DE VRIJE WOLDSTREEK ZATERDAG 22 Sept. 1945 No. 21 CHRISTELIJK VOLKSBLAD VOOR DE GEMEENTE SLOCHTEREN Voortzetting van de „WEEK-OVERZICHTEN", verschenen in bezettingstijd Redactie- en administratie-adres Drukkerij J. Steenhuis - Schildwolde DE MEI-OPSTAND Uittreksel uit „Je Maintiendrai,, door L. de Jong. In een bedrijf bij Sappemeer is Vrijdag de G. P. al verschenen. De eigenaar wordt gelast, drie „raddraaiers" aan te wijzen. Zijn antwoord is, dat hij geen raddraaiers kent en dat zijn geweten hem verbiedt, namen te noemen. Hij wordt naar Gro ningen getransporteerd, in een kamer met vijf anderen met zijn neus tegen een muur geplaatst waar hij den gansche nacht moet blijven staan. Bloed sijpelt over de muren en vloer. Honderd maal zijn de mannen met de neus tegen den muur ge slagen. Zaterdegmorgen wordt de eige naar opnieuw gevraagd drie raddraaiers te noemen. Hij weigert opnieuw. De G. P. brengt hem naar zijn bedrijf terug. Daar hebben de Duitschers zelf drie ar beiders uitgekozen. Op het fabrieksterrein worden zij neergeknald. De ontzielde li chamen worden in een vrachtauto ge smeten. Zand er over. De auto verdwijnt. De Duitschers maken bekend dat, als nu het werk niet hervat wordt, ter plaatse twintig arbeiders neergeschoten zullen worden. En de mannen gaan weer aan het werk De verbittering tegen de Duitschers en de NSB-ers is grenzeloos. Hier en daar worden in de volgende dagen landver raders door patriotten neergeschoten, op gehangen, doodgestoken. Boerderijen van NSB-boeren gaan in vlammen op. Melk bussen van boeren die door willen leve ren, worden omgekeerd. Op vele plaatsen vooral in Friesland, wordt het gehate koolzaad ondergeploegd. De furie is daar losgebroken, op hei platteland. (Wordt vervolgd) In de handen der Moffen. Om 8 uur krijgen we „koffie" goed heet. Natuurlijk geen melk en geen suiker der- in, want dat zet te vee! an, zie je Nu en dan is het tot het „kiebelen" uit. Dus je krijgt ook geen brood? „Je mot prijsraadseloplosser van je vak worden",zei Jopie „Kun je je rijk raaien Brood. Wat een veelvraat ben je toch. Je hebt net 's avonds om kwart over vijf brood gehad, moet je dan 's morgens alweer? Nee om twaalf uur met de an deren. Wat is „kiebelen" nu weer. Zie je die ton daar in de hoek staan Ik dacht anders dat je hem allang geroken had, nauw dat is de Kiebel. Die mag je om beurten netjes naar 't plein brengen. Daar staan een paar Joden, die moeten al de tonnen van de gevangenen schoonmaken, 't Is een moeilijk baantje. Kan iedereen lang niet. Ze hebben er tenminste een bekend Joodsch chirurch voor uitgezocht. We worden toch zeker ook gelucht „Misschien binnenkort wel weer, maar In een stampvolle zaal werd te Sidde- buren een Chr. Nat. Meeting gehouden, om de wensch die er leeft bij het Chr. volk van Nederland en vooral bij de jeugd te komen tot één Chr. Politieke partij, onverschillig onder welke naam, te sti- muleeren. Het wachten is op een van bovenaf opgemaakt program, Dat men ons geduld niet te lang op de proef stelle aldus Ds Tonsbeek, want wij hebben haast. De oude Chr. partijen hebben hun p rograms niet ten volle beleefd, waren niet vrij van humanisme. Het waren geen volkspariijen, waarin voldoende reken schap werd gehouden met alle groepen en lagen van ons Chr. volk. Dat mag niet weer. Eén zijn met de gedachte van de N.V.B. is voor een christen onmoge lijk. De eenigste grondslag waarop we een toekomst kunnen bouwen is Gods Heilig Woord. Ook de heer Ottevanger wil de Bijbel als middelpunt van ons politieke leven. Wij moeten onze zoo duurgekochte vrij heid weten te gebruiken en dat kan niet anders dan strijdend. Strijdend tegen alles wat ingaat tegen Gods wil. We mogen niet terugschrikken als we daardoor alleen komen te staan, misschien in een hoek gedrongen. Neen, de de strijd mag niet worden geschuwd als het gaat om de zaak des Heeren. Beide sprekers werden met aandacht gevolgd. Ruimtegebrek belet ons uitvoe riger te zijn. De vergadering stond onder leiding van dr. Krüger, die een kort in leidend woord sprak. Medewerking ver leende het muziekcorps „Hallelujha". EEN ONDERDUIKER VERTELD. Hetwas op den zeven en twintigsten Juli 1944, dat mijn vriend en ik, samen overleg pleegden over hetgeen wij van plan waren te doen. In onze gemeente n.l. pleegde men op het gemeentehuis letterlijke duizenden levensmiddelenkaar ten van de plaatselijke Distributiedienst in de kluis op te bergen. Nu was ons van zeer betrouwbare zij de bekend gemaakt, dat er in de week van 31 Juli tot 5 Augustus 1944, een groot aantal Distribuiie-levensmiddelenkaaarten in de kluis van dat gemeentehuis waren opgeslagen. Dit aantal was zoo groot dat wij van meening waren dat dit aantal best door ons gebruikt kon worden. Het lag dan in de bedoeling om den één en dertigsten Juli 1944 deze bonkaarten uit dat gemeentehuis te halen en tevens te gaan onderduiken. Zoo waren wij dan op den zeven en twintigsten Juli druk bezig om de zaak tot in de puntjes uit te pluizen en wij verheugden ons reeds op deze goede buit. Daar mijn vriend juist in de week van 21 tot 28 Juli 1944 va- cantie had, namen wij den zeven en twin tigsten Juli 1944 afscheid van elkaar, om elkaar op den één en dertigsten Juli weer te ontmoeten. Nu hadden wl] geregeld veel zaken op dat gemeentehuis te regelen en kwamen daar alle uren van de dag. Ook waren wij in het bezit van een du plicaat sleutel van de kluis welke wij langs illigalen weg hadden gekregen. Toen wij dan des avonds van elkaar gingen hadden wij nooit gedacht dat al les een heel ander verloop zou hebben, want op den acht en twintigsten Juli, des middags ongeveer half twee werd mij be richt dat mijn vriend in de afgeloopen nacht in handen van de S.D. was geval len. Daar ik veiligheidshalve, des nachts nooit thuis sliep, wist ik dus niet dat er dien nacht ook bij mijn deur de S.D. was geweest. Toen ik dan hoorde dat mijn vriend gearresteerd was, heb ik direct mijn huis opgebeld, vanwaar ik te hooren kreeg dat er 's nachts een paar Duitschers waren geweest om mij te arresteeren. (Wordt vervolgd.) NIEUWE BONNEN Voor de week van 23 tot en met 29 Sept. Tabakskaart 51, 40 Eng. of Am. sigaretten 626, D 677, D 678 2 liter melk 627, 100 gram vleesch sinds 2 maanden heeft de heele zaak straf 628, B 693, A, B, C 696 1 kg aardappelen hier en mogen we niet naar buiten. Dus om 12 uur een groote kar op de gang met tinnen pannen er op en krijgen we allemaal een pan. Als ze de heele gang gehad hebben, halen ze waar ze begonnen zijn, de leege pannen weer op. Nu zit er in de eene pan wel eens iets meer dan in de andere. Regel onder de jongens is hier zoo, wie 't langst in de cel zit heeft de eerste keus. Dus jij krijgt voorloopig de kleinste portie, totdat er een van ons weg gaat of er een nieuwe bijkomt. Dat geldt ook voor 't brood, 't Interesseerde me weinig toen, daar ik nog niet wist wat dat beteekende, ik kende nog geen honger. Ziezoo en als we dan met ons uit pikken klaar zijn wachten we maar rustig op kwart over vijf, dan krijgen we een stuk brood, waarbij 't zaak is niet kwaad te worden, want als je je verslikt is 't heele gevalletje meteen weg en de be doeling is er ook een hoekje van voor 's morgens te bewaren. Tot een dergelijke zelfbeheersching brengt niemand het, die hier een 14 dagen is en om 7 uur moet je op de krib. (Wordt vervolgd) In verband met de geldzuive- ring worden de abonnements gelden voor dit kwartaal in de maand October aangeboden. B 692, C 662 1,5 liter melk A 697, B 697 en C 697 800 gram brood Geldige bonnen voor Petroleum De bonnen 01, 02, 03 en 04 van de petroleumkaart UA 501, de bonnen 01 en 03 van UB 510 en de bonnen 61 van UC 510 zijn tot 30 Sept. geldig verklaard voor het koopen van 4 liter petroleum. Bon 543 recht gevende op 3 liter pe troleum is verlengd tot 30 Sept. Bon 637 is tot 20 October geldig ver klaard voor het koopen van 3 liter petr. Engelsche biscuits op broodbonnen De bij bakkers en winkeliers aanwe zige voorraden Eng. biscuits mogen uit verkocht worden op geldige broodbon nen, zoowel op genummerde als op rant soenbonnen. Men ontvangt dan voor 4 rants, brood 3 rants. Eng. biscuits. Na-uitreiking Brandtolfenkaart T 509 Zij die nog niet in het bezit zijn van een brandstoffenkaart T 509, kunnen ter verkrijging hiervan alsnog bij de distrie- butiedienst een aanvraagformulier afhalen. Dit formulier dient te worden ingevuld en de bonnen 575 van alle gezinsleden worden opgeplakt en spoepig worden in geleverd onder overlegging van de twee de distributiestamkaarten. Diegenen die in het bezit worden gesteld van een kaart kunnen de reeds geldig verklaarde bonnen alsnog inleveren bij hun handelaar. BEKENDMAKINGEN VERVOER VAN VEULENS. B. en. W. der gemeente SLOCHTEREN brengen ter openbare kennis, dat door hen, ingevolge beschikking van den Mi nister van Financiën, een schema is op gesteld, waarnaar ingezetenen hebben te handelen, inzake de inlevering van de na 25 Sept. t.e.m. 2 Oct. a.s. nog in hnn fDezit zijnde bank- en muntbiljetten en zilverbons, welk schema met nadere bij zonderheden werd aangeplakt aan de openbare publicatieborden. Slochteren, 19 Sept. 1945. Burgemeester en Wethouders v.Slochteren De f. Secretaris, De Burgemeester, Garrelts. Tj. Krol. Distributiedienst Slochteren. Uitreiking bonkaarten K.A. K.B. K.C. en K.D. (worden 28 Sept. geldig verklaard. Zitting wordt gehouden te HARKSTEDE in „Ons Dorpshuis" WOENSDAG 26 Sept. 9—12 uur E 190- E 300 en Fl—F61. 1-4 uur F62-245 DONDERDAG 27 Sept. 9—12 uur ,G 1—G 170. 1-4 uur G 171—G 319. SLOCHTEREN in Café Degenhart WOENSDAG 26 Sept. 9—12 uur D 1-D 212. 1-4 uur D 213-D 424. DONDERDAG 27 Sept. 9—12 uur D 425-D 514 en C 1—C 122. 1—4uur C 123 C 335. VRIJDAG 28 Sept. 9-12 uur C 336— C454 en E301-E395. 1-4 uur E 396-602 SIDDEBUREN in Geb. Chr. Belangen WOENSDAG 26 Sept. v. 9-12 u. Al—175 1-4 uur A 176-351 DONDERDAG 27 Sept. 9—12 u. A 352- 527 1—4 uur A 528—702 VRIJDAG 28 Sept. v. 9—12 U.A703— 850 1-4 u. B 1—174. Op VRIJDAG 28 Sept. e.k. van 9—12 uur voor de bewoners vanTJUCHEMen Omstreken in café Nieuwenweg en op VRIJDAG 28 Sept. van 2—4 uur voor de bewoners v. OVERSCHILD en omstreken in de o.l. schooi. Alle nieuwe stamkaarten en bijbe- hoorende inlegvellen meebrengen. Tevens bestaat bij deze uitreikplaatsen gelegenheid de brandstoffen-formulieren ingevuld, voor bedrijven enz. weer in te leveren. Naar aanleiding van gestelde vragen wordt medegedeeld, dat deelname voor ieder vrij is (behoudens leeftijdsgrens van 14 jaar). Men behoeft dus geen lid te zijn van een bepaalde vereeniging. De afstand van 25 km. is zoodanig gekozen, dat deze in den vastgestelden tijd zeker zonder al te veel moeite door ieder, die goed gezond is, kan worden gewandeld. Voor verlenging termijn van aangifte zie advertentie. SCHILDWOLDE. Woensdagavond j.l. werd in de Geref. Kerk alhier een jeugd- meeting gehouden. Als spreker trad op ds J. P. v. d. Stoel te Overschild met als onderwerp„Ons isolement". Deze met gloed uitgesproken rede werd met aan dacht gevolgd door de talrijke aanwezi gen. Enkele vragen werden nog gesteld, en tot genoegen beantwoord. De jeugd was goed vertegenwoordigd, doch de op komst der ouderen had wel iets grooter kunnen zijn. Donderdagmiddag werd de 73-jarige N. Wold, alhier, bij de Landbouwhuis- houdschool te Slochteren aangereden door een Canadeesche vrachtauto. Het slachtoffer kreeg een diepe hoofdwonde en inwendige kneuzingen en is nog de zelfde avond aan de gevolgen overleden. SIDDEBUREN, 17 Sept. Hedenavond vergaderde weer voor 't eerst de Chr. Gymn. Ver. onder leiding van den heer P. Meijer. De deelname voor de hervat- vatting van de lessen bleek dusdanig dat besloten werd zoo spoedig mogelijk weer met de lessen te beginnen. Er traden 45 adspirantleden (ben. 16 j.) en 25 leden boven 15 jaar, toe, verwacht mag worden dat er nog meerdere zullen volgen. Het oude bestuur trad en bloc af. In't nieuw verkozen bestuur werden benoemd de dames Prenger, Jager, de Muinckenjan- sema en de heeren Stuut en Meijer. Voor de op 29 Sept. te houden wandeltocht gaven zich bijna alle heeren op en ook eenige dames. Uit de heeren werden de zes oudsten aangewezen voor 't vormen van het hoofdpeleton. 't Was een alles- zins geslaagde avond. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hinderieka Trijntje Grietje, dv C. Boddeus en W. Praamstra, Schild wolde. Riekert, zv R. Mossel en H. Boels, Schildwolde. Trijntje, dv J. A. Hazenhoek en A. Staal, Siddeburen. Jantje, dv H. Schneiders en P. Lageman, Slochteren. Grietje, dv M. Roukema en A. Schneiders, Kolham. OndertrouwdJ. F. Rosema, 28 j. en S. Brouwer, 24 j. b.v. Slochteren. F. Lode, 29 j. Niezijl (gem. Grijpskerk) en K. G. Jager, 28 j. Helium. GetrouwdW. Bos; 28 j. Siddeburen en A. E.Niehof, 18 j. Wagenborgen (gem. Termunten). S. Olthof, 22 j. Scharnieren R. jager 20 j. Siddeburen. OverledenH. Waterholt, 4 j. zv A. Waterholt en R. Hoogeterp, Slochteren. D. Smedes. 67 j. echtg. van T. Doorn bos Schildwolde. Abonnementsprijs f 1.00 per kwartaal Advertenties 12 cent per mM. EEN CHRISTELIJKE VOLKSPARRIJ HET KANHET MOET ORGELCONCERT TE SIDDEBUREN Een avond van buitengewoon genot werd ons Woensdag jl. geboden door den Heer G. Bruyn, organist der Ned. Herv Kerk te Siddeburen. Het orgel is maar klein «ft de-mogelijkheden zijn tamelijk beperkt. Doch wat de Heer Bruyn, on danks dat, ten gehoore bracht was bui tengewoon. Rustig en beheerscht werd een zestal nummers zoo gevoelvol en correct gespeeld, dat we ons met ver wondering afvroegen hoe uit dat instru ment zooiets moois gehaald kon worden. Onder ademlooze stilte werden de num mers aangehoord, waarvan de meeste eigen werk waren. Vooral de Sonate g mineur bekoorde buitengewoon. Jammer dat de opkomst niet grooter was. Ver wacht mag worden dat de belangstelling a.s. Woensdag grooter zal zijn. Bij controle is gebleken, dat het vervoer van veulens niet altijd gedekt is door de ver- eischte geleidebiljetten. Dit is aanleiding voor mij er nogmaals op te wijzen, dat het vervoer van veulens gedekt moet zijn door een geleidebiljet, aan te vragen en af te geven door den Plaatselijken Bureau houder in het district waaronder men ressorteert. Bij aantreffen van veulens zonder geleide- biljetten zal in overleg met den C.C.D. tot in beslagneming worden overgegaan. WOLAANSLAG 1945. De wolaaeslag voor het jaar 1945 zal bin nen korten tijd aan de schapenhouders bekend worden gemaakt. Deze aanslag is gebaseerd op het aantal overige schapen van dejuni-juli iuventarisatie van dit jaar. De schapenhouders zijn verplicht, ongeacht den door hun ont vangen aanslag, al de op hun bedrijf aanwezige vliezen te leveren. Bij niet inlevering stelt men zich bloot aan strafrechtelijke vervolging. Het afleveren van goedgekeurd poot' goed naar bepaalde gebieden des lands Telers van goedgekeurde pootaardappelen dienen er rekening mede te houden dat het rechtstreeks afleveren van pootgoed aan land bouwers, woonachtig in Noord en Zuid Hol land, Utrecht, Zeeuwsch Vlaanderen, Noord Brabant en Limburg slechts is toegestaan tegen ontvangst van een bestelbon. Het voor het vervoer benoodigde vervoerbewijs kan, tegen overlegging van dezen bestelbon, worden aangevraagd bij den Plaatsel. Bureauhouder, GELDZUIVERING- Wandeltocht »Duurswold«

De vrije Woldstreek, Schildwolde nl | 1945 | | pagina 1