„HET ON VERWACHTE'GELUK" «ÏÏS&SïïSrSS.' w vn - ATTENTIE! PLAATSELIJK NIEUWS. id De installatie van den Ned. Landstand te Groningen De Kermis te Zuidbrc^k. AFLOOP VERKOOPINGEN. ÖFFICIEELE MEDEDEEL». IN HET KORT GEZEGD. VOETBALVER, „h. S. C." GYMN. EN ATHLETIEKVER. „H.-S." ARB. SPORTVEREEN. („A.S.V.") Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Moe der, Behuwd- Groot- en Overgrootmoeder MARTJE GRASMEIJER, in den ouderdom van ruim 83 jaar, sedert Augustus 1909 wed. vanF. KNAPPER. Foxham, t24 Febr. 1942. M. KNAPPER. A. KNAPPER— VAN SLOTEN. Klein- en Achterklein kinderen. De begrafenis zal plaats hebben,„op Zaterdag 28 Febr. a.s., des nam. om half drie. Volgen vrij. SAPPEMEER, 24 Febr. Waterschap Wallen Winschoterdiep Z.z. Als opvolger van den heer J. J. Boer overleden is door het bestuur van het Waterschap Wallen winschoterdiep Z.z. tot voorzitter gekozen de heer H. M. Noor. Filmavond. 23 Febr. Een bijzonder interes:anten en leerzamen avond heeft de afd. II.-S. van de Vereeniging tot Bev. der Bijenteelt in Ne derland in het Bontehuis aangeboden aan haar leden met hun dames en aan zeer vele belangstellenden, tot wie behoorden de leden van de afd. H.-S. N.J.N. (Nederl. Jeugd bond voor Natuurstudie). Vertoond werd nl- door den Marofilm-voorlichtingsdienst te Deventer de film „Bijen en Bloemen", die, toegelicht door den heer Ir. Mol, een duide lijk beeld gaf van de ontwikkeling en het wondervolle leven dezer nijvere dieren. On der volkomen instemming der aanwezigen bracht aan het einde de voorzitter, de heer K. de Vries, die hem ook had ingeleid, den spreker warmen dank. De Jubileumavond van „O.B.K." De jubileumavond van „O.B.K." is Zaterdagavond j.l. een volledig succes geworden. Het hotel „Struve" waar de uitvoering plaats vond, was tot de laatste plaats toe bezet, toen de voorzitter, de heer J. L. Freij, den avond met een ge: past woord opende. Hierin herdacht hij o.m. de in de veertig jaren van bestaan overleden leden, in het bijzonder den directeur, wijlen den heer J. ten Gate, aan wien de vereeniging veel dank us verschuldigd. Vervolgens heette hij de vertegenwoordigers van de verschillende zustervereenigingen welkom. Ter gele- genheid van het 8ste lustrum werd hier na den tegenwoordigen directeur, den heer C. Ausema, een fraaie bloemen mand aangeboden. Voorts werden bloe men aangeboden aan mevr. T. Dontje— tóergman en den heer J. L. Freij, beiden gens het feit dat zij tot de mede-op richters behooren. De heer R. Pekelder, die 35 jaar lid was, ontving eveneens bloemen. Een welverzorgd jubileum-programma werd vervolgens ten gehoore gebracht. Het gemengde koor bracht een achttal liederen, terwijl het dameskoor „Heide- droom" en „Sneeuwklokjes" zong. Een mannenkoor liet zich in een tweetal an dere liederen hooren, namelijk: „Die stem van Suid Afrika" en „Knollendam sche kermis". Uit het applaus dat telkens opklonk bleek wel overduidelijk dat het gekozene in de smaak viel en waardeering vond. Tusschen de verschillende nummers door werd nog het woord gevoerd door verschillende afgevaardigden van zuster vereenigingen. Als eerste van de rij, bood de heer L. Smid van Sappemeer, namens de Bond van Koren in de provincie Groningen „O.B.K." zijn hartelijke gelukwenschen. Hij werd gevolgd door den neer L. Wiert- sema, die „O.B.K." namens het Mannen koor „H.S." kwa,m feliciteeren. De heer r-r TTfirkpmn snrak namens het Fanfa recorps en de heer W. Roggen namens Orpheus". Tenslotte sprak nog namens het Doopsgezinde Gemengde Koor, de 'neer H. Klein. De meesten lieten hun wenschen vergezeld gaan met bloem stukken. Namens den hotelhouder, den heer Beereboom werd eveneens een bloe menmand aangeboden. Na de pauze werd een speciale jubileum operette, geschreven door Mej. A. T. W., en getiteld „'n Zilveren feest", opge voerd, waarmede het succes van de uit- nering werd gecompleteerd. De herdenking van het 40-jarig jubi leum is alzoo op waardige wijze her dacht. Een nieuw succes, is aan het roemvolle bestaan van „Oefening Baart Kunst" toegevoegd. Mogen er nog vele volgen Vrrkieaerslijst 1942'43. De heden door den Burgemeester de zer gemeente vastgestelde kiezerslijst 1942/1943 wijst aan een totaal van 4066 kie zers, waaronder 3 geschorsten. HOOGEZAND, 23 Febr. Feestelijke Piop. avond. Geen enkele plaats was Zaterdagavond in hotel Faber onbezet op de feestelijke pro- paganda-vergadering van de afd. Hoogezand van den Bond voor Staatspensionnecring. En uiterst klein zal het getal dergenen zijn gewe:st, indien die er althans waren, die spijt zullen hebben gehad van hun gang. Na een paar muzieknummers van het en semble Evelyn Novacek als gevolg van een ongeval kon de leidster, hoewel aanwe zig, zelf niet actief deelnemen in het orkest leidde de voorzitter, de heer F. Jansma, het programma in. Hii heette allen welkom, inzonderheid de vertegenwoordigers der ge meente en der zusterafdeeling te Sappemeer, herdacht daarna uitvoerig de verdiensten van wijlen Rengcr 'Sissing, lid van het hoofdbestuur, algemeen penningmeester en voorzitter van de F°deratie-Groningen, ja renlang een onvermoeid strijder voor staats pensioen, een goed en beminnelijk mensch tevens, om daarna in een kort propagan- dawoord dezen kloeken strijder ten voorbeeld te st.llen en alle aanwezigen, vooral ook de vrouwen op te wekken om actief deel te ne men aan den strijd en hen aan te sporen tot het winnen van nieuwe leden, 't Is vooral het getal, dat bü deze actie spreekt. Daarna FEUILLETON. voerde de tooneelclub „Oud Groene Wezen' „Wiek van Wiekshörn", tooneelspul in drei bedrieven deur E. van Dijk op. Zooals mocht worden verwacht, werd ook deze uitvoering een uitbundig succes. De dank van den voorzitter aan het slot werd door een krachtig applaus ondersteund en dit geldt eveneens voor het muziek-en- semble. Een paar verrassingen waren even eens stoffelijke blijken van. dien dank. Een 50-tal nieuwe leden trad toe. Johan Kaart brengt „Kiki". 24 Febr. Blijkens een advertentie in dit blad brengt Schouwburgzaal Hotel Faber den bezoekers een buitengewoon amusante avond op 2 Maart a.s. Dan immers komt het ensemble „De Komediantenmet Johan Kaart en Adolf Engers een opvoering bren gen van het vermakelijke kluchtspel „Kiki". Hoe wat en wie „Kiki" is, valt hier moeilijk in een paar woorden uiteen te zetten. Laat het voldoende zijn te constateeren, dat deze klucht in de loop van haay bestaan reeds zeer vele malen is opgevoerd (o.a. ook in Groningen) en dat zij steeds overal een groot succes mocht boeken. Voor hen, die houden van een avond vol vroclijkheid, is 2 Maart dan ook een avond, die zij niet moe ten verzuimen. „A.S.V." beslaat 10 jaar. 24 Febr. De Arbeiders Sportvereeniging „A.S.V." herdenkt Zondag a.s. haar 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt in het café „Centrum" een jubileum-uitvoering gegeven. Naast verschillende sportnummers wordt o.m. een kindertooneels tuk je Pauw oog" opgevoerd. Voor bijzonderheden verwij zen we naar de adverts ntie voorkomende in dit nummer. zoo mogelijk nog beter zou voldoen dan .en luchtband. Helaas, het ei van Columbus is niet gevonden. Tot een al te groot pessimis me hoeft dit evenwel niet te stemmen want dat resultaten mogelijk zijn, zij1 het dan ook slechts bescheiden, hebben de oplossingen 1 buiten twijfel vastgesteld. Door het S.S. en Politiegerccht in Neder land zijn drie Nederlandsche Staatsburgers onder wie een halfjood" wegens het vervaar digen en verspreiden van verboden drukwer ken waarin wdrdt aangespoord tot sabotage- handelingen tegen Duitsche belangen, ter dood veroordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. Het verordeningenblad bevat een besluit: van de secretarissen Generaal van de depar- I tementen van Sociale Zaken en Justitie, be treffende de aanmeldingsplicht van werk- loozen. Ingevolge dit besluit moeten mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit of zonder nationaliteit in den leeftijd van ten minste achttien en ten hoog- ste veertig jaar die hun woonplaats of ge- j woon bedrijf in Nederland hebben en die niet of niét volledig in staat zijn uit eigen midde- len in hun levensonderhoud te voorzien zich bij het bevoegde Gewestelijk Arbeidsbureau ter inschrijving als werkzoekende aanmel- j den. Niet tot aanmelding verplicht is hij, die in een dienstbetrekking staat tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen omvang betreft. 2e. Zich reeds voor het in krachttreden van dit besluit als werkzoe kende bij het voor zijn of haar woonplaats of verblijfplaats bevoegde arbeidsbureau heeft aangemeld. 3e. Wegens wetenschappe lijke of vakstudie niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien, tenzij hij of zij den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt. 4e. Wegens geestelijke of lichamelijke gebre ken niet of niet volledig in staat is in zijn levensonderhoud te voorzien. Het besluit treedt met ingang van 1 Maart in werking. gemaast aan den opbouw van ons vaderland. Hier in Groningen waar Friezen en Saksers ineenvloeien is het een centrum van waaruit gewaakt moet worden, dat deze twee volks- deelen niet naast elkaar staan, maar dat de eeuwenoude strijd wordt geslecht. De Hol- landsche koopmansgeest en de dictatuur der Hollandsche koopmanssteden hebben hun geestdoodende kracht kunnen doorzetten omdat de Friezen en Saksers te eigenzinnig waren, zich tegen elkaar keerden en in het gunstigste geval een eigen teven leidden. Van Groningen uit moet deze eenheid worden vastgehouden, dan zal de nieuwe tijd nooit ontaarden in een tijd van dicta tuur van den Hollandschen koopmansgeest, maar dan zal de nieuwe orde in Nederland gedragen worden door den geest van ons al tijd levende hoerendom. TRIP^COMPAGNIE, 20 Febr. Verg. Coöp. Landb.aank. „De Vooruitgang" Van 't C. B. was bericht binnengekomen, dat de levering'kalkstikstof tot 315 balen is teruggebracht: deze zal worden verdeeld. De - PorTugeesche' règeering besloten heeft circulaire van 't C. B. over den Ned. Land- g klokken in Portugal twee stand werd voorgelezen. t °ln ^itute laten zetten. Dit met het Uit een gepubliceerd besluit blijkt, dat (Nadruk verboden) Toen hij op weg naar huis „een kopje thee bij Rumpelmayer" voorsloeg, willig de zij dit vergenoegd in, zat daarop met schitterende oogen in de rumoerige, roo- kerige zaal, waarin een kapel in roode jasjes opwindende jazz-schlagers speelde. Zij bemerkte niets van de zorgvuldig ver borgen gedachten, die de lachende, be minnelijk causeerende man naast haar koesterde. Hij had er nu eens plezier in, voor een keer den deugdzamen held te spelen. Edel wild moest voorzichtig ge jaagd worden! Precies om zeven uur kwam Brigitte stralend bij haar wachtende zuster thuis, die haar teeder en vol verlichting in de armen sloot. Godlof, het kind kwam op tijd terug! En aan 't vragen en vertellen kwam geen einde. Lang nadat Brigitte in bed lag, viel zij eerst in slaap. Nog trilde de herinnering in iedere zenuw van haar ontvankelijk gemoed. Hoeveel nieuwe indrukken had deze dag gebracht, welks einde de kerk klok zoo juist verkondigde. Middernacht! Met de oogen wijd open lag het meisje te droomen in den maneschijn, die de ka mer met zilveren licht vulde. eerst de brandmeester, de heer B. Boiten te Muntendam kennis moet hebben. De leden waren van meening, dat deze weg veel te, lang is; de secretaris gaf hierover nog een toelichting. Het Bestuur deelde nog mede een verzoek van den heer M. Panneman, autodienst, om bij het Rijksbureau voor Rubber aan te vra- gen voor bandenmateriaal voor zijn auto te hebben ontvangen. De leden me enden, dat Tripscompagnie het niet buiten dezen auto- dienst kan stellen. Een terug ontvangen len. In den nacht van 14 op 15 Maart om 11 uur des nachts zullen de klokken een uur worden vooruitgezet. Op 25 April wederom een uur. INSTALLATIEREDE VAN ROSKAM. In aansluiting op het verslag van de in- üienst Kan sieueu. kh stallatie van den Ned. Landstand vermeld schrijven van genoemd Bureau werd bekend op de voorpagina van ops blad, druKKen w T_;van Hpn lippr R.nskfl/m af. Naar aanleiding van het' bericht, dat we Zaterdag j.l. publiceerden over de kermis te Zuidbroek en Slochtcren, vernemen we na der dat men hiervan in Zuidbroek nog geen bevestiging heeft ontvangen. De pogingen er toe zijn evenwel door de Vereeniging voor Volksvermaken weer in het werk gesteld. Het ligt in de bedoeling de voorjaarskermis te houden op Hemelvaarts dag en de daaropvolgende Zaterdag en Zon dag, dus op 14, 16 en 17 Mei. SAPPEMEER, 24 Febr. In het Uitbreidingsplan dezer gemeente zijn bouwterreinen verkocht aan: J. Smid te Hoogezand 22 M. f 110.is f 2420. Mej. A. J. Edzes, Hoogezand, 20 M. a f 100. is f 2000.L. Nieborg te Hoogezand 13 M. a f 110.— is f 1430.—. gemaakt ZUIDBROEK, 22 Febr. Propaganda-feestavond Bond voor Staats- pensiortneering. Door den heer R. Ze gering Hadders van Emmen werd in een gloedvol" betoog het aanwezige publiek aangespoord ook thans voor de doelstellingen van den Bond te blij- ven strijden. Door de Tooneelvereen. „O.N.D.A." werd hierna met buitengewoon groot succes opge- voerd het tooneelstuk van J. Zijl De Aiwege 1 .1 uU"ïïcï jeugdige (HiiAtcui'o muclub hier nog de rede van den heer Roskam af. Hi t hoofd van den Nederlandschen Land stand, E. J. Roskam, herinnerde er in het begin van zijn installatierede aan, dat het menschelijk leven wordt gekenmerkt door perioden van strijd en perioden van rust. in de verschillende perioden heeft de strijd steeds een ander aanzien. Heden ten dage concentreert het werkstreven en worstelen der menschen zich om het economisch ge beuren. De Landstand heeft zich hier middenin geplaatst, omdat de Landstand gekomen is om hot boerenrecht te herstellen, den boer je had dadelijk de goede stemming er in. De zijn grond terug te geven, voor hem een bijeenkomst was druk bezocht. j rechtvaardigen prijs te bedingen voor de j artikelen zijner handen en om hem heer en Waa r,schuwinpr I meester te doen zijn op zijn eigen erf. Wddlbbiiuwuig I Qmdat spreker van haive waarheid Het Departement van Financiën waar- j houdt> zegt roruluit, dat het gros van de schuwt hst publiek om geldstukken, welke, ,-,ronjnger hoeren zich wonderwel hreft aan- KAMER VAN KOOPHANDEL "N FA BRIEKEN VOOR DE VEENKOLONIËN TE VEENDAM. Inschrijvingen Handelsregister. Gebezigde afkortingen. E. eigenaar. F. filiaal. Comm. commissaris. V. vereffenaar. Venn. vennoot. B.P. geeft aan, dat bepalingen zijn gemaakt, die de bevoegdheid der betrokken personen beperken. H.V. be- teekent, dat de betrokken persoon ge huwd ia onder huwelijksche voorwaar den. Nieuwe inschrijvingen: „Hoe©", Hoogezand, Kielsterstrae t 30, co- piëerinrichting. E.: W. F. Meeken. Volm. verl. aan: K. van der Wal (B.P.). F. Viswst, Noordbroek Diepstreek 148a, handel in brandstoffen. G. Mandema, Sappemeer, Jagerswijk 1, aannemersbedr. van betonwerken. L. Olthof, Kropswolde, Woldweg 47, aardappelsflectiebedr. en pootaardappelhan- del. Wijzigingen: N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfa brieken, Foxhol. Uitgetr. comm.: W. Endtz. N.V. verkoopcentrale Scholten-Sichel, Foxhol. De naaml. venn. is in liq. getreden. V.: N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfa brieken. Landbouw vereen. Borgerc-ompagnie, Trips- compagnie èn Kleinemcer, Sappemeer. Uit- I getr. penn.: D. Kuitze. Ben. tot penn.: Tj. A. Edzes. door inkervingen of anderszins verminkt of veranderd zijn, aan te nemen, daar men ^ich bij het in het bezit hebben van zulke waar- delooze geldstukken aan ernstige moeilijkhe den blootstelt. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, maakt bekend dat de distributiedien sten gedurende de maand Februari geen bonnen voor rijwielbanden afgeven. Alle aanvragen welke voor de maand Februari zijn ingediend, zijn vervallen verklaard, zoo dat betrokkenen in Maart wederom bij de distributiediensten een nieuuw aanvraagfor mulier moeten indienen. De jury voor de door liet Centraal Bureau voor Industrialisatie uitgeschreven prijs vraag voor een nieuwen rijwielband, ter ver vanging van den schaarsch geworden rub berband, heeft thans een voorloopige uit spraak gdaan. Er is echter niet vastgesteld wie van deze uitverkorenen, de eerste, twee de en derde prijs zullen ontvangen. Over de ze volgorde wordt later na practijkproeven, beslist. Uit hoofde van de goede grondgedachte zijn de volgende inzendingen vermeld, in wil lekeurige volgorde, onder de prijswinnaars gerangschikt: de inzendingen onder de mot to's Libra, Flexifix, Gertro en Stark. Voorts kwam het voor dat meer dan één inzender eenzelfde constructiewijze welke een prijs waardig werd gekeurd, hebben ingezonden. Zij zullen derhalve hun prijs met elkaar moeten deelen. Dit is het geval met de vol gende drie paren van inzenders, wier motto's luiden: Zwartsluis en Bloemeridaak, Veer- rond en Kurvenas Ressort en Apeldoorn. De inzenders worden verzocht hun namen aan het Centraal Instituut voor Industriali satie bekend te maken. Meer dan 2000 inzendingen werden ont vangen. Er bestond een stille hoop dat uit den stapel brieven een verlossende gedachte te voorschijn zou komen, voor een band die Groninger boeren zich wonderwel heeft aan gepast aan de liberale landbouwpolitiek, welke daar niet aïl^en door werd beïnvloed, maar slechts werd "geleid en gebroken kan worden door een stroom die komt vanuit het boerenbloed eh geleid door boerengeest zich bewust daartegen keert. Ook de Landstand is geboren uit den boe rengeest en wordt gedragen door de hoeren eer. Daarom is de strijd voor den opbouw van den Landstand in Groningen zwaar ge weest. Indien de Groninger boer den Land stand niet wil verstaan, dan zal deze strijd worden voortgezet en zal niet de liberale landbouwpolitiek van de 19de eeuw, maar de volksche boerenpolitiek van de 20e eeuw het winnen. Dat de boerenleider in den over gangstijd van N.A.F., in het bijzonder met de Groninger Maatschappij van Landbouw gestreden heeft was zijnerzijds geen uit vloeisel van haat. Deze strijd werd gedragen door de achting voor het stoere volk van Groningen. Dat spreker dezen strijd heeft kunnen voeren en hem doorgezet heeft tot het bit ter einde was mogelijk omdat niets en nie mand hem hrt vaste geloof heeft kunnen ontrooven, dat ook eenmaal de dag zal aan breken, dat deze Groninger boeren, die zich nu zoo gram van den landstand afwenden, hem eenmaal zullen begroeten als de bren ger van het rechtsherstel, dat ook zij hun kracht in zich dragen. In het vervolg van zijn betoog wees boer Roskam er met na druk op, dat de Landstand niet een van bo ven opgelegd orgaan is, maar van onder uit gegroeid. Aan u mannen van den Landbouwstand de taak te zorgen dat Groningen, Groningen blijft en de landbouw van ons vaderland ook door en met Groningen zijn nieuwen vorm wil vinden in den nieuwen tijd. Zich tot den Boerenleider der provincie Groningen wendend, zei het hoofd van den Landstand: Boer Zijlma, gij zijt een Gro- ningsche boer van Frieschen stam. Gij hebt tof taak t« zorgen, dat de geweldige levens waarden en de sterke levenskracht, die in dit Groninger volk leven, dienstbaar worden RW Bij doorgaan der wedstrijden worden het programma en opstellingen ajs. Zaterdag gepubliceerd. Training. Donderdagavond kwart voor acht training le en 2e elftalspelers en re serves in de zaal van 't Hotel „Struvé". Aller komst noodzakelijk. De Secretaris. No. 9. 25 Febr. 1942. Zondagmorgen extra les zaalwedstrijden (Heeren) om kwart na tien bij Wed. Groé- neveld in de kegelbaan. De Heeren worden dringend verzocht deze les te bezoeken. Uitvoering, in verband met onze uitvoe ring op a.s. Zondag mag er deze week abso luut niemand van de leden op de les ont breken. Zorgt ook allen op tijd, aanwezig te zijn. De meisjes en jongens moeten Zaterdag middag, dus de laatste les vóór de uitvoe ring, de kleeding medenemen, zooals hun dit ook reeds is medegedeeld door den leeraar. Willen de ouders hieraan hun medewerking verleenen? Mogelijk is er Zaterdagavond nog een extra les voor de oudere leden. Hierover Vrijdagavond op de les bespreking. Zondagavond moeten alle leden, welke aan het programma medewerken om half zeg in de zaal aanwezig zijn. Wij deelen onze donateurs mede, dat zij voor deze uitvoering geen aparte uitnoodi- ging zullen ontvangen. Zij hebben echter op vertoon van de juist voldane kwitantie recht van toegang voor twee personen. Verder verzoeken wij hen, die van plan zijn onze feestavond bij te wonen zich vóóraf van kaarten te voorzien bij de in een adv. in dit blad genoemde adressen. Men is dan verzekerd, dat men plaats krijgt en bij de controle is het gemakkelijker. Hoogezand. 25 Febr. 1942. JOH. RUGGE, Secr. Wij maken onze ADVERTEERDERS en INZENDERS VAN OFFICjUIELL MEDEDEELINGEN er op attent dat door de tijdsomstandigheden genoodzaakt alle adverten ties en dergelijke zoowel voor het Zaterdag- als W.ensttagnuaniiör in het vervolg UITERLIJK 8»®S VRIJDAGS of UITERLIJK DBS DINSDAGS 5 UUR aan ons Bureau moeten zijn.. Voor ÖFFICIEELE MEBEBEELÏN- OMN is dit UlTERLIjtk, uiai IL'K. Na genoemde uren kuil»*» w» i* géén enkel geval nog tets aamiesaea en zal dus géén plaatsing veigen!! Overlijdensadvertenties vallen bier niet onder. Deze worden tot op bet laatste oogenbtik aangenomen. RLü GRONINGEN, 24 Febr. 1942. VEEMARKT GRONINGEN. Kalf- en melkk. f 525-—580, 40042s, 310340; Kalfvaarzen f 450—525, 325— 375; Vare koeien f 320—430; Vaarzen f 260—350; Kalv. en pinken f 70225; Weideschapen f 58e—84; Loopvarkens f 25—47; Biggen f 7—12, f 1.20—1.70 de week. OVERZICHT VEEMARKT. Bij iets toenemende aanvoer werden de beste soorten kalf- en nieuwmelkte, aeer langzaam verhandeld, met vrijwel onver anderde prijzen. Voor de afwijkende kwaliteiten was de belangstelling niet groot. De overneming van vee, door de Veehouderij Centrale bestond uit onge veer 100 runderen, het aantal aan/ voerde kalveren en enkele schapen. Op de schapenmarkt waren een klein aantal weideschapen aangevoerd welke weinig aandacht trokken. Bij niet grooten aanvoer verliep de biggenhandel niet vlug. De prijzen der paarden werden door een commissie vastgesteld. OVERZICHT GRAANMARKT. Er bestond een levendige vraag naar Zaaigranen en zaden, vooral naar Tar we en Lijnzaad. Van Zaaihaver was het aanbod niet groot meer, slechts hier en daar werden nog eenige monsters Ade laar en Zege verhandeld tegen denvast- gestelden prijs van f 10.90, terwijl de Bindersoorten geen vraag ontmoetten. Sporadisch was er nog eenige vraa^ naar Zaai groene erwten voor export en wer den hier en daar enkele mooie monsters uitgezocht tégen f 16.50. Evenals de vori- week was er ook heden wederom groote vraag naar Zomer zaaitarwe vooral de Blanca en Van Hoeksoorten werden gre tig gekocht, terwijl ook voor Mansholt eenige vraag bestond. De mooiste mon sters werden het eerst uitgezocht, terwijl later ook de iets mindere tamelijk vlot opruimden. Alles werd tegen den vastge- stelden prijs van f 14.75 uit de markt genomen. Ook voor Zaai Lijnzaad bestond goede vraag en kon vlot koopers vinden, terwijl het aanbod vrijwel gelijk was aan dat van de vorige week. Men besteedde voor de beste monsters Witbloei tot f 18 §n deden de meer afwijkende partijen al naari gelang van kwaliteit van f 16.5® tot f 17.75. Van Blauwbloei zaad was liet aanbod minder groot en werden de bes te monsters verhandeld tot f 18 50 en gingen de mindere van f 16.50 tot f 17 75 eveneens vlot van de hand Het vreemde vizioen viel haar te bin nen, dat zij plotseling bij een blik op Buchmann's gezicht gehad had. Een ril ling liep haar over den rug. Kon men zich iets dergelijks verbeelden?' Ach, zij was een dom, fantastisch kind, zulke hersenschimmen kwamen van 't vele ro mannetjes lezen! Buchmann meende het goed met haar, dat had ze vandaag dui delijk bemerkt. Gelukkig was ze, geluk kig! Eindelijk werd ze nu toch slaperig en ze nestelde zich nog eens behaaglijk in het kussen. Wat rook het ffissche lin nen lekker wat ademde Barbel rustig, goeie lieve Barbel! HOOFDSTUK VIII. De herfst kwam en ging toen Kerst mis. Winter koude en duisternis weken, door stormen voortgedreven, voor de zachte luchten van een ongewoon vroeg voorjaar, dat lachend zijn geurige gaven over de opademende aarde strooide, tot deze een enkele zee van bloeiende kleu- renheerlijkheid werd. Van de kerktorens verkondigden de klokken het eeuwig zich vernieuwende wonder der opstanding, wekten in de harten der menschen een zachten weerklank op de blijdschap, waarmede het ontwakende leven het licht begroet. De vreugde schreed geluidloos door de wereld en maakte iederen dag tot een feest. Het oude werd nieuw en het nieuwe schoon. Met een lied op de lippen trok de jeugd naar bosch er heide, met een glimlach be gaf Barbara Pohl zich naar. haar werk, blij met den zonnigen dag en blij met haar taak in de onderneming in welker wereldsucces zij haar bescheiden deeltje mocht bijdragen. Teeder gleed haar blik over haar jonge zus ter, die stil en nadenkend aan haar zijde voortging, door die zalige droomerigheid be vangen, die de lente over jonge harten uit giet, zoodat ze tegelijkertijd zouden willen jubelen en schreien, in zoet-smartelijk, on begrepen, geheimzinnig geluk. Teer en fijn, zelf een schoone ,bloem schreed het jonge meisje door den geuren den Meimorgen en volgde met verlangenden blik een vliegtuig, dat zich, als een zilver achtige libel in den aether zwevend, met zacht gegons naar het Zuiden verwijderde. Waar zou 't heengaan, zou Erich Buchmann het zien? Hoe lang zou hij nog wegblijven? „Ach, te kunnen meevliegen!" zuchtte zij. „Weg van hier, eens een vreemd land zien! Altijd zit je hier vast Het leven is in den grond overal gelijk", antwoordde Barbara, haar arm door dien van haar zuster stekend. „De mensch draagt zijn vreugden en zorgen mee, waar heen hij ook gaat. Bloemen plukken kan je hier zoo goed als daar en de griep kan je ook in China krijgen!" Brigitte fronste 't voorhoofd: „Ja, Barbel, jij met je chronische tevredenheid komt er gemakkelijk mee klaar. Ik ben nu eenmaal anders van aard. Ik verlang weg te komen uit de bekrompenheid, waarin jij je goed voelt". „Denk je?" vroeg Barbara zacht. Zoo zacht dat het nawelijks hoorbaar was. Getroffen wendde Brigitte 't hoofd om en zag haar zuster aan. Deze echter hield den blik recht naar voren gericht, opdat die niets verraden zou. Waarom zou ze het kind openbaren, hoeveel zij gestreden had? Niet altijd wilde het hart den moeilijken weg van de plicht gaan, niet altijd lieten haar eigen wenschen zich zoo gemakkelijk verdringen. Ach neen, kleine Gitta, het bekrompen leven maakt niet gelukkig;, maar men kon leeren, niettegenstaande dat«gelukkig te zijn! Brigitta keek haar zwijgzame zuster on derzoekend aan. Voor 't eerst in haar leven kwam de gedachte in haar op, dat Barbara misschien om harentwille offers bracht. Die korte uitroep trof haar. Barbara, de twaalf jaar oudere, was haar steeds ais een soort van moederlijke verzorgster voorgekomen, wier toewijding je even graag als gedach- tenloos aanvaardde. Een eigen leven scheen zij niet te leiden. Had zij het slechts ge heimgehouden, leefde in haar misschien hetzelfde verlangen naar vreugde en geluk, klopte haar hart ook zoo luid en verlangend in deze zwoele, door de maanverlichte lente nachten, waarin je niet in slaap kon komen. „Je leven was waarschijnlijk heel anders geloopen, als ik er niet geweest was", zeide zij plotseling. Barbara glimlachte. Het was een glimlach van oneindige goedheid. „Anders misschien, Gitta-tje, maar niet mooier, daar kun je zeker van zijn. Er is niets hoogers op de wereld dan je leven in ADVERTENTTEN Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter ALIDA MARGARETHA FRANSINA. Hoogezand, 23 Febr. 1942. A. BAKEMA K. H. BAKEMA—PANMAN. Tijdelijk St. Jozef stichting Sappemeer. F. J. BERGMAN G. BERGMAN— LAHPOR geven kennis van de geboorte van.hun Zoon ENGBERT. Hoogezand 21 Febr. 1942. Verl. Hoofdstr. No. 89. dienst van de liefde te stellen". ,Je bent zoo goed, Barbel!" Impulsief kwam Brigitte dichter naast haar. „Als je dat nog eens zegt, knijp ik je", dreigde Barbara. Toen moesten ze beiden lachen. En Dr. Unruh, die juist voor het open raam van zijn werkkamer stond, hoorde het vroolijke geluid en glimlachte. Altijd was zij geluimd, die hoogst verblijdende juffrouw Pohl, die gisteren zonder mopperen tot tien uur 's avonds met hem doorgewerkt had en die hij, ezel, in een ondoordacht oogen- blik beloofd had, aan iemand anders af te staan! Als die haar nu niet teruggaf? Barbara bemerkte onmiddellijk de rimpels op het voorhoofd van haar knorrig .Mor gen!" brommenden chef, ging echter rustig naar haar plaats aan 't raam. Als je heel stil zat en zweeg, tot de kleine man, die ais een wildgew orden kogel van 't eene eind» van de groote kamer naar 't andere schoot, gereed was om (je beginnen, ging alles prach tig. Maar Dr. Unruh bleef ditmaal niet in de kamer rondloopen, doch plaatste zich, de handen in zijn jaszakken, voor Barbara en keek haar door zijn fonkelende brilleglaze® zóó boos aan, dat zij onwillekeurig glimla chen moest. „Natuurlijk", bromde hij, „zij is al blij!" „Zeker ben ik blij, Dr. unruh", antwoord de zij yrooljjk, „dat gisteren uw proeven zoo prachtig gelukt zijn en dat vandaag de zon schijnt! Weet u anders nog iets, waarover ik blij mag zijn?" (Wordt vervolgd).

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1942 | | pagina 2