machtige staal lazen wij deze vrees duidelijk op hun gezichten af. Dus weest de Canadeesche strijders dankbaar uit het diepst van jullie hart. Zij hebben jullie er voor behoed, dat jullie later ongelukkige schepselen, wer den, machines, in de hand van macht hebbers, wellustelingen. Dit zullen jullie later beter begrijpen. Dus de samenwer king heeft dit tot stand gebracht. Nu hebben wij vrede. En daarmede is de tijd gekomen, dat wij weer moeten opbouwen. Hoe moet dit opbouwen nu geschieden. Zeker, ieder voor zich moet zijn of haar aandeel daarin bijdragen. Doch als wij allen niet gezamenlijk daaraan medewerken wordt een juiste opbouw niet verkregen. Verdraagzaam heid is een eerste vereischte. Deze ver draagzaamheid kan behaald worden door te geven en te nemen, te leven en te laten leven. Moeten wij den knoet gebruiken, nu al weer? Nee, zoover mag het niet komen. Wij hopen dan ook van ganscher harte, dat na verloop van tijd mag blij ken, dat wij onze taak hebben begrepen, en dat Nederland zijn deel in de goede samenleving heeft laten blijken, onder de hoede van ons zoo geliefd Vorstenhuis. Dan zal alle^goed komen. Kinderen, wij danken jullie zeer harte lijk voor de bijdrage welke jullie hebt willen geven voor een gepaste viering van de vrede in geheel Europa. Wij wensehen jullie vooral verder een genoegelijken dag toe. Uit ieders hart welt als vanzelf den wensch op om hulde te brengen aan onze geëerbiedigde Koningin die weer in ons midden is, waarom wij verzoeken een driewerf hoera aan te heffen voor Hare Majesteit. Hoera, leve de Koningin DANKSTONDEN. Na de kinderzang werden in alle ker ken dankstonden gehóuden. Moge het feit, dat alle kerken stampvol waren, een sghoone belofte inhouden voor de toekomst. Moge ook de bevolking van onze Woldstreek vóór alle dingen zoeken den Almachtigen God, zonder Wien ook ons Vaderland geen toekomst heeft. HULDEBETOON AAN -DE CANADEEZEN. Tegen half 3 verzamelde zich een dichte menigte voor „the Main"' het hoofdkwartier der Canadeezen in Sloch teren om getuigen te zijn van een hulde betoon aan' de Canadeesche legergroep in Slochteren. Nadat een afdeeling Bin- nenlandsche Strijdkrachten uit de Wold streek zich voor het hoofdkwartier had opgesteld, betraden de Canadeesche Commandant en Mr. v. d. Hoop van Slochteren het bordes, terwijl Ds. van Dijk als tolk fungeerde. Onder doodsche stilte nam Mr. v. d. Hoop het woord en sprak den Canadee- schen Commandant in het Engelsch toe. Van deze rede geven wij hieronder de volledige vertaling Hoe is het mogelijk in dit oogenblik uit te spreken de gemoedsbewegingen die de harten vervullen der inwoners dezer gemeente? Na vijf lange jaren onder de hiel van eenen vijand wien noch recht noch in ternationale wet heilig was, die regeerde door brutaliteit en geweld, terwijl het leven van ieder onzer voortdurend in gevaar was, kunnen wij bijna niet ver staan, wat het beteekent weder vrij te zijn. De vreugde over de bevrijding kan daarom niet worden uitgedrukt. Als een Christennatie weten wij, even als gij, dat het lot van volken en indivi duen is in de hand van den Almachtigen God. Maar wij weten evenzeer, dat Hij,

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 2