AKKER's Abdijsiroop ZIJ, Naar betere toestanden op de Nederlandsche arbeidsmarkt. Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! GRATIS. ABONNÉ's gaan Verhuizen TWEEDE BLAD behoorende bij het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, uitgave Fa. J. G. DIJKHUIS Sappemeer. ZATERDAG 19 April 1941 De opbouw van onze eerste Havenstad VOETBAL hefvrrr iS de le klas competitie in net Noorden zoo spannend geweest als dit seizoen Met elk nog twee wedstrijden te spelen staan Be Quick, H. s. C en Ve tenuitPirfiC16S gel^k• nl elk met 24 Pun- door ipk gespeelde wedstrijden. Slechts h doelgemiddelde staat Be Veritas JJ g J} g_jj teZ^Zme^nTe^T'1"*'' die zich met 1 Mei a.s. op dit Blad abonneeren ont vangen de voor dien datum verschij nende nummers „Wij moeten in ons land de vreugde van den arbeid over geheel de linie herstellen, van den kunstenaar tot aan den onvolwaardige toe", aldus ir. Verwey. De nieuwe organisatie van de open bare arbeidsbemiddeling, die met 1 Mei a.s. in werking treedt, stelt uiteraard bij zondere eischen aan de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux 37 in getal die, onder de centrale leiding van het Rijksarbeidsbureau, in hun res sort een gewichtige sociaal-economische functie zullen gaan vervullen. Immers, nu de arbeidsbemiddeling veel meer een maatschappelijke factor van beteekenis gaat worden, is het van groot belang, dat zij zich aanstonds doet kennen als een snel en deugdelijk werkend apparaat, dat door de practische diensten, die het aan werkgevers en werknemers vermag te bewijzen, onmiddellijk het vertrouwen van belanghebbenden weet te wekken. Dit kan slechts worden bereikt, indien de organisatie ter dege wordt voorbereid. Daar het hier om een veelzijdige orga nisatie gaat, die met inachtneming van het eigene, dat elk gewest biedt, toch naar bepaalde centrale beginselen zal moeten worden geleid, is thans voor de nieuwe benoemde gewestelijke directeu ren en een aantal andere belanghebben den te 's-Gravenhage, onder leiding van den heer Th. van Lier, chef van de af- deeling arbeidsbemiddeling van het rijksarbeidsbemiddelingsbureau, een cur sus begonnen, die van 16 tot en met 25 April duurt. Rede ir. R. A. Verwey. Woensdag, bij de opening van dezen cursus heeft de wnd. secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, ir. R. A. Verwey, een rede uitgesproken over de taak van het rijksarbeidsbureau. Nederland zoo begon spr. zijn uit eenzetting gaat op den komenden 1 Meidag een nieuwen grooten stap doen op het gebied van de organisatie van den arbeid. Bedroeg in 1917 het aantal plaatsin gen door gemeentelijke arbeidsbeurzen 109.000, dit cijfer was in 1939 gestegen tot 359.000. Het voegt dan ook een eere- saluut te brengen aan de werkers, die in de jaren 19171940 dit resultaat hebben bereikt. Daarvoor moest veel arbeid wor den verzet. De erkenning hiervan mag echter gepaard gaan met de constatee ring, dat zich onvolkomenheden deden gelden. Met name op organisatorisch ge bied bestonden verhoudingen, die moes ten worden opgeheven. Ook na de invoe ring van de arbeidsbemiddelingswet 1930 bleven zich leemten doen gevoelen. Twee dingen waren in het bijzonder onjuist. Bij tal van plattelandsgemeenten be stond een groote mate van onverschillig heid voor de zaak der arbeidsbemidde ling, die maar al te vaak als een onder geschikte neven-functie werd opgevat. Naast deze schaduwzijde van de te ge ringe zeggenschap der centrale overheid, deed zich dan in de groote gemeenten dikwijls een minder gewenschten invloed van de betrokken wethouders gelden. Een werkloosheidscrisis, zooals wij die gedurende de laatste tien jaren hebben gekend, moet voor altijd tot het verleden behooren. Het feit, dat jaren achtereen honderdduizenden werkloos waren (in den maximumtij d bedroeg het werkloo- zencijfer zelfs 600.000) heeft tot een ge weldig welvaartsverlies geleid. Enkele eenvoudige cijfers kunnen hiervan een sprekend voorbeeld geven. Indien men er in slaagt om 200.000 werkloozen zoo danig te werk te stellen, dat de arbeid van elk hunner voor de gemeenschap een gewin van f 500 per jaar oplevert, dan is reeds alleen hiermede een bedrag van f 100.000.000 per jaar gemoeid. Gaat men echter nog een stap verder door een or ganisatie te scheppen, die den juisten man en de juiste vrouw op de voor hen meest geëigende plaats brengt, dan be strijkt men reeds aanstonds een veel wij der arbeidsveld, n.l. het 2.000.000 perso nen omvattende werkersleger. Wordt hier bereikt, dat iedere werker door een juiste tewerkstelling, per jaar een vijftig gulden meer baat voor de gemeenschap ilevert, dan is nogmaals een winst van f 100.000.000 verkregen. Deze cijfers doen zien, hoe in een reeks van luttele jaren, de schade der werkloosheid, die wel op 1V2 milliard mag worden geraamd, kan worden ingehaald. Dit raakt echter slechts de materieele zijde van het probleem. Van grooter be teekenis mag echter de ideëele factor worden genoemdT die met het herstel der arbeidsvreugde wordt verkregen. Wij moeten in ons land de vreugde van den arbeid over geheel de linie herstellen, van den kunstenaar tot aan den onvol waardige toe. Werkloozen aan den arbeid. De werkloozen moeten nu aan den ar beid, hetzij in het vrije bedrijf, hetzij in de werkverschaffing. In November 1940 werkte 47 pet. der verzorgden in de werk verschaffing en dat was een hooger per centage dan sedert 1932 werd bereikt. Op zichzelf een heuglijk verschijnsel, maar onbevredigend, wanneer wij er ons re kenschap van geven, dat nog altijd het grootste deel der werkloozen op steun is aangewezen. Ook met het oog op onze voedselvoor ziening is dit een onbevredigende toe stand. Alles moet er op worden gezet om de voedselproductie zooveel mogelijk uit te breiden. Hier ligt dan ook stellig een bijzondere taak voor de arbeidsbemidde ling en werkverschaffing. Daarnaast zul len wij ook moeten streven naar het op vangen der moeilijkheden, die het voe- dings- en bevolkingsprobleem oplevert, door dienstbetoon aan het buitenland. Hiertoe behoort ook de tewerkstelling van Nederlandsche arbeiders in het buiten land. Vooral Duitschland is in dit op zicht van belang. Daarnaast wordt ook gedacht aan een nieuwe organisatie van de beroepskeuze, die nog zeer gebrekkig werkt. Indien de schoolartsendienst tot verdere ontwikke ling kan worden gebracht, dan zal het voorts mogelijk zijn om van lederen leerling, behalve een verklaring van het schoolhoofd ook een medisch attest te verkrijgen. Ook zal een arbeidsboek de noodige documentatie verschaffen, waardoor de en keling met meer kennis van zaken kan worden behandeld, terwijl mede een be ter overzicht van de mogelijkheden der arbeidsmarkt wordt bereikt. Tevens ligt het in de bedoeling de be oordeeling van den medicus aan te vul len met de uitkomsten van een psycho technisch onderzoek. Voorts zal de een heid van leiding ook doorwerken op het gebied van de steun verleening, waarbij, zooals gezegd, een uitbreiding van de werkverschaffing in het voornemen ligt. Einde Maart waren er tegen de 53.000 ar beiders in werkverschaffing, het aantal gesteunden was een paar duizend hoo ger. Gestreefd moet worden om te be reiken, dat dezen zomer 80.000 man in de werkverschaffing arbeid zullen hebben gevonden. Ook de organisatie van de in- dustrieele werkverschaffing zal op nieu wen voet moeten geschieden. Voor een kleermaker van vijftig, die geen schop in zijn hand kan houden, dient eveneens passende arbeid te worden gezocht. Hier ligt een taak voor ons, die in Ne- derlandschen geest zal zijn te verrichten. Bij alle verdeeldheid valt toch in diepste wezen een eenheid waar te nemen als drijvende kracht bij den socialen arbeid, die er op gericht is den mensch vooruit te helpen. De mensch. die de drager is van de vlam van den heiligen geest. Daarom gaat het thans, waarbij in het oog moet worden gevat, dat nog belang rijker clan materieele vooruitgang het omheoo-brengen van ons volk is. Voor de vervulling van die taak riep spr. voor de komende jaren aller medewerking in. Dr. Völckers, de gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor Rotterdam, heeft voor vertegenwoordigers van de pers een uiteenzetting gegeven over den opbouw van onze eerste havenstad en de werkzaamheden welke daaraan zijn voor afgegaan. Met kracht wordt gearbeid aan den wederopbouw van Rotterdam. Momenteel is men bezig met den bouw van 8.000 woningen. Van de 25.000 hui zen welke werden vernield, in het cen trum der stad, zullen slechts 8 tot 10.000 nieuwe woningen verrijzen in de bin nenstad. Dit komt natuurlijk de breedte van de straten ten goede. Men heeft met de bouwplannen steeds gestreefd naar breede straten en ruime pleinen. Het aantal inwoners van Rotterdam dat thans 620.000 bedraagt, zal binnen korten tijd stijgen tot 700.000. Het wederopbouwplan van Ir. Witte- veen is gebaseerd op een bevolking van 1.200.000 zielen. Een inwonersaantal dat over eenige tientallen van jaren verwacht wordt. De nieuw gebouwde stad zal geen Ame- rikaansch cachet krijgen. Men gaat uit van het standpunt dat hetgeen de tradi tie schiep behouden moet blijven. Dat van den beginnen af aan met groote voortvarendheid aan Rotterdam's opbouw is gewerkt, blijkt wel uit de vol gende feiten. Reeds op 18 Mei van het vorige jaar huurde het gemeentebestuur van Rotterdam een groot aantal vracht auto's om het puin weg te voeren, en op 20 Mei werd bekend gemaakt dat de stadsarchitect was belast met een plan voor wederopbouw. Zes maanden duurde dit puinruimen. In dezen tijd verrezen tal van noodwin- kels. De noodwinkels worden door de ge meente verhuurd. Zoo ontstond aan de Jongkindstraat een geheele straat van deze winkels. Vele zijn er ook reeds ge opend o.a. aan de Goudschesingel en Coolsingel. Vijf honderd woningen zijn reeds in aanbouw in de omgeving van de Kraling- sche plas. Hier zal een geheel nieuwen woonwijk verrijzen. De verdere bouw van nieuwe woningen zal plaats vinden in de voorsteden op de linker- en rechter Maasoever. Het geheele gedeelte voor het plan van den wederopbouw is onteigend om daar over vrij te kunnen beschikken. De straten en pleinen zullen zoodanig zijn, dat zij geheel passen in het kader van het moderne verkeer. De groote ver keersaders zullen in de toekomst niet in de binnenstad liggen, doch meer in de buitenwijken. Ook aan het spoorwegverkeer in de nieuwe stad is de noodige aanüacnt be- g£gg£j^ De dijken langs de Nieuwe Maas zullen in den toekomst vlak langs de oevers worden gelegd om zoodoende overstroo mingen van stadsdeelen te voorkomen. Ook zullen de bruggen worden verhoogd om het verkeer te water te laten passee- ren. De beteekenis van Rotterdam als zee haven blijkt wel uit de volgende cijfers. Per jaar liepen voor den oorlog onge veer veertien duizend schepen Rotter dam's havens binnen. De omzet der ha vens bedroeg ongeveer 42 millioen ton per jaar. Ook het Rijn- en binnenscheep- vaartverkeer was in de Rotterdamsche haven enorm. Niet minder dan ruim 200.000 schepen liepen er per jaar bin nen, dat wil zeggen ongeveer 700 sche pen per dag. Elke, twintig minuten, dag en nacht voer een zeeschip den Nieuwen Waterweg op en af. Schepen van 150 overzeesche zeevaartlijnen deden Rotter dam regelmatig aan. 't Behoeft dan ook geen nader betoog dat de Rotterdamsche havens, om dit geweldig verkeer te water te verwerken, de schepen in een zoo kort mogelijken tijd,te laden en te lossen, het in de kleinste bijzonderheden zeer mo dern, geoutilleerd moesten zijn. De Waal haven is het grootste havenkunstwerk der wereld. Men was in staat 8700 ton erts in ze ven uur te lossen, of 1142 ton per uur. Uit de geschiedenis van Rotterdam blijkt dat de uitbreiding van deze stad begon met de industrualisatie van Euro pa in de 19e eeuw. De eerste havens aan de linker Maas oever werden in de zeventiger jaren aangelegd. Het eerste groote havenbek ken, de Rijnhaven werd in de negentiger jaren gebouwd. In 1905 volgde de Maas haven, terwijl in 1909 met den bouw van de Waalhaven werd aangevangen. Uit bovenstaande cijfers blijkt wel hoe geweldig de Rotterdamsche havens groei den. We zijn er dan ook van overtuigd, dat, als de oorlog eenmaal ten einde zal zijn, Rotterdam wederom zijn plaats on der de wereldhavens zal innemen. Rot terdam, vanwaar de transitohandel naar Duitschland begint, want men vergete niet dat Rotterdam groot is geworden als havenstad, door zijn achterland. Mid den-Europa, waarmede men via de Rijn een prachtige natuurlijke verbinding heeft. DE INLEVERING VAN RADIOTOESTELLEN DOOR JODEN. Ook verzegelde en in bewaring gegeven toestellen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: De inleveringsplicht van rad(iotoe;stellen door Joden geldt voor alle in hun bezit zijnde of hun toebehoorende toestellen, dus ook voor die toestellen, welke zijn verzegeld, opgeslagen of op de postkantoren of elders in bewaring zijn gegeven. Verzegelde toestellen moeten in verzegel den staat ten gemeentehuize worden inge leverd. In bewaring gegeven of opgeslagen toe stellen moeten worden afgehaald, en ver volgens eveneens worden ingeleverd. Ge huurde alsmede huurkooptoestellen, voor zoover deze nog volgens de bepalingen van het contract aan den verkoop: r in eigendom toebehooren, moeten aan de verhuurders, resp. verkoopers worden terugbezorgd. De inlevering resp. terugbezorging dient vóór 29 April a.s. in onbeschadigden tos stand te geschieden. De inlevering, resp. teruggave-plicht is niet van toepassing op aansluiting op de radiodistributie. DE STAND DER RIJKSMIDDELEN. Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo Maart j.l. was aan directe belastingen voor den dienst 1941 binnengekomen f 76.592.366.23 tegenover f 52.488.577.66 voor den vorigen dienst tot en met dezelfde maand van het vorige jaar. Een meer-opbrengst der halve van ruim f 24 millioen waarvan echter f 11.6 millioen als winstbelasting binnenkwam, een belasting, die in de vo rige periode nog niet bestond. De rest van het voordeelig verschil moet voor het grootste deel gezocht worden in de grondbelasting, die ditmaal ruim f 11 millioen en het vorige jaar slechts f 3.5 millioen opleverde. Verder brachten de opcenten gemeentefondsbelasting dit jaar f 11.1 millioen op tegenover f 6.9 millioen vorig jaar. Tenslotte toont de inkomstenbelasting met f 33.— millioen tegenover ruim f 31.7 millioen vorig jaar een voordeelig verschil van bijna f 1.3 millioen. Wat de overige middelen betreft, zien we als voornamen post de loonbelasting met een opbrengst over Maart j.l. van f 11.027.078.65. De opbrengst over de afgeloopen 3 maanden bedroeg niet meer dan f 18.816.147.01, hetgeen waarschijnlijk is toe te schrijven aan een nog niet zoo vlot te functionneering van dit nieuwe appa raat. De rechten op den invoer leverden in Maart j.l. slechts f 1.59 millioen op. te genover x 11.2 millioen m Maart, ïaio. toen de invoer nog voor zooveel meer goederen uit alle deelen van de wereld openstond. De totale opbrengst van de overige middelen was over Maart '41 f 46.662.640.34 tegenover f 35.202.106.16 over dezelfde maand in 1940. Het eerste kwartaal 1941 brachten die middelen f 136.092.622.47 op, tegenover f 111.804.352.12 in 't eerste kwartaal van 1940, een verblijdende meer-opbrengst derhalve van ruim f 24.millioen. Zulks niettegenstaande de rechten op den in voer in het eerste kwartaal 1941 ruim f 24.millioen minder opbrachten dan in de overeenkomstige periode van 1940. De motorrijtuigenbelasting bracht over Maart 1941 f 633.506.37 op, en in het af geloopen kwartaal f 1.937.738.52 tegenover f 4.538.859.70 in het eerste kwartaal 1940. toen het autoverkeer nog geheel vrij was. De rijwielbelasting bracht in Maart j.l. niet meer dan f 12.630 op en over het eerste kwartaal f 31.922.50, tegenover f 29.532.50 in het eerste kwartaal van 1940. LOCALE STIERENKEURING TE SLOCHTEREN EN NOORDBROEK Aan de keuring, uitgeschreven door Ie Veeteelt Commissie van de Veenkolon'ale Boerenbond, welke bij het Hoogehuis \e Slochteren werd gehouden, namen slechts 'n tweetal oudere stieren deel. Verder waren aangegeven elf eenjarige stieren, waarvan een tweetal, dat een dag voor de keuring naar Holland werd verkocht, niet was op gekomen. Bij de oudere stieren ging de strijd tusschen Edelman van Eelshuis en Wodan III, en hoewel Edelman hier de eereplaats had verdiend, plaatste de jury Wodan op no. 1. Naast het aantal punten op exterieur, werden aan beide stieren toeslagpunten toe gekend voor afstamming en productie. Hoe wel nu met den toeslag de stier Wodan het hoogste aantal punten behaalde, werd deze stier op het exterieur wat het puntencijfer betreft, wel wat heel ruim en Edelman te zuinig bedeeld. Laatstgenoemde toch is een best behangen stier van goed type met goede achterhand en goed beenwerk. Wodan wijkt in enkele onderdeelen nog al iets af en is minder evenredig gebouwd met matig ge welfde ribben, minder goed beenwerk, en een niet te mooi gevormd kruis. Bij de eenjarigen werd wel verdiend op no. 1 geplaatst Agiator van de stierhouderij te Slochteren. Al kon deze stier in de voor hand nog iets correcter zijn, hij is voldoen de robuust met een goed achterstel en goed beenwerk. Martin van Klimp te Hel ium is een goed gelijnde stier, die nog even tjes ruim van maat it, met niet te grof beenwerk. Een typisch en goed soortig stier tje was verder nog Dorus van Veltman te Lageland. De uitslagen waren als volgt: 1. Wodan III, V. Alides, f. G. Remmelts te Ruiner- wold, eig. R- Kortholt te Schermer; 2. Edel man van Eelshuis, fj-e. H. J. Klimp te Sid- deburen. De eenjarigen: 1. Agiator, V. Korengaster 62, f. A. Noordhof te Noordbroek, e. Stier houderij te Slochterén; 2. Martin, V. Marti- nus, f.-e. A. Klimp te Helium; 3. Dorus, V. Korengasters 62, f .-je. E. Veltman te Lage land. De totale uitslag! te Slochteren was: 1. Wodan III, v. R. Kortholt 78.5 3.25 3.77% 85.52%. Prijs f 20 plus verg. zilv. medaille v. d. Federatie van landbouwver- eenigingen; 2. Edelman v. Eelshuis, v. H. J. KLmp 80.1 1.50 3.52% 85.12%. Prijs f 10 plus f 5 v. d. Bond v. zwartbontfokkers. Jongere stieren: i. Agiator v. d. Stierhou derij te Slochteren 79.8 1.75 -f- 1.77% 83.32%. Prijs f 15 plus f 5 v. d. Bond v. zwartbontfokkers. Bij het aantal punten moeten nog toeslagpunten van moederszijde worden opgeteld, daar deze abusievelijk niet zijn berekend; 2. Martin v. A. Klimp te Helium 77.1 3.27% 80.37%. Prijs f 10; 3. Dorus v. E. Veltman te Lageland 76.5 1.5 +2.32% 80.32%. Prijs f 7.50. Het district Noordbroek vormt met Ap- pingedam en Garmerwolde het meest be langrijke trio der Zwart bontfokkerij. Het viertal dat werd aangeboden, stelde, wan neer we daarbij rekening houden met de bijkomstige omstandigheden, niet teleur. Verreweg de beste was hier Adam van Rozeveld te Noordbroek; deze stier stond er weer buitengewoon voor. Het is een breede, sterke en diepe stier, die veel bewondering verwekte en zijn vader K. 62 alle eer aan doet. Ongetwijfeld zal hij ook op de centrale keuring een hooge plaats innemen. Een mooie soortige stier van goed type met vooral een mooie achterhand en breede diepe dijen is Rieno 5 van stal Noordhof. Bart uit denzelfden stal is een voldoende evenredig gebouwde stier met niet te mooi gevormd kruis; hij is evenals beide eerst- genoemden, een zoon van Korengaster 62. De Imperator, zoon Korengaster 84 van Rozeveld bevredigde ons maar matig. Deze' stier heeft matig beenwerk en zondigt daar bij nog al in de achterhand. „N. v. h. N." H. S. C. I—W. V. V. I in 't Sportpark te Sappemeer. Quick bovenaan. De stand is momenteel: Be Quick 16 10 4 2 24 36_20 w^denQUlCk: thU'S: Achilles> uit: Leeu- H. S. C.: thuis: W. V. V., uit: G.V.A.V Velocitas: thuis: Sneek, uit: Veendam. Morgen krijgt geen der candidaten het gemakkelijk. H. S. C. speelt tegen WW een vf !fgen Achilles en Velocitas te- Veendam. Vooral voor H. S. C. en wordt het oppassen tegen de degradatiecandidaten W.VV en Vpen- dam. Beide weerden zich j.l. Zondag goed °?r. hechts op het nippertje hun wed strijd resp. tegen G.V.A.V. en Be Quick te verliezen. Het is te verwachten dat zij zich ook morgen tot het uiterste te weer zuil on stellen om het dreigend degrada tiegevaar te ontloopen. aegiacia- ...H- 9' won eenige weken terug te Winschoten ook slechts met het kleinst mogelijk verschil (1-0) en zal dit" voor de Kraaien mede een aansporing zijn om zich van 't begin tot het einde ge- un ?even en de tegenpartij geen oogenblik te onderschatten. Bedenk H.S. C. ers dat thans geen punt meer mag worden verspeeld, want elk verliespunt kan de mooie kans op 't kampioenschap teniet doen. De wedstrijd begint om half drie. Voorverkoop van kaarten voor het ter rein tegen den gereduceerden prijs van f 0.30 tot hedenavond te Sappemeer bij F. Roukes en J. L. Wieringa, te Hooge- zand bij de kappers O. C. Bosma, W. Spoor en J. Lahpor. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in ■oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel! Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. GEMENGD NIEUWS. Driejarig meisje verdronken. Woensdagmiddag is tijdens het spelen aan den kanaaldijk langs 't kanaal Almelo Zwolle een driejarig meisje te water geraakt en verdronken. Een vriendinnetje, dat bij het ongeluk aanwezig was, ging, in plaats van hulp te roepen, rustig naar de woon schuit, waar het slachtoffertje iwoonde en vertelde eerst geruimen tijd later wat was geschied. Toen men het meisje uit het water haal de, waren de levensgeesten dan ook gewe ken. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overgebracht. g? Droevig ongeluk te Utrecht. Val van vijftien meter. Twee meisjes van resp. tien en zeven jaar zijn Woensdagmorgen spelenderwijs uit het dakvenster van het twee verdiepingen hooge woonhuis, Keukenstraat 44 te Utrecht, op straat gevallen. Zij werden ernstig gewond naar de Rijksklinieken overgebracht. Terwijl er verder niemand thuis was, ver maakten de tienjarige Dicky Adelaar en de zevenjarig Marietje Damen zich op den zol der van het huis. Zij hadden een schommel gemaakt aan een der zolderbalken en schommelden naar hartelust, niet denkend aan eenig gevaar. Dat gevaar was evenwel zeer nabij, want de zolderramen stonden open. Op een gegeven moment brak een der trouwen. Het tweetal hield zich nog vast j aan het plankje van den schommel, maar door de vaart was het niet meer mogelijk er af te komen. Eenige seconden later vlo- van dit blad, die met 1 Mei worden beleefd verzocht dit VROEGTIJDIG aan ons Bureau of aan onze Bezorgers op te geven, zoodat geregelde bezorging kan plaats vinden. gen de meisjes door het dakvenster en vie len met één slag op straat. Onmiddellijk kwam hulp opdagen' van buren, die den hevigen slag gehoord hadden. Een en ander veroorzaakte groote consternatie, vooral on der de talrijke moeders, die de kinderen op het trottoir zagen liggen en het ergste vreesden. Van het aan de Nieuwe Gracht gelegen Kinderziekenhuis kwamen terstond eenige doktoren, die de eerste hulp verleenden. De kinderen waren nog goed bij1 kennis. Zij klaagden over hevige inwendige pijnen, zoo dat het niet uitgesloten is, dat zij eenige ribben gebroken hebben. Het oudste meisje was er het ergste aan toe. zii toch was juist op den trottoirrand gevallen en had bloe dende verwondingen aan het voorhoofd. De Geneeskundige Dienst iwas spoedig ter plaatse en onder algemeene deelneming van de buurtbewoners werden de meisjes in den auto gedragen en naar de klinieken ver voerd. Daar niemand thuis was, verklaarde een der buurvrouwen zich bereid met de kinderen mee te gaan. Het mag een wonder heeten, dat dit on geluk nog zoo betrekkelijk goed is afgeloo pen. De meisjes hebben een val gemaakt van ongeveer vijftien meter. Het zijn kinde ren van twee in dit huis wonende gezinnen, waarvan de vaders en moeders uit werken zijn en 's morgens vroeg het huis hadden verlaten. Nog slechts enkele uren uit de cel en weer aan het inbreken. Er was plaatstekort in het politiebureau te Leiden en daarom had de politie besloten om van de acht inbrekers, die Zaterdag werden gearresteerd er twee op vrije voeten te stellen. Zij waren nog slechts enkele uren het bureau uit cf de politie kwam ter oore, dat beiden, de 24-jarige A. L. en de 16- jarige H. J- S„ een inbraak bij een tabaks grossier op de Oude Vest in den zin hadden. Maandagavond klom een jongeman langs de goot van de grossierderij op het dak. Door een zolderraampje kwam hij in 't huis en in het magazijn en haastte zich toen om verschillende pakken sigaren en sigaretten uit te zoeken en klaar te zetten. Met een kennersblik monsterde hij de merken en mompelde: „Dat gaat meeen dat gaat mee.en dat gaat mee", tot plotse ling een rechercheur van achter een stapel sigarenkisten te voorschijn kwam en bul derde: „En jij gaat ook mee". De 16-jarige S. zat toen in de val. Politie buiten zorgde er voor, dat zijn collega, die op den uitkijk stond, niet kon ontsnappen en zoo keerden zij1 beiden weer in de cel terug. De politie zal nu wel een beetje met de ruimte schipperen. Meezen bouwden hun nest in de brievenbus. Bij den Veiligheidsdienst voelden zij zich veilig. Men schrijft: Een inwoner van Zeist deed voor eenigen tijd de merkwaardige ontdek king, dat zijn poststukken steeds vergezeld waren van plukjes mos. „Kwajongenswerk luidde zijn conclusie en hij maakte trouw de brievenbus schoon. Doch aan de onaange name sensatie kiwam geen einde: de rakkers schenen er zich weinig van aan te trekken, dat de betrokken mijnheer een vrij hooge functie bekleedt bü de nachtveiligheids dienst. De steeds weer opnieuw getergde werd eindelijk de onaangename „stoffage" van zijn brievenbus beu en dus zat hü soms uren muisstil in de vestibule op de loer: doch alles bleef stilgeen voetstappen, geen fluisterende stemmen. Op een keer, toen hij juist de scharnieren van zijn ves tibuledeur aan het oliën was, schrok hu echter op: tik, tik, ging het bij de brieven bus- j Eindelijk, zuchtte hij verlicht en rukte de deur openmaar er was niets te zien. Daar begreep hij niets van, doch al zeer spoedig werd het brievenbus-mysterie opgehelderd: een klein grijs vogeltje stak zijn snaveltje nieuwsgierig naar buiten, verkende het ter rein en vloog weg. „Vrouw, het zijn meesjes...- ze bouwen in onze brievenbus een nest!" De echtgenoote kwam en zag het aardige geval eens aan. De stukjes mos zagen er in eens niet meer „hatelijk" uit. Het echtpaar hield even krijgsraad en men besloot, de diertjes, die dit unieke hoekje ontdekt hadden, in bescherming te nemen. De moslaag groeide al gauw hooger en hooger en er ontstond een klein rond openingetje, met donzen veertjes omkransd. Ondanks het feit, dat de eigenaar van het huis een waarschuwing boven de brievenbus plakte en de postbode iederen dag glimla chend zijn brieven door het deurraampje werpt, zijn de meesjes in hun nieuwe wo ning al een paar keer verrast door een lang wit voorwerp, waarvan ze erg schrokken wat weten die vogeltjes van een mensche- ljjke krant? Een niet al te snugger jong- mensch stak dezer dagen ook nog een heele gordijnroede in de brievenbus, toen de be woners niet thuis waren: volgens zijn op vatting in dit geval de meest practische op lossing om het bestelde voorwerp af te le veren. Om alle eventualiteiten te voorko men, heeft de bewoner besloten de gleuf voor driekwart dicht te plakken, zoodat al leen nog maar het vogeltje erdoor kan. „Ze hebben zeker gelezen, dat ik bij de veiligheidsdienst bendus moest het bij mij wel het veiligst zijn", zei hij glimla chend, om er aan toe te voegen, dat zijn nieuwe kleine pensiongasten in geen enkel opzicht spijt behoefden te hebben van hun bijzondere keus. straks in Mei, wanneer alle vogeltjes een ei leggen, zullen ook de eieren in de zeister brievenbus veilig zijn.

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1941 | | pagina 1