Ier en de man, van wien beweerd wordt, dat hij eigenlijk de „Intuitie" van wijlen de Führer was, onderteekende namens Duitschland. Deze onderteekening was echter slechts voorloopig. In de nacht van Dinsdag op Woensdag om 12.15 uur vond de eigen lijke onderteekening plaats te Berlijn. Het hoofd van de Duitsche Weermacht, veld maarschalk Keitel, en het hoofd van de Duitsche vloot, admiraal Friedenberg, moesten persoonlijk de smadelijke over gave van Duitschland onderteekenen. Het is wel een heel diepe vernedering. Het eens zoo rpachtige Duitsche Rijk :s geheel ten ondergegaan. Het grooteBabel dat de Nebukadnezar van onze dagen gebouwd heeft, is gevallen. Duizend jaren zou het standhouden volgens Hitier. Nog geen vijf jaar, nadat hij deze brallende woorden door de radio krijste, is het ineengestort. In October 1943 beweerde hijDeutschland kapituliert nie, nie (d i. nooitHoe bitter zijn allen ontgoocheld die op het woord van deze man gebouwd hebben. Aan de laatste en slotcapitulatie zjjn twee groote capitulaties voorafgegaan. Eind vorige week, juist voor het verschij nen van ons blad, hebben de troepen in NW. Duitschland, Nederland en Dene marken zich aan Veldmaarschalk Mont gomery overgegeven en de troepen in Itaüë en een deel van Oostenrijk even eens de wapens neergelegd. Over beide capitulaties zijn intusschen interessante bijzonderheden bekend gewoiden. De on derhandelingen met Montgommery vonden plaats ergens op de heide in de buurt van Hamburg. De Duitschers wilden alle tro pen aan Montgomery overgeven, ook die tegenover de Russen stonden. Dit werd geweigerd. Montgomery stelde zich zeer terecht op het standpunt, dat aan hem alleen de troepen, die tegenover de zijne stonden, zich mochten overgeven. Daan p stelden de Duitsers voor, dat zij langzaam in de richting van Denemarken zouden terugtrekken en de Engelse troe pen hen niet te vlug zouden volgen, zodat de millioenen burgers, die op de vlucht waren voor de Russen, de gele genheid zouden hebben zich in veilig heid te stellen. Montgomery begreep toen, dat de Duitsers weinig besef hadden, hoe hachelijk hun eigen toestand was. De verbindingen met de Duitse legers elders functioneerde niet meer. Elk leger vocht eigenlijk op zichzelf Hij leidde de onderhandelaars naar een tent naast de zijne'gelegen en liet hen op zijn grote stafkaart de verschillende posities over heel Duitsland zien, zooals die in wer kelijkheid waren. Om dit goed tot1 hen te laten doordringen, stelde hij voor, dat zij eerst zouden gaan lunchen. Een Britse stafofficier, die hen bracht naar een an dere tent, vertelde later, dat Admiraal Friedenburg, zodra de Duitsers alleen waren, in tranen was uitgebarsten. Kort daarop verlieten zij het Britse hoofdkwar tier om de volgende dag terug te keren met de tijding, dat zij zich onvoorwaar delijk overgaven. In Februari waren reeds de onderhan delingen met de troepen in Italië begon nen. Generaal der Waffen S.S. Wolff voerde deze namens de Duitsers achter de rug van Himmler en Hitier om. In Zwiterland werden besprekingen met af gevaardigden van de Geallieerden ge- hogden. Alles vond plaats in het diepste geheim. De Engelse generaal gaf voor dat hij in Zwitserland gekomen was om een Duitse dog te kopen, wat hij dan ook werkelijk gedaan heeft. Doordat Himmler verdenking kreeg tegen Wolff werden de onderhandelingen vertraagd De gebeurtenissen van de laatste maan den gaven echter ten slotte de doorslag en vond de capitulatie plaats. Nu de oorlog in Europa Jen einde is, vraagt die tegen Japan te mesr de aan dacht. Rangoon, de hoofdstad van Birma en één van de grootste wereldhavens, werd door de Britse troepen veroverd. Verwacht kan worden, dat na afloop van het regenseizoen de aanval op Sin gapore zal ingezet worden en dat ver volgens Nederlands Indië aan de beurt zal zijn. Moge ook dat deel van het Rijk der Nederlanden spoedig delen in de bevrijding! Er heerschen daar ellendige toestanden. De Japanners zijn zeker niet zachtaardiger dan de DuitschersInte gëndeel, zo mogelijk nog een graadje erger. De conferenite te San Francisco dreigt op een mislukking uiF te lopen. De Poolsche kwestie is daarvan de oorzaak Om Polen is de afgeloopen oorlog uit gebroken. De mogelijkheid bestaat, dat Polen de oorzaak zal zijn, dat i. p. v. de langverbeide vrede er een nieuwe wereldoorlog uitbreekt. Wat er dan ge beurd is? Op dringend verzoek van Engeland en Amerika hebben de Polen na lang aarzelen de namen van hun voornaamste ondergrondse mannen mee gedeeld, die deel zouden kunnen uitma ken van een voorlopige Poolse regering. F.den heeft op de conferentie te Yalta deze namen meegedeeld aan de Russen. Dezen hebben 16 van de Poolse leiders gearresteerd, omdat zij actie zouden voeren tegen het leger van Rusland en in het bezit van radiozendtoestellen wa ren. Het eerste wordt ten stelligste door de Polen ontkend. Deze ondergrond se leiders hebben uitsluitend het verzet tegen Duitsland geleid. Hun radiozend toestellen hebben zij van de Engelsen ontvangen om in contact te kunnen blijven met de Poolse Regering in En geland. Dat de verontwaardiging van Engeland en Amerika over deze handel wijze groot is, laat zich verstaan. De Polen bleken de Russen beter te kennen dan zijzelf. Zij hadden wel goede reden, om lang te aarzelen eer zij de namen van hun leiders aan de Russen bekend maakten. Zij eisen thans, dat hun leiders niet in Moskou maar in Polen zelf voor een Poolse rechtbank zullen verschijnen. Deze eis is niet meer dan billijk. Of er door Rusland aan voldaan zal worden, is evenwel de vraag. Molotof heeft zelf op een diner in San Francisco de arresta tie van de Poolse leiders bekendgemaakt. Een correspondent schreef, dat het was, of er een bom ontploft was. De ontstel tenis en verwarring had niet groter kunnen zijn, wanneer hij zijn bord soep had opgenomen en in het gezicht van Eden had gesmeten. Het tekent de ernst van de toestand. God de Here behoede de vrede Ds. J P. v. d. Stoel. Het verheugt ons te kunnen berichten, dat Ds. J, P. v. d. Stoel, Geref. Pred. te Overschild, op de blijde Woensdag na eenige maanden ondergedoken te zijn geweest, even plotseling weer opdook als hij indertijd onderdook. Zeker een zeer verblijdend feit voor ieder, die dezen jeugdigen begaafden prediker hebben leeren kennen en liefhebben. Stelle de Heere hem voor zijn gemeen te tot rijke zegen. 10 MEI 1940 - 10 MEI 1945 Op Hemelvaartsdag was het juist 5 jaar geleden, dat de meedoogenlooze Duitsche legers onze neutraliteit schon den en ons land binnenrukten. Wat zij ons brachten, daarover behoeven we niet meer te schrijven. Een ieder weet dit. Wee, enkel wee. Gode zij dank her bergt ons land thans andere soldaten, die zich vrijwillig inzetten voor de ver nietiging van de geest uit de afgrond en voor het heil der Europeeschevolkeren. BONNENLIJST prov. Groningen, tijdvak 13 t.e.m. 26 Mei 420, 421, A 465, 12 rants. Brood 422, 2 rants. Brood of Bloem B 463, 500 gr Kinderm. of voedingssuiker 423, 250 gr: Gort, Gortni., Roggevlokken,, Havermout, enz. 424, 200 gr. Kaas 425, 100 gr. Vermicelli, Maizena-art. 426, 1 rants. Vervangingsm., indien voorr. A 466, 125 gr. Suiker B 464, 250 gr Suiker 427, 250 gr. Boter A 467, 7 liter gestand. Melk B 465, 11 liter gestand. Melk 428, 5 rants. Vleesch of Vleeschwaren (nuchter Kalfsvleesch dubbel) 429, "5 Kg Aardappelen A 468, 5 Kg. Aardappelen 430, 125 gr. Peulvruchten A 470, 125 gr. Koffiesurrogaat Verl. bonnen A 452, A 453 Spijsolie, A 464 250 gr. Suiker. 403 500 gr. Stroop enz. en B 453 500 gr. Boter. DE ZELFVERZORGERS in Siddeburen Helium enz., welke moesten inleveren op 8 en 9 Mei j.l. kunnen dit respect, doen op Maandag 14 en Dinsdag 15 Mei '45. Gebouw achter de Geref. Kerk. Ie zaal. Door de feestdagen is het niet moge lijk geweest Zaterdag te verschijnen. In het vervolg zal het blad 's Zaterdags morgens worden bezorgt. De uitgever.

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 3