ten einde zijne bedoelingen te verwerke lijken, menschen gebruikt, en daarom zijn wij hier, om U onze erkentelijkheid uit te spreken voor Uwe komst. Reeds voor jaren, maar meesj geduren de den oorlog, hebben wij gehoord van Uw prachtig land, een van de meest gewichtige deelen van het Keizerrijk, het grootste, dat de wereld ooit aan schouwde, en onze betrekkingen met Canada, dateeren uit oude tijden, een feit, dat slechts weinig bekend is, maar toegelicht door het zeer interessante boek „Anglo-Nederlandsche betrekkingen sinds de oudste tijden tot den dood van Koning Willem III", hetgeen aantoont, hoe vele inwoners van de Nederlanden over kwamen naar Groot-Brittanië in die dagen. Het is zeer belangrijk, dat deze feiten bekend worden ..over geheel ons land, bijzonder in deze tijden in welke steeds werd gesproken over de betrekkingen die wij hebben met onzen oostelijken nabuur. Wij voelen ons aangetrokken tot Uwe vrije instellingen en de geeste lijke gesteldheid van uwe natie, en zoo is het, dat wij U begroeten als broeders, die tot ons kwamen van verre weg over den Oceaan om ons te helpen tot her winning der vrijheid, naar welke wij zoo zeer verlangden. Wij danken U op dit oogenblik met geheel onze harten voor 't geen gij voor ons hebt gedaan, hetgeen wij te meer waardeeren, wanneer wij denken aan zoo menigeen uit Uw land, die zijn leven gaf voor de vrijheid der volkeren, en wij verzekeren U dat wij het zullen vertellen aan onze kinderen en kleinkinderen. God zegene Canada en het Britsche Keizerrijk. Leve Canada!, hoera, hoera! De Canadeesche Brigadier beantwoord de deze rede met de volgende woorden On this happy and momentous day it is a privilege for Canadians to be in Holland. Holland, who gave us our King William 111, the country that so many of the early settlers of America came from, the land whose patriots have held firm through five years of occupation. It is1 a pleasure for us tcr know that your Princess Juliana sought refuge with us from the savage horde and that the birthplace of one of her children is a part of Ottawa that is forever Holland. At oool hrs this morning the cease fire sounded and two days ago all the Germans left in Holland surrenderet to £ield Marshall Montgomery. This is great cause for rejoicing but it is only the beginning. Now all right thinking men must give their every thought and energy to the establishment of a brotherhood of man kind that will overcome the human lust for personal power and guarantee to all peoples the freedoms of thought and speech and from fear and want. In the performance of this task our respective peoples must draw ever closer together in friendly relations. May God guide us and help us in this our most momentous task. Hieronder volgt de vertaling van ne venstaande rede Burgemeester en ingezetenen van de gemeente Slochteren 1 Op deze gelukkige en gedenkwaardige dag is het een voor recht voor Canadeezen om in Nederland te zijn, Nederland, dat ons onze koning Willem lil heeft gegeven, het land waar vandaan zoovele van de eerste colonisten in Amerika kwamen, het land weiks va derlanders zich verzet hebben gedurende vijf jaren bezetting. Het is ons een ge noegen te weten, dat Uw Prinses Juliana een toevluchtsoord bij ons zocht voor de woeste horde der Duitscners, en dat de geboorteplaats van een van haar kinde- rèn is een* deel van de prov. Ottawa, dat nu voor altijd Ned. grondgebied is. In de vroege morgenuren van deze dag klonk het .staak het vuren", en twee dagen geleden gaven al de Duitschers, die nog in Holland waren zich over aan Veldmaarschalk Montgomery. Dit is een groote oorzaak van vreugde, maar het is slechts een begin. Nu moeten alle weldenkende men schen al hun gedachten en energie geven aan het oprichten van een broederschap der menschheid die de menschelijke lust tot persoonlijke macht zal overwinnen en aan alle volkéren de vrijheid van ge dachte en spreken te garandeeren en verlossen van vrees en nood. In het vol brengen van deze zaak, moeten onze wederzijdsche volken steeds dichter bij elkander komen in vriendschappelijke betrekkingen. Moge God ons leiden en helpen' in deze onze meest belangrijke taak. (3 werf Hiep hiep hoera voor Neder land). Tot besluit werden de beide Volkslie deren, „het Wilhelmus" en het „God save the King" gespeeld, waarmee deze indrukwekkende plechtigheid, die enig is. in de annalen van de geschiedenis van de Woldstreek, geëindigd. Voorwaar een onvergetelijk oogenblik op deze dag, dat aan onze kleinkinderen nog zai verteld worden. De Canadeesche Commandant, die zichtbaar ontroerd was, zeide er van een historisch moment 1 DE KINDEROPTOCHT Ondanks de zeer korte'tijd van voor bereiding kan de optocht der schoolkinde ren als zeer geslaagd worden beschouwd. Er werd deelgenomen aan deze op tocht door de Geref. en Openbare sctiooi van Schildwolde, de Chr. en Openbare school te Slochteren, de openbare school te Froombosch en Kolham, en ook zelfs uitOve'rschild was men van de jChr. school gekomen met vier wagens. Het verras sende was, dat terwijl eerst 's avonds van te voren het feestprogramma kon bekend gemaakt worden, er ,zuik een spontane deelname aan de optocht was, dat niet minder dan 35 min of meer ver sierde wagens in den stoet meereden. Vanaf het arbeidsbureau te Slpchteren ging de onafzienbare optocht naar de Slochtertoren, daarna Tetour naar de toren van Schildwolde en zoo terug naar de stationsweg te Slochteren. De optocht werd opgeluisterd door de vroo- 1 ijk muziek van het Chr. muziekcorps „de Woudklank". Ook namen de man schappen der N.B.S. aan deze optocht deel. Het geheel maakte /en prettige, vroolijke indruk. Niet weinig droegen daartoe de kinderen bij, die hun vreugde naar hartelust konden uiten, wat ze dan ook rijkelijk hebben gedaan. Het was een lange rij van juichende met oranje- getooide en met vlaggen zwaaiende kin- fleren, waarvan velen voor het eerst van hun leven zooiets meemaakten. Hoe straalden de oogen, vooral van de klei nere kinderen, van levenslust en onbe zorgdheid alsof ze het voelden een vreugdevolle tijd tegemoet te gaan. Geve God dat dit zoo mag zijn en wij onze kinderen in de naaste toekomst dikwijls zoo mogen zien genieten van de nooit ge noeg te waardeeren vrijheid. De feestelijke bijeenkomsten Woensdagavond 9 Mei om half acht is irf de Ned. Herv. Kerk te-Slochteren op waardige wijze in een feestelijke bijeenkomst uiting gegeven aan de vre- desstemming die hier heerst. De leiding berustte bij Ds. Lieve, die liet zingen Ps. 75 1 en 4. Hierna opende hij met gebed en sprak een welkomstwoord tot de schare, die 't kerkgebouw geheel vulde. De heer G. H. Drese bepaalde zijn gehoor, bij de eenheid waarnaar in de toekomst moet worden gestreefd, terwijl W. Weerts vooral de dank aan God beklemtoonde. Mr. v, d. Hoop van Slochteren sprak over de groote voorrechten die het Nederlandsche volk is deelgeworden in de loop der eeuwen onder de energieke leiding van ons geliefd Oranjehuis. Piet Schuring vertelde over zijn onderduikersperiode met al zijn voor-en nadeelen. Het Herv. Kerkkoor gaf eenige gepaste liederen ten beste, mej. Schei- dema verrastte 't publiek met een pot- pouri en de heer Scheringa gaf een paar niet onverdienstelijke solonummers. Zeer passend was de declamatie van Ds. Beijer. Het geheel werd afgewisseld door veel samenzang van de bekende oranje liederen. 't Was dan ook reeds behoorlijk don ker geworden, toen Ds. Lieve zijn slot woord sprak, de twee bekende couplet ten van Wilhelmus liet zingen en eindigde met gebed. Een herdengkingsavond werd ook ge houden in de Ned. Herv. Kerk teSehildw. Deze avond werd geleid door Ds. Zui- derduyn, terwijl het Slochter gemengd koor het gezellig samenzfjn verhoogde door het "zingen van eenige liederen. Verder werd door den WelEd. Gestr. Heer Mr. van der Hoop van Slochteren een herdenkingsrede uitgesproken. Ds. Beijer gaf eenige declamaties ten beste. De wnd. Burgemeester, de heer Garrelts bracht hartelijke dank voor de zoo spon tane uiting van de feestvreugde en voor de gepaste hêrdenking van de bevrijding van ons Werelddeel. Men had op dezen (Vervo g op de 4e pag.)

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 5