voor Landbouw, Handel en Nijverheid Verschijnt Woensdags en Zaterdags is* 54e jaargang No. 16. Woensdag 25 Februari 1942 Oplaag 6500 exemplaren. Firma J. G. DIJKHUIS, Sapperneer BU1TENLANDSCH OVERZICHT NIEUWS VAN DE FRONTEN. Rundvet of boter naar keuze Suiker een cent per. kilo duurder. ZUURKOOL 2 CENT DUURDER. Installatie van den Neder- landschen Landstand in Groningen. GEMENGD NIEUWS. Officiëele Land bouw-Mededeelirigeii. c 2 S i2§§ ■o <22 Nieuws- en Advertentiebla ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 63 cent. Franco per post 78/4 cent (bij vooruitbetaling) ADVERTENTIËN Voor het n-immer van WOENSDAG moeten Dinsdags- avonds en die voor het ZATEF.OAG- NUMMER Vrijdagsavonds uiterlijk 6 uur op ons Bureau Ingeleverd zijn. UITGAVE l (P. SEGGERS). Hoofdredacteur: J. Prijt, Sapperneer. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 5 regels 51 cent. elke regel meer 10 cent. Rubriek Vraag en aan bod: Van 1—5 regels 41 ct. Voor in gezonden mededeellngen en adverten- tiën tusschen de tekst vrage men in lichtingen- en tarieven aan ons Bureau Telefoon 214. Postrekening 171219. Augustus 1904December 1941. Wanneer men den Japansch—Russi- schen oorlog van 1904 eens vergelijkt met den tegen woordigen Japanschen oorlog met Amerika en de verdere ABCD- staten, kan men verschillende punten van overeenkomst ontdekken. In Augustus 1904 werd voor Port Ar thur de Russische oorlogsvloot door Ja- pansche marine-eenheden aangevallen en zwaar getroffen. Dit was het sein tot het uitbreken van den RussischJapan schen oorlog, die de regeering te Sint Petersburg volkomen verraste, hoewel zij systematisch tegenover Japan een uit dagende politiek had gevolgd. Al was de nederlaag voor Port Arthur niet beslis send, de Tsaristische oorlogsvloot kwam den toegebrachte klap niet meer te bo ven. Bij Tsushima werd ook de Atlanti sche vloot van Rusland voor het grootste deel vernietigd. Dank zij zijp meerder heid ter zee, kon destijds het toen nog kleine Japan het Russische wereldrijk verslaan. Den 7e December 1941 herhaalden in Pearl Harbour de gebeurtenissen van Port Arthur zich. Men had kunnen ver wachten, dat de Amerikanen door de ge schiedenis gewaarschuwd waren. Ook zij hadden echter, evenals destijds Rusland, Japan jarenlang geboycot, van zijn eco nomische zwakheden geprofiteerd en al le voorstellen tot een vreedzame overeen komst afgewezen. De regeering te Was hington had de les van de moderne oor logen ter zee blijkbaar volkomen gene geerd. Ook in Washington onderschatte en smaaddde men de tegenpartij soolang, tot deze het geduld verloor en gelijk 38 jaar geleden naar de wapens greep. Japan heeft den tijd gehad, zich gron dig voor te bereiden. In de vernietigings zeeslagen van Pearl Harbour en Kuang- tang, vernietigde admiraal Jamamoto tegelijkertijd de hoofdkrachten van de Ameribaansche en Engelsche vloot in den Stillen Oceaan. Daardoor verkreeg Japan de heerschappij ter zee, maar daarbij bleef het niet. Om het behaalde succes veilig te stellen, moesten ook de vlootsteunpunten van den tegenstander vernieigd, veroverd of voor eigen oor logvoering gebruikt worden. Het Japan- sche operatieplan heeft dit alles voor zien en de vereischte maatregelen met de nauwgezetheid van een uurwerk uit gevoerd. Eenige data mogen in dit verband als voorbeeld worden aangehaald. Op den eersten, oorlogsdag den achtsten Decem ber werden voor Sjanghai twee vijande lijke kanonneerbooten onschadelijk ge maakt, werden in Peking en Tiensin de EngelschAmeribaansche troepen ont wapend en de internationale concessies door de Japansche troepen bezet. Op denzelfden dag werd in Hongkong het Noordelijke vliegveld door Japansche vliegtuigen aangevallen en werden alle vliegtuigen op den grond vernietigd. Een soortgelijke aanval werd gedaan op het militaire vliegveld van Luzon, waar meer dan 100 Amerikaansche vliegtuigen verloren gingen. Gelijktijdig werden in Noord-Luzon Japansche landingsdemon straties uitgevoerd, waarna direct de opmarsch naar Manilla begon. Op het zelfde tijdstip, landden de Japansche troepen bij Kuantang op Malakka en de eilanden Guam, Wake, Midway, Gilbert Baker, Johnston, Palmyra en Canton- Enderbury,, duizenden zeemijlen van Ja pan verwijderd, werden uit de lucht ge bombardeerd of door lichte zeestrijd- krachten aangevallen. Men moet er de landkaart eens op nazien en de afstan den nameten, om een denkbeeld te krij gen der zeeoperaties, die reeds in de eerste twee, drie oorlogsdagen door de Japansche weermacht werden uitgevoerd. Sedert twee maanden, hoort men bijna niets van de Britsch-Amerikaansche zee strijdkrachten. Slechts hier en daar wordt getracht, Japansche landingsope raties te verstoren. Momenteel heeft Japan bijna de meeste van zijn strategische doelen be reikt. Guam, de Philippijnen. Honkong, Malakka en de belangrijkste deelen van Borneo zijn in Japansche handen. De belangrijkste pijler van het Britsche em pire is ingestort. Even kritiek is de po sitie van Burma, dat door de aanvoeren via Rangoon naar Tsjoenking bijzonder groote beteekenis heeft gekregen. Met het afsluiten van dezen verbindingsweg is aan Tsjang Kai Sjek een zware slag toegebracht en komt Japan belangrijk dichter bij zijn doel, namelijk het ideaal van een gesloten Oost-Aziatische ruimte. Ook de economische levenselschen van Japan in dezen oorlog, gaan hun vervul ling tegemoet. Met den val van Singa pore wordt ook Nederlandsch-Indië be dreigd en daarmee sluit Japan de Ja pansche eilandenring zich om een der rijkste grondstoffengebieden ter wereld. Japan vindt op Malakka, Thailand en de Philippijnen alles wat voor de voeding van zijn volk en de voorziening van zijn industrie noodzakelijk is. Daardoor is het niet alleen militair maar ook economisch onaantastbaar. De huidige situatie in het Verre Oos ten draagt echter ook het hare er toe bij tot de verdere ontwikkeling van den militairen toestand in Europa, Noord- Afrika. De toekomst zal leeren dat deze werelddeelen niet los van het gevechts- gebied in de Pacific staan, maar dat alle tezamen als een groot operatieter rein moeten worden beschouwd. MAANDAG: Aan het Oostelijk front werden talrijke aanvallen van de Bolsjewisten afgeslagen. In den Centralen Sector werd door de Duit- sche luchtmacht actief opgetreden. Noord-Afrika. Wederzijdsche bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen. Azië. Japansche troepen hebben landingen uitgevoerd op het eiland Banka. De stad Pangkalpin aan de Oostkust van het eiland werd bezet. DINSDAG: In het Oosten herhaalden de Bolsjewisten in verscheidene sectoren hun vergeefsche aanvallen. Noerd-Afrika. Activiteit van verkennings afdeelingen. Azië. Op Zuid-Bali, werd de stad Den Pasar bezet. Voorts werden vliegvelden op Java aangevallen. De se. mtaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat op bon 13 van de boter kaart, welke geldig zal zijn gedu rende het tijdvak van Dinsdag 17 Maart a.s. tot en met Woensdag 25 Maart 1942, naar keuze boter of rundvet verkrijgbaar zal worden gesteld. Per twee bonnen zal men een hoeveel heid van 250 gram boter of 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die op genoemd bonnummer rund vet wenschen te betrekken, dienen de met 13 genummerde bonnen vooraf bij hun slager in te leveren in de week van Zondag 22 Februari tot en met 28 Fe bruari 1942. De slagers moeten de in laatstgenoemd tijdvak van hun klanten ontvangen bon nen op Maandag 2 Maart a.s., ter ver krijging van een toewijzing voor vet, bij den plaatselijken distributiedienst inle veren. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de aflevering zoowel van rundvet als van boter op bon 13 eerst ge oorloofd is met ingang van Dinsdag 17 Maart a.s. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat in verband met een verhoo ging van den suikerbietenprijs ook een verhooging van den suikerprijs noodza kelijk is geworden. Deze verhooging zal echter voor het meerendeel door de industrie worden gedragen, waardoor de verhooging, die voor rekening van den consument komt, met een cent pei kg. beperkt is Kumierr worden. Zij gaat 22 Februari in. VERLENGING MELKBONNEN. De geldigheidsduur van de bonnen „06" tot en met „09" van de melkkaart is met vier weken verlengd. Genoemde bonnen kunnen derhalve nog tot en met Zaterdag 21 Maart a.s. voor hetkoo- pen van het gebruikelijke rantsoen melk worden gebruikt. De winkelprijs voor zuurkool is met ingang van 21 Februari met twee cent verhoogd tot een rond bedrag van tien cent per half kilogram. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat deze verhooging noodzakelijk is gebleken in verband met het stijgen der koolprijzen ten gevolge van de bewaarkosten. Zoowel voor fabrikant als grossier en winkelier zijn de prijzen herzien, doch de nieuwe regeling is in belangrijke mate gunsti ger voor den kleinhandelaar geworden. ROSKAM EN ZIJLMA SPREKEN. GRONINGEN, 24 Febr. Hedenmiddag heeft in „De Pool" de in stallatie van den Nederlandschen Landstand in de provincie Groningen plaats gehad. Door het Hoofd van den Nederlandschen Landstand, Boerenleider E. J. Roskam, werd Boer Bijlma uit Niekerk—Ulrum officieel als boerenleider der provincie Groningen be noemd. De zaal, welke ook hier door den vergade- ringendienst yan den Nederlandschen Land stand weder op aparte wijze in feesttooi was gestoken, was bezet met tal van genoodig- den, waarvan wij noemen den Beauftragter van den Rijkscommissaris in Groningen, Dr. Coenring, den Commissaris der prov. Gro ningen, Staargaard. den Boerenleider der provincie Drenthe, B. Geerts, den voorloopi- gen Boerenleider der provincie Friesland, E. J. Bierma, den fg. provincialen Voedselcom- missaris, Z. Minderhoud, den districtsleider der N.S.B., H. Maarsingh, den Kreisleiter der N.S.D.A.P., K. Jahr, den districtsadministra teur der N.S.B., J. A. Postma, den W. A. Heerbancommandant, K. A. Enklaar, S. S. opperschaarleider J: F. S. van Efferen en den directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau in Groningen, Staal. De vergadering stond onder leiding van het hoofd van de afd. „Volk en Bodem", provincie Groningen, P. F. Tammers, die in zijn openingswoord in het bijzonder Boeren leider Roskam en de eeregasten welkom heette. Door den Boerenleider van den Neder landschen Landstand in de provincie Gro ningen, J. H. Zijlma, werd een rede uitge sproken. Spr. herinnerde eraan, dat hij in het oude landbouwvereenigingsleven verschillende functies heeft bekleed, Zoo dat van hem geen miskenning van het werk, dat door deze or ganisaties voor den boerenstand is gedaan, verwacht mag worden. Wel staat hem klaar voor oogen, dat geen krachtige en levende orghaisatie kan bestaan indien de dorpsor ganisatie niet gezond is, hetgeen slechts mo gelijk zal zijn door een publiek-rechtelijk li chaam als de Landstand. Spr. wijst er dan op, dat de voorbije toe stand nu door velen, waaronder ook boeren, wordt geïdealiseerd, maar dat een zuiver ob jectieve vergelijking tusschen heden en ver leden tot andere resultaten leidt, hetgeen hij met enkele spekende voorbeelden aantoont. Wel behoorden de Groninger boeren niet tot de eersten bij de voorbereidingen van den Landstand, maar spr. is er van overtuigd, dat dit aan toevallige omstandigheden te wijten is en geenszins voortkomt uit een we reldvreemdheid of gebrek aan moed om de Europeesche vraagstukken onder oogen te zien. In de. eerste jaren zullen wel eens harde en radicale maatregelen getroffen moeten worden, doch dit doet aan de doelmatigheid en noodzakelijkheid daarvan niets af. Spr. denkt hierbij o.a. aan de reorganisa tie van de provinciale landbouwvereenigin- gen. Het vormen van zelfstandige coöpera ties voor behartiging der zakelijke belangen, zooals ook voorheen geschiedde, verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Wdt de organisatie van den Landstand in deze provincie betreft binnen enkele dagen zal tot benoeming van de dorpsboerenleider" worden overgegaan. Spr. schetst dan den toestand, zooals deze tot voor kort was: versplintering van krach ten op alle land- en tuinbouwgebied. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat de Landstand niet in het leven is geroepen om deze veel heid van organisaties met nog één te ver meerderen. Wat den dorpsboerenraad betreft, deze zal de bekwaamsten der boeren omvatten, en het is de taak van den dorpsboerenleider verantwoordelijkheid te kunnen dragen en bekwame medewerkers te zoeken, die hij eveneens een verantwoordelijke taak kan toevertrouwen. De dorpsboerenleider zal geen commissie of meerderheid vinden, waarachter hij zich kan verschuilen. Zijn taak zal moeilijk zijn en hij moet niet de illusie hebben de populaire man te worden. Hij moet waken voor het algemeen boeren- belang en zorgdragen, dat de nuttige werk zaamheden geschieden, ook tegen den zin van de hiertoe verplichte boeren in. Maar verantwoordelijkheid is nimmer door den Groninger boer geschuwd. Vele leden van het N.A.F., zoowel als van de Commissie Posthuma, hebben zieli met den iiier gc- schetsten gedacht,engang reeds vertrouwd gemaakt. Spr. beklaagt dan de boeren, die meenden te kunnen vluchten in de coöperaties enz. om van daaruit hun antipathie tegen alles wat jong en krachtig ir -it te leven. Wat de komende mwbrking betrefm, onder de leden der L.C.O.-commissies, zoo wel als onder de Bureauhouders zal de Dorpsboerenleider vele vakbekwame mede werkers vinden, die niet naast of tegenover hem, doch met hem de boerenbelangen zul len moeten behartigen. In de nakste toe komst zullen de Dorpsboerenraden de advi seurs van den Voedselcommissaris dan wel van den Productie-commissaris moeten zijn en niemand anders. Wat de verhouding tot de Overheid be treft, het feit, dat de Landstand een pu bliek-rechtelijk lichaam met verordenende bevoegdheid is, mag voor de Dorpsboerenlei ders geen reden zijn zich te bemoeien met de taak van de overheid, in deze den burge meester. Samenwerking is hier de eisch, in het be lang der volksgemeenschap, waarbij spr. bij voorbeeld denkt aan den zwarten handel. Bij de bestrijding hiervan verwacht spr. de volledige medewerking der plaatselijke over heid, terwijl anderszijds door de overheid steeds een beroep op den Landstand kan worden gedaan. Het zal van het beleid van den Dorpsboe renleider die aanvankelijk het klachten bureau bij uitnemendheid zal zijn afhan gen of de volksgenooten van de ware betee kenis van den Landstand voor de gemeen schap worden doordrongen. Spr. zegt de Dorpsboerenleiders toe, dat zij bij de uitoefe ning van deze moeilijke taak steeds ten volle op hem kunnen rekenen en zich tot het Hoofd van den Nederlandschen Landstand, Boerenleider E. J. Roskam, wendend, besluit boer Zijlma zijn betoog met hem te verze keren een trouw werker in diens boerenraad te zullen zijn. Een meneer uit Oosterzee wilde zijn hond kwijt, mits deze een goed tehuis kreeg. Door kennissen werd de hond naar Putten overge bracht op 25 December van het vorige jaar, waar hij ondergebracht werd. Na enkele da gen echter verdween de hond. De nieuwe baas stelde alles in het werk om de hond te rug te vinden, doch zelfs advertenties hiel pen niet. Men had de hond al lang als ver loren beschouwd, totdat op 17 Februari j.l. tot ieders verbazing het dier plotseling bij zijn oude baas weer voor de deur stond te janken. Geheel vermagert vloog het trouwe dier op zijn oude baas af. De hond heeft in totaal 53 dagen omgezworven om zijn vroe ger en baas terug te vinden. Dank zij deze trouw blijft de hond nu voorgoed bij zijn vroegere baas. Het is een raadsel hoe het beest over zoo'n groote afstand toch nog zijn oud tehuis heeft kunnen terug vinden. Een zeventienjarige jongeman uit Amster dam heeft een moordaanslag gepleegd op een alleenwonende veertig-jarige vrouw. Een paar mededaders van het jongmensch schre ven een misleidend briefje waarin werd ver zocht, zoogenaamd door familie van de vrouw de brenger van het briefje een beetje suiker mee te geven aangezien „de familie" er door was! De knaap belde des avonds aan, werd binnengelaten, gaf het briefje af, doch op het moment dat de vrouw zou beginnen te lezen kwam onder zijn jas een bijl van daan waarmede hij haar danig toetakelde. Even later nam hij overhaast de vlucht. Thuisgekomen wiesch hij den bijl onder de kraan af. De politie slaagde er spoedig in den dader van zijn vreemde aanslag te ar resteeren evenals zijn handlangers. Het is niet bekend wat de drijfveer van deze moordaanslag is geweest. Tusschen de Geldersche plaatsjes Lochem en vorden, te midden van de bosschen, leeft een gezin van man, vrouw en vier kinderen dat vrijwillig geen huis, maar een kippenhok als woning heeft betrokken. Al drie jaar lang redt men zich met deze woning. Het gezin groeide in deze tijd uit tot zes perso nen. De jongste is zes weken oud! Het merk waardige is dat de vrouw des huizes" haar tegenwoordig verblijf niet zou willen ruilen met een woning in het dorp. Het gezin heeft drie jaar geleden den grond gehuurd en had het plan er een huisje op te bouwen. De man, een rietdekker, heeft de fundamenten al klaar gekregen maar verder kon hij niet omdat er geen steener, te krijgen waren. Deuren, kozijnen enz. had hij nog kunnen opslaan toen het hem beter ging dan nu. Toen bezaten ze zelfs een koe en een kalf, een varken en wat kippen. De mobilisatie haalde den man uit zijn bedrijfje en van dat oogenblik af, keerde het geluk hen de rug toe. Alleen de koe is nog in leven. Werk als rietdekker is er voor den man niet meer. De burgemeester van het dorp heeft hen reeds een meer menschelijk onderkomen aangebo den, zs wilden er evenwel niet op in gaan. Vermoedelijk was het echter toch verstan diger geweest. Eenigen tijd geleden, toen er voor de laat ste keer kon worden gevoetbald, werden op een Haagsch voetbalterrein door een koop man pakjes sigaretten aangeboden. Dat het artikel grif van de hand ging spreekt van zelf. Wel waren de doosjes niet bedrukt en waren er evenmin banderolles te bespeuren, een goed rooker geeft hier echter weinig om. De hoofdzaak waren de sigaretten. En deze bleken achteraf van bijzondere .kwaliteit" te zijn. Hét is namelijk aan het licht geko men dat ze samengesteld warenuit van de straat en uit aschbakjes van hotels, etc. gezochte peukjes!! Het schijnt dat deze methode ook al in verschillende andere plaatsen wordt gevolgd! Bij de fam. T„ te Ter Apelkanaal werd bruiloft gevierd. Toen 's avonds het feest zijn hoogtepunt had bereikt, zakte de vloer van de kamer, waaronder de kelder, door. Het geheele gezelschap, tafels en stoelen in cluis, kwam in de kelder terecht. Gelukkig kwamen de gasten er allen zonder noemens waardig letsel af. 't Liep tegen twaalven en daarom besloten de buren S., maar naar huis te gaan. Thuis gekomen ontdekten zij, dat tijdens hun af wezigheid was ingebroken en dat een paar fietsen waren verdwenen, benevens het ge slachte varken, dat in de „wieme" hing te drogen. Verschillende menschen die een dêzér dagen reeds vroeg het dorp Lemmer in kwamen, zagen, aldus de Leeuwarder Cou rant op de ruiten van verschillende win kels aanlokkelijke opschriften als „weer shag voorradig", seizoenopruiming" en een banketbakker had zelfs op zijn ruit staan„alles zonder bon". Helaas bleek het later zeer tegen te vallenEr was geen shag, geen op ruiming, en de banketbakker vroeg nog wel degelijk bonnetjes. Enkele personen hebben het blijkbaar in hun hoofd ge haald, in den nacht met een verfpot en kwast op stap te gaan, de ruiten van winkels te beschilderen en hun dorpsge- nooten een verrassing te bereiden. Een verrassing, welke echter op een teleur stelling uitliep. Op een erf van een perceel aan de Leidsche Straatweg* te Den Haag, schoot een 27-jarige jongeman met een geweer op een rat. De kogel ketste af, met her droevige gevolg dat deze van richting veranderde en door een venster van een in de nabijheid gelegen perceel drong. Een 27-jarige huisknecht die zich in dit vertrek ophield, werd aan het hoofd ge troffen. Het slachtoffer werd nog naar het Ziekenhuis overgebracht, doch hulp kon niet meer baten. In den loop van den dag overleed hij aan de bekomen verwondingen. De burgemeester van Velzen heeft bij een verordening in zijn ilemeente bepaald dat ter bescherming van de zedelijkheid in het algemeen, en van die van de vrouwelijke jeugd in het bijzonder, vrou welijke minderjarigen beneden den leef tijd van zestien jaren de toegang tot de tapperijen, tenzij onder vertrouwde ge leide, na zes uur is verboden. Telersprijs v. af- lev. a. d. handel van N.A.K.-goed Soort, *-as en variëteit Bedrag der heffing Zomertarwe le nab. Zomertarwe 2e en o.nab. Zomertarwe ongekeurd uitsl. der rassen v. Hoek, Carma, Blanca, Mansh. witte 1-50 Zomerrogge le nab. Zomerrogge 2e en o.nab. Zomergerst le nab. Zomergerst 2e en o.nab. Haver le nab. Haver 2e en o. nab. Haver ongekeurd 1.59 Korrelmais le nabouw Korrelmais 2e en o. nab. Lijnzaad witbl. le nab. Lijnzaad witbl. 2e nab. Lijnzaad witbl. o. nab. Lijnzaad blauwbl. le nab. Lijnzaad blauwbl. 2e nab. Lijnzaad blauwbl. o. nab. Lijnzaad witbl. (uitsl. voor export) Lijnzaad blauwbl. (uitsl. v. export) Groene erwten le nab. Groene erwten 2e of o. nab. •o a o o a O w V b» S O 2 15.95 15.45 15.40 14.90 14.55 14.05 12.10 11.60 17.50 16.50 25— 21.25 19.50 27— 22.75 20.50 11.75 17.75 19— 18— 4) -O f4 ■O <D w p, CD Cl bi cue 3 17.85 17.35 17.75 17.25 16— 15.50 13.75 13.25 25— 24— 29.60 25.85 24.10 31.60 27.35 25.10 21.70 20.45 23.25 22.05 0$ <D •w W <D CÖ <Jj O CM) OJ3 co vj (D <L> -Ö bJö P< c2 c ,C V Verbruikersprijs voor afl. v. gesch en gepl.b. zaaig. 2 "O ei aP O O <D M in I G <D M O M HH C 5 21 20.50 IV :r? "es b "O 3 P« CL) O O M bJO <D D «I E-i T! 4 14.75 20.90 20.40 19.15 18.65 16.90 16.40 10.90 28.25 27.25 34— 30.25 28.50 36— 31.75 29.50 20— 15.90 13— 18.50 2e of o. nab. ongek. en duiveboonen en duiveb.oonen 23.90 22.70 20— 33.75 27— 25.75 19.50 18.50 18.50 17.50 26.75 25.75 31.25 30— 30.75 31. 30— 30.75 31.75 17— 18.50 18.50 31.75 24.85 23.60 26.35 25.15 29.45 27.95 24.70 42— 31.75 33.50 31.70 24.75 25.25 24.25 18— 23.75 22.75 17— 33.05 32.60 31.10 27.85 45.25 36.65 34.85 28.50 27.50 22.75 25.30 25.30 42— 42— 33.25 Schokkers le nabouw Schokkers 2e of o. nab. Gele erwten ongek. Mansh. Hala le nabouw Mansh. Hala 2e of o. nab. Blauwpeulen N.A.K. (landras) Blauwpeulen ongekeurd Wijker Vale ongekeurd Platte Vale ongekeurd N.-H. Langstroo N.A.K. (landras) N.-H. Langstroo ongek. Gruno rozijnerwten le nab. Gruno rozijnerwten 2e of o. Halflangstroo erwten ongek. Waalsche boonen le nab. Waalsche boonen Waalsche boonen Wierde-, paarde- le nabouw Wierde-, paarde- en duiveboonen, 2e of o. nab. Wierde-, paarde- ongekeurd Zeeuwsche br. boonen „Ceka" le nab. Zeeuwsche br. boonen „Ceka" 2e en o. nab. Z. br. boonen ongek. 3.25 Walch. kogelb. Aha le nab. Walch. kogelb. Aha 2e en o. Walch. kogelb. ongek. 4.25 N.-H. br. b. N.A.K. (landras) N.-H. br. b. ongek. 4.75 Walch. witte b. le nab. Walch. w.b. 2e en o. nab. Wialch. w.b. N.A.K. (landras) Walch. w.b. ongek. N.-H. Kromb. N.A.K. (landras) N.-H. Kromb. e.a. hardsch. boonen ongekeurd Gron. Stroo en Fr. woudboontjes ongekeurd Citroenboonen ongek. 29.20 37.40 Kievitsboonen 30.25 38.50 De prijzen, waarvoor een teler aan een anderen teler mag verkoopen, bedragen de hierboven in kolom 5 en 6 genoemde verbruikersprijzen, onder aftrek van kg. voor alle N.A.K. zomerzaaigranen, kg. voor alle zomerzaaigranen, welke alleen op monster zijn ge- 25.75 27— 26— 24.25 36.25 31.80 38.55 37.05 38.05 35— 25.25 41.75 40.25 29.25 34.50 39.75 40.05 .38.65 39.55 41.15 29.50 43.25 41.85 42.75 41.25 29.25 30.25 26.60 44.35 40.75 37.40 38.50 34.40 f 1.65 per 100 - 1.40 per 100 keurd. - 1.50 per 100 dat - 2.25 per kg. voor alle zaaipeulvruchten, alleen op party is gekeurd, 100 kg. voor N.A.K.-lijnzaad. zoowel N.A.K.-goed als zaaigoed.

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1942 | | pagina 1