SCHUDT UW LEVER WAKKER Watersport Paviljoen „De Bloemert" TUINHOEKJE. VOETBAL ZAKENNIEUWS „..ar de heeren dr. Bos en off namens beide vereenigingen het woord voerden. Eerstgenoemde bood de Duitsche gasten een fraaie foto van het H.S.C. veld aan, terwijl de heer Erlhoff H.S.C. een vaantje aanbood. Na deze korte plechtigheid stelden •heide elftallen zich onder leiding van dén heer W. Hofman op. Reeds spoedig na de aftrap kwamen de Duitschers in den aanval, door tech nisch uitstekend verzorgd spel, waaraan de H.S.C.ers lang niet konden tippen. De wedstrijd was nog geen vijf minuten oud, toen de gasten de leiding namen met een prachtig schot van den rechtsbuiten. H.S.C. beantwoordde dit doelpunt met een verwoede aanval, waarbij Mulder een hard schot lost, dat de kleine, maar lenige Duitscher doelman slechts met moeite weet te keeren. De gasten bleven het meest aanvallend, hetgeen ook wel bleek uit het groote aantal corners, dat op hei H. S. C. doel genomen werd. Bij de Duit schers viel al spoedig het fraaie spel van den linksbinnen op. Hij was verreweg de beste speler van het veld en van nem dreigde voortdurend gevaar. Het was deze speler, die na 20 min. spelen met een on verwacht hoog schot in de rechter boven hoek de voorsprong van zijn club ver grootte tot 02. Ook na dit doelpunt kwam H. S. C. ver woed opzetten en de Paloma verdediging moest alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Beide backs bleken echter betrouwbaar, terwijl in laatste instantie de doelman ten volle voor zijn taak bleek berekend. Trouwens de voorhoede der gastheeren bleek niet bijzonder ge vaarlijk. Alleen Mulder was uitstekend op dreef. Van hem dreigde voortdurend gevaar, hij loste verschillende schoten en maakte openingen, die echter door zijn medespelers niet werden benut. Barelds richtte veelal te hoog, terwijl v. d. Huizen tevergeefs naar zijn vorm liet zoeken. Bröerken en Fransen deden zoo af en toe wel eens goed werk, maar uitblinken de den ze niet. Ze hadden het echter ook lang niet gemakkelijk tegen de sterke middenlinie der gasten, die zoowel verde digend als aanvallend ten volle voor hun taak waren berekend. Ditzelfde kan niet gezegd worden van de H.S.C. middenlinie. Tempel kwam tegen de gevaarlijke lin kervleugel der gasten meerdere malen storm te kort. Het gevolg was, dat de linksbuiten telkens vrijstond en in sa menwerking met de linksbinnen het doel der kraaien kon bedreigen. Het was weer de linksbinnen der gasten, die na ruim een half uur spelen met een hard schot in het uiterste hoekje', de stand bracht op 0>3. OnmiddellijK daarna krijgt ae H.S.C. voorhoede enkele fraaie kansen. Geen enkele speler wist ze echter te be nutten. Barels richtte weer te hoog, ter wijl ook Bröerken op het beslissende mo ment faalde. Even voor de rust ging ten slotte Mul der er alleen van door. Na enkele spe lers te hebben gepasseerd, loste hij een hard laag schot dat den Duitschen doel man te machtig bleek (1—3). Spoedig diaarna was het rusten. Na de rust bleek Tempel te zijn vervan gen door Freij, hetgeen lang geen ver zwakking beteekende. H.S.C. begon de tweede helft met fris- sche moed en men slaagde er inderdaad in het spel te verplaatsen en wel zooda nig dat> de Kraaien in de tweede helft het meest in den aanval zijn geweest. Het geheel zat hen echter niet mee. Verschil lende kansen gingen door slecht schie ten verloren. O.ia. schoot v. d. Huizen, die in deze tweede helft aanmerkelijk beter speelde dan voor de rust, een keer juist over. Na een kwartier spelen kreeg Barels weer eens een kans, die hij thans wist te benutten. (23). Een paar minuten la ter schoot hij rakelings over. Er ontstond een spannende aantrekkelijke strijd om de leiding, die na een klein half uur spe len goeddeels in het voordeel der gasten werd beslist. Ze wisten n.l. op vrij geluk kige wijze door hun midvoor, de voor sprong te vergrooten tot 2—4. Max de Haan had dit doelpunt door vlugger rea- geeren wel kunnen voorkomen. Aan weerszijden werden nog verschil lende corners genomen, die allen zonder resultaat bleven. Toch deden zich daarbij gevaarlijke situaties voor. Vooral het gas ten doel kreeg het soms zwaar te verant woorden. Het beslissende schot ontbrak echter ook nu, terwijl bovendien Paloma's doelman eenige fraaie saves verrichtte. Eenmaal werd de bal tot driemaal toe van dichtbij ingeschoten, maar telkens bracht de paal of 'n been redding. Ook de Haan werd een enkele maal aan de tand gevoeld. Erg gevaarlijk waren de Duit sche aanvallen intusschen niet, want de gasten bleken geen erg goede schutters, behalve dan de linksbinnen. Bovendien dreven ze het samenspel wel eens te ver door, waardoor Wubbeling en Olthof ge legenheid kregen de bal nog juist op het laatste oogenblik weg te trappen. Vijf minuten voor het einde kreeg Fransen nog een fraaie kans. Hij was echter juist iets te laat bij de bal. Deze laatste minuten waren vrijwel geheel voor H.S.C. In de laatste seconde van de wedstrijd forceerden de Kraaien nog een hoekschop. Deze werd echter niet meer genomen, .want scheidsrechter Hofman, die deze soms zeer snelle wedstrijd be hoorlijk leidde, blies inrukken. Op verdiende wijze hadden de gasten deze aantrekkelijke wedstrijd gewonnen. Verdiend om hun fraai spel, dat tech nisch ver boven dat van H.S.C. uitstak. Bij H.S.C. kunnen de achterspelers en de linkshalf benevens de rechtsbinnen Mulder, op een goede wedstrijd terugzien. Dé rest kwam niet boven het middelma tige uit. De Duitschers vormden een homogene ploeg met, zooals reeds vermeld, de links binnen als uitblinker. Verder was vooral de middenlinie en achterhoede uitste kend. Des avonds hebben de Duitsche gasten tezamen met hun gastheeren nog een toer gemaakt naar Paterswolde. Hoewel het weer niet bijzonder meewerkte, is ook dit laatste deel van het programma naar wensch verloopen. H.S.C. kan met groote voldoening op deze sportfeesten terugzien. Noordelijke eerste klasser delft het onderspit. Hoogezand in de beslissing door FV.C. geklopt. Deze wedstrijd Eersten Pinksterdag op hét Be Quick terrein gespeeld heeft nog yrij groote belangstelling getrokken, hoe wel het fraaie weer meer lokte tot maken van uitstapjes. Het was warrn voor voet- ual, eigennjK zens te warm en als men au m aanmerkmg neemt en bovenalen weet, dat een aergelijKe ontmoeting zoo neei veei van de zenuwen vergt, dan kan nog met waardeenng worden getuigd van neigeen beiae partijen er voor ae rust van neoben weten tereent te brengen. Voorai laoogezanü begon niet siecnt en stientte met enxeie snelle aanvallen ge vaar voor de Friescne veste. De nuizu- mers begonnen n.i. zwakjes, maar toch auurde 't niet lang voordat spil Dijkstra „ordening" in zijn ploeg had weten te orengen. Toen onuernamen ook de Frie zen attaques, nooiüzakenjk geleid door nun recntsouiten uenert. Bijzonaer ge vaarlijk waren ze wei niet, maar Hooge- zana wera er toen aoor in haar aanvais- spei geiiandicapt. naar miaaeniinie öcnoltens-öwaive-vVesteraiep, bieex voor- zicntenjk wat meer acnter. Waar de unie neemeijer-uijkstra-Zonaervan Jr. hetze-u- ae deed, kwam het middenveld dikwijls vrij en aaann traentten aan beide kan ten ae binnenspeiers resp. Drost en Muider, Zonaervan Sr. en De Vries, het veroand te bewaren. Speciaal viel daarbij op het goede werk van Mulder, een handig speier, die ver- schlllenae malen het leaer goed opbraent, aocn bij zijn medevoorwaartsen te weinig steun vond. In het algemeen werd net moogezandster spel ie kort gehouden, waaraoor ae Friescne defensie rtomkema en Dijkstra Jr., telkens kon ingrijpen, maar bovendi/.i was de Hoogezanaster linksbuiten Smaiienbroek al heel zwak. Als N ij boer al eens aan z>n speciale be waking met enthousiasme' door Lee- meijer doorgevoerd kon ontsnappen en dan meestal goed voorzette, was er toch weinig resultaat, doordat er niet snel genoeg gereageerd werd en boven dien ae linksbuiten elke richting in zijn scnot miste, up aeze plaats heeft Hooge- zand zeker gedeeltelijk de oorzaak van de nederlaag te zoeken. Vooral in de tweede helft heeft Smalienbroek kansen gehad, die niet gemist hadden mogen worden. Instede echter voor Hoogezand, werd voor F. V.C; gescoord, N og in de eerste helft namen de Huizumers de leiding. Zij hadden toen reeds de aandacht gevraagd voor een behoorlijk gronaspei, dat op ae operaties der tegenpartij voor had, dat het veel meer open wera genouden. Spil Dijk stra plaatste den bal goed op de vleugels en van de reenterzijae kwamen daarna goede voorzetten. Door het goede defen sieve werk van Buurke en Lambeck kreeg v. d. Hooff in het doel echter minder werk dan zijn overbuurman Stoelwinder. Eerst vlak voor het einde der eerste helft, even nadat Drost een schitterende kans ontstaan uit een pass van Snij ders had genist, werd de Hoogezana ster defensie in de luren gelegd door een pass van Dijkstra, welke Dolstra een kans gaf, die deze benutte. Zoodat F.V.C., eigenlijk in tegenstelling met het over wicht, dat Hoogezand over het algemeen had gehad, de rust inging met een 1o voorsprong. De tweede helft zette in met een pracht van een kans voor Smalienbroek. die ech ter faalde, om even daarna, bij een nieu we scoring gelegenheid in handen van Stoelwinder te schieten. 2—1 had het kunnen zijnM01 bleef het. en het is ver klaarbaar, dat F.V.C. hierdoor een moree- s£ean ^eeg. De Friezen begonnen dan ook beter te spelen, bewegelijker en ent housiaster vooral. Hun spil bleef zijn backs assisteeren, verzuimde daarbij ech ter niet met lange trappen de vleugels aan het werk te zetten. De linksbuiten nad tegen den Hoogezandster rechtshalf Scholten weinig vrijheid, doch Gellert kon nogal eens voorbij Westerdiep komen en van zijn kant zijn dan ook verschillen de goede voorzetten gekomen. Dat daar uit niet gescoord werd pleit eensdeels voor de Hoogezandster verdediging, an- derzij ds niet voor den Frieschen aanvai. Het tweede doelpunt der Huizumers kwam dan ook op een heel andere wij- ze. Bij een vrije schop werd de bal scherp voor doel geplaatst, v. d. Hooff stopte het eder wel, maarwerd door Zondervan over de lijn gedrukt, zoodat de stand 0—2 werd Hetgeen practisch het eerste klas- serschap voor de Friezen beteekende. Hoogezand bleef volharden in kort spel en gaf, toen de Friezen herhaaldelijk met met succes konden ingrijpen, den moed u i. a£?e kwartier Is er dan ook fvfiT behoorlijk voetbal meer vertoond. d°or F:7'c- nlet' dat den klemtoon op de verdediging ging leggen, doch daar- te veel uittrapte. Wellicht daardo°r raakten de gemoederen verhit en tenslotte werd er frischweg ge- rechtP.en PS+meten' waarbü de scheids rechter al te veel toeliet. Bij een wat ^„r®ng®re leiding Z0Uden misschien aan en -én of meer spelers naar de kleedkamer zijn verwezen, doch de heer Mopy prefereerde het blijkbaar om met b7eef ri,«H t elndigen- zü'n leiding bleef rustig, tloch niet feilloos. Zoo had hij Hoogezand, toen bij een schot van Nijboer het leder met de hand werd ge- ^frQf= l een der Frlesche backs een strafschop moeten toekennen. Intusschen onverdiend is de zege van f'Yj zeker niet. Haar spel werd in de beslissende fase van den strijd, kort na de hervatting, zooveel rustiger uitgevoerd, dat het gevaarlijker was dan dat van Hoogezand. Toch maakte het ook geen grooten indruk. Na afloop heeft Hoogezand geprotes teerd tegen het eerste doelpunt, dat h.i. n buitenspelpositie zou zijn gescoord, hetgeen echter en door den scheidsrech ter en door de grensrechters wordt ont kend. Bovendien werd protest aangetee- kend tegen het niet toekennen van een strafschop voor een handsgeval bij een schot van Nijboer en een der grensrech ters verklaarde daarvoor inderdaad te hebben gevlagd. De strafschop werd als nog genomen en door Swalve in een doel punt omgezet. N. v. h. N. te Midlaren. De beide Pinksterdagen was het gezel lig druk bij „De Bloemert". Het mooie zomerweer heeft velen verlokt een be zoek te brengen aan het mooi gelegen, fraaie paviljoen met zijn schitterend uit zicht over het meer. De eerste dag had de tweede onderlinge wedstrijd van de Zeil- vereeniging „De Bloemert" plaats. De deelname in de B.M. klasse was deze keer zeer groot, niet m,uder dan 12 scheepjes verschenen aan de start. Dit vindt zijn oorzaak in dj" in Juli a.s. te verzeilen kampioenswedstrijden. Als gevolg van de harde Z.W. «vind kwamen 5 scheepjes niet binnen. Er wérd uitstekend gestart in deze klasse, waarbij Zwaluw. Meeuw, Kemphaan en Kikker het eerst over de lijn gingen met de rest vlak daarachter. Als gevolg van het nemen van een ver keerde koers kwam de Zwaluw in de voor ye wind baan bij de eerste ton op de vierde plaats, doch haalde zijn ach terstand reeds in de eerste kruisbaan ge heel in. De Meeuw lag na de eerste ron de op de tweede plaats, daarachter Kempnaan en Kikker met de rest dicht bij elkaar. Kemphaan kon zich niet hand haven en wisselde met Kikker van plaats. De stand in de verdere wedstrijd braent in de kopgroep geen verandering, terwijl van de resteerende' scheepjes, zooals bo ven vermeid, 5 uitvielen. De uitslag was: 1. Zwaluw, St. H. ten Have. 2. Meeuw, st. S. Doesburg, 3. Kikker, st. N. Braaksma, 4. Kemphaan, st. P. Miedema, 5 Najade, st. C. Veenma, 6. Kaper, st. T. Haan. 7. N.N., st. R. Kliphuis. De uitvallers waren: J. scheen, H. Scheen, J. Coops, J. Veen- hoven en B. Bruining. De 16 M2 klasse, startte met 6 scheepjes, waarbij Bruining met Wetterwille en An- nema met Rowi ieder met 2 fokkenisten voeren. Deze beide zeilen kregen een flinke voorsprong op de anderen. In de voor de windbaan kwam Rowi iets voor de Wetterwille te Uggen, doch kon zich niet handhaven. De uitslag was hier: 1. Wetterwille, st. J. Bruining; 2. Rowi, st. W. Annema; 3. Johanna, st. F. Kremer; 4. Greta, st. H Bodewes. Uitvallers waren hier: Kliphuis met Quick en O. J. Heler met Inea. Van de groote booten versche nen slechts twee deelnemers aan de start waarvan de O.K., st. L. Steegstra het eerst binnen kwam en W. Jonker met de Lark uitviel. Van de kleine booten met drie deelne mers was de uitslag: 1. Forel, st. R. Mul der, gez. t. 1.02.34, oer. t. 0.55.34; 2. Jawi, st.J. W. Bronsema, gez. t. 0.58.37, ber. t. 0.58.37; 3. Ljip, st. de Vries, gez. t. 1..40, ber. t. 1..40. De prijzen werden door den voorzitter der Zeilvereeniging, den heer R. Zwaving in het paviljoen aan de winnaars uitge reikt. PLAATSELIJK NIEUWS. SAPPEMEER. Ruim een week geleden weraen de zwemmers en baders van Sap- pemeer opgescnrikt door een krantenbe richtje over een vermoedelijk geval van de ziekte van Weil. Dit vermoeaen is ge lukkig niet bevestigd. De Inspecteur Vau de Volksgezondheid te Groningen neen mededeeüng gedaan, aat het bacteriologisch onderzoek heeit uitgewezen, dat er geen sprake was van de ziekte van Weil. HOOGEZAND. Wij vernemen, dat de rondviucnt, uitgeloofd aoor den heer H. J. naoer, bij geiegenneia van net Zondag in zijn Dancing met veel succes genou- aen Macrozeriual, gewonnen wera aoor mej. ten Hof te Wndervank. Gisternamiddag had alhier een droevig ongeval plaats dat rouw bracht in een huisgezin. Toep net ongeveer 4-jarig zoontje van denA ;r de Wit aan de Veri. HoofastraJt niet weer thUis kwam, be gon men zich ongerust te maken. Na overal langaurig gezocht te hebben, ging men tot dreggen over. Al heel spoe dig haalde men het ventje op uit het Wlnschoterdiep, waarin 't spelenderwijze en door niemand opgemerkt, geraakt was. Dr. de Jong, die inmiddels ontboden was, kon niet anders dan de dood con- stateeren, daar het kind waarschijnlijk reeds eenige uren geleden te water was geraakt. ZUIDBROEK, 7 Juni. In het café Stuk je vergaderde de Pluimvee- en Konijnen- club „Zuidbroek e. o." onder leiding van den heer D. Fledderus. In bespreking kwam de taxatie van het aandeelenbezit in de kooiencombinatie, alsmede de v.-aardeering daarvan. Besloten werd met het vborstel bij de combinatie te komen om ieder aandeel te bepalen op honderd gulden en de saneering in dier voege te doen dat afschrijving op aandeelbezit mogelijk wordt. Met de werkzaamheden van de res tauratie van den toren „De olie Widde" staands' bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is een aanvang gemaakt. Deze restauratie bestaat grootend iels uit ontpleistering van de muren, zoodat de gewone bak- steenbouw weer te voorschijn wordt ge haald. Het werk wordt in werkverschaf fing uitgevoerd en staat onder leiding van den heer Holthuis alhier die ook het vorig ja ir de restauratie van de kerk ver zorgde. De heer S. G. Bosscha van Assen beroepen als predikant der Gereformeerde Kerk alhier, heeft dit beroep aangeno men. SCHILDWOLDE. Zondagmiddag te ruim 4 uur is op een perceel land van den heer J. Rademaker alhier, gedaald een te Eel- de gestarte ballon, bestuurd door den heer Focquin ae Grave, terwijl als mede- passagiere in den gondel zat mevr. Krui- zinga te Vriezenveen. De ballon was te 3.40 te Eelde opgestegen en deed reeds voor het bosch pogingen om te dalen, wat niet gelukte. Bij de daling kwam de mand zoo ongelukkig terecht, dat mevr. Kruizinga kwetsuren aan één harer bee- nen opliep en door toevallig in het veld aanwezige wandelaars uit den gondel moest worden geholpen. Nadat genees kundige hulp was verleend door dokter Wester van Slochteren, is zij per auto naar Groningen vervoerd. De ballon werd in veiligheid gebracht. Een en ander trok groote belangstelling, doch de aanwezige politie hield de belangstellenden op veili- gen afstand. MUNTENDAM, 5 Juni. Zaterdag en Zondag j.l. hield de Hengelsportvereen. „De Witte Dobber" haar eerste wedstrij den in het water de Baggerput. Aantal deelnemers bedroeg Zaterdag 26. De vangst was echter slecht. De prijzen gin gen als volgt weg: ie prijs 4 punten D. Mulder, 2e pr. E. Wijsbeek, 3e pr„ elk 2 punten. Zondag bedroeg het aantal deel nemers 38. De vangst was echter beter als Zaterdag, doch niet reusachtig. 1ste prijs 8 punten F. Hensen, 2e pr. 4 pt. A. Hut, 3e pr. 6 pt. L. de Vries, 4e pr. 4 pt. M. Martena en vervolgens J. L. Hut, H. de Vries Hzn., H. Uitvlugt, H. Wijkstra, P. Pentlnga, Sr., H. Smook, J. Loer, S. Gankema en H. Wijngaard. De eerst vol gende wedstrijd vindt' plaats op 16 Juli voor kinderen van leden van 6 t/m. 14 jaar, ook in de Baggerput. GRONINGEN. De uitzending van den voetbalwedstrijd Tsjechoslowakije-Neder- land werd o.m. in één der Groningsche cafe's ten gehoore gebracht. Om de borreltafel zaten tien jonge ke rels, die hoera riepen, toen de wedstrijd met gelijk spel eindigde. Bij de aankon diging dat een half uur verlengd zou worden, kreeg een van het voetbal-ent housiaste tiental de volgende geweldige idee: Bij isder doelpunt, dat Nederland zou maken zou hij een rondje geven maar dan moest hij, laten wij zeggen Jan, oud 24 jaar, arbeider hier ter stede, een rond je van allen krijgen, wanneer Holland een doelpunt incasseerde. Zoo gezegd, zoo gedaan! Toen het 1-0 werd voor Tsjechoslo- wakije kreeg Jan 9 borrels voor zich staan die hij spoedig „achter-over-gooi- de". Toen het 20 werd kwamen er weer negen in 't gelid op de tafel, doch deze gingen niet zoo vlug door het keelgat als het eerste negental. Integendeel... bij de zevende kon Jan niet meer op met de beste wil van de wereld niet. Meer dan beroerd moesten zijn mak kers hem opnemen. Hij werd in een auto gedragen en thuis gekomen werd zijn maag leeggepompt. Thans ligt hij op bed misschien wel met een alcoholvergiftiging. Misschien denkt hij nu wel na over de absurditeit van een dergelijke weddenschap. RODEN. Zondagmiddag om drie uur is de 13-jarige Adrianus Konings, wonende aan de Menneslaan alhier, in het na tuurbad alhier, door onvoorzichtigheid bij het zwemmen verdronken. De jongen, die de zwemkunst nog niet geheel mach tig was, ging ondanks de waarschuwin gen van den badmeester, in het diepe ge deelte en verdween even later in de diep te. Een kameraadje, dat den jongen zag zinken, holde naar den badmeester en schreeuwde: „Badmeester mijn vriendje is verdronken". Hoewel de jongeu spoedig op het droge was gehaald en nog gerui- men tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast, mocht het niet gelukken de le vensgeesten op te wekken. Het lijk is des avonds naar Groningen overgebracht. De familie H. G. Konings is door dit ongeval wel zwaar getroffen. Twee jaar geleden ontviel hun bij een auto-ongeluk een 17-jarige zoon. Thans werd hun door het tragisch onge val in Roden hun laatste kind ontnomen, waardoor zij alzoo kinderloos zijn gewor den. GEMENGD NIEUWS. Drievoudige moordaanslag te Huizum. Dader doodt de echtgenoot van zijn gescheiden vrouw en zich zelf. De toestand van de vrouw zorgwekkend. Het aardige plaatsje Huizum gegroeid aan Leeuwarden, zooals twee stadswijken door een verkeersweg met elkander ver bonden kunnen zijn, is Pinkstermaandag door een ontzettend drama opgeschrikt, zooals het gelukkig in deze Friesche streek zijn weerga niet kent". De eenige ooggetuige van dit vreeselij- ke drama gaf ons het volgende relaas schrijft het „Gron. Dgbl.". dat wij hier onder laten volgen. Om ruim tien uur wandelde onze zegs man in de Gymnasiumstraat in de rich ting van de muziektent. Eenige kinderen waren in de straat aan het spelen en een echtpaar liep er rustig te wandelen. Ach ter dat bejaarde paar liep een man, dien onze zegsman kende, een zekere K. van der Veen. Deze had een fiets bii zich, die hij in de Gymnasiumstraat tegen een hek zette. Eensklaps zag onze zegsman hoe hij met zijn eene hand in zijn zak op zijn teenen achter het niets vermoedende echtpaar aanliep. Plotseling begon v. d. Veen op de vrouw te schieten. De vrouw vluchtte met de hand in de lucht de Sint Jansstraat in, uitroepend moord, moord. Tenslotte viel ze achterover op den grond. Intusschen had v. d. Veen getracht den man, een zekeren Hendriks beet te pak ken, doch deze wist te ontkomen. Weldra klonken er opnieuw schoten door de straat en ook H. vluchtte de Sint Jansstraat in, waar hij, doodelijk gewond, neerviel. De dader slaat de hand aan zich zelf. De dader richtte vervolgens het wapen op zichzelf, doch de revolver, een zware browning, bleek reeds leeggeschoten te zijn. In een oogwenk had hij deze weer gevuld. Hij richtte nog eenige malen op H„ zette daarop de loop van de revolver te gen zijn slaap en haalde de haan over. Hij viel vlak naast het lichaam van H. neer en moet op slag dood zijn geweest. Op verschillende plaatsen is een ver dwaalde kogel door de ruiten van enkele huizen gegaan, doch niemand werd ge troffen. Hulp snelde van alle kanten toe. Uit den aard der zaak snelde van alle kanten hulp toe. Politie uit Leeuwarden en doctoren waren spoedig ter plaatse, terwijl de veldwachter van Huizum. die op surveillance was In Wijtgaasd, met een auto weldra arriveerde. De slachtoffers, van wie de heer Hen driks en zijn vrouw nog teekenen van le ven toonden, werden naar het Diacones- senhuis te Leeuwarden vervoerd waar H. spoedig de laatste adem uitblies. De toe stand van de vrouw is zorgwekkend. Het lijk van den dader is door de po litie in beslag genomen. De motieven tot de daad. De motieven tot de daad behoeven niet ver gezocht te worden: wat dat betreft staat de politie niet voor een raadsel. Van der Veen was vroeger poetser ge weest bij de Nederlandsche spoorwegen. Hij was getrouwd en had één dochter, thans gehuwd, wat uit dit huwelijk was voortgekomen. De levenswandel van Van der Veen werd niet geprezen. Meermalen werd geconstateerd, dat zijn vrouw door hem, die een sterke robuste kerel was, werd geslagen en slecht behandeld. Toen van der Veen twee jaar geleden door de rechtbank te Leeuwarden wegens onzedelijke handelingen met minderja rige kinderen gepleegd, tot een gevange nisstraf werd veroordeeld, maakte zij een echtscheidingsprocedure aanhangig, dat ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. zij met weinig moeite won. Zij leerde toen den heer Hendriks ken nen, die pas uit Amerika, waar het herp goed naar den vleeze was gegaan, was gei- komen en in Leeuwarden wilde rentenie ren. Eeli jaar na de echtscheiding trad zij met hem in het huwelijk. Bedreigingen. Toen v. d. Veen uit de gevangenis te Groningen was ontslagen, uitte hij in Leeuwarden op ondubbelzinnige wijze zijn misnoegen over het. huwelijk van zijn gescheiden vrouw. Vaak gebeurde het dat men van der Veen, die nu met een vrouw van ver dachte zeden samen ging wonen, voor het huis kon zien loopen van den heer Hendriks in de Van Beverwijkstraat 14. Terwijl hij dikwerf door de ruiten naar binnen loerde. Tegen zijn kennissen liet hij niet na te zeggen dat hij zijn ex vrouw van kant wilde maken. De chef-veldwachter van Huizum had van der Veen dientengevolge zelfs ver scheidene malen gewaarschuwd zijn ge scheiden vrouw met rust te laten. Doch alle raadgevingen sloeg v. d. Veen in de lucht, met bovenstaand vreeselijk resultaat. Dat dit vreeselijk gebeuren een groote menschenmenigte op de been bracht laat zich begrijpen. Heel den dag was het een gaan en ko men naar de noodlottige plaats wiaar het drama zich afspeelde. Later wordt gemeld, dat ook het derde slachtoffer, de vrouw, aan haar verwon dingen is bezweken. Ernstige botsing te Brunssum. Den lsten Pinksterdagmiddag heeft de heer J. van Zillem alhier, het ongeluk gehad, met zijn nog gloednieuwen motor in botsing te komen met een vrachtwa gen. Het ongeluk gebeurde, doordat de vrachtauto een anderen wagen wilde passeeren en daardoor te veel naar links uitweek, z. werd met gebroken neusbeen en ernstige verwondingen in het gelaat, opgenomen. Op dokters advies werd hij naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht. Het motorrijwiel werd totaal vernield. Duo-passagier in hopeloozen toestand opgenomen. Den lsten Pinksterdag reden drie Am- sterdamsche motorrijders, ieder met duo- passagier, komende van Rustenburg, in de nabijheid van Heerhugowaard, naast elkaar den Kruisweg op, met het doel, in Nieuwe Niedorp te gaan visschen. Bij den hoek Kruisweg-Middenweg slipte de mid delste motorrijder, met het gevolg, dat hij met zijn voertuig tegen een langs den weg staanden boom reed! Het motorrij wiel sloeg over den kop, waarbij de be rijder lichte verwondingen kreeg. De duo-passagier, de heer J. C. van Tinte ren uit Amsterdam, kwam er minder goed af. Hij sloeg met het hoofd tegen den boom en bleef in bewusteloozen toe stand liggen. Zijn toestand is hopeloos. De motorfiets is totaal vernield. Ernstig ongeluk te Roosendaal. In de Charitasstraat te Roosendaal reed de heer Joh. Bernaard uit Bergen op Zoom op zijn motorfiets, met zijn zoon op de duo, achter een autobus van de Brabantsche buurtspoorwegen A. O. en is waarschijnlijk door 't verkeerd begrijpen van een signaal van den autobus-chauf feur, tegen een huis opgereden. De be stuurder van het motorrijwiel werd hier bij ernstig gewond en is in het ziekenhuis Charitas enkele minuten na aankomst overleden. De duo-rijder werd licht ge wond en kon, na ter plaatse behandeld te zijn, naar huis terugkeer en. Specialisatie, ook in de fabricage der vakkleeding, was reeds lang een der eischen van onzen tijd. Verschillende fa brikanten legden zich er op toe en onder degenen die op dit gebied een eerste plaats innemen behoort de fabriek der bekende BEVA-artikelen. Voor welk be drijf men ook een kleedingstuk moge kiezen, steeds zal men een keuze kunnen doen uit de zeer uitgebreide collectie die onder deze naam in de handel wordt ge bracht. Om den buitenstaander eenig idee te geven van de talnjkneid van de door haar vervaardigde producten en te vens om de aandacht op haar fabrikaat te vestigen etaleert de BEVA haar arti kelen in al hun verscheidenheid in de étalage van den heer MULDER te Sappe- meer Oost. Overzichtelijk vindt men daar uitgestald al de bedrijiskleeding, die door genoemde firma wordt gefabriceerd. Niet alleen, dat deze kleeding, voorzien van de naam BEVA alle mogelijke voordeelen bezit, maar buitendien ontvangt men ook nog een schriftelijk garantiebewijs, zoo dat men er des te meer verzekerd van kan zijn goede waar te krijgen. Vermel den wij tenslotte nog dat de heer MUL DER de alleenverkoop van deze artikelen te Sappemeer heeft. Knolvoet bij kool. Deze zekte wordt veroorzaakt door een slijmzwam, Plasmodiophora Crassiede ge naamd. Zij berokkent nogal schade aan de planten. De bestrijding is niet gemak kelijk. Behalve bij de groentekweekers richt deze ziekte soms in de particuliere tuinen ook ware verwoestingenaan. Koolsoorten en rapen kunnen aangetast worden; verder ook muurbloemen, violie ren en herik. Het zijn allemaal vertegen woordigers van de kruisbloemigen die er vatbaar voor zijn.

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1938 | | pagina 2