DE VRIJE WOLDSTREEK ZATERDAG 23 JUNI 1945 No. 8 CHRISTELIJK VOLKSBLAD VOOR DE GEMEENTE SLOCHTEREN Voortzetting van de „WEEK-OVERZICHTEN", verschenen in bezettingstijd Redactie- en administratie-adresDrukkerij J. Steenhuis - Schildwolde Abonnementsprijs 90 cent per kwartaal Advertenties 9 cent per mM. Asdodisch spreken. In Neh. 13 24 verhaalt de profeet, hoe hij bij het volk van Israel stuitte op men- schen, wier kinderen de Joodsche taal niet eens goed konden spreken. „Hun kinderen spraken half Asdodisch", zoo lezen we. Asdod was een Filistijnsche stad, waar een taal gesproken werd, die in breeden omtrek in dat heidensche land als omgangstaal werd gebruikt. Maar waar de profeet Nehemia zoo van schrok, en waarover hij zoo diep verontwaardigd was, was, dat hij hoorde hoe Joodsche kinderen een taaltje spraken.dat doorspekt was met allerlei Asdodische woorden. Er waren blijkbaar vreemde invloeden aan het werk, dat die kinderen zoo half en half de taal spraken van die heidensche stad. En bij zijn onderzoek bleek hem, wie die invloed uitoefende. Hun vaders waren getrouwd met allerlei heidensche vrouwen. Natuurlijk was het niet de taal op zich zelf, die Nehemia zulk een onrust inboe zemde. Dat koeterwaals, dat die kinderen spraken, wees er op, welk een invloed die heidensche moeders hadden in de gezinnen. Want met die taal leerden die moeders hun natuurlijk ook de heidensche zeden en gewoonten. Dat half Asdodisch spreken van die kinderen gaf veel te denken. Het waste vreezen, dat die kinderen, die nu half heidensch spraken, ook half of geheel heidensch leerden denken, en straks grooi geworden, den God des Verbonds en Zijn dienst zouden vergeten. De stad Asdod is reeds lang tot stof vergaan. En de kennis der Asdodische taal is reeds lang verloren geraakt. Maar het verschijnsel deed zich voor de oorlog menigmaal voor, dat menschen, hoorende bij het volk van God, „in Je ruzalem geboren" half Asdodisch spraken. Hun denken en spreken was niet van vreemde smetten vrij. Van christelijken huize, lid van een christelijke kerk, zou men verwachten, dat Gods Woord invloed zou hebben op heel hun levenswandel. En dat zij ook bij de beoordeeling van de staatkundige en maatschappelijke vraagstukken zich zouden laten leiden door de vraagwat wil de Heere, dat wij doen zullen Maar juist op politiek en maatschap- Wat vraagt Nationaal Herstel? Doet aan de getroffenen wel pelijk terrein zag men ze beginselen hul digen, en praktijken in toepassing brengen die lijnrecht ingingen tegen wat de Heere in Zijn Woord van ons vraagt. En in de beoordeeling van de dingen van den dag spraken ze „half Asdodisch", kwam uit dat ze puur wereldsch dachten. Het was wel duidelijk, dat hier vreemde invloeden aan het werk waren. O neen, het was ditmaal niet de invloed van heidensche, Asdodische of Moabieti- sche vrouwen. Dat was alles wel in orde. Maar het was de dagelijksche invloed van het z.g. „neutrale" dagblad. Dat werd van a tot z gespeld. En was het nog maar neutraalMaar neutraliteit is onmogelijk. Er is niemand, die in zijn spreken en schrijven en be- oordeelen van de dagelijksche dingen niet van bepaalde beginselen uitgaat. En zijn die beginselen niet die van de Heilige Schrift, dan gaan ze daar tegen in. Druppel voor druppel werd het vergif ingegeven. Zoodat de slachtoffers het zelf niet merkten. Nog luide riepen, dat zij er best tegen konden, en de verderfelijke sfeer op hen geen invloed had. Maar men kon merken, dat ze op politiek en sociaal terrein heelemaal geen beginsel hadden. Of nog erger, van heel andere beginselen uitgingen, dan men, krachtens hun chris telijke naam, van hen mocht verwachten. De oorlog heeft ons voor heel wat de oogen geopend. De „neutraie" krant liet zich maar al te gemakkelijk gelijkschakelen De Duitscher kende de kracht van de dagelijksche injectie met vergif. Gelukkig was er in ons volk genoeg afkeer van het nazi-beginsel, zoodat de afweer sterk is geweest. Maar elk beginsel, dat niet leeft uit Gods Woord, dat in wezen daar tegen in gaat, heeft dezelfde vergiftigende kracht. Zullen we voortaan waakzaam zijn tegen alles wat half of heel „Asdodisch" spreekt? Zullen nu voortaan menschen, die God willen dienen, ook gaan vragen christelijke voorlichting op alle terrein des levens? Zullen wij voortaan steunen en bestu- deeren de christelijke pers Opdat Gods volk Gods eere zoekt in kerk en staat en maatschappij, en, in- plaats van „half Asdodisch" spreekt de tale Kanaans Onze Jeugd. Aan onze jeugd is de oorlog gedurende de laatste 5 jaar allerminst zonder scha delijke invloeden voorbijgegaan. Vele waren de verderfelijke invloeden, waaraan de jeugd dagelijks blootstond, en waartegen wij als ouders en opvoeders vaak niet streng genoeg zijn opgetreden. Dit is gemakkelijk gezegd, maar de taak was in oorlogsjaren ontzettend moei lijk en zal thans in de komende jaren nog zwaarder worden. Immers, onze kinderen leefden in een wereld, waarin het scheen, of ongerech tigheid en misdaad geoorloofd waren. De Wild-west verhalen waren vaak kinder spel vergeleken bij hetgeen onze jeugd in hun onmiddellijke omgeving meemaakte Meermalen maakte zij mee, dat jeugdige personen zonder noodzaak werden ver moord. Dagelijks zag zij de landwacht jagen op hun eigen broers, vaders of kennissen. Zij zagen hun vaders gedwon gen werken, ook saboteeren. Diefstal werd een heel gewoon iets. Radio's, fietsen, kleding, huishoudelijk goed, alles werd straffeloos gestolen. Cultnurwaarden wer den opzettelijk vernield. Is het een wonder, dat onze jeugd, die dit alles zag gebeuren, er door beinvloed werd? School werd niet gehouden, dus tijd genoeg om alles in oogenschouw te nemen. Zonder opzicht van vader of moeder, zonder de groote invloed die het onderwijs op de jeugd kan uitoefenen, zwierven de kinderen doelloos rond om tenslotte ook hetgeen zij zagen in prak tijk te brengen. Dikwijls kwam de jeugd thuis met brandhout, waaraan zoo groote behoefte was, zoodat inplaats van straf voor de misdaad, vaak een aanmoediging tot her haling of voortzetting werd gegeven. Het gestolene was immers ook door de Duit- schers gestolen en daarom mocht men het gerust terugnemen. Doch ook andere goederen, die niet door de Duitschers waren gestolen, doch van de gemeenschap waren, werden niet gespaard. Het begrip eerlijkheid, gemeenschapszin en ridderlijkheid raakte volkomen zoek en werd door ons vaak niet voldoende aangekweekt. De tijd van verschrikkingen is thans voorbij, we hebben gejuicht, we hebben ons vroolijk gemaakt, we hebben samen feest gevierd. Ook de jeugd was blij, de oorlog was afgeloopen. Veel wat anders niet te krijgen was, zou nu weer voor't grijpen liggen, er was weer een toekomst. Doch alles heeft zijn bestemde tijd, ook de opbouw van ons vaderland. Nu openbaren zich bij menig kind din gen, die wij niet gaarne bij volwassenen, doch ook bij onze kinderen niet gaarne zien. Zij zijn ongehoorzaam, oneerlijk, enz. Nu komt voor vele ouders de moeilijkheid aan om eigenschappen door henzelf min of meer aangekweekt te helpen afleeren. Ouders bespreekt alle moeilijkheden open en klaar met uw kinderen. Indien U zelf aan hun verkeerde daden mee schuld hebt, zegt het hun dan en wijst er hen op datgene dat in oorlogstijd oog luikend werd toegestaan, verkeerd is ge weest, ook uw toegeeflijkheid. Leert Uw kinderen gehoorzamen, duldt van hen geen halfheid en laat ze terug- De Woldstreek bovenaan Ook als we helpen gaan brengen wat hen niet eerlijk toekomt. Het onderwijs kan ook in deze van groot nut zijn door telkens als dit maar eenigs- zins kan te wijzen op het verkeerde van bedoelde eigenschappen. Geeft Uw kindeten echter in de aller eerste plaats een Godsdienstige opvoe ding, immers daarvan gaat de grootste kracht uit. Indien Uw kinderen onder het evan gelie van Christus worden opgevoed, zullen Uw gezin en de maatschappij er de gezegende werking van ondervinden. Uit een gezond Godsdienstig leven vloeien voort: gebondenheid aan Gods wetten, liefde tot de naaste, reinheid, eerlijkheid. Welk ouderpaar of opvoeder zou de hun toevertrouwde kinderen niet gaarne zien opgroeien bij deze eigen schappen Schoolraad v.d. School m.d. Bijbel Van de schoolraad voor de scholen met den Bijbel kwam bericht binnen, dat hij zijn taak heeft hervat. De 4 Moderamen leden waren door de Duitsers gevangen Eenomen en op 1 Maart 1942 hadden de 'uitsers verdere actie van de schoolraad verboden. Thans begint ook voor de schoolraad weer een nieuwe tijd. Mr. J. J. Hangelbroek, die ook gevangen heeft gezeten, heeft zijn arbeid als secr.- pennm. hervat. Moge de schoolraad in deze moeilijke tijden, evenals voorheen, de schoolbe sturen en het personeel met raad en daad ter zijde staan tot heil van ons Christelijk onderwijs.

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 1