SCHILDWOLDE: J.l. Vrijdagav. wertf in het café Spanninga opgericht een buurt vereniging voor de Meenteweg alhier. O n- geveer30 personen traden onmiddellijk als lid toe verwacht wordt echter dat dit getal veel grooter zal worden. Een bestuur werd gekozen bestaande uit de heren K. Wil- kens, K. Hoogakker, H. Smedes, J. Bouw man en G. Roelfsema. Het doel der Buurt vereniging is om bij feestelijkheden ge- zamelijk de Meenteweg te versieren en wat er meer valt te doen om een feest goed te doen slagen. Verder zal de ver- eeniging de belangen van de Meenteweg behartigen waar zulks maar noodzakelijk zal blijken. S1DDEBURENDe vorige week werd in het Herv. Jeugdgebouw, een vergade ring gehouden, om te komen tot weder oprichting van de C.B.T.B. alhier. De heer P.Meijer Lzn. opende de vergadering, wierp een terugblik over de vijf oorlogs jaren, in verband met de organisatie der C.B.T.B. Op duidelijke wijze werd naar voren gebracht welk een strijd er gevoerd moest worden tegen de nazificeerings- pogingen van de bezetter. Vervolgens werd er op gewezen, dat thans in bevrijd Nederland ieder Christen- boer en Tuinder tot taak heeft mee te werken aan de wederopbouw van onze Christelijke Boeren- en Tuinders-Bond. Hierna werd het woord gevoerd door de Weleerw. Heer Ds. de Vries Herv. pred. alhier die weesop de groote waarde van het Christelijke beginsel ook op maatschappelijk terrein. En hoewel deze beginselen al de eeuwen door dezelfde blijven, moeten ze bij elke nieuwe ont wikkeling als uitgangspunt gelden. Verder werd er nog verslag uitgebracht over de onlangs te Groningen gehouden Hoofdbestuursvergadering o.a. over het nieuwe looncontract, de richtprijzen enz. Er traden heel wat nieuwe leden tot de afd. toe. Na de verkiezing van een nieuwe voorz. en secr., waartoe verkozen werden de heeren H. H. Koop landb. Tjuchem en R. Huizinga Tuinder Siddeburen werd de vergadering door Ds. de Vries met dankgebed gesloten. Wie 't lijden verzacht, geeft ons Volk nieuwe kracht. BUITENLAND. UIT VERRE OOSTEN. De Geallieerden maken op Borneo snelle vorderingen. Een groote geall. vloot is op weg naar Borneo's Oostkust naar de groote havenstad Balik-papan, op welke plaats 130 ton bommen wer den geworpen. Nader wordt gemeld, dat de strijd op Okinawa zoo goed als geëindigd is. De Amerikanen maakten 2500 gevangenen. Voor de Japanners een buitengewoon groot aantal. In de regel vechten ze zich liever dood. De Am. verloren bij de strijd om Okinawa 21 schepen. Sjang hai, Kanton, Balikpapan werden opnieuw gebombardeerd. BELGIE. Koning Leopold van Belgie heeft ver klaard geen afstand van de troon te willen doen. Een zeer groot deel van het Belgische Volk wenscht hem echter niet als Koning terug, daar hij gedurende de bezettingstijd zich niet positief ge noeg zou hebben gedragen. Zijn betrek kingen tot de Duitschers waren nogal vriendschappelijk. De Katholieken zullen waarschijnlijk een eventueele terugkeer van den Koning toejuichen. Met belang stelling zien wij de gebeurtenissen in Belgie tegemoet, daar deze zeer span nend kunnen worden. De Vakvereen. zullen Zaterdag een massademonstratie te Brussel houden. Zij eischen aftreding van den Koning. Ook wordt reeds met staking gedreigd. Socialisten, en Com munisten eischen aftreding van den Ko ning. SAN FRANSISCO. Het ontwerp handvest voor de We reldvrede werd met algemeene stemmen aangenomen. Dinsdag a.s. zal Pres. Tru man de Conferentie van San Fransisco sluiten. RUSLAND-POLEN. De besprekingen tusschen Rusland en Polen inzake de vorming van één Poolse regeering vorderen zeer goed. Men ver wacht spoedig volkomen overeenstem ming. FRANKRIJK. De Gaulle heeft aan Fransche officie ren verboden Britsche onderscheidings teekenen te aanvaarden. Dit wijst er op dat de verhouding Eng.-Frankrijk nog niet weer geheel in orde is. BEKENDMAKINGEN. Aangifteplicht Roerend bezit van vijanden en Landverraders. Bureau van de Roerende Goederen van vijanden en Landverraders voor het Ooste lijk en Westelijk deel der gem. Slochteren. De burgemeester van Slochteren, in op dracht van het Nederlandsche Militair Gezag, maakt het publiek met de meeste nadruk er op attent, dat een ieder, die roerende goederen van vijandelijke onder danen, N.S.B.-ers of andere landverraders onder zich heeft, verplicht is, hiervan on middellijk aangifte te doen aan bovenge melde bureaux. Deze aangifteplicht geldt bovendien voor een ieder, die inlichtingen of aan wijzingen kan verschaffen omtrent deze goederen, indien zij uit gebouwen of woningen zijn ontvreemd of elders zijn opgeslagen, waar zij zich ook bevinden. Art. 44 E 133 stelt het nalaten van de aangifte als misdrijf strafbaar met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste f 50.000. Bijaldien iemand kennis draagt van handelingen, welke tot strekking hadden of hebben, goederen aan inbeslagneming te onttrekken, dient hij eveneens hiervan het bovengemelde bureau kennis te geven. Als administrateur van het Bureau Oos telijk deel treedt op de heer J. Fokkens, administratiekantoor te Siddeburen (Ou- deweg) en van het Bureau Westelijk deel de heer J. R. Ridder te Slochteren. Degenen, die nog vorderingen hebben op of schuldig zijn aan de in hechtenis genomen politieke gevangenen worden verzocht dit mede te deelen aan den be trokken administrateur vóór 30 Juni 1945. De Burgemeester voornoemd KROL. REGISTRATIE VAN KINDEREN Helpt Nederland herrijzen door and'ren een dienst te bewijzen. BEKENDMAKING van den RIJKSTUIN- BOUWCONSULENT v. Gron. en Drenthe. Volgens mededeeling van den Chef van den Staf Militair Gezag is gebleken, dat in vele deeien van het land groote anntallen kinderen zijn, die niet onder het directe toezicht van hun ouders of wettige voogden staan. Teneinde hiervan een juist overzicht te krijgen moeten al deze zich in de gemeente Sloch teren bevindende kinderen geregistreerd worden en wel zij wier namen beginnen met de letters: A tot en met D op 25 juni 1945 E j, J 26 K O 27 P !1 >1 U 28 V Z 30 ter gemeente-secretarie, des voormiddags van 9—11 uur. Tot de hierboven bedoelde kinderen, waar onder te verstaan personen beneden 18 jaar moeten geacht worden te behooren a. kinderen van N.S.B.-ers, waarvan één of beide ouders van hun vrijheid zijn beroofd, onverschillig of deze ouders in de provincie Groningen of in een andere provincie thuis behooren b. de uit andere provinciën afkomstige kin deren, die in deze gemeente tijdelijk huis vesting hebben gevonden. De onder b) bedoelde kinderen kunnen in de navolgende categorieën worden ondergebracht: le zij, die door de I.K.O. geplaatst zijn geworden 2e zij, die door den Ned. Volksdienst zijn geplaatst geworden 3e zij, die als evacué's in deze gemeente zijn aangekomen 4e zij, die door bemiddeling van bedrijven (post en enkele groote particuliere be drijven) naar deze gemeente overge bracht zijn 5e zij, die op eigen gelegenheid naar deze gemeente zijn afgereisd (de z.g. wilde kinderen) De registratie strekt zich niet uit over de kinderen, bedoeld onder b, 3e, die met hun ouders of één daarvan in dezelfde woning zijn opgenomen. Bij de registiatie moeten de navolgende ge gevens worden verstrekt A. betreffende het kind naam en voornamen, jaar en dag van geboorte, geslacht, gods dienst, plaats van herkomst (met volledig adres) B. betreffende de ouders of voogdnaam en voorletters, vermoedelijk tegenwoordig adres, godsdienst, beroep C. betreffende de pleegouders naam en voor letters, volledige adr., godsdienst en beroep D. de reden waarom het kind buiten het toe zicht van ouders of voogd staat (b.v. we gens voedselgebrek naar deze gemeente gekomen, ouders door Duitschers gede porteerd, ouders geinterneerd enz.) E. door wie het kind bij de pleegouders is geplaatst (b.v. I.K.O., N.V.D., P.T.T. enz.) Slochteren, 19 juni 1945. De wrn. Burgemeester v. Slochteren, KROL. Benzineverstrekking voor kweekers. De Rijkstuinbouwconsulent voor Groningen en Drenthe maakt bekend, dat de kweekers in de prov. Groningen en Drenthe, die benzine noodig hebben voor hun motorpompinstallatie voor het besproeien van kassen en bakken en die voor dit doel geen gebruik kunnen maken van electrische stroom, zich tot zijn Bureau, Emmaplein 1 te Groningen, kunnen wenden voor het verkrijgen van een aanvraagformulier. Zij, die in de afgeloopen maand reeds een toewijzing hebben ontvangen, zullen zonder aanvrage een zoodanig formulier toegezonden krijgen. De Rijkstuinbouwconsulent; J. Heemstra. Door den Militairen Commissaris van het district Appingedam omvattendeAdorp, Ap- pingedam, Baflo, Bedum, Ten Boer, Bierum, Delfzijl, Eenrum, Ezinge, Kantens, Klooster buren, Leens, Loppersum, Middelstum, Noord- dijk, Oldehove, Stedum, Slochteren, Uithuizen, Uithuizermeeden, Ulrum, Usquert, Warffum, Winsum, 't Zandt is op 8 Juni 1945 een Di stricts Advies Commissie voor de zuivering van het gemeentelijk personeel geinstalleerd. Deze commissie is als volgt samengesteld D. H. R. Harrenstein, Bierum, Voorzitter. R. S. Siemens, Uithuizermeeden. J. Ge;rling, Us quert, T. van Eerden, Loppersum. C. Slager, Oldehove. Ds. G. J. Paul, Saaxum. Aan de commissie is als secretaris toegevoegd Mr. D. W. C. van der Velde te Groningen. Schriftelijke zoo uitvoerig mogelijk gemoti veerde klachten betreffende onvaderlandsch gedrag van gemeente-ambtenaren gedurende de bezettingsperiode kunnen vóór of op 25Juni a.s. bij den voorzitter, den Heer D. H. R. Harrenstein, Spijk, F 4, worden ingediend. Het is dringend noodzakelijk, dat ieder, die bekend is met feiten, die een beoordeeling van een gemeente-ambtenaar door de com-

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 2