Begrafenis milicien D, BAKKER RECHTZAKEN. Omzetbelasting verhoogd. VOETBAL. Welke distributie-bons zijn geldig BROODKAART. Een rooversbende te Arnhem. Zij stalen wat 1<>S en vast was. Een bende opgeschoten jongens, die zich maandenlang onledig gehouden had met het stelen van alles wat los en vast zat, is na een uitgebreid onderzoek en goed speurderswerk van de politie te Arnhem achter slot en grendel gezet. Acht leden van deze jeugdige roovers bende hebben reeds een volledige beken tenis afgelegd. Binnen enkele dagen wor den nog meer arrestaties verwacht. Een gedeelte van den buit kon in beslag ge nomen worden. Dit is in een week tijds al het tweede succes van de politie in de Geldersche hoofdstad, die door het toenemende van dalisme van een deel der Arnhemsche jeugd gedwongen werd een klopjacht on der de opgeschoten bengels te houden. Vorige week gelukte het de hand te leg gen op een clubje jongens van ongeveer vijftien jaar, dat er zijn werk van maak te in leegstaande huizen brand te stich ten. Nu is een complot jongens van vijf tien tot achttien jaar tegen de lamp ge- loopen, dat geen onderscheid maakte tusschen mijn en dijn. In de stad werd de laatste maanden een groot aantal straat- en winkeldief stallen bij de politie aangegeven. Deze diefstallen werden zoo geraffineerd be dreven, dat de recherche aanvankelijk weinig gegevens omtrent de daders in handen kon krijgen. Het toezicht werd toen nog verscherpt en eindelijk kreeg de politie belangrijke aanwijzingen in een bepaalde richting. De eerste klap was al dadelijk raak. Vijf jongens in den leeftijd van vijftien tot achttien jaar konden gearresteerd en aan een streng verhoor onderworpen worden. Wat later hield de politie weder om drie leden van het complot aan. Er waren, in weerwil van den jeugdigen leeftijd der daders, bekenden van de po litie bij, die niets wilden loslaten. Ten slotte vielen zij toch door de mand en deden opzienbarende bekentenissen, waaruit bleek, dat de feiten nog ernsti ger waren dan vermeld kan worden. Een „kluis" in den grond. De jongens traden hoofdzakelijk in de stad op, waar zij 't vooral voorzien had den op onbeheerd staande auto's en win kels, waarin geen publiek aanwezig was. Zij g.ngen steeds in kleinere of grootere groepen op roof uit, waarbij telkens een of twee jongens op den uitkijk bleven staan om voor onraad te waarschuwen Als de kust vrij was stalen de anderen alles wat van hun gading was en dat was veel. Voornamelijk was het hun echter om geld te doen. Op een goed gekozen oogenblik bezochten zij winkets om daar, als er niemand aanwezig was, onmiddel lijk een flinken graai in de geldlade te doen. En passant werden dan nog enke le voorwerpen meegenomen Bij onbe heerd staande auto's ging hét al precies hetzelfde. Maandenlang wisten zij zich op deze wijze ongestoord groote hoeveel heden geld te verschaffen waarvan zii al" leen 01 met emander uitgingen. De dieven brachten voortdurend be zoeken aan café's en bioscopen en snoepten en rookten er lustig op los. Als het geld op was, sloegen zij immers maar weer ergens hun slag. Over het algemeen echter was het geld niet zoo spoedig op, want de bende bleek goed georganiseerd te zijn. De jongens hadden een geheime verblijfplaats, diep in een bosch langs den Apeldoornscheweg. ver buiten de stad. Daar bevond zich ook een berg plaats, die voor een zeer solide kluis niet behoefde onder te doen. In een gat in den grond, listig onder de boomen verborgen en kunstig met takken en latten dichtgestopt, hebben de jongens de gestolen voorwerpen en baar geld verstopt. Ten overvloede werd een van de bendeleden als rentmeester aan gesteld. Deze was rekening en verant woording aan -de anderen verschuldigd. Hij had zijn taak zoo nauwkeurig ver vuld, dat zijn opgaven precies klopten met hetgeen de politie in de „kluis" vond. Dat waren een aantal gestolen voorwer pen en een bedrag van vierhonderd gul den aan baar geld. De plaats was zóó uit gezocht, dat de recherche deze bergplaats nimmer gevonden zou hebben, wanneer de eerst-aangehouden jongens niet aan het praten geslagen waren. De buit, dien de jongens in den loop der maanden ge maakt hebben, is natuurlijk veel grooter geweest dan wat nu gevonden werd Zij hadden er reeds zooveel doorgebracht, dat het totale bedrag moeilijk meer vastgesteld zal kunnen worden. Het res- teerende gedeelte, dat in den grond werd aangetroffen, is uiteraard in beslag ge nomen. Het achttal jongens is na verhoor naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het onderzoek wordt nog voortgezet, ten ein de spoedig de geheele bende achter slot en grendel te krij gen. PLAATSELIJK NIEUWS SAPPEMEER. In verband met de ver duisteringsvoorschriften is in de uren van openstelling der Openbare Leeszaal eenige wijziging gekomen. Men doet dus goed om van de in dit blad opgenomen advertentie goede nota te nemen. HOOGEZAND, 10 Sept. De voordracht voor de benoeming van onderwijzer aan de u.l.o. school, alhier, is samengesteld als volgt: 1. G. J. Vrielink, onderw. u.l.o. school Gieten; 2. H. Mein, onderw. u.l. o. school Beilen3. J. H van Waveren Hogervorst, onderw. o.l.s. Groningen. De door B. en W. van Ten Boer opgemaakte voordracht voor hoofd der 0. 1. school te St. Annen luidt als volgt: 1. P. Siebering, onderwijzer alhier, o. 1. school no. 12. A, Boekhold, ond'erwij - zer te Kommerzijl en 3. T. Sipkema, on derwijzer te Noordbergen. KIELWINDEWEER. B. en W. van Gro ningen stellen den Raad voor hen te machtigen het noodige te verrichten voor den bouw van een dubbele woning bij de Benedenste Klap over het Kiel- diep te Kielwin'deweer. De koS)ben zijn geraamd op f 7000. Het ligt in de bedoeling het werk in eigen beheer te doen uitvoeren, aange zien B. en W. zoodoende een geschikte arbeids verdeeling verkrijgen voor het personeel, dat tot herstel van oorlogs schade in dienst is genomen. ZUIDBROEK. 7 Sept. In het hotel Bui- ning had de tentoonstelling plaats van gekweekte bloemen en planten door leer lingen deir beide L. O. scholen alhier. Een prachtcollectie bloemen en planten waren tentoongesteld en wees, de jury de volgende prijswinnaars aan: School Diep. Afd. Geraniums: 1. Jan Groen, 2. Sientje Moesker, 3. Klazina Slim, 4. Roelof Stabler, 5. Geesje Kruijer. Afd. Zaai Begonia's: 1. Jantje Vedder, 2. Minie Kraster, 3. Wubbie Strootman, 4. Hillie Tuizenga, 5. Elsje Dilling, 6. Jannie Snip, 7. Okko Vis,wat. Afd. Colleus1. H. J. Schreuder, 2. Ko Moesker, 3. Martha Woltjer. 4. Harm Olthof, 5. Cath. Zeef. Bolbegonia's: 1. Jannie Dilling, 2. Li nie Hartman, 3. Jan Lutterop, 4. Gretha Kruise. Dubb Begonia's: 1. Martje Strootman, 2. Eefkè Brink, 3. Maria Vollenhoven. Fuchsia's: 1. Linie Verver, 2. Bouwina ten Cate, 3. Geesje Klad, 4. Jantje Hart man. Salvia's: 1. Hillie op de Dijk. School Heiligelaan. Enkele Begonia's: 1. Gina Kliatter, 2. Jo Werkman, 3. Trijn- tj6 Klatter Fuchsia's: 11 Harm Zuidema, 2. Pie- tertje Klad, 3. Pieter Jager, 4. Pietertje Lutterop, 5. Geertje Schipper. Coleus1. Anna Zuidema, 2. Ineke Gastman. Geraniums: 1. Aaltje Bartelds, 2. Joke Bos. Bolbegonia's: 1. Nellie Amerika, 2. Hennie Daanje. Dubb. Begonia's: 1. Geesje Klad, 2. Hennie de Vries. Tevens had een verloting plaats ten bate van het floralia werk. Prijzen vielen op de nummers: 370 93 309 607 826 208 800 911 290 1146 234 348 668 594 409 639 441 1236 1020 267 1157 86 878 1207 465 29 697 496 519 43 326 1247 1242 358 419 42 998 522 995 626 931 454 868 589 750 322 443 364 503 879 1111 407 806 227 930 794 293 873 401 178 1140 494 705 817 344. 9 Sep. Ten overstaan van den heer R. Zwiers, notaris alhier, werd heden, ten verzoeke van de erven van wijlen de ech telieden H. Tuin—E. Hamminga, publiek verkocht: Een boerderij met erf, tuin, bouw- en groenland, staande en gelegen te Zuidbroek t.o. „Motké". totaal groot 10 38.55 H.A., wiaarvan 10.23.75 H.A. be klemd, doende jaarlijks tot vaste huur f89.40 en 14.80 are vrij en eigen. Koopster Fa. J. L. Lagro en Zn., make- laar, Groningen q.q. voor f 24050. Over name f 230. Mede werden verkocht: een Aandeel m de Dorschvereeniging „Electro" te Zuid broek, groot f 100. Koopster Fa. J. L. Lagro voornoemd voor f 110. 5 Aandeelen in de Stroocartonfabriek „De Ceres" te Oude-Pekela, ieder groot Gecombineerd verkocht voor f 1512.50 aan Fa. Lagro. 10 aandeelen in de aardappelmeelfa briek „Wildervank en Omstreken", ieder groot f 100. Hierop werd niet geboden. De Hengelsportvereen. Zuidbroek" hield op het Schildmeer een hengelwedstrijd waaraan 14 leüen deel namen. De vangst was slechts matig. Prijswinnaars werden respectievelijk: 1. H. E. Jager; 2. B. Klad; 3. H. Venema; 4. A. Venema en 5 J. Klad. 10 sept. Ten gemeentehuize heeft plaats gehad de aanbesteding van een brug over het Muntendammerdiep in de plaats van de zgn. Boeren Klapbrug, in twee per- ceelen en wel: Onderbouw waarop werd in geschreven door: G. J. Sijtzema, Siddeburen f 2230 L. L. Schreuder, Zuidbroek - 2067 J. E. Stijkel Zn., Scheemda - 1925 Blaauw Kiel, Zuidbroek - 1870 Bovenbouw, inschrijvers: Fa. Borcherts, Sappemeer a. f 3255, b. f 3435 N. Ned. Mach.fabr., Winschoten a. f 3090, b. f 3250 K. Looijenga, Muntendam a. f 2328, b. f 2478 Fa. Gorter, Hoogezand a. f 2270, b. f 2420 R. Koster, Stadskanaal a. f 2226, b. f 2386 a. met en b. zonder gebruik der oude materialen. Gegund werd aan de laagste inschrijvers. MUNTENDAM. De heer J. Jager, evan gelist bij de Bonds-Evangelisatie alhier, hoopt 1 November a.s. zijn zilveren ambts jubileum te gedenken. De heer Jager, die verleden week zijn 65sten geboortedag her dacht, was al deze 25 jaar te Muntendam werkzaam. HARKSTEDE-SCHARMER. Aangenomen bij de Ned. Hcrv. Kerk alhier, cand. J. D. Smids, hulpprediker te Dokkum. WAGENBORGEN, 7 Sept. Ten overstaan van den heer G. Kostwinder. Beëed. make laar te Noordbroek, werd hedenavond in 't café Brons alhier, ten verzoeke van mej. wed. en erven J. Bos, publiek verkocht: Een huis met ongev. 17.18 aren grond te Wa genborgen. Verkocht aan den heer M. Huizinga al- daar voor f 2100. STADSKANAAL. Toen de schipper B. T„ liggende met zijn schip nabij den Buiner- mond te Stadskanaal, Zaterdagmorgen opstond bemerkte hij tot zijn schrik, dat zijn vrouw zich niet in haar bed bevond. Hoewel hij aanvankelijk dacht, dat zijn echtgenoote reeds was opgestaan en zich aan dek zou bevinden, werd deze gedachte niet bewaarheid, integendeel, op korten af stand van zijn schip zag hij zijn vrouw in nachtgewaad in het kanaal drijven. Toen zij op het droge was gebracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. TER-APELKANAAL, 7 Sept. Terwijl de heer Ir. T. D. Wielinga, opzichter aan de aardappelmeelfabriek „Musselkanaal en Omstreken", zich gisteravond van de fa briek naar huis wilde begeven, kwam hij, misleid door de duisternis met de fiets te recht in een voor den wal liggende praam. Met hevige niin werd hij opgenomen en per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Het bleek, dat hij een sleutelbeen had gebroken. RECHTBANK DEN HAAG. Ambtenaar der belastingen liet zich omkoopen. Ik heb zooveel belasting te betalen, is daar nou niets aan te doen? zoo had een fabrikant te Dordrecht gevraagd aan den 45-jarigen ass.commies der dir. belastingen, J. W. Deze wist er wel iets op en den maat regel, dien hij nam, was radicaal. Het ge heele aanslagbiljet voor den koopman ver dween. En evenzoo voor nog twee andere inwoners van Dordrecht geschiedde zulks. De aanslag voor den fabrikant bedroeg f 558 en W. zorgde voor f 150 plus een nieuwe damesfiets, dat het aanslagbiljet achterwege bleef. Dat kon hij, doordat W. belast was met het uitschrijven van de aanslagbiljetten in de kleinere bedragen. Behalve den „dienst" jegens den fabrikant eenmaal bewezen, had de ambtenaar twee andere personen van het aanslagbiljet afgeholpen, voor welke be moeiingen h, resp. f 125 en f 160 ontving. Wegens het als ambtenaar een gift aanne men, was W. door de rechtbank te Dor drecht veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam bij het Hof. Het bleek, dat W. bij' den fabrikant C. A. D. een schuld had van ongeveer f 350 en dat feit was van invloed op de verdwijning van het aanslagbiljet. De proc.-generaal gispte het gedrag van verdachte en vorder de opnieuw acht maanden gevangenisstraf. De verdediger wees er op, dat verdachte in zijn ambtenaarsfamilie geen goed voor beeld heeft gehad, terwijl van de financieele moeilijkheden, waarin W. verkeerde, mis bruik is gemaakt. PI. verzocht clementie. Vervolgens stond de fabrikant terecht wegens omkooping van een ambtenaar. Deze verdachte ontkende zulks en zijn verklaring was, dat hij f 150 aan W. had gegeven, welk bedrag met de f 350, die W. nog schuldig was bestemd zou zijn voor het betalen der belasting. De proc.-generaal besprak het reeds eer der aangevoerde verweer, dat W. niet be voegd zou zijn geweest om de aanslagbil jetten uit te schrijven en wees er op, dat dit voor het strafbare feit niet ter zake doet. Spr. eischte opnieuw vier maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. J. M. Croockewit, be streed, dat zijn cliënt de poging tot omkoo ping zou hebben gedaan en pleitte vrij spraak. Ten slotte nam de fabrikant J. van der W. eveneens uit Dordrecht in de verdach- tenbank plaats. Hij zou f 125 en f 160 aan W. ter hand hebben gesteld, in ruil waarvoor het belas tingbiljet 1935—1936 en 1936—1937 achter wege bleef. Er wordt aan getwijfeld, of u sinds 1931 nog belasting hebt betaald, aldus de pre sident van het Hof. Maar v. d. W. zei, dat hij toen wel belasting had betaald, maar over 1936 en 1937 geen belastingbiljet ont ving. De verdachte gaf overigens toe aan W. geld geleend te hebben, doch dat was vóór 1934 gebeurd. Sindsdien had hij W. niet meer gesproken. De proc.-generaal vond het al vreemd, dat verdachte niet eens heeft geïnformeerd, waar zijn belastingbiljet 1936 en 1937 bleef, doch in verstrekken van geld aan W. zag spr. een voldoende combinatie voor het be wijs, zoodat ook tegen dezen verdachte vier maanden gevangenisstraf werd geëischt. De verdediger pleitte vrijspraak. van 4 tot 6 en van 10 tot 12 procent. Enkele vrijstellingen buiten werking. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het Departement vart Financiën, waarbij de omzetbelasting en het bijzonder invoerrecht worden verhoogd tot 6 procent voor gewone en 12 procent voor weelde-artikelen (de gel dende percentages zijn 4 en 10). Voorts zullen eenige van tot nu toe van' omzetbelasting en bijzonder invoerrecht vrijgestelde ware Kv^e toekomst aan deze belasting zijn Omj, orpen, namelijk ver- sche bloemen, boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschriften met uitzondering vkn dagbladen, fruit, ver- sche en gezouten groenten, visch en peul vruchten, de laatste met uitzondering van groene en grauwe erwten, bruine boonen en capucijners. f Van de genoemde verhooging zijn uitge zonderd een aantal belangrijke levensmid delen en andere huishoudelijke artikelen t.w.: boter, fruit,' versche en gezouten groenten, plantaardige en dierlijke oliën en vetten, suiker en Stroop, visch, boekweit- grutten, zachte zeep (groene en gele), gas en vetleeren schoeiten. De bepaling, dat ten aanzien van goede ren, welke in den staat, waarin zij worden geleverd als zoodanig aan accijns zijn on derworpen, de accijns niet in den verkoop prijs wordt opgenomen, zal geen toepassing meer vinden. Eveneens worden voor de be rekening van het bijzonder invoerrecht alle Nederlandsche belastingen en heffingen met uitzondering van het biizonder invoer recht zelf onder ae waarae aer goederen begrepen. Ook wordt buiten werking gesteld de noot, voorkomende aan het slot van de z.g. tabel A (de lijst van luxe-artikelen), waarin bepaald wordt, dat bij gouden en zilveren voorwerpen de belasting der gouden en zil veren werken, welke van de goederen ver schuldigd of reeds voldaan is, niet in den verkoopprijs of de waarde begrepen is. Een verlichting van de bepalingen is mo gelijk gemaakt voor hen, die machines, werktuigen, gereedschappen of vervoermid delen voor zijn beroep of bedrijf aanschaft; op verzoek wordt hem nl. een derde deel van de omzetbelasting teruggegeven, resp. wordt men hiervan vrijgesteld. In deze gevallen is dus practisch geep sprake van belasting- verhooging. In verband met een gelijkmatige belas tingheffing is het vereischt dat de zich reeds in den handel bevindende waren aan een navordering onderworpen worden. Daarvoor moet een verklaring van de wa- renvoorraden op 1 October worden afgege ven. Eenige waren zijn van deze navorde ring vrijgesteld. Ook overigens is in het ver- leenen van ontheffingen of gedeeltelijke ontheffingen in bepaalde gevallen voorzien. Nadere voorschriften betreffende de uit voering van dit besluit zullen vanwege het departement van Financiën gegeven wor den. Het besluit treedt in werking op 1 Oct. a.s. De door de wetsverandering ontstane be- lastingverhooging moet zoo wordt in een van bevoegde zijde gegeven toelichting ver klaard als zeer matig beschouwd worden. Zij strekt zich met enkele uitzonderingen niet uit tot die belangrijke verbruiksartike- len, welke tot nu toe belastingvrij waren. NOODINDEELING AFD. V. De beperkte treinverbindingen in het Noorden van ons land hebben het bestuur van afd. V van den N.V.B. genoopt behalve een noodcompetitie ook een noodindeeling te maken volgens geografische lijnen. De tien eerste klassers uit het Noorden zijn verdeeld in een Groningsche en een Friesche afdeeling, aangevuld uiteraard met een aantal prominente tweede klassers. De in deeling is volgens de Sportkroniek als volgt: Afd. A: G.V.A.V., Be Quick, Velocitas, H.S.C., W.V.V., Achilles, Veendam, G.R.C., B.R.C. en Woltersum. op het R.K. Kerkhof te Sappemeer. Onder buitengewoon groote belang stelling is Dinsdagmorgen op de R.K. begraafplaats te Sappemeer het stoffe lijk overschot van Dirk Jan Bakker, ge vallen als slachtoffer bij de vervulling van zijn Vaderlandsche plicht te Delft, opnieuw begraven. Daarbij waren o.m, aanwezig het volledig College van B. en W. van Sappemeer, de Schilderspa- troonsvereeniging „Hoogezand—Sappe meer", de Buurtvëreeniging „Stations straat", de R. K. Voetbalvereeniging „Kwiek", de R. K. Tooneelvereeniging „Inter Nos", de R. K. Gymn.vereen „D. O. S." en verschillende gedemobiliseerde plaatsgenooten Nadat in de kerk, die geheel bezet was, door den ZeerEerw. heer Pastoor A. B. SCHENK de Absoute was gegeven, werd de baar, die gedekt was met de Nederlandsche vlag, |dc(or leden van „Kwiek" grafwaarts gedragen, gevolgd door een lange stoet belangstellenden, die den overledene de laatste eer wenschten te bewijzen. Aangekomen op het kerkhof werden ia,an het graf, dat gedolven was onder de Piëta, de kerkelijke beiaardingsplechtig- heden eveneens verricht door Pastoor Schenk. Hierna sprak Burgemeester JONKEREN aan de geopende groeve als volgt: Nu wij deze bijzondere begraving be werkstelligen past bij den ernst van het oogenblik en den ernst van den toestand, waarin wij als Nederlanders zijn geraakt, ernstige overdenking, waarover ik enkele gedachten moge openbaren. Verwijlt onze geest bij Dirk Jan Bakker wij betrekken daarin als van zelf de dui zenden en tienduizenden, die eenzelfde lot ondergingen of die zwaar lichamelijk letsel hebben bekomen. Wij gedenken in Bakker mede die velen, die het groote offer van hun leven voor de verdediging van Nederland hebben gebracht, die dit als een plicht beschouwden en daardoor het uiterste gaven voor het vaderland en het volk, dat hun lief was die te za- men grooten indruk hebben gemaakt op den tegenstander, zulk een indruk, dat deze het Nederlandsche volk waardig keurt een zelfstandige en vrije natie te blijven. Alzoo werd door deze offers de toekomstige vrijheid gekocht, ook vol gens de verklaring van verantwoordelijke autoriteiten der bezettende macht. Het hoogste offer brengen voor land en volk, het leven, openbaart een groot heid van ziel, te groot om te vatten en te beseffen, waarbij wij stil worden en eerbiedig het hoofd buigen voor de ook hier van Hooger Hand geleide daden. Als wij door deze kostbare offers als vrije natie zullen blijven voortleven dan staan wij allen hier als schuldenaren te genover den ook uit ons midden gevallen jongen man. Eene schuld dragen wij, waarop wij niet jegens de gevallenen kunnen afbetalen, echter wel jegens de verminkten en stellig ook tegenover de nabestaanden. Geheel het Nederland sche volk heeft hier een duren plicht te vervullen tegenover de jonge weduwe met haar aanstaande kind, die haar kostwinner heeft geofferd en die slechts één is onder de velen. Wij menschen ver geten zoo licht en zoo gauw. maar dezen plicht mag het Nederlandsche volk niet vergeten wil het geen schade lijden aan het eigen volkskarakter. Beste Fampie Bakker, Wij beseffen de droefheid, waarin Gij nog verkeert. Met al de zenuwen van Uw hart hangt Gij nog aan Uw man, Uw zoon en broer. Ik kan mij indenken, dat Gij het stoffelijk overschot hebt laten overbrengen. Uw zoon behoorde tot de engere gemeenschap Sappemeer. Nu ligt zijn overschot in eigen omgeving, die hem lief was, in grond, waar zijn voet heeft gedrukt; in de plaats waar hij zijn liefde heeft gevonden en een kort echte lijk geluk heeft mogen smaken. Troost vindt Gij in het Geloof, maar ook in de groote belangstelling, welke Uw naaste omgeving U vroeger en op dit oogenblik toont. Wij zijn slechts ar me menschenkinderen en kunnen niet meer geven dan innige deelneming en oprecht medeleven in Uwe droefheid en smart. Onze aanwezigheid hier moge voor ons allen van deze goede bedoeling getuigenis afleggen. Hierna nam Pastoor SCHENK het woord Na er op gewezen te hebben dat het geen gewoonte was dat er bij een R. K. begrafenisplechtigheid het woord ge voerd wordt en waarom hij meende van deze gewoonte te moeten afwijken, zeide spreker, dat dit graf onder de Piëta be schouwd zou moeten worden als een mo nument waarop een plaat 'aangebracht zal worden vermeldend de woorden; „Gesneuveld voor zijn Vaderland", om de herinnering levendig te houden niet alleen aan den gevallen plaatsge noot Dirk Jan Bakker, miaar aan allen, die voor hun Vaderland het offer van hun leven brachten, Spr. ging voort hoe bij dit graf bij hem de gedachte was op gekomen over te gaan tot het vormen van een algemeen fonds, dat ge noemd zal worden het „Dirk Jan Bakker-fonds", om toekomstige moeders in de gelegen heid te stellen in de St. Jozef Stichting de verzorging en de verpleging te vinden die hun toestand behoeft, indien zij niet in staat zijn daar zelf voor te zor gen. Spreker wees er op, dat allen, die met dit doel symphatiseeren en het wenschen te steunen, dit schriftelijk aan de R. K. Pastorie kunnen laten weten. Nadat men vervolgens getrokken was langs het geopende graf, dat gedekt was met bloemstukken o.a. van de Schilders- patroonsvereeniging, van de gedemobili seerde plaatsgenooten, van de Buurtver- eeniging en van een vriend, was hierme de deze korte roerende plechtigheid ten einde. Thans zijn geldig de volgende dis tributiebons BOTERKAART. BOTER. De bons 05 tot en met 12 (boterkaart V2 pond boter. Geldig tot en met 18 October. VETKAART. VET en MARGARINE. De bons 05, 06 en 07 y2 pond margarine of een 1/2 pond boter. De bons 09, 10, 11 en 12 geven recht op het koopen van een V2 Pd. boter, waarop een reductie van 10 cent per bon wordt verleend. De bon 08 geeft recht op het koo pen van een x/2 pond gesmolten spijsvet of een V2 pond boter. Geldig tot en met 18 October. De met 5 genummerde bonnen 2i/2 K.G. roggebrood of 2 K.G. ander brood. Geldig van Maandag 9 tot en met 15 September. ALG. DISTRIBUTIEBONBOEKJE. SUIKER. De met „72" genum merde bon een kilogram suiker. Geldig tot en met Vrijdag 27 Sept. KOFFIE en THEE. De met „73" ge nummerde bon V2 pond koffie of een 1/2 ons thee. Geldig tot en met Vrijdag 27 Sept. RIJST bon no. 41, y2 pond rijst óf rijstemeel óf rijstebloem. Geldig tot en met 4 October. BLOEM en MEEL bon 71, i/2 pond tarwebloem, tarwemeel, boekweit- meel, roggemeel, roggebloem óf zelf rijzend bakmeel. Geldig tot en met 4 October. HAVERMOUT, GORT of GRUTTEN bon no. 54, y2 pd. havermout óf ha vervlokken, óf gort óf grutten. Geldig tot en met 4 October. GRIESMEEL of MAÏZENA bon no. 28, 1 ons maizena óf griesmeel óf puddingpoeder. Geldig tot en met 1 November. MACARONI of VERMICELLI bon no. 15, 1 ons macaroni óf vermi celli óf spaghetti. Geldig tot en met I November, SCHOENEN. Aanvragen bij het Distributiekantoor. PETROLEUM zegel „periode 6", 2 liter petroleum. Geldig tot en met 3 November. LEVERTRAAN. Slechts te verkrij gen tegen een dooi egn artg vêf- strekte bon of recept. KOLEN, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20 van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. ZEEP. Bon 115 geeft recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) öf 120 gram huishoudzeep öf 200 gram zachte zeep öf 250 gram zeeppoeder öf 125 gram zeepvlokken öf 250 gram zelf werkende waschmiddelen öf 200 gr. vloeibare zeep. Combinatie is mo gelijk. Geldig tot en met 24 Sept. SCHEERZEEP. Bon 116 geeft recht op het koopen van 50 gram scheer zeep öf één tube scheercrême dan wel een pot scheerzeep. Geldig tot en met 31 December. KINDERBIJ SLAGWET. Nu de kinderbijslagwet met ingang van 1 Januari a s. wordt ingevoerd, zij herin nerd, dat onder deze wet vallen alle arbei ders, die in dienst zijn van een onderne ming, alsmede van een publiekrechtelijk li chaam. Bij algemeenen maatregel van be stuur kan echter worden bepaald dat daar in te noemen categoriën van personen, die niet geregeld arbeid verrichten of wier ver diensten niet of moeilijk te controleeren zijn, vcor de toepassing van deze wet niet als arbeider zullen worden aangemerkt. Losse en seizoenarbeiders worden echter in het algemeen wel als arbeiders in den zin der wet beschouwd. Daarentegen kunnen, alweer bij algemeenen maatregel van be stuur, niet in dienst van een onderneming zijnde personen als arbeiders vallende on der de wet worden aangemerkt, b.v. van personen, die een vrij' beroep uitoefenen (advocaten, geneesheeren, enz), tuinlieden, boschwachters, personen voor de verzorging van dieren of bediening van rijtuigen mo torrijtuigen, enz. Werkverschaffingsarbel- ders vallen onder de wet, alsmede personen, die in de onderneming van een werkgever m aangenomen werk persoonlijke arbeid verrichten. De bijslag wordt verleend aan arbeiders, wier gezinnen meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar tellen en dan voor elk kind, te rekenen van het derde kind. De samenstelling van het gezin op den eersten Januari van het kalenderjaar is be slissend. De kinderbijslag bedraagt 10 cent per dag en per kind van arbeiders met een loon van f 100 of minder per maand (f 24 of minder per week en f 4 of minder per dag), 15 cent van arbeiders van f 100 tot f 150 per maand, f 24 tot f 36 per week of f 4 tot f 6 per dag, 20 cent van arbeiders van f 150 tot f 200 per maand, f 36 tot f 49 per week of f 6 tot f 8 per dag en 25 cent per dag en per kind van arbeiders met meer dan f 200 per maand, f 48 per week en f 8 per dag. De uitbetaling van den kinderbijslag ge schiedt tenminste éénmaal in de drie maan den. De middelen tot dekking van de toe te kennen kinderbijslagen en van de admini stratiekosten wordenn door de werkgevers opgebracht naar de regelen van een pre miestelsel. De werkgever mag de verschul digde premie geheel noch gedeeltelijk op den arbeider verhalen.

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1940 | | pagina 2