rnmiAKKERTJE R&D behang en hem een ency5ï „HET ONVERWACHTE GELUK" jUW Bij den dood vat 12 Nederlanders De Nederlandsche P/jnsTi/ler PLAATSELIJK NIEUWS. Heffing van drie nieuwe belastingen. RECHTSZAKEN volste IVdvvivn ce MABKTBERICHTEM. -s. OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN. VOETBALVER. ,.H. S. C." GYMN. EN ATHLETIEKVER. KORFBALVEREËNÏGING „U.N.I." ARB. SPORTVËRËEN. („A.S.V.") "Io 4 Waar komen die vandaan Waarschijnlijk kou gevat; be gin ze direct te verdrijven met AKKERTJES. Pijn is onnoodig zoolang er AKKERTJES zijn. SAPPEMEER, 5 Mei. De beoefening van de muziek heeft het afgeloopen jaar een geweldige opbloei beleefd. Een van de meest populaire muziekin strumenten is daarbij wel het accordeon gebleken. Volkomen in evenredigheid met deze op bloei ziin verschillende accordeonscholen opgericht, die in een behoefte voorzagen. Naar wij vernemen wordt er in het begin van de volgende maand ook hier een accor deonschool geopend. Het is te verwachten dat dit bij vele ama teurs met instemming zal worden begroet en de school vele „leerlingen" zal kunnen inschrijven. Een advertentie in het nummer van Zaterdag vertelt over deze accordeon- school nadere bijzonderheden. Het schooldiploma der u.l.o.-school, alhier, is uitgereikt aan: Elisabeth Akker man. 'jantje Akkerman, Eppie Fledderman, Engbert Kooi, Iektje Hommes, Harm Kuyer, Trüida Meijer, Hilbrand v. d- Meu- len„ Hiskelina Peper, Harm Prins, Jan Rog gen, Annie Schreuder, Kini Siems, Jan Sill jé, Jan Spiekman, Klaas Veentjer, Gini Woltjer, Herman Wijnants en Eildert Zwart. HOOOEZAND, 5 Mei..In de maand April werden door de Openbare Leeszaal uitge leend: 1531 studieboeken, 2080 romans en 1218 jeugdboeken. Totaal 4829 banden. De Leeszaal werd bezocht door 186 per sonen (147 mannen en 39 vrouwen). Naar het correspondentschap Scharmer- Harkstede werden 322 banden gezonden. Aan de volgende jongens is het school diploma der u.l.o. alhier uitgereikt: L. Ba- kema, O. Blaak, B. J. Blik, W. Borger, J. H J. Burema, G. van Duinen, E. de Glint, B. Jager, C. Jager, L. Jager, D. Knevelbaard E. Lammerts, J. Looijenga en G. H. Visker en aan de meisjes: J. Blijham, J. Hartman, F. A. Hellinga, B. Klein, G. Kok, R. V. d. Laan, H. Lambeck, A. E. de Lange, R. Smitten- Uerg en L. Vos. Onze plaatsgenoot, de heer R. W. Bolt, is aan het stedelijk gymnasium te Arnhem geslaagd voor het einddiploma A „Lou Bandy en zijn gezelschap kwamen traden voor 't voetlicht en wonnen'zondagavond in de uitverkochte zaal van hotel Faber", een kort verslag, waardoor dit optreden volkomen juist wordt gekenschetst. De opvoering van de ,Dne vrijgezellen", een vroölü'ke muzikale come- die werd tot een volkomen succes. De be lof te van het gezelschap, dat het, gesteund door een goed orkest onder leiding Martin Fransz, een avond zou brengen van den lach en van groot Jolijt, in vervulling gegaan en het puWiek werd niet moede telkens opnieuw blijk te geven van zijn groote waardeeiing. On 1 Mei was het 40 jaren geleden, dat de heer R. Moesker, bedrijfsleider bu de NV v.h. Fa. Wed. J. G. Benes, alhier, in betrekking is gekomen, een heuglijk feit, dat Zaterdagavond in de groote zaal van hotel Faber feestelijk is herdacht. Gassen waren behalve de directie, het volledig per- S dei' genoemde firma en eveneens dat van de N.V. Stoomgrutteru v.h. H. Buurma, die daarvan een onderdeel voimt, me* vrouwen en verloofden. De leiding had bij 'dit feest, de geestelijke vader ervan, de heer K. Buurma, die in zijn welkomstwoord den iubilaris complimenteerde, zijn groote waardeering uitsprak voor diens werk en aanbood Daarna werd begonnen met de afwerking van een bijzonder afwisselend programma bestaande uit zang, muziek, voordrachten, gymnastiek, de opvoering van een toepasselijke revue, samengesteld door den heer H. E. Buurma enz. en het mooiste ervan was wel, dat alles, zelfs de muziek van de in het rood uitgedoste band, werd uitgevoerd dioor eigen krachten. Dat de noodige versnaperingen werden aangeboden zal niemand verwonderen, maar wel dat ook nog sigaren werden gepresen teerd. Zoo is het een wel eenvoudig opge zette, maar dan toch allerleukste avond geworden. In een slotwoord werd de jubi laris ook nog door den heer J. Benes Gzn. gehuldigd, die op humoristische wijze diens voorbeeldfcloozen, onverdroten ijver prees. Kameraadschap en goede behande ling zijn de kenmerken van het tegen woordige Duitschland. Ook voor U is daar werk. Pakt de kansen aan. In lichtingen bij de Arbeidsbeurzen. HOOFDREDACTEUR (verantwoordelijk voor den geheelen inhoud): J. Prut, Sappemeer. UITGEVER en DRUKKER: Firma J G. Dijkhuis (P. Seggers), Noor derstraat 70, Sappemeer. (P 1513). MARTENSHOEK, 5 Mei. Zaterdagmid dag te ongeveer 6 uur liep het vijfjarig dochtertje van den heer H. J. Bodewes, alhier, al spelende voor de Groene Kruis- auto, die uit de richting Groningen nader de. De chauffeur deed wat hij kon om het kind te ontwijken, maar hij kon niet ver hoeden, dat het hoofdje toch door het spat bord werd geraakt. Het kind bleef liggen, de chauffeur stopte onmiddellijk en nadat het meisje onder de hoede was gesteld van een pleegzuster, die uit de auto kwam, reed hij dadelijk verder, om korten tijd daarna met dr. Schober in den wagen terug te kee- ren. Even daarna kwam ook nog dokteres v. Lahr. voor de hevig ontstelde ouders was het resultaat' van het medisch onderzoek nogal geruststellend: een niet gevaarlijke hoofdwonde en een lichte hersenschudding. Het meisje is vervolgens ter verdere verple ging in huis gedragen. Haar toestand laat zich thans gunstig aanzien. FOXHAM. De heer K. van Leggelo, Nieuwelaan alhier, heeft onderhands aan gekocht een melkfabriek te Tiel. ZUIDBROEK, 3 Mei. Onder zeer groote belangstelling gaf de pl. gymnastiekvereen. „D.O.S." haa;- 11e jaarliiksche feestelijke uitvoering, onder leiding van den heer Jost; velen konden wegens plaatsgebrek geen toegang verkrijgen. De groote turnhal van V.v.V. was dan ook tot de laatste plaats bezet, boen de voorz. de heer Broekema opende, daarbij o.m. in het bijzonder wel kom heetende, den Burgemeester en verte genwoordigers van verschillende zuster- vereen. Na opmarsch werd een fleurig pro gramma vlot afgewerkt. Alle nummers, spelletjes door de kleuters, dansjes, vrije-, bok-, paard- en rekoefeningen werden dooi de verschillende afdeelingen correct en met de meeste ambitie ten uitvoer gebracht; een alleraardigste pantomine wekte de lach lust bij het publiek uitermate >op. Burge meester- Buurma was zonder twijfel de tolk van alle aanwezigen, toen hij in hartelijke bewoordingen D.O.S. met hun leider, be dankte voor het gegevene dat zich gevormd had tot een zeer prettige en genotvolle avond. Tot slot werd de leider in de kring genomen door zijn leerlingen, die hem als blijk van waardeering een prachtig bloem stuk aanboden. SCHARMER, 5 Mei. Vereeniging van Jonge Landbouwers „Ontwikkeling". De heer J. Veenema te Harkstede besprak de, verzorging van veulendragende merries. Vervolgens hield de heer J. Kempinga te Scharmer een inleiding over de kalverziekte in het voorjaar. De heer K. Knollema vroeg of men nu nog wel met goed resul taat stikstof kan geven aan de rogge. Deze vraag werd bevestigend beantwoord. DE VERKOOPPRIJZEN VAN BOUWTERREINEN EN HUIZEN. In het Verordeningenblad van 4 Mei '42 is eeri besluit aferelrnnriip-ri mnarhii He ma.vi- male verkoopprijs van bouwterreinen en huizen wordt geregeld. Bij de berekening van deze prijzen wordt voor ongebouwde goederen de prijs van 9 Mei 1940 en voor huizen"de gekapitali seerde netto-opbrengst als basis genomen. Bij deze kapitalisatie geldt een rente vqn 4 pet. Daar dit percentage lager ligt dan op 9 Mei 1940 gebruikelijk was, is tevens be reikt, dat de maximumprijzen worden aan gepast aan de sindsdien ingetreden waar destijging voor huizen, zoodat aan een normale har.del weinig belemmering in de weg wordt gelegd. Voor de overdracht zal voortaan de toe stemming van het locale prijzenbureau voor onroerende zaken vereischt zijp, dat voor de aanvraagformulieren zal verstrekken. Men is verplicht de aanvraag via een nota ris bij het prijzenbureau in te dienen. In gevalle» waarin een hypotheek hooger is, dan de gekapitaliseerde opbrengst, kan het prijzenbureau de verkoopprijs gelijk stellen aan de op dit goed drukkende schuld, even tueel vermeerderd met de achterstallige rente en kosten. Overeenkomsten, die kennelijk gesloten zijn om de werking van dit besluit teniet te *oen, maken de overdracht nietig. Deze bepaling heeft tot strekking ongeoorloofde handelingen, zooals het betalen van geld „onder de tafel door", het oprichten van een speciale N.V., waarvan de aandeelen worden verkocht, het\ verkoopen van vruchtgebruik e.d., in gestrenge vorm tegen te gaan. Ir. prijspolitiek opzicht mag men dit be sluit als een sluitstuk beschouwen van het tot dusver gevoerde beleid op het gebied der onroerende goederen. Er wordt thans eer., einde gemaakt aan prijzen, die vaak geen redelijk rendement voor de koopers meer inhielden. OP ondernemingen, vennootschappen en vermogens In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën betreffende het heffen van een ondernemingsbelasting ten behoeve van de gemeenten (besluit op de ondernemingsbelasting 1942 v Hierin wor&t o.m. bepaald: Onder de naam van ondernemingsbelas- ting wordt ten behoeve van de gemeenten var rijkswege een directe belasting van de ondernemingen geheven, voor zoover deze binnen het rijk haar bedrijf uitoefenen. Als onderneming wordt beschouwd elke op het maken van winst gerichte zelfstan dige, duurzaam bedoelde organisatie, wel ke aan het' economisch verkeer deelneemt, voor zoover dit niet betreft het uitoefenen van een landbeuw- of bosehbedrijf of van eeh zelfstandig uitgeoefend beroep in de zin van de artikelen 18 en 24 van het be sluit op de inkómstenbelasting 1941. VENNOOTSCHAPSBELASTING. Het verordeningenblad bevat voorts een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betreffende de vennootschapsbelasting (besluit op de ven nootschapsbelasting 19421. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: Er wordt een directe belasting geheven onder de naam van vennootschapsbelasting. Als binnenlandsche belastingplichtigen zijn aan de belasting onderworpen de bin nen het rijk gevestigde: 1. vennootschappen, welker kapitaal ge heel of ten deele in aandeelen is verdeeld (naamlooze vennootschappen en comman ditaire vennootschappen op aandeelen) 2. coöperatieve vereenigingen en andere vereenigingen cp coöperatieve grondslag; 3. onderlinge verzekeringsmaatschappij en, alsmede vereenigingen, welke op onder linge grondslag als verzekeraar of krediet instelling optreden; 4. stichtingen, vereenigingen met rechts persoonlijkheid, andere privaatrechtelijke rechtspersonen en vereenigingen zonder rechtspersoonlijkheid, welke niet onder 1, 2 of 3 vallen, voor zoover zij een bedrijf uit oefenen; 5. bedrijven van openbare lichamen, wordende hieronder uitsluitend zulke be drijven begrepen, welke geen landbouwbe* drijf zijn. VERMOGENSBELASTING. In het Verordeningenblad is tenslotte op genomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Finan ciën betreffende een vermogensbelasting (besluit op de vermogensbelasting 1942) Hierin wordt o.m. bepaald: De hier volgende belastingplichtigen zijn onderworpen aan een directe belasting, wel ke, evenals de krachtens de wet op de ver mogensbelasting 1892 geheven belasting de naam van vermqgensbelasting draagt. Als binnenlandsche belastingplichtigen zijr aan de belasting onderworpen de bin nen het rijk gevestigde rechtspersonen, commanditaire vennootschappen op aan deelen, vereenigingen zonder rechtspersoon lijkheid en kredietbedrijven van openbare lichamen, welke aan de vennootschapsbe lasting zijn onderworpen. Waar een rechtspersoon, een comman ditaire vennootschap op aandeelen, een vereeniging zonder rechtspersoonlijkheid of ten kredietbedrijf van een openbaar li chaam is gevestigd, wordt naar de omstan digheden beoordeeld. Heeft de oprichting of het instellen plaats gevonden naar Ne- UCi laima jlcluu, udri vvuiuw oiovvw Nederland als land van vestiging be schouwd. eigen huiskamer over dit vraagstuk zoo veel te peinzen als hij maar wil. Zoodra het echter komt tot uitwisseling van ge dachten is ieder der deelnemers aan een dergelijk overleg, dat als samenzwe ring wordt beschouwd, strafbaar. Sedert den zomer van 1940 is het aan tal gewelddaden en samenspanningen tegen de Duitsche weermacht geregeld toegenomen. Aanvankelijk is hiertegen met een zekere terughoudendheid opge treden, doch thans blijkt het geduld ten einde en heeft de Führer bevel gegeven, in de bezette gebieden zonder aanzien des persoons onverbiddelijk in te grijpen tegen eiken vorm van poging om de Duitsche oorlogvoering te storen of te schaden. Na alles wat reeds is voorgevallen, zal niemand meer kunnen zeggen, dat hij niet wist, welk risico hij liep door zich in te laten met handelingen, welke de be zettende macht als tegen haar gericht beschouwt: op elk optreden, dat gebracht kan worden onder het begrip „begunsti ging van den vijand", spionnage, sabota ge, bezit van wapenen en geheime orga nisatie, staat de doodstraf. Wie de oor logvoering niet aan de militairen over laat, speelt met zijn leven en loopt onder de verscherpte verhoudingen alle kans zijn hoofd te verspelen. PAARD SLOEG MET WAGEN OP HOL. Het 16-jarig knechtje van den veehou der E. v. d. Molen te Echtenerpolder raakte met. paard en wagen op hol. De jongen kwam in de Bandsloot terecht, terwijl het paard alleen wegholde. Het gelukte den heer Joh. de Jong spoedig de jongen op het droge te brengen. Aanvankelijk meende men, dat dit ongeval nog goed was afge loopen, maar later klaagde de jongen over pijnen, waarom geneeskundige hulp werd Ingeroepen. Dr. E. R, van Schothorst con stateerde toen, dat opname in het zieken huis noodzakelijk was. De volgende dag echter kwam het treurige bericht; uit het ziekenhuis te Heerenveen, dat hij' aldaar was overleden. Het OTif&a. tie,, inwoners van net bezette Nederlandsche gebied den laat- sten tijd niet aar, de allerscherpste waar schuwingen om ons in te prenten, dat het oorlogstijd is, dat de bezetter niet met zich wenseht te laten spotten en dat het geen ijdele woorden zijn, als de Führer het Duitsche volk in de eerste plaats, doch d arnaaet ook de geheele wereld voorhoud?, dat er, terwijl aan het Oostfront de Du sche soldaat het hoog ste offer brengt, .tan het thuisfront orde en rust moeten .eerschen. Nu het Duit sche volk alle k"achten zal hebben sa men te ballen, o adat, zooals Adolf Hit ier het uitdrukte, het verliezen van dezen oorlog in elk geval 't einde van Duitsch land zou beteeke.'.en, en in de thans ko mende eindphase van den strijd de bols jewistische kolot» zoolang geslagen zal .orden tot hij in stukken valt, kan POLITIERECHTER GRONINGEN. Voor den politierechter te Groningen stonden Dinsdagmorgen o.m. terecht: Marchien Sch. te Slochteren. verdacht van diefstal van enkele brandstofbonnen ten nadeele van den 70-jarigen landbouwer 0 Nijborg. In deze zaak werd allereerst als getuige gehoord de gemeenteveldwachter W. Kruize, die er op wees dat de verdachte eerst had geprobeerd hem om de tuin te leiden. Zij zei namelijk tegen den agent dat er ingebroken was. Al gauw kwam evenwel aan het licht dat dit ver bezijden de waar heid was. Tenslotte moest Marchien Sch. den diefstal bekennen. Verdachte was zelf niet verschenen. De tweede getuige was de bestolene O- Nijborg. De officier van Justitie eischte tenslotte een geldboete van f 25.of 25 d. 1 Ji)0 "SlH£&rtfhter veroordeelde haar tot Voorts stond terecht Theodor R. te Kol- ham, van beroep muzikant. Hem was ten laste.- 'relead aardappel"» to hebben .gesto len. Als getuige werd gehoord, de landbou wer B. Kooi. Deze zeide dat de hoeveelheid ontvreemde aardappelen ongeveer 30 kilo was geweest. Verdachte vf "weerde zich door te zeggen dat zijn gezin zonder aardappelerr zat. De officier vond het een ernstig feit en eischte een geldboete van f 10.of 10 d.: de politierechter deed er nog drie gulden af en veroordeelde R. tot f 7.of 7 dagen. Het is nu zaak Uw behanger te vragen om de scalenboeken met het R&D-merk op het kaft Dan kiest U kwaliteitsbehang in de mooiste kleuren en meest artistieke dessins, gedrukt in het .Fixa-Color' procédé Thans gelden verkoopsbeperkingen. Uw behanger licht U daarover gaarne -ui GROENTEVEILING H- Maandag 4 Mei 1942. Platglaskomkommers I f 31.00, Idem II f 23 50 Kaskomkommers I f 31.00, Idem li f 23.50, per 100 stuks. Snijsla f 18.00, Spi nazie f 20.00, Snijmoes f 20.00, Rabarber f 18.00 per 100 kg. Kropsla f 9.50 per 100 krop. Radijs f 3.70 per 100 bos. OVERZICHT GRAANMARKT. VaVi granen valt heden niets meer te vei- melden, terwijl van Blauwmaanzaad de ge ruchten gaan, dat ze spoedig zal worden ingenomen en de prijs waarschijnlijk iets zal worden verhoogd. OVERZICHT VEEMARKT. Kalf- en melkkoeien f 540—590, f 425— 450, f 320350. Kalfvaarzen f 450525, f 325—385. Vroegm. koeien f 475525, f 375425. Vare koeien f 320450. Vaar zen f 240—350. Kalv. en pinken f 70—240. Melkschapen f 75—100. Weideschapen f 5685. Weidelammeren f 1522. Loop- varkens f 32—50. Biggen f 26—35; f 4.00— 4.50 (de week). Op de afceeling kalf- en melkvee verliep de handel in de beste soorten, waarvan het aanbod beperkt was, vrijwel onveranderd; langzamen handel waar te nemen; terwijl de vorige weeksprijzen met moeite waren te bedingen.-liet weidevee werd eveneens Jang- zaam. doch tegen hooge prijzen verhan deld Door'de Centrale werden ongeveer- 350 runder. n, 200 graskalveren, een groot aantal nuc»ttere kalveren en pin. 20 se na pen overgenomen. In het wolvee verliep de handel kalm; melk en weideschapen duur. De 6-weekische lammeren werden bij den aanvang der markt, tegen iets Hoogere prijzen verhandeld; de handel eindigde zeer slecht, met dalende prijzen. Biggen prijs houdend; handel niet vlug. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag: Delfzijl I—H.S.C. |il Aanv. 2 uur. Stadskanaal II—H.S.C. Ill Aanv. 4 uur. Opstelling H.S.C. II: A. Hiddinga, G. de Boer, H. Blijham, R. de Boer, H. Schut, H. Huizing, M. Alons, B. Pool, R. Kliphuis, J. Smit D. E.' veld. Res.: R. Tempel, H. Hen driks. Vertrek per fiets om half elf van het hotel „Sti uve Opstelling H.S.C. IH: Jac. de Haan, D. Duitschland geen tegenstrevende facto- Baas, N. Eleveld, B. de Boer, M'. Huizing ren en elementeU dulden. En dit zeker niet in de bezette gebieden. Thans worden wij opgeschrikt door het inricht van den dood door den kogel van 72 Nederlanders, onder wie een groot aantal officieren en andere gewezen mi litairen. Een ontstellen bericht, dat niet ge heel onverwacht komt na de gebeurte nissen van den allerlaatsten tijd. Het was te verwachten, dat in de Duitsche rechtsopvatting dezen menschen hetgeen ij, met welke bedoelingen ook, gedaan hadden, zwaar zou worden aangerekend. Een ieder, d|e zich op eenigerlei wij ze inlaat niet spionnage, sabotage, bezit van wapenen of pogingen om naar het buitenland te gaan, moet rekenen op rücksichtslos ingrijpen. Naar Duitsche opvatting valt onder „begunstiging vak den vijand" ook het maken van planqen nopens hetgeen ge daan moet worden, wanneer de Duit- schers hier voor korteren of langeren tijd weg zouden zijn. Dat wil zeggen, een ieder is vrij om in de beslotenheid der Fzn., S. Nijborg, H. v. Biessum, Jan Bake- ma, H. Jongman, H. Kuyer, J. Bootsman. Res.: B. Bakema, R. v. Leggelo, E. Streu- per. Vertrek per fiets om 1 uur van het hotel „Struvé". Training. De training wordt tot nadere aankondiging stopgezet. No. 29. 6 Mei 1942. De kleuterlessen-zijn voortaan op Zater dagmiddag, zooals op de les reeds is mede gedeeld. Afd. Handbal. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag: Dames (om het afd. kampi oenschap, terrein Actief Eelde) Electa H.S. 2 uur; H. S.Brunhilde II 4.20 uur. Opstelling en vertrek worden a.s. Zater dag gepubliceerd. Heeren: (Beslissingswedstrijd) Instituut HommesH.S. Aanvangsuur en terrein waar gespeeld zal worden, wordt a.s. Za terdag bekend gemaakt Opstelling: D. J. Swarts, H, v. Deldén, A. Raspe, K. Schnuck, W. W. den Boer, H- van Dijk, A. Kliphuis, H. Nieuwold, J. Per dok. W. Brouwer, J. Smit. Res.: K. Dolfing, H. Schaap, J. Perdon, A. Beerta, W. J. Harkema. Opzegging uiterlijk Donderdag avond 7 uur bij H. van Delden. Degene van de dames, die Zondag niet aan de wedstrijden kan deelnemen, gelieve dit voor Donderdagavond 7 uur bij mej. A. Pentinga op te geven, anders wordt op al ler opkomst gerekend. Zondag a.s.: voorwaarts IUni I. Aan vang 2 uur. Opstelling: Dames; G. Dekens, D. Dekens, L. Smits, T. Slijm, J. Jongman, K. Fledderman. Hee ren- G. Koster, W. de Vries, E. Schut, B. Fledderman, H. de Vries, J. Douma; Res.: C. v. Dijken, R. Venema. E. Meijer, J. Fled derman. Bovenstaande twaalftal speelt Vrijdag avond om. 7 Vu uur een oefenwedstrijd tegen S.V.C. I. Het is noodzakelijk, dat allen dan aanwezig zijn. Dit komt de wedstrijd van Zondag a.s. ten goede. Bij verhindering opzeggen voor Donder dagavond half acht bij H. de Vries of B. Fledderman. Zij die Dinsdagavond niet op de training zijn geweest, worden verzocht om Donder dagavond om 8 uur in ons clubhuis aanwe zig te zijn om de beloofde bonnen in te le veren. Handbal. A.s. Zondag aanvang 2.30 uur: Dames: A.S.V.—S.G.V. De opstelling wordt a.s. Zaterdag gepubliceerd. Heden Woensdagavond, aanvang8 uur vergadering van de handballers(sters) in het voorzaaltje van café Sloot. Belangrijke besprekingen. Zorgt dus allen aanwezig te zijn. Als er voor de Heeren a.s. Zondag een vriendschappelijke wedstrijd is, wordt hier- var. op de verg. mededeeling gedaan. FEUILLETON. hem 29) (Nadruk verboden). - Verwonderd, hulpeloos, moest zy aanzien, tot Alexander Plessing het hoofd afwendde en met Barbara sprak, vnende- "tóSACJ" ouden pressor sprat hij, die zoo blijde in het laboratorium nieuwe proeven deed. „Na de vacantie wil ik hem en zijn vrouw hier eens eten vragen, dan moet u ook komen, ju frouw Barbara, anders zou het een heel onvolmaakt genoegen voor de oude luit jes zijn. Ik hoop, dat u in de vacantie heerlijk zult uitrusten, anders krijg ik Dr. Unruh te doen!" Een glimlach met „Ik zóó ken met geen recht vergezelde zijn woorden menscli, die zijn naam dr^R^i 1 Ik ook niet", lachte Barbara, het voor beeld van den heer des huizes volgend en haar vingertoppen in den gedreven koperen vingerkom doopend. „Maar hij is een prachtmensch, zoo goed en ver standig! Men moet met hem weten on te gaan". „Wat tot nu toe niemand dan u gelukt Is" vulde Plessing aan, het meisje harte lijk aanziend: „U bent een levenskunste nares, lieve juffrouw Barbara, u ziet overal de goede zijde, die anderen ver borgen blijft. Als u 't goed vindt, drinken wij de koffie op het terras". Met een lichte buiging voor zijn gasten, hief Plessing de zitting op. Langzaam liepen zij spoedig daarop door het groote park, waar de stilte door de trillers en het gefluit der vogels eerder geaccentueerd dan verbroken werd. On beweeglijk rezen slanke popels naar den hemel op, welks blauw door een gulden flikkerenden nevel als in een sluier gehuld was. Maar aan een kleinen vijver hingen de teergroene twijgen van een treurwilg tot op den waterspiegel neer, die in glin sterende bewegingloosheid scheen te sla pen. Dicht naast een reusachtigen rooden beuk stond een goudenregen In vollen bloei. Seringengeur vermengde zich met den kruidigen reuk van het nabije bosch. „De voorjaarsbloei loopt ten einde", merkte Plessing op, uitgebloeide trossen van een seringestruik verwijderend. „Als 't warme weer aanhoudt, zullen wij spoedig de eerste rozen hebben, de knop pen staan al op uitbreken". „Er is iets onbeschrijflijks in de be- toovering van de lente!" Barbara was blijven staan en hief luisterend het hoofd op. Van verre klonk de roep van een koekoek. „Deze bloei van al de bon te aardsche schoonheid is ieder jaar weer een nieuw, ondoorgrondelijk wonder voor me." Zij sprak zacht, een droomerige glimlach in de oogen. Zoo onzegbaar heerlijk was de wereld, mocht men haar aan de zijde van een geliefden mensch doorschrijden! Een uitroep van verrukking verbrak de stilte. Over het vasveld kwam een taks- aangetrippeld, at; met haar twee jon gen in de zon i een middagslaapje had gedaan. Bedrijvig liepen de beide klein tjes op hun korte, nog wat onzekere pootjes achter de moeder aam, vermeng den hun hooge piepgeluidjes met het blijde geblaf, waarmede zij 'naar mees ter begroette. Plessing bukte en streelde den fijnen, langen hondekop met de zij- dige ooren. „Zoo, prul, geniet je ook zoo van 't zon netje, daar hou je immers zoo van?" Ver klarend voegde bij er aan toe: „De hond was van mijn vrouw; ze was na haar dood zoo ontroostbaar,, dat we dachten, dat ze er mee heenging, eerst in den paartijd ont waakte er nieuwe levensdrang in ons kleine „heksje", en nu beeft ze door haar moeder- geluk het verdriet vergeten"» Zij stonden be.den stil en keken glimla chend naar Brigitte. Zij was met een zach- ten uitroep neer; ehurkt en liefkoosde de twee jongen, die belust op. avontuur op haar schoot geklauterd waren, terwijl de trotsche moeder rol vertrouwenmaar toch waakzaam er bij tand en verwoed met haar staartje kwispelde. „Ach, wat snoezg!" jubelde lust meisje. „Kijk toch, Barbel, die witte pootjes, die dikke zorgrimpels';op hun voorhoofd!" Zij hief 't hoofd op, lachte gelukzalig naar de beide groote menschen op, die op *ien weg waren blijven staan. Als sterren st raaiden i haar oogen. „Wat een kind is ze nog!" dacht Barbara in warm opwellende teederheld. „Heelemaal aan 't geluk van het oogenblik overgege ven". Daar voelde zij Plessings hand op haar arm en werd zij in de schaduw van een zwaren kastanje getrokken. „Juffrouw Barbara, al lijkt het ook te spoedig, ik moet met u spreken!" Een diepe ademhaling Barbara's hart klopte haar in de keel. Wat moest deze plechtige ernst beduiden? „Dat wij elkaar hebben leeren kennen, was geen toeval, maar een beschikking van het Noodlot. Uit uw handen, die van een vriendin, wil ik het geluk aannemen, dat mij is ontnomen, om door een heerlijk, on begrijpelijk wonder in nieuwe gestalte weer op te staan. Juffrouw Barbara, helpt u mij, de liefde van uw zuster te winnen!" HOOFDSTUK XVII. Met starren blik keek Barbara Pohl naar de meisjesgestalte, die lieftallig met de jonge honden speelde. Een alleraardigst ge zicht was het, dat witte figuurtje op het groene grasveld. De zon scheen, vogels zon gen, bloemen geurden. Vreemd! Kon je dan alles rustig blijven opmerken, als je den doodssteek gekregen had? „U zwijgt, juffrouw Barbara, u bent ver baasd, u begrijpt niet dat ik, over een ge: lux vt enend, reeds de hand naar een nieuw uitsteek" ging de diepe, welluidende stem naast baar voort. „En u was 't toch zelf, die de gelijkenis tusschen Marion en uw zuster ontdekte. Hoe groot, hoe aangrij pend en toch heerlijk deze overeenkomst is, dat kan ik alleen bepalen. Toen het lieve kind daar het pad langs kwam, meende ik, de jonge Marion weer te zien, zooals zij, een ruiker in haar arm, uit den tuin kwam om den vreemde, die voor 't eerst door haar vader was uitgenoodigd, te begroeten. Niet alleen uiterlijk, ook in de uitdrukking van haar gezicht, in zekere bewegingen, lijkt zij op de doode. Dat zulk een speling van de natuur voorkomt, wist ik tot nu toe slechts van 't hooren zeggen; nu beleef ik 't aan mezelf, beleef het met een vroom gemoed als een wonder, dat niemand vermag te ver klaren". Hij hield op, zag vragend de naast hem staande vrouw aan, die het hoofd afgewend had, als boeide haar nog steeds het bekoor lijke schouwspel op het gazon. Nu moet ik iets zeggen, hij wacht daarop, dacht Barbara. Als die leegte in mijn hoofd maar wijken wilde. Haar hart was doodelijk gewond, maar haar mond moest spréken, spreken. Zwaar en dwingend roerde zich in haar de trots. Nooit mocht Alexander Ples sing vernemen hoe het er in haar uitzag. Ongemerkt drukte zij haar nagels in haar handpalmen, tot de pijn ontspanning voor haar zenuwen bracht. Zij wendde 't hoofd om, dwong zich, zijn vragenden blik te doorstaan. „Inderdaad ziet u mij verrast, Excellen tie", antwoordde zij eindelijk. Zü moest langzaam spreken, ieder woord viel haar zwaar. (Wordt vervolgd).

Nieuws- en Advertentieblad, Sappemeer nl | 1942 | | pagina 2