„Het leger van den Arbeid) trekt zingend aan bet werk" Voedingsgewassen in eigen Tuin. 54e Jaargang - No. 36 Woensdag 6 Mei 1942 Oplaag 7000 exemplaren Het NeöerlanflSGhe leiderskorps moet zich Bekendmaking. Waarom niet ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE DEN HAAG. Zaterdag - Waterdag. Wat de Arbeidsdienst niet is. VOOR KLEINE TUINEN. Nieuws-en Advertentieblad ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 63 cent. Franco per post 78y2 cent (bij vooruitbetaling). VOOR LANDBOUW, HANDEL JJ5N NIJVERHEID. Uitgave Firma DIJKHUIS, Sappemeer (P. SEGGERS). Tel. 214. PRIJS DER ADVERTENTIËN5 cent per m.m. Losse Handelsadvertentiën 4 ct. per m.m. Bij abonnement lager. Onder het motto De liefde tot zijn land is ieder aangeboren", is Zondagmiddag op Houtrust in Den Haag een groote demon stratie gehouden door den Nederlandschen. Arbeidsdienst. Duizenden zijn van deze uitstekend ge slaagde middag getuige geweest, onder wie vele hooge autoriteiten. Reeds lang voor het aanvangsuur stroom den groote massa's belangstellenden het terrein op, dat met zijn vele wapperende Nederlandsehe en Duitsche vlaggen en van der. Ned. Arbeidsdienst, beschenen door de lentezon, een feestelijken aanblik bood. Om precies halfvier werd het program, waaraan 1300 arbeidsmannen en meisjes deelnamen, geopend met een opmarsch. Luid schalde over het veld de melding aan den commandant: 1000 arbeidsmannen en 100 arbeids- meisjes staan aangetreden! „Goeden dag, meisjes en mannen", riep de commandant. „Goeden dag, commandant", was het daverend antwoord. De arbeidsmannen voor dezen opmarsch in blauwe, groene, roode en gele hemden met zwarte pantalon gekleed, de meisjes in witte blouses en groene rokken, maakten verschillende loopoefeningen, nadat eerst het lied „Het leger van den Arbeid" van J. A. Kersbergen was gezongen: „Het leger van den arbeid Trekt zingend aan het werk, Na jaren van verwardheid Wordt Nederland weer sterk". Bijzonder toegejuicht werd de boomstam-* gymnastiek, waarbij de arbeidsmannen met lange boomstammen waren uitgerust om daarmede de meest verschillende oefeningen uit te voeren. De Meidansen om een drietal Meiboo- men gedanst, vielen niet minder in den smaak, gevolgd door vendelzwaaien en den tweeden opmarsch. De oefeningen toonden duidelijk aan hoe de arbeidsman in den korten tijd van zijn opleiding behendigheid en snelheid heeft aangeleerd. Tusschen deze oefeningen door werden liederen ten gehoore gebracht en spreek koren, die over alle deelen van het terrein door luidsprekers werden overgebracht. „Wij willen niet praten, Wij willen daden, Wy houden van ons land en van ons volk. En daarom willen wij de daad" zoo klonk het. Het staforkest van den N.A.D. zorgde voor de begeleiding. Daarna volgde een toespraak van den wnd. commandant De Bock, die o.m. zeide: bewust zün en blnven, welke mooie, maai verantwoordeiyke taak op zün schouders is gelegd en dat het geroepen is het advies van den Nederlandschen Arbeidsdienst „lek dien" bh de jeugd te verbreiden. Ik snreek den wensch uit. (pat het Neder - .andscne volk in de toekomst den arbeids dienst zal leeren waardeeren en dat de ver keerde opvattingen, die wy helaas thans nog veelvuldig ondervinden, achterwege zul len blüven". De Reichsarbeitsführer Hierl, sprak hier na nog enkele woorden. Hü zei daarbü o.m.: „Nooit heb ik er aan getwijfeld, dat de we gen van onze volkeren, die ten tijde van het uiteenvallen van het oude heilige Room- sche rijk der Duitsche natie uiteengegaan waren, eens weer tot elkaar zouden komen. In een tijd, waarin oude wereldrijken wankelen, nieuwe wereldrijken gevormd worden, in een tijd, waarin het er om gaat, het oude Europeesche erfgoed der cultuur te beschermen tegen bolsjewisti- schen vernietigingswaanzin en te behoe den voor de onderwerping door de Jood- sche geldmachten, is de samenwerking der Europeesche volkeren, vooral van de Europeesche volkeren van GermaansChe bloedverbondenheid, een historische nood zakelijkheid geworden. Alleen groote en sterke volkerengemeenschappen zullen in de toekomst haar recht om te leven, kun nen handhaven. Dat, wat ons voor de toe komst verbindt, is sterker dan dat, wat ons in het verleden scheidde. Met den keer der tijden is ook een keer ontstaan in den weg, welken het Neder landsehe volk opgaat. Onze wegen gaan weer te zamen. En op deze samengaande wegen willen wij, mannen van den Arbeidsdienst, weg bereiders zün. Met ons marcheert de nieuwe tüd. Wij zijn de dragers van zijn denkbeelden. De spade is geworden tot het symbool van een nieuwe gemeenschap. Over scheidende klassen, standen, partijen, godsdiensten heen, spreken wij ons uit voor de volksgemeen schap. Wij hebben aan den arbeid zijn eer teruggegeven. Wij werken in den Arbeidsdienst niet om te verdienen, maar om ons volk te dienen. Wij zien in den arbeid meer dan alleen een middel om geld te verdienen. Wij zien daarin een zedelijken plicht, welks vervulling aan het leven pas zin en waarde verleent. Niet de rijkdom maakt gelukkig, doch lichamelijke en geestelijke gezondheid en de mogelijkheid, zijn krachten en be kwaamheden te kunnen toetsen in den arbeid. In den geest van deze opvatting van den arbeid willen wij samenwerken en wij zullen elkaar daarbij steeds meer be grijpen en leeren waardeeren. Eer, trouw en kameraadschap zijn de grondwet van den Duitschen Rijksar beidsdienst. Zij zullen ook uw grondwet zijn, dan zult ge et toe bijdragen uw volk in het bestek van onze volkerengemeen schap te leiden naar een eervolle en daar mede gelukkige toekomst. Evenals op dit feestterrein zoo zullen wij ook bij den arbeid voor den opbouw van het nieuwe Europa kameraadschap- pehjk naast elkaar staan." Het was een der hoogtepunten van de plechtigheid toen daarop 8 vaandels van den Deutschen Reichs Arbeitsdienst door de mannen van den Reichs Arbeitsdienst 't veld werden opgedragen en zich ter hoogte van de eeretribune opstelden. Met luid applaus werd hun verschijning begroet. „Rollende trommels" en het „Lied van den Arbeid" werden nog gezongen met het zesde couplet van het Wilhelmus, waarna ook nog „Deutschland, Deutsch- land über alles" door de aanwezigen werd aangeheven. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, met den Reichsarbeits führer Hierl, inspecteerden daarna nog de Arbeidsdienstmannen en -meisjes, waarmede deze voor den Arbeidsdienst zeer geslaagde demonstratie besloten werd. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland maakt bekend: Voor een Duitsche krijgsraad in Neder land zijn verscheidene processen gevoerd tegen de leidersgroep eener geheime or ganisatie, die zich in haar werkzaamheid en haar oogmerken en doeleinden richtte tegen de Duitsche bezettingsmacht en die bovendien gepoogd heeft verbinding te krijgen met de oorlogstegenstanders van Duitschland. Daarbij zijn thans reeds 79 Nederlanders aan begunstiging van den vijand, spionage, verboden bezit van wa pens en ontplofbare stoffen en voor een deel ook aan het verbreken van het eere woord als officier schuldig bevonden en op grond daarvan ter dood veroordeeld. 72 van deze doodvonnissen zijn met de kogel ten uitvoer gelegd, slechts in 7 ge vallen is de doodstraf door het verleenen van gratie gewijzigd in levenslange tucht huisstraf. N.V. VEENKOLONIALE BANK VOOR HYPOTHEEK- EN SCHEEPSVERBAND gevestigd te Sappemeer. Het verslag over het boekjaar 1941 de zer instelling begint met de verklaring, dat 1941, het tweede oorlogsjaar, voor het bedrijf der vennootschap verre van gunstig was, dat vrijwel geheel werd stil gelegd. Slechts drie leeningen, samen ten bedrage van f 20.500.onder verband van bevaren schepen werden afgesloten. Het aantal der gevorderde schepen bedroeg aan het einde van het verstreken boek jaar zes. Van verschillende onderpanden, die zicll bij het uitbreken van den oorlog in het buitenland bevonden, kwamen noch renten, noch aflossingstermijnen binnen, waardoor de achterstallige rente op 31 Dec. was gestegen tot f 70.550.49, een be drag, dat echter buiten beschouwing is gelaten bij de berekening der winst. Executies hadden in 1941 niet plaats. Pandbrieven werden niet uitgegeven. Het in leeningen uitstaande kapitaal was per ulto 1941 f 1.846.827.02 (v.j. f 1.957.074.63). Het reservefonds bedraagt f 299.192.35, dat voor koersverlies op effecten f 43.894.19, de bedrijfs-reserve is f 95.581.12!/2. de va lutareserve f 484.905.17. Het winstsaldo is f 73.807.80. Na aftrek der tantièmes ad f 2.499.27 en na uitkeering aan aandeelhouders vp 1 h°t. "p/jorgcVelcipdividend vais (v.j. 7 resteert een bedrag van f 2.733.33, dat op nieuwe rekening wordt overgeschreven. Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan De jonge en lichamelijke gezonde Ne derlander, die zijn betrekking in Ne derland aan een oudren of lichamelijk zwakkeren 'kameraad afstaat, dient Nederland en handelt in het belang van het Vaderland. Wanneer je er ook zoo over denkt, meld je dan aan bij het arbeidsbureau in je woonplaats. Vacantie voor rekening van den werkgever. Het personeel der dameshoedenfabriek E. C. Poppert en Co. te Zaandam is een week vacantie voor rekening van de fir ma aangeboden op het Troelstraoord te Beekbergen. Alle kosten, zooals reis- en verblijfkos ten, zijn voor rekening van de firma, ter wijl de gehuwden hun echtgenooten en kinderen beneden dertien jaar eveneens voor rekening der firma kunnen meene men. De organisatie is opgedragen aan „Vreugde en Arbeid". RIJDENDE KINDERKLINIEK. Naar „Dagens Nyheter" meldt, zal bin nenkort de eerste rijdende kinderkliniek ter wereld door Zweden naar Oost-Karelië worden gezonden. De kliniek is een ge schenk van het Zweedsche hulpcomité voor Finsche kinderen. Zij bestaat uit een ruime autobus, die een wachtkamer, een zitkamer, een laboratorium en een kleine keuken bevat. Daar steeds meer bakkers overgaan tot het bakken van volkorenbrood hebtjen de molenaars het druk gekregen met het malen van het hiervoor benoodigde meel. Een kijkje in een der molens van „De Bangert" nabij Hoorn. Het gemalen graan loopt in de meelzak. (V.P.B.-Polygoon-Kuiper-s.) Duitschland heeft 2ich als toeristen- land een internationale faam verwor ven. Schoone land chappen en een gastvrije bevolking oefenden een on weerstaanbare aantrekkingskracht uit op vreemdelingen ui aller heerenlan- de. Het nieuwe sociale Duitschland van dezen tijd is even rijk aan landschaps- schoon en even gastvrij als het oude, waar de bevoorrechten der aarde hun vacanties plachten door te brengen. Alleen, het heeft een andere maat schappelijk aangezicht verkregen. Meer dan ooit is net een land van den arbeid. De tijd van luxe voor de weinigen, en nood voor de velen, ;s voorbij. Er is ovc.vloed van arbeid voor allen en iedere werker krijgt de wpardeering, waaroi hij recht heeft. Zijn sociale rechten, zijn in de nieuwe arbeidsorde veilig verankerd. Waarom zoudt gij dit nieuwe Duitsch land niet leeren kennen? Het biedt U werk op gunstige arbeidsvoorwaarden en het zorgt ervoor, dat iedere werker in een sfeer van goede kameraadschap wordt opgenomen. Vraagt eens inlichtingen bij de ge westelijke arbeidsbureaux of hun bij kantoren. Zondagmiddag wilde op het Stationsplein te Den Haag de 29-jarige H. de V. uit Schiedam op een in gang zünden motor - trekwagen springen. Hiérbij raakte hij be kneld tusschen den motorwagen en een verkeerszuil. De man kwam te vallen met het resultaat, dat hij een schedelbasisfrac- tuur opliep, terwijl hij ernstig aan den lin kervoet werd gewond. De eerste-hulp-dienst heen hem-naar het ziekenhuis vervoerd. BUITENBANDEN VOOR f 150 PER STEL. Bij een caféhouder te Amersfoort heeft de politie goederen uit den zgn. zwarten handel in beslag genomen. Dg caféhouder bood transportbinnen- en buitenbanden te koop aan voor f 150.— per stel en shag van 52 cent het pakje voCr f 7.50. Twee perso nen, die wel wat van den voorraad wilden koopen, vonden de prijzen te hoog en gin gen daarop naar de politie. ZIJ ZAG HAAR GESTOLEN TASCH TERUG. Eenigen tijd geleden deed een bezoekster van de kerk op 't Zand te Amersfoort bij de politie aangifte va diefstal van haar tasch. Zondagmorgen zag zij aie tascn in het bezit van een vrouw, die bij het politio- neele onderzoek bek'*nde. den diefstal te hebben gepleegd. Navei hoor kon zy naar haar kinderen terugbeeren. ZALM VAN f Pk 150 PER POND. Aan de vischmarkt te Woudrichem werd aangevoerd een zalm van 27 pond, die f 17.50 per pond opbracht. KINDERWAGEN GESTOLEN. E^n Haagsche dame ging Zaterdagmid dag boodschappen dben in het boomen en bloemenkwartieij Zij had haar kin- De Zaterdag is Waterdag voor de Hollandsche vrouwen; dan zie je ijv'rig, groot en klein, met emmers water sjouwen. De Zaterdag is Waterdag, dan boent men met ambitie, want schoon zijn voor den Zondag fs een al-oude traditie. Ja, Zaterdags, dan wordt geschrobd, gezeemd, geboend, gewasschen; dan wordt het vuil weer weggespoeld en is men druk iaan 't plassen. De oud-Hollandsche zind'lijkheid. die is niet te verdringen, dat ziet men op het platteland, maar ook bij stedelingen! De Zaterdag is Waterdag en zal het altijd blijven; dat is traditie, eeuwen-oud, zij is niet te verdrijven! Gelukkig maar. dat trotsch de tijd van overvloed voor bij is, in Nederland het water toch nog distributievrij is! (Overname verboden). H. v. H. derwagen met een baby van een halfjaar er in op dezen tocht medegenomen en zette, toen zij in een winkel moest zijn, den wagen met het kind even in het por taal van den winkel. Toen zij kort daar op weer terugkwam, keek zij niet weinig op: de kinderwagen was verdwenen. De baby was op een mat in het portaal neer gelegd. Een dief was er echter met den kinderwagen vandoor gegaan. BESCHERMT DE UITGEZAAIDE ZADEN TEGEN DE VOGELS. In het voorjaar kunnen musschen en an dere vogels groote schade in de groente tuinen aanrichten, doordat ze in grooten getale de uitgezaaide zaden en de pas ont kiemde plantjes beschadigen. Ze hebben het daarbij o.a. gemunt op de zaden van spinazie, sla en kool en op de nog zeer jonge spruiten van erwten, capucijners of peulen. Bovendien zijn de jonge kropsla- planten van hun gading. Een goede methode om deze vogels te ver drijven is het spannen van, een zoo groot mogelijk aantal zwarte draden van onge veer een handbreedte boven de zaaibedden. In de verte zijn deze draden voor hen on zichtbaar, maar bij het neerstreken of op vliegen botsen ze er tegen aan. schrikken dan en vliegen weg. Ook over erwten kan men in de lengte der rijen dergelijke draden spannen. lVACb ucuuijj van lamen lijniiia/jig gaao zijr zaaibedden en kiemplanten eveneens zeer goed te beschermen. Tegen het uit pikken van copefwten pleegt men ook wel de bekendo netten te gebruiken. Bovendien worden de vanouds bekende vogelverschrik kers in verschillende systemen er., modellen nog in eere gehouden; ze moeten echter niet vroeger worden opgesteld dan beslist noo- dig is. Is bescherming van de gewassen van langen duur. dan moeten de schrikaanja gende poppen of voorwerpen wel eens wor den veranderd. ROODE BIETEN OF KROTEN. De bekende roode bieten of kroten vragen een voedzamen, goed losgewerkten grond, Er is de laatste welden ip de verschillende Nederlandsehe bl%den| al heel wat geschre ven over het instituut van den Nederland schen Arbeidsdienst. W" willen dat deze week in dit hoofdartikel eens van een an dere zijde belichten dan tot dusverre gedaan is. Want door de verschillende artikelen heeft men zoo ongeveer een indruk kunnen krijgen wat de Arbeidsdienst wèl is en ieder mensch heeft daarover zoo zijn eigen visie gekregen, min of meer beïnvloed door de in zachte of scherpe toon gestelde verma ningen van de betweters, die nog nooit van hun leven één voet in een arbeidskamp heb ber, verzet. Schrijver dezes heeft meerma len een arbeidskamp in Nederland bezocht; niet alleen op uitnoodiging met andere o'- lega's. doch ook op eigen initiatief en zon der dat de leiding er van wist. Vele menschen hebben nog een glad ver keerde gedachte over den Arbeidsdienst. Een bezwaar, dat men vooral veel hoort is. dat men den Nederlandschen Arbeidsdienst beschouwt als een copie van den Duitschen Arbeidsdienst, Immers, zegt men, Arbeids dienst is een Duitsche uitvinding, evenals bijvoorbeeld het Winterhulpwerk. Het is niet juist. Duitschland is niet de uitvinder van den Arbeidsdienst, maar Bul garije en de Vereen. Staten van Amerika. In 1920 ontstond in Bulgarije de Arbeids dienst. Als gevolg va» het feit,, dat de mi litaire dienst in Bulgarije door de vredes verdragen onmogelijk (was, had men behoef te aan een half-militaire organisatie, om de zonen van het land de goede eigenschap pen van lichaam en geest bij te brengen, die de militaire dienst bij de jeugd kan ont wikkelen. Het Bulgaai'sche stelsel had dus ten doel uit de bevolking een groep van personen te lichten en deze tot een hoogere graad van paraatheid te voeren, die zü zonder bijzondere oefening niet zou verkrij gen. In 1921 werd in de Vereen. Staten van Amerika het „Civilian Conservation Corps" opgericht,) tot doel hebbende werkloozen onder militaire leiding aan lichamelnken arbeid te zetten. In Bulgarije wilde men de deelnemers aan den arbeidsdienst tot een' lichamelijke en geesteliike pioniersgroep vormen, in de Vereen. Staten ging het er om. een belangrijke groep der bevolking voor inzinking naar lichaam en geest, dus voor een dalen onder het peil, te behoeden. En feitelijk is er nog een derde bakermat van den Arbeidsdienst: Zwitserland. De Zwitsersche studente» verrichten in hun vryen tijd vrüwilligen handenarbeid, waar bij de bedoeling voorlag, dat de studeerende jeugd naar haar hoofdarbeid ook het li chaam eens zou inspannen, hetgeen men we! eens den „Arbeiisauskleich" genoemd heeft. Door dezen gezamenlijk verrichten handenarbeid leert men èn elkaar, èn de "arbeid als zoodanig meer waardeeren. In Nederland heeft tnen nu deze drie geschetste typen van den Arbeidsdienst in één geheel samengevat: het Bulgaarsche een groep van personen tot een hoogeren graad van paraatheid op te voeren het Amerikaansche ee» andere groep van personen voor inzinking naar lichaam en geest te behoeden en het Zwitsersche den student vertrouwd te maken met den handenarbeid en hem den arbeid te leeren waardeeren Hier is dus geen sprake van een Duitsche copie, doch zuiver een combi natie van drie types van arbeidsdienst, die men in andere landen dan Duitschland aantrof. Er is bovendien nog een groot es sentieel verschil met den Arbeidsdienst in Duitschland en hier: Duitschland is in oor log, Nederland, als overwonnen natie, niet. In Duitschland wordt de Arbeidsdienst dus thans ingezet voor den oorlog wegen bouw, herstelling van bruggen e.a. nabij het front in Nederland is zij zuiver gesticht om eerbied voor den handenarbeid te kwee ken. Dat de Nederlandsehe Arbeidsdienst eenigszins od militaire leest geschoeid is, ligt voor de hand. Discipline moet er nu eenmaal zün in een Arbeidskamp. Democra tische leiding van een organisatie als de Arbeidsdienst is onmogelijk; de leiding moet straf zün, de organisatie op strikt hiërar chische leest geschoeid. Wat de Arbeidsdienst ook niet is: een hei- densche of. zoo men het al heeft genoemd: een godloozenbeweging. zy, die zeggen, dat een protestant of een katholiek in het Ar beidsdienstkamp niet in de gelegenheid zal zijr. om zijn godsdienstige verplichtingen na te komen, zün leugenaars of dwazen. De katholiek in het Arbeidsdienstkamp is iederen Zondagmorgen in de gelegenheid om de mis te hooren en kan desgewenscht iederen Zaterdagmiddag gaan biechten. Gaat hij' Zondagsmorgens communiceeren, dan houdt men er met zijn eten rekening mede. De Protestant kan Zondagsmorgens of 's avonds naar de kerk. Voor het eter in de kampen wordt gelegenheid gegeven om te bidden. Laten de jongens van christelijke huize maar gerust hun geloofsovertuiging mede nemen naar de kampen van den Ar beidsdienst; die overtuiging wordt geëer biedigd en gerespecteerd. Wie het niet ge looft, vrage het aan de jongens, die reeds hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. En anders ga men zelve maar eens een kykje nemen. Voor menige dominee of pastoor zou hot nuttig zün, wanneer zij hun toga eens een paar maanden aan den kapstok hingen en den schop in de handen namen, schouder aan schouder staande met de jongens die in de Arbeidsdienstkampen opgekweekt worden als kerels. Wellicht kunnen zij den Arbeidsdienst dan meer objectiever beoor- deelen. Voor den kantoorbediende, den ambte naar, den student en den handenarbeider is de Arbeidsdienst een mooie en nuttige instelling. Men leert tezamen handenarbeid verrichten, men leert tezamen de liefde voor den arbeid en men leert uiteindelijk ook elkander waardeeren. Omdat allen toch zonen zijn van één volk! Laat men niet altijd iets, wat mooi is en nog mooier kan worden, besmeuren en neer halen. De Arbeidsdienst kan niet anders dan nuttig zü'n voor het jonge geslacht. Wie den Arbeidsdienst door woorden en onder een geestelijk mom tracht te saboteeren, is een misdadiger, die verraad pleegt aan de Nederlandsehe jeugd, omdat hij deze jeugd datgene tracht te onthouden, wat zij in dezen tüd zoo hard noodig heeft: arbeid en liefde voor dien arbeid, zin tot kameraad schap en vorming tot gemeenschapsmensch. Actie „Door en voor Groningers" De Commissaris der provincie schrijft het volgende: „Met volle instemming nam ik kennis van de actie „Door en Voor Groningers" door den Nederlandschen Volksdienst onderno men om te komen tot stichting van een „Moedertehuis Groningen". Wie in een eenvoudige omgeving is groot gebracht, weet hoe daar de moeders, vooral van groote gezinnen, zich in voortdurende opoffering voor man en kinderen afsloven, zonder voor zichzelf vaak iets te willen of kunnen vragen. Men denke vooral niet, dat men daarvoor alleen naar de armsten behoeft te zien. Ook onder den z.g. kleineren burgerstand treft men ontroerende voorbeelden van deze zichzelf niet tellende, zwoegende moeders in grooten getale aan. Het is goed, dat daarop eens het volle licht komt te schijnen niet alleen, maar dat werkelijk iets gedaan wordt om ook deze moeders eens van een vacantie zonder zor gen te doen genieten. Op dat „zonder zorgen" komt het hier vooral aan en daarom zal, zooals in het des betreffende rondschrijven van den N.V.D. wordt gezegd zoo noodig voor deskundige hulp in de huishouding worden gezorgd. Daarvoor zullen dus meisjes en jonge vrouwen zich moeten aanmelden. Zij zullen de taak van de moeders, die met vacantie gaan, in het gezin moeten overnemen, op dat die moeders met gerust hart van haar vacantie kunnen genieten. Ziehier nu eens een arbeid, waaraan een ieder zonder gewetensbezwaren kan mee doen, omdat slechts de liefde voor den me- demensch daaraan ten grondslag ligt. Ik doe hierbij dan ook een beroep op alle bewoners dezer provincie om dit voorgenomen werk naai vermogen te steunen, hetzij in geld. hetzij in arbeid; als het kan in beide. En men steune spoedig. Doe het nu!" Stort Uw bijdrage op postgiro 39878 ten name van de Prov. Leiding van den Ne- derl. Volksdienst Groningen onder vermel ding „Moedertehuis Groningen". Nadere in lichtingen aan ons bureau, W. A. Scholten- straat 21, telefoon 1591 en 1592. opdat tydens den groei de penwortel van de biet ongestoord naar de diepte kan groeien. Voor zomergebruik zaait men in April of begin Mei vroege rassen, zooals de „Egyp tische platronde" of den ronden „Kogel". Het uitzaaien kan zoowel op rijen als breed- werpig op een bed geschieden. De zaden komen ongeveer 2 centimeter onder de aarde. Per M2 heeft men aan 2 gram zaad voldoende. Naderhand worden de bieten- planten uitgedund op een onderlingen af- zemél-oieftn ai^te tgnfotPriai^nPwor,3,él?! anders worden ze taai of houterig. Voor wintergebruik neemt men de lange rassen zooals de „Lange donkerroode Bleek- blad" of de lange „Non plus ultra". Zij kunnen in Mei tot uiterlijk begin Juni wor den gezaaid,- later op den genoemdenaf stand worden uitgedund en tot begin Juli nog wel worden verplant. Daarbü dient men er voor te zorgen, dat de penwortel niet be schadigd wordt. Deze late rassen worden in October of begin November gerooid. Als onderdeel van den wintervoorraad kan men ze zeer goed in een kist met zand bewa'-e" 10 M2 goede tuingrond kan gemiddeld 35 kilo bieten voortbrengen. DE DAHLIA IN DEN TUIN. Niet vroeger dan het laatst van April of begin Mei zetten we onze dahliaknol len in den tuin, omdat de scheuten zoo uiterst gevoelig voor vorst zijn. Wie de forsche- planten ziet, begrijpt wel dat ze veel mest kunnen verdragen. Daarom maakt men wel eens na het planten van de knollen of stekken er een geultje ofti waarin gier wordt gegoten. Ook houdt de dahlia van veel zon. Wie veel bloemen ver wacht, moet haar dus een zonnige stand plaats geven. Is de tuin zoo gelegen, dat zij met een schaduwrijk plekje genoegen moet nemen, dan kan dit toch wel aar dige resultaten geven, Ofschoon de ver wachtingen dan niet zoo hoog gespannen moeten zijn. Bij de knollen plaatst men dadelijk een stok, waar de scheuten aan vastgebonden kunnen worden. De wind kan ze dan niet zoo gauw knakken. Er komen verscheidene scheuten uit den grond. Het is echter goed niet meer dan vier of vijf tot ontwikkeling te laten komen. De overblijvende stengels worden dan forscher. Van deze neemt men, als ze 30 tot 40 cm. hoog zijn, de knoppen uit de zijstengels. Door deze knopdunning ontwikkelen de knoppen, die aan den hoofdstengel zitten, zich des te beter. Wie het vorige jaar zaad heeft gewonnen, zal dit reeds in den kouden bak of in een kistje gezaaid hebben om de stekken in begin Juni in den tuin te zetten. Deze stekken bloeien toch nog dit jaar. Er zijn drie soorten dahlia's. De hoog- groeiende soorten, die men plant op af standen van 80 tot 100 cm.; de middel- hooge soorten, die men plant op afstan den van 60 tot 80 cm. en de lage soorten, die 30 tot 40 cm. uit elkaar gezet worden en geschikt voor perken zijn. Onder de vüanden der dahlia noemen wij de wantsen, die onder een laagje schuim leven en de oorworm, die graag in den bloemknop kruipt. Dit laatste dier tje kan gevangen worden door naast de plant een omgekeerde bloempot met hooi gevuld te plaatsen. De oorworm kruipt hier des nachts in en kan dan des mor gens gedood worden. Wie nog nieuwe dahlia's wil aanschaf fen, neme eens een proef met Heracles, een hooggroeiende dahlia; Mascotte, een cactusdahlia, en Avondrood, een verte genwoordiger der kleine Mignonsdahlia. A. v, d. L. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR DE VEENKOLONIËN TE VEENDAM. Gebezigde afkortingen. E. eigenaar. F. fillaaL Comm. commissaris. V. vereffenaar. Venn. vennoot. B.P. geeft aan, dat bepalingen zijn gemaakt, die de bevoegdheid der betrokken personen beperken. H.V. be- teekent; dat de betrokken persoon ge huwd is onder huwelijksche voorwaar den. Nieuwe inschrijvingen: J. Lenting, Hoogezand, Brugstraat 63. rund-, varkens- en lamsslagerij.

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1942 | | pagina 1