'1 1 lü SÉ r 2. 2 Z 2- Ontspanning voor iedereen 1 'f- Ui*. Een Miisthardtle bh 1 3 4 5 6 j 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 i 18 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 81 1 Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandbezwaren. Eén „Mijnhardtje" 5 ct. - 12 stuks 50 ct. GEMENGD NIEUWS. Uit den trein gevallen. Dinsdagavond omstreeks tien uur is de ongeveer 65-jarige echtgenoote van den heer H. Hidding uit Dalen van het bal- con van den trein uit Coevorden gevallen. De trein was ongeveer honderd meter voor het station Dalen, toen mevr. H„ evenals een paar andere dames, zich naar het balcon had begeven. Door nog onbe kende oorzaak is mevr. H. gevallen en op de spoorbaan terecht gekomen. Nadat dé trein tot stilstand was gekomen, heeft men onmiddellijk een onderzoek inge steld. Het slachtoffer werd in bewuste- loozen toestand met ernstige verwon dingen langs de spoorlijn gevonden. Nadat dokter Christiaans de eerste ge neeskundige hulp had verleend, is de vrouw naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht. Vrachtautobestuurder door slaap overmand. Had sinds Maandag eenige uren gerust. Donderdagochtend reed zekere B. Bak ker. in dienst van K. van Dellen te Lut- jegast, met een vrachtauto waaraan een aanhangwagen was bevestigd, van Hee renveen in de richting Leeuwarden met een lading van 12 ton steen. Onder Haskerdijken geraakte de auto uit den koers. De wagens schoten links over den weg en raakten drie boomen, waarvan de laatste zoo werd getroffen, dat hij met het oog op de veiligheid moet worden omgehaald. Vervolgens schoof de vrachtauto de wielen waren er reeds afgerukt weer over den weg, waarna de aanhangwagen met zulk een kracht nog tegen de vrachtauto botste, dat de wagen over den kop sloeg en met het voorste gedeelte in de richting Heeren veen kwam te staan. Het verkeer was nu gestremd door de totaal vernielde wagens. Bovendien lag de lading steenen over den weg verspreid. De bestuurder, een jongeman, was er goed afgekomen. Hij verklaarde aan de rijks- en gemeentepolitie, dat hij in slaap was gevallen. Hij had sinds Maandag tij dens zijn tochten door het land slechts eenige uurtjes in de cabine gerust. Een auto-karavaan van het circus Boüglione, welke op weg was naar Joure, had reeds geruimen tijd staan wachten. Totdat de leider een tractor liet komen en de vernielde wagens naar den kant van den weg liet sleepen, waadoor de verkeers-stremmjing langzamerhand kon worden opgeheven. Jongeman te Amsterdam lost schot op agent. Politieke heethoofden, die in deze spannende dagen de groote internatio nale gebeurtenissen voor de krantenge bouwen aan den Nieuwe Zijds Voorburg wal te Amsterdam bespreken en daarbij vaak veel rumoer maken, zijn Donder- dagavond oorzaak geweest van een ern stig Incident, waarbij de politie van haar vuurwapens gebruik moest maken. Een jongeman van 34-jarigen leeftijd, die in het bezit was van een met scherp geladen automatisch pistool, werd daar bij door een schot in zijn linkerdijbeen getroffen. Gelukkig was de verwonding, hem toegebracht, niet van ernstigen aard, hoewel in ieder geval operatief zal moeten worden ingegrepen, aangezien de kogel diep in het been drong. Donderdagavond omstreeks halftien stonden er voor het „Kasteel van Aem- stel" circa honderd opgeschoten jongens en oudere mannen, die voor dit kran tengebouw het laatste wereldnieuws la zen en daarover zoo luid discussueerden dat de bewoners er bij de politie over klaagdèn. Onmiddellijk werd vian het bureau Warmoesstraat een agent uitgezonden. Toen de politieman voor het gebouw ar riveerde en op tactische wijze de men- schen tot doorloopen maande, waaraan onmiddellijk gevolg werd gegeven, bleef een jongeman, die met zijn meisje juist was aangekomen, staan. De1 agent sommeerde hem nogmaals door te loopen en in plaats van aan dit bevel te voldoen, begon de jongeman te schelcjen. De agent greep hem hierop beet én zeide: „Nu gaat u mee, u is mijn arrestant". Toen de politieman hem hierop j beetpakte, greep de jongeman naar den achterzak van zijn pantalon rukte, daaruit een pistool, dat hij op den agent richtte. De agent week even terug en op het zelfde i oogenblik knalde een schot. De politieman, die nu wel begreep dat hij met een gevaarlijk mensch te doen had, haalde1 eveneens zijn vuurwapen voor den dag, doch om zijn wapen schietklaar te maken, moest hij zijn arrestant even loslaten. Van dit oogenblik maakte de arrestant gebruik om te vluchten. Met zijn revol ver nog vastgeklemd in zijn hand, rende hij achtervolgd door den politie-agent, over de Nieuwe Zijds Voorburgwal met een den hoek om de Nieuwe Nieuwstraat in. In dit nauwe straatje, waar het vrij druk was, holde de vluchteling zigzag tusschen de menschen door. De agent die den man toeriep te blijven staan loste drie schoten in de lucht, doch hier aan stoorde de jongeman zich niet. De agent j>leef hem narennen. De vluchte ling liep de Suikerbakkersteeg in. toen hij plotseling zag, dat de agent hulp kreeg van een tweeden politieman, die daarop onmiddellijk toesnelde, om zijn collega hulp te bieden. Ook deze agent trok zijn revolver, om de vluchteling desnoods neer te schieten. Een seconde later knalde het vierde schot uït de revolver van den eersten agent, die nu op zijn vluchteling in deze stille steeg had gericht. De man stortte neer en bleef op den grond liggen .Zijn revolver nog steeds in zijn hand. Beide agenten hadden nog groote moeite om den jongeman te overmeeste ren en hem het vuurwapen uit zijn hand te rukken. Hij bleek een schotwonde in zijn linkerdijbeen te hebben. Vreezende dat hij nogmaals een po ging tot on/tvluchten zou wagen, hield een der agenten zijn revolver tijdens de tocht naar het politiebureau op den ar restant gericht. In de Warmoesstraat moest de gewonde worden ondersteund. In het politiebureau werd hij direct ver bonden. Per Geneeskundigen Dienst werd de gewonde naar het Binnengast huis vervoerd. Nadat de kogei verwijderd was. is de man weer naar het politiebureau aan de Warmoesstraat teruggebracht en opge sloten. Toen men zijn revolver bekeek, ont dekte men dat er nog zes patronen op zaten, waarvan er een dwars voor de loop klem zat Hieruit viel af te leiden, dat de jongeman nog een tweede maal had getracht, een schot te lossen. Voorts bleek hij nog in het bezit te zijn van een reservehouder, waarin nog zeven scherpe patronen zaten. Hij toonde zich zeer onverschillig en zei, dat hij geen po litieke overtuiging had, doch alleen uit politieke overwegingen en voor zijn vijanden dat zouden de communisten dan zijn een revolver meende te moe ten dragen. Wegens poging tot doodslag van een agent zal hij worden vervolgd. Ontevreden militairen berecht. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch hebben zes militairen terechtgestaan, be- hoorende tot het 18e regiment infanterie te Zutphen, wegens het „in vereeniging met een groot aantal andere militairen te hebben samengerot hun plicht te ver zaken". Half Mei was bij genoemd regi ment een ontevreden stemming ontstaan over den te zwaren dienst, die moest verricht. De manschappen vonden de marschen te lang, de uitrusting te zwaar en de straffen te hoog. Bij wijze van pro test had in den morgen van den 17en Mei een geheel bataljon, 160 man sterk, zich gemeld voor het ziekenrapport. Uit den aard der zaak kreeg het meerendeel van den dokter te hooren, dat het dienst moest doen, doch met dat al duurde de keuring, die onder toezicht van een ka pitein werd gehouden, zoo lang. dat de morgenoefeningen niet konden doorgaan. De manschappen kregen toen het bevel 's middags om half twee aan te treden in het grijs en in volledig veldtenue, doch zij dreven hun demonstratie zoo ver door, dat het meerendeel in werkkleeding ver scheen om zoodoende uiting te geven aan hun ontevredenheid en ook de mid dagoefeningen in de war te sturen. Eerst nadat een der manschappen in arrest was gesteld, keerden rust en orde terug. Vermoedelijk was de kort te voren afgekomen order, waarbij de diensttijd met een half jaar werd verlengd, aan de ontevredenheid niet vreemd. Twee der militairen werden tot drie maanden en de vier anderen tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Onderwijzer als inbreker. Een 28-jarige onderwijzer, die vóór zijn arrestatie te Hilversum woonde, had zich Woensdag voor de vijfde kamer der rechtbank te Amsterdam te verantwoor den. Niet minder dan vier inbraken, ge pleegd in April en Mei j.l., te Hilversum zijn hem ten laste gelegd. Op 17 April brak hij in in de villa van Ir. J. M. Woeller, aan de Steynlaan te Hilversum. Hij drukte een glas in lood raam in, wist een spanjolet te bereiken en klom het raam binnen. Bij hun thuis komst misten de bewoners een aantal gouden en zilveren voorwerpen, w.o. een kostbare broche en een gouden horloge. Een week later brak hij op dezelfde wij ze in in de villa van de fam. Jaarsma aan den 's-Gravelandschenweg. Hier maakte hij boeken ën drie prismakij kers buit. Op 5 Mei stal hij een portemonnaie, waarin zich een bedrag van f 100.aan bankpa pier bevond. Verdachte had een taschje uit de hand van een dame gerukt. Een vierde inbraak op 28 Mei in een woning aan den 's-Gravelandschenweg te Hilversum mislukte, omdat hij nadat hij een ruit verbroken had het spanjo let niet kon bereiken. Toen hij naar huis ging om anderé werktuigen te halen en terugkwam liep hij in de armen van een nachtwaker. Hij poogde per fiets te vluchten, een agent achtervolgde hem, loste een schot, waardoor de inbreker in de schouder werd getroffen en kon wor den gearresteerd. Verdachte legde een volledige beken tenis af. De officier van justitie, Mr. Bosch, achtte de feiten ernstig; hij wilde echter rekening houden met verd.'s strafregis ter en met zijn phychische omstandig heden. Spr. vorderde een gevangenisstraf van vier maanden en ter beschikking stel ling van verdachte van de regeering om van harentwege te worden verpleegd voor den tijd van twee jaar. Inbreker liet zijn foto achter. Gestolen wat los en vast zat. Voor een paar duizend gulden aan ja ponnen, zijden stoffen, geld en voorwer pen is gestolen bij een inbraak in de ja- ponnenfabriek der „Wolcofa" in de Spui straat te Amsterdam. De inbrekers die vermoedelijk over de daken van de aangrenzende perceelen en vervolgens door een dakraam de zaak zijn binnengedrongen, hebben hier danig huisgehouden. In vrijwel alle vertrekken hebben zij naar geld en goederen ge zocht. Op de expeditiéafdeeling stalen de in brekers 150 a 200 dames japonnen, waar onder vrij dure exemplaren. In de expe ditie vonden de dieven pakpapier, touw en scharen, waarmede zij het gestolene op hun gemak konden inpakken. Voorts brachten zij een bezoek aan het atelier waar zij nog een rek vol japonnen plun derden en verder een paar goede grepen deden in de voorraden zijden stoffen, die hier op stellingen lagen opgeslagen. De inbrekers hebben zich blijkbaar wel zeer op hun gemak gevoeld. Zij vonden al thans nog tijd om eenige muntmeters open te breken en den inhoud daaruit te stelen. Zeer waarschijnlijk hebben de dieven de beschikking gehad over een auto waarin zij het gestolen goed hebben ver voerd. Behalve verschillende sloten der bin nendeuren, hebben zij ook het slot van de buitendeur vernield. Toen het personeel 's morgens pp de fabriek kwam, vond het daar een groo- ten chaos. Verschillende menschen mis ten hun scharen, een ander miste een electrischen strijkbout. De politie van het bureau aan de Warmoesstraat werd gewaarschuwd. Rechercheurs deden toen een merk waardige vondst. Zij vonden n.l. eenige portretten van mannen, een werkbriefje met een naam en volledig adres, alsmede een gedeelte van een pas. Zouden deze foto's en andere stille getuigen van de inbrekers zijn? Men kan zich haast moeilijk voorstel len, dat geroutineerde inbrekers zoo non chalant zouden zijn hun foto's en fami lieportretten, zoomede een werkbriefje enz., te verliezen in een huis waar zij inbreken. De politie heeft de foto's na tuurlijk meegenomen en zal nagaan of de dieven inderdaad hun „visitekaartje" hebben achtergelaten. Reeds spoedig is de politie ër in ge slaagd een van de inbrekers te arrestee ren. Dit bleek inderdaad de jongeman te zijn wiens foto in het magazijn werd ge vonden. Hij had zijn foto en de andere stille getuigen uit zijn zak laten vallen. Ontkennen kon hij dus niet meer. Hij legde onmiddellijk een volledige beken tenis af en deelde ook den naam van zijn mededader mede. Deze man zal thans ook spoedig kunnen worden gear resteerd. De justitie is er intusschen ook reeds in geslaagd een deel van den ge stolen buit weer op te sporen. Beide in brekers zouden ook zonder dat zij de fo to's hadden verloren spoedig zijn gear resteerd, aangezien de politie langs an dere wegen reeds wist -dat zij het per ceel waren binnengedrongen. De foto's hebben de arrestatie slechts bespoedigd. Dierenroof. Men schrijft uit Exloo aan de „A.Crt.": In het centrum van het dorp Exloo staat sedert tal van jaren een stevige hooge spar, waarvan de kop is afgezaagd en voorzien van een wagenrad. Telken- jare weer keeren de ooievaars, die op het rad hun nest hebbèn, terug. Exloo is trotsch op zijn ooievaarsnest, vooral waar deze dieren in tal van plaatsen niet terugkeeren en het hooge nest verlaten blijft en zij hier regelmatig terugkeerden. Ieder jaar worden door de prachtige vo gels een aantal jongen grootgebracht, die dan in het najaar met de oude vogels den langen tocht naar het warme Zui den beginnen. In het laatst van Juli op verzoek van de politie-autoriteiten werd in het belang van het onderzoek geen couran tenverslag gegeven - verschenen op een avond de leidef van het Noorderdieren park te Emmen, begeleid door een der leden van diens personeel met de auto te Exloo bij het hooge nest. De laatste klom in den boom, nadat van den eige naar van het land en den boom voor tien gulden de toestemming hiervoor was gekocht. Een tweetal jonge ooievaars werd met groote moeite uit het nest ge haald en per auto naar het Noorder dierenpark overgebracht). De lange reis naar het verre Zuiden hoefde niet meer gemaakt, de vfijheid in de vrije natuur werd omgezet in gevangenschap in het dierenpark. Groot was den volgenden dag de ver ontwaardiging van de Exloërs. toen dien dag de dierenrtpi bekend werd. En dat, terwijl ooievaars in Nederland bescherm de vogels zijn. Het ooievaar&nest is een sieraad voor het dorp. De gemeentepolitie van Odoorn in samenwerking met de marechaussees uit Emmen onderzochten de zaak en hebben deze nu tot klaarheid gebracht. Aan den rechter zal in deze wel het laatste woord zijn. Exloo twee ooievaars kwijt; tegen "betaling van entrée kan men ze in het Noorderdierenpark voort aan in gevangenschap terugzien. Drama in de Lu' che Universiteit. Laffe aanslag fdn student op zijn vader. In een der Ipkalen van de hoogeschöol van Luik heeft zich een zonderling dra ma afgespeeld. De Luiksche industrieel, Emile Lavallé, begaf zich naaii' den rector, teneinde er een getuigschrift te bekomen om zijn zoon, dié aan deze universiteit studeerde, uitstel van militairen dienst te doen ver- leenen. Toen de heer Lavallé zich op de trap bevond, die nadr de kamer van den rec tor leidt, werd; een revolverschot gelóst, dat hem in het onderlijf trof. De 22-ja rige zoon, die zich achter hem op; de trap bevond, liep weg en riep, dathij den dader van dezen aanslag achterna zat. Inmiddels Werd de heer Lavallé, die een ernstige kwetsuur opliep, verzorgd. De zoon was échter na enkele uren nog steeds niet teruggekeerd en het gerecht begon zich af te vragen wat wel de reden van dit wegblijven zou kunnen zijn? Laat in den avond echter is de zoon Lavallé zich op het politiebureau komen aanmel den, waar hij verklaarde dat hij het was, die op zijn vader had geschoten en wel vanaf een afstand van slechts één nieter, toen zijn vader voor hem de trappen op ging. Kanaal gedempt om springstoffen te vinden. Een brutale bende maakt den laatsten tijd Londen en omgeving onveilig. Een bende, die de stevigste brandkasten fluks weet te openen en daarbij gebruik maakt van de modernste chemische ontplof fingsmiddelen. Reeds zijn verscheidene personen dooi de politie verhoord, maar de leiders schijnen wel erg zeker van hun zaak te zijn. Zij zagen er tenminste niet tegen op, Maandag een nieuwe inbraak te ple gen, en wel in het gebouw van de Expres Dairy Co. Ltd., waar zij een bedrag van 300 buitmaakten. De bende maakte hierbij, evenals bij haar vorige ondernemingen, gebruik van „gelignite" en „samsonite", twee stoffen, die door haar hoogen graad van explosie in „vakkringen" langen tijd voor te ge vaarlijk werden gehouden, daar de ge bruikers groote kans loopen, zelf ver wond te worden. Maar deze bende heeft, zoo schrijft de „Daily Mail" er blijkbaar iets op gevonden om het risico van het vak te beperken. Bij de inbraak in het kantoor der Express Dairy Co. b.v. heeft zij de geheele brandkast in dekens ge wikkeld om het geluid zooveel mogelijk te dempen. Toen nu de politie vernam, dat er een pak, vermoedelijk inhoudende 8 pond gelignite en samsonite, in het Grand Union Canal was geworpen, besloot zij, niet terugdeinzend voor de meest dras tische maatregelen, het kanaal op die plaats af te dammen en geheel leeg te pompen. Tot groot ongerief van de schip pers natuurlijk, die aan beide zijden van den dam werkloos lagen toe te zien, hoe de arbeiders successievelijk uit de modder te voorschijn haalden: een naaimachine, 'n verzameling Fransehe, Engelsche, Duit- sche en Amaerikaansche munten, een autonummerbord, een verrekijker, een paar gouden oorbellen, een wandelstok, een pakje patronen. Men begrijpt wel. dat deze vondsten door het talrijke publiek, dat bij derge lijke gelegenheden steeds aanwezig is, luide werden toegejuicht. Ontplofbare stoffen heeft men tot dus ver niet aangetroffen. J m KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL: toestel in speeltuin zwarte, kleverige stof naschrift gereed toehoorder duivenwoning vorstelijke titel tegen, (Lat.) lengtemaat 16. muzieknoot 17. bepaald lidwoord voegwoord muzieknoot hulpwerkwoord soort brood om Gods wil, gratis rivier in Italië gewicht deel v. e. boom waterkeering 1. 3. 5. 7. 8. 10. 12. 13. 15 18. 20. 22. 23. 25. 27. 28. 30. 31. VERTIKAAL: 1. vragend voornaamw. 2. per procuratie 3. om geluk te wenschen 4. toiletgerei 6. geluid om tot stilte te manen 7. reeds 9. uitroep v. verrassing 11. titel 12. groote inhoudsmaat 14. muf 15. gelofte 18. rund 19. onmeetbaar getal 21. voorzetsel 22. iets 23. soort onderwijs 24. 1000 x 28, horizontaal 26. groot kerkgebouw 27. paardekracht 29. eerwaarde heer ff 6 6 f «r s s EEN MOEILIJKE OPGAVE. De rekenmeester heeft op het bord ver schillende getallen geschreven, die op drie na allemaal moeten worden doorge streept; de som der drie overgebleven cijfers moet het getal 26 als uitkomst ge ven. Bij den eersten oogopslag ziet men on middellijk, dat deze ongave heelemaal niet zoo gemakkelijk is als het wel hikt, er moet dus en foefje bij te pas worden gebracht. Welke drie cijfers moeten er overblijven? - OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL I. HORIZONTAAL: 1. Amsterdam, 3. er, 4. om, 6. eens, 10. reep, 11. olie, 13. tros, 15. ons, 16. tot, 17. spat, 18. oest, 19. knot, 23. hoed, 26. ora, 27. Epe, 28. boek, 92. mama, 31. goud, 33. scha, 35. hu! 36. ho! 37. roodborst. VERTIKAAL: 1. Arno, 2. moes, 3. ee, 5. me, 6. eksteroog, 7. slop, 8. mest, 9. Otto, 10. rots, 10A. Pa lestina, 12. Ina, 14. roe, 20. nood, 21. öre, 22. taks, 23. hemd, 24. opa, 25. Eems, 28, buur, 30. acht, 32. oh! 34. ho! OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL II. HORIZONTAAL: 1-1. H.M., 1-6. hut, 1-12. pal, 1-18. kg., 2-1. dop, 2-5. beker, 2-11. debet, 2-17. aar, 3-2. molen, 3-8 logen, 3-14 barst, 4-3. lot, 4-9. keg, 4-15. kot, 5-2. regen, 5-8. piket, 5-14. wegen, 6-1. dun, 6-5. la ken, 6-11. netel, 6-17 R.I.P., 7-1. oz„ 7-6. dot, 7-12. Mor, 7-18. re, 8-1. Lie, 8-5 Niger, 8-11. Eelde, 8-17. bot, 9-2 Endor, 9-8. roest, 9-14. atoom, 10-3. koe. 10-9. des, 10-15. are, 11-2. dessa, 11-8. liman, 11-14. snert, 12-1. vol, 12-5. traan, 12-11. Young, 12-17. tol, 13-1. er, 13-6. gat, 13-12. pre-, 13-18. nu, 14-1. N.S.B., 14-5. koren, 14-11. renet, 14-17. rijs, 15-2. tegen, 15-8. Na men, 15-14. konijn, 16-3. uur. 16-9. dek, 16-15. rem, 17-2. Arles, 17-8. henen, 17- 14. weten, 18-1. mas, 18-5. stier, 18-11. Laban, 18-17. nek, 19-1. al, 19-6. arm, 19- 12. tal, 19-18. L.B. Oplossing: AAN DE STAMTAFEL. De spreker begon als volgt: „Kijk, een half volle flesch is gelijk aan een half leege flesch. Twee half volle flesschen zijn dus gelijk aan twee half leege fles schen, twee halve is gelijk aan één heele, duseen heele volle flesch is gelijk aan een heele leege flesch of kortweg ge zegd: eenvolle flesch is gelijk aan een leege flesch." Oplossing HET WEKELIJKSCHE VISITEKAARTJE. STRAATMUZIKANT. Oplossing: DE MISLUKTE AANSLAG. De aanslag moest mislukken, omdat de ronde drijvers slechts van onderen be schadigd waren. Tengevolge daarvan kon de lucht niet ontsnappen, terwijl de wa termassa, die door de openingen naar binnen kon stroomen. ook slechts gering was, daar door de druk van het water de lucht iets meer in elkaar geperst werd en dus de vliegboot in het geheel een klein eindje dieper in het water zakte, wat echter niet eens zichtbaar was. VERTIKAAL: 1-1. H.D., 1-2. mom, 1-6. hen, 1-7. uk, 1-8. tel, 1-12. pen, 1-13. Ab, 1-14. leb. 1-18. kat 1-19. gr, 2-3. Polen, 2-5. bétèl. 2-9. Rokin. 2-11. degen, 2-15. takel, 2-17. aster. 3-4. log, 3-10. gek, 3-16. rog, 5-2. ruzie, 5-6. nadir, 5-8. Peter, 5-12. témet, 5^14. wer- da, 5-18. N.I.R.O.M., 6-1. dol, 6-7, kog, 6-13. tol, 6-19, pet, 8-3. enkel, 8-9. Rodin. 8-11. essay, 8-15. étang, 8-17. boert, 9-4. dos, 9-10, Eem, 9-16. ore, 11-2. dorst. 11-6. argon, 11-12. nopen, 11-8. laten, 11- 14. Sneek, 11-18. tonijn, 12-1. ven, 12-7. aar, 12-13. urn, 12-19. lus, 14-3; beurs,. 14-4. Keres, 14-9. nader, 14-11. rekel, 14- 15. toren, 14-17. rijmen, 15-4. gul, 15-10.. men, 15-16. net, 17-2. aal, 17-6. sta. 17-8.. hem, 17-13. nat, 17-14. wal, 17-18. nel. 18-18. ma, 18-7. ir„ 18-13. ba. 18-19. K.B. Oplossing: DE MODERNE KLOK, Als mijnheer Van Veere de plaats, waar de groote wijzer stond en de plaats, die de kleine wijzer innam, wat nauwkeuri ger bekeken had, dan zou de vergissing hem onmiddellijk opgevallen zijn. Op een zekere plaats van de kleine wijzer neemt ook de groote wijzer een vaste plaats in. Stel, dat het op de klok van mijnheer Van Veere op kwart over zes staat. Brengt men de klok door hem een kwartdraai naar rechts- te draaien, in een verkeerden stand, dan; is het op de klok plotseling half tien.Een dergelijke ver gissing moet men toch bij nauwkeurige beschouwing onmiddellijk opmerken. Was- het werkelijk half tieif, dan zou ook de groote wijzer de afstand tusschen de beide getallen (in dit geval de strepen) afgelegd hebben. Dat is echter niet het geval. Dus volgt daar vanzelf uit. dat de- klok op een verkeerden kant staat. l.

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1938 | | pagina 2