Om Europa's toekomst. m "AKKERTJE" Tweede Blad De geheimzinnige ontploffing Elke poetsing met Ivorol (volgens Neem dadelijk 'n lieuw recept) is een ware mondwassching. DIT NUMMERj-gESTAAT PIT 2 BLADEN. behoorende bij het NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uitgave Fa. j.G. Dijkhuis Sappemeer Zaterdag 28 Mei 1938. No. 58. Engeland en Ierland, België, Polen, Tsje- clio-SlowakiJe, Denemarken en Zwitser land zijn er naast ons land vertegenwoor digd. Brieven uit Oen Haag, De ontploffingsramp te Rotter' dam Als het kalf verdronken isEen internationale vre desorganisatie te Den Haag. Geen Rembrandttentoonstelling dit jaar. Internationale lucht vaart-conferentie. Nauwelijks was ln Rotterdam de ont steltenis over den noodlottigen instor tingsramp geluwd, of reeds kwam een nieuwe sensationeele gebeurtenis deze gemeente opschrikken. Op den altijd drukken Coolsingel kwam een helsche machine, welke door eèn persoon, wiens identiteit nog niet volkomen vast staat, werd vervoerd, tot onploffing, met het noodlottige gevolg, dat de drager zelf werd gedood, twee personen die hij juist passeerde, zwaar werden gewond en aan de omringende gebouwen vrij groote materieele schade werd aangebracht. Meende men aanvankelijk met een bomaanslag te doen te hebben, welke ge richt zou zijn tegen den onlangs in Duitschland gearresteerden, doch inmid dels weer vrijgelaten Nederlander Tiben, die op het oogenblik dat de ontploffing plaats Vond eveneens op hetzelfde stuk van den Coolsingel heette te hebben ge- loopen, thans is reeds gebleken, dat de ze veronderstelling op zeer losse gronden berust. Want de verklaringen van dezen persoon waren van dien aard, dat het meer dan waarschijnlijk werd, dat hij heelemaal niet bij het ongeluk is tegen woordig geweest, doch slechts nadat het gebeurd was, ter plaatse is verschenen. De politie helt dan ook thans meer over tot de opvatting, dat het slachtoffer, mis schien wél onbewust van den gevaarlijken aard van hetgeen hij bij zich had. in dienst van een internationalen smokke laarsbende explosieve stoffen vervoerde, die door een ongeluk tot ontploffing zijn gekomen. Ook zou de man lid kunnen zijn geweest van een internationale ter- roristenorganisa/tdie, welke veronderstel ling grond vindt in het feit, dat de pas ten name van den Duitscher Joseph No vack, die hij bij zich had, vermoedelijk valsch is. Al met al is dit Rotterdamsche ontploffingsgeval voorloopig nog een zeer duistere zaak, waarvan het onderzoek niet weinig wordt bemoeilijkt door de omstandigheid, dat de voornaamste er bij betrokken persoon gedood werd. De noodlottige instortingsramp van on langs, waarbij negen personen den dood vonden, heeft klaarblijkelijk de gemoede ren wakker geschud en de Rotterdam sche bouwpolitie voorzichtiger gemaakt. In een der oude straten in de binnenstad, waar in de laatste jaren het zware mo- torverkeer bijna onafgebroken door da vert, bleken sommige huizen scheuren te vertoonen, welke de vrees voor nieuwe instortingen niet denkbeeldig deden zijn. In afwachting, dat de gevaar loopende huizen werden gestut, werd de betrokken straat het gedeelte van de Maurits- straat tusschen den Binnenweg en de Van Oldenbarneveldtstraat voor het verkeer gesloten. Ofschoon de stutten in middels zijn aangebracht, zullen de be dreigde panden vermoedelijk toch nog moeten worden ontruimd. Men is wat voorzichtiger geworden in Rotterdam... Den Haag werd een nieuwe organisatie op het gebied van den vrede rijker. Zater dag werd aldaar opgericht de „Union unr- verselle pour le droit international en la paix" (Wereldvereeniging voor internati onaal recht en vrede), welke organisa tie is voortgekomen uit de Amerikaan- sche „Byrd Associates", een groep van groot-industrieelen, onder wie mannen als Ford, Chrysler, Du Pont, die zich bij den bekenden Poolreiziger Byrd hebben aangesloten, om diens ideaal interna tionale samenwerking gezamenlijk te propageeren en te bevorderen. De Union Universelle, die in overleg met de Byrc Associates werd gesticht door den heer Paul Bénazet, oud-minister der Fransche Republiek, koos Den Haag als zetel we gens zijn centrale ligging, de aanwezig heid van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, wegens de tradities van vrede en vrijheid, die in ons land nog heerschen en omdat men Genève als vrijwel afgedaan beschouwt. De Union wil nu in de verschillende landen coml- té's vormen, die elk voor zich werkzaam zullen zijn in het belang van den vrede. Ook in ons land moeten zich reeds ver scheidene vooraanstaande personen voor dit nieuwe vredeswerk interesseeren, dat i hiervoor zijn de namen der Byrd-Associ- ates op zichzelf reeds voldoende waarborg in ieder geval financieel goed gefun deerd. Het is te hopen, dat deze nieuwe poging, de internationale toenadering en samenwerking te bevorderen, succes mo ge hebben. De verdeelde en tegenstrijdige wereld kan er slechts baat bij hebben. Een der meest waardige en verheugende onder deelen van de luisterrijke viering van het veertigjarige regeertngsjubileum van H.M. de Koningin - de Rembrandt tentoonstelling, welke dezen zomer tij dens de jubileumfeesten in het Rijksmu seum te Amsterdam zou worden gehou den, zal helaas niet doorgaan, daar ver schillende eigenaars van schilderijen, tot wie het verzoek was gericht hun kostbaar bezit voor deze tentoonstelling tijdelijk af te staan, in verband met tal van om standigheden aarzelen hieraan gevolg te geven, terwijl reeds gedane toezeggingen werden ingetrokken. Hoe jammer dit in verband met de jubileumviering ook is, geheel verkeken is de kans op een Rem brandttentoonstelling intusschen nog niet, want men hoopt de reeds toegezegde kunstwerken het volgend jaar te Amster dam bijeen te kunnen brengen. Een internationale conferentie verga dert op het oogenblik weer in ons land. Het is de 39ste internationale luchtvaart conferentie, welke op uitnoodiging van de Nederlandsche regeering van 23 tot 28 Mei in Den Haag wordt gehouden. Het belang van deze conferentie kan men af meten aan de verscheidenheid der deel nemende landen: Duitschland, Frankrijk, Zeer veel bewoners van ons werelddeel beoordeelen Europa's toekomst pessimis tisch. De waarnemingen en vaststellingen, waarop dit pessimisme steunt, zijn ge meenplaatsen geworden. Desondanks kan men niet beweren, dat de voorstellingen over den toekomstigen ondergang van Europa bijzonder duidelijk zouden zijn. Men neemt genoegen met algemeene ge dachten en meeningen. Hoe echter zou ons einde er nu werkelijk uitzien? Zullen Russen en Mongolen als sprinkhanen Europa overvallen en tenslotte over blan ke koelies heerschen? Zullen wij verhon geren, wijl de Japansche dumping onze handelsbalans ruïneert en wij onze indu strie-arbeiders niet meer bezig kunnen houden? Zullen wij geen tooneel en con certen meer kennen en te voet of in osse- wagens reizen Zullen onze nationale cul turen verdwijnen? Veel minder dan uit dergelijke voor de hand liggende voorstellingen spruit het huidige pessimisme uit veranderingen van zoovele toestanden voort. Men moet ech ter verandering niet met een einde ver warren, hoewel deze verwarring overigens te verontschuldigen is, wijl veranderingen bepaalde toestanden eerst plegen te be ëindigen, alvorens de nieuwe in hun plaats treden. Als uiterst gevaarlijk geldt het feit, dat in Europa talrijke, energieke, dichtbevolk te straten op een betrekkelijk kleine ruimte naast elkaar huizen en geen van hen van zins schijnt te zijn, zich aan een hoogere gemeenschappelijke orde te on derwerpen. Geheel integendeel bieden de moeilijkheden der Europeesche politiek aan iedere natie vele mogelijkheden om voor de andere volken de gevaarlijkste vallen open te zetten. En zij worden open gezet! Maar anderzijds kan men zeggen: Ner gens anders ter wereld zien wij zoo tal rijke, van leven en kracht overvloeiende, hoog gecultiveerde naties, aaneengesmeed in een prachtig werelddeel tot een ge meenschap, die weliswaar niet vaak wordt erkend, maar op zekeren dag toch alge meen begrepen zal worden. Aan een ieder van deze naties is een beperkte vlakte toegewezen. Maar wat voor landen zijn dat! Rijk aan historie, doorstroomd van verkeer, cultuurgeest, techniek, bewerkt door bekwame boeren, gedragen door uit stekende arbeiders, alles gerijpt, verzorgd, op de toekomst gericht, bezaaid met heer lijke steden waarlijk geen ander gebied ligt levenskrachtiger voor onze oogen! Zeker, aan deze vele millioenen zijn de vierkante meters grond slechts schaars toegemeten. En wanneer men wil, kan men van een werelddeel „ohne Raum" spreken. Maar een Europeesche vierkan te kilometer in Engeland, Frankrijk Duitschland, Nederland, enz. beschikjt over andere rijkdommen en een anderen ziel dan een in Australië of Zuid-Ameri- ka. Zelfs een Azië zou ineenkrimpen wanneer men zijn „Europa-waardige" vlakten naast elkaar legde, ja, het ware de vraag, of het „grooter" dan Europa zou zijn. De eigenaars van de Europee sche vierkante kilometers zijn op de veel- zijdigste en vruchtbaarste, maar ook op de gevaarlijkste wijze in eikaars nabij heid gebracht. De gebieden zijn aan en in elkaar geschoven en de meeste der op aarde leidende volken liggen in Europa naast elkaar. Maar de groote gebieden buiten ons werelddeel zijn politiek en cultureel, op het oogenblik even Euro- peesch, als eens groote deelen van Euro pa Romeinsch waren. En wat nog niet Europeesch is, moet zich vereuropeeschen om zich te kunnen handhaven. De Vereenigde Staten zijn doorstroomd van Europeesche energie. Een onbevangen blik over de aarde be wijst, dat op het oogenblik in Europa zooals nergens elders ter wereld 'n voor raad aan onverbruikte en leidende mo gendheden bestaat. Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië, Polen. Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Nederland, maken de ze volken een ontaarden, zwakken in druk? Het tegendeel is waar! Wanneer er een gevaar bestaat, dat spruit dan voort uit een verstrikking van energieën, maar geenszins uit een ver val der Europeesche krachten. Geen an der werelddeel beschikt over dergelijke krachten als Europa, Australië niet, Afri ka niet, Amerika niet en tenslotte men kan zeggen, wat men wil ook Azië niet. Daarmee is intusschen niet gezegd, dat Europa op den langen duur niet door Azië kan worden bedreigd. Desondanks gelooven wij, dat de gevaren voor Euro pa veeleer dan op aanvallen van buiten berusten op de mogelijkheid, dat wij de werkelijk noodige vormen voor ons po litiek, economisch en geestelijk bestaan op het beslissende oogenblik misschien nog niet gevonden zullen hebben. De ein- delooze verwikkelingen van Europa zijn het, die velen van ons met zorg naar het reusachtige Azië doen zien, naar Japan, naar de inbeweging geraakte volksmas sa's van China en zelfs naar de Russen, die men gevolggevend aan een nieuwe mode tegenwoordig als kleurlingen en Aziaten pleegt te beschouwen. Wij bevinden ons midden in een pro ces, dat voor velen op een naderend ver val schijnt te wijzen, maar in werkelijk heid slechts een rijpen is. Een ding is zeker: Ondanks alles is een „werelddeel-bewustzijn" nergens ter we reld zoo sterk ontwikkeld als in aanzien lijke deelen van Europa, tusschen een aantal zeer gecultiveerde naties. En slechts dit hebben wij te doen: Er zorg voor te dragen, dat onze krachten niet in de verkeerde richting worden geleid. Een dergelijke taak kan volbracht wor den. Houden wij ons voor oogen, dat ,vij geenszins bij de bevolkingen van andere werelddeelen ten achter staan, maar in tegendeel over een historischen voor sprong beschikken. De Inaltionale snan- ningsteestanden zijn bij ons tot de hoogste energie en rijpheid uitgedijd. Her nationale Europa wil werkelijkheid wrr den en het beeld Van onze werelddeel zal, wanneer eens de gevaarlijkste innerlijke spanningen zijn weggenomen, voor een man, die zich de toekomst vermag voor te stellen, van een ongekende grootheid zijn. (Nadruk verboden). V. P. H. te ROTTERDAM. Op last van de GEPOe een tegenstander uit den weg geruimd. Door middel van een tijdbom. Spoediger dan wij hadden verwacht is de sluier, welke was gelegd over de ge heimzinnige ontploffing op den Coolsin gel té Rotterdam grootendeels opgelicht. Van doorgaans zeer goed ingelichte zii- de hebben wij schrijft de „N. R. Crt." evenwel enkele bijzonderheden vernomen, welke de meeste vragen, welke er rond deze zaak nog hingen, op afdoende wijze beantwoorden. In de eerste plaats is de identiteit van het slachtoffer, den zoogenaamden No- vack, vrijwel vastgesteld. Hij was de lei der van de nationalistische beweging in Oekraïne. Wij herinneren er aan, dat Oekraïne in confederaal verband staat met de Sovjet- Unie, in welk republiek officieel slechts één partij, n.l. die der Sovjets, bestaat. De zoogenaamde Novack was dus de leider van een contra-revolutionaire beweging. In verband hiermede zou hij, aldus onze zegslieden, op de zwarte lijst geplaatst zijn, welke de Gepeo (de Russische ge heime staatspolitie) heeft aangelegd van alle haar bekende personen, die zij als staatsgevaarlijk beschouwt. Aangezien de zoogenaamde Novack zich niet meer in Oekraïne ophield, was het niet mogelijk de hand op hem te leggen. Toen bleek, dat hij zijn actie tegen de huidige Russische regeering in 't buiten land voortzette, schijnt het besluit te zijn genomen hem onschadelijk te maken. Daartoe werden zijn gangen zorgvuldig nagegaan en toen bekend werd, dat hij dezer dagen naar Nederland zou reizen, werden maatregelen getroffen, om hem hier te lande uit den weg te ruimen. De geheimzinnige Bora, die partijgenoot van den zoogenaamden Novack moet zijn den juisten naam van het slachtoffer wist men ons nog niet mee te deelen schijnt achter het complot te zijn geko men en hij heeft zich naar Nederland gehaast, om den leider van zijn partij te waarschuwen. Hij begreep wel, dat hij daardoor zelf groot gevaar zou loopen en dit verklaart, waarom hij althans aan vankelijk zoo geheimzinnig heeft ge daan en waarom hij weigerde nadere- in lichtingen te geven. Bora vertoefde, toen hij hoorde, dat er een aanslag op den zoogenaamden No vack werd gepleegd, niet te Praag, maar te Weenen en vandaar '3 hij met een Tsjechisch verkeersvliegtuig- naar hier gereisd. Hij was de eenige Weensche pas sagier, maar er zaten ln het toestel, toen hij hier aankwam, nog 12 passagiers uit andere steden, o.a. uit Praag. Aangezien het herhaaldelijk voorkomt, dat men op Waalhaven inkomende bui tenlandsche passagiers aantreft, die niet aan de bepalingen voldoen en deze passa giers dan zonder uitzondering dadelijk naar den Vreemdelingendienst worden gebracht, hetgeen met Bora niet is ge beurd, staat het dus vast, dat Bora bil zijn aankomst overtuigingsstukken bi: zich had, waaruit blijken kon, dat hij hier over voldoende middelen van bestaan kon beschikken. Deze zü s kort daarna, toen hij in het hotel werc^ aangehouden, niet meer op hem gevonden. Blijkbaar is hij dus in dien tusschentijd nog bij een be vriende relatie te dezer stede geweest er is te weinig tijd verloopen tusschen zijn aankomst op Waalhaven en zijn ar restatie, dan hij daartoe ver uit de buurt is geweest, waar hij die overtuigings- stukken om een of anderen reden heeft gedeponeerd. Belangrijker is nog, wat hi heeft gedaan, toen hij aan het hotel kwam, waar hij naar Novack heeft geïn formeerd. Zooals wij reeds hebben be richt heeft hij daar uitdrukkelijk naar Novack gevraagd, hoewel deze zich daar onder een anderen naam had laten in schrijven. Zoodra hij hoorde dat Novack niet meer in het hotel was, is hij met achter lating van zijn bagage hij bad n.l. in het hotel ook een kamer besteld weg gegaan, waarbij hij den indruk maakte zeer nerveus te zijn. Als men nu in aanmerking neemt, dat hij zich naar Rotterdam had gehaast, om den ander te waarschuwen, dat men een aanslag op diens leven had voorbereid, is deze zenuwachtigheid gemakkelijk ver klaarbaar. Waarschijnlijk heeft hij toen al gevreesd te laat te zijn gekomen, het geen inderdaad ook het geval was, want de zoogenaamde Novack was toen al een paar uur dood. pit was Bora evenwel nog niet bekend. Zij, die de order van de Gepeoe r— en van meer dan één zijde werd uitdrukke lijk verzekerd, dat het deze organisatie is, welke achter di\ drama staat kregen uit te voeren, hébben zich wel heel snel en op heel gruwelijke wijze van die op dracht gekwete: De zoogenaamde Novack is Maandag morgen om 11 uur 24 aan het Maasstati on uit Duitsjihland aangekomen. Nog geen uur later peeft hij op den Coolsin gel den dood gtvonden. Voor zoover pen dit heeft kunnen na gaan is hij per) taxi naar het hotel gere den. Blijkbaar Ipd hij op dat moment nog voldoende contanten. Een uur later had hij zoo goed als niets meer bij zich en ook in zijn badage is niets gevonden, dat er op duidt, j dat hij ergens een tegoed had. Hieruit /wordt geconcludeerd, dat ook deze Novack te Rotterdam een be vriende relatie had, die hem van de noo dige geldmiddelen zou voorzien, tenzij ook hij, nadat hij in het hotel zich had laten inschrïven, zijn bagage had gede poneerd en zph in zijn kamer wat had opgeknapt, rhar die relatie heeft bege ven, om zijn geldwaardige papieren te la ten opbergen, dus ongeveer juist zoo. als een paar uur/later Bora moet hebben ge daan. I Nu komt men in de reconstructie van het gebeurde aan een punt, dat dringend nadere opheüerlng behoeft: De zoogefaamde Novack is van het hotel weggewandeld in de richting van den Coolsintel. Dit kan op zijn vroegst om kwart vor twaalf zijn geweest. Nog geen half uir later heeft hij op den Cool singel den dood gevonden. Op het mo ment van d ontploffing kwam hij even wel uit de ichting van het Calandplein. Waar is hij n dien tusschentijd geweest? De wetenschap staat niet stil. De nieuwste vinding is in deze tandpasta toegepast, De conclusies, welke men thans kan trekken. Uit wat er verder is gebeurd trekt men thans de volgende conclusie, welke wel iswaar heel on-Nederlandsch is (omdat methodes, als die, welke uit de conclusie volgen in ons land gelukkig tot dusver volslagen onbekend zijn), maar die. als men rekening houdt, met wat op dit ge bied elders wel is voorgekomen, helaas niet eens zoo heel onaannemelijk is. Degeen, die een aanslag op het leven van den zoogenaamden Novack in den zin had, heeft den man gevolgd en ver moedelijk toen Novack in een café zijn overjas had uitgetrokken men neemt namelijk voorshands aan, dat de ontmoe ting met de bevriende relatie in een café heeft plaats gehad van de gelegenheid gebruik gemaakt, om een geprepareerde tijd-bom in zijn zak te doen glijden. Kort na het onderhoud is Novack op zijn schreden teruggekeerd; vermoedelijk wil de hij weer naar het hotel gaan. Onder weg is de bom tot explosie gekomen, met het bekende noodlottige gevolg. Algemeen neemt men aan. dat het slachtoffer niet heeft geweten, wat voor gevaarlijke machinerie hij bij zich had, sterker nog, dat de zoogenaamde Novack het slachtoffer is geworden van een uiterst geraffineerden opzet, om hem van het leven te berooven. Als men aanneemt, dat Novack naar een bevriende relatie is gegaan, toen hij het hotel verliet laat dit dan een voor af beraamde onmoeting in een café zijn geweest dan is het toch ook wel zeer eigenaardig, dat Bora, toen hij in het ho tel hoorde, dat Novack reeds weer weg was, onmiddellijk in dezelfde richting is geloopen. En nog merkwaardiger is, dat hij daarbij niet naar den Coolsingel is gegaan, maar dat hij de Nieuwe Kerk straat is ingeloopen. Dit is nu niet be paald een straat, welke vreemdelingen, die pas te Rotterdam zijn aangekomen, aanlokt als promenade wandeling. Ken nelijk is Bora weggeloopen met een vast doel en achteraf bezien is het eigenlijk heel jammer, dat men hem. onder het voorwendsel, dat Novack in het hotel aan de telefoon was, heeft teruggeroepen. Op dat moment wist men echter nog in het geheel niet, ln welke richting men moest zoeken en van Bora wist men al leen, dat hij even te voren in het hotel had geïnformeerd naar den man, die een paar uur tevoren op den Coolsingel was gedood. Men kon toen niet weten, dat het .schaduwen" van Bora mogelijk nog tot betere resultaten zou hebben geleid. Wij wijzen er nogmaals uitdrukkelijk op, dat de gegevens van dit bericht ons niet van officieele zijde zijn medegedeeld. De desbetreffende instanties konden ons Woensdagavond in het geheel geen in lichtingen geven. Onze inlichtingen, wel ke van andere zijde werden bevestigd, ko men echter uit een onverdachte bron. Het is natuurlijk mogelijk, dat later, wanneer het officieele rapport bekend wordt, op enkele punten afwijkingen voorkomen, maar voor ons staat wel vast, dat reeds is gebleken, dat er hier te lande en met na me te dezer stede personen wonen of ver toeven, die in wel zeer nauwe relatie staan met de Gepeoe en eveneensi lieden, die behooren tot de partij, althans geest verwanten zijn van de contra-revolution- naire beweging in Oekraïne. Het spreekt vanzelf, dat het onderzoek in deze zaak nog steeds niet is geëindigd en dat het met kracht wordt voortgezet. VOETBAL Bekerwedstrij den. Op het terrein aan de van Roijenstr, zullen Zondag a.s. Voetbal-Bekerwed strijden voor Senioren worden gehouden Een viertal clubs n.m. Hoogezand, De Boys, H.-S. en Kiel zullen daarbij hun krachten meten. Gezien de spannende kamp, die men zal kunnen aanschouwen en de buitengewoon lage1 entrée-prijs (20 cent) mag verwacht worden dat het ter rein bij 't café „Centrum" (W. Bakker) een groot publiek mag trekken. Feijenoord kampioen. Door met 20 van Heracles te winnen heeft Feijenoord Donderdag het kampi oenschap van Nederland behaald. DWS klopte PSV en zal thans Zondag met Be Quick de strijd om de derde plaats aan binden. PSV eindigt als laatste. De Zui delijke kampioenen hebben wel erg te leurgesteld. De stand luidt Feijenoord bespaar U die nare dagen Binnen een kwarlier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op het AKKER-merk. Per koker van IS stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. ftADAIUTIE Wij garandseren de goede wMnAIM I IE werking van "AKKERTJES", want ze bevatten een bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige stollen, Volgens recept van Apotheker Duraonl. Zorg er voor altijd "AKKERTJES" in huis te hebben, dan hebt Ge ze bij de hand, ,want vannacht nog kunt Ge ze noodig hebben, bij pijnen, sla peloosheid of als koorts U overvalt I GEMENGD NIEUWS. Heracles Be Quick DWS PSV Autogiro Vliegtuig bij noodlanding vernield Toestel ernstig beschadigd, bestuurder ongedeerd. Woensdagmiddag omstreeks zes uur heeft het autogirotoestel PH-ACA, dat onderweg was van Rotterdam naar Ap- pingedam, wegens gebrek aan benzine een noodlanding moeten maken op een wei land te Oostwold (gem. Hoogkerk) ter hoogte van de garage Staalstra. De vlie ger, de heer H. J. van der Velden, direc teur van de Autogiro Import N.V. te Hil- legersberg, slaagde erin zijn toestel geheel onbeschadigd aan den grond te zetten. Het tekort aan benzine was ontstaan, doordat het toestel in een onweersbui ge raakt was, waarbij de tocht aanzienlijk werd vertraagd. Nadat het vliegveld Eelde gewaarschuwc was om de benzine aan te vullen, steeg het toestel te half zeven weer op. Even na den start kon de bestuurder de ma chine niet over de boomen krijgen. Het toestel gleed af en raakte daarbij de draden van het electrische lichtnet. die vernield werden, waardoor het grootste gedeelte van Oostwold-Westerkwartier zonder stroom kwam te zitten. Het toestel kwam vervolgens ter hoogte van de boer derij van den heer Homan ln een sloot te recht, waarbij het ernstig beschadigd werd. De bestuurder bleef ook nu onge deerd. Het toestel Is ter plaatse gedemon teerd. Onmiddellijk is men begonnen met de reparatie van het lichtnet. Het autogirooestel was, zooals gemeld, op weg van Rotterdam naar Appingedam. v/aar het Donderdag zou demonstreeren bij feestelijkheden. Drie dooden bij onbewaakte overwegen. Motor door trein gegrepen, twee personen gedood. Op den onbewaakten overweg bij den Nieuwlandschen polder te Hoek van Hol land, is een motorrijwiel, door trein 2130, die om 12.16 uur uit Rotterdam was ver trokken, gegrepen. De motorrijijder en de duopassagiere werden op slag gedood. Omtrent de toedracht van het ongeval kan nog worden gemeld, dat de berijders van den motor op weg waren van 's-Gra- venzande naar Hoek van Holland en reeds een keer den overweg waren gepasseerd. Toen zij tot de ontdekking kwamen dat zij een verkeerden weg ingeslagen had den, keerden zij terug en merkten bij het opnieuw passeeren van den overweg waarschijnlijk niet dat er een trein na derde zoodat zij midden op de baan ge grepen werden. De ongelukkigen waren J. J. Wiede- meyer uit Amsterdam, oud 27 jaar en mej. Bos uit Voorburg, 35 jaar. Het ongeluk is naar alle waarschijnlijk heid te wijten aan onbekendheid met den weg. Jachtopziener door trein gegrepen en gedood. Omstreeks twee uur is Donderdagmid dag de ruim 40-jarige heer J. Hoek, jacht opziener op het landgoed Nieuw Amelis- weerd in het buurtschap Vechten, onder de gemeente Bunnik, on korten afstand van zijn woning aan den Koningsweg door den electrischen trein Arnhem—Utrecht gegrepen en op slag gedood. De man passeerde op zijn flets de met hekken afgesloten overweg van de Hof stede de Knapschinkel. In gedachten ver zonken, heeft hij vermoedelijk de signalen van den trein niet gehoord. De man laat een vrouw en drie kinde ren achter. Motorrijder tegen onverlichten wagen gebotst, Een doode, een zwaar gewonde. Woensdagmiddag reed de motorfietsrij- ei"j P*?eS| afLomstig uit Groningen, die student is aan de theologische school te Kampen, op den straatweg Enschede— Gronau met zijn verloofde, de 24-jarlge mej. Feunekes uit Enschedé, op de duo Even over de grens op Duitsch gebied is t! tegen een onverlichtenwagen gereden. De heer T is in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Gronau vervoerd Wij vernemen nader, dat de student, de heer Tappes uit Bellingwolde, die ernstig werd gewond, in het ziekenhuis te Gronau is overleden. Drama te SU Maartensdijk. Een 12-jarig meisje vermoord. De dader pleegt zelfmoord. Te St. Maartensdijk Is men Woensdag- middag omstreeks half 2 tot een vreese- üjke ontdekking gekomen. Tijdens het z.g. vrije schoolkwartiertje had het 12-ja- rige meisje M. op den B. zich naar huis begeven, waar zij bij de schuur van J S in gesprek was geraakt met diens 18-ja- rigen zoon Adriaan. Het meisje voerde den laats ten tijd we«l meer gesprekken met dezen jongeman. Toen het kind tegen half 2 nog niet thuis was, begonnen de ouders ongerust te worden. Men had intusschen geconsta teerd, dat de schuur van S. op slot was. Nadat zij door de politie geopend was, zag men dat A. S. zich door ophanging van het leven had beroofd. Het meisje vond men met afgesneden hals eveneens in de schuur. Het drama heeft in de gemeente na- tuurlijk groote verslagenheid teweegge bracht. Moordaanslag op Nederlandsch meisje te Antwerpen. Woensdagnacht is op de 21-jarige Ca rolina van Loock, afkomstig uit Uden (N Br.) en wonende te Borgerhout bij Ant werpen, een moordaanslag gepleegd. Haar vriend, Philip van der E„ in wiens woning zij vertoefde, heeft haar na een woordenwisseling met een mes verscheidene steken toegebracht, na eerst de gaskraan te hebben geopend. Het meisje verdedigde zich krachtig en slaag de er in„ geheel bebloed en in nachtge waad, de Meir op te vluchten, waar zij bewusteloos neerviel. Zij werd naar een ziekenhuis vervoerd en daar ter verple ging opgenomen. De dader kon door de politie worden ingerekend. aardoor de tanden prachtig wit worden en de mond bijzonder frisch en rein. Tube 60 en 40 ct- 8 7 1 14 23— 9 8 6 2 12 18— 9 7 2 1 4 5 12—15 7 1 3 3 5 5— 8 8 2 6 2 8—25

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1938 | | pagina 5