Rookt per sé Internationale Voetbalfeesten BUITENLANDSCH OVERZICHT. 11 Brieven uit Transvaal Ontstemming onder de Tuinbouwers. 100 JAREN ARTIS Vrouwenvereeniging te zien krijgen. - <V Sluiting dienstbodencursus Boternoteering daalt. BIOSCOOP HOOGEZAND m m iongen; ÜSf $8or zijn vader uitgestuurd om een bok te schieten. „Het vleesch was op en in die tijd kon je nog niet, zooals nou, eventjes de fiets pakken en naar slager Folkerts rijden om een pondje ossehaas of zoo. nee als er nieuw vleesch komen moest, dan zadelde je je paard en ging het veld in om een bok neer te leggen. straf moet volgen, ondanks het vrij gun stige rapport over verdachte." Vier jaar meent de officier dat deze man in de gevangenis moet doorbrengen. De verdedgier releveert, dat de presi dent gezegd heeft: „Ik begrijp uw hou ding niet." „Zeer juist", aldus pl„ „zoo gaat het mij ook en daarmee is de zaak gekarakteriseerd. De houding van dezen verdachte is totaal onbegrijpelijk en al leen te verklaren bij iemand, die op een gegeven oogenblik direct en zonder na denken reageert." Mr. De Geus vertelde dan nog dat de verdachte dien avond een belangrijken wedstrijd in Vreeswijk moest spelen, dat hij ziek was en ietwat koortsig en dat zijn jtegenpartij niej verscheen, zoodat ver dachte in eenigszins opgewonden toe stand per fiets den weg naar huis aan vaardde. Wat de strafmaat betreft, mr. De Geus zeide, dat het leven van dezen verdachte toch reeds is geknakt en hij meende daarom, de rechtbank te moeten verzoeken om met een gecombineerde straf, gedeeltelijk voorwaardelijk te wil len volstaan, omdat naar zijn meening hier sprake is van een noodlottigen sa menloop van omstandigheden. Dat kon de, zooals altijd zeer slagvaar dige officier, schrijft „De Crt.", niet op zich laten zitten, en in een repliek zeide hij: „De verdediger noemt dit een samen loop van omstandigheden, maar ik con stateer dat verdachte: 1. een revolver in zijn zak droeg, wat hij niet mocht: eerste strafbaar feit; 2. op een weg reed, die voor fietsers verboden is: tweede straf baar feit; 3. een valschen naam opgaf: derde strafbaar feit; 4. zich verzette te gen de fouilleering van den veldwachter: vierde strafbaar feit; 5. geprobeerd heeft den veldwachter dood te schieten: vijfde strafbaar feit. „Dat", zoo besloot de officier, „noem ik niet een samenloop van omstandigheden, maar een aaneenschakeling van strafba re feiten". Europa in een critiek stadium. Toenemende ontspanning in Tsje- cho-Slawakije. De houding der overige mogendheden. Chinee- zen herstellen zich. Wel zelden zal Europa zoozeer het ge voel gehad hebben van in een critiek stadium te verkeeren, als tijdens het achter ons liggende weekeind. En inder daad schenen incidenten in Sudeten- Duitschland, geruchten over troepen verplaatsingen in Duitschland en de oproeping van twee lichtingen der re serve en alle specialisten het oorlogs- spook welhaast tastbaar in het bereik van Europa te hebben gebracht. Maar zooals zoo dikwijls bleek ook thans weer, dat wanneer de politieke span ning het hoogst is, de ontspanning niet veraf ligt. Indien de gebeurtenissen van de laat ste dagen ons een ding geleerd hebben, is het wel dit: Europa en dit geldt zoo wel voor de staten met een democratisch als met een autoritair regime heeft een gezonde vrees voor den oorlog. Zeker, er zijn problemen Spanje en Tsjecho- Slowakije die ons werelddeel af en toe tot aan den rand van den afgrond drei gen te brengen, maar anderzijds bestaat toch alom de wil, deze vraagstukken op te lossen, zonder dat het daarbij tot een algemeen Europeesch bloedbad komt met als uiteindelijk resultaat, zoouls Henlein de leider der Sudeten-Duitschers in een interview aan den specialen correspon dent van de „Daily Mail" verklaarde, dat de overlevende Europeanen niets zou overblijven dan „bananen te gaan zoe ken in Afrika". Bekijken wij thans den huidigen toe stand in Tsjecho-Slowakije wat nader, dat bemerkt men duidelijk, dat de atmos feer op het oogenblik veel minder gela den is, dan nog eenige dagen geleden het geval is. Weliswaar moet het ingewikkelde probleem der Duitsche minderheden in Tsjecho-Slowakije nog opgelost worden Beide partijen zijn uitermate op hun qui vive en geen diplomaat kan nog onnoo- dig optimistisch zijn. Maar het staat toch wel vast, dat de leiding van de staatslie den een werkende remming is gaan oefenen op een beweging, welke haar uit de hand dreigde te geraken door den druk der gebeurtenissen. Toen minister-president Chamberlain en lord Halifax hun beloofde verklarin gen in het parlement aflegden, konden zij uiting geven aan een zeer voorzichtige hoop, wegens een aantal teekenen en ge beurtenissen, welke hun zoowel uit Lon den als van het continent waren gerap porteerd. Ook de politiek van Berlijn en die van Praag schijnt op het oogenblik meer ver zoenend te zijn geworden. De Duitsche kranten zijn veel gematigder van toon en Henlein, die eerst verklaard had, niet te willen onderhandelen, heeft een lange conferentie met den Tsjechoslowaakschen minister-president Hodzja gehad. Tsjecho-Slowakije heeft van zijn kant alles gedaan wat het kon om de span ning te verminderen. Het heeft veront schuldigingen aangeboden voor 'n grens incident, zelfs voordat de Duitsche regee ring goed en wel wist wat er gebeurd was. Verder is bij een onderzoek in het aan Tsjecho-Slowakije grenzende Duische ge bied gebleken, dat de beweringen over Duitsche troepenwegingen, die zooveel bijgedragen hadden tot verhooging van de spanning, niet juist waren. Anderzijds is hier nog aan toe te voe gen, dat de verzekering van Praag, dat de Tsjechische troepen voornamelijk naar de grensstreek werden gezonden om de orde in het binnenland te handhaven, geheel bewaarheid werd door de rust waarmede de verkiezingen zijn verloopen. Dat deze verkiezingen in het Sudeten- duitsche gebied voor zoover tenminste reeds gehouden; er wordt niet in alle ge meenten tegelijk gestemd groote over winningen aan de Henleinpartij hebben gebracht, was algemeen te verwachten. Op het oogenblik is het het waar schijnlijkst, dat de toestand tot na de verkiezingen zal blijven als hij is, om eerst later eventueel weer scherper te worden, of door een bevredigende oplos sing zijn gevaarlijk karakter te verliezen. Laat ons hopen, dat dit laatste het ge val zal zijn. de rol van bemidelaars toekomt, is het wellicht interessant eens na te gaan, hoe de overige groote mogendheden op de ge beurtenissen van de laatste dagen heb ben gereageerd. Een bijzondere belang stelling bestaat er natuurlijk voor de hou ding van Duitschland's spilpartner. Nu, Rome heeft verklaard, dat Italië in de Tsjechoslowaaksche kwestie slechts toe schouwer is en dit komt geheel overeen met de meening, die na het bezoek van Hitier aan het Apenijnsch Schiereiland heeft postgevat, n.l. dat Italië in een eventueel openlijk conflict tusschen Ber lijn en Praag neutraal zou blijven. Ook Warschau heeft een zeer gereser veerde houding aangenomen en laten we ten, dat het niet van zins is ziin houding te bepalen in een verondersteld geval (een gewapend conflict), dat zich nog niet heeft voorgedaan. En zelfs Moskou heeft zich er dit keer van onthouden, verklaringen af te leggen, die den internationalen toestand zouden kunnen compliceeren of verergeren. Het is duidelijk, dat een dergelijke ge reserveerde houding, door de Europeesche groote mogendheden aan den dag gelegd mede heeft bijgedragen tot de ontspan ning, die op het oogenblik ongetwijfeld is ingetreden. Het schijnt, dat de Chineezen zich van hun bij Soetsjou geleden nederlaag tegen de Japanners weer snel hersteld hebben. De Chineesche troepen trekken zich stra tegisch van het Soetsjoufront terug naar punten, die voor de toekomstige militaire operaties zijn aangewezen. In ieder ge val is het wel duidelijk, dat de belangrij ke Sjantoeng-slag nog geenszins het ein de van den oorlog beteekent. De tegen stand der Chineezen is nog ongebroken en dat men dit ook in Japan inziet, blijkt wel uit het feit, dat men aan een staken van den strijd nog niet denkt en den op- marsch naar Hankau wil ondernemen. Hónderd jaren menschenscharen Langs de kooien op en neer Honderdduizend oogenparen Die maar staarden, altijd weer Naar de leeuwen, tijgers, beren.. Zoo bewonderd, engevreesd, Artis is aan 't jubileeren. Viert z'n honderdjarig feest! Hóéveel kilo's apenootjes Uit het gansche Nederland, Zijn niet, via traliekooitjes In een dierenmaag beland? Hóéveel blije kindersnoetjes Glunderden niet van de pret? Hoeveel duizend kindervoétjes Werden hiér niet neergezet...? En de Koning van de dieren Stoot nog steeds, met forsch geluid, Eiken middag, tegen vieren. Trouw z'n heesche klanken uit. En nog altijd schommel-zwaaien In hun kleurige allée Links en rechts de papegaaien Als een welkom, bij 't entrée. Amsterdam, van alle zijden Werd je schoonheid al belicht. Door de jaren, door de tijden. 't Zij in proza of gedicht. Odes schreef men op je grachten. En je torens zijn beroemd. Doch in duizenden gedachten Wordt daar... Artis bij genoemd! Jullie beider oude namen Zijn ten nauwste wel verwant, Amsterdam en Artis samen Zijn een goéd suk Nederland! (Nadruk verboden). G. B. Jr. NED. HERV. van de KERK te ZUIDBROEK. In „Ons Gebouw" werd de j aarlij ksche feestavond gehouden van de Vrouwenver eeniging van de Ned. Herv. Kerk. De presidente', mevr. Sevenster, opende met bijzonder genoegen deze feestelijke vergadering, een woord van welkom toe roepende aan de leden van de Vrouwen ver., de leden van de V.C.J.B. en de Ker keraadsleden en Kerkvoogden. Deze avond werd het eerste lustrum gevierd schrijft het „N. v. h. N.", waar voor een speciaal lied was gecomponeerd met woorden van den heer H. E. Buurma en muziek van den heer Schmidt-Marlis sa. De vereeniging kenmerkte zich door een constant aantal leden, een prettige geest en goede opkomst op de vergaderin gen. In het verloopen tijdvak is een ster ke band gevormd, allen werkende voor een zelfde doel, de liefde voor de Ned. Herv. Kerk. Door leden van de V.C.J.B. werd hierna opgevoerd een Bijbelsch verhaal „Ruth de Moabitische". De zangclub uit deVrou- wenvereen. bracht hierna, onder leiding van mevr. Wildeboer een drietal liederen ten gehoore. Dr. Seyenster las vervolgens een vroolijke satyre. De president kerk voogd bracht een woord van dank aan de Vrouwenver. voor het vele werk, in het belang van de kerkelijke gemeente ver richt. De heer Buurma declameerde daarna een tweetal schetsen. Daarna vond de trekking plaats van de verloting. Prijzen vielen op de no.'s: 1 5 6 18 27 47 50 60 61 67 86 95 104 117 133 135 139 149 157 159 162 182 189 207 Terwijl Duitschland in het Sudefen- duitsche vraagstuk als partij kan worden beschouwd en aan Engeland en Frankrijk kommers 208 246 271 326 378 443 541 599 671 743 792 854 913 968 1005 1075 1139 1199 209 247 287 331 384 451 545 603 679 751 805 864 927 970 1012 1092 1141 1206 210 249 288 340 387 458 551 604 680 764 817 865 937 973 1036 1097 1146 1209 213 254 293 349 390 459 563 631 684 768 819 868 942 978 1039 1104 1150 1210 1236 1238. Een ontbijtlaken 225 259 294 352 393 467 564 634 700 770 833 878 944 983 1040 1108 1157 1211 226 261 301 358 402 498 569 639 707 771 838 879 947 990 1048 1124 230 269 309 359 438 499 570 642 712 773 846 890 964 994 1059 1130 1172 1188 1198 1219 1223 1232 231 270 324 364 439 504 574 667 735 783 849 903 967 995 1072 1136 viel op no. 110, een mat op no. Ill en een sprei op no. 61. Mevr. Sevenster sloot met een woord van dank aan de medewerkers de druk bezochte bijeenkomst. verleden jaar in toepassing is gebracht en dat toen bewezen heeft een gunstigen in vloed te hebben op het prijspeil heeft thans aanleiding gegeven tot prijsdruk- kende afspraken tusschen de leden van den Noordelijken Bond van Exporteurs. In tuinbouwkringen te HoogezandSap- pemeer raamt men het nadeel, door deze handelwijze van de exporteurs veroor zaakt, op ruim f 2000.voor de beide laatste dagen. De tuinbouwers, aldaar zijn uiteraard dan ook hierover verbit terd en men verlangt, dat in de mono polie-positie, waarin handelaren op Duitschland tot op zekere hoogte verkee ren, verandering wordt gebracht. In verband met het voorgaande is on der leiding van den heer G. Boer, voor zitter der Veilingvereeniging, 'n druk be zochte vergadering van tuinbouwers ge houden, waarin met algemeene stemmen de houding van het bestuur werd goed gekeurd en dringend werd verzocht ook verder- een vastberaden houding aan te nemen. a.s. PINKSTERDAGEN TE SAPPEMEER. We schreven de vorige week reeds één en -ander over deze na jaren hervatte sportvriendschap met onze Oostelijke bu ren. Paloma is een Volksclub, heeft 600 leden en is 2e klasser. Ter toelichting wil len we even vermelden dat in Duitsch land alléén die clubs eerste klasser zijn, die kampioen van hun afd. in de we-e-de klas zijn gewonden. Paloma neemt de 4e plaats in van boven af, zoodat we hier kunnen sprekèn, van een beste ploeg voetballers. Dit is ook gemakkelijk na te gaan, wanneer we een vereen, hebben met 600 leden, er zeer zeker een goed elf tal uit gemaakt zal kunnen worden. H.S.C. kan er dan ook van overtuigd zijn, dat men een goed elftal naar Ne derland zal zenden. Onze spelers verlo ren van deze Club me 30 maar, en deze verontschuldiging is geoorloofd, dat onze jongens niet gewend zijn, om op een grasloos harden leembodem te spelen. Zaterdagmiddag 4 Juni wordt er eerst een Veteranen-wedstrijd gespeeld, H.S.C.Achilles. De heeren met hunne buikjes, zullen nauurlijk in snel heid hebben ingeboet, maar technisch zullen we nog aardige staaltjes voetbal Na dezen wedstrijd wordt het hotel „Struvé" in beslag genomen, voor een Réunie van oud-leden van H.S.C. en Achilles, nadien de Feestavond. Cabaret-Dancing. Het programma ziet er werkelijk aan trekkelijk uit. x)e Dames afti. „W.I.K." en „H.-S.", welke hun toezegging hebben ge daan, zullen verschillende Rhythmische dansen enz. uitvoeren. Het orkest van Evelyn Novacek, bestaande uit 5 personen, zullen de aanwezigen gezellig bezig hou den. Er staan verder verschillende Artis- ten op het programma en speciale attrac ties, welke we niet mogen verklappen, terwijl het geheel staat onder de beproef de leiding van onze bekende heer J. Les- terhuis van Groningen. Men weet dat voor deze feesten ge woonlijk veel belangstelling is, en waar hier niet meer kaarten kunnen worden uitgegeven dan er plaatsruimte is, ra den we gaarne aan, op tijd een introduc tie te bemachtigen, voor het te laat is. De le Pinksterdag zullen door de Duit- schers verschillende kweekeriien worden bezichtigd, waarvoor reeds toezeggingen zijn gedaan, 's Middags komt de wedstrijd H. S. C. I—Paloma I waarvoor eveneens veel belangstelling zal zijn. Na den wedstrijd wordt de Duitsche gasten een rondrit aangeboden door de omgeving van onze plaatsen en een be zoek aan het Paterwoldsche meer. Daar na weer terug naar 't hotel „Struvé", waar ter gelegenheid een Thé- en een Soirée-Dansante wordt gehouden. De 2e Pinksterdag zuilen de gasten naar Winschoten vertrekken om tegen W.V.V. nog een wedstrijd te spelen, waarna ze weer naar hun Hfeimat terug- keeren We' zullen het hiehbii laten. Al met al, zal H.S.C. zich van dé goede kant laten zien en menigeen een paar gezellige feestdagen bezorgen. Woensdagmiddag is in de voormalige o.l. school te Beneden-Kaikwijk de twee de dienstbodencursus de laatste in dit seizoen een drie-maandelijksche cur sus, die tot het eind door 16 leerlingen werd gevolgd, gesloten. Hierbij waren tegenwoordig de Rijks inspecteur voor de werkverschaffing in de' provincie Groningen, de heer A. Kwast, mej. Bick en mej. van Dijk, ambtenares sen aan het departement van Sociale Za ken, resp. belast met de administratieve uitvoering van dergelijke cursussen en met de bemiddeling bij de plaatsing van vrouwelijk huispersoneel, wethouder Klok namens het gemeenebestuur, de dames commissie van voorbereiding en toezicht en de leeraressen Veninga van Veendam en Harrius van Groningen. Nadat de leerlingen, die in een keurig tenu waren gestoken, thee hadden geser veerd, de verschillende vervaardigde en behandelde kleedingstukken enz., alsme de de verschillende bak-producten door de aanwezigen waren bezichtigd, nam weth. Klok het woord. Namens het ge meentebestuur betuigde deze zijn dank aan de dames-commissie, die het door hun onvermoeid werken ook nu weer ge lukte voor deze cursus het vereischte aan tal leerlingen bijeen te brengen, aan den heer Kwast en de dames van Dijk en Bick die het initiatief namen voor dit werk in Hoogezand, aan de Minister van Sociale Zaken, die de cursus financieel mogelijk maakte en tenslotte aan de leeraressen onder wiens bekwame leiding de cursus met succes werd gevolgd. Hij sprak verder de hoop uit, dat voor dit mooie, sociale werk het mogelijk zal zijn in het volgende seizoen wederom cur sussen te kunnen organiseeren en dat de dames-commissie mag slagen in hun po gen een cursus te organiseeren voor vor mend onderwijs voor meisjes van 14 tot 16 jaar. De heer Kwast betuigde zijn dank aan het gemeentebestuur, dames-commissie en leeraressen voor aangename en pretti ge samenwerking, de verzekering gevend, dat bij eventueel te organiseeren cursus sen voor het volgend seizoen, op zijn me dewerking gerekend mocht worden. Een bijzonder woord van dank sprak hij tot mej. van Dijk, die in verband met haar huwelijk ontslag had gevraagd. Vervol gens richte hij zich tot de cursisten hun erop wijzend, dat de cursus een leerschool is geweest voor de practijk en dat het on derwijs de leerstof is, waarop kan worden voortgebouwd. Hij verwachtte verder, in dien de meisjes een passende betrekking werd aangeboden, dat deze zou worden geaccepteerd, opdat ze ook hun opgedane kennis inpractijk kunnen brengen. Nadat mej. van Dijk dank had gebracht aan Gemeentebestuur en dames-commis sie voor de prettige wijze waarop altijd is samengewerkt en eveneens aan den heer Kwast, reikte met een gepast woord mevr. Hermann de diploma's uit, aan het slot waarvan zij de wensch uitsprak, dat de dames-commissie voor de te organiseeren cursus voor meisjes van 1416 jaar niet tevergeefs een beroep qm medewerking op de Rijksinspecteur eih Gemeentebestuur zou doen en dat de Minister van Sociale Zaken financieel ook deze cursus zou wil len steunen. Namens de cursisten dankte mej. A. Aten voor het genoten onderwijs, als blijk van waardeering waarvoor zij aan de leeraressen en mej. van Dijk ieder een prachtge vaas met bloemen aanbood. De dalende beweging van de- Leeuwar der commissie-noteering voor boter heeft zich voortgezet. Twee weken geleden be droeg zij 92 cents, vorige week 89 en thans 85 cents per kilo. Deze prijsdaling is een gevolg o.a. van de toenemende voorraden te Londen. Er zij nog aan herinnerd, dat de bin- nenlandsche boterprijs door den export toeslag vrijwel is losgemaakt van den uit- voerprijs, zoodat het publiek van deze prijsschommelingen Weinig bemerkt. VIII. te HoogezandSappemeer. Toepassing van een gewijzigde verkoop methode bij het veilen van platglas-kom- een stelsel, dat ook reeds „Een liefdesgeschiedenis in de Comedie Franqaise", Een origineele en hoogst amusante film door de vele verwikkelingen, die ze te zien geeft, zich afspelend in een herberg in het Frankrijk van 1750 en in de be kende „Comedie Franpaise". Gezien het tijdperk kan men dus buitendien ver wachten een mooie, zeldzaam fijne mise en scène, wat costumeering en omgeving betreft, te zullen zien. Buitendien is het een film, die anders is dan de andere'. Het verhaal vangt te Londen aan in het jaar 1750, waar de groote tooneelspeler David Garrick op het hoogtepunt van zijn carrière staat. Hij ontvangt een uit- noodiging om een serie gastvoorstellingen te Parijs in de Comédie Frangaise te ge ven. Wanneer hij dit aan het Londensche theater-publiek mededeelt, geeft men 'n verkeerden uitleg aan zijn woorden, waardoor de Franschen tegen hem wor den ingenomen en een complot vormen om hem het vupr na aan de schenen te leggen. Dit amusante filmwerk laat zien in welke verwikkelingen de held van dit verhaal, David Garrick, geraakt. Brian Aherne geeft van deze rol een buitenge woon geestige uitbeelding. Zijn tegen speelster Olivia de Havilland is uitstekend zij vertolkt op onverbeterlijke wijze haar rol. „Wie is de Zwarte Adelaar?" Hefc tweede deel van deze spannende film van avontuur en sensatie, waarvan het eerste gedeelte de vorige week liep, verhaalt verder de avonturen van de hoofdpersoon en het goede einde. Een prachtfilm voor liefhebbers van sensatie volle evenementen. L. Gewoonlijk denk je zoo in Nederland, dat het in Afrika nog wemelt yan de wilde dieren, dat de leeuwen er om zoo te zeggen 's avonds nog overal bij de ach terdeur van de boerderijen komen om een schoteltje melk en dat de olifanten 's nachts in de tuin rondtrompetteren en je slaboontjes opeten. Je hebt zoo'n idee, dat als je naar Afrika gaat, je recht streeks terecht komt in een wildedieren nummer van circus Hagenbeek en je neemt je voor om dadelijk in Johannes burg een goed geweer te koopen. En dan kom je in Zuid-Afrika. Dan kom je in een dorp ergens in Transvaal in de buurt van Johannesburg bij ken nissen en als je dan over dit en over dat gepraat hebt, dan zeg je: „En hoe zit dat hier met de leeuwen en olifanten, heb jullie daar nogal last van?" Dan kijken ze je aan en beginnen te lachen. „Leeuwen," zeggen ze, „ja je hebt ze hier nog wel, en heele mooie ook, maar dan in de dierentuin van Johannesburg achter de tralies. Mooie, gele leeuwen. Met of zonder manen. En olifanten zijn er ook. Maar hier, zijn ze de laatste vijf tig jaar al niet meer. Wel in 't Noorden van Transvaal, in wat ze het „Bosveld" noemen, daar heb je alle soorten van die ren nog. Daar ligt ook het natuurreser vaat, de Kruger-wildtuin, en als je daar doorheen rijdt met de auto, dan zie je de leeuwen aan de kant van de weg liggen In heele troepen soms; en ook giraffen en neushoorns en dat spul kun je er van uit je auto zien. Ja, dat is een prachtig ding, de Wildtuin, hij is zoo groot als heel Nederland en er loopen overal we gen voor auto's doorheen en ook een spoorlijn. Daar zijn nog wilde dieren, maar hieraikona..." Als ze je dat verteld hebben, dan voel je je aan de ene kant gerustgesteld, maar aan de andere kant toch ook wel wat te leurgesteld. Want, hoewel je niet graag onverwachts tegen een leeuw zoudt wil len aanloopen, ligt er toch wel wat aan trekkelijks in het feit, dat ze er nog zijn en zou je ze toch wel eens willen zien, vanuit een veilige verte bijvoorbeeld of zou je ze 's nachts wel eens willen hooren brullen. Dat moet een machtig indruk wekkend geluid zijn. Maar aan de andere kant heeft het toch ook zijn voordeel, cjat je met een rustig gevoel het veld in kunt loopen en niet bang hoeft te wezen om zonder hoofd of met anderhalf been weer thuis te komen. Vroeger was dat heel anders. Vroeger kwam de leeuw in heel Zuid-Afrika voor en ook de neushoorns en zoo kon je over al, waar water was, verwachten. Er is hier nog een oude man, hij is al over de negentig, die in zijn jeugd in deze stre ken nog op de leeuwenjacht ging en hij kan je de plaats nog aanwijzen, waar hij de laatste leeuw schoot. Ook weet hij je nog te vertellen, dat zijn vader nog neushoorns gezien had in de fontein (klein meertje) een uur of twee verderop. Maar ja, die oude man is ook al over de negentig en hij verhaalt van dingen, die vijftig jaar of meer geleden gebeurd zijn. En wat is er in die vijftig jaar ook niet in andere landen veranderd! 't Zijn anders mooie verhalen die de oude baas vertelt. Als je allemaal hoort, wat of ze in die tijd meemaakten, dan zeg je: „Het waren me toch kereltjes in die tijd, de boeren". Vooral de verhalen over de beide oorlogen tegen de Engel- schen, tegen de „Rooineks" zijn soms I sterke staaltjes, maar ook de jachtver halen laten je de pijp soms uitgaan, Zoo was de oude baas, toen hij nog een Je kreeg dan het geweer mee van de oude baas en... één kogel. Ja, één kogel, want je moest zuinig wezen met de am munitie in die tijd. Je wist nooit, wat je te wachten stond van de kaffers, en het was maar verdraaid lastig om in de bin nenlanden kruit en lood te krijgen Bo vendien vonden ze, dat je op deze manier het beste schieten leerde, want als je zon der bok terugkwam, kreeg je er van langs Dat liep niet mis, en dus paste ie wel op dat je zuinig was met die eene kogel. Ik was dus zoo gewapend met geweer en één kogel het veld ingetrokken om een mooie rooibok of een wildebeest neer te trekken. Maar toen ik zoo bezig was een bok te besluipen, kwam ik onver wachts op een leeuw. Hij had daar zeker liggen slapen of zoo. Daar stond nu die leeuw, een meter of tien van mij af en hier stond ik, 't ge weer al aan de schouder, want dat is het eerste ding wat je doet, als .ie wat ziet, dat je niet bevalt. De leeuw stond daar een poosje te kijken en toen wou hij zich omdraaien om weg te gaan. Als zoo'n dier geen honger heeft, is hij op menschelijk gezelschap ook niet erg gesteld en gaat hij maar liever zijn eigen gang. Hij zou zich dus omdraaien om weg te stappen, maar nee, dat kon toch zoo niet. De oubaas had wel gezegd, dat ik een bok moest schieten, maar dit was een kans... Mijn vingers jeukten om de trekker, het schot ging af en de leeuw lag er. Toen moest ik naar huis, om de ouwe Hottentot te halen, die moest helpen vil len, want 't zou jammer wezen om 't vel te beschadigen en ouwe David kan dat werkje op zijn duimpje. Ik riid dus naar huis, maar toen mijn vader zag, dat ik geen bok voor me had liggen, riep hij al: „Wat is dat, geen bok? „Nee," zei ik, ,'maar..." ,0ch wat," zei de oude: hil was nog al een driftkop en wij, jongens hadden niet veel in te brengen, „och, wat, daar wil ik verder niets van hooren; jij hebt geen bok, je weet wat je te wachten staat." „Ja maar," zei ik nog eens. maar hij zei: „Stil, of je krijgt dubbel." Toen begon ik ook kwaad te worden en ik dacht: „Goed, als je 't dan niet hooren wilt, rammel dan maar." Nu dat gebeurde ook, maar toen dat klaar was, heb ik de ouwe Hotnot opge zocht en samen ziin we weer naar de leeuw gegaan. De gieren waren er geluk kig nog niet geweest en we hebben het vel er netjes afgehaald en thuis opge spannen om te drogen. Toen de ouwe heer dat vel de volgende dag zag, begreep hij natuurlijk wat er te doen geweest was „Nou ja," zei hij, „dat Dak slaag zal je geen kwaad doen en bovendien je had het ook verdiend, want je had geen bok geschoten, zooals ik je gezegd had". „Ja, zoo ging het in de oude tijd," Zoo vertelt de oude man van over de negentig; hij is nog wat goed bü en zijn geheugen is haarscherp. En als je zijn verhalen hoort, dan denk je; „Wat was 't toch een mooie tijd vroeger. Toen was er nog wat te beleven in de wereld!" Maar misschien hadden de boeren In die tijd al dat mooie wel willen ruilen voor een goeie radio of een auto. Wie weet! Maar misschien toch ook niet. wanu een radio en een auto zijn tenslotte ook nog niet alles in de wereld Transvaal. c. EL

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1938 | | pagina 2