liïnd! ABDIJSIROOP De taak van de krant. mmMm sssjk R Die Hoest bedreigt *reia Neem dan slechts 's IVere/ds beste Hoestsiroop TWEEDE BLAD behoorende bij het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, uitgave Fa. J. G. DIJKHUIS Sappemeer. ZATERDAG 1 Maart 1941 HET VOORDEEL V/AN MARKTORDENING. Fabrieksaardappelen. Eenige der 20 kruiden AKKER'S v-eSzs6è?ikte IN K A A :T M ON 6 tl JAPAM Hl NA JAPAN 183$ fmmn Hanakow iUiD'SACHAUN, /n m«w< fivsiartd p/pesmu mj, vró, HAl CHINA KOffEA, m WO doorCbipe sfgejissr.' KmrncENG: in WT$ van Ehim Nvnr 3$ja#r aepscht hwmmg opgmef/f. NOOROCiimA, in midoor Japan èezti cenmmi atmjn wd-ma daofJdpSN-dejrt cemmi-fNim -o/m Hm Wnt-JdMn hem, oC", Java6***** r/MOR Groninger Gemeenschap zoekt pleegouders VOOR KLEINE TUINEN. (Van onzen Haagschen medewerker). In aansluiting aan ons artikel over de nieuwe ordening, waarbij wij hier in Nederland ons zullen hebben aan te sluiten, moeten wij nog de volgende op merkingen maken, want het is en blijft zeer moeilijk, te omschrijven wat onder „marktordening" moet worden verstaan en hoe deze zal moeten werken in Euro- pa. De Nederlandsche prijzen zullen zien moeten aanpassen aan het Europeesche peil of tot dat peil moeten worden ver hoogd. Bij de vaststelling van de prijzen zal rekening moeten worden gehouden met verschillende factoren, als: verschil in productiekosten, vervoermiddelen en ook verschil in levensstandaard. De bestaande instellingen zullen be houden blijven; zooveel mogelijk zal wor den gestreefd naar haar inschakeling. Als principieele voorwaarde voor deze in schakeling zal echter gelden, dat er een eind komt aan alle onderlinge, den prijs regelende afspraken. Deze zullen moeten plaats maken voor een bindende regeling ten bate van het algemeen. Deze binden de regeling zal moeten uitgaan van de organisaties zelf of anders zal zij ten worden opgelegd door de autoritei ten. In het laatste geval zal de overheid overgaan tot organisatie, onder dwang, van de niet-aangeslotenen. Dit zal op verschillende wijzen kunnen plaats vin den. Het systeem is bij ons te lande tot dusverre vrijwel onbekend. Organisatie beteekent: het invoeren van vaste prijzen, het regelen van de productie en bepaalde regering van de distributie. Vroeger was het zóó, dat b.v. een kartel overging tot productie-stimu leering van een bepaald artikel, of zelfs tot de oprichting van een fabriek of een aantal fabrieken voor de vervaardiging van dat artikel. In de toekomst echter zal de „marktordening" door haar stel sel van vaste prijzen de productie zoo danig stimuleeren, dat het mogelijk zal blijken, het eigen land in den vervolge in voldoende mate van dit product te voorzien. Bovendien zal de marktorde ning een krachtigen steun vormen voor de binnenlandsche fabrikaten, die vroe ger een zwaren strijd hadden te voeren tegen het ingevoerde product, dat ten gevolge van bijzondere omstandigheden (lagere loon en, goedkoopere grondstof fen. begunstigingsclausules, enz.) goed- kooper kon worden geleverd. Deze toestand wordt nu vervangen door een nivelleeringssysteem, dat de prijzen voor allen gelijk maakt en waar door vervoerkosten binnen de grenzen ven bPt mrweliike worden vermeden. Ook de buitenstaander zal evenwel be grijpen, dat de marktordening een zoo uitgebreid stelsel van maatregelen ver- eischt, dat met een en ander veel tijd verloren gaat. Is de organisatie echter eenmaal op dreef, dan zal zij spoedig haar weldadige werking doen gevoelen. Al zijn de te nemen maatregelen talrijk en gecompliceerd zij zullen door haar zegenrijke werking veel vergoeden. Zij zullen, in het kort, ingrijpen in elk deel van het economische proces, zoowel op den producent als op den afzet, den in- en uitvoer, den geheelen binnenland- schen handel en, last not least, op de prijzen. Het zwaartepunt van de markt ordening ligt in de productie. Daar komt het in de eerste plaats op aan. De rest zal dan geleidelijk vanzelf volgen. TWEEDE TOEWIJZING STIKSTOF MESTSTOFFEN SEIZOEN 19401941. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat de productiei en de aanvoer van fttikstof- meststoffen het thans mogelijk maken voor bepaalde gewassen (aardappelen, suikerbieten, koolzaad, groententeelt en intensieve fruitteelt) een tweede toewij zing van stikstofmeststoffen te doen uit reiken. De provinciale voedselcommissarissen hebben inmiddels de richtlijnen ontvan gen voor het verstrekken van deze twee de toewijzing, zoodat de land- en tuin bouwers hierover binnenkort nadere me- dedeelingen zullen ontvangen. - Als richtlijnen voor deze tweede toe wijzing werden de hieronder vermelde verhoogingen van de tot nu toe gelden de normen aangegeven: aardappelen op klei-, zand- en veengrond resp. 20, 40 en 60 kg. zuivere stikstof per ha. Suikerbieten en -zaad 2040 kg. zui vere stikstof per ha. Groententeelt en intensieve fruitteelt 2030 kg. zuivere stikstof per ha. De provinciale voedselcommissarissen kunnen voor bepaalde bedrijven van de ze richtlijnen afwijken. In het algemeen zal bij de toewijzing rekening worden gehouden met de op gemengde bedrij ven veelal beschikbare stalmest. Maatregelen zijn getroffen, opdat de aanvoer naar de bouwlandstreken voor gaat, zoodat verwacht mag worden, dat de stikstofmeststoffen voor de bemesting van graangewassen en hakvruchten tij dig zullen zijn aangevoerd. Voor een uit het buitenland aan te voeren hoeveelheid stikstofhoudende meststoffen, welker invoer de bovenver melde tweede toewijzing mede mogelijk maakte, moesten aanmerkelijk hoogere prijzen, dan de voor het Nederlandsche product geldende, betaald worden. Ten einde echter de hoeveelheden van bui- tenlandschen oorsprong tegen dezelfde prijzen als het Nederlandsche product te kunnen doen verhandelen, zal over deze tweede toewijzing een bijzondere heffing door de verbruikers betaald moeten worden bij het in ontvangst nemen der tweede toewijzing met bijbehoorende kunstmestbonnen, welke bijzondere hef fing ten goede komt aan het Landbouw crisisfonds. waaruit de hoogere kosten van het buitenlandsche product bestre den zijn. Aangezien voor de uitreiking van deze tweede toewijzing ook over een gelijke hoeveelheid stikstof meststoffen van Nederlandschen oorsprong beschikt kon worden, is het mogelijk geweest de bovenbedoelde heffing voor het land bouwcrisisfonds te beperken tot een be drag van f 0.10 per kg. zuivere stikstof. In de laatste jaren, toen de fabrieks- aardappelverbouw aan een vermindering was onderworpen in vergelijking met den normalen verbouw, heeft men meer malen een strijd om de grondstof tus- schen de aardappelmeelfabrieken kun nen vaststellen. Maatregelen werden ge troffen teneinde dien strijd te temperen. Nu zal wat oogst 1941 betreft, de uit- poot van fabrieksaardappelen geheel vrij zijn. Indien de omstandigheden ove rigens meer normaal zouden kunnen worden genoemd, dan zouden stellig maatregelen om grondstofvoorziening aan bepaalde regelen te onderwerpen, litblijven. Van de aardappeloogst 1940 moest onder anderen een gedeelte voor consumptie-doeleinden worden gereser veerd. Het is vanzelfsprekend nu reeds moeilijk te beoordeelen of en in hoever re zulks met oogst 1941 ook het geval zal moeten zijn. Een en ander is voor den Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening aanleiding geweest om de werving van aardappelen door de aardappelmeelfabrieken voor de ^mpagne 1941 te verbieden. In dat op zicht is er dus voorloopig eenige rust ge schapen. Deze maatregel zal als een ver standige moeten worden beoordeeld. Ten aanzien van de verbouwers, die onder de bekende voorwaarden fabrieksaardappelen voor consumptie-doeleinden hebben be waard en deze nog niet hebben afgele verd, is een beslissing gevallen, welke zij met instemming zullen vernemen. De telersprijs voor bovenbedoelde par tijen is met ingang van 1 Februari 1941 gelijkgesteld met die geldende voor zandaardappelen, namelijk f 3.25 per 100 K.G. De grootste helft van de voor con sumptiedoeleinden bewaarde fabrieks aardappelen, is nog voorradig. Genoemde prijs zal gelden tot 1 Maart 1941. (Overgenomen uit het wekelijksch over zicht van de Landb.courant d.d. 22 Febr.) INKRIMPING VARKENSSTAPEL. De veevoederpositie maakt het noodza kelijk, dat de varkensstapel aanzienlijk moet worden ingekrompen. Daartoe zal het aantal in 1941 aan te brengen biggenmerken worden vermin derd. Het ligt in de bedoeling alle big gen, welke vóór 1 Juli worden geboren en waarvan de aangifte ter merking wordt gedaan vóór 2 Juli a.s., voorzoover de toekenningen voor 1941 hiervoor nog ruimte laten, te merken. De daarna nog niet verbruikte biggenmerken zullen tot 50 pet. worden verlaagd. Enkele uitzonderingen zullen worden toegestaan voor houders van hoogwaar dig fokmateriaal, terwijl de z.g. garan- tietoomen zullen worden gemerkt tot een maximum van 10 stuks. Voor alle varkens boven 60 kg„ uitge zonderd fokzeugen, welke op de bedrij ven aanwezig zijn en waarvoor geen huisslaehtingsvergunning is afgegeven, moet een contract met de Nederlandsche Veehouderijcentrale worden aangegaan. De varkens zullen op het in dit contract bepaalde tijdstip, op een gewicht van 100 kg. levend, geleverd moeten worden. HOE DE DISTRIBUTIE-LUISTERAARS HUN LUISTERBIJDRAGE MOETEN BETALEN. Het A.N.P. meldt: Over de eerste drie maanden van dit jaar dienen de aan geslotenen bij de radio-distributie hun luisterbijdrage op dezelfde wijze te beta len als de andere radio-luisteraars: door het plakken van radiozegels of door stor ting of overschrijving op gironummer 400200. Daarna wordt echter vopr de distri butieluisteraars een nieuwe regeling van kracht. Zij behoeven voor de verdere ter mijnen niet meer zelf voor de betaling der luisterbijdrage te zorgen, doch deze wordt door de distributie-centrale, waar bij zij zijn aangesloten, tegelijk met de kosten van het distributie-abonnement bij vooruitbetaling bij hen geïnd. De weekabonné's betalen met ingang van de week, welke met 16 Maart begint f 0.ny2 meer, de maandabonné's met ingang van 1 April f 0.75 meer. Voor hen, die door middel van de giro reeds over een langeren termijn dan drie maanden hebben betaald, begint de in ning der luisterbijdragen natuurlijk evenredig later. Hiervoor is echter noo- dig, dat de desbetreffende, onder over legging van de girostrook, daarvan aan de distributiecentrale, waarop hij is aan gesloten, kennis geeft. Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en genefest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is: tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. ZIJ IS DUS: DIENEN, VOORLICHTEN EN OPVOEDEN. II. In ons vorig artikel zagen wij, dat de plaatselijke krant in de eerste plaats tot taak heeft het plaatselijk gebeuren weer te geven, alsmede het publiceeren van de officieele gemeentelijke en dis- tributieberichten. De kleine pers heeft echter een uitge breide taak. Zij moet nog meer geven. In haar advertentiekolommen treft men voorts aan de annonces van den plaatselijken middenstand, zoodat op deze wijze een zeker contact tusschen den winkelier en den klant tot stand wordt gebracht. Eenerzij ds heeft de krant wil zij- kunnen bestaan en wil zij den lezer ge ven, wat zij geven moet de adverten ties noodig. omdat de abonnementskos ten in den regel bij lange na niet de kos ten van uitgave, redactie en administra tie dekken; anderzijds heeft de winke- lier het plaatselijk blad noodig, omdat hij in de krant het goedkoopste object heeft voor z«n zaak te maken. En slechts die zaak kan bestaan en voor uitgaan, die gestadig reclame maakt en °p deze W1ize voor zorgt, dat zijn de- vitLf vergroot. Het nut, dat het ad- verteeren met zich meebrengt, is thans wel zoo algemeen bekend, dat wij hierop niet verder behoeven in te gaan. De plaatselijke krant geeft voorts ntralnJUllmg een korte beschouwing over het voornaamste binnenlandsche en buitenlandsche gebeuren, hetzij in een overzicht, hetzij in een reeks van korte Sen rf1', 'n plaa^Ük blad in den regel slechts één of tweemaal per week verschijnt, spreekt het vanzelf, Sat en hm+QaianZier\,van de binnenlandsche znn k"1 tenl.andsche berichtgeving nooit zoo uitvoerig kan zijn als een dagblad. Dit is dan ook een terrein, waarvoor het dagblad hoofdzakelijk is aange wezen. Het plaatselijk blad geeft cïvaarom ook slechts het voornaam ste in het kort weer. Tenslotte geeft het plaatselijk blad nog eveneens als aanvulling, en voor zoo ver er nog plaatsruimte is korte arti kels en wordt een klein gedeelte van de kolommen gereserveerd voor ontspan ningslectuur, zoo als een kort verhaal of een feuilleton. In een kort bestek geeft het plaatselijk blad dus heel wat. En zou men thans gaan beweren, dat ook de plaatselijke bladen in menig op zicht gelijk aan elkaar zijn, dan slaat men nogmaals de plank geheel mis. Want eep Sro°t aantal Plaatsflijke bladen be schikken zelf over een ataf kundige me dewerkers op verschillend terrein, ter wijl andere bladen 'ii dit opzicht van copie worden voorzien 'door de verschil lende bestaande persbureaux. Men kan over het algemeen zeggen, dat er op al lerlei gebied voor ieder plaatselijk blad zooveel copie verkrijgbaar is, dat het blad inderdaad „voor elck wat wils" kan geven. En dan komt de objectieve beoor- deelaar heden ten dage tot de conclusie, dat het laatste jaar de plaatselijke pers er stukken op vooruitgegaan is. De plaatselijke pers het plaatselijke olad heeft dus een mooie, doch even eens verantwoordelijke taak. In de eer ste plaats moet zij de lezers dienen. Zij geeft weer, wat er in de gemeente leeft, door berichten, door artikelen, verslagen e.d. Ten tweede is haar taak: voorlichten. Zij geeft in korte overzichten het bin nenlandsche en buitenlandsche gebeu ren naa.r haar eigen aard. Vooral dit laatste is van belang. In een gemeente met een zeer eenvoudige bevolking zal de redacteur van het blad dus alle „stad huiswoorden" moeten vermijden en moe ten schrijven in een dusdanige trant, dat de bevolking hem begrijpt. En uit deze beide punten vloeit ten slotte voort, dat de taak van de krant ook is: opvoeden, onderwijzen. Een re dacteur van een krant is, in zeker op zicht althans, eveneens paedagoog als een onderwijzer; met dit verschil, dat de onderwijzer slechts een klas van 20—40 leerlingen heeft, terwijl de krant nage noeg 'n geheele gemeente heeft. Een krant, die haar taak serieus opvat, zal dan ook niets onbeproefd laten, om de lezers te wijzen op gebreken en leem ten; opbouwende critiek uit te oefenen. Dit wordt weliswaar niet altijd goed be grepen, maar het is dikwijls noodzakelijk. Het nut van Uw plaatselijke krant of Uw streekblad hebben wij thans uitvoe rig en voldoend, toegelicht. Wij willen hiermede besluiten. Wij hopen, dat men thans een beter begrip zal hebben gekre gen voor het belang van de plaatselijke krant. Dat belang is wederzijds: voor den lezer, voor den adverteerder, voor den uitgever. Allen zijn op elkander aangewezen, vooral in deze dagen. Verstevig daarom de band: blijft Uw krant, die U reeds zoovele jaren hebt gelezen, trouw. En voorts: blijft ook adverteeren, want indien U ver geet te adverteeren, vergeten de klan ten U. En tenslotte zullen wij, van onzen kant, al het mogelijke blijven doen, om onze krant zoo belangwekkend en lezenswaar dig mogelijk te maken. UITVOERMONOPOLIE SIERTEELT PRODUCTEN. Een besluit van den secretaris-gene raal van het Departement van Land bouw en Visscherij, opgenomen in de Ned. Staatscourant bepaalt, dat de uit voer van bollen en knollen van bloem gewassen, bloemkweekerijproducten en boomboomkweekerij-producten tot 1 Ja nuari 1942 verboden is aan anderen dan de monopoliehoudster, de Stichting Ne derlandsche Sierteeltcentrale te Den Haag. HOE GROOT-JAPAN ONTSTOND, In minder dan een helve eeuw tijds heeft Japan het klaargespeeld zich van een klein, onbeduidend eilandenrijk op te werken tot de toonaangevende mogendheid in het Verre JDosten. Deze geweldige krachtsont- De Japansche expansie strekte zich via Formosa en Sachalin uit naar het vaste land van Azië, waar het zwakke Chineesche Rijk sedert het midden der vorige eeuw meer en meer een speelbal der Europeesche koloniale mogendheden was geworden. De overwinning over Rusland stelde Japan in het bezit van Korea en het schiereiland Kwantung, op de inzinking na den wereld oorlog volgde in 1932 de bezetting van Mandsjoerije, van Binnen-Mongolië en ten slotte sedert 1938 de verovering van de ptahif M t* ennen mffi-tJiJria. plooiing is slechts mogelijk geworden dank zij de algeheele reorganisatie van het Ja pansche leven, waarmee in de Meiji-periode een aanvang werd gemaakt en voorts door de vorming van een eigen land- en zee macht. Vooral de Japansche vloot heeft zich in de laatste decennia sterk ontwik keld; nog in de jaren '80 tot '90 van de vorige eeuw was zij van zoo weinig be- teekenis, dat zij door een handjevol Ame- rikaansche oorlogsschepen in bedwang ge houden kon worden. FILMAVONDEN IN DE PROVINCIE. De Stichting de „Groninger Gemeen schap" heeft haar jeugdige enthousiasme nog niet verloren. Aangemoedigd door de vele successen, die zij in haar betrekkelijk nog kort be staan heeft weten te boeken, gaat zij voort de cultureele en sociale belangen van de Groninger bevolking te beharti gen. Gedwongen echter door de tijdsom standigheden, waarnaar de Gemeen schap als een levend organisme zich weet te schikken, wil de Stichting eveneens licht en vreugde brengen in die gezinnen van de Maasstad, die door den oorlog ernstig gedupeerd zijn geworden. Vijf tienhonderd jonge kinderen uit Rotter dam hebben in den afgeloopen zomer door bemiddeling van de Gemeenschap in het Groninger land hun rust en gees telijk evenwicht teruggevonden. Helaas is de toestand van de Maasstad niet zóó, dat uitzending van kinderen niet meer noodzakelijk isIntegendeel, bijna dagelijks bereiken de Gemeenschap brie ven van ouders, die een ernstig beroep op haar doen om toch maar te willen bevorderen dat hun kinderen Rotterdam voor eenigen tijd kunnen verlaten. De toestand in de noodtehuizen en in de schoollokalen, waarin drie soms vier gezinnen samenhokken, brengt vele geestelijke en zedelijke gevaren voor het jonge grut mee. Maar dat is alleen niet het ergste! De nachtelijke bombarde menten schijnen nog geen einde te ken nen. Uren in den nacht zijn de kinderen bevreesd wakkerDe zenuwen krijgen zoo langzamerhand de overhand. Avond aan avond zal de adj.-secretaris, de heer G. Boekhoven Jr. de provincie Groningen intrekken, om in de daarvoor in aanmerking komende plaatsen de films te vertoonen, die betrekking heb ben op het evacuatiewerk der Rotter dammer kindertjes. De bedoeling is in de eerste plaats dank te brengen namens Rotterdam aan allen, die den vorigen zomer zich jegens haar verdienstelijk hebben gemaakt, ln de tweede plaats opnieuw steun en me dewerking te vragen, en ten slotte voor de Groninger Gemeenschap propaganda te maken. Deze veel tijd vragende arbeid zal ongetwijfeld resultaten afwerpen. Wie de lachende, blijde kindergezich ten ziet, die van de rust en de stilte van ons land genieten, kan moeilijk nalaten gehoor te geven aan de roepstem van Rotterdam: Wees óók dezen zomer de pleegouders van de kinderen, die het zoo hard noodig hebben. In Noorddijk ging een dezer avonden de primeur, daarna was een andere plaats ergens in de provincie aan de beurt. Zoo gaat het door Onvermoei baar! De Groninger Gemeenschap zal gaarne uw adres noteeren als gij een kind kunt herbergen of als ffl.j financieel wilt steunen. Het adres der Stichting is: Oude Boteringestraat 52, Telefoon 6905. kustprovincies van het eigenlijke China. Door zijn toetreden tot het Pact van Drie heeft Japan openlijk te kennen ge geven, dat zijn belangen aan de zijde van Duitschland en Italië liggen en de ver klaringen van de Japansche staatslieden laten er geen twijfel aan bestaan, dat Japan in de toekomst in zijn Oost-Aziatisch machtsgebied geenerlei inmenging van vreemde koloniale mogendheden meer zal dulden. EINDELIJK KUNNEN WE AAN DEN SLAG Nu binnenkort de strenge vorst geweken is, kunnen we volop .aan .den slag! Farticulieren, die hun moestuin al in het najaar gespit en bemest hadden, hebben hierin momenteel al een voor sprong: er mag immers .niet eerder gespit worden, vóór alle vorst uit den g.ond is getrokken! Beginners behoeven evenwel niet veel achter te komen wan neer zij nu, zoo spoedig dit kan, hun tuingrond omspitten. Goed verteerde compost of stalmest wordt tegelijkertijd ondergewerkt, waarbij er op gelet moet worden, dat bij het spit ten de grond zooveel mogelijk gelijk komt. Op een beschutte plaats in de zon en uit den wind, kan al in den vollen grond spi nazie worden gezaaid. Voor deze vroege uitzaai nemen we liefst scherp zaad. Later in het voorjaar nemen we bij voorkeur rond zaad. Wie over een kouden bak beschikt kan hierin met veel succes spinazie zaaien. Hiervan snijdt men natuurlijk eerder dan van een zaaisel in den vollen grond. In bei de gevallen is het goed om vóór het uit zaaien een weinig stikstofmest (Chili-sal- peter) onder te harken. In den kouden bak kunnen nu ook wor teltjes worden gezaaid; de „Amsterdamsche Bak" is een soort, die hiervoor uitstekend geschikt is. Indien mogelijk kieze men ge wreven zaad, omdat dit wat vlugger kiemt. In den kouden bak worden, dicht bij el kaar, tuinboonen gelegd om later in den vellen grond uit te planten. Kweekers kie zen hiervoor dikwijls de „Dubbele Witkiem". Particulieren, die geen kouden bak hebben, kunnen zich ook goed behelpen met een kistje zonder bodem, dat zij op een zonnig plekje op den grond plaatsen, om hierin de tuinboonen voor te kweeken. Bij voor keur wordt er een stuk glas over gelegd. Het uitplanten van tuinboonen is in ieder geval beter dan direct op de bestemde plaats leggen: er wordt al gauw meer van geoogst. Doperwten en peulen kunnen reeds direct in den vollen grond worden gelegd in geulen van 3 tot 5 c.m. diepte. Op zandgrond altijd iets dieper dan in kleigrond. Erwten behoe ven niet te worden voorgekiemd en kun nen een beetje vorst best verdragen. In den rrgel wordt gelegd op afstanden van c.a. 3 centimeter. Bij het leggen moet er rekening mede gehouden worden, dat de erwten steeds naar de zonzijde groeien en door de geregelde Westenwinden vaak van het rijshout afwaaien. Het verdient daarom aanbeveling om de rijen te plaatsen van Oost naar West: het rijshout of erwten gaas komt dan aan de Zuidzijde. Wil men dubbele riien leggen, dan wordt het rijshout of gaas bij voorkeur van Noord naar Zuid geplaatst, waarna de erwtjes aan weerszij den worden gelegd. Over het gazon strooien we, wanneer het gras niet te lang is, een flinke hoeveelheid goed verteerde bladaarde of stalmest. Met onze vaste planten in den border doen we nog voorzichtig aan; ook van de rozen ne men we de bedekking niet te vroeg weg! Wie. op een beschut plekje, primula's heeft laten overwinteren, kan deze nu op nemen en op de perken brengen. Over onze voorjaarsbloeiers in een volgend rjummieir iets uitvoeriger. (Nadruk verboden). l

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1941 | | pagina 1