TWEEDE BLAD van „DE VRIJE WOLDSTREEK" ZATERDAG 12 MEI 1945 in bevrijd Holland werden weergegeyen uit Amsterdam en Utrecht. Een vraaggèsprek werd gehouden door de heer A. Zuidhof en de heer P. Cnos sen, commandant der B.S., waarin ons op duidelijke wijze werd aangetoond wat de ondergrondsche organisatie in Fries land heeft verricht en hoe die organisa tie in staat was reeds voor de Canadee- zen ud enkele plaatsen te bezetten. De heer J. Bouwman gaf verschillende voordrachten ten beste, gemaakt tijdens de onderdrukking, waarin uitkwam hoe vele menschen onder voortdurende angst en kwelling leefden. Vervolgens nog een voorstelling van twee onderduikers (St. Kleefsman en^S. Jager) samengekomen bij de heer A. Zuidhof, die ons te hooren gaven aan welke gevaren zij steeds bloot stonden en welke bezigheden ze zoo al hadden gedurende dag en nacht. Deze samen komst werd onderbroken door de komst van de landwachten, die op de hun eigen brutale wijze optraden, doch z<=o- als gelukkig heel vaak geen succes hadden De heer Fransman uit Amsterdam sprak nog een woord van dank voor de huis vesting in deze gemeente Voor hem als zoon van het oude Bondsvolk waren de bezettingsjaren wel zeer gevaarlijk ge weest. In het bijzonder bracht hij hulde aan de kinderen, die getoond hadden uitstekend te kunnen zwijgen en daarmee aan alle onderduikers onschatbare (Hen sten hebben bewezen. De dames Hilly Moesker en Nely van Dijk gaven op zeer aardige wijze weer hoe de ondergrondsche drukwerken wer den verspreid door de verschillende plaatsen. Het was jammer, dat Elly Rid der, die oorspronkelijk ook zou mee werken, op 't laatste oogenblik, wegens lichte ongesteldheid verhinderd was. Ook zij had evenals de beide anderen als Koeriersters de goede zaak groote dien sten bewezen. Een woord' van hulde voor deze dappere meisjes Tot slot sprak ds. van der Stoel nog een kort woord. Hij ziide blij ,te zijn dat hij een vijf maanden lang moest onderduiken, niet om het onderduiken zelf, maar om de ervaring opgedaan in dien tijd. Spr. vertelde in het kort waar hij had vertoefd en wat hij had mee gemaakt. Na het zingen van Gez. 29 sjoot ds. v. d. Stoel deze zeer geslaagde bijeenkomst om plm. 11 uur met 'dank zegging. Nationale feestdag Siddeburen De onvoorwaardelijke capitulatie van Duitschland werd ook hier Dinsdag op feestelijke wijze gevierd. Zoodra het bekend werd dat dit feit al direct eenigszins feestelijk gevierd zou worden, onderging het dorp in zeer korten tijd een ware gedaanteverwisse ling; overai werden vlagjes en quirlan- des door het dorp gespannen, terwijl enkele burgers zelfs op zeer verdienste lijke wijze hunne woningen in een fees telijke tooi brachten. Door enkele manschappen van de N.B.S. werd op zeer doeltreffende wijze het programma publiek gemaakt en werden tevens borden met diverse op schriften door het dorp gedragen. Dinsdagavond marcheerde het muzië<- korps „Halleluja" die in ruim 4 jaren niets van zich heeft kunnen laten hoo ren, door het dorp onder het spelen van de ons zoo dierbaar gebleven vader- landsche liederen, omstuwd door een groot deel 'van de dorpsgenooten die enthousiast de liederen meezongen. Om kwart voor twaalf deden de Schotsche Pijpers, van het Irisch regi ment of Canada, de ronde door een deel van het dorp ortder 't spelen van ver schillende liederen. Ook deze, voor de bevolking ongekende muziek werd enthousiast geapprecieerd. Daarna werd op het voormalig stations- emplacement het feestvuur ontstoken, ■waarvoor hónderden pakken stroo wa ren opgestapeld. Ter opluistering gingen mede twee poppeh, voorste lende Hitier en Mussolinie, onder luid gejuich van de omstanders in vlammen op. Tijdens dit feestvuur speelden afwisselend het rpuziekkorps en de Schotsche Pijbers Tot diep in de nacht gaf de jeugd blijk van hun uitbundige vreugde. Velen van hen begrijpen.thans eerst goed wat het wil zeggen „VRIJ" te zijn en lieten dit dan ook ondubbelzinnig blijken. Woensdagavond werd met medewer king van het muziekkorps „Halleluja" 'een volkszangavond gehouden voor de Ned. Herv. Kerk. Aan belangstelling viel niet te klagen, maar door verschillende omstandigheden is dat jammer ge noeg niet heelemaal tot zijn recht ge komen. Wellicht is dit mede te wijten aan de zeer korte voorbereiding. Een volgende keer beter! In de kerken werden 's avonds dank diensten gehouden. FEESTKLANKEN. In de oprijlaan van de Fraeijlemabotg te Slochteren gaf het Chr., Muziekcorps „De Woudklank" Maandagavond zijn eerste concert na een gedwongen zwij gen van 5 jaren. Vele leden waren jarenlang onderge doken geweest, doch bliezen thans hun vreugde uit. Immers dit eerste concert was een feestconcert gewijd aan de bevrijding van ons Vaderland. Na het spelen van het aloude Wilhel mus en het Eng. Volkslied „God Save the King", dat door het talrijk publiek met ontroering werd aangehoord, nam de burchtheer Mr. E. J. van der Hoop van Slochteren het woord en uitte in gloedvolle bewoordingen zijn vreugde over het feit, dat onze schoone Wold- streek werd bevrijd en schier onbescha digd uit de strijd tevoorschijn gekomen was. Na de bevrijding van ons Vader land heeft ®ns Volk thans de plicht z'n beste krachten te geven voor de bevrij- BELANGRIJK De pi. Comm. der N.B.S. te Slochteren maakt bekend, dat de eerstvolgende-uit betaling aan leden der N.B.S. zal plaats vinden op Dinsdag 15 Mei a.s. van 9 12 uur Marechaussee Kazerne te Sloch teren. Voor hen, die wegens dienst ver hinderd zijn zal uitbetaling plaatsvinden op Woensdag 16 Mei a.s. van 9 -12 u. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na genoemde dagen niet eerder wordt uitbetaald dan 15 Juni a.s. De PI. Comm. der N.B.S. B E K E ND M A K I N G De Wnd. Burgemeester van Slochteren brengt ter kennis van de ingezetenen dat - van de Brandstoffencoinmissie te lloogezand op 7 Mei j.I. bericht is ont vangen, dat momenteel aan particulieren nog geen brandstoffen voor kookdoel- einden kunnen worden afgegeven. De Commissie hoopt evenwel spoedig voor dit doel een bon te kunnen aan wijzen, hetwelk dan door middel van een publicatie algemeen bekpnd zal wor den gemaakt. Alleen voor dringende ziektegevallen kan men zich nu reeds wenden tot den Burgemeester. Slochteren, 11 Mei 1945. De Wnd. Burgemeester voornoemd, Garrelts. De Wnd. Burgemeester van Slochteren maakt bekend, dat ieder, die thans door de een of andere omstandigheid nog niet weer werkt, zich onverwijld dient te melden op het Arbeidsbureau te Sloch teren. Slochteren, 12 Mei 1945. De Wnd. Burgemeester voornoemd, GARRELTS. ding van ons Indië. Spr eindigde met God dank te brengen voor Zijn groote weldaden. Hierna speelde het muziekcorps een aantal Vaderlandsche liederen, waarna de burchtheer nogmaals het woord nam en zich richtte tot de aanwezige Cana- deesche-officieren en soldaten en hen op geestdriftige wijze dankte voor alles wat zij deden voor ons Vaderland. Deze toespraak werd door de Cana- deezen stram in de houding aangehoord. Het wa§ een indrukwekkend moment. Hoogst voldaan keerde het talrijk pu bliek huiswaarts. Een woord van lof is hier op z'n plaats voor de leden van „de Woudklank", die na 5 jaren niet geoefend te hebben, zich op zulk een schitterende wijze van hun taak kweten. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het groote nieuws van de afgeloopen week is vanzelfsprekend de totale en on voorwaardelijke overgave van Duitschland Maandagmorgen om 2.41 uur werd de capitulatie geteekend in een school te Reims in Frankrijk. Colonel-generaal Jodl, chef van de eigen militaire staf van Hit-

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 4