Hieronder geven we eerst de volledige Engelse tekst, daar de schrijver ons vrien delijk verzocht een exemplaar van de „Vrije Woldstreek" als souvenir mee naar Canada te mogen nemen. Het is prettig voor hem, dat hij zijn „overdenkingen" daar in z'n eigen taal terug vindt. We hebben getracht zijn indrukken zo goed mogelijk voor U te vertalen, wat niet altijd even gemakkelijk was, daar zelfs één zijner mede militairen verklaarde, dat Corporal de Pava geen „alledaags" Engels schreef. Intussen danken wij Corpo ral de Pava hartelijk voor zijn bijdrage. „Corporal de Pava, the people of Slochteren thank you very much for your splendid report(„Korporaal de Pava" de bevolking van Slochteren dankt U zeer voor Uw prachtig verslag.) CANADIAN REFLECTIONS For the Canadian soldiery at present in Slochteren the stay here is indeed a pleasant one. For the past year or so the Canadians have been moving about Europe, never stopping at one place for longer than a few days, in Italy the Ca nadians found a people whose standard of living was amazingly low compared with that of Canada. Allied soldiers we re regarded more generally as invaders rather than liberators. As a result, the door to Italian social life and communal affairs was closed, and life for the sol dier was non too pleasant. On proceeding to North West Europe, however, the sitution became more favourable, and the Canadians found themselves once more among friends. Canadians were anxious to see Holland, for in this beautiful country there are sights which are not duplicated elsewhe re in the world. There is not a Canadi an who has not read of Holland in his school books, and windmills, wooden shoes and canals have become synono- mous with the name of this country. On arrival in Holland the Canadians were not disappointed at what they saw. True, there were the windmills, the ca nals, the wooden shoes with turned up toes, just as we had all read aboutbut, in addition, there was extended to us a welcome and a hospitality, the warmth of which was totally beyond anticipation. Canada is a vast country, so it is not altogether surprising that many scenes should be reflected here in the vicinity of Slochteren, for the soldiers here come from every part of Canada. To the soldier from the east cost of Canada the barges and canal craft are to him a part of his home life. Soldiers from the prairies find the flat fertile land reminiscent of the wheat belt, and the soldier from the Canadian cities find the splendid roads of Holland a pleasant speed-way. The windmills of Holland are of pri mary interest to Canadians, for only in rural districts of Canada is the wind harnessed by small windmills to pump water from the ground for livestock or to generate electricity. In certain parts of Canada there are canal systems for irrigation purposes, and also larger canals within the St. Lawrence waterway, but nowhere is there a canal system such as there is in this part of Holland. It seems as though one is unable to leave the road because of the canals on either side. It is gratifying that so many Dutch people speak English Although language tends to invoke a social bar, it does not adversely affect the warm feeling of close friendship which exists between us today. The good people of Slochteren are understating and tolorent, and to the Canadian whose good fortune it is to be here it is comparable to being among our own home folk. The hardship of being away from our homes in Canada is lightened by the privilege of being in this lovely communitij. The pleasant happenings which occur daily are related to our families at home by letter, and when the story of our stai] here has been told and retold in Canada the pleasant memories of our visit in Holland will long linger with the Canadian soldiers now in Slochteren. Cpl. De Pava, H. C.M.S.C. CANADESE OVERPEINZINGEN. Voor de Canadese soldaten, die op 't ogenblik in Slochteren zijn, is het ver blijf hier inderdaad zeer aangenaam. Gedurende ongé;eer een jaar lang hebben de Canadezen nu reeds Europa doorgetrokken, nooit langer dan enkele dagen op één bepaalde plaats verblijvend. in Italië vonden de Canadezen een volk, welks levensstandaard verbazing wekkend laag was vergeleken met die van Canada. Geallieerde soldaten werden er in den regel meer beschouwd als in dringers dan als bevrijders. Het gevolg hiervan was dat de deur tot het Itali aanse sociale en maatschappelijke leven gesloten was en het leven voor den so'daat er niet bijzonder plezierig was. Bij het bereiken van Noord-West-Fu- l ropa werd de toestand echter gunstiger en de Canadezen bevonden zich weer eens onder vrienden. De Canadezen waren verlangend Ne derland te zien, want in dit prachtig land zijn bezienswaardigheden, waarvan men de weerga nergens elders in de wereld aantreft. Er is geen Canadees, die niet in zijn schoolboeken van Nederland gelezen heeft en bij het horen van windmolens, klompen en kanalen, denken we dadelijk aan de naam van dit land. Bij hun aankomst in Nederland werden de Canadezen niet teleurgesteld door hetgeen ze zagen. Waarlijk, daar waren de windmolens, de kanalen, de klompen met omgekrulde punten, juist zooals we er van gelezen hadden, maar bovendien, er werd ons een welkom en gastvrijheid bereid, waarvan de warmte alle ver wachtingen verre overtrof. Canada is een uitgestrekt land," daar om is het niet te verwonderen, dat veel tafrelen uit Canada hier in de omtrek van Slochteren zouden worden terugge vonden, want de soldaten hier komen uit ieder gedeelte van Canada. Voor de soldaat van de Oost kust van Canada zijn de schuiten en schepen, die de kanalen bevaren, een stuk van z'n eigen leven thuis. Het vlakke vruchtbare land echter doet de soldaten van de prairies denken aan de tarwevelden uit hun eigen land en de soldaten van de Canadese steden vinden de prachtige Hollandse wegen aangename wegen voor hun snelverkeer. De Hollandse windmolens mogen zich wel in de bijzondere belangstelling der Canadezen verheugen, want slechts in landelijke districten van Canada wordt de kracht van de wind aangewend om door middel van kleine molens het grond water op te pompen voor het vee of om electriciteit op te wekken. In sommige gedeelten van Canada zijn er kanalenstelsels voor bevloeiïngsdoel- einden en ook bredere kanalen binnen het stroomgebied van de St. Lawrence- rivier. Maar nergens is er een kanalen- stelsel als hier in dit gedeelte van Ne derland. Het schijnt soms alsof het onmogelijk is de wegen te verlaten vanwege de kanalen aan iedere kant. Het is heel prettig, dat zoveel Neder landers Engels spreken. Ofschoon het verschil van taal vaak een goede samen leving in de weg staat, oefent ze toch geenszins een nadelige invloed uit op de warme gevoelens van innige vriendschap welke er thans tussen ons bestaat. De goede menschen van Slochteren zijn verstandig en verdraagzaam en voor ons Canadezen, die het geluk hebben hier te zijn, is het alsof we onder ons eigen volk zijn. Het harde lot zo ver van onze tehuizen in Canada te moeten vertoeven, wordt verzacht door het voor recht van ons te mogen bevinden in deze lieflijke gemeenschap. De prettige gebeurtenissen die dage lijks plaats vinden, worden per brief aan onze families thuis verhaald en als de geschiedenis van ons verblijf hier, in Canada is verteld en nog eens vertéld, zullen de aangename herinneringen van ons bezoek aan Holland bij de Canadese soldaten, die thans in Slochteren zijn, lang blijven voortleven. Schildwolcle. Gisteravond kwam een aantal jonge lingen bijeen in de lokalen achter de Gcref. Kerk, om te komen tot her-np richting van de beide jongel. vereen. „S.D.G" en „Josia". Sinds Juli '42 waren de vereen, door de Duitsche instanties ontbonden, doch de vrienden besloten nu om de zoo nut tige arbeid ongeveer op de oude voet weer aan te vangen. In de plaats van H. G. Kleefsman, die de J.V. „Josia-1 vanaf de oprichting in 1920 als voorzitter geleid had en deze functie niet opnieuw wenschte waar te nemen,

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 2